ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag II Februari 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70stb JAAfi6ANfc, Mo. 9504. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regel. 80 ct« meerdere regels 10 ct«. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Uaandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 8 ure. AMERIKA. Mevr. Wil'son, de echlgeiioote van den president, en haar dochter heb bers de achterbuilrlen van Washing ton bezocht om zich door eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van den toestand aldaar. Hetgeen zij zagen overtrof haar ergste verwach tingen en het relaas daarvan gaf den president aanleiding 'n wetsontwerp le steunen, strekkende tot opruiming van de meest verwaarloosde buur ten binnen een tijdsverloop van tien jaren. Een getuigenis uit donker New-York. Te New-York beeft een jonge man van 2t jaar voor de rechtbank ge tuigenis afgelegd legen de beruchte bende van „de zwarte hand Deze jonge man, zelf een misdadiger van de ergste soort, dief, moordenaar en brandstichter, heeft frappante bizon- el erh eden meegedeeld uit het mis- dadigcrsleven. Hij bekende zijn eigen misdrijven, deels om de rechtbank gunstig voor zich tc stemmen, deels omdat hij, naar hij zei. zijn leven wilde verbeteren. Hij was een specialiteit in I wer pen van bommen. Voor een brand stichting in New-York had hij 150 dollars gekregen, voor een in Brook lyn 125, voor den moord op een Chinees 1 dollar, voor het werpen van bommen 2550 dollars, voor ontvoering van meisjes voor onwet tige doeleinden 50 dollars, voor hel stelen van een paard 25 dollars, en/.. Op de vraag van den rechter, hoe lang li ij reeds een dief was, ant woordde hij: „Sedert mijn 7e jaar. Nu hen ik vicr-en-twintig en ik ge loof, dat ik als dief geboren ben Hij had in de State Reformatory en andere gevangenissen gezeten en wat hij nog niet wist van misdaden, had hij daar geleerd. Dal de State Reformatory werke lijk 'n uitstekende leerschool is voor jongt dieven, bewijst wel de eed, dien Jack Rose en zijn medeplich tigen, houders van een speelhol, die ook in deze gevangenis waren opge sloten hebben afgelegd, n.l., dat alle nieuwelingen volkomen op de hoogte zouden gebracht worden van de fi nesses van liet dievenberocp, voor dat zij de gevangenis verlieten. Dc jonge man verklaarde voorts, dat de bende dikwijls aanbiedingen kreeg van personen, die voor 50 ol' 100 dollars wenschten verlost tc worden van lastige mededingers. Daarvoor werden dan speciale bom men vervaardigd, bestaande uil eep lootten pijp, gevuld met stukjes metaal, die in vergif gedoopt waren, zoodal dc getroffene moest sterven. NEDERLAND. LEEUWARDEN, 9 Febr. Te Sur- lniisleryeenscheheidc (Fr.) overleed het kindje van S. V., oud 16 weken, onder verdachte omstandigheden Het gerucht zegt, dat liet dooi' S V. vergiftigd is met muizen vergif. Eén fleschjc met dat vergif is Zaterdag middag door de politic in een droge sloot opgegraven. V. heeft erkend, het daar begraven le hebben. Je justitie heeft liet lijkje laten schou wen, het scheikundig onderzoek is nog.niet afgeloopen. V. zegl, dat li ij niet de vader van het kind is; zijn vrouw had zich aan ontrouw schuldig gemaakt. Hij bevindt zich in afwachting van het scheikundig onderzoek nog op vrije voeten. 's-GRAVENHAGE, 9 Febr De vin dingrijkheid van de heeren inbrekers wordt er niet minder op. Dit kan wel blijken uit het volgende: De houder van 'n bankierskantoor kwam dezer dagen lol de ontdekking dat aan de binnenzijde van de straat deur van hel door hem bewoonde perceel gelegen in het hartje van Den Haag op vernuftige wijze 'n toestelletje aan liet Yale-slot was CC sYst 1.1. STAVENISSE. Zaterdagavond hield de .heer P. Minderhout van Anna-Jacobapolder alhier, voor een goed bezette zaal een flinke, wel doorwrochte lezing overBemesting, directe en indirecte bemesting, natuurlijke en hulpmeststoffen, alles passé rde de revue. In de pauze werden te zien gegeven miniatuur- modellen van den stoomkokerPomona en van een onderhoudsploeg. Van de gelegenheid tot vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. De voorzitter der afd. van gedipl. oud-leerlingen, dankte den spreker voor zijn heldere en leerrijke rede en riep hem een tot weerziens toe. Door de beide weegbruggen alhier is over 1913 aan de aandeelhouders uitgekeerd een dividend van 20 pCt. Stamboek van het Zeeuwsch-Belglsch trekpaard aangebracht, waardoor clil slot aan dc straatzijde was te openen Aan den binnenkant van de deur was aan 't slot een koperen haakje gemaakt; aan dit haakje was een touwtje be vestigd en dit was wederom met een zeer klein haakje vastgehecht aan de brievenbus, zoodat de inbreker slechts de hand door dc gleuf van de brievenbus behoefde le steken om dit haakje le grijpen en door te trek ken hel slot te doen openspringen. Doordien de straatdeur van liet kantoor over dag tijdens de kantoor uren geregeld geheel open stond, was het geknulzel aan hel slot moeilijk op le merken. Toen de bankier hel had bemerkt, deed hij aangifte bij de politie. Deze hield een paar dagen een oogje in t zeil, echter zonder resultaat. De inbrekers hadden zeker lont geroken ROTTERDAM, 9 Febr. Toen Zater dagavond de goederenklerk M. H. H.j in dienst van de Staatsspoor, huis# waarts keerde, vond hij in z'n woning aan de Jericholaan zijn 35-jarige vrouw in de keuken dood op n stoel zitten, met de hand onder hel hoofd. Gebleken is, dat dc vrouw, die aan toevallen leed, een gaseomfoor heeft willen aansteken en dal zij door een toeval werd getroffen, nadat zij het kraantje reeds had opengezet. Zij is niet bij machte geweest hel onheil, door hel uitstroomende gas veroor zaakt, af te wenden. Dr. Fehmers, ter plaatse ontboden, constateerde den dood. NIEUW-LEKKER-LAND. De vorige week zou alhier een paartje in het huwelyk tredende woning was gehuurd en van meubels voorzien. 's Morgens kreeg de bruid evenwel berouw. Wat van het meubilair haar toebehoorde, liet zij naar haar ouders brengen en ging ook zelf daarheen. Van het trouwen kwam niets. DINTELOORD, 7 Febr. Hedenavond hield de kiesvereeniging „Burgerplicht" eene algemeene vergadering. Na lezing der notulen deed de penningmeester rekeniDg en verantwoording, waaruit bleek, dat de kas sloot met een goed slot van f 53,06. By de stemming voor bestuursleden werden de heeren Adr. Breure Lz., Abr. van Nieuwenhuyzen en J. van Sliedregt Mz. herbenoemd, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer W. van Nieuwenbuijzen, werd gekozen de heer Ant. van Nieuwenhuyzen. Er was ook een schrijven ingekomen van den heer A. Vroon, meldende, dat hy zyn ontslag nam als secretaris en bestuurslid. Voor beide functies werd door de vereeniging by stemming be noemd de heer J. Breure Lzn. Landbouw en Veeteelt. In Haarlemmermeer zijn vele H A. tarwe uitgezaaid. Algemeen werd gevreesd, dat de tarwe voor een groot deel door de vorst geleden zou hebben, en alzoo een groote schadepost zou opleveren. Hel is nu gebleken, dat dit niet hel geval is; door hel zachte weer der laatste dagen, beginnen de plantjes' zic h weer mooi te ontwikkelen. Maandag werd te Goes de buitengewone algemeene vergadering gehouden op ver zoek van den heer Pk. J. van Dixhoorn en vele andereu, oiu den heer Van Dix hoorn de gelegenheid te geven, zich te verdedigen tegenover den vordachtmaken- den laster, dio hem omtrent zijn hande lingen ten opzichte dezer vereeniging is ten laste gelegd. Nadat in een voltallige bestuursvergadering deze zaak was be sproken werd de ledenvergadering geopend te 2 uur, inplaats van om half t.wee, door den voorzitter, den heer Hombach van Hulst. Dc-zo begon met de mededeeling, dat volgens de bestuursvergadering, gezien do officiëele stukken, den heer Van Dix hoorn geen bluam kan treffen, als zou hij n.l. 't voornemen hebben gehad, om do betrekking van inspecteur te aan vaarden vau het Nationale Stamboek bij eventueele samensmelting van het stam boek van 't Zeeuwsch-Belgisch trokpaard met de Nationale Vereeniging. Hij deelde voorts mede, dat het onderhavige feit kan teruggebracht worden tot een par ticulier geschil tusschen den secretaris der vereeniging, den heer G. A. Vorster- raau van Oyen en den heer Ph. J. van Dixhoorn. Na uitvoerige discussies, werd door den heer Van der Vliet van Kruiniugen een motie voorgesteld van den volgenden inhoud de vereeniging van 't Zeeuwsck- Belgisch trekpaardin buitengewone vergadering to Gors bijeen, betreurend het conflict, dat gerezen is tusschen twee bestuursleden, steunpilaren der vereeni ging, wen sell t iu de zaak geen partij te kiezen overwegende, dat zulks do belangen der vereeniging ten zeerste zou bena- deelen, de hoop uitsprekend, dat de beide heeren hot geschil in der minne zullen vereffenen lot heil van het Zeeuwsck- Belgiscke Paardenstamboek, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd na bespreking met op één na algemeene steramen aauge- nomen. Eukele leden wenschten terug te treden in de discussies over het geschil zelve, doch de brer Hombach znide, zulks niet te kunuen toestaan en wanneer dit toch zou gebeuren, zijn plaats als voor zitter te zullen verlaten, waarna de vergadering tot geen discussie meer overgiog. één maand gevangenisstraf (eisch 3 maanden) 3°. het voortgezet misdrijf van ivederspannigheid F. de R., 32 jaar, veldarbeider te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis 4°. mishandeling, gepleegd door iemand dié den leeftijd van IS jaar nog niet heeft her eik t W. P. R., 15 jaar, laudbouweisknecht te Brouwershaven, tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis. MIDDELBURG. Voor het kanton gerecht alhier heeft Zaterdagmorgen terecht gestaan zekere A. van O. uit Vliwingen, beklaagd van overtreding der arbeidswet. Uit het voorgelezen proces-verbaal en de verklaringen van een politieagent bleek, dat deze man zijne kinderen, waaronder een jongen van 7 jaar van 's morgens vier uur tot 's avonds tien uur kachelhoutjes Het maken en wanneer de stumpers niet genoeg van dat werk hadden verricht hen sloeg en zonder eten naar bed zond, zoodat de buren de kleinen soms boterhammen gaven. Deze onverlaat, die zelf netjes in zyn kleeren uit zag, onthield goede kleeren aan vrouw en kinderen. Eerstgenoemde is een paar weken geleden overleden, de vader is door den voogdyraad uit de ouderlyke macht ontzet en zal zich binnenkort voor de rechtbank wegens mishandeling te verantwoorden hebben. De kantonrechter verweet den bekl. zyn schandelijk gedrag en sprak de hoop uit dat de rechtbank hem flink zal straffen. De ambtenaar van het O. M. meende dat hier de hoogste straf moet worden opgelegd, die de wet kent en eischte 14 dagen hechtenis. By de behandeling van een zaak tegen een drogist uit Vlissingen, die drank van dr. Roland verkocht, heeft de kantonrechter alhier als zyn raeenig gezegd, dat de drogisten den apothekers een oneerlyke concurrentie aandoen. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 10 "Febr. De arrond.- rechtbank deed heden uitspraak iu de zaak tegen J. W. S., 19 jaar, arbeider, geboren en wonend te St.-Maartensdijk, thans gedetineerd. Beklaagde werd schuldig verklaard aan poging tot doodslag en veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden, met bepaling dat de tijd, door den veroordeelde voor de ten uitvoerlegging van de uitspraak voor- loopig iu verzekerde bewaring door gebracht, bij de uitvoering van de hem opgelegde straf geheel zal worden iu mindering gebracht, met vrijspraak van hetgeen niet bewezen is verklaard. Verder werdén veroordeeld wegens: 1°. mishandeling J. K. C.Mzn., 29 jaar, veldarbeider te St.-Maartensdijktot één maand gevangenisstraf, (eisch 2 maanden); 2°. K. B., 31 jaar, visscher, wonende te Tholen, verblijvendo te Zierikzee, tot Brieven uit de Hofstad. XLV. Als we in 'l volgend winterseizoen niet een heel mooicn stcdclijken schouwburg hebben, wel dan zijn we bekocht, om onze duiten, mits gaders onze moeiten en lasten. Want gezwegen van de flinke som. voor welke de oude schouwburg op hel Korte Voorhout nu gerestaureerd en pasklaar worclt gemaakt voor ?en modern, brandvrij, publiek, heeft behalve die ettelijke tientallen dui dende guldens, t z.g. Theatre Royale (want slechts als zoodanig kent de echte Hagenaar zijn schouwburg ons, d.w. dc burgerij, den gemeente raad en niet le vergeten 't achtbaar college van hét dagelijksch bestuyr nog meer moeiten, lasten én hóófd brekens gekost. Wee dengene of de genen, die het eerst over de langere onbruikbaarheid van den honderd jarigen, maar nog door en door com fortabelen, gczelligcn schouwbur waar heel uitgaand Den Haag zich volkomen thuis gevoelde, de alarm klok luidde n). Gelukkig voor hem of hen, behoorden zij .tol een vorige generatie zoolang is deze que Irion brülante al „brandende" want, waren zij nog in leven, de smaad van ieder zou hen. ongetwij feld treffen. Fn toch was de be doeling geen andere indertijd, dan op een mogelijk brandgevaar le wijzen; maar daar zijn nu eenmaal van die tekortkomingen, waarop men liever niet gewezen wil worden Want wordt men het wèl, dan komt de zedelijke verplichting hoven, te verbeteren wat verbeterd kan wor den. Maar eigenlijk wilde-men hie niet verbeteren, en liever een wcini, gevaar voor lief nemen, dan zich ontdoen van een gebouw waaraan reeken geslachten van Hagenaar: niet anders dan de aangenaamste herinneringen bewaarden en nog be waren. Een restauratie dus, die alle hel liefst bij het oude moest laten, wal een onmogelijkheid is. .Welnu, de geheelc schouwburg-quaestie eigenlijk een onmogelijk iels gewoes en is liet nog, en dit euvel schijnt besmettelijk voor alles, wat op deze zaak betrekking heeft. Zoo is nu aan ten burgemeester door den raad de benoeming overgelaten van de com missie van voorbereiding en toezicht <»p de a.s. schouwburg-exploitatie. Onze burgervader benoemde dus; maar nauwelijks heeft hij benoemd, of er steekt in denzelfden raad een storm van verontwaardiging op, om die benoeming. Het hoofd der ge meente had n.l. één der raadsleden, den S.-D. Hoejenbos niet in de com missie benoemd. Dat nu, had niet gemoogd' Maar me dunkt, waar de aad zulk een beslist oordeel over deze benoemingen heeft, had hij beter gedaan de ganschc benoeming aan zich te houden. Niemand vroeg hem zijn bevoegdheid uit handen le geven, en het allerminst burge meester Van Karnebcek. Maar zoo logisch schijnt onze raad nu eenmaal niet van inzicht le zijn. Trouwens het is bij dit nieuwe gehaspel niet gebleven; men is nog niet halver wege met de restauratie gereed of daar wordt al weder meer geld ge vraagd cn wel eenige duizenden voor plcistering ger zijmuren. Straks ko men nieuwe posten voor dc installatie der electricieteit, de. meubileering, de decoratie en honderd-en-een on voorziene benoodigdheden. Neen waarlijk, als de schouwburg, na een paar jaar tc zijn gesloten geweest, heropent in het a.s. winterseizoen (als het gebeurt) wel dan hebben we die nieuwe pleisterplaats dubbel en dwars eerlijk met veel moeiten en kosten verdiend. Dat, om het bespelen, door dc exploitanten thans gevochten wordt, blijkt uit het groote aantal adressen van gegadigden, waarmede de raad bestormd wordt. Inderdaad, de nood in deze stad van ruim 300.000 in woners is groot; want anders zou men niet, gelijk nu het geval is, één der groote Amsterdamsche troepen dikwijls in een klein concertzaaltje behoeven onder te brengen, gelijk met de Tooncelvereeniging t geval is. Nu speelde deze troep hier niet voor volle zalen; ditmaal maakt zij echter weer goede zaken, en wel om dat er een conflict ontstaan is over dc opvoering van 't bekende „Aller zielen". De Tooncelvereeniging speel de dit stuk in den Dierentuin, maai de Katholieke aandeelhouders wisten een actie op touw tc zetten tegen de vertooning. Het kwam tot een ru moerige vergadering, echter met het gevolg, dat net bestuur van den Die rentuin geheel gerehabiliteerd werd. Het eind is nu, dat 't stuk stamp volle zalen trekt en er de mooiste reclame, door de tegenstanders,voor gemaakt is, die zich denken laat. Nu dat was natuurlijk de bedoeling niet der bedillers, «maar toch is het zoo uitgekomen. Het kan verkeeren, zou dc oud-vaderlandschc blijspel dichter Breeroo. zeggen. Dat zien wc hier weder aan dc Tango-rage; want die licht alweer als een visch op 't drooge naar een beetje lucht te hap pen. Het is verwonderlijk hoe be zorgd sommige menschen zich ma ken om iets. dat wel spoedig van zelf verdwijnt. De Duitsche Keizer verbood dezen dans voor zijn offi cieren, de hoogc geestelijkheid in Rome deed l zelfde voor de getrou wen. en het zijn zulke waarschuwin gen. die de aandacht in hooge mate juist op den dans hebben gevestigd. De trek immers naar het verbodene zit ons al van moeder Maria af in 't bloed. Dal bleek weer eens bij die Tango-epidemie. .Maar nu schijnt de ziekte al waarlijk hel critieke punt gepasseerd te zijn; de koorts is wel aan 't minderen, en wie weet kun nen wc binnenkort weer hier de res taurants en café's binnen gaan, zonder voor de eenvoudigste ver tering 60 of 75 cis. te moeten geven, waarvoor men dan een poover beetje consumptie maar een lieelebocl gri massen krijgt. Als nu het laatste maar gauw uit de mode raakt, dan wordt de eerste ongetwijfeld betel en zeker goedkooncr Want voor 'n glas bier en een kop thee een Hol-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5