ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag II Februari 1914. EERSTE BLAD. Van Houtcn's RONA Cacao VLOEDPLANKEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke" nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGAN6. No. 9504 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redacteur a J* WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagtmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ik wil nog een kop Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder eegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goed koop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA cacao heeft gegeven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenscken te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester, ten Raadhuize kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden f 0,50 per uur, en bij schoQwiug - 0,25 Nadere inlichtingen verstrekt de Gemeente- bouwmeester. Zierikzee, den 10 Februari 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Begeving studiebeurs van het Hettema- Heerema-leen te Bolsward. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekikzbe; Gezien een schrijven van de Bestuurders van het Hettema-Heerema-leen te Bolsward; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat collatoren van genoemd leen voornemens zjjn over te gaan tot de begeving van een studiebeurs uit de linie van Hettema, op Vrjjdag 15 Mei 1914, des voormiddags van 1012 uur, in de bovenzaal van het „Hotel Wiebes", bij L. Hettema te Bolsward. De oi) zegel geschreven procuratiën, waarvan men zich zal wenschen te bedienen, zullen moeten zijn gelegaliseerd en geregistreerd. De voorwaarden van begeving zullen acht dagen voor den dag der begeving voor collatoren ter inzage liggen ten huize van L. Hettema voor noemd. Zierikzbe, den 11 Febiuarf 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DUITSCHLAND. BURG BIJ MAAGDENBURG, lOFebr. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor den Rijksdag voor het ongeldig verklaarde mandaat van den sociaal-democraat Haupt heeft de conservatieve candidaat Schiele 11.773 st., Haupt 11.663 st. en Kobelt (vooruitstr. partij) 6659 st. op zich ver- eenigd. Tusschepn Schiele en Haupt moet her stemming plaats hebben. BELGIË. BRUSSEL, 10 Febr. Gisterenmorgen is een tijger ontsnapt uit de menagerie van Hfigenbeck te Ixelles bij Brussel. Het was juist marktdag, zoodat een paniek onder de talrijke inarktbezoekers ontston d. Het dier drong een tabakswinkel binnen., die door de bewoners gebarrica deerd werd. Men plaatste voor de deur een kooi, waarna een temmer den tijger noodzaiikte de kooi binnen te gaan. NEDERLAND. LEIDEN. Maandagavond tijdens den fakkeloj itocht van het Leidscbe studenten corps, is er op de Breedstraat alhier, een veohtparty ontstaan tusschen stu denten en eenig janhagel. De studenten •waren genoodzaakt hun toevlucht te nemen in een banketbakkerswinkel van den heer Hulst. Een van het gepeupel, trapte daarop de groote spiegelruit van den winkel in, van w"elke gelegenheid anderen gebruik maakteD, om te rooven wat van hun gading was. De politie heeft tegen verschillende personen proces-verbaal opmaakt. Vergadering Staatsponslonneerlng. ZIERIKZEE, 11 Febr. Maandagavond vergaderde in bet „Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering. De waarnemende voorzitter, de beer A. Friinkel, opende de vergadering met een korte toespraak, waarin bij de hoop uitsprak, dat bet jaar 1914 voor de zaak der staatspensiouneeriDg een even gunstig verloop moge hebbeo als bet. jaar 1918. In bet verstreken jaar is ons beginsel, zij het ook niet zoo, als wenschelijk is, in toepassing gebracht. Alleen in Zierikzee ontvangen meer dan 200 ouden van dagen, waarvan bet gros nooddruftig is, een wekelijkscbe uitkeering van staats wege. En bet laat zich aanzien, dat, nu Minister Treub een wetsontwerp tot uit breiding van bet staatspensioen bij de wetgevende macht beeft ingediend, en dit wetsontwerp reeds de Tweede ÏCamer bereikt beeft, dat nog dit jaar de uit breiding een voldoDgen feit zal worden. De secretaris, de beer Biermasz, bracht bet jaarverslag uit, waarin alles, wat in bet afgeloopen jaar in de afdeeling was voorgevallen, vermeld werd. Door den penningmeester, den beer Van der Weele, werd rekening en ver antwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Ook de rekening van bet vorig jaar moest nog worden nagezien. Een commissie, bestaande uit de heeren A. Anker en P. A. A. Klok, werd met bet onderzoek der beide rekeningen belast. Zij bevond deze in orde, zoodat de ver gadering baar goedkeurde. De heer Van der Weele, die aan de beurt vau aftreden was, werd met acclamatie herkozen. In de plaats van do beeren jbr. De Muralt 'en L. Bouter, die beide als be stuurders bedankt hadden, werden gekozen de beeren Gelderman en A. C. van der Vliet. Mede aanbevolen waren de beeren mr. Pol vliet en Van Zij verden. Naar de Federatie-vergadering, die morgen Donderdag in bet „Huis van Nassau" zal gehouden worden, werden afgevaardigd de beeren Vooren en Bossaert. De waarnemende voorzitter bracht buide aaD de verdiensten van jhr. De Muralt, die in welsprekende taal in tal van afdeelingen de zaak der Staats- 'pensionneering op zoo uitnemende wijze bevorderd beeft. Onder daverend applaus werd op voorstel van één der leden be sloten jhr. De Muralt tot eere-lid der afdeeling te benoemen. Vele leden opperden bedenkingen tegen dag en uur, waarop in den regel de Federatie vergaderingen gehouden worden. De waarnemende voorzitter deed de toe zegging deze bezwaren op de aanstaaude Federatie-vergadering ter sprake te zullen brengen. De beer Klok wn «chte, dat ter be vordering van een Luiere opkomst de leden iu 't vervolg ter vergadering zouden geciteerd worden. Dit zal overeenkomstig een vroeger genomen besluit voortaan geschieden. Hierop werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter gesloten. Arme os! Twee aan elkander gebonden ossen geraakten van den sleilen dijk bij dc Xobelpoorl in de Brakke Gracht. Met veel moeite slaagde men er in één van liet tweespan behouden op liet droge te brengen. De andere brak door den val zijn nek en gaf een oogenblik daarna den geest. Kunst en Eer. Het harmonie-gezelschap „Kunst en Eer", onder directie van den heer S. Klimmerboom. zal as. Zondag, des avonds ten 8 ure, in dc Concert zaal opvoeren de bekende komische Operette „Cavaleria". Voorts zal dien avond optreden een Tiroler strijk en zanggezelschap, onder leiding van den heer Joh. F. A Theewis. Afschaffing retourkaarten. Door Gedeputeerde Staten is besloten bij de Provinciale stoombootdiensten de retourkaarten af te schaffen. In verband daarmede zyn nieuwe tarieven vastge steld, welke op 1 Maart a s. in werkiDg zullen treden. Hondenllefde. Een inwoner van Oud-Vosmeer wilde zich van zijn hond ontdoen, daar het dier doorgaans op slap was met een anderen hond van hel dorp. Hij liet hel ciier dezer dagen door een jachtopziener doodschieten, die wegens liet vergevorderd uur 't ka daver den volgenden dag zou be graven. Doch toen men 's daags daarna daarmede wilde beginnen, bemerkte men, dat de doode hond in een ongeveer J d.M. diepen kuil lag en daarnaast zijn trouwe kameraad, die het graf gegraven had. De hond zou de teraardebestelling zeker hebben voltooid, ware hij niet in z'n liefdewerk gestoord geworden. ELKERZEE, 7 Febr. In de heden gehouden vergadering vau den kolen- bond bleek uit de rekening, dat na een uitgaaf van f 639,72 nog in kas was f 66,51. Wijl de aftredende bestuursleden S. J. Gast en J. de Keijzer voor een her benoeming niet in aanmerking wildeq komen, werd tot voorzitter gekozen het lid W. de Voogd, tot secretaris bet lid Job. de Jonge. De penningmeester, T. Kloet bad be dankt en voor hem werd gekozen W. Dorreman en tot commissaris in plaats van W. de Voogd Jacob Ringelberg. De vraag of men soms de Vvereeni- ging wenscht te ontbinden, werd met algemeeno stemmen ontkennend be antwoord. Met den besten wenscb voor den bloei van den kolenkond, sluit de voorzitter, de beer S. J. Gast, deze bijeenkomst. De vereeniging „Het Groene Kruis Jiiclri Maandag haar alge- mecne vergadering, die wegens ver trek van den 'voorzitter, as. Reus, geleid werd door den2eh voorzitter, ds. Kok. Dc secretaresse, mej. Mazure brengt, na lezing der notulen, een uitgebreid zaakrijk jaarverslag uit waaruit overtuigend blijkt van hoe veel nut een vereeniging als deze is voor de gemeenschap, en dat de ma gazijnhoudster, mej. Steketee, aan de vereeniging vele goe<je zorgen wijdt De penningmeester, de heer C. Hanse, legt de rekening van het af geloopen jaar over, die onveranderd wordt goedgekeurd. Op voorstel van een bestuurslid, wordt door de vergadering ds. Reus, de oprichter der vereeniging. lot eere-lid benoemd. In de plaats van dezen wordt tol bestuurslid gekozen ds. Straatsma, terwijl de aftredenden ds. Kok en»mej. Mazure worden her kozen. Hoezeer overtuigd van bet nul der provinciale vereeniging wil de ver gadering zich nog slechts voorwaar delijk daarbij aansluiten. Na omstandige discussies besloot men uit eigen middelen een belang rijk bedrag uit te trekken voor het aanschaffen van een brancard en vooral van een ijskist, indien men dit kon doen, in samenwerking met de bestaande of nieuw op te richten zustervereenigingen op deze eilanden. Evenals andere jaren, zal ook nu weder 'n geschriftje, uitgegeven door „Het Groene Kruis", aan elk der leden worden uitgereikt. Ook zal ge tracht worden hier een cursus te geven voor eerste hulp bij onge lukken, onder leiding van dr. Ittman van Brouwershaven ons lid-adviseur die de vergadering tot het einde toe bijwoonde. Na omvraag spoorde de voorzitlv met nadruk de aanwezigen aan meer leden voor de vereeniging te winnen I (thans zijn er 125) en te doen wat men kan, om ook elders verecni- gingen te doen oprichten: en sloot daarna de bijeenkomst. Waarom toch worden dergelijke nuttige bijeenkomsten zoo slecht be zocht? RENESSE. Wij kunnen wederom daükbare melding maken van het feit, dat de N. V. Boomkweekery en Zaad- handel „Walcheren", directeur de, heer F. H. Hansen te Middelburg, aan het Bestuur van Vreemdelingenverkeer alhier, een groote collectie struikrozen in ver schillende soorten ten geschenke heeft gegeven. De planten zullen op de aan gelegde perkjes in de kom van het dorp en ook om de muziektent een goede standplaats vinden. Laten wy hopen, dat dit jaar de struiken goed tot hun recht komen en tal van fraaie bloemen geven, die de dankbare herinnering levendig houden aan den milden gever. ST -FILIP3LAND, 9 Febr. 15 Maart a.s. hopen Marinus Quist en Dingena Faasse, buu 60-jarig huwelijksfeest te vieren of heter gezegd te herdenken. Beiden, 83 jaar, zijn voor dien koogen leeftijd nog krasse lui en vooral de aan staande jubilaris, een echt type vau bet onvervalschte Fliplandsche ras, mag cr wezen. Ofschoon de stormen des levens ook ben niet gespaard bobben, verricht hij nog opgewekt en met jeugdigen ijver wat zijn hand vindt óm te doen en ontel baar zijn de nachten, dat bij tot aan de lendenen in 't water gestaan beeft en nog staat, om met palingvisschen zijn kostje bij elkaar te krauweu. Maar nocb rheumatiek, nocb een of audere kwaal des ouderdoms beeft vat op hem. De weke lijksche uitkeering van f 2 staatspensioen is nog een klein zonnestraaltje op bun verdere levenspad, maar 't is natuurlijk te weinig om 15 Maart tot een fees/dag te maken. Maar wie weet, boe ook in deze voor bet diamanten bruidspaar een stuivertje nog rolt? STAVENISSE. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de Calam. polders Oud-Kempen8hofstede en Moggershil werden voor het dienstjaar 1914/15 vastgesteld Ten behoeve van het dijkvak „Oud- Kempenshofstede" het dykgeschot op f 8263,586 en de bijdragen der aan grenzende polders op f 1349,955de begrooting in ontvangst op f 10800,53 en in uitgaaf op f 18052,38, de om- schryving der gewone werken op f 668,25 en der buiten gewone op f 11723,22. Ten behoeve van het dykvak „Moggershil"hetdykgeschot op f2965,81 en de bijdragen der aangrenzende polders op f 260,79, de begrooting in ontvangst op f 3407,60 en in uitgaaf op f9354,82" en de omschrijving der gewone werken op 1 2376,41 en der buitengewone op f3170,57. Voorts werd besloten tot aankoop van 28,70 A. bouwland voor den aanleg van een binnenberm aan den zeedijk van den Moggersbilpolder, terwijl de door den secretaris-ontvanger ten behoeve van den Calam.- Oud-Kempenshofstede- polder gestelde borgtocht, werd opge heven. THOLEN, 9 Febr. In de beden gehouden vergadering van de aandeel houders der weegbrug „De Vooruit gang", werden de boeken en verdere bescheiden van den penningmeester onder dankbetuiging gedeclareerd. Besloten werd bet batig saldo over 1913 bi 't reserve fonds te storten. Er bleek, dat was gewogen over 1913 als volgt: 2758135 K.G. beetwortelen, 1257420 K.G. pulp, 1204507 K G. diversen, totaal dus 5220061 K.G., benevens 125 stuks vee. GOES, 10 Febr. Men schrijft ons uit deze gemeente: Hedenmorgen waren wij in de gelegen heid van de plannen der nieuw op te richten spoorwegmaatschappij „Znid- Beveland" nader kennis te nemen. De maatschappij staat geheel op zich zelf, beeft dus een eigen directeur ken ook eigen exploitatie. Zelf bouwt de maatschappij baren spoorweg en behoudt deze ook in eigendom. Zij sluit evenwel een contract met dé* staatsspoor en is dan gerechtigd, ook, zoo noodig, van het materieel van de staatsspoor gebruik te maken. In zooverre kan dus de maatschappij als een onderdeel van de staatsspoor beschouwd worden. Haar personeel draagt de uniform der staatsspoor. Door de spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland" wordt de bevolkiüg van dat eiland bij het groote Europeesche spoor wegnet aangesloten. Goes wordt bet centraal punt van den spoorweg en bier worden dan ook de remises gebouwd. De hoofdlijn loopt van Goes over 's-Heer-Abtskerke, 's-Gra ven polder, Nisse en Kwadendamme naar Hoedekenskerke. Hier wordt aansluiting verkregen niet de booten op de Wester-Scbelde. De stations worden natuurlijk zooveel mogelijk in de dorpen gebouwd en ook bet station Nisse zal zoo dicht mogelijk bij het dorp zelf geplaatst worden. Van Hoedekenskerke af gaat de lijn over Baarland, Oudelande, Ellewoutsdijk, en tusschen Driewegen en Ovezande door, welke laatste plaatsen een gemeen schappelijk station zullen krijceu. Verder loopt de lijn over Borsele en 's-Heerenhoek, zoo dicht mogelijk langs Nieuwdorp naar Heinkenszand en van daar naar het station 's-Heer-Arendskerke. Zooveel mogelijk zullen laadplaatsen op zijsporen tusschen de stations worden aangebracht, ten behoeve van de land bouwers. Op deze hoofdlijn rijden iederen dag in beide richtingen vijf personentreinen en een goederentrein. Natuurlijk kan het goederenvervoer in den tijd van de ver zending van suikerbieten belangrijk worden uitgebreid. De tweede lijn loopt van Wolphaarts- dqksche veer naar 's-Heer-Arendskerke, komt dan op de reeds bestaande spoorlyn langs Goes en wijkt hier bij Kloetinge weer van af om daar met een zijtak naar Wemeldinge te gaan. De derde lijn begint bij Ierseke, op een nader te bepalen punt vlak bij bet dorp en komt dan op de hoofdlijn bij bet station Ierseke. Er bestaan ook .plannen om van het station KruiningenIerseke een lijn naar Hans weert door te trekken, wanneer men een goede aansluiting kan krygen met de booten naar Walsoorden. Hierover wordt onderhandeld. Over bet gebeele eiland zijn reeds opmetingen gedaan en ongeveer in 1917 hoopt men met de exploitatie te kunnen beginnen. In de zomer-vergadering van de Prov. Staten kan de aanvraag behandeld worden. Men hoopt dat ook de Tweede Kamer dan niet lang op een subsidiewetje zal laten wachten. De tijd voor onteigening benoodigd wordt op ongeveer 1 jaar geschat. Het net is 60 K.M. groot en de bouw kosten worden geraamd op pl. m. f 2.600.000. De tarieven voor personen- en goederen vervoer moeten nog nader vastgesteld wordeD, maar zullen waarschijnlijk niet hooger zijn dan die van de staatsspoor. By een twist tusschen twee 10-jarige jongens te Wolphaartsdyk heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1