ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 Februari 1914. TWEEDE BLAD. H.H. Correspondenten NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrlkzeesche C o u r a ii t). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9507. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. V an 18 regel. 30 et. meerdere regels 10 et». By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrjjgbaar. Groote letter, worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden de. Maandags-, Woensdag.- en Vrydag.middag. uiterlijk 2 uro. worden beleefd maar dringend ver zicht hun verslagen van vergade ringen ons vroeger te doen toekomen dan nu het geval is. Wij ontvangen deze veelal eerst des namiddags op den dag der uilgifle van de courant, hclgeeii dikwerf ten gevolge heeft, dal zij öf lot een volgend nummer moeten blijven liggen óf de lijdige verschijning van ons blad aan merkelijk vertragen Ter voorkoming van een en ander, verzoeken wij hen die verslagen ons vroeger loe Ie zenden. De Redactie. DUITSCHLAND. Ken soldaat. die dezer dagen op wacht stond vóór één tier poorten, die toegang geven lol het paleis van den hertog van Bronswijk hertog Krnsl, die onlangs niet de dochter van keizer Wilhelm gehuwd en weer in zijn hertogelijke rechten getreden is - verveelde zich, want hij stond daar op een plek. waar nauwelijks éénmaal per uur een hond voorhij komt. Dientengevolge keek hij links en rechts of hij niet een aanleiding lot verstrooiing kon vinden en li ij was niet weinig verheugd, toen hij een jonge dame zag naderen, die wel zeer eenvoudig gekleed, maar toch n beminnelijke verschijning was, teil minste naar des .schildwachts smaak. Hij was onmiddellijk vast besloten om met haar den tijd te verdrijven Dies wenkte hij haar, maar zij sloeg daar geen acht op. Toen floot hij eens, maar dc jonge dame liep kalm door in de richting van hel paleis. Ten laatste werd de schild wacht wanhopig, en hij riep haar allerlei lieve woordjes loe, maar de voorbijgangster ging ook daar niet op in en verdween einde lijk tusschen de struiken van 'l park Ken paar minuten later kwam her tog Ernst in eigen persoon uit het park le voorschijn, riep den ver schrikten schildwacht met donderen de stem toe naderbij te treden en vroeg wat het te beteekenen had, dat hij een dame beleedigde. De schildwacht zweeg beschaamd. „Dit maal kom je er af met een waar schuwing" zei dc hertog „omdat hel nu toevallig treft, dat die dame mijn vrouw is, maar als hetzelfde gebeurd was met een andere Bruns- wijksche dame, man, wat zou jc er van langs gekregen hebben". NEDERLAND. AMSTERDAM, 16 Febr. Zaterdag middag tegen half vijf is dc Joden Brcestraal in rep en roer gebracht In een kelder van een perceel,- waal hoven een coiffeurszaak is gevestigd was een kinderlijkje gevonden. Dr stroomden van alle kanten' dc nieuwsgierigen loe, zoodat 'I binnen korten lijd zwart stond van de men schen. Politie moest mei zachlcn drang ruim baan maken, was zelfs genoodzaakt sommige nieuwsgier! gen de macht van „den sterken arm' te doen gevoelen. 't Lijkje was gevonden door eenigc jongens. Des morgens had een bediende uit de coiffeurszaak den kelder nog aangeveegd en niets ge vonden. In den namiddag hadden eenige „voetballers van de straat hun papieren bal „out side" in den kelder getrapt. Zij trachtten deze daaruit te verwijderen en vonden bij het zoeken naar den bal het in een doek gewikkelde kinderlijkje Dc eigenaar van de zaak werd gewaar scTiuwd, die op zijn beurt dc politie verwittigde. Het nieuws van het ge vonden lijkje was als een loopend vuurtje door de drukke Joden Brec straat gegaan. Vandaar de groote belangstelling. '11 49-jarige vrouw, die gescheiden au haar echtgenoot leefde, werd verdacht van deze daad. Dc vrouw werd opgespoord en bekende de moeder te zijn van het kind. dal zij in den kelder had gelegd, ten einde er zich van te ontdoen Het onderzoek toonde aan, dat het kind levend ter wereld was gekomen en tengevolge van de daad der ontaarde moeder gestorven is. De vrouw bevindt zich thans Ier verpleging in 't Wilhehnina gasthuis. s-GRAVKNHAGE, 10 Febr. De dame, die verleden week Dinsdag op de Laan van M'cerdcrvoort'alhier door 'n motorfiets werd aangereden en ernstig verwond, in hewuste- loozen toestand in hel diaconessen- huis werd opgenomen, is gisteren alhier overleden. Zij is niet meer tol bewustzijn gekomen. DELFT. 10 Febr. Zondagavond omstreeks 10 uur is op de Hooikadc alhier een moordaanslag .gepleegd door den magazijnmeester der elcc- trische centrale L K., die op zijn vrouw, waarvan hij enkele weken ge scheiden leeft, a hout portanl twee revolverschoten loste, waarvan er één haar in den hals trof. Xa l vol voeren van zijn laffe daad nam K de vlucht en dreigde een politie agent. die hem wilde arresteeren, neer te schieten. De vrouw is naar huis vervoerd, waar dc doktoren Van Assen en Visser heelkundige hulp verleenden. Hoewel de politic een ernstig on derzoek instelde, is hel haar nog niet gelukt K. in handen le krijgen. BOTTERDAM, 10 Febr ln een Duitsch bierhuis in de Anjerstraat alhier, heeft Zondagavond een ern stig gevecht plaats gehad lusschen 2 Duitschc zeelieden en 3 Duilsche schippers van Rijnschepen. De ruzie y/as ontstaan om een vrouw. De zeelieden wilden haar gezelschap waar de schippers zich legen vel zetten. Ten laatste trokken de zeelieden hun messen en brachten alle drie de schippers messteken loe in hoofd en armen. Xa door twee doktoren verbonden te zijn, werden alle drie in l zieken huis opgenomen. De daders zijn gearresteerd. ZUXDERT, 17 Febr. Alhier is Zondag gearresteerd P. B kassier der Boerenleenbank alhier, verdacht van verduistering ten nadeele dier bank van een bedrag tusschen f 50.000 en f 80.000. Uit Stad en Provincie. OUWERKERK, 16 Kcbr. lieden avond hield alhier de heer W J. L van Santen voor een goed bezette zaal een politieke lezing. De heer J. Enzlin, voorzitter der ..V. P, C.' le Zierikzee, leidde den spreker in, met le zeggen, dat, of schoon wij geen stembusstrijd in verschiet hebben dit jaar. liet toch nuttig is voor de vrijzinnige pro pa ganda af en toe de beginselen de; partij le doen verkondigen. De heer Van Santen had lol onder- werp: ,.l)e politieke toestand' Zijn rede zullen wij slechts verkort weer geven, omdat de spreker die ook a.s Woensdag te Zierikzee zal houden Spreker begon met een terugblik oj) 1913, daarbij er op wijzende, dat al wat links was, tóen optrok tegen het ministerie Heemskerk. De reden hiervoor was het verzet tegen de plannen van dit ministerie, voorna melijk wat betreft '1 kiesrecht huis manskicsreehl de lariefwet, dc subsidiejachl voor de bizonderc school en tie sociale wetgeving, zoo als die bleek uit Talma's wetten. Daarna ging spreker nog eens 11 de totstandkoming van het ministerie Gort v tl. Linden en het programm vjui dit ministerie, hetwelk 2 voor name punten beval, die voor ieder* vrijzinnige van het hoogste belang moeten zijn, 11.1. het algemeen kies recht voor mannen met uitzicht op vrouwenkiesrecht, en verbetering van de wetten Talma. En al droegen de plannen van minister Treub niet sprekers vólle goedkeuring weg uitsluiting van bedeelden en van hen, die gevangenisstraf ondergaan hadden lusschen 60 en 70 jaarj,dat ministerie, dat groote werkkracht ontwikkelt en dat de belastingen zeker veel billijker zat opleggen, dat dient volgens sprekers meening door ieder vrijzinnige gesteund le worden. Ds. Snelhlagc, na de pauze liet woord verkrijgende, drukte z'n blijd schap er over uit, dal de spreker l ontwerp Treub gekritiseerd had op de twee genoemde punten. Hij ook vond de uitsluiting van hen. die tus schen hun 65e cn 70e jaar bedeeld geweest warén a-cii onrecht, voor hem onbegrijpelijk van een man als Minister Treub. Kii ook dal zij, die in de gevangenis hun verkeerde daden geboet hadden, nu een tweede straf kregen door onthouding van hen pensioen, was z. i. een immoreele handelwijze. Vervolgens-meende hij. dal tie ver ontschuldiging van minister *Corl v. d. Linde, er is geen geld voor de verbetering van onderwijzerssala rissen en de opleiding afgezien van de vraag of hel geld er al dan niet is moeilijk le rijmen valt met het gezegde Van den spreker, ware een concentrulic-kabincl opge treden, of een' kabinet uit alle groe pen der linkerzijde, er stellig geld voor geweest zou zijn. Waarom had het geld er wel kunnen zijn, indien mr. Troelstra en dr. Bos tol een accoord waren gekomen? Dan im mers zou de salarisregeling op liet regeeringsprogram gekomen zijn Als derde punt behandelt debater een meer abstract onderwerp. Hij heeft bezwaren legen de wijze, wa op spreker de (mannen, die (dc theorie hoog houden, achtergesteld heeft (ie mannen der praktijk. Wal hem betreft, waardeert hij hel juist in de S. D. A. 1\, dal zij geweigerd heeft, liever dan ware beginselen in ge vaar le brengen, oogenblikkelijke voordeden in 's lands wetgeving te behalen. Debater is er van overtuigd dat de wereld leu slolle toch door ideeën geregeerd wordt en dat men met de handhaving van de zuiverheid der idee verder komt, dan mei een geknutsel, met de praktijk. Dit zegt hij in het algemeen, en hij wil er niet mede verklaren, dat hij persoon lijk overtuigd is van de zuiverheid der soc.-democratische gedachte. De heer Hoogerhuis zegt, dal spreker het amendement Duvs art 369) een fout genoemd had en vraagt of de 80.0.00 pensioentrekkenden hierover ook zoo zouden denken Vervolgens kualsl hij het verwijt aan de S I). A.P., dat zij geweigerd liadden de portefeuilles te aan vaarden, terug pp de vrijzinnigen, door te zeggen: Zij wilden ook niet. Ten derde, doelende op dc uit laling der S. D A. P., dat zij alleen portefeuilles zullen aanvaarden, wan neer "zij 51 man sterk in de Tweede Kamer zijn. verklaart hij, dat de lieer Van Santen indertijd zelf ook gezegd had. Wij willen alleen regeeren met 11 meerderheid van 51 De lieer Swenne vroeg, of spreker kon verklaren, waarom -hel V.-l) Kamerlid Van Raalle tegen de motie Ter Laan gestemd had, terwijl toch alle vrijzinnigen hij dc verkiezingen hun liefde voor l openbaar onder wijs hadden gelucht. Ook wees hij er op, dat hel argument van gebrek aan geld niet geheel opging, waar mr. Palijn, op l gebied der financiën toch niet de eerste de beste hijgde behandeling der wet Talma gezegd had, dal voor een veel duurdere zaak dan Staatspensioen wel geld le vinden zou zijn De heer Van Santen, ds. Snethlage beantwoordende, noemt als redenen lol de uitsluiting der bedeelden drie zaken: le er is geen geld; 2e werden de bedeelden 11 iel uitgesloten, dan zou de particuliere armenzorg van haar plaats verdrongen worden; 3e een groot gedeelte van het Staats pensioen aan bedeelden komt lereehl de kassen van particuliere kerkelijke - en burgelijke arm besturen. zooals dit nu at gebeurt, bijv. te Finsterwöldc, waar «Ie ver pleegden in hel armhuis van hun f 2 Staatspensioen f 1,75 moeten afstaan. liitusschcn gaat hij met deze rede nen geen akkoord, want hij wil, dat de wetgever de macht moet hebben zulke uitwassen tegen te gaan. Hij wil hel Staatspensioen maken lot'11 onvervreemdbaar recht. Wal betreft de weigering van mi nister Gort van der Linden om geld beschikbaar le stellen lol verbetering van de salarissen dei- onderwijzers enz., wijsl hij er op, dat dil mini sterie is opgetreden met 11 program, waar deze zinsnede niet op voor komt. Wel was het een punt van het concentratie-program, zoodat ee.11 concentratie kabinet had dienen te zorgen voor de noodige gelden ler- wijl dil ministerie len opzichte hier van geen beloften tc vervullen heelt. Spreker ontkent niet. dat de theorie in de wereld een groote rol speelt, dóch hier is de praktische politiek aan liet woord. De idee is lot rijpheid gekomen, 1111 is hel de lijd tan de praktijk. Tot den heer Hoogerhuis zegt hij, dat de fout van het amendement Duys gebleken is hij de toekenning der pensioenen. Honderden genieten er van. dié liet niet noodig hebben,, terwijl zeker even zooveel honderden huilen de wet vallen, terwijl zij liet niet missen kunnen. Veel heter ware geweest, dal de iaatsten geholpen waren door de eersten geen pensioen le geven. De vrijzinnigen hebben geweigerd portefeuilles te aanvaarden, nadat de S.-D. dit eerst gedaan hadden. Zij gevoelden zich toen met hun 39 man niet verplicht dil tc doen, welke ver pltchling zij eerst hebben l>ij een meerderheid van 51. Dit heeft spreker vroeger ook verklaard. Hij voor zich zelf inlusschen, had graag een concentratie-kabinet zien op treden. Den heer Swenne antwoordt spre kcr, dat Van Raalle legen de motie Ter Laan gestemd had, omdat hij van deze motie geen praktisch nut verwachtte. En als mr. Palijn gezegd heeft, dat voor Staatspensioen geld te vin den is ,dan merkt hij op, dal een Kamerlid als zoodanig wel eens an ders spreekt, dan hij als minister zou doen. E11 als er dan geld te vinden is, dan vindt spreker, dat eer de on derwijzers aan de beurt komen, de ouden van dagen geholpen moeten worden, welke bewering zelfs hij de armste onder dc minimumlijders in hel onderwijzerscorps wel geen be strijding zal vinden. Met dank aan den spreker en aan de debaters sluit de voorzitter de vergadering. RECHTZAKEN. THOLFX. 17 Febr. I11 de heden gehouden zitting van het kantongc recht, is de heer J G. Dalehout cand.-notaris alhier, beëedigd als waarnemend griffier van het kanton gerecht alhier. Tegen B„ die op 1 Sept. j.l. te IJmuiden in de woning barer ouders het meisje I) S. doodschoot, werd dezer dagen 7 jaar gevangenisstraf geëischl. 0e vergiftigingszaak van Abbenbroek Hel O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde lol verwerping van hel cassatieberoep van G. Spland hou wer te Abbenbroek, door l gerechts hof tc Amsterdam veroordeeld lol 20 jaren gevangenisstraf, wegens moord door vergiftiging met mor phine, op zijn buurman W. H W'eslervcld. De uitspraak is bepaald op 10 Maart. Weer kazernebrand te Haarlem Zondagmorgen 6 nur is voor de 3e maal brand uitgebx-oken in de infaideriekazerne te Haarlem. Ditmaal zijn slechts twee rust kamers in den zuidelijken vleugel op dezelfde plaats, waar in lil 12 de brand woedde) uitgebrand. Tegelijkertijd werd de brand ont dekt in een rustkamer, die van de eerste door een gang gescheiden was. Dit brandje is echter in den uinvang gestuit. Vrij zeker js hel, dat brand stichting plaats heeft gehad. De brandweer bluschte het vuur met tien slangen op de waterleiding. Men meldt nader: In de infanteriekazerne aan den Koudenhorn is Zondagmorgen voor de 3c maal bipnén anderhalf jaar brand uitgebroken, die van omvang minder ernstig was dan dc twee vorige keeren, doch door de om standigheden, waaronder de brand uitbrak, zeer ernstig van aard is ge weest. Omstreeks 6 uur in den morgen ontdekte één van de koks, die naai de keuken ging, dat vlammen uit sloegen uit het dak van het midden gedeelte van den zuidelijken vleugel, die aan dc Zakstraat slaat, en bij den eersten brand in 1012 is ver nield. Hij maakte alarm, waarop de manschappen door brnndsignaal werden gewekt. Men begon met hel blusschings- werk en waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die dadelijk met veel materiaal aankwam en met tien slangen op de waterleiding, onder leiding van de commandanten, de heeren Cramer en Beccari. dc vlam men aantastte. De brand bleek weer le woeden op de rust- en deponeerkamers, dit maal van de tc romp. van het le bataljon van bel 10e regiment, die zich onder bet afgeschoten dak be vonden. Men komt daar door middel van twee trappen van de vestibule in liet midden van den vleugel. De eerste leidt naar de verdieping waai de soldatenkamers liggen, daarboven liggen de rust- en deponeerkamers. Op deze dakverdieping zijn de ka mers gescheiden door 't trapportaal. Toen tblussingswcrk in vollen gang was in dc kamers, rechts (ten oosten) van het trapportaal gelegen, ontdekte men in de kamer links van dit portaal dus door liet geheelc portaal en de gang gescheiden van deze kamer dat daar óók brand was; terwijl op liet portaal en in dc gang niets van vuur te bespeuren viel. Deze omstandigheid geelt vrijwel zekerheid aan bet vermoeden, dat men ook bij den brand, 3 maanden geleden, reeds koesterde, dat de brand aangestoken is. Hel valt immers niet wel aan le nemen, dab tegelijkertijd op twee plaatsen in hetzelfde gebouw brand uitbreekt; wanneer geen kwaadwil ligheid in het spel is. Op laatstgenoemde rustkamer was de vlam spoedig uitgemaakt. In deze kamer, waar de militaire kleeding- slukkcn op stellingen lagen, was in één van de stapels vuur gekomen. De stapel was vernield en een gat in den vloer gebrand, toen men de vlammen blusschte. Was dil brandje niet doorgezet, erger bad bet vuur rond zich gegrepen in de kamers rechts van iiet trapportaal. Twee vertrekken brandden geheel uit. Het dak werd op veel plaatsen vernield en de vloeren brandden op verschil lende plaatsen door. Tegen half acht was men de vlam men vrijwel meester. Toen rukte een deel van de brandweer in, doch het overige deel bleef tot 12 uur om onder leiding van den beer Beccari bet blusschingswerk te beëindigen. Tijdens den brand kwamen dc burgemeester van Haarlem, jhr.-mr. \V B. Sandberg, die Zaterdag van 'n vertoef in Zwitserland was terug gekeerd. de wethouder. Job. de Breuk, de gemeente-secretaris, mr. dr. .1 Wijtcma en later mr. Hover,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5