ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 16 Februari 1914. EERSTE BLAD. H.H. Correspondenten NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierlkzeesclie C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit tduddat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zieriklee f 1,30, voer alle" andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 8 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70sto JAARGANG No. 9506. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redaoteispi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18" regels 30 ets, meerdere regels 10 ots. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk S upa. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren oorknopje. sportband. houten p|jp. lorgnet. broche. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. worden beleefd maar dringend ver zocht hun verslagen van vergade ringen ons vroeger te doen toekomen dan nu het geval is. Wij ontvangen deze veelal eerst des namiddags op den dag der uitgifte van de courant, hetgeen dikwerf ten gevolge heeft, dat zij 61' lot een volgend nummer moeten blijven liggen 61' de tijcligc verschijning van ons blad aan merkelijk vertragen. Ter voorkoming van een en ander, verzoeken wij hen die verslagen ons vroeger loe te zenden. De Redactie. ENGELAND. De minister-president Asjquith ont ving een depute lie van het parlemen tair comité van het Arbeiders-Con gres en verklaarde, dat hij zijn mee- ning over de zware lasten voor oor logsuitgaven van het Engelsche en de andere zoogenaamde beschaafde volkeren reeds duidelijk had te kennen gegeven. Niemand trachtte er met meer angstige zorg naar dan de Engelsche regeering. om aan dien toestand een einde te maken; maar het ware mid del daartoe was gelegen in een gemeenschappelijke actie der volkc ren zelf. NEDERLAND. ROTTERDAM, 14 Febr. Gisteren middag is de betonwerker A. v. V zijn vrouw met een bijl te lijf gegaan. Hij bracht haar verscheidene slagen op 't hoofd toe, tengevolge waarvan zij hevig bloedend in elkaar zakte. In zorgwekkenden toestand is de vrouw in liet gasthuis opgenomen; de dader is gearresteerd BR1ELLE, 14 Febr. Vrijdag middag vloog een sperwer vóór het huis van den kleermaker van het korps torpedisten alhier op een troepje musschen aan. die hun voed sel zaten te nuttigen, dat uitgestrooid was door de huisvrouw van den kleermaker. De musschen vlogen weg, één ervan vloog in de keuken, docli werd achtervolgd door den sperwer, daarna de woonkamer in, waar hei den werden gevangen. De musch werd vrijgelaten en de sperwer gekocht door T. Kruijne die den roofvogel zal laten opzetten. Het Tiroler Strijk- en Zanggezelscbap oogstte niet minder bijval van het talrijke 3ubliek. Mooi klonk door de ruime zaal ret Avondlied en de Muggendans van het mannenkwartet. JoDgeheer H. deV. bespeelde meteen bewonderenswaardige virtuositeit de viool, waarmee bij luiden bijval mocht ver werven. Aardig was vooral het kattenduet, dat voorgedragen door de heeren Joh. F. A. Theewis en A* v: d. Houten, zoodanig in den algemeenen smaak viel, dat het nogmaals gezongen moest worden. Na de panze werd de „Rustende Kavalerie" opgevoerd, een parodie op de „Cavaleria Rusticaua". Vooral onder scheidden zich daarbij, zonder aan do uitnemende verdiensten van de heeren Theewis, Buyze, Van den Houten en Lunenberg iets te kort te willen doen, de dames L. S. Jacobi en L*. M. van der ValkWilemsen, wier natuurlijk spel en schoone zang niet genoeg te roemen vallen. Het koor van neutenmeisjes en sinaas- appeleudames, hoewel zwak, kweet zich uitstekend van zijn taak. Het was een genotvolle avond, dien do donateurs eii donatrices van „Kunst en Eer" gesmaakt hebben. Met een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer Theewis, waarbij aan de oningewijden gelegenheid gegeven werd kennis te maken met den zoo veel besproken taugodans, werd de uitvoering besloten. Donderdagavond zal voor hen, die Zondagavond de uitvoering niet konden bijwonen, hetzij omdat zij geen donateur van „Kunst en Eer" zijn, hetzij omdat zij verhinderd waren, de uitvoering her haald worden. Bafl Masqué. Aanstaanden Zaterdagavond zal in het „Huis van Nassau", onder leiding van de heeren Gebrs. Feyen, een bal masqué gehouden worden, waarbij het muziek korps van het Vlissingsche Concert gebouw zyn gewaardeerde medewerking zal verleenen. Gezondheidscommissie. „Kunst en Eer" In de Concertzaal. ZIERIKZEE, 16 Febr. Gisteren avond werd door 't Harmoniegezelschap „Kunst en Eer", onder leiding van den heer S. Klimmerboom, in de Concertzaal alhier aan zijn donateurs en donatrices een buitengewone, uitstekend geslaagde uit voering aangeboden. Het was een rijk en goed uitgevoerd programma, dat wij te hooren kregen. Nadat met de Amerikaansche Marsch The Liberty Bell, de avond was ingeleid droegen de heeren J. C. Lunenberg en en A. A. C. Theewis het duo de Marino Faliero van Donizetti, op hoogst verdiens telijke wijze voor, waarop de heeren Joh. F. A. Theewis en A. v. d. Houten, ons met hun clarinetten op zeer mooi onthaalden. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid van de gezondheids commissie, zetel Zierikzee, de heer G. L. de Vos tot Nederveen-Cappel, alhier. Men meldt ons uit het eiland Tholen, dat door de smeden van unkele plaatsen in ons eiland in een daartoe door hen belegde vergadering is besloten, de paarden der landbouwers niet meer by betaling per jaar, dus by abonnement- maar alleen tegen betaling per keer van het noodige, hoefbeslag te voorzien. Door vele landbouwers uit die bedoelde gemeenten is besloten, zoodra de smeden hun genomen besluit zullen ten uitvoer brengen, een coöperatieve sraedery te zullen oprichten. DREISCHOR. Dc rederijkerskamer „Bellamy" gaf hier Vrijdagavond hare jaarlyksche uitvoering. De zaal was Hink bezet. Opgevoerd werden „Thuis gebleven", tooneelspel in een bedrijf door Mendes da Costa en „Politiezaken", blijspel in vier bedrijven door F. von Schönthau. Een welverdiend applaus viel beide stukken ten deel, mede door de verdienstelijke wijze, waarop de ver schillende rollen vervuld werden. Aan het einde betuigde de voorzitter zyn dank aan het publiek voor de be langstelling. In het bizonder dankte hy mej. Barendregt en den heer Verjaal, die zoo bereidwillig de rollen op zich hadden genomen van een paar anderen die door omstandigheden verhinderd waren. By de uitvoering op Zaterdag avond was de zaal overvol. De rederijkers werden door een der aanwezigen bedankt. BRUINISSE, 13 Febr. Iu de Woensdag gehouden vergadering van den gemeente raad, die door alle ledeD, behalve den heer Van Vessem, die door ongesteldheid afwezig was, werd bijgewoond, deelde de voorzitter na voorlezing en goedkeuring der notulen mede, dat de staanplaats voor de schouwburgtent voor de kermis verpacht was aan F. Hart, voor f47,60. Ingekomen was de goedkeuring op een raadsbesluit door Gedep. Staten. Ook was ingekomen een brief van den Raad van State, inhoudende mededeeliug, dat 11 Februari verslag zal worden uit gebracht in zake bei. beroep op de Kroon betrekkelijk het verhaal van pensioens bijdrage op gemeente-ambtenaren en eene uitnoodiging daarvoor te verschijoen. Daar er besloten is geen afgevaardigde te zenden, werd het stuk voor kennis geving aangenomen. Van 't bestuur d r Vereeniging „Alge meen Schippers- en1 Visschersbelaug" was ingekomen een verzoek om een paal in de haven door de gemeente over te nemen voor f 10. Na discussie werd besloten afwijzend op dit verzoek to beschikken. Naar aanleiding van een opmerking door den heer Jumelet, omtrent den verkoop der booraen in de Verlengde Molenstraat, deelde de voorzitter mede, dat er onderzoek is gedaan naar de lengte der boomen. Do langste boom is 7,5 M. lang, zoodat zij niet in de haven kunnen gebruikt worden, daar de palen 10 M. lang moeten zijn. Bij inschrijving werden de boomen nu aan J. Krijger voor f 42 gegund. Met algemeene stemmen wordt tot onderwijzer aan de openbare school be noemd, de heer G. J. Iieijboer te Nieuwerkerk. Bij de rondvraag vraagt de heer Goud zwaard iulichtingen, hoever men ge vorderd is met het plan in zake demping en rioleering der Dee. De voorzitter deelt mede, dat deze zaak Donderdag 12 Februari zal be handeld worden door de Gezondheids commissie. De heer Hoogerheide merkt op, dat nu de reddingsboot een andere plaats heeft, er een zate in de haven is vrij gekomen. Hij meent, dat die ongeschikt is voor een hoogaarts, maar stelt voor deze te verhuren voor ligplaats van roeibooten, er zouden er vier kunnen liggen. Besloten wordt de ruimte daarvoor bij inschrijving te verpachten. De lieer Jumelet geeft in overweging het gedeelte kade voor do ligplaats van den motor van schipper Van den Berge te horbestrateudaar do toestand er slecht is. Do voorzitter zegt, met den gemeente opzichter reeds over deze zaak te bobben gesproken, en dat de bestrating hersteld zal worden. De heer BoJier bespreekt don loestaud van de zinkput bij L. Meermans, en geoft in overweging er naar te laten zien of een grooteren put te zetten. De voorzitter zegt toe, dat de gemeente opzichter don toestand zal opnemen. Door de zangvereenigiug „Euphonia" werd Vrijdagavond een uitvoering ge geven onder leiding van den directeur, den heer G. A. Jumelet. Deze uitvoering die door een talrijk publiek werd byge- woond, mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Onder de bekwame leiding van den directeur werden de verschillende zangnummers op zeer schoone wyze ten gehoore gebracht. Het was, zooals één der aanwezigen die by het eiude de vereeniging een woord van hulde en dank bracht, eene uitvoering geweesf, die men haast onbe rispelijk zoo kunnen noemen. Inderdaad èn de muzikale teckens èn de maat, werden uistekend in acht ge nomen, zoodat het een genot was naar den zang te luisteren. Zeer schoon klonk „De Morgenzang", solo door één der jonge dames gezoDgen. De zangnummers werden afgewisseld met een blyspel met zang „Ónder de Pantoffel of een les voor getrouwde mannen" en een Kluchtspel met zang „Amsterdamsche Keukenmeiden of een soirée in de keuken". Beide stu kjes werden goed gespeeld en werden met genoegen gevolgd. Het was een avond, waarmededirecteur en leden alle eer hebben ingelegd. BBÜINISSE. In de gehouden ver gadering van den „Kolenbond" bleek wit het verslag van den boekhouder dat gedurende 1913 waren af gele verd 2911 II.L. a 1' 1 tol 1' 1,0."). lil 'l pakhuis zijn thans 1130 H.L Besloten werd ook aan omliggende gemeenten kolen at' te leveren 1 1.02 mits afgehaald. Gedurende 1913 werden 2 scheeps ladingen aangevoerd. De inkomsten bedroegen t' 5567,73. terwijl de uitgaven f 5573,81 be liepen. Er'was alzoo een nadeel ig saldo van f 6,08. Tol bestuursleden werden her kozen de heeren J. Haack en I.. v. d. Velde. OUD-VOSSEMEER. Werd op het einde van December alhier door mejuff. Staas een rede gehouden voor propaganda in zake vrouwenkiesrecht, bij welke gelegenheid een groot aantal nieuwe leden toetraden tot de sub. afd. Oud- Vossemeer, aangesloten bij de atdeeling Tholen, Vrydagavond 1.1. trad op mevr. Van Riel-Sraeenge, die op zeer boeiende wijze in een mooie rede mede een pleidooi hield voor het goede recht der Vrouw en op uitstekende manier de teekenen des tyds in verband met vrouwenkiesrecht aan de talryke aanwezigen, (circa 90 personen, zoowel dames als heeren) duidelyk maakte. Na afloop dezer rede mocht men het genoegen smaken weer 9 nieuwe leden te werven. Maar er was voor nog wat extra's gezorgd 1 Een zestal dames en twee heeren uit Tholen, waren overgekomen en vergastten de aanwezigen op een prettig blijspelletje en een tweetal mooie voordrachten. Het was een welgeslaagde avond voor het vrouwenkiesrecht. In de christelijke school werd Vrijdagavond de jaarvergadering ge houden van de christelyke jongelings- en jongedochtersvereenigingverschillen de samenspraken en voordrachten werden ten beste gegeven. Een zeer groot aantal leden en belangstellenden woon den deze bijeenkomst by. POORTVLIET. Toen Vrydagavond de heer Joh. J. van den Ameele alhier met zijn fiets van Bergen-op-Zoom huiswaarts keerde, zag hij bij het licht van zyn lantaarn, dat in de nabijheid van het Thoolsche veer een telegraafpaal dwars over de tramrails lag. Onmiddellijk stapte hij af en ging de tram, die in aantocht was, te gemoet. Door zwaaien met zijn fietslantaarn, wist hij de tram te doen stoppen, waarna hij 't tramperso neel in kennis stelde met hetgeen li|j had gezien; gezamenlijk werd daarna de paal verwijderd. Een woord van hulde aan den heer Van den Ameele, die zoodoende een déraillement van dé tram voorkwam, is hier zekér niot overbodig. Het ware te wenschen, dat de tram- maatschappij to Bergen-op-Zoom voor het actief optreden bij zoo een geval, den heer Van den Ameele niet alben met woorden, doch door daden hun blijk van tevredenheid te kennen gaven. De uitnoodiging, zooals Zaterdag j.l. vermeld stond in de Thoolsche Courant als zoude Van den Ameele bij de directie van de tram maatschappij te Bergen-op- Zoom ten kantore zijn uitgenoodigd, is geheel uit de lucht gegrepeD, althaus Van den Ameele was daarvan niets bekend. HANS WEERT, By het te 's-Graven- hage gehouden examen voor kommies- verificateur is geslaagd de heer J. Martens, kommies 2e klasse alhier. WISSENKERKE. Op 11 dezer werd alhier van wege het Nutsdepartement „Noord-Beveland" een volksvoordracht gehouden over: „De electriciteit als bron van licht en kracht" door den heer v. d, Hamme, ingenieur by de firma Gebrs, Polak te Vlissingen. Spreker schetste eerst de snel voort schrijdende toepassing der electriciteit op elk gebied en behandelde daar meer bepaald de installatie voor electrische verlichting van woning en werkplaats, waarby gewezen werd op verschillende punten, waarom deze verlichting de voor keur verdiende boven verlichting met gas. Als raiddel ter verwarming stond de electriciteit in economisch opzicht voorloopig nog by gas achter. In de pauze werden een aantal afbeeldin gen der electriciteit in actie op een scherm geprojecteerd door een electrisch ver lichte lantaarn, die Ansichte, portretten en ander drukwerk in plaats van de gewone doorschijnende plaatjes gaf te zien. Tot slot besprak de heer v. d. Hamme den electro-motor en zyn veelzijdig ge bruik in allerleiook klein-bedryven, terwyl een battery, die ook de zaal met een vyftal lampen verlichtte, hem ge legenheid gaf het gesprokene met proeven te verduidelijken. De opkomst was druk, het café „de Kroon" was geheel bezetook door hoorders buiten de gemeente. Spreker had by monde van den voor zitter den dank der aanwezigen, die luid applaudisseerden, te aanvaarden, terw|jl ook een woord van waardeering gericht werd tot één der aanwezige firmanten, door wier welwillende tusschenkomst de avond zoo leerrijk was kunnen worden. - Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter alhier de heer D. van de Vreugde, agent van politie te Vlissingen. KORTGENE, 10 Febr. In dezegemeente heerschen de mazelen in zeer sterke mate. De bewaarschool is reeds een week gesloten en ook de gewone school is nagenoeg zonder leerlingen. YEERE Op l Noorcl-Hollnndsch Kanaal bij Alkmaar is Woens dagmorgen proefgestoomd door de nieuwe motorboot ,,R. P. VI", be stemd voor dc rijks-politie, welk vaartuig alhier wordt gestationneerd. Dc proef slaagde goed en dc bool liep 11 K.M. per uur. De boot is 46 voet lang«en voorzien van twee zoek lichten. De tocht werd medegemaakt door den heer Van Rhijn, inspecteur der rijks-veldwacht en twee der rijks veldwachters, lieerebout uit Vcere en De Moor uit Arnemuiden, die op de boot dienst zullen doen. MIDDELBURG. Wijlen mr. A. P. Snouck Hurgronje heeft gelegateerd aan liet bestuur der godshuizen al hier 1' 2000 vrij van successie rechten. Landbouw en Veeteelt. ZIERIKZEE. 15 Febr. Zaterdag vergaderde in de sociëteit van den lieer Verwer de landbouwvereeniging V Z.O. S. Dc voorzitter, de heer J. C. van der Maas, opende de vergadering. Nadat door den secretaris, den heer L Koopman Czde notulen gelezen waren, werd door den pen ningmeester, den heer J. E. van den Boni, rekening en verantwoording gedaan van liet door hem gehouden helleer. Tot hel nazien der rekening en bescheiden werd een commissie be noemd. bestaande uit dc heeren A. J. van Schelven en Houdkamp. Deze commissie bevond haar in orde en adviseerde tot goedkeuring der re kening in ontvang tot een bedrag van t' 255,09'j en in uitgaaf tot een som van f 195,47, sluitende alzoo met een batig saldo van f 59,02yj. Conform liet advies werd besloten. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden, de heeren J. C. van der Maas en J. E van den Bout. De heer Van der Maas wenschte voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen, en bleef ondanks den aandrang van velen uil dc vergadering ziel) wederom be schikbaar te stellen, bij zijn besluit. Herkozen werd met overgroote meerderheid dc heer J. E. van den Boni. terwijl als bestuurslid gekozen werd de heer A. J. van Schelven, die aanvankelijk bedankte, maar zich later door den voorzitter liet be wegen de benoeming in beraad te nemen. Door den heer De Boer werd, onder levendig applaus der verga dering. den afgetreden voorzitter, den heer J. van der Maas, in warme bewoordingen dank gebracht voor liet vele, hetwelk hij voor -de vereeniging gedaan heeft. Hij drukte zijn spijt uit. dat de heer Van der Maas als bestuurslid zijn demissie genomen heeft. De voorzitter dankte den heer De Boer voor zijn vriendelijke woorden, en de leden voor hun instemming daarmede. Hij hoopte, dat „V. Z. O. S. moge blijven groeien en bloeien. Bij de opgaaf kunstmeststoffen en krachtvoer zeide de heer De Boer in de gelegenheid te wezen lijnkoeken te leveren van een goede kwaliteit en legen concurreerenden prijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1