ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Februari 1914. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesctie C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprys ran dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9508. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Ufitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur'i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 80 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 AMERIKA. NEW-YORK, 16 Febr. Intake de omkooperyen, door hooge regerings personen gepleegd, wordt het onderzoek met grooten ijver voortgezet. De daarbij betrokken minister van justitie, Kennedy, heeft zich gisteren in zijn villa van het leven beroofd. RUSLAND. Het heeft er allen schijn van, dat het gerechtshot te Kief zich binnenkort weder met een „ritueel" moordproces zal hebben bezig te houden. Zooals wij destijds mededeelden, werd den lOen December van het vorige jaar, op een timmerwerf te Pastof (gouvernement Kief) het lijk gevonden van een ongeveer 12-jarigen knaap. Het lichaam van den knaap vertoonde aan den hals niet minder dan dertien wonden. Een te Fastof woonachtige kleermaker, Paschkof, her kende het lyk als dat van zijn zoon Jossel, die zooals beweerd werd, den vorigen avond door een boer medegelokt was. Een zekere Gutcharuk, thuisbehoo- rend in een naburig dorp, werd gearresteerd onder verdenking van den moord gepleegd te hebben, die des te meer opzien ver wekte, daar de Paschkof's Joden zyn. Wat sterk voor de schuld van Gutcharuk pleitte, was het feit, dat een aantal kinderen, in den gearresteerde den man herkenden, die Jossel op den bewusten avond medegelokt had. Een afdoend bewys voor de schuld van Gutcharuk werd echter niet gevonden en in verband met zekere geruchten, die in het dorp de ronde deden, begon de politie aan de juistheid van Paschkof s verklaringen te twijfelen. Men wees er op, dat de trekken van den vermoorden kiiaap al zeer weinig van het Joodsch type hadden, doch Paschkof bleef vol houden, dat het slachtoffer zijn zoon was. DUITSCHLAND. Het familiedrama te Saarunion. Omtrent de bloedige daad van den reiziger Weisz te Saarunion worden uit Saarbrücken nog de volgende bizonder- heden gemeld, zegt de Tel: De 28-jarige Weisz was ongeveer 6 jaar geleden met zyn twee jaar jongere vrouw getrouwd, uit welk huwelijk drie meisjes van respectievelijk, 5, 3 en 2 jaar, waren gesproten. Na langen tijd zonder betrekking geweest te zyn, kwam hjj ongeveer een jaar geleden in dienst by een kaashandelaar, ofschoon hy wegens een vroegere ziekte niet goed bruikbaar was. Daar hy veel met andere meisjes om ging en bovendien zyn verdienste aan zyn familie onthield, besloot zijn vrouw hem te verlaten en keerde zy met haar drie kinderen naar de woning van haar ouders terug, waar zy met het aanrijgen van kralen in haar levensonderhoud voor zag. Haar vader was werkzaam op een fabriek van stroohoeden en was op het oogenblik, dat Weisz den moord beging, niet thuis. De schoonmoeder was uit gegaan, om een paar boodschappen te doen, toen Weisz onverwacht in haar woning verscheen. Met een revolver, die hy voor dat doel te Saargemiind gekocht had, schoot hy onmiddellijk tweemaal op zyn vrouw. Deze beproefde nog met haar jongste kind op den arm naar haar tante te vluchten, maar be neden aan de trap viel zy dood neer. Het oudste kind was intusschen luid schreiend naar buiten geyld, maar het driejarig meisje viel den onmenschelyken vader in handen, die haar met twee schoten doodde. Ook de schoonmoeder, die middelerwijl was teruggekeerd, werd door den woestaard neergeschoten. Ge dood werd zy echter nietzwaar gewond werd zy naar het ziekenhuis overgebracht, waar men hoopt haar nog in het leven te kunnen behouden. Den laatsten kogel joeg Weisz zich zelf door het hoofd; hy was op slag dood. BELGIË. BRUSSEL, 14 Febr. Hedenmiddag ontdekten eenige diamantbewerkers te Antwerpen, die om 1 uur hun werk in do Rue Alonette hervatten, dat in onge looflijk korten tyd voor een bedrag van 20.000 francs aan diamanten, behoorende aan de firma Goldmunts, ontvreemd was. De deuren van de werkplaats vonden zy geopend, waarschijnlijk door het gebruik van vahche sleutels. De politie te Ant werpen stelt een onderzoek in. ANTWERPEN, 17 Febr. De Kamer van Koophandel heeft de aandacht van den minister gevestigd op de verzakking van de kademuren van de Schelde en voorgesteld de werken tot versterking dier muren te bespoedigen. NEDERLAND. ZWOLLE, 18 Febr. Gisteravond zyn by aankomst van den laatsten trein van Utrecht (Centraal) drie conducteurs al hier aangehouden, verdacht van diefstal. AMSTERDAM, 16 Febr. Een avon tuurlijke jongen is Jan Willem Greef, uit de Langestraat alhier, wiens signale ment dezer dagen op verzoek der politie werd gesignaleerd, omdat de knaap het ouderlyk huis stilletjes verlaten had en er van door gegaan was. Zijn ouders hebben van 31 Januari tot 5 Februari in doodelijke ongerustheid verkeerd. Gisteren is de jongen weer thuisgebracht. De bengel wilde naar zee en had het nieuwste schip van de stoomvaartmaat schappij Nederland, de „Prins der Neder landen", uitgekozen, om er het ruime sop mee te kiezen. Brutaalweg was hij Zaterdag, den laatsten dag van Januari, op de IJkade aan boord gestapt en mee naar IJmuiden gevaren. Toen liet schip in de sluizen lag, verborg hij zich; de deugniet kwam eerst weer voor den dag toen de „Prins der Nederlanden" goed en wel de pieren uit was. Hij wist wel dat er nu geen kaDs meer was aan wal gezet te worden en vrijmoedig stapte Jantje nu naar kapitein Versteeg toe om hem te vragen of hij de heele reis mocht meemaken. De gezagvoerder was natuur lijk niet weinig verbaasd, toen hij vernam, dat 't jongske niets aan boord te maken had. Hij gaf den avonturier een flinke schrobbeering, maar toen de jongen aan hield met zijn: „Toe alsjeblieft, neem me toch maar mee", draaide de kapitein wat bij en kreeg hy schik in den jongen. In vroeger dagen zou allicht een gezag voerder gezegd hebben: „Nou, vooruit dan maar, je kunt blijven en mee-eten". Echter kapitein Versteeg begreep, dat 't zijn eerste plicht was naar Amsterdam te seinen, dat er een vreemd jongetje aan boord geslopen was. Hij gaf order Jan Willem Greef een flink middagmaal te verschaffen en zeide tegen den strop, dat hij tot Southampton aan boord kon blijven. Hij moest dan maar aan de directie te Amsterdam vragen of hij voor den zeedienst opgeleid mocht worden. Zoo de kapitein bevalgeschiedde De jongen werd in Southampton aan wal gezet en kwam door de zorgen van den gezagvoerder in goede handen. Met 't stoomschip „Oranje" is hij weer naar Amsterdam gebracht. Een aardig zeereisje had de knaap dus alvast gehad. En zijn hoofddoel heeft hij ook be reikt. Hij stevende kort na aankomst te Amsterdam op de directie der stoomvaart maatschappij Nederland af, om te vragen of hy een plaatsje kon krijgen. Dat giDg natuurlijk niet zoo dadelijk. Eerst moest Jan nog wat leeren. Men zegde hem toe, dat hij in dienst kon treden op het Matrozen-Instituut op de „Pollux". Later zou hij dan wel kunnen aanmonsteren als stuurmansleerling. Jantje in de wolken! Zijn ouders vonden 't ten slotte ook goed, want hij had nu eenmaal al voet aan boord gezet, 't Moest nu maar zoo blijven! HAARLEM. Door de commissie van onderzoek zyn gehoord twee miliciens, die hebben verklaard Zaterdagavond twee verdachte lieden te hebben zien rondsluipen in de Zakstraat en dat zy diezelfde personen Zondagmorgen, toen het brandalarm werd geblazen, aan de poort hebben opgemerkt. De miliciens hebben een signalement van deze personen gegeven. De commissie, zoekt ook in de richting van de arbeiders, die in de kazerne werkzaam zyn. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 20 Februari. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's R\jks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand Januari 1914. In deze maand viel .alhier in 6 regen dagen 46 2 ra.M. wate*, tegen 13 regen dagen met 56.7 m.M. in dezelfde maand van* het vorige jaar. De luchtgesteldheid was(verschillende korte tyden tot dagen samengetrokken) 6 dagen helder2 dagen licht bewolkt 5 dagen half bewolkt; 6 dagen zwaar bewolkt en 12 dagen betrokken. De 'windrichting was: 2 dagen N.O; 11 dagen Oost; 2 dagen Z.O; 1 dagZ; 7 dagen Z.W5 dagen Wen 3 dagen N.W Het 8tormsein stond 179 uren, of bijna 7| etmaal by. BRUINISSE. De heer H. van den Berg herdacht Donderdag onder vele blijken van belangstelling zijn lOOsten verjaardag. Van vele woningen wapperde ter eere van deu jubilaris de driekleur. Onder„de velen, die den jarige bezochten, behoorde ook 't college van Burgem. en Weth. met den secretaris. Des 's avonds werd hem door het muziekkorps „Nu met Ilope" een sere nade gebracht. De krasse man, bij wien van de ge breken des ouderdoms nog niets te bespeuren viel, vierde met opgewektheid het zoo zeldzame feest. Voor de vereeniging „Eloquentia" traden Woensdagavond in het hotel van den heer Padmos op, de heeren Jacobi, Moelijker en Schouten. Verschaften de beide eerstgenoemden den leden met hunne dames door liui».e voordrachten een paar aangename uren, de laatste begeleidde hen daarbij op verdienstelijke wijze op de piano. SCHERPENISSE. Deze week hield de heer Hogerhuis in 't café van den heer Groenewege wederom een rede, waarin hij de landarbeiders en boerenknechts in sterke overweging gaf zich te ver eenigen, om ook hier een afdeeling te vormen van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf. Ofschoon hij er het nuttige van aantoonde om zich te vereenigen en daardoor gezamenlijk den toestand te verbeteren, trad toch niemand van de circa 100 bezoekers toe. Door 't bestuur der scliietvoreeni- ging „Prinses Juliana" alhier zijn benoemd tot baancommandanteu de heeren A. van der Werff Cz. en H. Paulusse. OUD-VOSSEMEER. Nu kan'mon be ginnen te merken, dat het met de kerk en torenrestauratie ernst wordt; de voorloopige werkzaamheden zijn nu zoo verre gevorderd, dat de stellingen reeds zijn geplaatst; de fondamenten zijn, naar ons werd verzekerd, in goeden staat en wijzen op den solieden bouw, die de oude voorvaders aan hun kerken lieten geven. Naar wordt medegedeeld zal de heer A. A. van Nieuwenhuizen, lid van den Raad, binnenkort onze gemeente metterwoon verlaten en zal dus door dat vertrek een vacature als Raadslid ontstaan. THOLEN, 18 Febr. Heden is alhier uit Rotterdam (waar het een lading cement gelost heeft) aangekomen, de barge „Huberdina", tot het laden van oesterschelpen, met bestemming naar Grimsbey in Engeland. Landbouw en Veeteelt. OOSTERLAND, 17 Febr. De meel- vereeniging „T. G. A. V. V." hieldgisteren- avond haar jaarvergadering in 't hótel Beye. De voorzitter, de heer J. C. v. d. Have, opende de vergadering en heette de aanwezige leden, die flink waren opgekomen, welkom. Nadat de notulen der -vorige vergadering goedgekeurd waren, volgde de rekening van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek te zyn verbruikt 28.900 K.G. gersteraeel, 23.000 K.G. (half gerst half maïs), 3050 K.G. gemengd voer. De ontvangsten bedroegen f 4958,15 en de uitgaven f 4867,92, zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 90,24. Hierna werd besloten, in het laatst van Februari een aan besteding te houden van 10.000 K.G. gerstemeel. Enkele leden betreurden het zeer, dat er leden zyn die, zoodra het meel in de vereeniging iets duurder is dan bij particuliere handelaars, zy dan steeds in dien tyd van de ver eeniging geen meel betrekken, zoodat dan de trouwe afnemers van het duurdere meel te veel moeten afnemen. Verder werden de hoeren F. v. d. Hulle en J. W. Mathyse, beiden aftr. commi- sarissen, met byna algemeene stemmen herkozen. Verder niemand meer het woord verlangend sloot de voorzitter, in de hoop dat alle leden zooveel mogelyk hun meel uit de vereeniging zullen betrekken, de vergadering. GOES, 17 Febr. In de heden gehouden vergadering van de afd. Goes van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Ontvangen was f 1710,12V2 en uitgegeven f 834,38, zoodat er een batig slot is van f 875,741 /2. Tot leden van de commissie tot keuring van gewassen te velde werden herbenoemd de heeren Hanke, Groene wege en J. Lindenberg. Het bestuursvoorstel, om aan de te Middelburg te houden tentoonstelling een subsidie van f 300 te verleenen, werd aangenomen. Uit het verslag van den marktzetter der boter- en eierenmarkt bleek, dat in het afgeloopen jaar 563.819 eieren waren aangevoerd, die een bedrag van f23675,02 hadden opgebracht. OUD-VOSSEMEER. Volgens ont vangen mededeeling is op de weegbrug „De Hoop" in 1913 aan suikerbieten gewogen 7943562 K.G. bieten en aan pnlp en andere producten 2729903 K.G Op de fairbank „Recht voor Allen" werd afgewogen 5665674 K.G. suiker bieten, 746602 K.G. pulp, 958052 K.G. aardappelen, 138156 K.G. koblaseb, 48590 K.G. roode- en savoyekoolen, 26824 K.G. kunstmest, 73968 K.G. bruinkool- briquetten, 80544 K.G. graan, 19934 K.G hooi en stroo, 7726 K.G. ajuin en 4392 K.G. voederbieten. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Woensdag werd alhier in het „Hotel Rij8tenbil" in één veiling verkocht voor het Calam. Waterschap Scherpeniase, een woonhuis met schuur en vischwater. Kooper werd de heer Joh. Poot, voor f 2840. Als men hierbij nog rekent op ongeveer 9 pCt. voor de onkosten, dan zal ieder, die het gebouw kent, wel van meening zijn, dat de woningen in Scher- penisse nog lang niet voor een appel en ei verkocht worden. Post en Telegrafie. GOES. De commies der posteryen le klas R. W. Langereis, wordt met ingang van 16 Maart overgeplaatst van het postkantoor alhier naar dat te Roosendaal. Mej. J. M. ten Holten, commies der posteryen 2e klas, gaat met dien datum van Amsterdam naar Goes. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ZONNEMAIRE. De rekening der diaconie sluit over 1913 met een batig saldo van f 456,045, by een uitgaaf van f 1110,895. Door de orgelfabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes werden afge leverd een orgel voor de Ned. Herv. Gemèente te Munnekezyl en voor de Geref. Kerk te Dussen, welke beide orgels den fabrikant en daarmee onze Zeeuwsche industrie alle eer aandeden. Aan dezelfde fabriek zyn wederom twee nieuwe pijporgels besteld voor kerkgebouwen te Bergentheim en te Zeist. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE THOLEN. 9 Febr. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding van het Schelde-regle- ment: A. W. V. Jzn. te St.-Philipsland, tot f 2 boete of een week tuchtschool. Overtreding der motor wet: C. v. E. te Sint-Aonaland, tot f 1 boete of een week tuchtschool. Overtreding der Algemeene Politie verordening F. D., J. W. W. B. en P. v. Z. te St.-Maarten8dijk, ieder tot f 1 boete of 1 week tuchtschool voor ieder hunner. Overtreding Wegenreglement M. L. en I. S. te Stavenisse, ieder töt f 1 boete of een week tuchtschool voor ieder hunner. Overtreding motor- en rijwielwet: A. R. te Oud-Vo8semeer tot f 1 boete of 1 week tuchtschool. Straatschenderij}: W. B. te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Nachtr umoer of burengeruchtC. P. de H. te St.-Maartensdijk, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Loopen of rijden over grond waarvan de toegang verboden is: P. M. Jzü., J. M. N. Mz. en J. I. P. te St.-Philipsland en H. N. E. te Vlaardingen, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Op de openbare straat of markt te St.-Maartensdijkbeesten te koop aan bieden zonder daartoe de vereischte vergunning te hebben bekomen: C. S. en J. S. te St.-Annaland, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding politieverordening Tho len J. P. v. G. te Scherpenisse, tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding Leerplicht wetJ. L. R, te Oud-Vosseméer, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis; A. C. W. te St.-Anna land en J. C. v. d. R. weduwe M. W. te St.-Philipsland, ieder tot f 8 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; P. C. v. D. te Oud-Vossemeer, W. Q. te St.- Philipsland, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; J. J. te Oud- Vossemeer, J. E. te St.-Annaland, P. P. te St.-Philipslandieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunnerJ. H. V. tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding trekhondenwetS. B. te Tholen tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding polderreglement: C. C. d. W. te Clmge, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding reglement wegen en voet paden in Zeeland: J. P. G. te St.-Phi lipsland, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding politieverordeningJ. P. v. G. te Scherpenisse, tot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Rijden zonder licht: L. J. G. te St.- Maariensdijk D. v. H. en J. J., beiden te Scherpenisse, K. H. Gzn. te St.-Maar tensdijk, B. K en Q. deR. te Sr.-Annaland, C. M. te Scherpenisse. C. v. T. te Tholen en J. P. A. te Oud-Vossemeer, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap bij herhaling 2 maal gepleegdC. P. d. H. te St.- Maartensdijk tot tweemaal 7 dagen hechtenis. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Februari 1914. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en '8 avonds zes ure, ds. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse\s nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds ze3 ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. De Leur van Zonnemaire. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ureGewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Van Maanen (Bed. H. Doop. H. Cat. Zond. 2). Woensdag 25 Februari, 's avonds zeven uur (Bijbellezing). Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien uro en 's nam. twee ure, ds. Brouwer. Donderdagavond half zeven ure, ds. Brouwer Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tion ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost (Doopsbediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meyer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9