Ziekten ilir IfaUippen, Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. RIJKSNORMAALLESSEN Z I ERIKZE E. Geneeskundige Inrichting Arts HAENTJENS, genbak leidt, afgerukt. Als derde heldendaad had men nog een bouten hekje vernield. Waarschijnlijk zullen de nachtelijke werkzaamheden later nog wel eens herhaald worden. Ofschoon 't gaan langs Bruiutjes- kreek ten strengste verboden is en menigeen zich al een proces-verbaal op den hals gehaald heeft, kan men, aanvrage bij de directie der R. T. een kaart bekomen, die recht geeft om langs de lijn te gaan. Zoo'n kaart is geldig voor een geheel huisgezin ge durende één jaar tegen betaling van f 1. Bij de bewoners van den Ouden Polder bestaat het plan zich tot de directie der posterijen te wenden, met het verzoek, een 2de postbestelling te krijgen. Zooals de toestand nu is, was ze reeds vóór 50 jaar. Brieven, die 's avonds 5 - en half 7 uur aankomen, komen niet aan liun adres voor den volgenden dag 1 of 2 uur. BRUINISSE. Vrijdag is een sleepkast, geladen met Belgischen steen, vast geraakt op de Krararaerplaat. Van hieruit werd assistentie verleend door een aantal nioseelbooten. Deze hebben do lading gedeelte'yk overgenomen, waarna het vaartuig vlot is gekomen, en naar de trarahaven gesleept. Het vaartuig is onbeschadigd gebleven, zoo dat de lading weer overgenomen zal kunnen worden. STAVENISSE. Jaarverslag over 1913 van de de Patroons- en Werkliedenver- eenrging „De Toekomst" te Stavenisse, op Vrydag 6 Febr. 1.1. Na opening door den voorzitter, den lieer II. J. Dorst, lezing der notulen van de vorige vergadering. Opgekomen waren 30 van de 45 leden. Daarna deed de penningmeester reke ning en verantwoording. Hieruit bleek, dat er was ontvangen van werkgevers, werknemers, entreegelden en interest f 219,50.5 De uitgaven bedroegen voor uitkeering aan 11 leden over 220 werk dagen f 214,70, terwijl voor diverse onkosten, presentiegelden, bodeloon en vergoeding Secr.-Penningm. werd uitge geven f38,05, dus totaal uitgaven f247,75, wat over 1913 een nadeelig saldo gaf van f 28,245 Dit zou gedekt worden uit de baten van vorige jaren, zoodat er op 31 Dec. 1913 nog in kas was f 93,945De rekening en boeken werden op de vergadering nagezien door de heeren D. Hout en J. Brouw, die alles in orde bevonden en daarom voorstelden deze goed te keuren, waarop de voor zitter den penningmeester dankte voor zijn gehouden beheer. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. Leune en M. C. Steendyk. Besloten werd om de uitkeering aan J. E., die deze 13 weken aaneen genoten heeft, volgens het reglement te doen ophouden, waarbij ook gewezen werd op den toestand der kas en eventueele andere langdurige ziektegevallen, welke zich kunnen voor doen. Voorts werd nog besloten om ook nu weer 25 cent presentiegeld op de jaar vergadering te geven. Na afdoening van nog enkele huishoudelijke zaken sluit Tie voorzitter de vergadering, daar- by den wensch uitsprekende, dat 1914 voor allen een goed jaar moge zyn en in het bizonder voor de vereeniging„De Toekomst. ST.-MAARTENSDIJK. Zaterdag had een 86-jarige vrouw alhier het ongeluk in haar woning te vallen, tengevolge waarvan zij een been brak. POORTVLIET. Door den bouwkundige C. de Rooij van Stavenisse, werd alhier onderhands aanbesteed, een burger- woonhuis voor Mej. Wed. J. Noom. Aannemers werden voor metselwerk G. K. Kryger, timmerwerk A. Reeders, smeewerk M- W. Kesteloo, en schilder werk J. C. Endhoven, allen van Poort vliet. COLI.INSPLAAT, 7 Febr. Bij de o]) 6 Febji. j.l. gehouden openbare gciu<;cnltM\iads-vergadering alhier, wareii,alle'lëdrji tegenwoordig. De burgemeester opent de verga dering mei .een welkomstgroet tot de leden in deze eerste vergadering in .1911. Hij releveert enkele zaken, die lol yerwezeljjking zijn gekomen in 1913. in l .bizonder op de verbou wing der openbare school, welk werk een dringende behoefte heeft voorzien. Hij hoopt, dat in dit jaar ook tol heil van de gemeente zal worden gewerkt en rijke vruchten zal opleveren. Onder de ingekomen stukken be lmoren: Goedkeuring van Gedep. Stalen be- IrefLpnde liet raadsbesluit d.cl. 12 September 1918 in te trekken, waar bij oen stukje grond loebehöorehd aan de gemeente, voor onbcpaalden Mijd werd verhuurd aan de vereeni ging „Help u zelf en dit le doen voor een huur-lermijn van 25 jaren. Het verzoek van mej. Dormaar om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school, werd met alge- mecne stemmen ingewilligd. Op verzoek van de vereeniging ..Handelsonderwijs le Goes, om subsidie werd afwijzend beschikt, en wel mol het oog op den slechten finahtiëelen toestand, waarin de ge meente zich bevindt Éénstemmig werd besloten om voor hel schoonhouden der open bare school, nu niet het oog op.de verbouwing de werkzaamheden wer kelijk zijn vermeerderd, het salaris van de wed. I. Mallhijsse mei 1' 35 te verhoogen. Vaststelling der pensioen-grond slagen van .1 de Looft op f 100. J. Heijstek op I 150 en G. Ivornelis op I 500, waarin door de gemeente 1 zal worden hijgedragen werd met al gemeene stemmen vastgesteld. Mei. algemoene stemmen werd goedgekeurd een wijziging in de be- grooling van hel burgerlijk armbe stuur. Vastgesteld "I kohier der honden belasting op 1' 212. Aangenomen werd het voorstel van Burgem. en Wélli. om 8 linde- hoornen in hel tweede huispad der begraafplaats te rooien. Ter voorziening in de vacature van den heer P. Beun. onderwijzer aan dc openbare school, stellen Burgem. en Welh. voor. een onderwijzeres le benoemen. De heer Noordijke vraagt, of het wel bepaald noodzakelijk is. en voert aan dat hel Rijk hierin sleehls f2,00 zal bijdragen, zoodal wederom voor de gemeente n bezwarende post zal geschapen worden. De lieer Potappel stelt voor. een tijdelijke onderwijzeres le benoemen, het welk werd verworpen niet 1 tegen 3 stemmen. terwijl liet voorstel van Burgem. en Welh.. om n onder wijzeres le benoemen' uil de zich op gedane"'sollicitanten' voor de vaca ture mej. Dormaar, werd aange nomen inet 1 stemmen legen 8. Op hel voorstel van Burgem. en W'elh.. betreffende hel bouwen n teen woning voor liet hoofd der open bare school, geelt de heer Noord elijke in overweging het maximum der bouwkosten le stellen op f 3500, zonder de kosten van aankoop van grond, hel maken een er leekening en hel houden van toezicht. Burgem. en Welh. zijn l hiermede teens en stellen voor 0111 voor dit doel 560 M-. grond aan le koopen van perceel A 1632, aankomende mr. L A Rijban te Del IT, wal Werd aange nomen met 6 stemmen, terwijl 1 bui ten stemming bleef. Benoemd werd lol ondorwijzï es in de vacature mej. Dormaar. T. I) M. v. d. Vliet, lijdelijk onderwijzeres le Kals. met 5 stemmen, terwijl mej. K. La rooij 2 stemmen verkreeg. I Voorstel van Burgem. en Welh. 0111 lol een leening over le gaan van f 4000, ad 5°o, af te lossen .mot 1 De cember e.k. voor kasgeld. Wordt met algemeene stemmen aange nomen. De burgemeester verlaat dc ver gadering en wordt Vervangen door den wethouder, dhr. I'. Tazelaar). Eveneens wordt met algemeene slemmen aangenomen een wijziging in de gemeenie-begrooting, in ml- vang en uitgaaf te vermeerderen met f 1000. Het verzoek lot plaatsing van een lantaarn op de haven, wordt in over weging genomen. De heer Haringman vraagt hoe liet staat met 'I verléénen van sub sidie aan dc aulodiensl Goes Wol- fa ar tsd ijk. De voorzitter heeft vernomen, dat de dienst nog wel wat le.wenselien overlaat, en hel daarom overweging verdient ecnigen lijd le wachten, om zich le overtuigen of I rcisbelang van uil deze gemeente gebaat is bij doze dienstregeling, alvorens lol een besluit hieromtrent over le gaan. Hierna wordt de vergadering ge sloten. WISSENKERKE. By kon. besluit is de aanvraag om pensioen van P. Kryger, gewezen waterwaarnemer by den ryks- waterstaat alhier niet vatbaar voor in williging verklaard, op grond, dat de belanghebbende, geen aanstelling had als bedoeld in art. 2 der burger! yke pensioenwet en dus geen burgerlyk ambtenaar was in den zin dier wet. VLISSINGEN. De Kamer van Kooph en Fabrieken alhier heeft besloten aan den Minister ran Marine te verzoeken het daarheen te sturen, dat de Zandkreek by nacht wordt verlicht, waarvan de scheepvaart veel gemak zal hebben. Aan den minister van Handel en Nyverheid zal worden verzocht dit verzoek by zyn ambtgenoot te ondersteunen. Een verzoek om adhaesiebetuiging aan dit adres zal worden gericht tot de Midddelburgsche kamer. BIERVLIET. Terwijl schepen aan het lossen van meststoffen waren in verschil lende havens, hebben politiemannen op de straatwegen, wegens vervoer van te zware vrachten, in twee dagen tijdens de beperking, tegen 17 personen, waar onder twee raadsleden en een zoon van den wethouder, proces-verbaal opge maakt. In de havenplaats Hoofdplaat, waar het schip ook een (lag in lossing lag, had niet één bekeuring plaats. Landbouw en Veeteelt. ST.-ANAI..WI). li Febr. De vëi> ccniging „Onderlinge hulp hij hel verliezen van Varkens' hield Dins dagavond haar jaarvergadering in het café van den heer J. W van Lu ijk. De voorzitter, de heer A .1, Biercns, heette de aanwezige leden van harte welkom, inzonderheid de nieuwe leden en drukte er zijn spijt over uit, dal de commissaris Van Bende- gom door ziekte nog verhinderd was deze vergadering bij le wonen. Hel vorige jaar was voor de vereeniging gunslig geweest, in zooverre er geen enkel verzekerd varken aan de vlekziekte was gestorven, hoewel die ziekte lievig had gewoed; doch ongunstig in zooverre, er 15 biggen waren gestorven'. Hij hoopte, dal 1911 voor de vereeniging gunstiger zou zijn Nadat de secretaris, de lieer .1 Polderman, vervolgens de notulen had gelezen van de vorige jaarver gadering. kwam hel uitgebreide ver slag aan de beurt van den toestand der vereeniging over 1913. l'il dal verslag bleek, dal hel aantal leden met 8 was vermeerderd en gestegen tot 69, waarvan er 2 dal jaar geen varken hielden, het getal donateurs was 7 gebleven, dat der begunstigers 2. De gesehalte waarde der gestorven varkens was f 372.62, en als daarvan 80% vergoed wordt 'wat straks uit gemaakt moei worden dan be draagt' hel verlies voor de vereeni ging f 298,19. Fr zijn hel vorige jaar ingeënt 11 varkens. De voorzitter dankte den secre taris voor de moeite, die hij ziclï voor „Onderlinge Hulp' getroost heeft Nu werd hel bestuursvoorstel, om aan den commissaris Van Bendegom vóór zijn vele bemoeiingen weer n gratificatie van f 25 toe te kennen, aangenomen, evenals het voorstel om 80% schadevergoeding te geven. De penningmeester, de heer G. Bergers, deed vervolgens rekening en veranlwoordrng. waarbij n com missie van 3 leden, de heeren K. Moerland. M P. Lanooij en .1. Moer land Jz. zich van de juistheid van de verschillende posten o pde reke ning overtuigde. De inkomsten be droegen I' 316,13, de uitgaven F 182,69, 'I nadeelig saldo is alzoo I' 136,55. Hel reservefonds onderging daar door vermindering en daalde lot f 1118.00'.. De voorziller brengt den penning meester dank voor zijn keurig ge houden administratie. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. Hél waren de heeren C. Bergers, G. van Bendegom en I). Goedcgebuurc en ze lieten zich die herbenoeming wel gevallen. Nadat I bodeloon weer was be paald op I' 30. werd de bode weer herkozen met 37 van de 12 slemmen. Tengevolge van de geleden ver lezen, zal er dit jaar sleehls één maand Januari) vrijstelling van contributie worden gegeven. Bij de rondvraag gaf dc heer .1 Moerland Jz. als zijn meening le kennen, dal hel biggegcld in het reg iement voorkomende, te laag is: voor 6 koopt men tegenwoordig geen goede big meer. Hel bestuur en de overige leden stemden dat toe. en hel gevolg was een verhooging er van van 6 pp 10 gulden. Onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst en de goede orde sloot de voorziller de vergadering. Lezing van den keer Const. Stevens. Vrydagavond werd in een vry goed bezette vergadering der Landbouwver- eeniging V. Z. O. S. door den heer Gonst. Stevensadspirant-landbouw- leeraar, een lezing gehouden over Kali en Kaliberaesting. Door den geachten spreker word eerst behandeld de roldie de kali in de plant speelt. Voor kaliberaesting koraen allereerst in aanmerking kali-arrae zand- en veen gronden. Men zal er echter eveneens gunstige resultaten mee verkrygen op kleigronden, waar de bieten- en aard appelcultuur sterke uitbreiding heeft gekregen. Vroeger was men aangewezen op stalmest, compost en enkele afval producten, totdat men de afruimzouten eerde gebruiken, die gevonden werden bij de delving van steenzout, dat alleen in Duitschland gevonden wordt. Amerika heeft veel moeite aangewend om onaf hankelijk te worden van het Duitsche kaliiyudicaat. Tot nu toe te vergeefs. Na de voordeelen en nadeelen der chloor bevallende zware zouten geschetst te hebben, werd door spreker uitgeweid over de kalkhoudende meststoffen, de werking van de kalk geschetst in natuur kundigen, in scheikundigen en in biolo- gischen zin, De voorzitter dankte den spreker voor zyn leerzame voordracht. KERKNIEUWS. Ned. Hcrv Kerk. Beroepen le Sl.--Maartensdijk ds. K. van As le Moerkapcllc. THOLEN. Zondag j.l. nam ds. Den Oudsten van Sint-Maartensdyk in de voormiddag-godsdienstoefening afscheid van de gemeente alhier welke hij als ringpredikant bediende, naar aanleiding van Rom. 8 28. By t eindigen der gods dienstoefening werd den vertrekkenden leeraar door de gemeente staande toe gezongen Ps. 121 4. Daarna dankte de leeraar in gevoelvolle woorden de gemeente voor deze toegezongen bede en wensch. Nieuwe manier van oplichting! Een lezeres van de Haagsche Cl., bewoonster van de Van Brakelstraat te 's Gravenhage schrijft Gisteren vervoegde zich by my aan huis een man, die voorgaf bloemist te zyn en aan den overkant eenige werk zaamheden had verrichthy kwam my waarschuwen, dat ik mijn clivia niet goed behandelde. Ik moest de plant eens mest geven en beter in den pot plaatsen. Hy vroeg of hy de plant even mocht zien; hij knipte de bladen wat bij en kwam met wat mest voor den dag, als ik hem een liter water gaf, zou hy de plant direct wat toedienen. Ik bedankte den man voor zyn vriendelijken raad en vroeg, of ik hem kon dienen met enkele sigaren. Doch hij maakte my in verstaanbaar Hollandsch er op attent, dat de mest hem 37-} cent inkoop kostte, en ik dat dus moest betalen. (Het had nog geen waarde van 5 cent). Ik heb den mest betaald; de man was nog zoo goed een broodmes mede te nemen, wat hy van mij gebruikt had. Intrekking der wedde van een ge meenteambtenaar. By de jongste algemeene herziening van jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noord- Holland stelden Gedeputeerde Staten de jaarwedden van den burgemeester- secretaris van Heiloo vast op f 1050 en f 700. Zeker niet overdadig in een gemeente als Heiloo met 2500 inwoners. Maar den gemeenteraad was het nog veel te veel. En hetgeen hij eer reeds had gedreigd, is dezer dagen geschiedde raad besloot tot intrekking der jaarwedden van den reeds jaren op een zeer bescheiden loon werkzamen eenigen ambtenaar ter secretarie, uit overweging, dat de burge meester-secretaris die wedde voortaan wel uit eigen zak kon betalen! Hoogstwaarschijnlijk zal het cassatie recht der Kroon verhoeden, dat aldus de betrokken ambtenaar, wellicht de dupe werd van de historie: By het ge meentebestuur is n.l. bericht ingekomen, dat bij Koninklyk besluit 's raads besluit is geschorst tot 1 Augustus. Naweeën der staking. In den Rijksvischatslag te IJmuiden is in de maand Januari voor 276.000 gulden minder aan visch omgezet dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zyn ter vergaderiug bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 dezer, des avonds ten half 9 ure. TELEGRAMMEN. MIDDELBURG. 9 Februari. Hedennacht is le Middelburg over leden op 87-jarigen leeftijd, mr. A P. Snouck Hugronje, die van 1871 lol 1901 lid van den gemeenteraad, gedurende jaren voorzitter van net Bestuur der Godshuizen en rechter- p laats vervanger was. Ook was lnj jaren voorziller van den Raad van de Vermogensbelasting. ROTTERDAM, 9 Februari. GRANEN. Buitenlandsche vast maar stil. Meel, f 11J, kalm. Binnen- landsche Tarwef 8 k f 11,25. Haver f 7,25 a f 7,60. Bruine boonenf 8,60 a f 11. Mais, f 193. Vlas. Op het land zakenloos. Markt- aanvoer 16730 steen blauw, 30 a 45 stuivers, 1326 steen Groninger, 800 st^en geel, onverkocht, 1995 steen wit, 26 a 32 stuivers, goede kwaliteit, weinig kooplust. Aardappelen. Weinig aanvoer, weinig vraag, prijshoudend. Ajuin. Aanvoer 3000 balen, groote f5. Lijnzaad, f 12,50 a f 15. Karwij- zaad, 14,50 a 1 14,75. Bieren. Zeeuwsche f 5 a f 5,25; Overmaassche f 5,50 a f 6. VEE. Aanvoer 212 Runderen, 37 41 ot., zeer matig. 135 Kalveren, 52J k 60 ct., matig. 252 Schapen of Lammeren27 it 30 ct., Lammeren, 34 a 35 ct., matig. 1382 varkens, 20 k 22\ ct., lichte 21 a 21 ct., redelijke handel. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Febr. 1914 Hoogste barometerstand 768,G te München. Laagste barometerstand 738,2 te Seydisfjord. Verwachting van den avond van den 8 Febr. tot den avond van 9 Febr.) meest matige zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. €F e b o r 6 d JANNA PIETERNELLA, Dochter van JOH. J. NELISSE Nz. en JOZINA NELISSE— OUDBSLUIJft Jï». St.-Maautrnsdijk. 7 Februari 1914. Heden overleed te Enschedé onze beste Moeder, Behuwd-Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw Catliarina Jannen, Wed. van den heer P. C. Dirksen, in den ouderdom van ruim 86 jaren. Enschedé, 2 Februari 1914. Uit aller naam, T. A. D I R K S E N. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst nu geplaatst. Heden overleed, na een kort doch sraartelyk lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, WILLEMINA VAN L00, geb. Koopman, in den ouderdom van ruim 62 jaar. Zikrikzek, 7 Febr. 1914. Uit aller naam, JOOST VAN LOO. Heden overleed, na een kort doch smartelijk lyden, op 7 Februari, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Willemina van Loo, geb. Koopman. in den ouderdom van ruim 62 jaar. Zierikzhe, 9 Febr. 1914. L. RINGELBERG. A. M. RINGELBERGBerkiioudt. C. RINGELBERG. G. RINGELBERG—Bielius. JA HILLEBRAND—Rinoblbnbo. JOH. HILLEBRAND. J. RINGELBERG. J. RINGELBERG—Hoouekdand. A. RINGELBERG. C. RINGELBERGGroenleëu CORA VAN DONGEN—Rin- hlkki:^. L. VAN DONGEN. M. RINGELBERG. N. RINGELBERGvan der Werf. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van hunnen Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer ADRIAAN BATEN BURG, betuigt de familie haren harte- iyken dank. Aangifte van Leerlingen met inzending van stukken voor den nieuwen .cursus vóór 15 Februari e.k. Leeftijd (op 1 April) ten minste 14 jaar voor d« le klasse; 12 jaar voorde Voorbereidende klasse. De Directeur, P. VAN DER HAVE. ter behandeling van (borst, long, keel, neus). Speciale behandeling van Asthma, van chronische Bronchitis, van belemmering der Nensademhallng. Spreeknren 11—3 en "sav. 7—8. Orooto Markt Botterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2