ADVERTENTIEN. Eu een uitvoering mocht 't inderdaad heeten. Het vrij talrijk opgekomen pu bliek, dat zoo langzamerhand hooge eischen aan 't corps begint te stellen, zag zijn verwachting verre overtroffen. Niet genoeg te prijzen viel de wijze waarop een 8-tal muziekstukken vertolkt werden; vooral de Concordia-marsch, waarmee in 't marsch-concours te Middel burg de 2e prijs behaald werd, sloeg in en verwekte een donderend applaus. Ook eenige komische voordrachten, die 't programma aanvulden, oogstten een uitbundigen bijval en niet ten onrechte, want de meeste jongelui toonden, dat de geest van voordragen vaardig over lien was en menig beroeps-humorist zou 'thun niet verbeterd hebben. De heer Van Eldik, die, namens het bestuur, na afloop der uitvoering een woord van dank toebracht aan den directeur en de werkende leden van „Concordia" voor den genotvollen avond, was gewis de tolk van alle aanwezigen, want genoten was er inderdaad. Na afloop gingen de meerbejaarden „huis toe", maar de jongelui bleven nog een paar uurtjes gezellig bijeen, en naar men ons verzekerde (want gezien hebben we 't niet) was dit samenzijn een waardig slot van den zoo uitmuntend geslaagden avond. ST.-MAARTENSDIJK, 2 Maart. Met ingang van 2 Maart is de ontvanger der directe belastingen enz. alhier, de heer A. Ebbinge, tijdelijk werkzaam gesteld in dezelfde functie te Doetinchem en de Rijksklerk te Vlaardingen, de heer Ornee, belast met de waarneming van het kantoor in deze gemeente. ST.-ANNALAND, 28 Pebr. Bizonder groot was de belangstelling toen de heer W. Hoogerhuis, propagandist van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, Vrijdagavond in het Café „In den Handel" optrad met het onderwerp: „Waarom ook de land arbeiders vereenigd?" De zaal was zoo vol met toehoorders, meest arbeiders, dat velen zich gedurende een drietal uren moesten tevreden stellen met een staanplaats. Al dien tijd wist de spreker zijn gehoor te boeien. Over het algemeen vond hij de loonen van de arbeiders te laag en 't laat zich be grijpen, dat de boeren menige veer moesten laten. Doch 't moet er bij gevoegd worden, dat hij ook de arbeiders niet ontzag, waar hij tekortkomingen bij hen ontdekte. 't Gevolg van zijn voordracht was, dat er hier een afdeeling van den Bond is opgericht met aanvankelijk 17 leden. Over 14 dagen hoopt de heer Hoogerhuis terug te komen. Aanbestedingen, Yerkoopingen, enz. Naar wordt medegedeeld zal de zeedijk van den Eendrachtpolder tegenover het Veer, aan de zyde van Nieuw-Vossemeer, dit jaar ook eenigszins verzwaard wor den aan de heeren Bax en Bosters te Nieuw-Vossemeer zou de uitvoering ver gund zijn ad f 2730. Post en Telegrafie. KERKWERVE, 2 Maart. Van af heden is alhier een tweede buitenbestelling in gevoerd, welke zal worden uitgevoerd door J. J. de Vlieger en J. Rotte Wz. O N D E R W IJ S. CORTGENE. Alhier vergaderde j.l. Zaterdag de afdeeling Noord-Beveland vau het N. O. G. Er wareu aanwezig zee leden en ëén vrouwelijke gast. Na notulen en ingekomen stukken was de verkiezing van een secretarie aan de orde, in plaats van den heer Luteyn, die naar Middelburg vertrok. Verkozen wetd de heer C. Vos, hoofd der openb. school te Camperland. De verantwoording van den penning meester over 1913 werd in orde bevonden de rekening sloot met een batig saldo van 38 cent. Uit de begrooting bleek, dat de contributie weer moest verhoogd worden. Bij de omvraag ontspon zich een discussie over de vraag, of het gewenscht was, op de openbare school ook kindereu van 5 jaar toe te laten, zooals op de bizondere scholen. Algemeen achtte men dien leeftijd te laag, doch zag in de bedoelde gelijkstelling het eenige middel tegen onzuivere concurrentie, tenzij ook de bizondere school den toegangsleeftijd verhoogde. Een ander punt van bespreking was het landbottwverlof. De jongeren achtten een uniforme regeling en vast legging gewenscht in de gemeenteverorde ningen. De ouderen wezen op de on geregelde en uiteenloopeude eischen der praktijk, die elke regeling zouden be spotten, nu de wet toch eenmaal het recht op CO schooltijden verlof erkende. Predikbeurten. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag 4 Maart (Biddag). Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten van Monster. Oud-Geref. Gem. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Vergadering van den Gemeenteraad te Stavenisse, op Donderdag 26 Februari 1914 des voormiddags 9 ure. Voorzitter de heer J. M. v. Doorninck, burgemeester. Afwezig het lid C. L. Dorst met kennisgeving. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering, na lezing, ongewijzigd goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken. 1 Een missive van H.H. Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring der belasting heffing van haven- en kadegelden, vast gesteld tot 1 Juli 1915. 2. Idem ter goedkeuring van het maximum bedrag van den Hoofdelyken Omslag op f 4000 en van de honden belasting op f 3 per verraaakshondvan f 0,50 per beroepshond. Alles voor kennisgeving aangenomen. In verband met het verzetten der jaarmarkt te Clinge werden geen be zwaren geopperd. Voorgelezen wordt een adres van den gemeenteraad van V elzen aan de 2e Kamer der S. G., inzake het wets- ontwerp-Treub tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, met verzoek om adhaesie. Burgera. en Weth. stellen voor deze adhaesie te betuigen. Het lid H. J. Dorst kan zich hiermede nog niet ver eenigen, daar dit de wet „voorloopen" is. Het lid Potappel vraagt, wanneer dit ontwerp wet wordt, of de gemeentekas daardoor ook ljjden kan. De voorzitter zegt, dat er wel veel administratie het gevolg van zal zyn en dat de gemeenten er misschien wel iets zullen moeten by leggen. Na nog eenige discussie tusschen het lid Dorst en den voorzitter wordt het voorstel van Burgera. en Weth. met 5 tegen 1 aangenomen (tegen Dorst). Ingekomen was het verslag van de gezondheidscommissie te Tholen. Dit zal by de leden circuleeren. Besloten werd om aan H. M. de Koningin ont heffing te vragen van art.. 48s der wet op het L* Onderwijs in zake de nog niet vervulde vacature van Onderwijzer met hoofdakte (z. h. st.) Aangenomen z. li. st. een wyziging in de begrootiDg 1913. Verder werden eenige wijzigingen gebracht in de nieuwe politieverordening, waarna ze voorloopig werd vastgesteld. Burgem. en Weth. stellen voor het uitdiepen van een gedeelte der havenkom. De hiervan gemaakte kaart lag ter tafel. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen en Burgera. en Weth. gemachtigd dit werk aan te besteden. De voorzitter deelt mede, dat het schoolplein aanmerkelijk vergroot wordt, doordat de heer C. Broodman een daarop staande schuur laat afbreken. Deze grond behoort ran de Ned. Herv. Kerk en de wensch is, dat deze weder door de gemeente in erfpacht zal genomen worden. De voorzitter dankt den heer C. Broodraan voor de gelegenheid, die hij geeft om het schoolplein te vergrooten, waarmede alle leden in stemming betuigen. Aan de orde stelt de voorzitter de benoeming van een lid voor het Water- leidings-coraité—Tholen, noodig doordat het lid A. J. Yerstraate d.d. Dec. 1913 voor deze betrekking had bedankt. By eerste en daaropgevolgde tweede stemming verkregen de heeren Van Door ninck en Verstraate ieder 3 stemmen, waarna bij loting de heer Van Doorninck als lid van genoemd comité werd aan gewezen. Genoemde heer nam zulks aan. Burg. en Weth. worden door den Raad gemachtigd om den afbraak, tengevolge van veranderingen aan het schoolgebouw, als ramen, enz. te verkoopen. De regeling van het loon van den ontvanger van het kadegeld wordt van 9 op 7 /Q der ontvangsten gebracht, zulks in verband met de verhoogde tarieven op de diverse te verschepen producten, zullende deze verlaging der procenten niet in het nadeel van den betrokken ambtenaar zjjn. Op een vraag van het lid Verstraate wordt geantwoord, dat ook de verdienste vau den havenmeester daarmede gelyken tred houdt. Opgemaakt werd het kohier voor de hondenbelasting (dienstjaar 1914),loopen- de over 58 verraaaks- en 14 beroeps- honden. De omvraag bracht niets ter tafel. Daarna ging men over tot een vergadering met gesloten deuren, tot het opmaken van het kohier van den hoofdelyken omslag over 1914. De voorzitter sluit de vergadering. Inkomsten-Belasting. Vrydag vergaderde de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer tot vast stelling van het Voorloopig Verslag over het nadere afdeelingsonderzoek van het ontwerp-inkomsten-belasting. Het streven is, om dit ontwerp tydens het samenzijn der Kamer in Maart a.s. nog af te doen. Vrijkaarten voor Kamerleden. Naar Het Volk uit goede bron ver neemt, zullen de Bewyzen van persoon leken vrydom eerste klasse spoedig aan de leden van de Tweede Kamer worden toegezonden. De spoorwegmaatschappijen hebben het zoo gemakkelijk mogelyk gemaakt, door het verstrekken van één kaart, geldig gedurende 1914 op alle lynen op Nederlandsch grondgebied ge legen. Elke kaart geeft bovendien recht op 25 kilo bagage (rij wielen uitgezonderd). De kaart is strikt persoonlijk en geeft geen recht, ook niet tegen bijbetaling, in luxe-treinen. Ten slotte doet de houder afstand en vrijwaart de maatschappij tegen het door anderen instellen van elke vordering tot vergoeding van schade, door welke oorzaak ook ontstaan, gedurende het vervoer op die kaart. Tusschenpersonen Invaliditeitswet. De Minister van L. N. en H. heeft de aanwijzing van de volgende tusscben- personen voor de uitvoering van artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet ingetrokken: Zierikzee: Zonnemaire: J. van de Velde, gemeente-veldwachter aldaar. Oud-Vo8seraeermej. P. Ruytenburg, aldaar. De pest op Java. Bij den Minister van Koloniën bestaat bet voornemen, in het belaDg dor pest- bestrijding op Java, spoedig twintig jonge artsen naar Nederlandsch-lndië uit te zenden, die eene verbintenis voor één jaar moeten aangaan. Overtreding van de wet op de artsen^boreldkande. Voor liet kantongerecht te Middelburg worden den laatsten tyd herhaaldelijk zaken behandeld, waarby drogisten als beklaagden verschijnen, omdat zij de wet op de artsenybereidkunde hebben overtreden. Zaterdag j.l. werd een drogist uit Vlissingen veroordeeld tot f 25 boete subsidiair 15 dagen hechtenis, wegens het afleveren van geneesmiddelen beneden de geoorloofde hoeveelheid. Het gold hier 't verkoopen van den zoogenaamden drank van dr. Roland. Het onveilig maken van het verkeer. De plattelands bevolking van Wal cheren schynt er een broertje aan dood te hebben, om als bestuurders van voer tuigen voldoende voor automobielen en fietsen uit te wyken en de rijkspolitie houdt dan ook den laatsten tijd bizonder toezicht op het uitwijken. Het gevolg daarvan is, dat reeds meerdere personen voor den kantonrechter verschenen. Zaterdag werd een landbouwer uit Bigge- kerke, die niet voldoende voor twee wielrijders uitweek, waarvan het gevolg was beschadiging van ry wiel, veroordeeld tot f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechte nis. Ingezondeii Stukken. Deh< Haag, 28 Februari 1914. Aan den Hoofdredacteur van de „Zierikseesche Nieuws bode". Manheer de Redacteur/ Volgens het verslag in Uw blad van 20 dezer, heeft de heer Van Santen in zjjn rede te Zierikzee mjj van onwaarheid beschuldigd en daarna, tegen wjj, een zedepreek gehouden. Nu wilde ik in de eerste plaats opmerken, dat als er iemand een ander niet moet beschoolmeeBteren of bezedepreeken, het wel de heer Van Santen is. Misschien is deze heer, als hij goed nadenkt dit wel met me eens. Maar zand daaroverOver de kwestie, waarover het liep, het volgende: In mijn rede de staatspensionneering be sprekende, in verband met de laatste verkiezingen wees ik er op, dat de liberale afgev. van Zierikzee, de heer Patijn, zich in 1912 nog had verklaard voor een pensioen-belasting. Dat ik daartoe het recht had en de waarheid sprak, bljjkt uit het volgend citaat uit de Kamerhandelingen van 7 Nov. 1912, waar de heer Patjjn zich aldus uitte „Maar al kan ik den geachten afgevaardigde uit Assen het beginsel, dat hij heeft vooropgezet, als zoodanig niet toegeven, ik wil wel verklaren dat ik er zoo noodig geen bezwaar tegen zou hebben, om met bet oog op de zeer groote lasten, die de sociale verzekering aan de schat kist zou oplrggon, don kant op to gaan van een regeling in den geest als die welke bij in beginsel wit. Ui zot' er, als die zaak practisch en eenvoudig is teregelen,geen principieel bezwaar tegen hebben een speciale pensioensbelasting in te voeren tot een laag en gelijkmatig bedrag voor ieder tusschen de 10' en 70 jaarbijv. van f l,bO welk bedrag voor twee gehu wden tot f2,50 zot/% kunnen worden teruggebracht. En indien men een dergelijke belasting hief, zou men zeer ver blijven beneden de premie van f 14,50, die uit dit onderwerp volgt en zou men toch een bedrag van 6 a 7 millioen voor de schatkist vinden. Ik veronderstel de mogelijkheid, dat een der gelijke heffing, goed uitgewerkt, practisch wel mogelijk zou zijn. Men zou de inning van de pensioenbelasting voor zoover liet de arbeiders betreft kunnen doen geschieden, eenigermate in den geest als waarop nu de premiën zullen worden geïnd, door de inhouding op het loon, en voor de niet-arbeiders zou men de inning kunnen doen geschieden door de Gemeente besturen of door de Rijksbelasting-ambtenaren. De lieer Troelstra: „Dus dan toch verplichte verzekering". De heer Patjjn.Dat is geen verplichte ver zekeringMaar indien de heer Troestra daar mede wil aanduiden, dat blijkt dat de heer Treitb en ik elkander zeer dicht naderen,, waar ik spreek van een eventueels pensioenbelasting en hij van een vaste bijdrage der belanghebbenden zal ik hem dat niet tegenspreken. Verschil blijft dan vermoedelijk bestaan in het bedrag. Maar de heer Troelstra zou ver moedelijk tegen een premie, om de heffing zoo te noemen, ten einde zijn gedaclitengang te houden, van f 1,50 wat minder optornen dan tegen één van f 14,50". Mij dunkt, dat dit uittreksel nog al duidelijk is. Mijn partijgenoot Schaper zei op 11 Dec. 1912 in antwoord aan Mr. Patijn o.a. het volgende „De heeren Patijn en Borgesius hebben zelf gszegd, dat zij zijn voor een pensioenbelasting ook voor de arbeiders. De heer Patjjn zegt daar evenwel als het niet anders kan. Mynheer Ie voorzitter Zoo is toch het optreden niet van een partij, die weet wat zij wilEr is van twee kanten beweerd, dat het concentratie-program hierop is gericht, dat de vrijzinnigen ook zon der onze hulp de meerderheid krijgen. Waarom zoudt gij dan het geld niet kunnen bijeen krijgen zonder pensioenbelasting op de arbeiders Wat is dat weer voor een zwakheid". Tot zoover de rede van Schaper. Zij het ook met enkele centen per week, toch moest ook volgens Mr. Patijn, door de arme drommels een deel van de pensioensbedragen worden opgebracht. Mr. Patijn had nog op 24 Oct. 1912 becijferd, dat in 10 jaar ons nationaal inkomen met i' 54V-.- millioen- zegge vier en vijftig en een half millioen was toegenomen, alleen voor zoovoel de cijfers der vermogensbelasting spreken en dat ons nationaal inkomen in 10 jaar steeg met 87', millioen gulden, alleen uit bezit van geld en grond. Ik meen hiermee voldoende aange toond te hebben te spreken, zooals ik sprak. Bij de behandeling van de pensioenwet-Treub, zal door de sociaal-democraten een voorstel worden ingediend, de 42000 bedeelden ook bij de pensioengerechtigden op te nemen. Daarbij zullen we kunnen zien, boe de heer Patijn en zijn concentratiegenoten zich ten dezen opzichte zullen houden. Inmiddels bp voorbaat mijn dank voor de opname van mjjn verweer. G. MIDDELBURG. Met een progressieve pensioenbelasting zouden, wanneer uit een verhooging der directe be lastingen de middelen voor de bestrydiug der kosten van de Staatspensionneering niet konden gevonden worden, wjj ons best kunnen vereenigen. En in dat opzicht bevinden wjj ons in zeer goed gezelschap. Immers ook de Bond voor Staatspensionneering, waarvan vele socialisten leden zijn, staat op dat standpunt. Met recht. Velen betalen toch liever jaarlijks een daalder, zoo noodig een rjjksdaalder, voor de verzorging dor arme ouden van dagen, dan een daalder of ryksdaalder voor het te hoog opgevoerd oorlogs budget. En het spreekt van zeiven, dat by een even- tueele pensioensbelasting zy van de betaling er van zouden vrijgesteld zijn, die, hetgeen zij verdienen, brood'noodig hebben voor hun dagelyksche behoeften. In dezen geest sprak mr. Patijn in de zitting van 11 December 1912 (zie Handelingen der Tweede Kamer, bladzyde 1244). Hy zeide namelijk: „Ik ontmoet hier den heer Schaper, die mij „heeft aangehaald, zeggende, dat ik wilde komen „met een pensioenbelasting. Ik heb my daarover „een interruptie veroorloofd, naar aanleiding „waarvan ik even het volgende uit mjjn rede „wil voorlezen". „Of nu een zoodanige heffing noodig zou zyn, „daaromtrent kan, geloof ik, niemand eenige „voorspelling wagen. Dat hangt er geheel van „af, hoe het met onze staatsfinanciën zal loopen. „Het is een vraagstuk voor de toekomst, of men „het met of zonder een dergelijke belasting kan „financieren. En hoe het met de staatsfinanciën „zal loopen, kunnen wp geen van allen voor spellen: de heer Treub niet, en ik niet, en „niemand". „Wanneer de heer Schaper my weer eens wil „citeeren, dan hoop ik, dat, liij dat zal willen „doen met volledige vermelding van wat ik ge- „zegd heb". „Overigens is bekend, dat onzerzijds steeds „op den voorgrond gesteld is, dat wellicht een „deel van de kosten van de pensionneering door „een speciale pensioenbelasting zou moeten „worden gedekt. Overbodig hieraan Itoe te „voegen, dat by die belasting als by alle „andere directe belastingen zekere minima „van inkomsten zouden moeten worden vry „gesteld". Nu pleit het niet voor den geachten schrijver, dat hij verzuimt van den heer mr. Patjjn juist dat te citeeren, waarop het hier aankomt. Is dit verzuim opzettelijk, dan heeft hy zich aan oneerlijkheid schuldig gemaakt. Is liet onbekendheid, wat wjj |hopen, dan moet l)jj in het vervolg wat beter beslagen ten ijs komen, alvorens een voorstelling van zaken te geven, die partjjdig en niet juist is. De Redactie. TELEGRAMMEN. ROTTERDAM, 2 Maart. GRANEN. Buitenlandsche, zeer vast, alles hooger. Meel, f 11J, )kalra. Binnenl. Tarwe, f8,90 A111,50. Haver, f 7,40 f 7,90. Bruine boonen, f 8 A f 11,26.— Mais, f 135 A f 130. Lijnzaad, f 12,50 h I 15. Karwij- zand, 1' 15,50. Vlas. Op het land eenige omzet. Marktaanvoer 0920 steeri blauw, 30 i 50 stuivers; 050 steen Groninger onver kocht; 100 steen geel, 40 stuivers; 5780 steen wit, 20 A 31 stuivers, vraag naar mindere soorten, grootendeels on verkocht. Ajuin. Aanvoer 4000 balen, groote I 5. Eieren. Zeeuwsche f 3,80 i» f 4Over- maassnhe 14 a f 4,30. VEE. Aanvoer 210 Runderen, 30 a 42 ct., matig. 119 Kalveren, 52J a 02J ct., matig. 78 Schapen of Lammeren, 27 a 32 ct., Lammeren, 35 a 36 ct., redelijk. 1242 Varkens, 21 a 24 ct., lichte 26 a 27 ct., goede vraag, prijshoudend. ZIERIKZEE. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Maans- Febr.-Maart. H.W. L.W. ouderdom. u. m. u. m. 25. W. 0,22 v. voorm. nam. 3.20 3.44 8.57 8.57 26. 2 voorm. nam. 3.52 4.17 9.27 9.29 27. 3 voorm. 4.20 9.56 nam. 4.46 9.59 28. 4 voorm. 4.49 10.24 nam. 5.11 10.24 1. Z. 5 voorm. 5.16 10.53 nam. 5.36 10.53 2. 6 voorm. 5.44 11.21 nam. 6. 2 11.29 3. 7 voorm. 6.10 11.55 nam. 6.32 4. 8 voorm. 6.41 0. 9 nam. 7. G 0.37 Tyd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 Geboren: PfETER SAMUËL, Zoon van C. VAN DE ZANDE en T. VAN DE ZANDE— Van de Vki.oe. Ziruikzhiï, 27 Februari 1914. Heden overleedtot onze diepe droefheid, plotseling zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder en Grootmoeder, MeJ. Adrlana Wllheliulna van Slledreeht, in den ouderdom van 71 jaar en ruim 7 maanden. Hausterbn, 28 Febr. 1914. M. P. B1ERENS en Kinderen. De begrafenis zal plaats hébben op Woens dag 4 Maart a.s., 1 uur. Voor de bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlijden van onze Grootmoeder, betuigen wy onzen harte- lijken dank. Zierikzee, 1 Maart 1914. A. VAN DEN BERG. S. S. A. VAN DEN BERG. De Familie J. VAN LOO be tuigt met deze haren hartelfyken dank voor de deelneming, ondervonden tydens de ziekte en het overlijden van haar geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, WILLEMINA VAN LOOKoopman. V De ondergeteekenden betuigen, mede namens hunne Kinderen, hunnen oprechten dank voor de zeer vele bewyzen van belangstelling, zoo van hier als elders ontvangeD, bij gelegenheid hunner 25-jarige Echtvereeniging. Kerkwerve, 2 Maart 1914. N. P. HENDRIKSE. M. HENDRIKSE-Evbrtsb. Voor de vele bewyzen van deel neming, ontvangen by het overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwd zuster, Mevrouw LOU WERINA JACOB A DIEDERIKA DE VOS, Weduwe van den Heer Christiaan de Vries, betuigen wij onzen harteltyken dank. 's-G ka v engage, 2 Maart 1914. J. C. S. DE VOS. J. J. E. DE KATER- Breda. De Vos. G. A. DE KATER. De ondergeteekende betuigt zyn dank aan de Directie der Algemeene Paarden- en V eeverzekering-Maatschappij „De Oude Zwolsche", gevestigd te 's-Gravenhage, agent H. DE JONGE te Ouwerkerk, voor de spoedige en prompte uitbetaling van het bedrag zyner ge storven Koe, zoodat hy deze Maatschappij aan ieder kan aanbevelen. Zierikzee, 2 Maart 1914. J. VAN STRIEN Bz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 6