ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 Maart 1914. EERSTE BLAD. AFKONDIGING. HINDERWET. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t J. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat léderen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGAN6, No. 9512. Directeur i A. J. DC LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteur. A. FRANKEL. Redacteur'. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 tegel. 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterljjk 2 ura. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 8, 2de lid, der Hinderwet Kondigen af, dat in hunne heden gehouden vergadering, is vastgesteld het volgende besluit: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien hun besluit van 28 Januari j.l. no. 755/1913, waarbij de beslissing op het verzoek van M. T. JACOBI, Smid, alhier, tot het oprichten eener bewaarplaats van buskruit, op den zolder van het perceel in de Korte Sint- Janstraat, plaatselijk gemerkt wijk C no. 116, kadastraal bekend sectie B no. 141, is verdaagd tot 1 Maart 1914; Overwegende, dat de noodige gegevens, tot het nemen eener beslissing op het verzoek, ook thans nog niet verkregen zijn en dus voor laatstgenoemden datum nog geen beslissing kan worden genomen; Gelet op art. 8, 2de lid, der Hinderwet; Besluiten: De beslissing op het hiervoren omschreven verzoek nader te verdagen tot 1 April 1914; Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den verzoeker, ter kennisneming, terwijl het besluit door afkondiging ter openbare kennis zal worden gebracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. RUSLAND. ST.-PETEKSBURG, 28 Febr. Volgens opgave van het ministerie van landbouw, waren in 1913 in Buropeesche en Aziatisch Rusland 63 millioen dessjatinen bebouwd met tarwe en haver tegen 88.800.000 in 1912, terwijl van 1906 tot 1910 gemiddeld 85.600.000 dessjatinen daarmede bebouwd waren. Een snelle uitbreiding van de met tarwe bebouwde oppervlakte viel vooral op te merken in Aziatisch Rusland. De oogst in 1913 bedroog 5376 millioen poed, tegen 5072 millioen in 1912 en gemiddeld 4031 millioen van 1906 tot 1910. De toeneming van het gemiddelde cyfer van den oogst is het gevolg van de verbeteringen op landbouwgebied. Ook valt een snelle uitbreiding waar te nemen van de aardappelteelt. Van 1906 tot 1910 werden aardappelen ver bouwd op 3.912.000 dessjatinen, in 1913 op 3.418.000. In 1908 werd katoen geteeld op een oppervlakte van 281.000, thans van 500.000 dessjatinen. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Pebr. Ben groote diefstal is Zaterdagochtend onder uiterst brutale omstandigheden in het centrum van Parys gepleegd, door onbekend gebleven dieven, die blykbaar hun plan reeds sinds lang hadden voorbereid en over een goed functioneerende organisatie beschikten. Een besteller van aangeteekende brieven, die met behulp van een post auto zyn dienst uitoefende, was nauwe lijks met het bezorgen in het beurskwartier begonnen, toen hy, na eenige banken bezocht te hebben, in de rue Chauchat bemerkte, dat men in zjjn wagen ge weest was en een kleinen zak, dien hy by een effectenhandelaar moest afgeven, weggenomen had. Hy had geen oogen- blik bemerkt, dat hy door verdachte personen gevolgd werd. De eenige opheldering die hy kon geven, bestond hierin, dat de bestuurder van den auto, die 't rytuig moet bewaken als de besteller de banken binnengaat, een voorschrift overtredend, 'n oogenblik zyn post verlaten had, om een zak naar een bank te helpen dragen. Waarschynlyk hebben de dieven van dit tydstip ge bruik gemaakt om den zak te stelen. De vermiste zak bevatte, volgens de be- feleidende declaratie, 19 stukken effecten, aangeteekende brieven en 81 voor werpen met aangegeven waarde die te zamen een totale waarde hebben van meer dan een millioen trancs. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar haar pogingen om de dieven te vinden, zyn tot nu toe zonder resultaat gebleven. ENGELAND. John Starckfield, de man op wien de zoo vreeselyke verdenking rust, zijn 5-jarig zoontje te hebben vermoord, welks lijkje in een trein van den Noord- Londen-spoorweg werd gevonden, is op nieuw voor den politierechter verschenen. De verdenking berust naar men weet op de verklaringen van drie gb- tuigeu, die zeggen den dag van den moord Starckfield met het kind te hebben gezien; Mrs. Wood en Moore zagen hem op straat, de handelsreiger White in het station van Cambden- Town, waar hij plaatskaar ten zou ge nomen hebben. De verdediger van Starck field noemde deze verklaringen van onwaarde. White en mrs. Wood kenden Starckfield niet, dus kunnen zich in den persoon vergist hebben. Moore kende hem wel, maar hij weet niet zeker of het 8 Januari de dag van den moord was, toen hij hem met het kind zag. Daartegenover voerde de verdediger ge tuigen aan, die het alibi van Starckfield zouden bewijzen. Vooreerst bracht de verdediger twee beambten van het station Cambden- Town voor den rechter, die verklaarden, dat daar in den trein, waarvoor White gezien zou hebben, dat Starckfield kaartjes nam, geen man en een knaapje waren ingestapt, maar de belangrijkste getuigen waren een conducteur en een bestuurder van een auto, Barnet en Markham, die verklaarden, dat zy den jongen op den bedoelden dag in gezelschap van een vrouw hadden gezien. Die vrouw stapte op Mornington Crescent met het kind in den bus en verliet deze weer aan het station Chalk Farm. De conducteur her innert zich het kind zeer goed, want hij heeft het in den wagen gedragen en later, in liet lijkenhuis, beeft hij ook het lijk herkend, evenals zijtrkaiïiéraad Markham. Hun verklaring is van te meer beteekenis, dat het lijk werd ge vonden in een trein, die tusschen de stations Cainbden-Town en Chalk Farm reed. Een voorbijganger verklaart even eens het kind gezien te hebben met een vrouw op Hampstead Road, eenige minuten gaans van de woonplaats der moeder. Hij kende den knaap vau aan zien, omdat hij hem meermalen daar in de buurt gezien had. De vrouw trok het kind zoo ruw met zich mee, dat hij er haar nog een aanmerking op had ge maakt. De verdediger deelde mee, dat hij nog minstens 10 getuigen a decharge heeft en dat zijn cliënt wenscht, al zou hy daarvoor nog een maand langer in preventieve hechtenis moeten blijven, dat die gehoord zullen worden. DUITSCHLAND. Een correspondent van het Berliner Tageblatt is naar Flandersbach gegaan en heeft een bezoek gebracht aan de weduwe Hamm, de ongelukkige vrouw, die zes jaar geleden tot 14 jaar tucht huisstraf veroordeeld is wegens mede plichtigheid aan den op haar man ge- pleegden moord, en die eerst thans, na al dien tyd, hoogstwaarschijnlijk on schuldig, gevangen gezeten te hebben, weer op vrije voeten gesteld is en naar haar kinderen heeft mogen terugkeeren. De inwoners van Flandersbach (by Düsseldorf) hadden het station met bloemguirlandes versierd, ter verwel koming van de onschuldig veroordeelde. Zij heeft voorloopig haar intrek genomen by een harer broers, by wien ook haar moeder en haar beide kinderen, een dochtertje van 9 en een zoontje van 6 jaar, inwonen. De terugkeer van de weduwe Hamm is niet feestelijk geweest. Zy is ziek uit de gevangenis thuis ge komen en ligt thans te bed, volkomen uitgeput. Tegenover den bovengenoemden correspondent heeft zy zich niet zeer gunstig uitgelaten over de behandeling, in het tuchthuis ondervonden. Men heeft haar hard laten werkeD, ook toen zy reeds ziek was en toen zy te zwak werd om de haar opgelegde taak te volbrengen, werden haar, by wijze van straf, de middagkoffie en de 3 cents dagloon onthouden. Daar het geheele vermogen van Hamm door de veroordeeling aan de kinderen gekomen is, heeft de weduwe thans geen raiddel van bestaan. De ongelukkige vrouw zal een eisch tot schadevergoeding indienen. Wanneer met de revisie van haar proces begonnen zal worden, is nog niet bekend. Het opruimen en het doorzoeken van de puinhoopen der vernielde aniline- fabriek in de Berlynsche voorstad Rumraelsburg is Donderdagavond tot laat in den nacht voortgezet door de brandweer uit Lichte berg, bygestaan door een honderdtal abrieksarbeiders. Vrijdag is het moeilijke werk hervat en is men erin mogen slagen twee nog vermiste lyken te vinden. Het werk werd zeer bemoeilijkt door het steeds dreigende gevaar voor het instorten der muren. De Keizer heeft aan de directie van de fabriek telegrafisch zyn deelneming laten betuigen. MAGDEBURG, 28 Febr. Hedenmorgen zijn by het station MagdeburgNeustadt een wissel wachter, een opzichter en 4 arbeiders door een sneltrein overreden en gedood. POTSDAM, 28 Febr. Twee vrouwen, die gisteren naar het bosch gegaan zyn om hout te sprokkelen, zyn hedenmorgen met krabben in het gelaat en afgesneden keel in de nabijheid van den Duivels- vyver gevonden. Het betreft hier een misdrijf tegen de zeden. Van de moorde naars heeft men geen spoor kunnen ontdekken. NEDERLAND. MEDEMBLIK, 28 Febr. In het Rijks krankzinnigengesticht alhier werd Don derdag brand ontdekt in een der zalen, onmiddellijk grenzende aan de „ver sterkte afdeeling". Door krachtig optreden wist men het vuur dat reeds een groot gedeelte van don vloer en een deur had aangetast, te stuiten. Terstond werd aan "kwaadwilligheid gedachtde zaal behoort tot het in her stelling zijnde westelijke gebouw en was nog niet door patiënten betrokken, geen hunner kan dan ook net vuur hebben aangestoken. Alle werklieden zijn ondervraagd, doch geen enkele aanwijzing van den dader is nog ontdekt. HAARLEM, 28 Febr. Vrijdag is op 63-jarigen leeftijd alhier overleden dr. P. P. C. Hoek, rijks-adviseur der visscherij- zaken. Dr. Paulus Peronius Cato Hoek werd in 1851 te Giethoorn geboren, promo veerde in 1876 aan de universiteit te Leiden tot doctor in de wis- en natuur kunde, was van 18741880 assistent aan het Zoötomiech Laboratorium te Leiden van 18781888 leeraar aan het gym nasium en de H. B. S. aldaar en is sedert 1888 wetenschappelijk adviseur in vis- scherijzaken en directeur van 't zoölogisch station te Helderis sedert 1896 lid der Prov. Staten van Noord-Hollandsedert 1883 lid der Kon. Academie van Weten schappen te Amsterdam en verder corres pondent, lid of eere-lid van verscheidene binnen- en buitenlandsche geleerde ge nootschappen. 's-GRAVENHAGE, 28 Febr. Bij den heer Sanders, in de Passage alhier, is een allerbrutaalste berooving geschiedt. De heer S. was op zyn kantoor, toen plotseling iemand met een groot mes in de hand binnentrad, hem by de keel pakte en tegen hem zei: Geef me on middellijk f 25, of je gaat er aan". De heer S. kon zich niet verweren, was half bewusteloos van vrees en kon niets anders doen dan het individu de geëischte som ter hand te stellen. De man ging daarop kalm heen. De heer Sanders heeft aangifte gedaan op het politie-bureau aan de Rivier- vischraarkt. De politie onderzoekt de zaak, maar het zal haar zeer moeilyk vallen den kerel in handen te krijgen. In zijn antwoord aan de deputatie van de vrijdenkersvereeniging de „Dage raad" verklaarde de Minister van Marine, dat den matrozen de volle vrijheid moet worden toegestaan in zake het al of niet lid zijn van een kerkgenootschap, maar dat speciale propaganda aan boord voor afscheiding van de kerk niet kan worden toegestaan. ROTTERDAM, 28 Febr. Met be schadigde reddingbooten en gedeukte schotten kwam de „Nieuw-Amsterdara" van de Holland-Amerikalyn drie dagen te laat te New-York aan. Ten gevolge van den storm deden twee passagiers en drie leden der bemanning letsels op. De „Nieuw-Amsterdara" had onderweg te kampen met een orkaan en wel zoo, dat ze slechts 73 raylen per etmaal kon maken; bovendien werd zy overvallen door een waterhoos en kreeg men den 15en Februari op 42 gr. 10 sec. breedte en 45 gr. 64 sec. lengte een ijsberg in zicht. Van het oogenblik af, dat de „Nieuw- Arasterdara" het kanaal verliet totdat ze de haven van New-York bereikt had, volgde de eene windvlaag op de andere en was er voortdurend een buitengewoon hooge zee. Nooit nog heeft de „Nieuw-Amsterdam" zoo lang over de reis gedaan als dit keer. De gemiddelde snelheid bedroeg slechts 12 knoopen. Kapitein Baron bracht het grootste gedeelte van den tocht op de commandobrug door. Zegelspaarkas. ZIERIKZEE, 2 Maart. De onlangs te dezer stede opgerichte Zegelspaarkas- vereeniging „De Voorzorg" hield Vrijdag avond 1.1. haar eerste algemeene verga dering, in de kleine zaal van het „Huis van Nassau". De vergadering werd geleid door den heer J. H. Ideler, voorzitter van het voorloopig bestuur. Vastgesteld werden de statuten en het huishoudelijk reglement. Besloten werd door aanvrage vau de koninklijke goedkeuring op de statuten, rechtsper soonlijkheid voor de Vereeniging te verkrijgen. Tot bestuursleden werden gekozen de vijf volgende heerendie de functies onder elkander verdeelden J. H. Ideler voorzitter, P. J. Ochtman secretaris, C. A. Kohschulte penningmeester, A. Holty en C. J. Apeldoorn commissarissen. Zoo is onze stad weer een nuttige ver eeniging rijker geworden. Moge het goede doel, dat zij beoogt, worden bereikt. Waar dergelijke spaarkasvereenigingen in vele plaatsen van ons land met toe nemend succes werkzaam zynmogen we vertrouwen, dat ook „De Voorzorg" zich spoedig in de sympathie van het publiek zal mogen verheugen. Om het algemeen belang en het nut dat deze vereeniging beoogt, verdient ze ons aller medewerking. Door verspreiding van een groot aantal circulaires zal „De Voorzorg" haar doel en werking nader bekend maken. Liberale kiesYereenlging. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Liberale Kiesvereeniging werd tot bestuurlid gekozen de heer E. J. Gelderman. Mede aanbevolen was mr. H. Pol vliet. Federatie-Vergadering Staatspensioen Aanstaanden Donderdag zal in het „Huis van Nassau" alhier des namiddags ten één ure de Federatie der Afdeelingen van Schouwen Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering bijeenkomen tot het verkiezen van een Bestuur. NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de regeu- val in Februari 1.1. slechts 26,2 m.M. bedragen. ZONNEMAIRE, 28 Febr. In de heden gehouden raadsvergadering werd de heer M. P. Hocke als wethouder ge kozen. De raad besliste met algemeene stemmen gunstig op het verzoek van het waterleiding-comité om een bijdrage in de voorloopige kosten (111 gulden). BROUWERSHAVEN, 28 Febr. Inzake art. 369 der Invaliditeitswet is ten op zichte der aanvrage van 42 personen om een staatspensioen in 1913 gunstig beslist. DUIVENDIJKE, 28 Febr. In deze gemeente is heden een comité gevormd voor „Plaatselijke Keuze", dat bestaat uit den burgemeester J. Padmos, mej. R. W. Mazure en de heeren C. W. den Boer, L. Kloet Jz. en J. de Keijzer. De leden zullen deze week lijsten ter teekening aanbieden aan de inge zetenen van minstens 23 jaar. ELLEMEET. Naar we vernemen is hier in 1913 aan 16 personen een staats pensioen in overeenstemming met art. 369 der Invaliditeitswet toegekend. ELKERZEE, 27 Febr. Hedenavond ontstond in de vlansery van C. P. alhier brand, die spoedig kon gebluscbt worden. Naar men verneemt was alles ver zekerd tegen brandschade. SEROOSKERKE, 2 Maart. J.l. Visdag- avond vergaderde by J. Boot alhier de Bond voor Staatspensionneering. Na opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Na inning der contributie kwam de verkiezing van bestuursleden aan de orde. Aan de beurt van aftreding waren de eerste en tweede secretaris. Als eerste secretaris werd dadelyk her kozen de heer W. Bakker en als tweede secretaris vervolgens de heer J. Boot Wz., welke zich beiden de benoeming lieten welgevallen. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. DREISCHOR. Het muziekgezelschap „Crescendo" gaf alhier op Vrijdagavond ter herdenking van het 12^-jarig bestaan een buitengewone uitvoering. Nadat een muziekstuk ten gehoore was gebracht, heette de voorzitter de zeer talrijke aan wezigen welkom en overhandigde den directeur, den heer Tbeewis, met woorden van waardeering voor zijn uitstekende leiding, een met zilver gemonteerden dirigeerstok. Op het programma kwamen slechts drie muziekstukken voor. Al het overige bestond uit voordrachten en blijspelen. Over het algemeen vielen deze voor drachten in den smaak, doch het slot nummer „Oarnavalsgrappen" voldeed stellig het meest. Dit stuk, gespeeld met medewerking van jonge dames, word ëu om het spel om èn den zang èn om de fraaie costumeering, luide toegejuicht. Na afloop nam de voorzitter nogmaals het woord om de aanwezigen te danken voor de groote belangstelling, „Crescendo" aanbevelende in aller voortdurenden steun en om de jonge dames te danken voor de welwillende medewerking. Daarna nam de heer Der Weduwen het woord om „Crescendo" geluk te wen- schen met het 12|-jarig bestaan en de werkende leden dank te brengen voor deze goed geslaagde uitvoering. De uitvoering op Zaterdagavond ge geven, werd mede door oen zeer talrijk publiek bijgewoond. BRUINISSE. Zaterdagavond hield de heer P. Ockerse, die eenige jaren in Amerika heeft doorgebracht, in de con- terentiekaraer alhier een lezing, die tot onderwerp had: Long-Island, Noord-Amerika, de eerste Zeeuwsche nederzetting aldaar, en de gevolgen daarvan. Na eene korte inleiding, waarin o. a. medegedeeld werd, dat de Noormannen reeds in het jaar 1000 Amerika bezochten en er twijlfel bestond of Columbus wel in Amerika geweest was, ging de spreker tot zyn eigenlijk onderwerp over. Ily beschreef de raoeielykheden, waar mede in de helft der vorige eeuw een tweetal Zeeuwen, die zich naar Amerika hadden begeven, te worstelen hadden. Onder de beschrijving hunner lotge vallen werd gelegenheid gevonden verschillende belangwekkende mede- deelingen te doen omtrent West-Say 111e, de oe8tercultuur enz. Na het einde der lezing dankte de heer Hage, burgemeester, den heer Ockerse voor zy neinteressante voordracht. Tot burgemeester van Aalsmeer is benoemd de heer J. Kastelein, burge meester van Ransdorp, voordien ge meente-secretaris te Bruinisse. STAVENISSE. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier in Febr. j.l. 38.6. m.M regen (in 9 aftappingen), tegen 29 in 1913 'en 55 in 1912. De hoogste barmometerstand in de laatste maand was 77 6. en de laagste 73.4. m.M. (22 Febr). ST-FILIPSLAND, 26 Febr. Heden avond vierde het populaire Fanfarecorps „Concordia" zijn jaarfeest. Wordt dit feestje in den regel gevierd onder den naam van „openbare repetitie": ditmaal was er een meer officieel cachet aan gegeven, want 't was nu een „uitvoering".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1