ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 Februari 1914. R0NA Cacao EERSTE BLAD. i aiiiiiipiiiiiii. 1 in zijrv de vlee s chvor mende bestanddeeler\ in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. <2>aarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel, ©een wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uitnemendheid wordt aanbevolen. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlyke'nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9507. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel» 30 cta., meerdere regels 10 ct«. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden de» Maandags-, Woensdags- en Vrydagamiddag. uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit twee bladen. I VAM HOUTEN'S iiiiiiiiiifü Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, t. w. Schietoefening naby' Willemstad. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 24 Februari as. en zoo noodig op eenige volgende dagen een schietoefening worden gehouden in de nabyheid van Willemstad. 1°. Van af een standplaats naby hét snypunt van den Langeweg met den dijk tusschen het fort in den Sabina Henrikapolder en het fort de Hel, in de richting N.W. 2°. Vanaf de zandplaat tusschen het Oost en West Hellegat in nagenoeg N.lyke richting. Gedurende deze schietoefening zullen onveilig zijn Het West-Hellegat van af de spitse ton No. 4 tot de rood en zwart vert. gestr. lichtboei „II G II Z>". Het Oost-Hellegat van af de roode lichtboei No. 3 tot de rood en zwart vert. gestr. lichtboei „H G it H D". Het Haringvliet van de stompe ton No. 7 tot de rood en zwart vert. gestr. lichtboei „H G cl; n D". Het Ventjagers gaatje van de spitse ton No 2 tot het West-Hellegat. De onveilige sectoren zullen worden aange geven: 1°. Door twee stel elk van twee bakens op den Brabantschen wal naby het fort in den Sabina Henrikapolder, waarvan één stel elke paal voorzien van één horizontale dwarslat, de Z.lijke grens en één stel voorzien van twee der gelijke latten, de N.lijke grens aangeeft. 2". Eveneens door twee stel elk van twee bakens, resp. met één en met twee kruizen, ter aangeving van de O.lijke resp. W.lyke grens van den sector. Op de dagendat gevuurd zal wordenzal van af het fort in den Sabina Henrikapolder een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der' oefening halfstok en één uur vóór het begin der oefeqing geheel voorgeheschen zal worden. Bovendien zal aan liet Raadhuis te Willemstad, Fynaart, Numansdorp, Zuid-Beijerland en Oolt- gensplaat een waarschuwingsbord geplaatst worden, dat tevens enkele nadere mededeelingen omtrent de oefeningen zal bevatten. Waarschijnlijk zal een stoomvaartuig aanwezig zyn in het West-Hellegat, dat, indien de oefe ningen het toelaten, desgewenscht aan kleine vaartuigen hulp zal verleenen, om door den onveiligen sector te komen. Schietoefeningen in den Nieuw-Neusenpolder. Wester-Schelde. Volgens mededeeling als voren zal den 17en Februari a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen eene schietoefening worden gehouden in den Nieuw-Neuzenpolder van af een standplaats in dien polder, gelegen onmiddellijk beZ. den „Inlaagdijk 1869" op den Z.wal van de Wester- Schelde en ongeveer 1000 M. beW. de voor haven van den nieuwen mond van het Kanaal van GentTerneuzen. Er wordt geschoten in W.lyke richting. De onveilige sector zal worden aangegeven door 2 stel elk van 2 palen, één stel voorzien elk van één dwarslat, aangevende de N.lyke grens en één stel elk voorzien van twee dwarslatten, aan gevende de Z.lijke grens. Beide stellen zyn geplaatst op den O.lijken dijk van den Braakman. Op de dagen, dat zal worden geschoten, zal een roode vlag waaien bij de standplaats der vurende batterij, die drie uren voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel vóórgeheschen zal worden. Bovendien zal aan de gemeentehuizen te Neuzen, Hoek en Philippine een waarschuwingsbord ge plaatst worden, dat tevens enkele nadere mede deelingen omtrent de oefening zal bevatten. Een stoomvaartuig ter verleening van sleephulp aan kleine vaartuigen zal niet aanwezig zijn. De Braakman is tjjdens het vuren onveilig in den aangegeven sector tot op ongeveer 2000 M. van den O.ljjken dyk. Zierikzee, den 17 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op de Circulaire van don Commissaris der Koningin in deze provincie, van den 3 Februari j.l. A no. 65, le afdeeling; Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunno rekeningen en bewijsstukken, wogens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, tie Provincie en de Gemeente over het jaar 1913, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten termijn (30 Juni) niet af te wachten, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen, ten gevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Vorderingen ten laste van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, behooren vóór 15 April a.s. bij genoemd Departement te worden overgebracht, of, indien dat niet kan geschieden, daarvan tjjdig opgaaf te doen. Zierikzee, den 18 Februari 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUW STIJDINGEN. AMERIKA. De belasting-ambtenaren le Cleve land (Ohio) Iraehten vasl le stellen welk bedrag de heer Rockefeller zal moeten betalen volgens de nieuwe helling. Eén der belasting-ontvangers te Cleveland schat, dat de olie-mag naat 6.000.000 gulden zal moeten betalen. „Ik heb kunnen nagaan zei deze ijverige ambtenaar, „dat de heer Rockefeller een jaarlijkseb inkomen heeft van meer dan 100 milhoen gulden per jaar. En iedereen die een inkomen "heeft van meer dan een half millioen dollar per jaar moet 6 procent van het surplus be talen". Terwijl wij ons hier over een zachten winter met veel zon ver heugen, lijdt men in Amerika vaii de. barre koude, die met zware sneeuw jachten gepaard gaal Vrijdagavond en Zaterdagmorgen is het geheele oosten vim de Vereenigde Staten met een sneeuwkleed bedekt, waardoor het verkeer zeer bemoeilijkt is. Te New-York viel de sneeuw 25 c.M dik. De armen en de werkloozen hebben verschrikkelijk van de voort durende koude te lijden. Alleen reeds te New-York zijn 300.000 menschen zonder werk. De sneeuwval van Zaterdag ging met een storm gepaard, zooals in jaren niet boven de Atlantische kust gewoed heeft. Een groot aantal schepen zijn zóó toegetakeld, dat hun aankomst drie of vier (lagen ver traagd is. De „Oceanic", geheel met ijs 'bedekt, is 2 dagen le laat binnen gevallen en volgens de equipage is deze reis de onaangenaamste ge weest, die het schip nog heeft vol bracht. Een zware golf heeft drie vensters ingeslagen, ofschoon zij mei slalen luiken gesloten waren en één der passagiers, die in zijn „stale room" lag te slapen, is door de glas scherven gewond. Een andere passagier werd door een golf bijna overboord gezet, ter wijl ceil groot aantal opvarenden dQor dezelfde watermassa over het dek geworpen werd. Het schip moest zijn vaart tot F knoopen ver minderen en voer somtijds slechts met een snelheid van 5 knoopen. Om een denkbeeld te geven van de hoeveelheid sneeuw, die te New- York gevallen is. zij vermeld, dat 16000 man aan hel werk gezet zijn om de voornaamste straten hegaan haar le maken. Zooals zich denken laat. was het rij- en tramverkeer geheel in de war en ook de onder- grondsche en de viaduct-sporen kre gen vertraging door den buitenge wonen toevloed van passagiers. De taxi's waagden zich nu en dan dapper in de niel-schoongeveegde stralen, maar de meestèn zaten weldra vast en moesten met paarden uit de sneeuw getrokken worden. ENGELAND. Te Harlesden Middlesex, en Ton- bridge (Kent) zijn vreeselijkc moor den gepleegd Zaterdèg was dc wo ning van den chauffeur Johnson te Harlesden den geheclen dag dicht gebleven. De huren, hierop opmerk zaam geworden, waarschuwden legen den avond de politie. Eenige agenten forceerden de deuren en drongen de woning binnen In de keuken zagen zij een afschuwelijk schouw spel Johnson was. of had zich in n hoek van 't vertrek opgehangen; zijn vrouw en één der kinderen lagen dood op den grond. Zij waren met "schoenveters gewurgd. In een aan grenzend vertrek vond men de twee andere kinderen, op dezelfde wijze om I leven gebracht. Waarschijnlijk heeft Johnson, in een vlaag van wan hoop over maatschappelijke» tegen slag. eerst zijn gezin gedood en daarna dc hand aan zichzelf geslagen. Een dergelijke familietragedie wordt uit Tonhridge gemeld. Daar heeft een zekere Satander zijn drie kinderen mei pistoolschoten om het leven gebracht en daarna zichzelf gedood. BELGIË. Een grool aantal personen van beteekenis hebben den minister van spoorwegen een brief doen toekomen naar aanleiding van zijn verdediging in de Kamer aangaande de wanorde op de spoorwegen. De brief bevat een scherpe critiek en beweert, dat elk program, elke meibode bij bet spoorwegwezen ontbreekt. Lijnen, die vóór t begin der tentoonstelling te Gent gereed moesten zijn, zijn het nu nog niet. De slechte toestand dei- wegen veroorzaakt ongelukken en de geheele bevolking, de geheele handel en nijverheid lijdt daardoor on berekenbare schade. BRUSSEL, 17 Febr. De koning is hedenmorgen op een wandelrit van sjjn paard gevallen. Zjjn linkerarm is gebroken. Uit Stad en Provincie. Concertzaal. N. Y. Tooneel- vereenlglng. ZIERIKZEE, 18 Febr. Aanstaanden Woensdagavond zal de N. V. Tooneel- vereeniging, onder directie van den heer Herman Ileyermans, in de Concert zaal alhier, een voorstelling geven. Opgevoerd zullen worden „Timra Boots", „De Gentleraan-Boef" en „Onder Ons". OUWERKERK. Naar wij vernemen bestaat het plan om dezen winter nog een spreker te doen optreden van wege de afdeeling van den Bond van Staats- pensionneering. Vrydag j.l. hield de vereeniging „T. O. G. I. D. O." alhier haar laatste (derde) byeenkomst in dit seizoen. Deze avond werd evennis de eerste gevuld met bydragen van de leden zelf. Wy gelooven, datzoowel voordragers als publiek met voldoening op deze bijeen komsten mogen terugzien. Zy kenmerkten zich door een gezelligen opgewekten geest. Den tweeden avond trad de heer Herri Dekking op. Onnoodig te zeggen, dat deze terecht zoo gevierde spreker den leden waar kunstgenot schonk. Wy meenen het bestuur te mogen aanraden een volgend jaar wederom één öf twee avonden door zoo'n spreker te laten vullen. BRU1NISSE. In de Maandagavond gehouden vergaderiug van do afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed. Beiden ontvingen den dank der ver gadering voor de uitstekende wijze, waarop zy hunne fuctiën vervuld hadden. Door den voorzitter werd mede ge deeld, dat Vrydag 20 Febr. de heer Schuitemaker voor de aldeeling zal op treden, terwy opgevoerd zal worden „De Verzorgde Oude dag". Besloten werd do rentetrekkers voor dezen propaganda-avond uit te noodigen St,-MAARTENSDIJK, 17 Febr. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd op verzoek aan den heer C. Seherpenisse eervol ontslag ver leend als onderwijzer a/d. openb. school en besloten een oproeping te doen voor een onderwijzer met bijvoeging dat de gewone jaarwedde met f 150 wordt verhoogd voor het bezit der akte Land bouw. Tevens werd den Raad aangeboden het verslag bedoeld in art. 52 der woningwet, Verder hield de Raad zich bezig met de aanslagen H. O. GOES. Uil het verslag van de Ge zondheidscommissie. wier zetel Ie dezer, slede gevestigd is. blijkt, dat 5n 't afgeloopen jaar de gezondheids toestand op Zuid-Beveland goed was, met name te Borsele. VHeer-Arcnds- kerkc, Kattendijke, Nisse en Wol- fertsdijk. Het verslag herinnert aan liet openen van de waterleiding Zuid- Beveland, waarbij nu reeds 620 per- ceelen met 1530 bewoners zijn aan gesloten. COLIJNSPLAAT, 1" Febr. Uit 85 sollicitanten is lot opzichter hij den Provincialen Waterstaat in N - Holland, standplaats Haarlem, be noemd de heer P. de Regl. Provinei- aal-opzichter alhier. VLISS1NGEN, 16 Febr. Uit het ver slag van de Gezondheidscommissie alhier over 1913 uitgebracht, in de heden ge houden vergadering blykt o. a. dat de commissie een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar den invloed, dien de aan bouw van 180 woningen der „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting" in de gemeente heeft gehad. By het onderzoek dat liep van Nov. 1911 tot April 1913, bleek dat 33 woningen wer den betrokken door gezinnen, welke van elders kwamen of door jonggehuwden, terwyl 4 woningen by het einde van het onderzoek nog ledig stonden. De overige 143 woningen hebben niet minder dan 430 verhuizingen tengevolge gehad binnen deze gemeente, afwisselend van 1 tot 14 verhuizingen per woning. Indirect was de bouw aanleiding voor de vestiging van 40 gezinnen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat 64 pCt. der gezinnen duurdere woningen hebben gehuurd, 7 pC. dezelfde huur bleven betalen en 29 pCt. der ge zinnen goedkoopere woningen betrokken. Van 367 woningen, waarvan het kon worden nagegaan, deden 62 by weder verhuring minder huur en 43 meer huur terwyl de overige op denzelfden prys bleven. Uit deze cyfers blykt, dat het vermeerderde aanbod van woningen een prijsverlaging van die woningen, die daardoor aan de markt kwamen, geens zins heeft doen ontstaan. Door de commissie wordt in het ver slag ook lang stilgestaan by de kwestie van het melkonderzoek, dat volgens een schrijven van de commissie aan burgem. en weth., dat in zyn geheel in het ver slag is opgenomen, in Vlissingen onvol doende is. Thans werden slechts 39 monsters per jaar genomen en wordt ieder raelkleverancier slechts eenmaal in ruim een jaar gecontroleerd. De commissie doet een schema ver ordening aan de hand, waarin 520 mon sternemingen per jaar worden geraamd, dan wordt ieder leverancier iedere maand bemonsterd. De meerdere kosten, ge raamd op f 218,66 acht de commissie geenszins te veel. Ook zou zy het ver plichte percentage vet willen brengen van 2,6 op 2,7 en dat voor vaste stoffen van 10,5 op 11 pCt. Ter kennis van de commissie werden gebracht 13 gevallon van roodvonk en 12 van diphteritip. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 18 Febr. Door de arron dissement s-rechtbank is de heer M. C. van Elsücker, deurwaarder bij 't kanton gerecht alhier, wonende te Tholen, tevens benoemd tot deurwaarder bij 't kanton gerecht te Tholen en zulks in de plaats van den heer J. v. Ekacker, overleden. Loteri] wet. De Kantonrechter te Deventer, heden uitspraak doende in de zaak van W. R Sigarenhandelaar, aan wien was ten laste gelegd, dat hij als Agent der N. V. „De Tydgeest" ten verkoop in voorkoop in voorraad heeft gehad 3 Obligatiën 20e Serie eener premieleening ten laste dier Vennootschap, zjjnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene lotery, waarvan de by de lotery wet van 1902 vereischte toestemming niet wa9 verleend, ontsloeg beklaagde van alle reohts- vervolging. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur in Zeeland te Middelburg is heden aanbesteeda. het maken van twee dukdalven in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hans- weert Raming f 2800. Laagste inschrijven was de heer P. J. de Bourgraaf te Wemeldingen, voor f 2645. b. Het voortzetten van de hersteling der boordvoorziening vau het Kanaal vnn Zuid-Beveland. Raming f 9000. Laagste inschrijver was de heer W. Hokké te Sliedrecht voor f 8888. KERKWERVE. Volgens het verslag der landbouwvereeniging alhier, werd door de vereeniging in 1913 aangekocht 231400 K.G. superphosphaat, 66500 K.G. chilisalpeter, 33700 kaïniet, 46800 kalk, 6000 K.G. slakkénmeel, 2400 patentkali, 19100 K.G. katoenmeel, 20400 K.G. lynschilfers, 3200 K.G. lynkoek, 10600 K.G. aard noten meel, 27 H.L. paarde- boonen, 27 H.L. zaaiwikken, 311 K.G. Roz. klaverzaad, 44 K.G. lucerne, 160 K.G. pootaardapj elen en 187 M3. grint. Alles ter waarde van f 22276,68. Laudbouw eu Veeteelt. In Scharendyke is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De beesten zyn afgemaakt. STEENBERGEN, 16 Febr. Zondag 15 dezer hield het hoofdbestuur der Landbouwtentoonstelling „Steenbergen" eene vergadering, waarin o. m. besloten werd de a.s. tentoonstelling te beginnen op 4 Aug. en te eindigen op 10 Aug. Nog werd besloten het terrein van den heer H. Stoffelen te huren als tentoon stellingsterrein. De begrootiDg van uit gaaf werd goedgekeurd, zoodat de werkzaamheden spoedig in vollen gang zullen zyn. O N D E R W IJ S. Te 's-Gravenhage slaagde Dinsdag j.l. voor de akte nuttige handwerken, raej. J. A. Swenne te Goes. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Nieuwerkerk, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. K E R K N 1E D W 8. Ned. Herv. Kerk. POORTVLIET, 17 Febr. Maandag avond werd in de vergadering van notabelen alhier met algemeene stemmen tot Kerkvoogd gekozen de heer M. A. Geuze, vacature wjjlen den heer E. G. W. A. Geuze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1