ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 Maart 1914. TWEEDE BLAD. Telegraöxch Weerbericht (Zierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week. f 10 per jaar by vooruitbetaling. C o u r a n t 70ste IAARGANG. No. 9512 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 2 Maart. Sedert bij K. B van 21 Mei 1900 voor het 'dooden van zeehonden binnen het watergebied van hot Rijk preraiön zijn toegekend, zijn ongeveer 14 jaren verloopen en het getal gedoode diereu is zoo groot geweest in den loop van dien tijd, dat het getal merkbaar ver minderd is; lagen voorheeu kudden van meer dan 200 exemplaren op de zand- bauken te rusten, nu is 't een zeldzaam heid, dat men er twintig bij elkaar ziet. Do visscbers, die met leede oogen de groolo roofzucht der dieren gadesloegen en met aandrang zich tot den Minister wendden om de sedert 1857 afgeschafte premiëu weer in te voeren, zijn nu zeer dankbaar, dat die vermindering van zee honden hun ten slotte een bate is geweest bij de botvangst; de eenige reden van de slechte vangsten in vroegere jaren wordt dan ook de groote vraatzucht dei- zeehonden genoemd. Langzamerhand wijken de dieren door de voortdurende vervolging buitengaats en wagen niet meer de stroomen op te komen. Bij Kou. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester der gemeente Strijen, de boor O. J. J. Fokker, met toestemming van gelijktijdig ontslag als burgemeester der gemeenten Eikerzee en Ellemeet. Naar de Volkswil meldt, is door notaris Van Dalsum aan de Koningin een verzoekschrift gericht, waarin ver zocht wordt om vernietiging van de verordening op het venten en op de woonwagens te Hulst, daar één der daarin opgenomen bepalingen strijdig is met (1e vrijheid van koophandel, zooals die erkend wordt in bet Burgerlijk Wet boek, en daar een andere bepaling treedt op het terrein van den rijks wetgever, zoodat de raad in bedoelde artt. zijn be voegdheid to buiten is gegaau. 003TERLAND, 27 Febr. Gisteren vergaderde in 't Café „Even Buiten" de afdeeling Duiveland van het „Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantiekolonies". Nadat de voor zitter, de heer C. de Kok, de vergadering geopend had, werd door den lieer K. Oudshoorn rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen f 169,466 en de uitgaven f 108,69, zoodat de afdeeling sloot met een goed slot van f 60,77 L Uit bet jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar drie kinderen naar één der koloniehuizen waren uitgezonden, welke zich op uitstekende wijze hadden geamuseerd en in gezondheid en gewicht goed toegenomen waren, hetwelk uit de ingekomen dankbetuigingen ten volle bleek. Jammer, dat de afdeeling niét over meer financiën kan beschikken zoodat meer kinderen kunnen worden uitgezonden. Verder werd de beer Okkerse van Bruinis8e als bestuurslid herkozen, on in de plaats van den lieer Boogert van Nieuwerkerk, die wegens vertrek be dankt had, werd de heer Wandel benoemd. Daarna werd door den voorzitter nog een korte mededeeling gedaan omtrent het Hoefijzer-verbond, dat zich ten doel stelt de stichting van een koloniehuis voor tuberculoselijders. Do grond daar voor benoodigd, gelegen in den boscb rijken omtrek van Nuuspeet, is reeds een onbezwaard eigendom van het Centraal Genootschap. Pogingen zullen worden aangewend tot het vormen van sub-comité's, zoo mogelijk in iedere gemeente, om voor genoemde stichting geld bijeen te brengen. Besloten werd ook weer dit jaar zoo noodig drie kinde ren naar één der koloniehuizeu uit te zenden, en den heer C. v. d. Maas, die zich daarvoor, op verzoek, beschikbaar stelde, als geleider te benoemen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met een krachtige opwekking om zooveel mogelyk leden voor ditscbooue doel te winnen en onder dankzegging voor de opkomst, do vergadering. OUD-VOSSEMEER. Het Rederijkers- gezelschap is, in afwijking van vorige jaren Vttu plan, «lit jaar zelf een tweede uitvoering te geven; een tweetal stukken worden druk ingestudeerd. Alhier is een afdeeling opgericht van den Bond van landarbeiders, waarbij zich 17 leden aansloten; een en ander ua een rede van den heer lïoogerhuis uit Rotterdam, waarbij de zaal van den herbergier Tack uietalle belangstellenden en nieuwsgierigen kou bevatten. THOLEN. In de zaal van bet Café den Oude trad hier Donderdagavond op de heer Lindeijer, sociaal-democraat, van Vlissingen. Het onderwerp waarmede do spreker optrad „De strijd tegen Libe raal en Clericaal" werd door hem in een rede van circa 2 uur, onderbroken door en kleine pauze, uiteengezet. Hij schil derde daarbij in schrille kleuren de ouderwijsbevoorreebling van de meer- gegoeden aan 's Ryks Iloogescholen. Scherp critiseerde spreker ook de op: gerichte trusten waarbij steenkolen petroleum, alle katoenstoffen op denzelf den prijs worden gehouden. Alleen door do macht van het kapitaal, dat steeds hoogere dividenden gaat uitkeeren. Na de pauze behandelde de spreker meer de invaliditeitswetten van het Mi nisterie Talma, en bestreed daarna de voorgestelde tariefwet in tegenstelling van een rede van mr. De Wilde, dien bij ecu schildknaap van dr. Kuiper noemde. Verder besprak hij in 't kort de porte- leuilfekwestie, en eindigde met een oproep om aan te sluiten bij de S. D. A. P. daar alleen van die partij wanneer ze meer en meer in alle gelederen door dringt, opruiming te wachten is van de heerschende misstanden. Noch van libe raal, noch van clericaal is verbetering voor den arbeider te wachten. Over bet algemeen was de belangstelling ter ver gadering gering, mede oen gevolg van de velo vergaderingen, die op kerkelijk en politiek gebied deze week alhier ge houden zijn. Tot het stichten eener Afdeeling kon men wegens te weinig toezegging nog niet overgaau. KORTGENE. Tramplanuen op Noord- Bevelaud. Op verzoek van de Spoorweg commissie voor Zuid-Beveland, waren Donderdagmiddag to Kortgene do dage- lijksehe besturen der gemeenten uit Noord-Bovelaud bijeengekomen om te vergaderen met eenige leden van boven genoemd comité. De leden der spoorwegcommissie hiel den een bespreking of liet niet mogelijk zou zijn in Noord-Beveland een tram aan te leggen. Daar zij meenden, dat do provincie de Decauvillo-tram, die thans tusscben Hansweert en Vlake rijdt, tegen voordeelige voorwaarden zou willen over doen, stelden zij voor uit de gemeente besturen van N.-Boveland een commissie te benoemen, voor het ontwerpen van een tramplan op dit eiland. Er werd besloten, dat de burgemeesters en wethouders der gemeenten in Noord- Beveland op een nader te bepalen datum zouden vergaderen tot bet benoemen eener dusdanige commissie. MIDDELBURG, 28 Febr. Het is de politie alhier gisteren gelukt de hand te leggen op twee gevaarlijke heeren. Een inwoner van een plaats op Wal cheren had een brief ontvangen, waarin hem gevraagd werd Vrijdagmiddag 12 uur aan het station Middelburg te komen, waar hy van twee man tegen betaling van f 300 de voorwerpen zou terug ontvangen, die hem te Amsterdam eenigen tyd geleden ontstolen zyn Indien hij de f 300 niet gaf, zouden de mannen van hem dingen bekend maken, die zijn goeden naam ten zeerste zouden schaden. De bedoelde heer begaf zich naar de plaats van samenkomt en trad met de beide mannen in het café, verbonden aan het hotel „du Commerce". Hier be vonden zich echter ook een inspecteur van politie en een agent, beide in burger- kleercn. Toen de heeren met hun slacht offer het café wilden verlaten werden zy aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht, zulks ten deele per auto, die bij het station, waar ook extra politietoezicht was, was gestationneerd. Op het bureau gaven de heeren (1) op te zijn de 50-jarige A. V. O. en de 2" jarige H. J. G. en beiden te Amsterdam te wonen. Het schynt dat men hier te j doen heeft met oude bekenden der politie die ook te Amsterdam nog wat af te rekenen hebben. Beide mannen zijn naar Amsterdam overgebracht. Nader kan worden gemeld dat de be dreigde op 17 Februari te Amsterdam beroofd werd door twee personen van ■en gouden horloge met ketting en geld. o den jongsten aangehoudene herkent hij een der aanranders. Burgom. en Weth. stellen aan den raad voor de verdere behandeling van liet reeds vroeger medegedeelde plan tot. verbetering der straten en bet invoeren van een straatbelasting, uit te stellen tot dat de burgemeester, die thans ziek is en die in het college van Burgen», en Weth. de warmste voorstander van een straatbelasting was, geheel hersteld is. De commissie van financiën en die van fabricage hebben intusschen als hun meening bekend gemaakt, dat zulk een belasting niet moet worden ingevoerd, omdat zij den belastingdruk in deze gemeente daartoe te zwaar achten. Landbouw en Veeteelt. MlupELBURG. 27 Febr Heden s alhier een aandeelhouders-verga dering van de coöperatieve suiker- abriek ..Zeeland' Zij werd door den oorziller, Jae. Well email, met een ede geopend, waarin hij mededeelde, lal llians ongeveer 1200 aandeden genomen zijn. Het bestuur acht dit Ie weinig om voor te stellen direct mei len bouw der fabriek te beginnen, maar acht alle termen aanwezig om met kracht voort te gaan. Ledige wijzigingen in de statuten werden aangebracht en het bestuur werd gemachtigd eenige voorloopig noodige l'inautiëèle regelingen te rfcffen. Als nog een zeker aantal landoclcn gcplaals is zal een nieuwe vergadering over den houw heslissen RECHTZAKEN. Het doen zinkon van een schip. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gisteren de assuradeur C. Z. te IJmuiden terecht. Hem wordt ten laste gelegd, dat hy vóór 13 April 1913 te IJmuiden door een belofte opzettelyk het strafbare feit van opzettelyk en wederrechtelijk eenig vaartuig, dat geheel of ten deele aan een ander toebehoort, onbruikbaar maken heeft uitgelokt, door aan A Th. M., varende als machinist op het Ned, stoomvisscheryvaartuig „Hope IJ M 115" toebehoorende aan de maatschappij Labor, gevestigd te IJmuiden, een belooning in geld te beloven, wanneer h\j het bovengenoemde vaartuig „Hope" door zyn toedoen of handelingen tot zinken bracht. De machinist, de stoker en de kapitein vroeger reeds veroordeeld, werden thans als getuigen gehoord. Zy bleven by de verklaringen, vroeger afgelegd, dat be klaagde den machinist M. een belooning van f 1000 zou hebben toegezegd, wanneer hij de „Hope" tot zinken bracht. Beklaagde bleef ontkennen. De officier achtte de schuld bewezen, en wyl de beklaagde andere raenschen in het ongeluk had gebracht, eischte hy 2J jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. Na in raadkamer te zyn vergaderd, wees de rechtbank dien laatsten eisch af. Mr. dr. W. P. Vis oordeelde het ten laste gelegde niet bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. Raadsverslag Wissenkerko. Geachte lezer, ik heb ergens een goeden ouden vriend wonen. Zooals dat vriend* n past, houden we elkaar weder- keerig op de hoogte van ons doen en laten en zoo komt het, dat ik hem ook wel eens de Nieuwsbode heb toege zonden, als er mijn raadsverslag in op genomen was. Ik dachtnu ja, wat ik dacht, doet er niet toe. Gewich tiger was het voor mij, te vernemen wat hij dacht. Zie hier; „En nu wat anders. Daar stuur je me in den laatsten tijd af en toe de Nieuwsbode met iets er in, dat gij een raadsverslag gelieft te noemen, Maar, beste vriend, hoe heb ik het nu met j«'.? Je gaat. je toch ni< verbeelden, hoop ik, dat je een tweede van Rennes bent of hoe heet hij ook weer? die iii der tijd in de N. Tl. Grt. zulke onder houdende verslagen gaf van de raadszittingen te Utrecht I Och, kom! Bedenk toch, wat er gebeurt, als apen hoog klimmen willen. Neem een goeden raad van mij aan. Geef voortaan een gewoon, nuchter raads verslag zonder meer, en laat je zoogenaamde geestigheden rusten. Ze bevallen mij niets. En 't zou me ook volstrekt niet verwonderen, als je t'avond of morgen van de Adrainistiatie de opmerking thuis krijgt„Mynheer, aangezien ons, onder verwijzing naar de raadsver- slagen van Wissenkerke, telkeDs een abonnement wordt opgezegd, ver zoeken wy uenz." Niet waar, lezer, van zyn vrienden moet men 't maar hebben. Dat is gewis te danken aan den braven kindervriend Hyronimus met. zijn „vriend, die mij myn feilen toont". Toen ily het geschrijf pas gelezen had,Maar nu is 'tal wat gezakt. Ter wille van myn vriend, die een erkend goeden smaak heeft, maar vooral om de bedreigde abonnement, zal ik ray voortaan tot de naakte feiten bepalen die toch, welbeschouwd, de richting geven aan 's wereldsloop. Dus Ia de Vrijdag j.l. gehouden raads vergadering kwamen achtereenvolgens aan de orde 1°. Een voorstel van Burgern. en Weth. om het gedeelte van den open baren weg van den grindweg op den dijk van den Jacobapolder tot aan den nieuw ontworpen veerdam, volgens het plan van den gemeente-opzichter, te verharden met grind. Dit voorstel werd gedaan naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten, die deze verharding als voorwaarde voor den damaanleg stelden. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 2°. Een door de ondernemers inge zonden overzicht van de exploitatie der Reinigingsdienst rekening over 1911 '12 en '13 met een begeleidend schrijven, bevattende de gegevens om het nut en de noodzakelijkheid van den dienst te kunnen beoordeelen. Met alge meene stemmen besloot de raad de wenschelykheid der voortzetting van den dienst uit te spreken en de onder nemers voor schade te vrijwaren. 3°. Een voorstel om aan den nieuw- benoemden gemeente-veldwachter te Caraperland zyn aanstelling tot haven meester aldaar uit te reiken met ingang van 2 Maart. Daarna rondvraag en sluiting. Brieven uit de Hofstad. XL.VIII. Het mag dan met de tango-manie gedaan raken, daarmede zijn we nog geenszins van het uitheemsche daus- spook verlost; het heeft alleen een andere gedaante aangenomen en een anderen naamde furlana-razernij. Voor de oppervlakkige toeschouwers, en dat zullen er minsten negen-tiende zijnis de tango of de furlaua, koekoek-een-zang. Maar de kenners raken in beroering en nemen bet u duchtig kwalijk, zoo ge de Argentijnsclie grimassen van den eersten dans, zoo maar met de finesses van den tweeden, die uit Venetië komt, verwart. Men moet bepaald liefhebber zijn om al die uit den vreemde geïmporteerde nieuwigheden meestal eendags vliegen naar waarde te kunnen schatten en voor wie dat niet is, is het allesbehalve aanganaam te worden ont haald op peperdure consumptie iu de café's of restaurants, waarvoor hij dan een juffrouw van zekere qualiteit en mitsgaders een vreemdsoortig partner allerlei figuren ziet maken, die mogelijk voor hun digestie zeer bevorderlijk zijn, maar allerminst aangenaam zijn om naar te kijken. Maar nog eens, het is voor de liefhebbers, en daar behoort onder- ge teekende niet toe. Het is zoo dwaas, die zucht hier naar allerlei vermaak en afleiding, waqraan alleen blijkbaar met de vreemdste middelen voldaan kan worden, terwijl toch onze residentie voor wie er van houdt volop gelegenheid bielt tot genot van gezonder en een® voudiger aard. Als men 's middags vooral, al die gelegenheden voor dure snoeperijen en verteringen dag aan dag vol zitten ziet, door allerlei menschen die met hun ledigen tijd geen raad weten, van beiderlei kunne, oud en jong, dan rijst wel eens de vraag, boe bet komt, dat onze mooie wandelwegen, parken en lanen, altijd zoo stil en onbezocht moeten blijven. Over Februari, die al reeds achter den rug is, hebben we heusch niet te klagen gehaddaar waren dagen genoeg waarin het een weelde reeds was te genieten van de voorjaars-beloften in de natuur. Het groote buiten van vader Cats, aan den ScheveniDgschen weg is thans geheel opengestelder worden villa's en landhuizen gebouwd. Door deze open stelling worden deScheveningsche Boscbjes bijna eens zoo groot, maar van een be hoefte bij het publiek kan hier geen sprake zijn. Alleen zomers en op Zon dagen kan het er aardig druk zijn, maar anders kunt ge er de wandelaars meesten tijds wel tellen. Neen de Hagenaars mogen zoo zeer bedeeld zijn met mooie uatuurtafereelen, ze willen er maar weinig van profiteeren. Loge's en vreemdelingen ja, die voegen de daad bij bet woord en weten, als ze hun bewondering uiten, de sckooue Haagsche omstreken niet alleen bij wijze van spreken te waardeeren. Maar de eigenlijke bewoners zelf, die zitten liever de one-step, of de tango of, gelijk nu weder, de furlana aan te gapen. Ons gemeentebestuur doet anders wat het kan, om het den liefhebbers van de natuur naar den zin te maken. Aan het westelijk deel der stad bevindt zich een sedert jaren door de buurtbewoners zeer gewaardeerd groot terrein, begroeid met laag gewas en dennenboomeu, de zoo genaamde Boscbjes van Poot. Teneinde nu bet publiek ook van de andere stads gedeelten daar meer van te doen profiteeren, laat de stad een werkelijk fraai gebouw verrijzen midden in het groen, waar naar we hopen tegen schappelijke en dus niet-Haagsche prijzen goede consumptie zal verkrijgbaar zijn. De bedoeling is dus heel sympathiek, maar voor het resultaat schijnen do kansen niet zoo gunstig. Immers het publiek, dat om de vriendelijke dreven daar komt, beeft geen extra-aantrekkelijk heid van noode en voor het andere gedeelte van het betalend publiek mist de nieuwe pleisterplaats natuurlijk alras elke aantrekkelijkheid als de gemeente raad er nietde tango of de furlana laat dansen. Daarop is voorloopig nog geen kijk. En dus HAGEMAN. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 28 Februari. Tarwe f 9,a f 10,50, haver f 8,k f 8,50; wiutergerst f 9, a f 9,50zomergerst fS,k f9,alles per 100 K.G.karwij f a f per 50 K.G.rogge f 6,25 f 6,50bruine boon en f 10,a f 11,witte boonen f 12,a f 17,50 kookerwten f 9,i\ f 9,25 kroouerwten f 9,a f 10,50 aardappelen f 2,a f 3,25 alles per H.L.ajuin f 5,ii f 5,50, per 60 K.G.eieren f 3,50 a f per 100 stuks; boter f 0,621 k f per halve K.G, GENT, 27 Februari. Vlas. Voor inlandsch is er meer vraag en de prijzen toonen lust 0111 hooger te gaan. Russisch met kalmeu verkoop. De prijzen zijD in het voordeel van koopers, vooral wat in water geroot vlas betreft. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Maart 1914. Hoogste barometerstand 774,2 te Coruna. Laagste barometerstand 738,9 te Seydisford. Verwachting van den avond van den 2 Maart tot den avond van 3 Maart) meest matige, westelijke tot zuidweste- ljjken wind, zwaar tot halfbewolkt, een enkele regen of hagelbui, zelfde tempe ratuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9