ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 Februari 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9511. Directeur t A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredaoteur A. FRÜMKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddags uiterlijk 2 urm. AMERIKA. Te New-York gaal t gerucht, (lat „generaal" Coxey, die in 1891 met ren groot aantal werkloozen naar Washington Irok, in April a s dit wederom zal doen, doch op veel uit gebreider schaal. Hel plan moet be staan om een leger van bijna een millioen arbeiders, die geen werk hebben, naar de bondshoofdslad te leiden. Coxey zou de commandant van het leger zijn en persoonlijk een divisie van 50.000 man uit New-York aanvoeren. Het ligt in zijn bedoeling door deze manifestatie indruk te ma ken op de regeering van n rijk land, waar millioenen belioeftigen geen middel van bestaan vinden Op het ooggnblik zeide de generaal zijn er 2 a 3 millioen meer werkloo- zen in de Vereenigde Staten, dan 'n jaar geleden en er moet iets gedaan worden om een einde te maken aan dezen toestand. Den vorigen keer werd de mani festatie gekenmerkt door verschil lende ongeregeldheden en al de ge vangenissen in de steden waarlangs hei leger zijn weg koos, werden ge vuld met zijn volgelingen, die meestal gearresteerd werden wegens land- looperij. Maandag heeft zich te Phila delphia een zonderling drama afge speeld, waarover de Daily Telegraph de volgende bizonderheden weet me de te deelen. Een Znid-Afrikaansche boer, Herman Peters genaamd, die tijdens den boeren-oorlog onder Cronjé had gevochten en iater als een gevangene naar Bermudz werd gedeporteerd, was van plan uit Phi ladelphia, waar iiij geruiingen tijd gewoond had, te vertrekken en had twintig vrienden en vriendinnen uit- genoodigd. Terwijl men zeer genoeg lijk bijeen zat en één der dames een dronk wilde instellen op den gast heer, trok laatstgenoemde 'n revolver en schoot een jonge vrouw, Mrs. Snijders genaamd, dood. Verschrikt trachtte men te vluchten en gedu rende de verwarring, die ontstond, schoot Peters nogmaals, thans op 'n andere dame, Mrs. Tennison ge naamd, die echter niet getroffen werd. Een der gasten wierp een stoel naar Peters, doch het projectiel trof de lichtkroon, zoodat het licht plot seling uitgedoofd werd. Peters bleef schieten tot de kamer ontruimd was en pleegde toen zelfmoord, doorziek een kogel in het hoofd te jagen Men denkt, dat Peters in de meening ver keerde, dat de vrouwen, op wie hij schoot, hem bespiedden en belaster den. Ook moet er sprake zijn van 'n liefdeshistorie tusschen Peters en 'n getrouwde vrouw, die geweigerd had mei hem te vluchten. ENGELAND. LONDEN, 25 Febr. Een drietal van de vier nog vermist wordende paarlen van het kostbare collier, dat onlangs tusschen Parijs en hier ge stolen werd, is gisteren gevonden. Onder deze drie bevindt zich ook de kostbare middelste parel van liet collier, waarvan de waarde 240 000 francs bedraagt. De vondst is te dan ken aan de ijverige nasporingen van Lloyds' agenten. Thans worden nog slechts één parel en het slot van het collier vermist. Volgens geruchten, zouden deze zich te Antwerpen be vinden. De debatten in het Hoogerhuis gehouden over t verleenen vaneere- en adelijke titels in ruil voor vooraf gaande schenkingen aan de kas der regeerende partij, kan niemand zon der een glimlach lezen. Het is inder daad een mooi staaltje van dc kunst kool cn geit te sparen. De leiders der conservatieve partij moesten, op aan sporing der heethoofden onder hen de kwestie der politieke corruptie, op het tapijt brengen. De conserva tieve leiders konden er op wijzen, welke onschatbare diensten 't Hoo gerhuis steeds bewezen heeft aan de reinheid van liet openbaar leven. Daar echter overigens de oppositie, toen zij aan het roer was, precies zoo deed als haar tegenstanders later, werd angstvallig alles ver meden, wat tot een tegen-aanvat van de andere zijde kon uitlokken. De cenige naam, die in den loop van 't debat genoemd werd, was die van 'n veelgenoemd jurist, wien onlangs, be halve een boog aiiibt nog de titel van lord werd verleend. Lord Sel- borne, die liet debat opende en die overigens als schoonzoon van wijlen lord Salisbury van de eenc voordee lige „job" naar de andere werd ge zonden, verklaarde zelf vooraf, dat hij geen bepaalde gevallen wist, waarin feitelijk titels verkocht waren. Lord Milner sprak daarna met meer nadruk. Namens de regeering legde lord Crewe de geruststellende verklaring af, dat betalingen aan de partijkas nog nooit oorzaak van 't verleenen van 'n eere-tilel waren geweest, waar op de leider der oppositie in n zeer verzoenende rede het debat sloot, met de opmerking, dat de klachten vermoedelijk sterk overdreven waren. 't Hoogerhuis nam een motie aan, die de regeering aanbeveelt, op bij dragen aan de partijkas geen acht te slaan, wanneer aan den koning verzoeken gedaan worden tot ver leening van eere-titels. BELGIË. Vrijdagavond omstreeks 11 uur zagen 2 Autwerpsche politie-agenten vier personen in een roeiboot plaats nemen. Daar zij meenden met rivier- dieven te doen te hebben, gingen zij ook in een boot en volgden 'I viertal- waarvan zij er drie weldra langs 'n stormladder aan boord van I stoom schip „Lynrowan" zagen klimmen Vervolgens zagen zij. dat de waker van het schip, die de stormladder had uitgehangen den drie dieven n brandende lantaarn overhandigde. Na bijna een uur in het ruim van de „Lynrowan" te hebben vertoefd, lie ten de dieven verscheiden pakken stof met louwen in hun boot zakken en namen daarop weer in de boot plaats „Handen op riepen eens klaps de politic-agenten, die midde lerwijl de boot der dieven tot dicht bij genaderd waren. Maar één der dieven sloeg mei een riem naar één der agenten, terwijl de andere dieven trachtten de politie-boot te doen kan telen. Toen maakten de agenten van hun revolvers gebruik en na ecnige schoten in de lucht te hebben gelost, legden zij op de dieven aan, van wie er een riep: ik ben getroffen. Drie hunner klommen weer aan boord van de „Lynrowan", waar zij later, even als de waker, werden gearresteerd. Den man, die geroepen heeft: Ik ben getroffen, heeft men niet kunnen vinden; men vermoedt, dat iiij hij zijn vlucht verdronken is. Terwijl de drie dieven naar het politie-bureau werden overgebracht, verzetten zij zich hevig tegen de agenten. Eén der agenten werd door een der gearres teerden lot 2riiaal toe tegen den grond geslagen. De buit, dien de dieven hadden willen bemachtigen, had 'n waarde van omstreeks 1500 gulden. Te Blois viel het den buren van zekeren Dcgargnc op, dat zij hem in langen tijd niet gezien hadden. Toen de politie een onderzoek ging instel len, ontdekte zij op een bed het reeds in vergevorderden staat van ontbin ding verkeerende lijk van Degargne. Ondervraagd verklaarde de vrouw dat haar inan den 23 December reeds overleden was, maar dat de geesten haar verboden hadden, haar man te laten begraven. De vrouw, die aan godsdienst waanzin bleek te lijden, in naar een krankzinnigengesticht gebracht NEDERLAND. DORDRECHT. Een hoog noodige verbetering is thans op komst: Aan den overweg van den Dubbeldum- schen .Weg alhier, zal spoedig een overbrugging gemaakt worden. Zoo dra de overweg zelf, die .verbreed is, geheel gereed is, zal de overbrugging worden aangebracht; de brug zelve is reeds gereed. Uit Stad en Provincie. KERKWERVE, 26 Febr. In de gisteren gehouden vergaderL g van den gemeente raad is met algemeene stemmen besloten by te dragen tot de kosten in het maken van een plan voor een waterleiding op Schouwen en Duiveland. NIEUWERKERK. Eenigen tyd geleden werd van hier vermeld dat 37 aanvragen in gevolge art. 369 in orde zyn bevonden. Thans bedraagt het verzoek om ouder domsrente 40 in gevolge art. 369 en tot heden 1 voor art. 370, totaal 41 aanvragen. Op alle aanvragen is goedgunstig be schikt. Eén der rentetrekkers is overleden. OUWERKERK, 23 Febr. Hedenavond hield de. Snethlage alhier een lezing over plaatselijke keuze. Spreker begon met te wijzen op het feit dat er een volksziekte is, die alcoholisme heet. Een verstandig mensch zoekt genezing als bij ziek is. Zoo voert men ook tegenwoordig overal strijd tegen de ziekten, die de bevolking het meest aantasteD. In alle landen wordt krachtig strijd gevoerd tegen de tuberculose en tegen het alcoholisme. Ook de zoo genaamde „matige" gebruiker is in vele gevallen een alcoholist. By het maken eener medische prognose wordt reeds hij die eiken dag één borrel of twee glazen wijn gebruikt, met dien naam bestempeld. Het groote gevaar van het alcohol gebruik is dit, dat daardoor een langzame maar voortdurende vergiftiging van het lichaam ontstaat. Deze langzame ver giftiging heeft niefc alleen plaats ,als iemand zich telkens aan alcohol 9terk te buiten gaat, maar ook door liet geregeld gebruik van alcohol, zelfs, dan wanneer er in het geheel geen dronkenschap door ontstaat. En al wordt hier wel tegen aangevoerd dat sommige drankgebruikers heel oud worden, dat bewijst alleen dat enkele gestellen zoo sterk zijn, dat zij langen rijd woerstand kunnen bieden aan deze schadolijke invloeden, evenals sommige arbeiders in loodwitfabrieken oud worden, niettegenstaande de onge zonde omgeving. Wil men den stroom der ellende, die de drank veroorzaakt, doen ophouden, dan moet men beginneu met de bronnen te doen opdrogen en niet de rivier willen stuiten, daar waar de bedding reeds breed geworden is. Ook de matige ge bruiker is mede aansprakelijk voor dit onmetelijk kwaad. Het matige gebruik leidt tot de drinkgewoonte en deze tot het alcoholisme met al zijn noodlottige gevolgen. Met cijfers en voorbeelden werd de drankellende geïllustreerd. Daarna gaat spreker over tot de uiteen zetting van het stelsel „plaatselijke keuze". Hij beschrijft de voordeelen aan dit stelsel verbonden en weerlegt de bezwareD, die er tegen worden ingebracht. In de pauze droeg de heer P. Hack op zeer verdienstelijke wijze een paar toepasselijke stukjes voor, die met bijvals betuigingen werden aangeboord. Van de gelegenheid tot debat werd door een tweetal personen gebruik ge maakt, die door spreker beantwoord werden. Ter vergadering werd reeds door een 40-tal der zeer talrijke aanwezigen op de lijsten voor het volkspetitionnement geteekend, terwijl enkele personen zich aanboden om in hun omgeviüg rond te gaan tot het verzamelen van hand- teekeningen. Ten slotte droeg spreker nog enkele anecdoten voor, betrekking hebbende op dit onderwerp, en daarna werd deze zeer goed geslaagde vergadering gesloten. STAVENISSE. Als ambtenaar-boek houder bij de Risico-Bank te Amsterdam is met ingang van 16 Maart a.s. benoemd de heer J. H. van Putten alhier, gedipl. boekhouder van Mercurius. Werd voor een paar jaar, tengevolge van den bouw der nieuwe kerk, een groot gedeelte van bet schoolplein vol gebouwd, zoodat er als het ware maar een gangetje voor de ruim 300 school kinderen overbleef, thans is deze ruimte weer aanmerkelijk uitgebreid door de goedgeefschheid van den heer C. Brood man, president-kerkvoogd, die door het laten opruimen van een wagenmakers bergplaats circa 60 vierk. meter grond aan het schoolplein heeft teruggegeven. Een woord van welgemeenden dank aan genoemden heer is hier zeker wel op zijn plaats. OUD-VOSSEMEER. In een buiten gewone vergadering van ingelanden van het Waterschap werd met algemeene stemmen het Bestuur gemachtigd de noodige maatregelen te nemen in zake een procedure met èden aannemer der werken aan de zeewering, uitgevoerd in 1912 en 1913. De kookcursus, welke op initiatief van de afd. Vrouwenkiesrecht te Oud- Vossemeer gedurende vier weken werd gehouden, is Donderdag 1.1. geëindigd en naar ons werd medegedeeld, is door 8 leerlingen, die hem volgden, met ge noegen bet onderwijs van mej. Steup uit Breda ontvangen. In het jachtveld schijnen onder onze gemeente nu en dan nog al eens bunzings voor te komen en daar deze bloeddorstige dieren voor den wildstand zeer nadeelig zyn, is het geen wonder, dat de opzieners er op uit zyn deze roovers te doodengedurende den win tertijd zyn de huidjes bovendien als pels heel wat waard. In den loop van dezen winter is er voor een groot aantal arbeiders, die gemeenlijk gedurende een gedeelte van den winter zonder werk rondloopen, werk te vinden geweest by de aardewerken, welke te Rotterdam worden uitgevoerd ten behoeve van de havens. Voor velen is dat dus een buitenkansje geweest. POORTVLIET, 26 Febr. Woensdag avond hield de vereeniging het Groene Kruis alhier, met een zeer geringe op komst, hare algemeene jaarsvergadering. De voorzitter opende do vergadering en verzocht den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna werd rekening en verantwoor ding gedaan door den penningmeester over het afgeloopen jaar, die luidde als volgt: ontvangen f 225,95, uitgegeven fA 286,18, nadeelig saldo f 60,23. Begrooting 1914: ontvangsten aan contributie f 146,25, af nadeelig saldo 1913 f 60,23, blijft f 86,02. Uitgaven voor verschillende doeleinden, magazijn- knecht, bode enz. f 57, al zoo blijft ter beschikking tot aanschaffen van het aller noodigste f 29,02. Door een commissie, bestaande uit 3 personen, werd deze verantwoording na gezien, gecontroleerd en in orde bevonden. Door den secretaris werd het jaar verslag voorgelezen, hieruit bleek, dat wij in het ledental op hetzelfde punt zijn gebleven, 3 leden hadden bedankt en 3 leden waren toegetreden, zoodat de ver eeniging thans bestaat uit 178 leden. Spreker spoorde een ieder aan om te trachten leden te winnen. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van 't bestuur. Op de heeren ds. J. E. Klomp werden 38, W. Dronkers 37, M. J. de Graaf 38 en E. van der Slikke 38 stemmen uit gebracht, 1 blanco, zoodat allen werden herkozen. De aanwezige bestuursleden namen hunne herbenoeming aan. Bij de rondvraag werd door een lid de vraag gesteld o. a.dat het voor gekomen is, dat personen, die finantiëel niet behoefden te laten lid te worden, toch geen lid werden, voor en aleer zij iets van de vereeniging noodig hadden. Hij stelde voor deze behalve hun gewone contributie nog eene extra toelage te laten betalen. Door een ander lid werd de opmerking gemaakt, dat bet gebeurd moet zijn, dat door een lid goederen uit het magazijn waren ontvangen en deze werden uit geleend aan niet-leden. Het bestuur verzocht de leden een goede controle te willen houden en het in het geheim den secretaris mede te willen deelen. Tevens werd verzocht verbandmateriaal aan te schaffen. Hieraan zal zoo spoedig mogelijk worden voldaan. Daarna werd de vergadering gesloten. SCHERPENISSE. Deze week werd alhier een dam- en schaakclub, bestaande uit 15 leden uit verschillende gemeenten, opgericht. Dat het loon van den landarbeider alhier weer tot een minimum gedaald is, blijkt wel hieruit, dat een jongen van 15 jaar gedurende den winter een loon van 25 cent per dag is uitbetaald. Daarvoor giug hij 's morgens om 6 naar zijn boer, die ruim een half uur buiten de gemeente woont, met de noodige proviant bij zich om dan 's avonds 6 uur weer huiswaarts te keeren. THOLEN. De heer W. Hoogerhuis van Rotterdam, trad hier Woensdagavond in het „Café P. Eist" ten tweede maal op voor den Ned. Bond van Arbeiders. Er was minder publiek dau de eerste maal. Het onderwerp door hem behandeld: Waarom ook de landarbeiders vereenigd viel by de aanwezigen wel in den smaak, zoodat na bet eindigen der rede zich nog vele leden aaDsloten. De opgerichte vereeniging bij de eerste lezing van ge noemden heer Hoogerhuis bedroeg 14 leden, en is nu gestegen tot 44. Ook is nu een definitief bestuur gekozen, be staande uit de heeren D. van der Weege, voorzitter, C. Mees, secretaris en Jac. Quist Ad.z. als penningmeester. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag j.l. had de vrouw van P. J. Kievit alhier, by 't behangen het ongeluk van een stoel te vallen met het ongelukk;g gevolg dat ze een been op 2 plaatsen onder de knie biak. VLISSINGEN, 25 Febr. De levering der electomotoren, benoodigd voor het carillon en uurwerk van den St.-Jacobs- toren, alsmede de verlichting der wijzer platen, torenkamers en trappen, is opgedragen aan den heer G. C. de Roo, firma Stoutjesdyk. Landbouw en Veeteelt. SINT-MAARTENSDIJK, 25 Febr. Wonsdagavond trad alhier op voor de vereeniging van gedipl. oudleerlingen van den landbouwwintercursus te Stave- nisse de heer Zwagerman, zuivelconsulent te Middelburg. De heer J. Hage van Scherpenisse, voorz. dier vereeniging leidde den spreker in. De heer Zwagerman ving aan met de betuiging dat het hem genoegen deed een uit- noodiging dezer vereeniging te hebbe ontvangen om het onderwerp van dezen avond te behandelen n.l. het nut der fokvereenigingen. llij constateerde de verbeteringen, die hier in 4 jaar tyds op het gebied van den veestapel reeds tot stand waren gekomen. Men heeft hier reeds een controlevereeniging en een stierenvereeniging. Doch wil men nog tot meer volkomenheid in een systematische veeverbetering komen dan is het ook noodig, dat er fokvereenigingen worden opgericht. Wel vindt men op Tholen het meest bouwboeren, doch ook de veehouding is van belang. Er zyn thans 1600 melkkoeien benevens 6200 stuks rundvee. Aan den veestapel is in den laatsten tyd op 't eiland Tholen meer aandacht geschonken, en terecht, want door de stijging der pryzen van melk en boter en van het vee zelf zyn de inkomsteu van de vee houding belangrijk toegenomen. Doch algemeen dient men tot de overtuiging te komen, dat samenwerking noodig is. Alleen kan men zeer moeilijk in dezen iets bereiken en dan meestal nog met grootere kosten. Naast controle- en stierenvereeniging dient ook nog een fokvereeniging te bestaan. Dit is een vereeniging van rund veefokkers, die in de eerste plaats zich een fokdoel voor oogen moet stellen. Er dient een type vastgesteld te worden, dat men wenscht te verkrygen en dat het best geschikt is voor de streek. En vooral moet ge streefd worden naar eenvormigheid, want volgens den heer Zwagerman lydt de Zeeuwsche veestapel nog te veel aan ongelijkvormigheid. De spreker geeft wenken, hoe het type dient vast gesteld te worden en waarnaar moet gestreefd worden. Tevens is noodig een daarbij passende stier en de leden moeten verplicht zyn, dien stier te nemen. Van de koeien moet men de productie kennen en alle koeien moeten na 1 jaar raelkens ge keurd worden. Er moet ook een zoo genaamde burgerlykt tiand van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1