ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 Februari 1914. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Officiëel Marktbericht. ADVERTENTIEN. Evangelisatie RENESSE. Ds. TAAL van Bruinisse. (Z ierikzeesche Cour an t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatseri in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9511. Directeur s A. i. DE LOOZE Jr. Uitgewer.Hoof dredacteur A. FRANK EL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddag» uiterljjk 2 ura. ITALIË. ROME, 25 Febr. Door de ontploffing ontstond brand in oen bioscoopschouw burg te Salerno. Onder het publiek ontstond een groote paniek. Ondanks pogingen der soldaten oin do orde te handhaven, werden 5 personen gedood; 16 kinderen werdén gewond. "Na den brand werd appèl gehouden en loon bleek, dat er twee ontbraken. Hun lijken vond men later onder de puinlioopen. ZWITSERLAND. De vreeselijke storm, die de laatste dagen over het zuid-westen van Europa gewoed heeft, is de oorzaak geweest van talrijke lawinen in Zwitserland. Het ver keer op de Gothardt-lijn moest daardoor Maandag stop gezet worden, en op den Lötschberg-spoorweg is een trein door een sneeuwstorting uit de rails geworpeu. Bij Ragaz werd een ingenieur uit Baden, die een ski-tochtje maakte, door een lawine overvallen en begraven. Men vreest het ergste voor de reddingbrigade, die uitgetrokken is om hem te zoeken. Bovendien is nog een Duitsche dame door oen lawine bedolven. De versch gevallen sneeuw ligt 1| meter hoog. FRANKRIJK. Zondag heeft boven Lyon een hevige orkaan gewoed, die groote schade heeft veroorzaakt. De tentoonstellings gebouwen zyn geheel vernietigd en de verliezen worden op Vj2 millioen francs geraamd. Op het vliegveld van Bron zyn 13 vliegtuigen met hunne hangars vernield, te zamen ter waarde van 500.000 francs. De storm heeft in het geheele RhOne-dal onberekenbare schade aangericht. Ook uit Zwitserland komen berichten van stormrampen. Twee rij tuigen van een trein, die juist uit de Lötschberg-tunnel kwam, werden door een windstoot omgeworpen. Gelukkig reed de trein langzaam en kon de machinist onmiddellijk stoppen. Vele passagiers hadden verwondingen be komen; écn hunner is gedood. ENGELAND. LONDEN, 25 Febr. Een drietal van de vier nog vermist wordende paarlen van het kostbare collierdat onlangs tU88chen Parijs en Londen gestolen werd, is gisteren gevonden. Onder deze drie bevindt zich ook de kostbare middelste parel van het collier en waarvan de waarde 240.000 francs bedraagt. De vondst is te danken aan de ijverige nasporingen van Lloyds agenten. Thans worden nog slechts 1 parel en het slot van het collier vermist. Volgens geruchten zouden deze zich te Antwerpen bevinden. BELGIË. In het Belgische parlement is thans de wet ingediend, die dienen moet ora Prinses Louise uit haar geldelijke moeilijkheden te helpen. De drie dochters van Koning Leopold Louise, Stephanie en Clementine hebben tot dusver een som van 18 millioen francs uit de erfenis van den Koning gebeurd; het thans aanhangig gemaakte wetsvoorstel geeft haar elk nog een som van vyf-en een-half millioen francs er bij. Men weet, dat indien het parlement deze schikking goedkeurt, de schuldeischers van Prinses Louise vermoedelijk bereid gevonden zullen worden tot een accoord op zulke voorwaarden, dat de prinses nog een som zal overhouden, groot ge noeg om behoorlijk van te kunnen leven tenminste als zy andere gewoonten aanneemt dan ze tot tot dusver heeft gehad. ZIERIKZEE, 27 Februari. BRU1NISSE. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeente raad, waarbij de heer Van Vessem wegens ongesteldheid afwezig was, werd door den voorzitter medegedeeld, dat de lantaarn is verplaatst van M Krijger naar de woning van de wed. W. Okkers?. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Bolier in de vorige ver gadering, omtrent den zinkput by L Meerman, wordt medegedeeld, dat de gemeente werkman, dien elke week zuiveren zal. In verband met het ver zakken van de glooing op een paar plaatsen aan den havendam, zal de gemeentewerkman dit voorloopig lier- stellen. Ingekomen was een goedgekeurd raadsbesluit wijziging begroeting 19L3, Ingekomen was een schryven van den benoemdenonderwijzer, den heer Ileyboer, dat hy zyne benoeming aanneemt en op 1 of 7 Maart in dienst zal treden. Van A. Lodder, den aannemer van den havendam, was nogmaals een verzoek ingekomen om een tegemoetkoming in de geleden schade. Op dit verzoek wordt afwyzend beschikt. Goedgekeurd wordt een af- en over schrijving over 1913. Daarna wordt de vergadering ver anderd in een beslotene, waarin de Hoofdelyken Omslag behandeld wordt. Daar deze niet afgehandeld is, wordt de vergadering Vrijdag voortgezet. WISSEN KERKE. Dinsdag j.I, werd er alhier een vergadering bplegd, waartoe zoowel de leden dor afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering als van den Vrijzinnigen Bond voor Zeeland waren uitgenoodigd. De opkomst was meer dan bevredigend. Na de afdoening van de huishoude lijke workzaamheden, gaf de voorzitter enkele beschouwingen over art. 1 van het wetsontwerp-Treub op de ouderdoms rente. Hij wees op de misstanden door art. 369 (Inv. wet) in het leven geroepen, en die 't ontworpen artikel wenschte te ondervangen door eenerzijds de ouder domsrente ook aan niet-arbeiders toe te kennen en auderzijdsidea, eiflch van be hoefte te stellen. De tweede voorwaardeniet-bedeeling na het 65ste jaar, achtte hij aan ernstige bedenking onderhevig. Ze zou veie armen voor de keuze stellen gebrek te lijden of de rente te verliezen. Ze zou 't corps der blijvende bedeelden doen toenemen. Ze zou bedeelende colleges met het oog daarop huiverig maken voor het govpn van ondersteuniug. En die reden van uitsluiting klinkt nog te vreemder, waar in do memorio van toelichting to lezen staat, dat f 2 zonder aanvulling onvol doende is voor levensonderhoud. Dc hoop werd uitgesproken, dat de Kamer van milder inzicht blijk zal geven. Ten slotte werd verwezen naar het ideaal van den Bond voor Staatspensionneering, dat nog altijd als een begeerlijk goed den strijders blijft toeblinken, om hun moed en vol harding te steunen. Na een pauze trad ds. Siemelink uit Goes op voor de afdeeling van den Vrijzinnigen Bond. Hij bepleitte het goed recht van een vrijzinnige opvatting van het geloofs leven. Hij toonde het verschil aan tusschen wat godsdienst is en wat er voor doorgaat, en wees op 't natuurlijk verschil tusschen het gemoeds- en geestes leven van den eenen en den anderen mensch. Zoo moet er verschil komen in de behoefte aan vorm en uiting van godsdienstzin. Maar daaruit volgt dan van zelf, dat niemand het recht heeft, zijn vorm, zyn uitingswijze, zijn geloof aan anderen op te dringen, nog minder, als ketterjager of straffend rechter tegen den medemensch op te treden. Vervolgens werd gewezen op 't misbruik van gods dienst, gemaakt in dienst van heersch- en hebzucht of huichelarij. Daartegenover werd gesteld de hoogheid der vrijzinnige gedachte, die hot godsdienstleven be schouwt als een zaak tusschen God en mensch alleen; die het goede en het edele eerbiedigt en waardeert in eiken godsdienstvorm en zich niet vermeet te verketteren, wat van andere behoeften getuigt. Voor debat bood zich aan ds. v. d, Linde alhier. Na een inleidende ver klaring van zijn optreden, roemde hij de vastheid der orthodoxe kerkleer tegen over de vaagheid van begrippen, die hy in sprekers beschouwingen meende te vinden. Vooral verzette hij zich togen een uitlating, waarin debater een aanval zag op zijn persoon, als zou bij n.l. ter wille van geldelijk voordeel van stand plaats verwisseld zijn. Hij vroeg bewijs van die bewering. Toen in antwoord daarop ds. Sieme link verklaarde, onmogelijk een persoon lijken aanval te kunnen hebben bedoeld, daar het bestaan van debater hem tot heden volkomon onbekend was, ontstond er een levendigo woordenwisseling, waarin eenerzijds de intrekking der bewering, die uan den geheolen stand betrof, geëischt werd in naam to eerlijkheid en andor- zijds de gewraakte uiting in naam der opiechtheid werd gêhandbaaft. Wat het meer theologisch gedeelte der repliek betreft, werd de ruime opvatting, in de evangelien neergelegd, gesteld tegenover do benauwend enge formu leering der korkelijke leerstukken en het verkieselijke der daad-vroomheid betoogd boven de leer-vroomheid, die nog maar- al te vaak als maatstaf voor iemands godsdienstigheid gebruikt werd. Nadat debater en spreker nogmaals hun zienswijze hadden toegelicht, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de opmerking dat, wauueer de wederzijdsche waardeering, die een kenmerk der ware vrijzinnigheid is, door rede en debat gewonnen hebben, het doel van don avond bereikt was. De vergadering werd door ongeveer 100 hoorders van verschil lende richtingen bijgewoond. Post en Telegrafie. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de StaatsbegrootiDg van waterstaat, afdeeliDg posterijen, hebben verschillende sprekers gewezen op de h.i. onbillijke toepassing van het K. B. van 21 Maart 1894, ten opzichte van de commiezen der posterijen en telegrafie. VolgeDS genoemd K. B. worden post en telegraafdirectiën verdeeld in vier rubrieken.In ieder dier rubrieken hou den de post- en de lelegraaf-aüibtenaren een gelijk aantal kantoren bezet. Indien nu oen kantoor opengesteld werd voor een telegraaf-ambtenaar en er kwamen geen sollicitanten op, dan vielen volgens de opvatting, die tot 1910 gehuldigd werd, de commiezen van den vereenig- den dienst (aldus post- en telegraaf ambtenaren) in hunne rechten. In 1910 wijzigde het hoofdbestuur zijn meeuiug en kwamen hij ontstentenis van ambte naren van telegraaf-origine in de eerste plaats ambtenaren van post-origine voor de vervulling der directie in aanmerking. Begeerden ook zij de directie niet, dan kwamen de ambtenaren van den ver- eenigden dienst aan de beurt. Naar de N. R. Ct. verneemt, 1 ïeeft nu de minister van waterstaat, op advies van den directeur-generaal, bepaald, dat de interpretatie van het K. B., zooals deze gegolden heeft tot 1910, weder zal worden toegepast. De commiezen van den vereenigden dienst treden dus bij ontstontenis van post- of telegraafambte naren onmiddellijk in de rechten der categorie, aan wie de vervulling dor directie eerst was toegewezen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. OUWERKERK. Voor het orgel in de kerk alhier is reeds een som van f 1600 bijeen. Hoewel het volle bedrag nog niet aanwezig is, heeft de commissie het orgel reeds besteld en wel bij de firma Dekker te Goes, in goed vertrouwen, dat het ontbrekende nog wel gevonden zal worden. De inwijding zal in Augustus plaats hebben. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE THOLEN 17 Febr. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding rolderreglement. L. A v. R., te Clinge, tot f 1 boete, of 1 week tuchtschool. Overtreding politieverordeningJ. v. d. V., te Scherpenisse, tot f 2 boete, of 1 week tuchtschool; J. v. d. V., aldaar, tot f 3 boete, of 1 week tuchtschool C. v. d. W., aldaar, tot f 2 boete, of week tuchtschool. Jacht overtreding. P. d. J., te Tholen tot f 4 boete, of 1 week tuchtschool J. M. S., aldaar, tot f 2 boete, of 1 week tuchtschool. Straatschenderij. L. d. G. en H. K., te 'Scherpen isse, aan de ouders terug beven; M. P. P., te Poortvliet, tot f 2 Doeto, of 1 week tuchtschool. Ja< hlover treding. G. G. D. A., te Oud-Vosseiiieer, tot f 3 boete, of 2 dagen hechtenis; O. d. G., te Scherpenisse, tot 2 boeten, elk van f 5 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete; J. d. G., tot f 15 boete, of 5 dagen hechtenis. Overtreding politieverordening. G. C. Q., te Scherponisse, tot f 2 boete, of 2 dagen hechtenis; A. G., te Oud-Vosse- meer en A. D., 42 jaar, zonder bekende woonplaats in Nederland, ieder tot f 1 boete, of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; L. M. A. A. v. d. J. en J. G. Q allen te Scherpenisse, ieder tot f 2 boete, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner J. A. d. R., 19 jaar, te Stayenisse, tot f 1 boete, of 1 dag hechtenis. Overtreding der LeerplichtwetCv W., te St.-Philipsland, tot f 3 boete, of 3 dagen hechtenis; A. v. D., A. M. d. B., beiden te St.-PhilipslandA. J., 34 jaar, te Tholen; P. v. d. W., 61 jaar, te St.- AnnalandJ. W., 48 jaar en J. W., 50 jaar, beiden te Stavenisse, ieder tot f 2 boete, of2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding polderreqlement. P. E. P., C. L. d. W., C. L. d. W., allen te Clinge en J. L. te Stavenisse, ieder tot f 3 boete, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding ScheldereglementA. v. d. W., 18 jaar, te Scherpenisse, tot f 3 boete, of 2 dagen hechtenis. Rijden zonder licht. J. v. L., 45 jaar, te St.-Annalaud, tot f 2 boete, of 1 dag hechtenis; A. P., te St.-Maartensdijk, tot f 0,50 boete, of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. J. H., te TholenJ. J. M., zonder bekende woon plaats in NederlandL. v. P., te Tholen, ieder tot f 2 boete, of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; C. P. d. H., 34 jaar, te St.-Maartensdijk, tot 3 dagen hechtenis. Nachtrumoer of burengerucht. C. P. H., 34 jaar, te St.-Maartensdijk, tot f 10 boete, of 3 dagen hechtenis. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grondwaar- vati de toegang op eene voor hein blijk bare wijze door den rechthebbende is verboden. J. J. G., te St.-Annaland J. v. 't Hof, A. v. Z. en J. A. d. R., allen te Stavenisse, ieder tot f 2 boete, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. meer, ten einde het terrein van den brand in oogenschouw te nemen. Men weet, dat het aantal schild wachten in en om de kazerne is uitge breid. In den beginne zal dit natuurlijk meewerken tot de grootere veiligheid en het keeren van wandaden, doch als straks de sleur haar werking doet gelden en, doordat er niets voorvalt de waakzaam heid van schildwachten en meerderen verzwakt, zal zelfs het groote aantal schildwachten niet voorkomen, dat er misdrijf gepleegd kan worden. Als voorbeeld daarvan het volgende: Nog niet zoo heel lang geleden kregen de autoriteiten kennis dat er gestolen werd van vleesch uit de keukens en om dit na te gaan werd verscherpt toezicht gehouden, dat niet werd opgedragen aan de schildwachten, maar aan hoogere militairen. En reeds den eersten avond, dat het toezicht begon, werd de dief gesnapt, juist nadat hij een sohildwacht was gepasseerd. En die schildwacht bleek niet de eerste en de eenige, die hem met zijn in een pakje verborgen vleesch vrij liet uitgaan, doch dagen en weken achtereen was hij eiken avond dien wachtpost gepasseerd, zonder dat een der schildwachten hem aanhieldintegendeelmen wenschte hem nog wel te ruste op den koop toe. De sleur, die doet indommelen wanneer niet streng wordt toegezien, had schild wachten en surveillanten te pakken. Zoo gaat het altijd. Weer 'n kazernebrandje nu. 4 te Haarlem. Het is alsof een geheimzinnige macht het er op toelegt zegt de Opr. Haart. I Ct. om onze infanterie-kazerne in de ascli te leggen. Niet dat ongenoode gasten thans ver boden toegangen zouden kunnen be reiken, daarvoor zijn de genomen maatregelen te omvangrijk, maar toch, niettegenstaande de strengste maatregelen heeft er Donderdagavond weer een begin van brand plaatsgegrepen en wel in de scheerkamer, dicht aan de deponeer- karners belendende. Men beweert, dat een prop brandend papier door den schoorsteen is komen te vallen in de kamer en dat daardoor het begin van brand ontstond. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd het den schildwacht achter de geweerkamer bij de Bakenessergracht, lastig gemaakt. Twee mannen in een bootje gezeten wonschten aan de kazernezyde aan wal te komen en belichten plotseling hun aanlegplaats met een zoeklicht. De schildwacht waarschuwde en moest zijn patronen ontzegelen en zijn geweer laden. De mannen vertrokken daarop spoedig met hun bootje, zoodat van schieten niet behoefde te komen. Als nieuwe veiligheidsmaatregel is thans voorgeschreven, dat geen werk lieden in de kazerne zullen worden toe gelaten, wanneer zij niet in het bezit zijn van behoorlijk gewaarmerkte toe gangskaarten, die zij steeds, als dit wordt verlangd, moeten tooneD. Maandagmorgen arriveerde te Haarlem delegercoimnissie, bestaande uit de Kamerleden Duymaer van Twist en Ter Laan (Den Haag), benevens de kapitein-kwartiermeesters Loeff en Ver Paniek in een bioscoop. Bij een bioscoopvoorstelling te Djokja op Java, is een paniek uitgebroken, tengevolge waarvan 76 Javanen, meest vrouwen en kinderen, werden gedood en 9 gewond. De Jambode deelt omtrent dit ongeval t volgende mee. 't Was een gratis voorstelling, gegeven ter inwyding van een nieuwe reusachtige loods van de tabakonderneming Boeloes. Behalve de aanwezige Europeanen waren vier h. vyfduizend Javanen opgekomen. Tegen 9 uur 's avonds geraakte een film in brand. Men wist oogenblikkelyk het vuur te dooven en het gevaar te bedwingen, doch reeds was er een paniek ontstaan, terwijl door gewetenlooze Javanen de aanwezigen noodeloos nog meer beangst werden gemaakt. Hoewel de Europeesche heeren en dames alles deden om de raenschen tot kalmte te brengen, beweerden deze Javanen dat het den Europeanen er ora te doen was de Javanen levend te verbranden. Zelfs werd een heer, die de menschen mede trachtte te kalraeeren, een stuk hout naar het hoofd geslingerd. Onderwyl pleegden de schurken diefstal, waar ze kondeD, en beroofden ze zelfs de lyken. Er zyn in de paniek 59 kinderen, 16 vrouwen en 1 man omgekomen. De Boeloes-raaatschappy heeft alle kosten van begraven, geneeskundige hulp, enz. vergoed. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 25 Febr. De motorboot „Grit", kapt. E. J. Milton, met cement van Lon den naar Dordrecht. BOTER 0,70 en 0.75 per 5 H.G. KIP-EIEREN 0,80 en 0,95 per 25 st. Zihhikzkh, 26 Febr. 1914. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Hartelijk dank aan allendie blyken van belangstelling garen op 23 dezer. Drhjsohor, 20 Februari 1914. M. KOSTEN. A.s. Woensdagavond, 7 V» uur, treedt in het Hotel Kappers" op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5