ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 4 Maart 1914. RONA Cacao AANBESTEDING. Van houten's DE BESTE VOOR DEN PRIJS. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a. n t J. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9513. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regel. 30 ets meerdere regel. 10 et». Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrügbaar. Groote letter, worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrüdagimiddag» uiteriyk S ura. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit een K.G. van 1.50 maakt men 200 koppen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen op Woens dag 18 Haart 1911, des middags te 12 ure, ten raadhuize, in het openbaar aanbesteden Het bijbouwen van elf leevlokalen, gymnastieklokaalkamer voor het Hoofd en voor het Onderwijzers personeel. Het wegbreken van een pakhuis, het bouwen van een kolenbergplaats en liet plaatsen van een scheidings muur aan de Openbare I.age re School C te Zierikzee. Bestek met 6 teekeningen worden op aanvraag ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken, tegen betaling van f 2,50 per stel, franco toegezonden. Aanwyzing zal geschieden op Woens dag 11 Maart 1914, des namiddags te 121 ure by de School. Nadere inlichtingen worden verstrekt eiken werkdag van 9}11J ure, door den Gemeente-Bouwmeester. AMERIKA. NEW-YORK, 2 Maart. Een hevige storm, gepaard met regen en sneeuwval, die gisterenavond te Pittsburg, in West- Buffalo, te Hatteras en in Oost-Maine woedde, richtte groote schade aan telefoon- en telegraafverbindingen aan. Vele plaatsen zyn geïsoleerd. Alhier ligt de sneeuw ruim een voet hoog. In de omstreken van New-York zyn vyf personen tengevolge der hevige koude overleden. Op de kust van Nieuw- Engeland zyn verscheidene schepen gestrand. De ziekenhuizen te New-York zijn stampvol en de artsen overwerken zich, ook de particuliere geueesheeren, ten gevolge van een pleuritis-epidemie en van ontelbare gevallen van acute long ontsteking. Zij schrijven deze vele ziekte gevallen toe aan de vuile sneeuwhoopen die langs de straten blijven liggen en die ware broedplaatsen zijn van bacillen. Ofschoon de reinigingsdienst reeds 14 dagen aan het werk is, heeft men slechts een derde van de gevallen sneeuwmassa uit de straten kunnen wegkruien. De directie van den gemeentelijken straat reinigingsdienst zegt een bedrag van 2,7000,000 dollar te behoeven om de vuile sneeuw met meer spoed te laten opruimen. ITALIË. Peppino Carretti, de kamerdienaar van wylen kardinaal Rampolla, die ge arresteerd is, onder beschuldiging, voor werpen van waarde van zyn meester te hebben gestolen, heeft eenige bekente nissen afgelegd. Hy heeft voor den rechter van instructie verklaard, dat het onvindbare testament van den kardinaal gestolen is door zijn eigen broer, die er zich van wilde bedienen als een wapen voor chantage tegen barones Perrana, de zuster van den kardinaal, die door het eerste testament, dat teruggevonden is, werd begunstigd. De politie zoekt nu den broer van Carretti. Voor 't geval de voorstelling, die Peppino van de zaak geeft, op waarheid berust, heeft men te Rome een kolossaal schandaalproces te wachten. Volgens het tot heden gevonden testament zyn baron en barones Perrana de universeele erfgenamen van den kardinaal. Maar men denkt, dat in het tweede testament Perrana, wiens zoon, de hertog van Carapobello, door zyn liederlyk gedrag den kardinaal zoofter geërgerd heeft, door den kardinaal onterfd is. Het onderzoek naar het z.g. gestolen testament van kardinaal Rampolla scheen reeds afgeloopen, men had in de woning van den kardinaal geen spoor vau een testament kunnen ontdekken, toen een anonieme brief den moedeloozen belang hebbenden weer hoop is komen geven. In dien brief, aan de rechtbank te Rome gericht, wordt n.l. een broer van den huisknecht Beppino beschuldigd van den diefstal. Beppino zou onlangs, toen hij dronken wa3, aan eenige vrienden ver teld hebben, dat zijn broer dadelijk na den dood van den kardinaal in het paleis was gekomen om het testament te stelen, ten einde het voor een goede som te verkoopen aan baron Perrana, een zwager van Rampolla. In het oude testament waren baron 'en barones Perrana als eenige erfgename aangewezen. Wegens het wangedrag van den baron en meer nog wegens het bandelooze leveü, dat zijn zoon, de hertog van Campobello, geleid heeft, zou de kardinaal zijn zwager in het tweede, latere, thans zoek ge raakte testament onterfd hebben. Zooals zich deuken laat, kan er baron Ferrana dus inderdaad veel aan gelegen zyu, dat het nieuwe testament zoek geraakte en zoek blijft. FRANKRIJK. Een zwendel-affaire, welke Vrydag te Parys aan het licht is gekomen, heeft in aanzienlyke kringen aldaar groot op zien verwekt. Twee broeders, Robert en Piere de Looijpn, die tot een ryke Noord-Pransche koopmansfamilie be- hooren, zyn Vrydag gearresteerd onder beschuldiging van verschillende zwende- laryen, ten nadeele van juweliers en andere leveranciers te hebben gepleegd. Zy moeten verschillende winkeliers voor meer dan millioen francs opgelicht hebben. De zaak is des te opzienbarender, daar beide broeders voor enkele jaren nog over een vermogen van 5 millioen francs beschikten. Zy leiden echter zoo'n verkwistend leven, dat hun geld binnen korten tyd op was, zoodat zy tot zwendelary hun toevlucht moesten nemen. Te Cumieres in Champagne is een jongen van zeventien jaar aangehouden, die den 27sten December zijn vader en moeder tydens hun slaap had dood geschoten. De jongen had de lijkeu der beide menschen verborgen en het praatje rondgestrooid, dat zijn ouders op reis waren. Maar sedert leidde hij een vroolyk leventje en sloeg zooveel geld stuk, dat hij de aandacht ging trekken. Een onder zoek bracht de misdaad aan het licht; de lijken zijn gevonden en de jongen heeft een volledige bekentenis afgelegd. DUITSCHLAND. De vrouwen te München komen op voor de echtelijke trouw. Een gehuwd verzekerings-agent te München had op een zijner reizen kennis gemaakt met een kamermeisje uit een hotel. De kennismaking was vau innigen aard geworden. Om kort te gaan, hij liet dit meisje naar München komen en huurde eeu kamer voor haar, dicht bij zijn huis. Verontwaardigd over zijn wan gedrag, verliet zijn wettige vrouw de echtelijke woning om naar haar familie te Landshut te gaan. Dat maakte even wel geeu diepen indruk op den ver zekerings-agent. Integendeel, hy nam het vroegere kamermeisje nu bij zich in huis. Dit optreden werd de andere vrouwen uit de buurt toch te bont. Ten getale van driehonderd, dus op oorlogssterkte, marcheerden zij naar de woning van den ontrouwen echtgenoot en eischten, onder een oorverdoovend geschreeuw en ge- krijscb, het meisje U zien. Maar de beide gelieven hielden zich stil en vertoonden zich niet. Het Indianen- gehuil werd toen nog erger, en de 300 vrouwen rammelden de voordeur in, grepen het meisje en mishandelden het. Maar ook de man was in haar handen gevallen. Onder verschrikkelijke dreige menten dwongen de furiën hem tot het verzenden van een telegram aan zijn vrouw van dezen inhoud: Woning ge zuiverd, kom terug!" Toen dit telegram verstuurd was wachten zij den terugkeer van de echtgenoote af, die, tegen midder- uacht thuisgekomen, in triomf door het huis werd rondgedragen. Of zij over deze behaudeling vau de zaak erg tevreden geweest is valt te ^twijfelen: geweld dadig afgedwongen huwelijkstrouw geeft weiuig waarborgen voor de toekomst. BELGIË. De sinds lang ondervonden moeilijk heden in het verkeer hebben eenige vertegenwoordigers van handel en in dustrie, de pers en handels-vereenigingen aanleiding gegeven den minister van openbare werken een klacht te doen toekomen. Daarin wordt gewezen op het onvoldoende der lynen, van het materiaal en op de onbehoorlijke houding van 't personeel, hetgeen onvoorwaardelijk op den ondergang van 't geheele bedryf moet uitloopen. Locomotieven en rollend materiaal zya grootendeels onbruikbaar, noodige ontlastingslynen zyn geprojec teerd, maar blijven onaangelegd. Verder is het premiestelsel van machinisten verwerpelijk, vooral omdat de premies op kolenbesparing hooger zyn dan die op tydige aankomst. Het Belgische spoorwegnet is slechts door een goed gedisciplineerd personeel te bedienen maar daar ontbreekt het aan en grooten deels wel tengevolge van parlementaire kuiperijen, daar de partyen het personeel voor verkiezingsagenten gebruiken en invloedrijke parlementsleden de over treders voor straf vrijwaren. NEDERLAND. ALKMAAR, 2 Maart. De arbeider O. Dekker te Venhuizen had reeds eenige dagen achtereen in een sloot iets zien dryven dat zyn aandacht trok, zonder dat het zyn belangstelling voldoende opwekte om een nader onderzoek in te stellen. Toen hy Dinsdag aan den sloot kant bezig met houthakken, weer het voorwerp, dat hy voor een biggetje hield, zag drijven, besloot hy het er uit te halen. Hy deed zulks zonder het echter nauwkeuriger te beschouwen. Enkele uren later evenwel nog eens kijkende, ontwaarde hy tot zyn groote verbazing, dat het een kinderlijkje was, waaraan het hoofd ontbrak. Hy gaf van zyn griezelige vondst kennis aan de politie. Het parket te Alkmaar werd gewaar schuwd en een nader onderzoek on middellijk ingesteld. Het bleek, dat het lykje afkomstig was van een voldragen meisje, dat waarschijnlijk 10 of 12 dagen- te voren was geboren. De armpjes en .beentjes waren gebroken, en gelyk ge zegd, het hoofd ontbrak geheel. Waar schijnlijk heeft degeen, die het pasgeboren kindje in het water wierp, dit in stukken willen snijden, teneinde een kleiner pakje te hebben. Men gist nog steeds naar de herkomst van het lykje. De mogelijkheid is geen zins uitgesloten, dat het van elders is komen dryven. AMSTERDAM, 2 Maart. Het had den laatsten tyd de aandacht getrokken, dat in een uitdragerij in de St.-Janstraat alhier, welke gedreven wordt door den heer E. van P., verschillende goederen, voornamelijk manufacturen, aanwezig waren van een qualiteit, welke in der gelijke winkels gewoonlijk niet verwacht wordt. De politie heeft nu niet minder dan vyf jonge mannen, van wie één gehuwd, gearresteerd. Het zijn bedienden van de grootste magazijnen in de stad, n.l. van „De Bijenkorf", Gebrs. Gerzon, S. L. de Vries, de confectiefabriek firma Snijders Co., en een ijzerhandelaar op de Geldersche kade. Twee van de ontrouwe bedienden werden gearresteerd op het oogenblik, dat zy verduisterde goederen te koop aanboden. Hoeveel er verduisterd is, kan nog niet worden nagegaan. Donderdag is hier failliet verklaard de Geloofsvereeniging „De Goddelijke Genezing". Het Hbld. heeft getracht te onder zoeken hoe het raogelyk is, dat een dergelijke vereeniging in staat van faillissement verkeert. „Immers, daar artikel 3 der statuten vertelt, dat „de leden der vereeniging slechts genezing mogen zoeken op het gebed des ge- loofs", zou men misschien eer verwachten, dat de brooze lichamen der leden en niet de vereeniging zelf in staat van faillissement zouden verkeeren. Toch is het anders geloopen. Verschillende leden der vereeniging, wier statuten goedgekeurd werden by Kon. besluit van 13 Mei 1899, verkeeren nog in blakenden welstand, hebben hun principes gehandhaafd, maarmet de vereeniging is het sedert lang mis. Indertijd had zy een gebouwtje aan de Kromme Waal, waar overeenkomstig het deel der vereeniging samenkomsten werden gehouden tot onderlinge ver sterking des geloofs. Het geloof in elkander werd er echter niet beter op. Op zeker tydstip meenden verschillende leden van den Raad van Oudsten d. i. het hoofdbestuur der vereeniging dat er wel iets af te dingen viel op de handelingen van den voorganger, tevens voorzitter van den Raad. Men belegde een samenkomst maar deze had een averechtsche uit werking. Immers op grond daarvan, het beleggen n.l. van een onwettige vergadering, schorste de voorzitter al zyn mede-bestuursleden en maakte ge bruik van zyn recht om onmiddellijk eenige andere bestuursleden aan te wyzen. Hun functionneering was echter van korten duur, want kort daarop vertrok de voorzitter naar Zuid-Amerika. Het gebouwtje der vereeniging werd verkocht, de daarop rustende lste hypo theek werd geheel betaald en de 2de hypotheek gedeeltelijk. Ziedaar de eigenlyke oorzaak van de faillietverklaring van thans. De 2de hypotheekhouder was n.l. de bedoelde voorzitter van den Raad der Ouden. Na zyn vertrek werden de zaken der vereeniging vrywel afgewik keld. Een poosje kwam men nog byeen in een lokaaltje aan de Rechtboomsloot, steunde een weduwe, een Zondagsschool enz., totdat er van de financiën zoo goed als niets over was. Waarmede ook aan het eigenlyke ver- eenigingsleven vrywel een einde was gekomen. Inmiddels kwam de oudste van den Raad der Ouden uit Amerika terug, herinnerde zich zyn slechts ge deeltelijk afgelost hypotheekje en wandelde naar de Justitie om te zien wat er nog aan te doen was. Dit is een geval, waarin het gebed blijkbaar geen genezing brengt. Intusschen, nu kan de dokter ook niet meer helpen, want het geheele actief bestaat uit f 15,33£ aan contanten, eenige boeken, banieren, en een avond- maalstel". 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Het echtpaar, door de politie ingerekend, die uit winstbejag hun kinderen ten prooi gaven aan een bejaard heer, om er zekere niet nader aan te duiden handelingen mede te plegen, hield in de Bagynestraat een bierhuis, waar clandestien heel wat jenever werd ge tapt en waar het uitschot van Den Haag samenkwam, om diefstallen, inbraken en beroovingen voor te bereiden. De recherche wist steeds, wanneer de een of andere goede bekende moest worden opgespoord, dat zy in dat beruchte kroegje veel te weten kon komen. De ongelukkige kinderen zyn voorloopig aan het Leger des Heils toevertrouwd en worden verpleegd in de inrichting „Elira" aan de Wagenstraat. De Justitie zal wel spoedig de tusschenkomst van den Voogdijraad inroepen. De „heer", die op heeterdaad werd betrapt, is reeds ter beschikking gesteld van de Justitie en in het Huis van Bewaring-opgeborgen, waar zyn handlangers (de ouders) even eens wel spoedig achter slot en grendel zullen zitten. BERGEN-OP-ZOOM, 2 Maart. Zondag morgen vond men alhier den heer P. U. van Bochove, lid der kassiersfirma Van der Kuile Gorter, en lid van den gemeenteraad, ter hoogte van het land goed „Ruitershoven" in den Zoom dry ven. Per brancard werd hy naar het Burger gasthuis vervoerd. Gebleken is, dat de heer Van Bochove, by het zoeken naar waterplanten, zich te ver voorover heeft gebogen, het evenwicht heeft verloren en toen te water is gevallen. Eenigen tyd later is hy in het gasthuis overleden. Uit Stad en Provincie. Ontslag Gomeente-Socretarls. ZIERIKZEE, 4 Maart. De heer J. Snellen, gemeente-secrotaris alhier, heeft als zoodanig met 1 Mei ontslag gevraagd. Aanvaring. Hedennamiddag geraakte, door aan varing met een sleep, de overzetboot Zype—Anna-Jacobapolder onklaar, waar door de boot kantelde en alles in het water terecht kwam, waaronder 27 schapen. Van deze verdronken er vyf. De schipper van de veerboot werd opgepikt. Lijk aangespoeld. Aan het Havenhoofd alhier is heden middag het lijk van een manspersoon aangespoeld. De St. Ci. bevat een wijziging in de statuten (bijv. no. 461) van de ver eeniging tot bevordering van Bijbelsch Christendom te Bruinisee. HAAMSTEDE, 3 Maart. By de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken van den heer I. Boot Wz., zyn candidaat gesteld de heeren W. G. Boot Jz. en J. C. Vis. BROUWERSHAVEN, 3 Maart. De damesvereeniging „Kindervreugd" gaf gisterenavond de door baar aangekondigde voorstelling van de kinder-operette „De Prins van Sind", in 5 bedrijven, met behulp van eeu 43-tal kinderen. Deze kinderen hadden daartoe sedert eenigen tijd van de dames Ittmann, Proost en anderen, het noodige onderricht in zang en spel genoten, terwijl weer andere dames zich verdienstelijk hadden ge maakt door de verschillende kleurige costumes te maken, hetgeen aan deze allen veel tijd, moeite en opofferiug gekost heeft. Zij hebben evenwel eer van huu werk gehad. De zaal in het liótel Ringel berg was geheel bezet, de aanwezigen hebben genoten en waren vol bewondering over de kleurige en keurige costumes, tooneel-decoratiën als anderszins. De kinderen hebben hunne rollen, onder de leiding en steun der presidentemevr. Ittmann, zeer goed uitgevoerd, ieder naar zyn krachten, zoodat kan gezegd worden, dat het een goed geslaagde avond is geweest. Morgenavond wordt de voorstelling tegen een verminderd entrée-geld nog eens herhaald. De heeren Beerents en Hollander kunnen zich dan ook zeker als tolk van alle aanwezigen beschouwen, toen zij de dames dank zeiden voor alle haar bemoeiingen, zoomede de kleintjes voor hun spel eu daarbij den wensch uitspraken, dat de vereeniging „Kinder vreugd" nog lang moge bestaan en in staat zijn aan het publiek van Brouwers-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1