ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Februari 1914. TWEEDE BLAD. (Zierikzcesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9505. Directeur r A. J. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1S regels 30 cta meerdere regels 10 CU. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdag.- en Vrjjdagamiddags uiterlijk 2 uro. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbjj belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen in den Nieuw-Neiizenpolder. \\rester-Schelde. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal den 17en Februari a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen eene schietoefening worden gehouden in den Nieuw-Neuzenpolder van af een standplaats in dien polder, gelegen onmiddellijk beZ. den „Inlaagdijk 1*69" op den Z.wal van de Wester-Schelde en ongeveer 1000 M. beW. de voorhaven van den nieuwen mond van het Kanaal van GentTerneuzen. Er wordt geschoten in W.lijke richting. De onveilige sector zal worden aangegeven door 2 stel elk van 2 palen, één stel voorzien elk van één dwarslat, aangevende de N.lyke grens en één stel elk voorzien van twee dwarslatten, aan gevende de Z.lijke grens. Beide stellen zijn geplaatst op den O.lijken dijk van den Braakman. Op de dagen, dat zal worden geschoten, zal een roode vlag waaien bjj de standplaats der vurende battery, die 3 drie uren voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel vóórgeheschen zal worden. Bovendien zal aan de gemeentehuizen te Neuzen, Hoek en Philippine een waarschuwingsbord ge plaatst worden, dat tevens enkele nadere mede- deelingen omtrent de oefening zal bevatten. Een stoomvaartuig ter verleening van sleephulp aan kleine vaartuigen zal niet aanwezig zijn. De Braakman is tydens het vuren onveilig in den aangegeven sector tot op ongeveer 2000 M. van den O.lijken dijk. Zierikzee, den 12 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Ongeveer een week geleden werd te Montclair in den staat New Jersey een moord gepleegd, die veel opzien verwekte. De vrouw van een koopman uit New- York, mevrouw Charles Manning, die te Montclair woont, werd doodgeschoten in haar boudoir gevonden. Ben revolver kogel was haar door de hersens gegaan. «Den dag na den moord werd een 19- jarig meisje, Hazel Herdman, dat, naar men zeide, op zeer intiemen voet met den echtgenoot van de vermoorde vrouw stond, gearresteerd, onder verdenking den moord gepleegd te hebben. Zy ontkende evenwel heftig en daar niets tegen haar bewezen kon worden, werd zy weer vrij gelaten. Doch nauwelyks had zij de vrijheid herkregen, of zy nam vergif in en Zondag is zy in het zieken huis overleden. Vóór zy den laatsten adem uitblies, heeft zy echter nog bekend, dat zy, en ook waarom zy, mevrouw Manning gedood heeft. Zy vertelde dat zy reeds drie jaar hartstochtelijk verliefd was op Charles Manning en dat hy de vader is van haar kind, thans 18 maanden oud. „Ik dacht" vertelde zy „dat wy zouden kunnen trouwen als ik mevr. Manning doodschoot, want hy leefde den laatsten tijd niet meer met haar samen. Ik deed een dichten sluier voor en begaf my naar haar woning met een revolver, die ik in mijn handtaschje had. Mevr. Manning was alleen thuis en toen ik myn revolver trok, sprong zy op ray toe, maar, na een korte worsteling, vuurde ik, zoodat zy roerloos op den grond liggen bleef. Niemand heeft mij gezien toen ik het huis verliet en toen de politie mij gevangen nam, hebben zij niets uit my kunnen krijgen. Ik dacht dat ik eindelijk gelukkig zou worden maar ik bleef steeds dat vreeset' bleeke gelaat op den grond voor my zien en ik heb het niet kunnen uithouden Zorg voor mijn kind en zeg aan Charles dat ik hem vergeef'. Na deze korte bekentenis stierf zy. De eerste-klas-passagiers van de trans-atlantische stoomboot „Olympic" van de White Star Line, op weg van New-York naar Southampton, hebben Zaterdag een onaangenaam oogenblik gehad. Zy zaten in het salon te dejeu- neeren, toen een reusachtige golf tegen de zyde van het schip sloeg, zes vensters van het salon verbrijzelde, de tafel schoonspoelde zoodat alle lekkernijen wegdreven en een groot aantal passagiers tegen den grond wierp. De doornatte gasten waren niet weinig ontdaan over dezen onhoffelyken golf-slag. Twaalf personen werden door de scherven van de vensters en door den val gekwetst en de „Olympic" moest eenigen tyd vaart minderen, opdat de schade hersteld kon worden. RUSLAND. Sinds lang hield de Russische minister van onderwijs Casso ongeoorloofde be trekkingen met de vrouw van het lid van den Rijksraad Denissof. Toen hy in een wynlokaal te St.-Petersburg met deze dame een ontmoeting had, werd hy door haar zoons, beiden student, verrast en afgerost. Ofschoon dit feit, (het geschiedde in 't openbaar) natuurlijk voor den minister hoogst onaangenaam verscheen hy kort daarna weder ten hove. Officieus werd verspreid, dat men met gewone afpersers te doen had. Zaterdag werd Denissof evenwel uit de zitting van den Rijksraad wegge roepen, omdat de politie verwittigd was, dat zijn zoons uit wanhoop over den smaad de familie aangedaan, zelfmoord wilden plegen. De vader kon de vol trekking van" dit voornemen bij den oudsten verhinderende jongste doodde zich evenwel voor zyn oogen door een schot in het hart. Men betwijfelt, aldus voegt de St.-Peterburgsche corresdondent der Köln. Ztg. aan dit bericht toe, of deze schandaalzaak de positie van den blijkbaar vast in 't zaal zittenden minis ter zal doen wankelen. By het overbrengen van het lijk van den jongsten Denissof is de politie weer onhandig opgetreden. De straten, waar langs dit plaats had, waren sterk door agenten afgezet. De studenten werden uit het publiek verwyderd. Bij de doodenmi8, die 's avonds gehouden werd, omringden gendarmes en geheime politie-agenten het huis van Denissot. In de vestibule geposteerde beambten van de geheime politie weigerden allen universiteits-kameraden van den ge storvene den toegang. Geestelijken be waken den anderen zood, om hem voor zelfmoord te behoeden. In de hooge kringen der Russische hoofdstad doet een afscheidsbrief van den overledene de ronde, dien deze alvorens de hand aan zich zelf te slaan, in eenige honderden exemplaren verzond en waarin hij den minister van onderwijs in zeer scherpe bewoordingen als den man brandmerkt, die de familie Denissof in het verderf heeft gestort. ENGELAND. LONDEN, 12 Febr. Te Salmouth is het 8.s. „Hera" uit Hamburg op de rotsen geloopen en vergaan19 der opvarenden zyn verdronken. Ook is daar aangespoeld wrakhout van de „Dorus" waarvan men vreest dat het met de 10 opvarenden in de diepte verdwenen was Het s.s. „Meranio" van de „General Steam Navigation G." dat bij Deal op de rotsen geloopen was, is weder vlot gekomen en kon met eigen kracht de reis voortzetten. LONDEN, 12 Febr. Een ernstige storm woedt sinds eenige dagen in het Kanaal. De „Olympic" kon de haven van Ply mouth niet aandoen en moest direct naar Sherbourg de reis voortzetten. Daardoor konden 250 passagiers, die in Engeland moesten zyn, niet in dit land debarqueeren. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Febr. Er gaat schier geen dag voorby of de bladen breDgen nieuwe mededeelingen over de epide mieën in de Fransche garnizoenen. Thans is ook in het 121e en 147e regiment infanterie nekkramp geconstateerd, ter- wyl in Le Mans niet minder dan 240 soldaten in het hospitaal liggen, die allen door een besmettelijke ziekte zyn aan getast. Bij het 100e regiment infanterie heeft men 5 nieuwe, doodelyke gevallen geconstateerd. DUITSCHLAND. Een arme man te Lauten, iu Bohemen. Frans riemer geheeten, die 15 kinderen had en met zijn gezin in de grootste nooddruft leefde, trok, naar de N11. Ct. vertelt90,000 kronen uit de loterij Riemer leek niet byster opgetogen over dit ongewone buitenkansje. Hij ging het geld te Weipert van de bank halen en toen hij er mee thuis was gekomen, sloot hij zich in zyn kamertje op. Zijn huis- genooten gingen na verloop van eenigen tijd eens kijken, wat de zoo plotseling rijk geworden man ^eigenlijk uitvoerde, en zij zagen hoe Riemer het eene bank biljet van duizend kronen na het andere verbrandde in een kaars. Hij was plot seling krankzinnig geworden en had reeds ;17 bankbiljetten varbrand. Slechts met grootste moeite kon men zich van den stakker! meester maken. NEDEKLAND. DELFZIJL. Voor de vacante betrek king van gemeente-architect, tevens directeur der gemeente-reiniging alhier, hebben zich 134 sollicitanten aangemeld. UTRECHT, 11 Febr. Hedenmorgen omstreeks tien uur kwam een huur-auto, waarin een viertal juridische studenten gezeten waren, de heeren Br., Schr., d. B. en C., de Lange Smeestraat uitrijden. Do chauffeur wilde de Oude Gracht oprijden, doch zag plotseling een kalkwagen om den hoek staan. Hij ver anderde van richting en reed, waarschijn lijk doordat de auto slipte, het trottoir van de brug op en tegen de balie aan, welke over een lengte van ongeveer drie meter brak. De auto plofte, na eeu duikeling gemaakt te hebben, op de ongeveer vier meter dieper gelegen werf aau den grachtkant, De twee achter in den auto zittende studentón wisten bijtijds uit den auto te springen en vielen in de gracht. De overige iuzittenden, ook de chauffeur, vielen met den auto op de werf. De beide studenten werden aan het hoofd gewond. Zij werden voorloopig verbonden door dr. De Wildt en later naar de rijksklinieken vervoerd, terwijl de chauf feur Jansen, die beenwonden had ge kregen eveneens naar de klinieken vervoerd werd. Hij kou, na verbonden te zijn, weer naar huis gaan. De verwondingen -moeten niet van ernstigen aard zijn, zoodat het ongeluk nog tamelijk goed is afgeloopen. De auto is /zwaar beschadigd. We vernamen nog, dat de chauffeur aan het ongeluk geen schuld heeft. s GRAVENHAGE, 12 Febr. Het 3e reg. huzaren ontving ter gelegenheid van zijn eeuwfeest van de Koftingin-Moeder voor het vereenigingslokaal van de officieren het portret van H.M. De onderofficieren kregen een hangklok voor de reunie-zaal en de manschappen een 2jift voor aankoop van boeken voor de ribliotheek. De daders van de in den laatsten tyd gepleegde inbraken by goudsmeden Den Haag, by wie de spiegelruiten werden ingeslagen en de etalagekast werd geplunderd, zyn thans in handen van de recherche. Niet minder dan zes verdachten zyn ter beschikking van de jusfitie gesteld en achter slot en greudel gebracht. Het meerendeel heeft reeds bekend. Zy hebben al jaren straf achter den rug. Een hunner, die, toen de recherche op het spoor van de bende kwam, het veiliger vond naar Duitschland uit te wyken, werd daar door één der inspecteurs van de recherche opgespoord en vond het maar beter vrijwillig roet dien ambtenaar mede naar het moederland terug te keeren dan daar te worden opgesloten in af wachting van zyn uitlevering. Een groot deel van het gestolen goud en zilver is in beslag genomen en door de respectieve eigenaren als hun eigendom herkend. De vergaderplaats der bende was de Bagynestraat, waar in minder gunstig bekend staande kroegen de plannen voor de aanstaande excursies werden in elkaar gezet. Allen waren personen, die niets te verliezen hadden en zoo brutaal mogelijk te werk gingen. ROTTERDAM, 11 Febr. Op de rivier voor de Parkkade alhier sloeg heden morgen een boot om, waarin 3 ijzer werkers uit Kiimpen zaten. Alle drenkelingen worden door de bemanning van een sleepbootje en een havenboot aan boord gehaald. Één der drenkelingen, J. van S., bleek echter reeds overleden te zijn. In den laatsten tijd gebeurde het herhaaldelijk, dat, vooral op Zaterdagen, zoowel des middags als des avonds, alhier meisjes, die met geld om boodschappen werden gestuurd, door een opgeschoten meid van haar geld werden beroofd. Zaterdag is het aan de politie gelukt de daderes in handen te krijgen. De 10-jarige H. H. M. van A., wonende Hendrik Sorchstraat 38, werd beroofd van haar portemonDaie met f 0,70. AaDgifte werd gedaan aan het politie bureau aan de Witte de Withstraat en het gevolg was, dat door den rechercheur A. J. Burki, des avonds om 8 uur, in de le Middellandstraat werd aangehouden de in die buurt woonachtige C. F. v. K., een meisje van 19 jaar. Bij confrontatie werd zij door het meisje v. A. pertinent herkend. De aangehoudene viel bij het verhoor al gauw door de mand en zij bleek dien dag reeds f 5,99 te hebben „verdiend" met de door haar uitgeoefende practijken, toegepast in de Zwarte Paardenstraat, op de West Kruiskade en in de Lusthof straat. Mej. v. K. wordt totaal van meer dan 50 aftroggel-gevallen verdacht. DINTELOORD 9 Febr. Hedenavond hielden de leden van het Nutsdeparte- ment, eene algemeene vergadering in de zaal van den heer C. van de Merbel. By de behandeling van het le punt der agenda verkiezing van een bestuurslid, wegens vertrek van den heer Gebraad, werd benoemd de heer J. M. van den Hoek, die echter bedankte. Daarna werd de heer C. Yriens Jr. verkozen, die zich de benoeming liet welgevallen. Naar aanleiding van punt 2be spreking van het oprichten eener bewaarschool, werd in beginsel besloten daartoe over te gaan. Uit Stad en Provincie. Vergadering Afdeeling Zierikzee Volksweerbaarheid. ZIERIKZEE, 13 Febr. Woensdag j.l. werd >n het „Huis van Nassau" de algemeene vergadering gehouden van de Afdeeling Volksweerbaarheid alhier, onder leiding van den heer J. Davidse. In zijn openingswoord bracht de voor zitter een woord van dank aan het gemeentebestuur, dat de Afdeeling in de gelegenheid had gesteld jongelieden op te leiden tot het behalen van een diploma van voorgeoefendheidbedoeld in art. 70 der Militie wet, en aan den heer L. A. do Vos met zijn voorwerkers voor de belangelooze, 'en zeer gewaardeerde leiding bij de lessen. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de Afdeeling zich in een voortdurenden bloei mag verheugen. Den volgenden winter zal een nieuwe cursus in verbandleer worden gehouden. Het bestuur stelde voor met een paar deskundigen op het gebied der gymnastiek het bestuur uit te breiden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Gekozen werden met groote meerder heid de heeren I. Hage on W. ten Haaf, terwijl het periodiek aftredend bestuurslid, de heer J. M. Uijl, met bijna algemeene stemmen werd herkozen. Op voorstel van hot bestuur werd de tijdelijke leider, de heer L. A. de Vos, benoemd tot directeur van den gymnastiek- cursus. Door den voorzitter werd er op ge- wezeD, dat de leden gratis de lessen kunnen volgen, en dat aau het eind van het jaar, zoowel voor getrouw bezoek, als voor gemaakte vorderingen prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. Ook de leden der Sehietvereeniging „Prins Frederik Hendrik" kunnen gratis de lessen volgen, terwijl de contributie bepaald blijft op f 1,25 per jaar. Nadat nog een paar leden in het belang der Afdeeling eenige vragen hadden gedaan, werd de vergadering door den voorzitter, onder dankzegging voor de opkomst, gesloten. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de begrooting van Waterstaat, ontleent men de raededeeliüg, dat voor den aanleg van den ontworpen verbindingsweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant het bedrag, noodig voor het Rijksaandeel in de kosten, op de ontwerp-begrootiDg voor 1915 zal kunnen worden uitge trokken. NOORDGOUWE. Donderdagavond gaf de rederykers-vereeniging „Luctor Emergo" hare uitvoering. De voorzitter, de heer J. J. Geluk, deelde in zyn openingswoord mee, dat de vereeniging ditmaal met de gewoonte had gebroken, om inplaats vai een ouderwetsch stuk een moderne te kiezen. Hy sprak daarbij de hoop uit, dat het by het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, instemming moge vinden. De keuze van het voorstuk: „Nora" van H. Ibsen was dan ook een zeer gelukkige. Het werd flink afgespeeld en oogstte onverdeelden byval in. Ook het nastukje„De verliefde groen" sloeg in. De ernst van „Nora" en het komische van „De verliefde groen" gaven aan de bezoekers een echt genot vollen avond. In de zoogenaamde volksvoorstelling op Vrijdagavond werden beide stukken nogmaals ten tooneele gevoerd. De opkomst was dien avond ook ruim bevredigend. OOSTERLAND, 12 Febr. De ver eeniging „Oosterland's Kolenfonds" hield gisterenavond haar jaarvergadering in de conferentiekamer. De voorzitter, de heer J. C. v. d. Have, heette de aanwezige leden, die grooten getale waren opgekomen, hartelijk welkom en vermoedde uit de groote opkomst der leden, dat de kolen hokken weldra ledig zullen zyn, zoodat zoo spoedig mogelijk in een nieuwen voorraad zal moeten worden voorzien. Nadat de boekhouder, de lieer M. Roks, de notulen had gelezen, werd rekening verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Uit die rekening bleek, dat de ontvangst f 7842,40 bedroeg en de uitgaaf t 7096,86, alzoo een goed slot van f 746,54. Daarna werden nog 6 nieuwe leden opgegeven, zoodat de vereeniging thans 266 leden telt. Niets meer aan de orde zynde sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de talryke opkomst, de vergadering. Staande de vergadering werd ongeveer 5000 H.L. kolen opgegeven. Op Donderdag 19 Februari a.s. zal door de afd. Oosterland van den Bond voor StaatspensionneeriDg een propa gandas vond gehouden worden, waar by de heer Schuiteraa van Rotterdam als spreker zal optreden. Verder zal Oosterland's Tooneelclub" een paar tooneelstukjes opvoeren. De oude pensioentrekkers worden daarby uitge- noodigd, waar ze dan tevens op eenige versnaperingen zullen worden onthaald. ST.-FILIPSLAND, 12 Febr. In een hedenavond gehouden vergadering der afdeeling voor staatspensioen (slechts enkele leden waren present) is besloten zich tot den heer Schuitema te Rotter dam te wenden, tot het houden eener lezing, om propaganda te maken voor staatspensioen. SCHERPENISSE. Op de weegbrug „Eendracht maakt Macht" alhier, werden gedurende het vorige jaar de volgende artikelen gewogen4342838 K.G. suiker bieten 33265119 K.G. aardappelen 1420440 K.G. pulp, 82787 K.G. ajuin, 139737 K.G. voerpeeën, 12214 K.G, kunstmeststoffen, 74561 K.G. granen, 73942 K.G. hooi en stroo, 108175 K.G. koepeeën, 26065 KG. stalmest, 3393J K.G. knolselderij, 53201 K.G. aavoyekool, 10203 K.G. vlas, 1548 K.G. meekrap, 39573 K.G. rabbikool, 15190 K.G. land- bouwkalk, 1134 K.G. kachelkolen, 2858 K.G. ijzer, 3959 K.G. cokes, 4781 K.G. gemengd voer, 58 varkens, 218 stuks hoornvee, 2 sluisdeuren. Totaal gewicht 9774362 K.G. De ontvangsten waren f 502,59. Deze week had alhier in het loge ment de „Gouden Leeuw" een dam- wedstrijd plaats. De spelers waren verdeeld in twee groepen. Van de groep beste spelers had de heer C. Rijstenbil van Scherpenisse den lsten prijs, de heer Ebinge van St.-Maartensdijk den 2den prijs. Vau de andere groep had de heer C. Hartog van Scherpenisse den lsten prijs en de heer N. van der Maas te Tholen den 2den prijs. In de laatste week van Februari zal andermaal een wedstrijd gehouden wor den. Alsdan zullen pogingen in 't werk worden gesteld om een vereeniging van dammers op te richten. THOLEN. Door Gedep. Staten is benoemd tot lid der oommissie voor den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5