ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 9 Februari 1914. TWEEDE BLfeP, NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke2nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9503 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—8 regel. 80 cta., meerdere regels 10 cta. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandag»-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ura. ZUID-AFKIKA. Van de 25 personen, die beschuldigd waren zich op 15 Januari j.l. in de Trades Hall te Johannesburg, tegen de politie te hebben verzet, zijn er 12 vry gesproken en 13 veroordeeld tot een boete van 15 pond sterling, subs, een maand gevangenisstraf. AMERIKA. Iu een Amerikaansche provinciestad stierf onlangs een zeer vermogende ongehuwde oude dame. Zij had zich, ondanks haar rykdoin, niet bemind weten te maken, daar zij met het jaar gieriger werd en haar minder fortuinlijke ver wanten wel met raad maar nooit met daad ter zijde stond. Toen zij overleden was, hadden de meeste familieleden dan ook weinig lust haar de laatste eer te bewijzen. „Als zij ons in baar testament heeft willen bedenken, welnu dan heeft zij dat natuurlijk vóór haar dood ge daan. Nu zij eenmaal overleden is kan zij toch niets meer aao haar beschik kingen veranderen''. Aldus redeneerden zij. Die rekening kon niet falen. Dus bleven zij thuis en slechts drie verre na bestaanden, die toevallig niets omhanden hadden, stonden aan de groeve toen de kist daarin werd neergelaten. Zij waren een weinig verwonderd, toen hun een klein oud heertje met een bril op, naam en adres vroeg en die nauwkeurig opteekende. Den volgenden dag werd het testament door datzelfde heertje, die een notaris bleek te zijn, aan de familieleden voor gelezen. De overledene vermaakte daarin haar geheele vermogen aan liefdadige stichtingen, doch een zeer aanzienlijk legaat „aan die familieleden en vrienden, die bij de begrafenis tegenwoordig ge weest waren". De rekening had toch gefaald. OOSTENRIJK. Het is niet altyd benijdenswaard om aan het Oostenrijksche bof verwant te zijn. De keizerlijke familieleden worden nog al eens in schandalen betrokken, onterfd, verstooten en wat dies meer zij. De familie heeft een romantische ge schiedenis, waarvan thans weer een nieuwe bladzijde opgeslagen is. Een jonge dame, Clotilde de Simics, is de dochter van den overleden aartshertog Ernst. Zij leeft evenwel in volstrekte armoede en reeds jaren tracht zij vergeefs erkend te worden als het wettige kind van den overleden aartshertog en tenminste een deel van het fortuin, door baar vader nagelaten, in handen te krijgen. Uit de huwelijksregisters en uit eigenhandig geschreven brieven van den aartshertog blijkt onom8tootelijk, dat hij in allen vorm gehuwd is goweest met barones Wallburg, die het leven geschonken heeft aan Clotilde. Dit meisje verlangt nu 3.600.000 gulden uit de nalatenschap van haar vader. Doch het keizerlijk hof heeft verklaard, dat geen bezittiugen van eenige waarde door den aartshertog zijn nagelaten. De rechtbank te Weenen heeft thans graaf Strachwitz, een intiem vriend van aartshertog Ernst, gelast onder eede mede te deelen, wat hij weet van het huwelijk en van de bezittingen van den hertog. Graaf Strachwitz heeft gesproken. Hij heeft verklaard, dat Clotilde het wettige kind van den aartshertog is, die een fortuin van verscheidene millioenen na gelaten heeft. Uit deze verklaring blijkt dus duidelijk, dat de verzekering van den hofmaarschalk, als zou de aarts hertog overleden zijn, zonder eenig ver mogen na te laten, ten eenenmale onjuist is. Niettemin is het onwaarschijnlijk, dat Clotilde ooit een cent van haar vaders vermogen te zien zal krijgen, daar het keizerlijk hof het standpunt inneemt, dat het huwelijk van den aartshertog, gesloten zonder goedkeuring van den keizer, volgens de regelen van het keizer lijk huis, ongeldig is. FRANKRIJK. Donderdagmiddag heeft in het paleis van justitie te Parijs een incident plaats gehad, dat groote sensatie gewekt heeft «mder de daar aanwezige advocaten. De vroegere minister van justitie Cruppi kreeg, toen hij 't portaal van het paleis betrad, van een elegaut gekleed heer een paar klappen in het gelaat. De zoon van mr. Cruppi kwam tusschenbeide en ver zocht een agent den aanvaller naar het politie-bureau te brengen, hetgeen ge schiedde. Daar bleek, dat de vechtlustige onge man de portretschilder Eduard Dreyfus-Gonzalès is, die vooral naam gemaakt heeft met portretten van den paus en van Waldeck-Rousseau. Sinds 189G procedeert hij tegen zijn moeder over de nalatenschap van zijn vader en hij beschuldigt mr. Cruppi, die de be langen van mevrouw Dreyfus-Gonzalès behartigt, de oorzaak te zijn, dat hij met zijn moeder in onmin geraakt is. Hij zelf heeft tot advocaat mr. Georges Caretie gehad en heeft thans den bo- roemden Fernand Labori tot helper. Blijkbaar beeft bij diens juridische be- toogen wat klem willen bijzetten. Donderdagavond hield een auto voor een mondain hotel te Parijs stil, en daaruit stapten twee keeren en twee dames, die erg vroolijk waren en een gemeenschappelijke kamer vroegen. Nauwelijks waren :"zij binnen, of een tweede auto kwam agtnsuisen. Daarin zat „de wrekende band", nj. een dame, die bet hotel binnensnelde, de vier gasten achterhaalde en één der heeren met eenige revolverschoten neervelde. De gedoode bleek de koopman Debiesse te zijn, de moordenares zijn vrouw, die hem reeds eenigen tijd naspeurde bij zijn galante avonturen en hem, naar zij ver klaart, slechts had willen wonden, ten einde schandaal te maken en hem zoo doende tot rede te brengen. Een eigen aardig middel om iemand tot rede te breDgen houdt deze toekomstige cliënte van Henri Robert er op na. ENGELAND. LONDEN, 7 Febr. De Engelsche kiesrechtvrouwen-beweging schijnt zich in twee richtingen te zullen verdeelen. Het is n.l. tusschen de twee meest bekende leidsters Sylvia en Christabel Pankhurst tot een breuk gekomen. De laatste verklaarde in overeenstemming met haar moeder te willen breken met de tot nu toe gevolgde methode van het plegen van gewelddadigheden. Zy wenscht, dat de beweging den wette- lijken weg zal inslaan. Sylvia verzette zich krachtig tegen deze taktiek. Als doodsvyandinnen zyn de beide zusters gescheiden. Hoogstwaarschijnlijk zal het verschil van meening van de bekende leidsters tot een scheiding in de heele vrouwenkiesrecht-beweging leiden, daar de beide genoemde kiesrechtvrouwen elk grooten aanhang bezitten. DUITSCHLAND. KREMMEN (by Berlyn), 7 Febr. In een naburig dorp heeft gisteravond de koopman Engel zyn vrouw en zyn 13-jarige dochter met messteken gedood en zyn 15-jarigen zoon zwaar gekwetst, waarna hy zich opgehangen heeft. Men onderstelt, dat hy in een vlaag van godsdienstwaanzin gehandeld heeft. Te Breslau heeft men Donderdag morgen een banklooper, Görlich geheeten, zwaar gewond in zijn tuin gevonden. Naast hem lag zijn vriendin Anna'Dziallas, eveneens ernstig gekwetst. Het meisje had eenige schotwonden in bet hoofd, terwijl haar polsaderen doorgesneden waren, Görlich had een diepe snede iu den hals en eveneens wonden aan de polsen. Blijkbaar heeft Görlich 't meisje willen vermoorden en daarna een poging tot zelfmoord gedaan. Hij stond reeds geruimen tijd in betrekking tot Anna Dzialles, maar zijn vrouw wilde zich niet van hein laten scheiden. Hij moet toeu besloten hebben, zijn vrouw uit den weg te ruimen en Woensdagavond heeft hy een poging gedaan om haar te dooden. Hij vertoefdo met haar in don tuin tot het begon to schemeren en wierp haar onverhoeds een strik om den hals, met de bedoeling haar te wurgen. Maar de vrouw verweerde zich. Er ontstond een verbitterd gevecht en do aangevallene zag kans zich uit den strik los te maken en de vlucht te nemen. Toen Görlich zag, dat zijn vrouw zich om hulp tot een gemeente-ambtenaar wendde, die toevallig voorbijkwam, maakte hij zich uit de voeten en den geheelen avond zocht men tevergeefs naar hem. Wat nu daarna tusschen Görlich en zijn minnares geschied is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. Hij is met 't meisje blijkbaar den geheelen nacht in 't tuin huisje geweest en heeft daar op haar geschoten. Vermoedelijk heeft hij haar daarna nog de polsaderen opengesneden en toen de hand aan zichzelf geslagen. De toestand van beide gewonden is hopeloos. NEDERLAND. APELDOORN, 7 Febr. Alhier kwam een geval van bloedvergiftiging voor bij een 19-jarig jongmenscb, en wel met doodelijken afloop. Bij het schaatsen rijden had bij de kleine teen gewond, sloeg daar aanvankelijk geon acht op, tot in het begin der vorige week de pijn zoo hevig werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Helaas bet was reeds te laat; Vrijdagmorgen is de oppassende jongeling aan de gevolgen overleden. 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. Twee politie-agenten in burgerkleeding be vonden zich Vrijdagmiddag in het Kibben- straatje alhier per fiets, toen zij daar door zekeren H., een goede bekende van politie en justitie, werden gehinderd, doordat bij voor bun rijwielen zigzags- ge wijze heen en weer bleef loopen. De agenten maakten zich bekend en maanden H. aan, op zij te gaan, waaraan bij geen gehoor gaf, met bet gevolg, dat bij door een der agenten werd aangereden. H. gaf dien agent daarop een kevigen vuistslag op het hoofd, zoodat de man bewusteloos voor den grond sloeg, en zette bet toen op een loopen. De agent werd naar het sectie-bureau gebracht, waar hij door den genees kundigen dienst per ziekenauto werd af gehaald en naar den centralen post gebracht. Toen hij hier eenigszin.s be komen was, werd hij naar zijn woning vervoerd. Nadat de commissaris van politie der 2e afdeeling van het gebeurde bericht kreeg, gaf hij onmiddellijk last H. op te sporen en te arresteeren. Twee recher cheurs begaven zich naar H.'s woning aan het Lamgroen, doch troffen hem daar niet thuis. Dit optreden der politie trok nogal aandacht van buren en voorbijgangers, onder wie weldra bet geheel onjuiste gerucht de ronde deed dat de komst der rechercheurs in ver band stond met de inbraak in de Bank van Leening. H. is later opgespoord in den Binck- horstpolder, van waar hij werd overgebracht naar het Bureau Huygenspark, waar hij voorloopjg in bewaring werd gesteld. Hij is reeds meerdere malen wegens mishandeling van politie-beambten tot gevangenisstraf veroordeeld en was des tijds medeplichtig aan straatroof door zekeren J. do G. des nachts op het Spui gepleegd, waarvoor hij een jaar gevangenis straf heeft ondergaan. De ogeut is tengevolge van de onder gane mishandeling nog steeds bedlegerig. De koopman Van G., alhier woon achtig, die onlangs door bet gerechtshof tot 21 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens zedenmisdrijf, heeft zich naar men verneemt, door middel van de vlucht aan do voltrekking dier straf onttrokken. Hij was tegen deze veroordeeling bij den Hoogen Raad in cassatie gekomen, doch dit cassatieberoep werd verworpen. Op grond dat op bet door v. G. gepleegde misdrijf minder dan een strafmaximum van vier jaren is gesteld, werd toen door den Iloogen Raad ziju invrijheidstelling bevolen. Door de politie alhier was Dinsdag aangehouden een jonge man, die ge deserteerd was uit de Oranje kazerne. De deserteur was opgesloten in het hoofdbureau van politie aan het Alexander- veld en zou Woensdagmiddag door twee soldaten en een korporaal naar de kazerne worden overgebracht. Te halfdrie verliet het troepje, den deserteur geboeid in 't midden, het politiebureau. In de Javastraat wachtten ongeveer 8 verdacht uitziende opgeschoten jongens van naar schatting 22- a 23-jarigen leeftijd, hen op, maar zóó, dat de militairen hen niet opmerkten. Toen de laatsten in de Alexanderstraat aankwamen, snelden de jongens hen achterna, natuurlijk met het doel den deserteur met geweld uit de handen der militairen te bevrijden. Toevallig echter had de inspecteur der recherche, de heer Kramer, het stelletje gadegeslagen, overtuigd dat er iets bizonders gaande was. Toen dan ook de 8 jongens den deserteur en zyn geleiders naliepen, snelde de heer Kramer te hulp. Hij was juist op tyd om het brutale plan te verijdelen. Met de revolver in de hand gelastte hij hen terug te gaan, waarop de individuen het op een loopen zetten. De militairen, die van het geheele opstootje niets bemerkt hadden, werden daarop gewaarschuwd op hun hoede te zyn en kregen nog tevens extra politie- geleide mee. De deserteur moet een broer zyn van de door de recherche aangehouden ruitentikkers. STELLENDAM, 7 Febr. Hedenmorgen is door den gemeenteveldwachter J. Guérand, ten huize van den veldarbeider K. Verduin, ouder deze gemeente, beslag gelegd op een 4-jarig meisje van de naaste familie, herkomstig uit Rotterdam, dat hier sinds eenigen tijd als pleegkind in huis was. Het meisje, dat alhier, naar men verneemt, ernstig mishandeld werd, o. m. in een zak gewikkeld leven moest en onvoldoende voedsel ontving, is heden door den gemeenteveldwachter naar Rotterdam overgebracht tot het doen instellen van een nader onderzoek in deze geheimzinnige zaak. MAASTRICHT. Naar men verneemt is er op het traject MaastrichtAmsterdam een postpakket ter waarde van f 100.000 aan bankpapier vermist. Het pakket moet met den trein van 9.18 's avonds van hier verzonden zijn. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Nader bericht ontbreekt nog. O N D E R W IJ S. Benoemd tot hoofd der school te Kats de heer C. Scherpenisse, onderwijzer te St.-Maartensdyk. Op de agenda voor de Raads vergadering van Amsterdam op 3 Jan. stond de benoeming van een hoogleeraar in het handelsrecht en het internationaal privaatrecht. Er was een voordracht opgemaakt maar de voorgedragenen trokken zich terug. Bij de discussie over een nieuwen op volger, die in geheime zitting plaats had, worden verschillende namen ge noemd. Volgens de Tel., die meer uit geheime zittingen klapt, vestigde de heer Kleerekooper de aandacht op een nog onbekend jougdig rechtsgeleerde, mr. Canes. Daarbij is het toen gebleven. Het blad verneemt thans, dat van de zijde van den heer Kleerekoper, die daarbij door invloedrijke personen wordt gesteund, pogingen worden aangewend, om genoemden jeugdigen rechtsgeleerde den weg tot bedoelden academischen leerstoel te bereiden. Mr. S. G. Canes, thans substituut- griffier te Zutpheü, promoveerde, zoo deelt de Tel. verder mee, den 3en November 1903 te Amsterdam, cum laude, op een proefschrift: „Schuldover neming. Van zijn hand verschenen ver schillende geschrifteno. a. „Critisch systematisch commentaar op het arbeids- conti&ct" verder werken over de kinder wetten enz. Den Sen Sept. 1910 bracht deze bekwame jurist voor de broeder schap van candidaat-notarissen een prae- advies uit over het Collectief Arbeids contract. Laiidbonw en Veeteelt. OOSTERLAND. Donderdagavond 5 Febr. hield de heer Waale van Nieuwer- kerk, alhier in de zaal van den heer J. C. Beije, een landbouwlezing over de stikstof en stikstofraest8toffen. De voorzitter der dorpsvereeniging, de heer J. C. van der Have, leidde spreker in, het betreurende, dat als de gelegenheid er is ora een spreker te hooren, door betrekkelyk zoo weinigen, vooral der groote boeren, daarvan gebruik gemaakt wordt. De heer Waale sprak over de be- teekenis der stikstof' uit een phyBiologisch en ekonomisch standpunt, om ten slotte de verschillende bronnen van stikstof voor de voeding der landbouwgewassen, zoowel de van ouds bekende als de nieuwere, na te gaan en de waarde ervan met elkaar te vergelyken. COLIJNSPLAAT. Dat de geringe opbrengst der landeryen in de laatste twee jaren niet zou nalaten invloed te oefenen op de pachtpryzen van 't land, was te voorzien en bleek alhier Don derdagavond op onmiskenbare wyze, toen een 15-tal perceelen bouwland, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp gelegen, publiek verpacht werden voor den tyd van 7 jaren. By de vorige ver pachting nu 7 jaar geleden, werd zelfs tot f 90 per Schouwsch gemet betaald, nu was de hoogste prys f 61. Voorzeker een zeer belangrijk verschil. MIDDELBURG, 6 Febr. De Afdeeling Middelburg der Maatschappij van Land bouw heeft besloten f 700 subsidie te geven voor de te houden tentoonstelling. Ingezonden Stukken. Plaatselijke Keuze In de Tweede Kamer. Door hetgeen voorgevallen is in de Tweede Kamer over Plaatselijke Keuze is door sommigen gevraagd, of nu het Petitionnement niet overbodig geworden is. Immers de Regeering heeft zich bij monde van den Minister van Binnenlandsche Zaken, reeds tegen het begeerde stelsel uit gesproken. Het moderamen der Petitionnementscommissie acht het gewenscht zjjne meening in dezen te publiceeren, daar het juist door de genoemde feiten bewezen acht, dat de actie zeer beslist noodig is. Het kan allerminst verwacht worden; dat de leiders van liet Petitionnement de bezwaren in de Tweede Kamer geuit, niet te voren hebben overwogen en thans op eens geschokt zyn in hun overtuiging, dat Plaatselijke Keuze voor ons land noodig en mogeljjk is. Wat de bezwaren betreft van constitutioneelen aard, die zyn inge bracht, is het bekend, dat onder de meest vooraanstaanden de meeningen hierover niet eenstemmig zyn. Achtte in 1904 een Kabinet deze bezwaren niet onoverkomelijk, terwijl toen de tegenwoordige Voorzitter van de Kanier en de S. D. fractie er evenzoo over dachten, dan is het uitgemaakt, dat ook al worden deze bezwaren van de Ministerstafel uitgesproken, zjj niet onom- stootelijk zijn. De andere bezwaren rakon de bekende kwestie der vryheid. De geheelonthouders waren daarover van andere meening, dan in de Kamer werd voorgestaan. Het kan niemand verwonderen, dat zy door de bekende tegenwerpingen niet over tuigd zjjn. Het moderamen vindt bet zeer de vraag, of de meerderheid in de Kamer hierover anders zou blijken te denken dan zij. Het is derhalve zeer onzeker of zelfs bjj deze Regeering en bjj een Kamer van de tegenwoor dige samenstelling ons verzoek om P. K. zonder succes zal bljjven. Maar ook al was dit met zekerheid te ver wachten, dan zou het moderamen juist in die omstandigheden het Petitionnement dubbel noodig achten. Juist wanneer Regeering en afge vaardigden van andere meening zijn of aarzelen een zaak door te voeren, is de tyd daar, dat het volk zich uitspreke in een petitie. Wjj hebben deze zaak aangevangen in de overtuiging, dat het stelsel van P. K. slechts door een petitie kans heeft in de wet opgenomen te worden. Van de Regeering konden wjj het initiatief niet verwachten, dan moest naar wy meenden het volk zich uitspreken. Dit is nu in dubbele mate noodzakelijk. Wjj zullen derhalve ons verzoek schrift by de Regeering indienen en gaan voort de handteekeningen van het Nederlandsche Volk er voor te vragen. De beweging loopt iotusschen zelfs boven alle verwachting goedvoortdurend komen er nog aanvragen van de Coinité's in om méér ljjsten voor handteekeningen. Het Moderamen Comm. PetitP. K.: F. U SCHMIDT. Dr. J. VAN DORP. G. L. DE HAAS. MARKTBERICHTEN. MIDDELBURG, 5 Febr. Ter graan markt van heden was de aanvoer redelijk. Prijzen waren onveranderd aan die van vorige week. De prijzen zyn als volgtNieuwe tarwe f 7 a f 7,25, rogge f 6 f 7, zomergerst f 5,f 5,25, kroonerwten f 9,25 f 10,75, witte boonen f 18,50, f 19,50, ronde bruine boonen f 17,it f 19, lange dito f 11,it f 12,allee per HL. THOLEN, 8 Februari 1914. Tarwe f 9,A. f 10,haver f 8,it f 8,50; wintergerst f 9, it f 9,50; zomergerst f alles per 100 K.G.kar wij f it f per 50 K.G.rogge f 6,tl f 6,50bruine boonen f 10,it f 11,50; witte boonen f10,tl f 17,kookerwten f9, f 9,75 kroonerwten f 10,it f 11, aardappelen f 3,tl f 3,25; alles per H.L.ajuin f 5,it f per 80 K.G.eieren f A f 4,50 per 10O

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5