ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 Februari 1914. EERSTE BLAD. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzecsche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9509. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. AD VERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat ter Secretarie dier gemeente voor een ieder ter lezing ligt een door den Minister van Buitenlandsche Zaken bjj missive d.d. 19 Februari 1914, Afd. II, No. 3180, toegezonden adfruk van een door den aspirant Vice-Consul, Mr. Groenman, uitgebracht verslag, betredende de vooruitzichten voor Nederlanders in Canada. Zierikzee, 21 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Afkondiging. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda zgn executoir verklaard de kohieren No. 4 en 5 der bedrijfsbelasting, dienst 1913/1914, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zgn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Februari 1914. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. AMERIKA. NEW-YORK, 20 Febr. De Nieuw- Amsterdam van de Holland-Amerika ljjn is hier 3 dagen te laat aangekomen. Onderweg had het schip geweldige stormen te doorstaan. Vier passagiers en 3 leden van de bemanning liepen tydens den storm kwetsuren op. BELGIË. Het koninklijk paar van België ver staat de kunst zich bemind te maken. Het wil de harten van de jeugd in de eerste plaats veroveren. Vandaar, dat twee bals aan het hof te Brussel voor namelijk voor jonge menschen werden voorbereid, welke voor 't eerst op een officiéél feest verschenen. Het eerste van die dansfeesten had Donderdagavond plaats. De stijve etikette was voor die gelegenheid op zij gezet. Ook mochten de genoodigden voor de eerste maal een blik slaan in de nieuwe zalen, die in het paleis onder leiding der koningin zgn in orde gebracht. Het meest werden zy echter verheugd doordat de koning de geruchten logen strafte en zelf naast de koningin verscheen, terwijl de jonge prins Leopold eveneens aanwezig was. De vorst droeg den ge kwetsten arm in een doek. Ofschoon het aan het hof verboden ia te juichen, brachten de gasten in verband daarmee het koninklijk paar een spontane hulde. NEDERLAND. ZWOLLE, 20 Febr. Vanmorgen kwam bij den heer H. Smid, Diezerstraat, een dametje, die gouden ringen te zien vroeg, zegelringen voor dames. De heer S. zette haar een étui voor met de gevraagde artikelen. „Is 't voor uzelf?" „Neen voor mevrouw P., (een zeer goed klinkende Zwolsclie naam), maar ik weet de maat wel". Zoo, past u dan eens". Het dametje paste enkele ringen, zocht iets dat haar geschikt voorkwam. „U kunt er misschien wel een paar op zicht zenden?" De heer S. begon lont te ruiken, had al argwaan opgevat, temeer daar hij laatst door de politie gewaarschuwd was een juffrouw, die bij juweliers hier ter stede ringen op zicht vroeg voor een ander en er daarbij een paar ontvreemd had. Even werd de dame alleen gelaten met de ringen, die geteld waren. Een waarschuwing haar in 't oog te houden en 't opbellen van de politie was gauw gebeurd. Toen de heer S. terugkwam, zag hij dadelijk, dat er een ring weg was. „O, hebt u er al een gehouden?" „Hoe bedoelt u, mijnheer? was de wedervraag, met een onschuldig gezicht. Nou, houdt u zich maar niet zoo u hebt één van de ringen gestolen Hevige verontwaardiging bij de be zoekster. De heer S. liet zich niet van zijn stuk brengen, voelde zich zeker van zgn zaak. „Ik zal mevrouw P. eens even tele- foneeren". „Maar 't is niet voor mevrouw P, iu de Veerallée". „Voor welke mevrouw P. dan? „Die is hier pas komen wonen". „Waar woont dio dan?" De zekerheid, waarmee het dametje optrad, werd minder. „Dat weet ik niet", was 't antwoord. „Geef dadelijk dien ring terug, anders roep ik onmiddellijk de politie. Too ver woord, de verontwaardiging was over. „Nou, maak maar niet zoo'n drukte", klonk 't lakoniek. Uit een tasclije kwam de verdwenen ring te voorschijn. De inspecteur van politie en een agent verschenen echter tegelijkertijd. De inspecteur nam haar onderhanden, ondervroeg haar betreffende diefstallen bij G. J. Heukels in de Luttekestraat en bij P. vau Gelderen iu de Diezerstraat beiden hadden een gouden ring vermist. Één ervan had ze aau haar vinger, de andere bleek ze verkocht te hebben voor een daalder. Een gevaarlijk dametje, dat nu verder echter wel onschadelijk zal zijn dank zij het optreden van den heer Smid, die de waarschuwing, hem verstrekt, ter harte had genomen. Voor de politie een goede vangst. AMSTERDAM, 21 Febr. In de Kruis- laan te Watergraafsmeer, maakte gister- raiddag de 20-jarige kok W. S., wonende in het Muiderpoortkwartier, een fietstochtje met zijn meisje, mej. S. de H., woonachtig aan den Hoogeweg, in het Linaeuspark. By den ingang van de Oosterbegraaf plaats gekomen stapten beiden van hunne rijwielen af. Ze schenen een woordenwisseling gehad te hebben. Toen het meisje gezegd had, dat zy liever een einde aan het engagement wilde maken, ontstak S. in woede. Hg trok een revolver en loste vijf schoten. Juffrouw de H. werd getroffen, en zakte ineen. Zy verzamelde echter haar krachten weer en reed op haar fiets den Middenweg op, daar viel ze weer neer. De onge lukkige was uitgeput ten gevolge van veel bloedverlies. Een veldwachter, die juist passeerde, schoot toe om haar te helpen. Toen de dader de politie zag, richtte hy het wapen op zichzelf en schoot zich in den buik. Juffrouw de H. werd met een vrachtwagen paar hare woning vervoerd, waar bleek, dat zy twee kogels in den linkerarm bij den schouder en een ander in den rug gekregen had. Zy is ter verpleging in het Burger- ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is bevredigend. W. S. is in het O. L. Vrouwe-Gasthuis verbonden en ver volgens naar het politiebureau van Watergrafsmeer overgebracht. Zyne ver wonding had niet veel te beteekenen. By het verhoor, dat hem afgenomen werd, vertelde hy niet van te voren een plan beraamd te hebben van zyn daad. Het zou onverwachts in hem op gekomen zyn om zyn aanstaande zwaar letsel toe te brengen. Hy vertelde altyd een revolver by zich te dragen. Vandaag is W. S. ter beschikking van den officier van justitie gesteld en vervolgens naar het Huis van Bewaring overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. H. M.de Koningin is heden incognito naar Köuig- stein gegaan voor een bezoek aan den Prins. Zij wordt reeds Donderdag uit Duitschland hier terug verwacht. ROTTERDAM, 21 Febr. Deze week surveilleerde een poütie-agent in de Gouvernestraat, alhier, en was vergezeld van zyn eigen politiehond. Tusschen 3 en 31 /2 uur gaf de hond teekenen, dat hy iets bizonders gewaar werd. De agent wydde er zyn aandacht aan en zag toen twee personen op een hofje vluchten. Hy waarschuwde den parti culieren nachtveiligheidsdienst en beiden gingen op zoek. Op het hofje komende, wilde een persoon de vlucht nemen, doch werd door den waker gegrepen. De tweede was verdwenen. De hond liep nu een huis binnen, ging naar boven en bleef op de tweede étage met zyn pooten tegen de deur van een privaat staan. Daar had die persoon zich ook werkelijk verscholen en werd nu mede ingerekend. De gearresteerden waren twee jongens van 18 en 19 jaar, die in een chocolade fabriek de brandkast hadden geforceerd en daaruit f 15 hadden gestolen en bovendien eenige plakken chocolade hadden meegenomen» Het was voor de eerste maal, dat zy i.f handen der politie vielen. Het uitvoerend comité der tentoon stelling van en voor het winkelbedrijf, in September j.l. te Rotterdam gehouden, bericht, dat boven de indertijd gestorte en inmiddels reeds aan de deelnemers terugbetaalde waarborgfondsgelden, een netto winst is gemaakt van 21 pCt. Volgens de gestelde bepaling komt van dit winstbedrag 25 pCt. aan de kas der „Vereeniging van Winkeliers" en „Handelsbelangen", die de tentoon stelling organiseerden, en wordt 75 pCt. onder de deelnemers verdeeld, zoodat op elke storting van f 25 een winstuitkeering kan geschieden van f 4. Uit Stad en Provincie. Bal-Masqué ln het „Huls van Nassau". ZIERIKZEE, 23 Febr. Zaterdagavond werd onder leiding van de heeren gebr. Feyen in het „Huis van Nassau" en opgeluisterd door een muziekcorps uit Vlissingeii een geanimeerd bal-masqué gehouden, waaraan een kleine veertig gemaskerden deelnamen. Allerlei ver mommingen zag men en onder deze ook een paar schamel gekleede oudjes, die, uit hot Armenhuis komend, pas hun staatspensioen ontvangen hadden. Toen het middernacht-uur geslagen was, was het démasqué. De gewone uitroepen van verbazing, „hé, was jy dat", werden cok nu weer vernamt/U. Tot laat in den nacht duurde het bal. Allen hebben zich uitstekend geamuseerd. Benoeming Commies. Met ingang van 15 Maart is benoemd als commies ter secretarie dezer gemeente de heer F. Naerebout te Tholen. Legaat. Mevrouw de weduwe SpoorKeiler heeft ook aau het Verplegingshuis alhier f 2000 vermaakt. Waterleiding SchouwenDnlveland. De gemeenteraad van Haamstede heeft besloten bij te dragon tot de kosten, noodig voor het ontwerpen van een plan tot verkrijging van een waterleiding op SchouwenDuiveland. BROUWERSHAVEN, 21 Febr. Naar wij met zekerheid vernemen, worden hier en in Duivendijke ernstige pogingen aangewend om een commissie te vormen, die zich zal beijveren om handteeke- ningen te verkrijgen voor „Plaatselijke Keuze". De Dames vereeniging „Kinder vreugd" alhier heeft eenigen tijd geleden hare werkzaamheden weer begonnen en zal in hot begin der volgende week eenige kinderen wederom een operette doen uitvoeren, evenals dit 2 jaren geleden is geschied, toen de „Sneeuw koningin" ten tooueele werd gevoerd. Thans is in studie „De Prins van Siud", kinder-operetto in 5 bedrijven, waarvoor zij druk bezig is de liederen te leeren en mede voor hare costumeering te zorgen. Zij vleit zich ook thans, evenals voor 2 jaren bij voornoemde uitvoering en als den vorigen winter bij den kerstboom op de belangstelling van het publiek te mogen rekenen. DUIVENDIJKE, 21 [Febr. In deze gemeente is tot dusver aan 10 personen een rente toegekend ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet. Van 1 persoon is de aanvraag afgewezen, terwijl 1 persoon de beslissing nog niet beeft ontvangen. NOORDWELLE. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buiten- gewoon-opzichter by den aanleg van het Wilhelminakanaal, de normaliseering van een gedeelte der Mark met bykomende werken, de heer A. van Hoepen, vroeger alhier. RENESSE. Vrijdagavond hield de heer G. F. Lindeyer uit VlissiDgen, alhier een rede over het onderwerp „De stryd van de Sociaal-Democraten tegen Liberaal eD Clericaal". In het eerste gedeelte zyner ïede be handelde spreker het standpunt van de rtchtsche partyen en na de pauze be- critiseerde hij de Vryzinnige Concentratie. Hy constateerde ten slotte dat de arbei ders noch van de partyen der rechterzyde, noch van de vryzinnige partyen, gezien hun verleden, iets te wachten hadden, maar dat zy alleen by de Sociaal-Demo craten een behartiging hunner belangen konden verwachten. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer W. J. C. van Santen uit Goes, die begon met er zyn verwondering over uit te spreken, dat de heer Lindeijer niet begonnen was met een juiste uiteenzetting te geven van de grondbeginselen van het socia lisme en de manier waarop de sociaal democraten zich voorstellen de huidige maatschappij te verbeteren. Hij meende toch het zeer gewenscht was op een vergadering, waar men voor de kiezers de beginselen zyner partij uiteen komt zetten, men zich niet alleen moet bepalen tot een afbrekende critiek op de begin selen zyner tegenstanders zooals Spreker had gedaan, maar allereerst een opbou wend betoog te leveren omtrent de levensvatbaarheid van zijn eigen begin selen. De debater betoogde voorts, dat de spreker het recht niet had aan de eerlyke bedoelingen van de vryzinnige partyen, neergelegd in het Concentratie-program, te twyfelen, al mochten ook die partyen onderling op sommige punten niet precies homogeen gaan. Voorts stelde de debater in het licht den grooten invloed uitgegaan van den Bond voor Staatspensionneering, ondanks de bestryding van Sociaal-democratische zyde in don aanvang door dien Bond ondervonden. Ten slotte becritiseerde de debater nog de houding der sociaal-democraten in zake de portefeuille-kwestie en toonde de achteruitgang aan van 8 zetels der sooiaal-democraten als gevolg van de weigering der minister-portefeuilles. De spreker, die thans aan het woord komt om den debater te beantwoorden, behandelt allereerst in verband met de opmerking van den debater de beginselen der sociaal-democraten en verklaart niet de bedoeling gehad te hebben de vry zinnige Concentratie met haar Concen tratie-program als bepaald onbetrouwbaar te hebben willen kwalificeeren, maar in verband vooral ook met de vroegere houding der Vrye Liberalen haar voor liefde o. a. voor de Staatspensionneering thans wel wat te denken geeft. Hy maakte vervolgens de opmerking, dat er ook onderscheidene sociaal-demo craten in den Bond voor Staatspension neering hadden medegestreden. In verband met de door den debater geleverde critiek in zake de portefeuille- kwestie deed spreker uitkomen, dat de sociaal-democraten niet in een gemengd vryzinnig socialistisch ministerie konden zitting nemendaar zy daarin toch slechts een minderheid kon hebben en dus toch niet geheel volgens haar be ginselen konden handelen. Alsnu wordt de vergadering door den voorzitter onder dankzegging aan spreker en debater gesloten. HAAMSTEDE, 21 Febr. De heer J. Boot Wz. heeft ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. De verkiezing (candidaatstelling) is bepaald op begin Maart. OOSTERLAND, 20 Febr. Gisteren avond hield de afdeeling Oosterland van den Bond voor Staatspension neering een propaganda-avond inde conferentiekamer. De menschen kwamen in dichte drommen opdagen, zoodat spoedig de zaal stampvol was. De voorzitter opende de talrijk bezochte vergadering met een woord van welkom, zich verheugend in de groote belangstelling. Daarna besprak de heer Schuitcma van Rotterdam in een doorwrochte rede eerst alle wetsvoorstellen voor de ouden van dagen, wees er op, hoe eenmaal Held de oogen dei menschen heeft geopend om lot ouderdomsverzorging te komen, en wat nu eindelijk door art. 369 in hel allerlaatst verkregen is. Tal van on rechtvaardigheden somde spreker in die wet op. Vervolgens behandelde spreker hel nu aanhangige wetsont werp Treub, waarin alle bedeelden en diegene, die een minder gunstig levensgedrag kunnen overleggen, worden uitgesloten, wat z. i. 'n groote onrechtvaardigheid is, en waartegen de Bond voor Staatspensionneering dan ook zooveel mogelijk actie zal Voeren. Met een krachtige opwekking vooral tot de vrouwen, om zich allen aan te sluiten bij den Bond besloot spreker zijn keurige rede. Vervolgens werd door Ooster- land's Tooneeiclub opgevoerd: „Zalig uiteinde" en „Art. 369". Beide stuk jes en vooral „Art. 369", waarin dui delijk wordt weergegeven, de ellen dige toestand als men zelf klein baasje is geweest en buiten eigen schuld lol armoede is vervallen en dan niet in de termen van rente .te verkrijgen valt, bracht de aanwezigen in weemoedige stemming. Menige traan werd bij het zien van al die ouderdoms-ellende, die thans nog geleden wordt, weggepikt. '11 .Woord van lof mag dan ook zeker aan de leden van Qosterland's Tooneei club" voor de keurige opvoering van beide stukjes niet onthouden worden. Na opvoering van de tooneel- stukjes, dankte de voorzitter in de eerste plaats den lieer Schuitema voor zijn leerrijke rede, en verder 'allen, die lot het welslagen van dezen avond hebben meegewerkt, inzon derheid ook den heer Verton van Zierikzee, voor zijn uitstekende gri meering, waarop hij de vergadering sloot. ST.-FILIPSLAND, 20 Febr. Heden avond hield do Vrijzinnige Kiesvereeni- ging een huishoudelijke vergadering. Door 't vertrok van den hoer Swenne, die de functie van secretaris bekleedde, moest een nieuwe functionnaris gekozen worden. Met 10 van de 11 stemmen werd als zoodanig benoemd de heer M. Blankert. 1 stem was uitgebracht op den heer J. A. Stols. Uit 't finantieel verslag vau den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1913 de uitgaven vrijwel konden dekken, ondanks de buitengewone onkosten, die de verkiezings campagne van 't afgeloopon jaar met zich meebracht. Het aantal leden, dat 30 bedroeg, werd met een 4-tal vermeerderd. 21 Febr. De gewone jaarlijksche uit voering van 't fanfare-corps „Concordia" zal op Vrijdag 27 Febr. plaats hebben in de openbare school. Vrijdag 5 Maart zal de heer Schuitema van Rotterdam alhier een lezing houden op uitnood iging der afdeeling voor Staatspensionneering. COLIJNSPLAAT, 20 Febr. Vrydag- middag werd een spoedeischeude ver gadering van den gemeenteraad belegd. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen was een bericht van mej. T. D. M. van der Vliet, dat zy hare benoeming tot onderwijzeres aanneemt. Van gedeputeerde staten was ingekomen, de goedkeuring op 't besluit tot aankoop van grond en tot het bouwen van een onderwijzerswoning. Nog was een schrijven van Ge deputeerde Staten ingekomen, houdende aanmerking op de wijze van kasgeld- leening. Besloten werd het besluit, daar toe genomen in de vergadering van 6 Febr. j.l., in te trekken en te vervangen door een nieuw in den geest, zooals door Gedep. Staten wordt aangegeven en het bedrag van f 4000, terug te brengen op f 3500. Vervolgens geschieden eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van 1914 tot een bedrag van f 496,135. Eveneens werd vastgesteld een wjjziging van de begrooting, dienst 1913, ten be drage van f 9, in ontvang en uitgaaf. Aan Burgemeester en Wethouders wordt opgedragen, to trachten het z.g. Molenpad van den ligger van wegen en voetpaden afgevoerd te krijgen. Het lid Verburg vestigt de aandacht op den slechten toestand van een ge deelte van den achterweg. Naar aan leiding hiervan werd besloten een keistraatje aan te brengen langs de woning van Th. de Fouw tot de woning van B. Schippers en aansluitende aan de bestrating van den Nieuwenweg. Dezer dagen is alhier een geval

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1