ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 Februari 1914. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Cour a n t ABONNEMENT. Do abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9502. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteupi A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groota letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ups. FRANKRIJK. De Frausche pers bevat kolommen druks over het geheimzinnige verdwijnen van een Russische prinses, Elisabeth Mestsjersky, die eenige dogen geleden te Parijs als barre voetsdanseres opgetreden is en die eon paar dagen later wederom een voorstelling zou geven. Reeds waren de aanplakbiljetten overal verspreid, toen zij spoorloos verdween. Kort voor haar vertrek was zij gezien in een bank te Nenilly, waar zij eeu kleine som gelds had afgehaald. De politie zoekt ijverig, maar heeft nog niets gevonden. Prinses Mestsjorsky trad op als danseres en fluitspeelster. Haar zilveren, met goud versierde fluit, heeft zij meegenomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat haar eerste optreden geen genoegzame reclame voor een tweede voorstelling geweest is en dat zij overwogen heefi„Wat mijn verschijnen niet heeft kunnen doen zal mijn verdwijnen wellicht uitrichten". Te Parijs iB men op schandaleu belust en spreekt men graag over dergelijke geheimzinnigheden, waarin zich zoo veel onderstellingen vastknoopen. Clément Vautel maakt dan ook de opmerking, dat men tegenwoordig niet voor een paar dagen van huis kan gaan of de geheele politie zit ons op de hielen. „Het is dus niet meer geoorloofd op reis te gaan zonder gevaar te loopen den volgenden dag iu alle bladen zijn portret, zijn biografie, het intervieuw van den concierge, de bekentenissen van zijn dienstbode, vrienden en verwanten te vinden?" ENGELAND. In het geheel zijn veertig personen van de „Monroe", die gelijk reeds gemeld, bij de kust van Virgina vergaan is, om het leven gekomen. Do geredde passagiers geven sensationeele verhalen van de aanvaring. De schok was zoo hevig, dat de „Monroe" bijna midden- doorgesneden werd en de opvarenden door de ijskoude golven uit hun bedden werden gesleurd. De geredden zijn dau ook allen uit de zee opgevischt.. Een mooie daad van ridderlijkheid is door den telegrafist van de „Monroe" Ferdinand Kuebn, verricht. Hij was naar het dek gesneld, onmiddellijk nadat de aanvaring had plaats gehad cn zag een vrouw bij de verschansing staan„waar is uw reddingsgordel", vroeg hij haar. „Ik heb er geen!" riep zij. „Neem dan den mijne, ik zal wel een andere vinden". Hij gespte zijn gordel los en bevestigde die om de leest van de vrouw. Twee minuten later spoelde de golven reeds boven het gezonken wrak. De vrouw werd door een reddingsboot vaude „Nantucket" opgevischt. Ferdinand Kuehn behoort niet bij- de geredden. LUXEMBURG. Vrijdag ontaardde de zitting vsn de Kamer iu een vechtpartij. De socialistische afgevaardigde Mark viel dr. Koyser, een clericaal advocaat, heftig aan en noemde hem den „commissaris van politie van Itzig", wat voor Kayser een beleediging was, daar deze vroeger is veroordeeld, omdat hy te Itzig de rol van commissaris van politie gespeeld had. Na een legen- heleedigiug van Kayser sprong Mark op Kayser toe en bracht hem vuistslagen toe, waarop Kayser zich zocht te wreken door met boeken te werpen. De andere Kamerleden scheidden do beide worste lenden. PUITSCHLAND. Te Linden, bjj Hannover, is Zaterdag eeu zwaar raisdryf ontdekt. In een oude beerput in de buurt der Davenstedter Strasse werd het lijkje van een vytjarig meisje gevonden, dat herkend werd als de sedert 12 Januari vermiste Hildegard WildhageD. Het lijkje was geheelontkleed, en de keel en het lyfje opengesneden. Het nader onderzoek toonde aan, dat met het kleine slachtofïerije niet nader te omschrijven handelingen waren ver richt, vóór het op zoo afschuwelijke wjjze werd vermoord. De ouders van het meisje hadden eenige dagen geleden een niet onderteekende briefkaart ont- v ngen, waarin de afzender er aicli in niet te herhalen bewoordingen op be roemde, het kleine meisje te hebben vermoord. De justitie heeft 500 mark belooning gesteld op het aanwijzen van den moordenaar. BELGIË. Vrijdagnamiddag had op de spoorlijn St.-Gilles-Moerbeke een vreeselijk onge luk plaat3. De voorman B. Mercks van Stekene was met twee andere personen naar eerstgenoemde plaats gereden en kwam met z'yn rijtuig over een onbe- waakten overweg van de spoorlijn. Juist kwam daar de trein naar Moerbeke aan. De machinist, het gevaar bemerkende, kon niet meer stoppen. Het paard werd aangereden en eenige meters mede- gesleept, doch niet gedood. De voerman bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij eenige uren later overleedde twee inzittenden liepen alleen verwon dingen op. Het rytuig en de lading bestaande uit huisraad, werden geheel vernield. NEDERLAND. UTRECHT, 4 Febr. Gistermorgen vond een 10-jarige jongen in de School straat alhier een couvert met eon aantal coupons er in ter waarde van f 4000. Toen het veDtje het geld aan den eigenaar terugbracht, kreeg hij een belooning van f 20. ROTTERDAM, 5 Febr. Woensdag avond omstreeks half tien meldden twee personen zich aan by een bejaarde dame in de Schoonderloostraat alhier, onder voorgeven, dat zij over de levering van kruidenierswaren kwamen spreken. Op die wijze binnengelaten, hebben zy zich eerst gemaskerd, waarna zy het vertrek der dame binnendrongen. Zy grepen de oude dame by de keel, waarna een hunner haar een revolver voor het hoofd hield. Inmiddels brak de andere de kast open en haalde hij uit een trommelije een bankbiljet van f 200. Hiermede nog niet tevreden, wees de dame hun hare papieren aan. Doch daarvan hebben zij niet veel meegenomen. De politie onder zoekt de zaak. Woensdagavond is een ongeveer 600 kilogram zwaar yzeren af9juithek, op het terrein van 't Blaauwhoedenveen, aan de Rijnhaven Nz. alhier by het sluiten omgevallen en terecht gekomen op het hoofd van den 22-jarigen werkman J. W. M. K., uit de St. Janstraat aldaar. De man sloeg tegen de straat en is bijna terstond overleden. ETTEN, 4 Febr. Maandagnacht heeft een wegens oneerlijkheid ontslagen en daarvoor met hechtenis gestrafte volon tair aan de cotfp, boterfabriek in de Baai alhier, een aanzienlijke som gelds afge perst aan den directeur der fabriek. F. B., zoo heet die volontair, is nauwe- lyks uit de gevangenis ontslagen, of hij belde by den directeur aan, en niet- zoodra was hij in de duisternis binnen gelaten en de deur achter hem gesloten of hij richtte z'n revolver op den directeur en bedreigde hem op staande voet te zullen doodschieten, indien hera niet onmiddellijk een zekere som gelds werd overhandigd. Voor den verschrikten, ongewapenden directeur schoot natuurlijk niets anders over dan aan dit bevel te voldoen. De marechaussee heeft de zaak nu in handen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Dreischer, gehouden op Woensdag 4 Febr. 1914, 's nam. half 2 ure. Voorzitter de heer Van Nahuiis. Alle leden, behalve de heer Klornpo, zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 12 Dec. 1913 werden goedgekeurd. De voorzitter wensebt de leden een gelukkig Nieuwjaar toe in deze eerste vergadering en rekent op steun en op medewerking van hun kant. Tot de ingekomen stukken behooren een adres van het onderwijzend personeel, behelzende een dankbetuiging voor het genomen besluit betreffende de peusion- neering; een brief van J. Slager, dat hij zijn benoeming tot lid van 't Armbestuur aanneemtidem van den havenmeester, dat hij z'n betrekking weer blyft ver vullen; goedkeuriug van Gedep. Staten voor de wijziging «Ier begrooting van 1913; proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas was f5661,30, overeenkomende met de vertoonde gelden en geldswaarden goedkeuring van Gedep. Staten voor het 2de suppletoir kohier van den hoofde- lijkeu omslag goedkeuring van hetzelfde college betreffende verhooging rekening 1912; rekening en verantwoording van het muziekgezelschap „Crescendo" over 1913, welke sluit met een goed slot; het rapport der braDdweer-directie, waarin o. a. ver zocht wordt meer sleutels rond te geven aan belaughebbenden en ook om meer manschappen te belasten met het bewaren der meubelen bij een evenlueelen brand eeu schrijven van het muziekgezelschap „Crescendo" om de muziektent niet op de aangewezen plaats neer te zetten, maar meer achterwaarts tusschen de twee portalen van kerk en school, het geen èn directeur èa de meerderheid der leden wenschelijker achten met het oog op klank, tocht e. a. Burgeni. en Weth. stellen voor de toestemming hiervoor niet te geven en de tent te plaatsen, zooals is besloten, vooral ook mot het oog op het plautsoen. De heer Klorape verschijnt ter ver gadering. Over de tent, de plaats daarvan wordt nog druk gesproken. Het voorstel komt in stemming en wordt met 5 voor en 2 tegeD aangenomen. Mede is ingekomen een circu'aire van een commiFsie om opSchouwen-Duiveland een electrische centrale op te richten. Tot bestrijding der kosten voor onder zoek enz., vraagt genoemde commissie f 25, met dien verstande, dat, indien die f 25 niet geheel wordt gebruikt, de rest wordt teruggegeven. Burgem. en Weth. stellen voor in plaats van f 25, f 15 te geven, hetwelk zij voor de voorloopige plannen voldoende achten. Daar niemand hieitegen eenige bezwaren heeft, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde komt nu af- en over schrijving der rekening 1913 en de wijziging der begrooting. Deze laatste wijziging staat in verband met 't geven van enkele meerdere les-uren bij het herhaling6onderwijs en den kindertoeslag der onderwijzers. Goedgekeurd. De voorzitter vraagt machtiging van don raad om een geldleening van f 650 aan te gaau tot het betalen van rente en wegens den verhoogden post der begrooting tot bouwen van de veldwachterswoning. Deze leening had misschien niet behoeven te geschieden, wanneer de havengelden niet zoo waren tegengevallen. Enkele leden voeren hierover nog bet woord en hieruit blijkt, dat ze zoo weiuig mogelijk willen leenen, maar de zaak ook niet anders op kunnen lossen. Aangenomen. De voorzitter leest het kohier der hondenbelasting voor, 't welk wordt vastgesteld na een kleine wijziging. Ter tafel komt nu bet voorslel, om s gedeelte, zijnde f 377, van de aan bestedingssom van den oprit aan den Boogerdweg, als een post op de be grooting voor 1914 te plaatsen en in verband daarmee, liet verhoogen van den hoofdelijken omslag. Tegen dit voorstel verheffen de meeste boeren hun stem en er ontspint zich een levendige discussie tusschen don voor zitter en leden, voornamelijk do heeren Doeleman en Goemans. Ze dachten be paald, dat genoemd werk bestreden zou worden uit 1913, daar ook de besteding nog in dat jaar beeft plaats gehad. Daar er echter geen audero weg open schijnt te zyu, worden ze op de begrooting ge plaatst. Ter wille van den verslaggever, wien dan 't lange wachten wordt bespaard, doet de voorzitter met toestemming der leden nu de rondvraag, alvorens tot de geheime zitting over te gaan De heer Der Weduwen het woord verkrijgende komt terug op het voorge vallene in de laatste raadsvergadering, n.l. dat toen by iets beweerde, één der mede-leden begon te lachen en de voor zitter hem toen zeide, dat hij de orde wel zou bewaren. Hij duidt dit deu voorzitter ten kwade eu noemt hem partijdig, en richt zich dau naar deu verslaggever en doet hem een vraag omtrent zijn vorig verslag. De voorzitter zegt genoemd raadslid nog eens, dat hier gelachen of gehuild mag wordenmits het hem of een anderen spreker niet hindert en wat de partijdigheid betreft, zegt de voorzitter, dat. hij belast is met de leiding en niet een ander en dat hy zal waarschuwen, indien hij 'fc noodig acht. Verder verzoekt spreker den heer Der Weduwerrniet het woord te richten buiten den raad, maar tegen hem of één der leden en heeft hij zich te beklagen over een verslag, dat moet hij zulks doen bij de Redactie van het betrokken blad. De heer Der Weduweu vraagt nu den voorzitter of er een instructie bestaat voor den secretaris en wanneer die zijn uren heeft, daar hem hiervan niets be kend is. De voorzitter„Dat kan ik niet helpen maar er bestaat wel degelijk een instructie, die evenals alle verordeningen afgekondigd is. Om vaste uren te houden acht ik niet in 't belang der gemeonte. Wil de laad dit echter wel, vindt hij 't goed, maar hij zal zich dan ook stipt aan zijn uren houden. Voor 't algemeen belang is 't beter dat de instructrie niet ge handhaafd blijft. Nadat de voorzitter nog een vraag van voorgenoemd raadslid heeft beant woord, de aanbestedingssom van de veldwachterswoning betreffende, verkrijgt de heer Doeleman het woord Hij ziet hier tot z'n verwondering een brandkast staan en wil daar gaarne meer van weten. Misechien zegt spreker is het een zaak van Burgem. en Weth. maar zou het toch aardiger gevonden hebben het eerst aan den raad mee te deelen, alvorens tot aaukoop daarvan over te gaan. De heer Goemans is het hiermede volmaakt eens. en zou het liever ook eerst aan den raad hebben zien voorge steld en de heer Van der Doe meent dat het niet mag zonder voorkennis. De voorzitter licht de zaak toe aan genoemde heeren en zegt o. a. dat het geheel een zaak is van Burgem. en Weth., dat dus de ledeu van den raad hierin niets kunneu zeggen, en het behoort tot den post op de begrooting, „meubilair gemeentehuis". De heer Doeleman verder gaande, vraagt hoe het geschapen is met de nachtwacht. Spreker zegt niet te weten, althans niet vun den voorzitter, waarom de nachtwacht heeft bedankt. De voorzitter zegt, dat het benoemen van een nachtwacht berust bij den burgemeester als hoofd van de politie, maar dat hij dit, evenals zijn voorganger, doet in overleg met bet Dagelijksch Bestuur. Burgem. en Weth. hebben nu voor nachtwacht, daar de vorige het voor hetzelfde bedrag niet meer deed, den veldwachter aangesteld, echter niet voor het salaris dat z'n voorganger ge noot, maar f 10 minder, alzoo f 60, met beperking van bet aautal diensturen. De heer Van der Doe vraagt eenige inlichtingen omtrent den woningbouw van den veldwachter, waarop de heer Padmos hem te woord staat. Spreker begint voorts een breedvoerige ver handeling te geven over een progressieve belasting, daarbij Amsterdam als voor beeld nemende en een manier aangevende hoe die belasting iu deze gemeente te laten werken. De leden wenschen echter eerst eens een uitvoerig plan te zien voor ze hieraan hun stem zouden kunnen geveu. Verder gaande zegt spreker reeds een plan te hebben hetwelk hij nader toelicht. Drukke besprekingen worden hierover gehoudenvele raadsleden vinden het irlée prachtig, maar of 't uit te voeren is, is een tweede vraag. De voorzitter is van meening, dat het aantal reclames van den hoofdelijken omslag er niet minder op zullen worden en dat bij het invoeren van een derge lijke belasting de arbeiders zeker in de hoogte gaau. De heer Der Weduwen is vóór een progressieve belasting en vindt het be staande kohier niet zuiver. De heer Van der Doe zegt dat de arbeiders van hun tekorten betalen, ze hebben geen inkomsten, waarop de heer Klompe aanmerkt dat spreker overdrijft. De heer Rietdijk zegt dat er genoeg menschen zijn die van f 500 netjes kunnen leven, maar er ook zijn die het van f 1000 niet kunnen. De voorzitter vraagt of bij die klasse dan wel de tering naar de nering wordt gezet. Er ontspint zich een levendige discussie ovor het door v. d. Doe genoemde be lastingstelsel. De meerderheid van den raad wil eerst een uitgewerkt plan met cijfers zien, eer -ze haar goedkeuring hecht aan het voorgestelde. Het voorstel van den heer v. d. Doe, om in deze gemeente een progressieve belasting in te voeren, wordt met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. d. Doe en Der Weduwen vóór, verworpen. Geèn der overige leden meer het woord verlangend sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat men in geheime zitting tot vaststelling van het kohier voor den hoofdelijken omslag. Landbouw eo Veeteelt. Met genoegen namen wjj kennis van een brochure over „Landbouw en Levensverzekering". Deze brochure, samengesteld door den heer F. JANSEN, lid der Gedepu teerde Staten van Groningen, is zeer lezenswaard. Voorop stellende dat levensverzekering niet het middel voor alle kwalen is, toont hij op onderhoudende manier aan hoe de levensverzekering het crediet van den landbouwer versterkthoe zjj een middel is tot vrijmaking van zyn met hypotheek bezwaard grond bezit; hoe zjj voorkomen kan het bezwaren, verbrokkelen of verkoopen van zijn grondbezit bjj vroegtjjdigen dood, enz. enz. Het zou ons te ver voeren alle gevallen te noemen waarin een ver zekering voor den landbouwer van groot nut, ja, noodzakeljjk kan zjjn. Wij meenen ieder landbouwer te mogen raden een brochure te vragen aan den heer E. Slik te Breda. Zjj wordt geheel kosteloos verstrekt. De toestand van landbouw en veeteelt op Walcheren ln 1913. Aan het verslag over den toestand van landbouw eu veeteelt op Walcheren in 191.3, uitgebracht in de heden (Vrijdag) gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg der Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, door den voorzitter den heer jhr. P. J. Boogaert, is het volgende ont leend: In het algemeen moet worden opgemerkt, dat de toestand, althans wat betreft den akkerbouw, zeer ongunstig was, als een gevolg van de zeer ongun stige weersgesteldheid in het eerste half jaar. De opbrengsten daalden daardoor tot ver beneden het gemiddelde, en toen het weer gunstiger werd, was het reeds te laat om nog verbetering te kunnen brengen. De graanoogst was bizonder slecht tarwe, gerst en haver konden 't nauwe lijks tot de halve opbrengst van andere jaren sturen, ook met boonen was dit het geval; aardappelen en suikerbieten zijn zeer tegengevallen, terwjjl het vlas zoo zeer had geleden, dat daarvoor niet dan slechte prijzen konden worden be dongen. Een gunstige uitzondering maakte de hooibouw, er werd een flinke hoeveelheid van geoogst en de hoedanigheid van het hooi was zeer goed. De woiden waren uitstekend, wat aan het vee ten goede kwam en in tegenstelling met 1912, kon ditmaal tot zeer laat in het najaar daar van geprofiteerd wordeg. De veestapel stond er dau ook best voor, was zeer gezond en de fokkerij bracht loonende prijzen op. De paardenfokkerij, hoewel nog lang niet wat ze moest zijn, wijst toch wel op eeüigen vooruitgang. Zeer hooge prijzen werden gemaakt, vooral voor jonge dieren. De varkens leden ditmaal nogal aan vlekziekte, doch alleen zij, die hunne dieren niet lieten inenten, ondervonden daarvan de schadelijke gevolgen. De geiteufokkern gaat steeds vooruit, wat vooral voor aen landarbeider een groot belang ie. De zuivelbereiding gaf alle reden tot tevredenheidde boter bracht zeer hooge prijzen op en ook de eierenprijzen waren goed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9