DrieerbÈen-FaM lm Memoriam. Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. H.H. Landbouwers! Jaarvergadering Alle Melkleveranciers van „Van dun Bbbgii", Rotter dam, worden dringend uit- genoodigd ter vergadering op Donderdag 19 februari, 's na middags 1 uur, in het „Huis van Nassau". Het tijdstip van levering werd hierop vastgesteld. Naar aanleiding van het verzoek van liet Tentoonstellings-Comité te Middelburg om steun, werd besloten voor de tentoonstelling f 10 beschik baar te stellen. De voorzitter deelde mede. dat wij in Maart zullen krijgen een lezing van den heer Camman, tuinboiiw- leeraar, over onderbeplanting en groenteteelt. Aan de leden, die deze lezing bijwonen, zal voor vertering twintig cent gegeven worden. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. By de Vrydag 1.1. te Rotterdam ge houden centrale Rykspremiekeuring van dekhengsten, koudbloed (Belgisch ras), werden aanhoudingsbydragen toegekend f 300 aan Belhorame, 6 jaar, van de vereeniging Oost-Flakkee te Ooltgens- plaat; en f 250 aan Rossia de Martriowieve van Pr. Koopman Cz. by Zierikzee. ZONNEMAIRE. Donderdagavond trad op uitnooclLnng van de land- bouw-societMlly&rcs" alhier in n ook voor niet leden toegankelijke vergadering de hcerWaaleop, mei zijn rede over „de stikslofbronnen voor den landbouw". Deze rede, waarvan we reeds vroeger den inhoud in het kort mededeelden, werd door de aanwezigen met groote belangstelling aangehoord en gaf aanleiding tot een leerrijke en onderhoudende gedachlenwisseling naar aanleiding van enkele na af loop gestelde vragen. De heer Verseput dankte den spreker voor de aangename leer rijke redevoering, den wensch uit sprekende den heer Waale nog me nigmaal hier te mogen terugzien. 0 N D E R WIJ S. Geslaagd voor Stenotipiste raej. M. v. d. Maas, geboren te Zierikzee, leer linge van hetNederlandsch modelkantoor, Rotterdam. RENESSE. In een gehouden verga dering van de onderwijzers der atdeeling Westelijk Schouwen van het N. O. G. is o. ra. besproken de wenschelykheid van het oprichten van een cursus voor onderwijzers tot opleiding voor de hoofd akte. Reeds zyn pogingen in het werk gesteld om met medewerking der auto riteiten een door het Ryk gesubsidieerde" cursus te Zierikzee op te richten. POORTVLIET. Tegen 1 April e. k. is benoemd tot onderwijzeres aan de bizondere school alhier (vacature raej. J. J. van der Velde), raej. C. Pegraan van 's Heerenloo bij Erraeloo. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oolt- gensplaat door ds. K. van As te Moer- kapelle. Geref. Kerk. Beroepen naar Vlissingen Dr. A. A van Schelven te Maarsen; naar Opper-' does ds. P. W. H. Bramer te Heinkenszand. Aanbestedingen, Yerkoopingen, enz. KERKWERVE. Bij de 1.1. Zaterdag gehouden aanbesteding alhier werd ge gund als volgt: Super f 1,995, Ampt Oud-Vos8eraeer; Chili f 12,34, kalizout f 6,44, beide firma RibbensKaïoiet f 2,18, patent-kali f 6,38, beide AardenneKlaver f 0,95 per K.G. Hofman. Alles in ver band van grantie en prijs. RECHTZAKEN. MIDDELBURG, l3Eebr De recht bank alhier veroordeelde lieden de 18-jarigè weduwe van F. D., den man, die op den Tweeden Kerstdag in de woning van den gemeente-veld wachter te Zaamslag drong, en door dezen wérd doodgeschoten, wegens bcleediging tot f 5 boete subsidiair f> dagen hechtenis. De vrouw noemde d'n veldwachtér herhaaldelijk „moor denaar'en deswege was tegen haar 1' 10 subsidiair 10 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen de 42- jarigc vrouw uit Vlissingen, die voor een scheidsgerecht der Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen, hetwelk onder voorzitterschap stond van liet Kamerlid, den heer J. H. Schaper, en zeicle: „Er zijn hier nog wel meer mannen, die een vrouw niet met rust kunnen laten". Op een vraag, wicn zij bedoelde, wees de vrouw één der leden, een hoofd- conducteür aan. Overeenkomstig den eisch, werd de vrouw veroordeeld lot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Door de rechtbank alhier zijn heden de 25-jarige J P. G. en de 21-jarige A. J. C... beiden uit Goes, die de godsdienstoefening in 't Leger des Hcils aldaar verstoorden, ver oordeeld de eerste lol één maand gevangenisstraf en de tweede tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis Voor de rechtbank te Middelburg is Vrydag 14 dagen hechtenis geëischt tegen den spoorwegarbeider A. J. v. L. uit Roosendaal en zever» dagen tegen den spoorwegarbeider M. II. uit Rilland- Bal,h, die bekenden, dat zy tegen de ontvangen bevelen in, en ziende het veilig staan van het inry-sein, op 3 December aan het station Rilland-Bath vaten petroleum uit een goederentrein hebben gelost, toen een sneltrein binnen reed; deze trein reed op een vat en een laadvlieg en versplinterde beide, alleen materieele schade was het gevolg. J. W. Slager, f Heden hebben we hem grafwaarts geleid, den ouden, goeden meester Slager. De sloel was niet groot, be- .\lond voornamelijk uil de naaste bloedverwanten en enkele vrienden. Aan de groeve werden slechts eenige woorden gesproken ter cere van den overledene en wel door hei hoofd der gemeenle. Ook ik had het plan gevormd een kleine toespraak te houden ter zijner nagedachtenis, doch juist de aanwezigheid van zoo weinig Sl.-Annalanders weerhield me daarvan. Ik achtte het geschikter daarvoor een plaatsje te vragen in de Zierikzeesciie Nieuwsbode, een blad, dal bijna algemeen op ons dorp wordt gelezen. Welnu dan, geachte inwoners van St.-Annaland. onder hel gelui der doodsklok hebben we hem naar zijn laatste rustplaats gebracht. Wat moe ten die sombere klokketonen als zoo vele hamerslagen hebben gebonsd in uw hart, wal moet ge wel droefgeestig gestemd zijn geweest! En gee;; wonder! Want wie is heengegaan? Niet mijnheer Slager, maar meester Slager. Hij, die u na aan het hart moet liggen. Want hij is het geweest, die hel mcercndeel uwer wijze en nuttige lessen heeft medegegeven, toen ge de lagere school verliet; die later uwe kinderen onderwees in christelijke en maatschappelijke deugden. Hij was liet. die u met medewerking der andere onder wijzers toerustte met kennis en vaar digheid noodig om u door hel leven heen te staan. De gedachte daaraan stemt u nog tol dankbaarheid en daarom moet u wel tol schrcicns toe bewogen zijn geweest, toen de doods klok zijn heengaan meldde. Hij was uw aller vriend, iemand die 't goede steeds met u voorhad, wat een ge volg is van de betrekking, waarin hij tol u stond: hij was immers uw onderwijzer. Waar ik ervan overtuigd hen. dat hij als onderwijzer steeds uwe belan gen op het oog had en u als kind na aan het hart droeg, zoudt gij dan nu niet bedroefd zijn, nu die brave meester van u wordt weggedragen? Hel moet zoo zijn, 't kan niet anders! Bijna 40 jaren is bij in uwe ge meente als iioofd der school werk zaam geweest, heeft dc beste jaren zijns levens gearbeid tot zegen van u allen. Vièr jaar ongeveer mocht hij genieten van zijn rust, die dan ook na zijn drukken en moeitevollen ar beid welverdiend was. Hoewel deze korte rustperiode zich kenmerkte door een voor hem droevig verlies, en hij zeer onder den indruk daar van leefde, bleef hij opgeruimd en ging vol moed en opgewektheid zijn verder levenspad. In onderwijskringen was hij zeer gezien en bemind als een aangenaam causeur. Zijn nagedachtenis zal bij zijn collega's in aangename herinne ring blijven. En gij, bewoners van St.-Annaland. gij oud-leerlingen, zult steeds een helder beeld bewaren van uwen leermeester. Laten we hem loc- wcnschen, dat na zijn welbesteed, veelbewogen leven zijn asch in vrede moge rusten. St.-Annaland. 11 Febr. 1911. H. W. ODIXK Reote-Commissle Goes. De Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, overwegende, dat de werkzaamheden ter uilvoering van de invaliditeitswet belangrijk zijn verminderd, heeft in het gebied der rente-commissie te Goes, (ie aan wijzing van de volgende lusschen- persoiien ingetrokken. Wissekerkc: P. A. van den Broeckc. ColijnsplaatC. Schrier. Korlgenc: J. S. Schuilwervc. Spoorwegongeluk in Drenthe. Omtrent 'n mogelijke oorzaak van de spoorwegramp aan dc Halerbrug, wordt nog 'I volgende medegedeeld: Een spoorwegarbeider werkza uu geweest zijnde op dat gedeelte van de lijn. vertelde dezer dagen, dat de rail aan den zuidkant van de Haler brug reeds in bet begin September een verslagen verbogen) rail was. Door den brugwachter aldaar -,ou liet personeel er herhaalde malen op gewezen zijn, dal I veranderd moest worden, daar er anders nog een ongeluk gebeurde; doorloopend lag er dan ook een domme kracht bij, om, als de rail wat te erg verbogen was. haar weer zoo goed mogelijk terecht te zetten. De arbeider was er van overtuigd, dal dezelfde rail er nog inzat op den avond, toen het ongeluk gebeurde, terwijl den volgenden dag of latei- dal gedeelte rail zou zijn vervangen. Het was zóó erg. dat. als een ander persoon dienst deed hij dc brug, hij door den brugwachter werd gewaar schuwd, dal de dommekracht er i ij lag: als het te slim wordt met de j-ail, moet je haar maar weer terecht zetten. De correspondent van de Asser Courant meldt nog, dat hij denman, die thans geen spoorwegarbeider meer is en bovenstaande in bijzijn van meer personen vertelde, den vol genden dag heeft medegedeeld, dat hij het'aan dc courant zou melden, wal de man goed vond. Een schrijven uit Zuid-Afrika aan H. M. de Koningin. liet Kerkblad der Gerei'. Kerk in Zuid-Afrika maakt een schrijven be kend, dat, in opdracht van de laatst gehouden Synode der Geref. Kerk aldaar, door den Kerkeraad te Pre toria verzonden is aan H M. Konin gin Wilhelm in a „Hel is een diepgevoelde behoefte van de Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika om op dezen gedenkwaar- digen 17en November 1913 Uwe Majesteit te naderen door middel van haren vertegenwoordiger in ons lanct en Uwe Majesteit op deze dag onze gemeenschappelijke gelukweiischeii aan te bieden met het honderdjarig bestaan van liet Koninkrijk der Ne derlanden. „Niet alleen lelt de Geref. Kerk onder bare leden tal van tegenwoor dige en vroegere onderdanen van Uwe Majesteits regeering, maar ook stammen onze kerkleden bijna allen af van <lc Geuzen en dc Hugenoten, die in den strijd voor* Godsdienstvrij heid uil het Huis van Oranje hun van God gegeven leiders ontvingen. Hel verheugt ons daarom te zien hoe Nederland nu reeds honderd jaren gebloeid heeft onder Koningen uil het Huis van Oranje. Allermeest ver heugen wij ons hierin, dat God in Uwe Majesteit aan 'l Ncderlandsehc volk een Vorstin heeft gegeven, die zich in belijdenis van Christus niet schaamt en daardoor tot een groolen zegen is niet alleen voor Nederland, maar ook voor alle Hollandseh spre kenden in vreemde landen. „Wij verzoeken Uwe Majesteit onze nederige gelukwcnschen aan te nemen, benevens dc verzekering dat wij steeds dankbaar zullen blij ven voor den zegen door God aan, Nederland gedurende deze eeuw ge schonken. „Aanvaard, Majesteit, de eerbiedige heilwenschen van de Gcr. Kerk in Zuid-Afrika". Namens deze is liet schrijven gc- teekend door II. Boncschans, scriba; S. O. Los, voorzitter van de Corrcs- pondeerende Kerken. Ingezonden Stukken. Heft Peftiftionnemenft voor Plaaftselijke Keuze. In Rittcm Zeeland hebben 230 personen de lijst geteekend, dal is .90van de mannen en vrouwen van 23 jaar en daarboven De actie voor Plaatselijke Keuze wordt aanbevolen o. m. te Leiden door prol', dr. P. Elirenfest, prof. dr W Einthoven, prof. dr. P. T van de Hoeven, prof. dr G. Kalft, prof. dr. H. Oort. te Voorschoten, waar mevr. Nellie v. Kol secretaresse is. door H. v Kol, lid van de Eerste Kamer; te Botterdam door dr. G. W. van Bleek. A W. Ileijkoop, .1. Ier Laan, H. Mol, mr. J. G. F. Molsl Trenilé, H. Spiekman, B. van Slapele, allen lid van den ge meenteraad: verdciydoor mr. C. H. B. Boot. oud-officier van justitie, voorz. college rcg. strafgevangenis; dr. A. M. Brouwer en C. Chr. .1. Schroder, directeur van Zendings school en Ned Zend Ver mej. E .1 R. Bakhuizen v. d. Brink, dr. J. T. Rcilsma en W. Toose. directeuren II B. S.; ook kerkeraden en lal van politieke en kerk vercenigingcn be tuigen adhaesic. In Vlissingen hebben, behalve de burgemeester en de gemeente-secre taris, 10 leden van den raad adhaesic betuigd; 6 predikantenartsen; de directeur H. B. S. en 5 hoofden van scholen. S R O R T. VOETBAL. Strijd Z. V. V.—D. O. S. K. O. II voor de seriowedstrijden te Steenbergen, ein digde met een 5—0 overwinuing van D. O. S. K. O. Deze bleken over alle liniën Z. V.V. do baas te zijn, doch Z. V. V. heeft zich hierdoor niet laten ontmoedi gen, en lteeft gewerkt tot het laatste toe om ook een tegen puntje te kunnen maken, wat ook wel verdiond was ge weest. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE, 16 Februari. De Iiooge Raad ontsloeg van rechts vervolging G. H A. Van Trotsenburg, districts-commandant eri inspecteur van de Rijksveldwacht te Middelburg door het Gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot acht dagen gevangenisstraf wegens valschheid in een declaratie met betrekking tot de leverantie ten behoeve van de politievaartuigen. Verleend de zilveren eere- medaiüc van de Oranje-Nassau-orde aan E.- G. J. Doornbos.- rijks-klerk en beëedigd klerk op 'l kantoor van hypotheken en 'l kadaster te Middel burg. Benoemd lol bestuursraad van den polder Walcheren, de heer H. W. .1 Callcnfels le Middelburg ROTTERDAM, 16 Februari. GRANEN. Buitenlandsche kalm, prijs houdend. Meel, f 11 f stil. Binnen- landsche Tarwet 8,it f 11,50. Haverf 7,25 il f 7,75. Bruine boonen f 8,it f 11,Mais, f 124,50. Vlas. Byna zakenloos. Marktaanvoer 113G0 steen blauw, 30 it 44 stuivers; 800 steen Groninger, onverkocht 100 steen geel, onverkocht. 2710 steen wit, 26 a 32 stuiversflauwe stemming, tegen lagere prijzeD eenige handel. Aardappelen. Aanvoer tamelyk, viaag redelijk, prijshoudend. Ajuin. 5000 balen, groote f 6. Lijnzaad, f 12,50 af 15. Koolzaad f IS,50. Karwijzaad, f 15. Eieren. Zeeuwsc.he f 4,80 a f 5; Over- maassche t 5,it f 5,30. VEE. Aanvoer 180 Runderen, 35 it 40£ et., vlug. 123 Kalveren, 50 ii 60 ct traag. -150 Schapen of Lammeren 27 ii 30 ct., Lammeren33 k 35 ct., vlug van keus. 1163 Varkens 20?, ii 23 ct.lichte 26 ii 27 ct., vlugge handel. Burgerleken Stand van Stavenlsse. Over Jan. 1914. Geboren: 4 Willem Marinus, z. v. J. L. Meier en W. P. H. Kramer. 18 Pieternella, d. v. H. C. v. lewaarden en D. v. Zetten. 29 Jacobus, z. v. J. A. Westdorp en g. Pekaar. Gehuwd: 15 Cornelis Jacob Moorland, 25 j., jm. en Johanna Jacoba Westdorp, 20 j., jd. Overleden: 24 Johannes Potappel87 j., wedn. van C. Dorst. medegedeeld door het Koninklijk Nederl Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Febr. 1914. Hoogste barometerstand 778,9 te Horta. Laagste barometerstand 733,0 te Bodo. Verwachting van den avond van den 16 Febr. tot den avond van 17 Febr.): zwakke tot matigen, Zuid-Westelyken tot Zuid-Oostelyken wind, meest zwaar bewolkt, later wellicht regen, zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 14 Februari. Tarwe f 9,a f 9,75,haver f 8,k f 8,50; wintetgerst f 9, k f 9,50; zomergerat f alles per 100 K.G.karwij f k f per 50 K.G.rogge f 6,k f 6,50bruine boonen f 3 0,k f 11,50; witte boonen f 12,a f 17,50,kookerwleu f 9,k f 9,50 kroonerwten f 9,50,k f 10,50, aardappelen f 2,it f3; alles per H.L ajuin f 6,k f 0,25, per 60 K.G.eieren f a f 4,25 per 100 stuks; boter f k 0,67per halve K.G. GENT, 13 Februari. Vlas. De handel in Inlandsch blijft kalm, maar de pryzen houden zich staande. In Russisch zyn nog eenige zaken gedaan, tot prijzeD, die in het voordeel van de keepers waren, maar de daling is thans tot staan gekomen. VERBETERING. In de advertentie, waarin de Ooster- landsche afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een uitvoering aan- kondigd, staat abusievelijk, dat opge voerd zal worden „Zalig Uiteinde van Artikel 369", dit moet zyn „Zalig IJitelndeM en „Artikel 369" (dus twee stukken). S. J. GAST en J. F. GAST—Labrijn geven kennis van de geboorte van een Dochter. DrrvRNDiJKB; 15 Februari 1914. Heden ontsliep zacht en kalm, na een lang doch uiterst kalm lijden, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Kleinzoon, ADR IA AN TUITEN, in den ouderdom van 26 jaar en 0 maanden. Elkehzbk, 16 Februari 1914. Uit aller naam, N. M. TUITEN. A. TUITEN—Wagenmaker. Heden werden wy diep getroffen, door dat het den Heere behaagde na een langdurig en zeer smartelijk lijden van ruim 6 maanden tot zich te nemen, onze inniggeliefde Tante, JANNA VAM DORP; zacht en kalm ontsliep ze in den ouderdom van 52 jaar en byna 11 maanden. Wat wij in haar verliezen kunnen slechts zy eenigszins be seffen, die haar van naby gekend hebben. Doch dat wy gelooven mogen dat het einde vrede was, zij ons tot troost Haamstede, 13 Febr. 1914. JACOB VAN tj j SLUIJS. Haamstede. JAC0BA VAN SLUIJS. l CORNELIS VAN Middel buig. SLUIJS. Ondergeteekenden berichten by deze, dat aan hen is overgegaan de sinds meer dan dertig jaren gunstig bekende der Firma F. DE LEEUW te Halsteren, welke zaak, onder donzelfden naam, door hen zal worden voortgezet, terwyl het steeds hun streven zal zijn door het leveren van prima waar de geachte Clientèle te bevredigen. Eventueele bestellingen kunnen worden gedaan voor St.-Philipsland en het eiland Tholen, uitgezonderd Stavenisse, by den Heer M. GROENEWEGE te Tholen en voor Stavenisse, by den Heer I). HOUT aldaar, wyi de Heer D. AMPTLindhout heeft opgehouden onze Firma te ver tegenwoordigen. Aanbevelend, Firma F. DE LEEUW. JACQUES DE LEEUW. P. DÉ LEEUW. van het Fanfarecorps te Nieuioerkerk, op Woensdag 18 Februari 1914, des avonds ten half acht ure, by Lievbnse. Toegang vry voor Kunst minnende- en Werkende Leden. AgendaRekening en verantwoording. HET BESTUUR. Voor hen, die kennis willen maken met de teelt van Oosft-lndische Kers, zal de Vertegenwoordiger der Firma Gebr. SLUIS te Enkhuizen een bespre king houden Donderdagavond a s., in 't Café Boot te Zonnemaire, waar tevens contracten gesloten worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2