ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Februari 1914. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche Cour a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending óéiis per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9505. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ots., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagamiddagt uiterlijk 2 ure. ZU1D-APR1KA. KAAPSTAD. 10 Febr. Generaal S muls verklaarde lullen, (lal riy krijgswet en de bepalingen, waarbij openbare vergaderingen in de Zuid- Al rikaanse.he Unie verboden werden onmiddellijk zullen worden opge heven. AMERIKA. XEW-YOHK, 10 Febr. Carnegie schonk behalve de tien millioen dol lar. door hem reeds aan hel vredes fonds gegeven, nog 2 millioen dollar, len einde de zaak des vredes door middel van de kerken der verschil lende «C7.i ndlcn te bevorderen. Ken gedeelte van dit bedrag zal beschik baar gesteld worden voor de kerken en vredesbonden in Engeland en Duilsehland. Volgens een telegram uil Kl- vazo Mexico' hebben de Opstande lingen in den Cumbretunnel. door de rails open te breken, n trein doen derailleercn. Zij openden vervolgens een krachtig vuur op den trein, waardoor 15 personen gedood en vele gewond werden. BULGARIJE. Koningin Eleonorc van Bulgarije, die zich ccnigen lijd te Ween en heeft opgehouden onder het incognito an gravin van Co'rbovo, heeft, naai* de Telegraaf meldt, een medewerker van de Neue Freie Presse 'n onder houd toegestaan, in welks verloop zij een schokkend tafereel ophing van de groote ellende, die er in Bul garije heerscht als gevolg van den jongsten oorlog. „Wie weet er iets van", zeide de koningin. ..dal wij thans nog meer dan (SO.OOO Macedonische vluchte lingen in hel land hebben, die wij moeten voeden, moeten klcedcn, on der dak moeten brengen. De re geering heeft alles gedaan en doet alles om te helpen, maar onze mid delen zijn uitgeput, wij hebben geen meel meer in onze pakhuizen. Ik gelooi' toch wel. dat het plicht der internationale pers is, liter in te grijpen. Tol mijn spijl moet ik zeggen, dat de Europcesclie pers lot dusverre weinig voor ons gedaan heeft,"en dat al mijn bemoeiingen in dit opzicht tevergeefs zijn gebleven. Deze ellende, die iedere beschrijving tart, nijpt mij het hart toe. en liet verheugt mij, mijn gemoed eens lucht te kunnen geven". De adjudant der koningin, eerste luitenant Tachewen Ivajow. deelde den journalist hierop tal van ge gevens mede. waaruit blijkt, dal er nog veel moet geschieden, om de armen voor het aller ergste tc be waren. De regeering heeft meel en kleederen gegeven en aan de vrou wen brei wol, om tenminste kousen voor zich en haar kinderen te kun nen breien, maar de voorraad raakt op, en het weinige wat er nog was, kon langs de met ijs en sneeuw be dekte wegen in dezen vreeselijk mi winter niet vervoerd worden De ongelukkige vluchtelingen \ijn over verschillende steden en dorpen verdeeld, en er is daar geen burger of boer, die niet één of meer kamers voor de stakkers ter beschikking heeft gesteld. „Maar er is geen brandhout, geen meel en geen geld meer", zoo be slool de adjudant, ..en van dag tot dag verkrijgt de vraag hi vreesol ijker aanzien: wat moet er gebeuren om deze arme vluchtelingen te behoe den voor bevriezen of verhongeren*' DÜIT8CHLAND. Een denkbeeld van de ellende, die in groole steden heerscht. geeft de lijst van hel armbestuur te Char- lóttcnburg (Berlijn). In deze stad, waar vele million n airs wonen, kwa men o a. de volgende personen voor onderstand in aanmerking. 3 apo thekers 3 scheikundigen, I tand technici. 3 architected, I landmeters, 15 ingenieurs, 6 schrijvers, 8 looneel- spelcrs, 2 zangers, I kunstschilders, C) onderwijzers, 38 voormalige post beambten, 51 voormalige spoorweg beambten. 32 Irambeambten. it voormalige agenten en 50 her bergiers. Onder de vrouwelijke on derstand-genietenden bevinden zich 15 muziek-onderwijzcressen, 10 loo- neelspeelsters, danseressen enz2 schrijfsters en 55 winkeliersters en handelaarsters. Onlangs is gemeld, dal de Duil- schcr Fritz Schindler bij n opneming voor een bioscoop in Duitsch Oost- Afrika door een leen w Bek nau'wd en aan zijn wonden bezweken was. t il Nairobi worden nu nog de vólgende bizonderhedc.il gemeld Schindler bevond zich met de ex peditie van Rainey bij het Naiwasja- mcer, om een leeuw te folografecrcn, die. door honden opgejaagd, zich in bel struikgewas had verborgen. Schindler reed nu. om den leeuw naar de camera te drijven, lol achter die struiken. Plotseling zag Rainey, dat de leeuw de ooren spitste enden kop omwendde. Hij slaakte daarom een uitroep, om Schindler te waar schuwen. Dadelijk daarop hoorde men in de struiken scholen vallen. De leeuw, die niet gekwetst was, sprong nu op Rainey toe. maar keerde weer om en zette de vluch tende inboorlingen na. Rainey legde hem met een wel gtvicl ïl schol neer en drong daarna in liet struikgewas door. Hij vond Schindler met zware beten in het onderlijf, maar nog bij bewustzijn. De gewonde werd, nadat bij voorloopig verbonden was. n.l een bizondereii trein naar Nairobi gebracht, waar zijn wonden dood'Cl ijk Weken. Een bloedvergiftiging, dieer 6 ijk wam. maakte aan zijn leven een einde. Boven bet liogka mp tc Johan- neslhal zijn Dinsdagmorgen mi kwart over negenen Iwec vliegers met elkaar in botsing gekomen. Kén hunner, Degener, die zonder passa gier vloog, was dadelijk dood. De ander. Sedlmayr, werd ernstig ge wond. terwijl de toestand van diens passagier bedenkelijk is Als teekenend bewijs van ge groote werkeloosheid in Duilsehland kan dienen een bericht uit Munchen. waarin gemeld wordt, dat de burge meester een oproeping heeft gepu bliceerd. waarbij in hel bizonderde welgestelde burgers worden aange spoord. in den dringenden nood der werkloözen door milde gaven le voorzien. De burgemeester gaf een voorbeeld door 100.000 mark le geven, en één der burgers gaf 10.000 mark, doch dit is bjj lange na niet voldoende. BELGIË. BRUSSEL. 10 Febr Een weinig alledaagseh incident heeft vandaag de buurt der Place Sainte Crojx alhier in rep en roer gebracht. Het was hedenochtend ongeveer half twaalf, toen tijdens liet voederen der wildé beesten in de menagerie van Hagenbeek, een koningstijger uit zijn kooi wist te ontsnappen. On gemerkt sloeg 11 ij door de gelieelo menagerie naar buiten en bereikte hij het midden van hel plein, waar de -groentenventers achter hun koop- waai* waren gezeten. Op bel gezicht van hel wilde beest brak onder deze brave lieden een paniek uit. De stal letjes werden onvergeworpen. de groenten, kluiten boter en eieren rol den over den grond en iedereen haastte zich onder het uiten van angstkreten weg le komen. Ver schrikt dooi* al het rumoer deed de tijger eenigc geweldige sprongen en sloeg hij de richting in van de Rue Gray In minder dan geen tijd bereikte hij den boek van de Reu de la Digne, waai* hij den sigarenwinkel van madame L, van Dammc binnen liep. die zich in een vertrek bevond dal aan den winkel grensde. Men kan zich de schrik van de winkelier ster voorstellen, toen zij den onwel- komen gast zag. Op hetzelfde oogen blik verscheen echter een knecht van de menagerie. Onmiddellijk na hel eerste alarm had hel geheele perso neel van hel circus zich op weg be geven om den ontsnapten tijger op te sporen. De knecht sloot de deur van den winkel. De tijger was ge vangen en kon nu op zijn gemak een keus doen uil den rijken voorraad manilla s. sigaretten en tabak. Ter wijl in allerijl van de menagerie een kooi werd gebaald, stelde een inspec teur van politie zich aan het hoofd van een afdeeling agenten, mei de revolver in de hand, vóór den winket op. De temmer van den t i.iSel" kw am later met de kooi aan, welke voor den winkel werd geplaatst. Toen de detir daarna geopend werd. wandel de de tijger rustig de kooi binnen, die onmidd cl lijk gcslo ten werd. Een reusachtig aantal nieuwsgierigen snelden nu toe. om den held van het arresleeren wal meer van nabij le beschouwen en hem op zijn terug tocht naar de menagerie le verge zellen Tusschen de ontsnapping ui den tijger en zijn gevangenneming waren 20 minuten verloopen. NEDERLAND. HEER EN Y EEN. 11 Febr. De heer (i leeraar aan de Ambachtsschool alhier, zou per fiets naar school gaan. Slaande bij de fiets werd hij on wel. zakte ineen en had opgehouden te leven. AMSTERDAM. II Febr In den nacht van 23 op 21 Januari werd in een fabriek te Ketlwich. in de nabij heid van Essen a. d. Ruhr, hi brand kast mei een zuurstofapparaat ge opend en daaruit 12500 mark I' 7800 aan bankpapier en baar geld ontvreemd. Deze diefstal 'met braak werd be dreven door twee gemaskerde man nen. die den nachtwaker overrom pelden. hem met een revolver be dreigden en vervolgens boeiden. Thans verneemt men, dal één der twee daders, zekere S., die hier lei- slede met zijn vrouw vertoefde, dooi de centrale reserve alhier in een lo gement is gearresteerd. Op hem werd nog 1500 mark 2700 gulden bevonden. De tweede dader, zekere L. werd le Heerlen gearresteerd. LEIDEN. 11 Febr. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Gezondheidscommissie alhier werd o. a een boekje opengedaan van een ziuirkoolfabriek van den heer 1.1. van Duyn le Rijnsburg, gelegen aan de Lange gracht alhier. De commissie stelde hi onderzoek in en daarbij bleek, dat de vaten met behulp van "I zeer vervuilde gracht water worden „gereinigd", dat de bodem der werkplaats nóch van een slcenen, nóch van een houten vloer is voorzien, maar bestaal uit aarde, welke in modder is veranderd, dat. de kool tijdens de bereiding met blootc voelen wordt gestampt, waarbij zich de werklieden niet ont zien. blootsvoets door de modder loopende. de straal op te gaan om daarna met ongereinigdo voeten hun arbeid le hervallen.. Bovendien bleek, dal een persoon met etterende voel en beenwonden aan de boven nader beschreving bereiding had deelgeno men en dal door de omwonend- n werd geklaagd over de slank en de onreinheid door deze fabriek ver oorzaakt. ROTTERDAM. 9 Febr. Zaterdag moesten twee kantoorbedienden, de tb-jarige Y. en de 14-jarige De \Y hi kwitantie, ten bedrage van f.740, innen, voor de firma Max Feuer, kantoor houdende aan den Zuid- Blaak alhier. In plaats van 't geld af le dragen, gingen de hceren per spoor naar Dordl, van- Dordl naar Den Bosch en vandaar, naar ze beweerd hebben, te voet naar Utrecht, waar zij dooi de politie Zondag in een logement werden aangehouden, om op trans port naar hier te worden gesteld. Bij hun aanhouding bleken niet veel meer dan reis- en verblijfkosten aan het geld te ontbreken. Op aanwijzing van de aangehou denen zijn in hel monsterkasljc in de nis der firma Feuer, op de graan- beurs in beslag genomen 2 dolk messen. 2 zaklantaarns en hi ploer- tendooder. Hel duo was dus blijk baar nog heel wat van plan. DORDRECHT. 11 Febr. De firma .1 Bouw alhier, fabrikant van glas werken, is de dupe geworden van de handelingen van haar Haagschen filiaalhouder J. Berk. die er met hi bedrag van pl.ni. I' 0000 vandoor is. Hel was de firma gebleken, dat hel Haagsche filiaal aan den Zwar- lenweg het laatste jaar verlies op leverde. Daarom besloot zij tot li- cpiidalie van dit filiaal. Toen B. (lil werd medegedeeld, vreesde hij blijk baar. dat de door hem gepleegde malversatiën aan hel licht zouden komen. Hij inde toen, zonder daartoe gerechtigd te zijn. in Den Haag bij een afnemer der firma Bouvy ver schillende bedragen, die ongeveer tot '11 som hierboven genoemd, en heeft daarmede, naar thans gebleken is, in gezelschap van vrouw en kinderen de wijk naar l buitenland genomen. Hoe groot liet bedrag is. dat door hem als filiaalhouder reeds maanden, te voren is verduisterd, zal uit liet ingestelde onderzoek nog moeten blijken. HEERLEN. 12 Febr Sedert ge- ruifnen lijd was liet alhier en om geving zeer onveilig: geen week ging er voorbij of men hoorde van groote en kleine diefstallen of pogingen daartoe. Doch liet spreekwoord van de kruik werd ook hier bewaarheid. In den nacht van 3 op I Februari werd er wederom te Sittard in hel gehucht Leijenbroek en le Geloei) op» i Ct1 plaatsen belangrijke dief stal niet braak gepleegd, terwijl in de stad zelf daartoe een poging werd aangewend. Terstond gingen de gemeente veldwachter. Chr. Kleijnjans uit Sittard. de brigadier der rijks-vcld- wachl Kouwenberg uit Geleen. de rijks-veldwachter Somers uit Merkel beek en nog meer anderen dag en nacht aan hel werk om de daders in handen le krijgen. Zaterdag 7 Februari mocht I veld wachter Kleijnjans oncler de ge meente Geleen gelukken de vermoe delijke daders van al de in den laat- slen tijd gepleegde diefstallen ook van die eenigen tijd geleden gepleegd in den goud- en zilverwinkel van de h.eercn Marlens in Heerlen aan te treffen, zulks terwijl zij nog bezie waren de door hen ontvreemde goe deren schoenen) te Geleen en Mn li st er ge leen te verkoopen. Kleijnjans stond échter alteen. Terwijl het aan onmiddellijke hulp ontbrak, zond hij spoedig een renbode naar de maré chaussee-kazerne te Sittard. waar van ook weldra hulp kwam opdagen. De verdachten, mei name L M. B Dieters en Emile Wintgens. wonende te Kloosterbosch onder de gemeente Kcrkrade, werden nu op aanwijzing van veldwachter Kleijnjans en den rijks-veldwachter Somers die in middels ook op verzoek van Kleijn jans ter hulp was gekomen, alsmede door den gemeente-veldwachter uit Munstergelcen en de brigadiers Smolders en Socnjcns. van de brigade Sittard, aangehouden en overge bracht naar Sittard. Hier bekeiuten de aangehoudene al de in den blut sten lijd gepleegde diefstallen be dreven te hebben ook die bij de heereu Marlens, horlogemakers al hier. Op een enkele horloge na was hel hier ontvreemde reeds geheel le gelde gemaakt. De verdachten werden nog in het bezit gevonden van onderscheidene door hen gesto len voorwerpen. Zij waren gewapend met een scherp geladen revolver en waren mede in het bezit van een clcctrisdie zaklantaarn. Ook de inspecteur van politie De NVildt uit Sittard had een zeer werk zaam aandeel in deze zaak, even us de brigadier der rij ks-veld wacht Kouwenberg uit Geleen, beide politi '- mannen waren dag en nacht in de weer om de daders der verschillende diefstallen toch te pakken te krijgen. s- H ERTOGK X BOS(H9 I- ehr. Omstreeks 10 uur gisterenmorgen heeft hi hevige gasontploffing plaats gehad in de tuinmanswoning van hel gesticht „Reinier van Arekel n het St.-Jacobskerkhof alhier. Zaterdag was in deze woning gas aangelegd en hedenmorgen moesten nog eenigc veranderingen worden aangebracht door den gasfitter van genoemd gesticht. Op een of andere wijze is. toen deze afwezig was, een groote hoeveelheid gas ontsnapt en toen de tuinman van buitenaf de deur der woning opende, ontplofte hel gas met een hevigen slag. De drukking was zóó geweldig, dat alle ruilen der kamer aan splinters naar buiten vlogen, zoodat hel glas aan de overzijde van de straat terecht kwa m. Het plafond werd geheel ver nield en slechts ccnige planken daar van bleven op hare plaats, terwijl 'n muur geheel werd ontzet Ook ile inboedel werd zwaar be schadigd. de stolpen werden van de linnenkast geslagen en het linnen goed door de kamer verspreid. Hel huis werd van binnen in een ware ruïne herschapen. Hoewel vele werklieden in de on middellijke nabijheid waren, kwa men er geen persoonlijke ongelukken voor. De tuinman, de lieer J. Spuls, werd bij het opengaan der deur wel achteruil gedrukt doch kwam. even als de anderen, met den schrik vrij. De toegebrachte schade is zeer aanzienlijk Bijna overal is hel doorgedrongen, dat ook.de weiden hizondere zorg vereischcti, zoowel wat aangaat de bemesting, als haar vochtigheids toestand. In vroegere jaren liet men de weiden liggen, zooals ze na den aanleg waren. Een beter inzicht in de eigenschappen van den bodem en de voeding heeft gemaakt, dal ook ten opzichte van den grasbouw de toestanden veranderd zijn. In het algemeen kan men zeggen, dat alleen die gronden, welke uil huil aard eenigszins vochtig zijn. zich bizonder leenen, lot bel voortbrengen van overvloedig en goed gras. 'I Regen water alleen is vaak onvoldoende voor hi rijken grasbouw. Ecnigszins droge weiden moeten dus zooveel mogelijk bevloeid worden. Het tegen overgestelde heeft in ons land veel vaker plaats, n.l.: dal al te vochtige weiden van het overtollige water be vrijd moeten worden. Wanneer het bodemwater in te groote hoeveelheid voorhanden is. slikken de planten. Zij kunnen niet meer ademen. Het gevolg is. dat de zoogenaamde zoete grassen verdwijnen en daarvoor in de plaats treden zure grassen cn mocrasplanten Zulke weiden moeten ontwaterd worden. Wanneer een weide op een huinusachljgen grond is aangelegd, dus bijv. op veen gronden en de bodem door zijn ligging en zijn niet tc hoog water gehalte voor de lucht toegankelijk is. kan men aannemen, dal er een voortdurende bron van stikstof is en hel dus niet in de eerste plaats deze voedingslof is. die de planten behoeven. I Is de laak van den land bouwer deze slikstofbron zoo rijke lijk mogelijk te doen vloeien. Daar toe moet hij. behalve voor bodem- ventilatie ook zorgen voor de aan wezigheid van al die andere ele menten, welke de aanwezige stikstof bruikbaar maken. Dus in de eerste plaats worde kalk, phösphorziuir en kali op de weide gebracht Voor kalkbemesling is kalkmorgel zeer geschikt. Wanneer men de kalk in anderen vorm voorradig heeft, kan men die gebruiken, mits men zorge dal de kalk in drogen toestand op de weide wordt gebracht. De goede weidegrassen zijn alle zeer kalirijk. Daarenboven hebben zeer veel wei den, vooral die op veenachtige bodems, gebrek aan kali. Geen won der dus. dat kali op de weide nood zakelijk is De beste vorm. waar in deze kan worden gegeven, is kaïniet. Op zeer arme gronden geve men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9