ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 Maart 1914. 1ËIÈRSTE BLAD. Wetsontwerp tot verleening van ouderdoms renten aan behoeftigen. (Z icrikzcesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs v%n dit bladdat iedereu MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste 1AAR6AH6, No. 9514 Directeupi A. J. DE LOOZE Jp. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIES. V an 13 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ii. Miüister Treub heeft in bovengenoemd wetsontwerp in de allereerste plaats van het staatspensioen allen uitgesloten, die tusschen het 65ste en 70ste levensjaar bodeeld zijn geworden. In de Memorie van Toelichting wordt tot rechtvaardiging van die uitsluiting, welke 42000 menschen treft, gezegd, dat financieele overwegingen zich daarbij mede hebben doen gelden, maar dat de regeering ook op grond van andere overwegingen daartoe gekomen is. Financieele overwegingen Mogen die dan wel ten nadeele van hen gelden, die als behoorend tot de armsten der armen het meest behoefte aan staatspensioen hebben? Wat toch is het doel der Staatepension- neering? Hot staatspensioen wordt uitgereikt, teneinde menscheD, die, zoolang zij kon- deD, voor hun levensonderhoud gearbeid hebben, op hun ouden dag voor het harde lot te vrijwaren onderstand of aalmoezen te moeten vragen of aannemen, of het brood der genade te moeten eten. En is nu de uitsluiting der bedeelden hiermede in overeenstemming Kunnen zij bet helpen, dat zij reeds vóór hun zeventigste jaar niet meer in staat zijn productieven arbeid te verrichten, of wegens hun leeftijd van de arbeidsmarkt verdrongen worden, zoodat zij, willen zy niet verhongerengedoemd zijn bij de een of andere instelling van weldadigheid om onderstand aan te kloppen Is het hunne schuld, dat zij minder ge lukkig zijn dan degenen, die zich tot hunne zeventigste levensjaar op de arbeidsmarkt kunnen staande houden, zoodat deze niet noodig hebben de hulp van diakonie of armbestuur in te roepen? Wat in 's Hemels naam kan dan den Minister bewogen hebben die finantiëele overwegingen wel te doen gelden by hen, die reeds bedeeld zijn, maar niet bij hen, die als de wet er niet zou zijn, ook be deeld zouden worden? Op welken rechtsgrond nu steunt dit verschil? Maar Zijn Exellentie heeft nog meer pylen op zijn boog. Er worden in de Memorie van Toe lichting nog andere overwegingen voor de uitsluiting aangevoerd. Onder anderen wordt gezegd: „Voor zoover nu de ouderdomsrente „(lees staatspensioen) ook aan bedeelden „zou worden toegekend, zou dit ten gevolge hebben, in de eerste plaats, dat „ten aanzien van de ouden van dagen, „die door kerkelijke of particuliere „instellingen worden ondersteunddie „instellingen zouden worden terug gedrongen en hun werk door een onder- leuning van staatswege buiten de „organisatie van de armenzorg om, zouden „zien overgenomen. Het is bekend genoeg, „dat hiertegen bij velen in den lande „principieele bezwaren bestaan". Wie zijn nu de velen in den lande, die principieele bezwaren hebben? Dat zijn inzonderheid zy, die vreezen, dat, wanneer allen, die oud en arm zijn, staatspensioen erlangen, de kerk een deel van haar invloed zal verliezen. Immers dan zouden de behoeftige zeventig-jarigen en hunne nabestaanden tegenover de diakonie zelfstandiger wezen dan nu het geval is, en dan zouden zy niet meer op straffe van verlies van onderstand tot kerkgang gedwoDgen kunnen worden. Niemand minder dan de gewezen Minister Talma heeft in de zitting van 31 October 1912, .bij de Algemeene Be schouwingen over de Invaliditeitswet, zelf verklaard, dat „de armenzorg een feitelijk element is in het leven van de kerk, en dat als er geen wezenlijk innige samenleving is, er van het kerkelijk leven niets terechtkomt". Wel heeft hij, toen hij bemerkte in zijn openhartigheid iets gezegd te hebben, wat taktiscb beter verzwegen ware, aan zijn uitlating later een andere beteekenis trachten te geven. De vraag mag dus gesteld worden, hoe kan een zoo vooruitstrevend man als Minister Treub, die wars is van kerkelijken dwang, op grond daarvan de bedeelden uitsluiten. Wij mogen niet veronderstellen, dat een man, die recht door zee gaat, die vaak zegt, waar het op staat, zich door politieke bijoogmerken laat leiden. Wij mogen niet aannemen, dat de Minister, om voor zyn wetsontwerp de stemmen der coalitie te winnen, de bedeelden heeft uitgesloten. Maar aangenomen, dat het wel politieke berekening geweest is, en dat de Minister die in het parlementaire worstelperk geoorloofd acht, dan is zy, wat een deel van de kerkelijke pers betreft, falikant uitgekomen, want verschillende bladen der coalitie, zooals het Centrum, bet Huis gezin en de Stichtsche Couranthebben de uitsluiting der bedeelden onomwonden afgekeurd. Deze bladeneischend ook voor de bedeelden het staatspensioen^tellen blijkbaar het materieel voordeel voor de diakoniën hooger dan het verlies van den kerkelijken invloed. Want wanneer alle bejaarden, die behoeftig zijn, onverschillig of zij al of niet bedeeld worden, in het bezit van het staatspensioen geraken, dan is dit een financiëel fortuintje niet alleen voor de diakoniën, maar voor alle burgerlijke en particuliere instellingen van weldadig heid. Reeds nu profiteeren vele van deze instellingen van artikel 369 der Invalidi teitswet. Immers de staatspensioentrekkers krachtens genoemd artikel, die be deeld werden, ontvangen geen, of ver minderden onderstand, en zij, die door deze instellingen gehuisvest, gevoed en gekleed worden, moeten, hetgeen voor hen ten postkantore geïnd wordt, aan die instel lingen afstaan, en mogen zeer verheugd wezen, wauneer zij van de twee gulden 's weeks, die het Rijk hun toekent, een halven gulden voor hun privé-uitgaven in handen krijgen. Ook om aan de bevoordeeling van deze instellingen een einde te maken werd de Minister tot de uitsluiting der be deelden geleid, gelijk duidelijk uit bet volgende blijkt, dat wij uit de Memorie van Toelichting aanhalen. „Verder zou het er toe leiden, dat de „gelden, die voor ouderdomsrente, lees „pensioen, waren bestemd, ten deele ten „goede zouden komen aan kerkelijke, „particuliere en burgerlijke instellingen „van weldadigheid. Zulk een bedekte „subsidie aan deze instellingen, hoe „nuttig haar werkkring ook moge zijn, „mag van de ouderdomsrente niet het „uitvloeisel zijn. Toch heeft de ervaring, „opgedaan met art. 369 der Invaliditeits wet, dat ook voor de bedeelden geldt, „reeds bewezen, hoe noodig het is te „voorkomen, dat de gelden, welke tot „steun der behoeftige ouden van dagen „zijn bestemd, wegvloeien naar terreinen, „voor welke die bevloeiing niet is be- „doeld". Le remède est pire que le mal. Meent de Minister, dat tegen de be voordeeling van al deae instellingen van weldadigheid gewaakt moet worden, dan treffe bij niet de bedeelden, maar de instellingen, die bedeelen. Tegen de uitsluiting der bedeelden kunnen behalve de hierboveu genoemde principieele bedenkingen nog onder scheidene praktische bezwaren worden aangevoerd. Op één er van wenschen wij te wijzen, en wel op dit, dat de Minister aan de bedeelden het staatspensioen onthoudt, zonder zich te bekreunen om de hoegrootheid van het bedrag, dat zij van diakonie of armbestuur als ouder stand ontvangen. Die ouderstand toch kan zóó gering wezen, dat er zelfs geen droog brood voor kan aangeschaft worden. En toch wordt zoo iemand, omdat hij bedeeld wordt, van het staatspensioen uilgesloten. %t Behalve de bedeelden zijn van bet staatspensioen nog uitgesloten allen, die na bun zestigste jaar tot gevangenisstraf van een jaar of langer zyn veroordeeld. Ook - deze uitsluitiug is aan ernstige bedenking onderhevig. Immers de bejaarde delinquent heeft, wanneer hy zyn straf heeft uitgezeten, voor het misdrijf, dat Aij heeft gepleegd, geboet. Aan het gekrenkt rechtsbewustzijn is biermede voldaan. Wordt hem nu op grond van die veroordeeling ook nog staatspensioen onthouden, dan wordt hy ten tweeden male voor hetzelfde feit gestraft, wat niet rechtvaardig en trouwens ook strijdig is met den in het strafrecht geldenden rechtsregel; non bis in idenj. Beter kunnen wij ons vereenigen met de uitsluiting vau het staatspensioen van dronkaards en van hen, die anderszins een slecht levensgedrag lijden. Deze zouden toch, wanneer zij staats pensioen kregen, de twee gulden elke week in drank omzetten, of op andere wijze verspillen. Zij zijn het recht, dat het ontwerp hun onthoudt, niet waardig. Uit Stad en Provincie. Vergadering Ambachtschool. ZIERIKZEE, (i Maart. Woensdag avond vergaderde in liet „Huis van Nassau" de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van de Am bachtsschool alhier. De voorzitter, de lieer .1. A. de Bruyne, herdacht in zijn openings woord de verdiensten van liet over leden eere-lid, den, heer M. Couvec, die indertijd tot de oprichting van de Ambachtsschool krachtig had medegewerkt. Aan zijn nagedachtenis bracht spreker in warme bewoor dingen hulde. Hierop werd door den secretaris, den heer P. van der Have, de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat aan de Ambachtsschool thans een cursus voor eerste hulp hij bedrijfs ongevallen verbonden is. De leer lingen der hoogste klasse; ten getale van 1.3, nemen aan dien cursus deel. Van de Afdceling Zierikzee dei- Maatschappij lot bevordering van Landbouw en Veeteelt was een ver zoek ingekomen tot het geven van een cursus in hoefbeslag Aan dit verzoek zat worden gevolg gegeven. Van de Afdceling Schouwen Duiveland van den Nederlandschen Bond voor Schoenmakerspatroons was een verzoek ingekomen om aan de Ambachtsschool '11 schoenmakers- cursus le verbinden, waarop evenwel nog geen beschikking genomen is. Den directeur, den heer Pomes, is opgedragen zich met het bestuur van die Afdceling in verbinding ite stellen, teneinde een plan te beramen. Door den penningmeester, mr. S. R Bakker, werd rekening en verant woording gedaan van het door hem gehouden beheer. Met het nazien van die rekening werden belast de heeren W. C. de Cranè en Korlvinke. Zij vonden de rekening accoord, zoo dat deze werd goedgekeurd in ont- vangs't en uitgaaf op een bedrag van r 8996,89. Door den secretaris werd l jaar verslag uitgebracht, dat hierop werd vastgesteld, llit dat verslag bleek, dat het ledental der vereeniging is toegenomen en nu 111 bedraagt en dat aan de lessen der Ambachtsschool 71 leerlingen deelnemen, waarvan meer dan '/a uil de buitengemeenten komt. De heer W. C. DE CRANE gaf het bestuur in overweging een voor stel te doen tot het instellen vaneen donateurschap ad 1' t per jaar. Velen toch zouden dc Ambachtsschool willen steunen, maar de contributie van 1' 2J>0 gaat boven hun draag kracht. Daartegenover staat, dat er niet weinigen zijn, die hun contri butie van f 2,50 best zouden kunnen verhoogen. Spreker wenscht zijn con tributie van 1111 af gebracht ie zien op f 25 in het jaar. (Applaus De voorzitter zeide, dal het in stellen van een lagere contributie reeds meermalen door het bestuur overwogen is. Hel vreesde evenwel, dat velen, die nu f 2,50bijdragen, zich eveneens voor een lagere contribu tie zouden opgeven De heer A. Anker wenschtc in aansluiting met hetgeen de voorzitter omtrent 'I eere-lid, den hew Couvée, gezegd had, namens de patroons te dezer stede, den overledene nog te huldigen als den eonscientieusen, stipt eerlijken bouwmeester der ge meente. Op een vraag van één der leden, deelde de voorzitter mede, dat nog dezen zomer het ijzeren hek voor de Ambachtsschool zal geplaatst worden. Niemand meer het woord ver langend sluit dc voorzitter de ver gadering Vflftlg jaar bestaan. De Koninklijk Nederl. Stoomver- verij en Chemische Wasschcrij dei- Firma N1. V. I Hoevels tc Rotterdam, zal op den 14en dezer haar gouden jubileum vieren. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Wèstland- sche Hypotheekbank tc 's-Graven- hagc zijn de winst- en verliesreke ning over 1913 en de balans per 31 December 1913 goedgekeurd; is het uit te keeren dividend over 1913 vastgesteld op 22 pCl op f 55 per aandeel (dividendbewijs 110. 23), f 46,67 per opriehtersbewijs (divi dendbewijs 110. 19); en zijn de heeren E. Sillem, jhr. C. .1 .1 A. van Teylingen, jhr. mr. A. I'. O. van Sasse van Ysselt, mr. 11. .1 H. Patijn en D. dc Visser als commissarissen herkozen. Electrlsche Centrale. De heer P. C Bouwens, directeur der Elèctrische Centrale te Delfzijl, zal in verschillende gemeenten van Schouwen en Duiveland lezingen houden over de toepassing der elcc- triciteil ten plattenfande. Aanstaan den Maandag treedt genoemde heet te Brouwershaven op en a s Dinsdag le Zierikzee. KERKWERVE, 5 Maart. Heden avond gaf dc zangvereéniging „Zang en Vriendschap" alhier, in de kerk hare eerste openbare en zeker wel geslaagde uitvoering, voor een, liet zeer onguntige weer getrotseerd heb bend, vrij talrijk publiek. I11 aan merking genomen dc krachten, waar over dc vereeniging kan beschikken, komt haar zeker '11 woord van lof toe voor de wijze waarop zij haar taak heeft volbracht en getracht heeft de hoordcrs(essen van den zang le doen genieten. De beschermheer, de lieer burge meester, meende dan ook de tolk dei- aanwezigen te kunnen en (e mogen zijn, toen hij aan het einde de ver eeniging voor het gehoorde zijn dank bracht en van harte hoopte, dat zij Op den ingeslagen weg zou voort gaan. Ook de heer Van den Doel, direc teur van een zustervereeniging tc Zierikzee, bracht haar in enkele goed gekozene woorden zijn hulde. Als nog een wenseh hieraan loc- gevoegd mocht worden, zou het deze zijn, dat zich wal meer vrouwelijke leden mochten aanmelden, 0111 die partijen le versterken en meer tot haar recht tc doen komen. ELKERZEE, 2 Maart. Hier zijn in 1913 <le aanvragen van 22 perso nen 0111 een ouderdomsrente inge volge de Invaliditeitswet toegestaan. BROUWERSHAVEN, 5 Maart. Ook dc gisterenavond alhier gegeven kiiider-operette „De Prins van Sind" is uitstekend geslaagd en wederom aangehoord door een volle zaal met menschen. Verscheideneö konden geen toegang meer krijgen, zoodat dc voorstelling op Zaterdagavond nogmaals herhaald zal worden. Daar voor zullen niet meer dan 150 plaat sen worden verkocht. ST-ANNALAND, 6 Maart. Hel zanggezelschap van Ouddorp, dat hier de vorige week Donderdag cell uitvoering gaf, welke niet druk be zocht was, heelt het op de terugreis, tengevolge van den zwaren mist, al heel slecht getroffen. In plaats van Donderdagnacht weer te Ouddorp terug Ie zijn, was dat, naar men zegt, eerst Zaterdag tegen den avond het geval. OUD-VOSSEMEER, 5 Maart. Dins dagavond zal de heer Kosten '-an s-Gravenhage, daartoe uitgenoodigd door de vrijzinnige kiesvereenigingr „Eendracht en Vrijheid", alhier '11 politieke rede houden, waarbij ge legenheid tot debat wordt gegeven. De bijeenkomst is voor alle belang stellenden toegankelijk. WISSEN KERKE, 5 Maart. Alhier hield Donderdag j.l mej. Staas uit Amsterdam '11 [iro pagan da-rede voor den Ned Bond voor Vrouwenkies recht. Er waren 60 a 70 hoorders, waaronder een 10-tal dames. Na door den voorzitter van den Vrijzinnigen 'Bond te zijn ingeleid, gaf spreekster een uiteenzetting van lie beteekenis van liet kiesrecht voor de vrouw en van liet doel van het kiesrecht voor de vrouw. Dit moest het middel zijn 0111 een algemeener en hoogere ontwikkeling der vrouw le bereiken, die haar voorat moest opleiden lol betere huisvrouw. Wal in ilit opzicht reeds verkregen was in landen, waar de vrouw het kiesrecht verkreeg, werd kort en duidelijk door haar uiteengezet Debat werd niet gevraagd. Spreekster besloot haar toespraak met de voordracht van een paar ge dichten, en had als dank een luid applaus. Ér werd een kern van een afdee- ling gevormd. GOES Naar aanleiding van ver schillende wijzigingen in de gemeentc- bcgrooting voor 1914, wordt hel le heffen bedrag aan H. O. gebracht van f 40.000 qp. f 43 000. De gas-commissie besloot, 111 den loop van dit jaar, een gas- lentoonstelling alhier te houden Burgem. en Wcth. advisceren den Raad 0111, f 1000 van den post onvoor ziene uitgaven van dc liogrooting der gemeente-gasfabriek daarvoor aan te wijzen. Burgem. en Weth. stellen voor, ten behoeve van de uitbreiding van '1 gasbedrijf een leening van 1' 43.000 le sluiten, tegen 4$<yn, met een af lossing van minstenis 1 1000 per jaar. Eeii 30-tal deelhebbers in het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren verzoeken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1