ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 Februari 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Brieven uit de Hofstad. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke rmfcmers 5 cent. Voor het buitenland, verzending één> per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9502 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 18 regels 80 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsrniddags uiterlijk 2 urn. CHINA. Te Nanning, in Zuid-China. heeft een gruwelijke blocd-bruilofl plaats geliad. Één der rijksle grondbezitters was in het huwelijk getreden mei Ti rijk meisje. Hij had voor die ge legenheid een prachtig feest gearran geerd, waarop een driehonderdtal gasten waren uitgenoodigd. Toen het fcesl in vollen gang was, drongen plotseling 00 roovers de zaal binnen en begonnen op de vroo- lijke gasten met messen en sabels in te hakken. De ongelnkkigen ver weerden zicli zoo goed zij konden, doch zij waren niet gewapend en moesten het onderspit delven. Twee-cn-twintig gasten werden ge dood, de overigen kregen min of meer ernstige wonden. Ook bruid en bruidegom zijn deerlijk toege takeld. De moordenaars waren even wel niet uit bloed- maar uit goud dorst gekomen. Zij namen 20 rijke grondbezitters, goed gekneveld, mee naar hun hol in dc bergen van Lao Xu komen hun vertegenwoordigers dalwaarts om met de treurende familieleden te onderhandelen over t bedrag van den losprijs De provin ciale regeering heeft echter besloten een militaire expeditie naar de ber gen van Lao te zenden. AMERIKA. De bende der „Zwarte Hand" te New-York, waarvan men sedert eeni- gen tijd niet meer vernam, is thans weer opgetreden. Op 17 Januari ver dween Dlotseling in New-York de rijke Galiforniër Clarks. Zijn vrouw en kinderen hielden hem voor dood. Dezer dagen heeft echter de chcl' der politie te Los Angelos een brief ont vangen. waarin de gevangenneming van den millionair wordt medege deeld, terwijl een losgeld van 72.000 dollars wordt gevraagd. De be ide heeft de brutaliteit de politie-chef te verzoeken als onderhandelaar tusschen de „Zwarte Hand" en de familie Clarks op te treden. De fa milie is bereid het geëischte losgeld te betalen. DÜITSCHLAND. De Berlijnsche politie heeft een goede ontdekking gedaan. Zij heeft een dieven-school gevonden en leer meester zoowel als leerlingen achter slot en grendel gebracht De geheele inrichting deed denken aan Dickens' Fagin, Sikes en Olivier Twist. De Berlijnsche Fagin heel Wilhelm Foth, een man, die reeds 12 jaar dwangarbeid achter den rug heeft. Zijn eerste leerling was een joggie uit de provincie. Hij trof het kereltje zonder een cent op zak verlaten op straat aan, nam hem mee naar zijn huis en richtte hem af. De éerste leerling bracht een tweeden aan en Foth liet beide jongens inbreken en stelen óp een eesst door hemzelf ter dege verkend terrein, terwijl hij zich tijdens de onderneming achteraf hield. De buit werd dan door hem verkocht en de jongens werden be loond. Toen dezer dagen één der boefjes in een kroeg trachtte in te breken, werd hij door een waakzaam agent in den nek gepakt. De jongen be kende en verried waar het kantoor van zijn patroon te vinden was. In de woning van Foth vond men een grooten voorraad inbrekers-werk tuigen, uitstekende vermommingen en nog wat gestolen voorwerpen. NEDERLAND. IJMUIDEN, 8 Febr. M^n zal zich herinneren, dat 4 September 1913 de ingezetenen alhier werden opge schrikt door dc tijding, dat op de 16-jarige Dina Sant in de huiskamer der ouderlijke woning door Jacob Bresier was geschoten en Dina daar door doodelijk was gewond. Brester, een ontwikkeld man, die tevens vermogen bezat, had 'n jacht in eigendom, waarmede hij maanden lang, nu eens op deze, dan weer op die plaats alhier lagen als hij tochtjes maakte verzocht hij ingezetenen en ook dochters yah ingezetenen hem daarbij te vergezellen en zoo was Dina Sant ook wel eens één der gc- noodigden geweest, waardoor een verhouding was ontstaan lusschen lie beidén. Welke drijfveer Bresier lol zijn daad heeft gebracht, ligt in het dui ster, een feit is het, dat hij op 1 Sep tember 's avonds naar de woning der familie Sant is gegaan, de huis kamer is binnengetreden, en op Dina uit een revolver twee schoten heeft gelost. Na een zeer lange instructie, waar bij o. m. de doctoren Kam en Muller als deskundigen zijn opgetreden om een onderzoek in te stellen, naar de al dan niet toerekenbaarheid van Brester, heeft de rechtbank thans bepaald, dat de zaak in een buiten gewone zitting van hun college zal worden behandeld op Maandag 16 Februari, 's ochtends te tien uur. Aan Brester wordt ten laste ge legd, dat hij met het oogmerk Dina Sant van Het leven te berooven, op deze opzettelijk moedwillig op of omstreeks 4 September 1913, na zich in de huiskamer van haar ouderlijke woning te hebben hege ven, twee schoten heeft gelost uit een met scherp geladen revolver, die hij op haar hoofd had gericht, waarvan één dier schoten in T hoofd en in de hersenen is doorgedrongen, tengevolge waarvan Dina Sant op 6 September 1913 is overleden. RECHTZAKEN. De oude rok en do uitdraagster. 2 dames op de Brouwersgracht te Amsterdam lieten een uitdraagster uit de Binnen-Wieringërstraat bij zich komen om eenige oude kleeren te koopen, die hadden toebehoord aan een o vérleden familielid. De koop werd gesloten voor een rijksdaalder en.de uitdraagster nam het goed mee. Maar meteen nam zij een ouden rok mee, die aan een kap stok hing en die 'niet in den koop be grepen was. Natuurlijk was die daar niet in begrepen, want die oude rok was vijfduizend gulden waard. Immers de dames hadden die als „safe deposit" gebruikt en er haar ka pitaaltje van vijfduizend gulden in verborgen. Gewoonlijk droeg één der dames het waardevol kleeding- stuk en dan waren die zordvuldig in de voering genaaide effecten, vrij veilig bewaard; maar dien dag had de draagster den rok in huis lijdelijk uitgetrokken om zich gemakkelijk te bewegen Zoodra z'ij haar geld miste, was zij naar de uitdraagster gegaan, of die misschien bij ongeluk een ouden rok had medegenomen, maar de uit draagster, die inmiddels de effecten gevonden en voor zich gehouden had, hield zich van de domme en liet de dames ongetroost en ontroostbaar heengaan. En ook later, toert er advertentie in de couranten ver scheen, waarin f 500 belooning werd toegezegd aan 't terugbrengen van de effecten, liet zij zich niet ver murwen, hoewel haar man haar nog aanspoorde de stukken van waardi aan de dames terug tc geven. De effecten werden onder den vloer van den kelder in den grond verborgen, ten einde later te worden verzilverd. Dit alles geschiedde nu ongeveer 3V2 jaar geleden. In 1911 was de uitdrager er toe gekomen een deel van de effecten te gelde te maken. Ze had daartoe een haringkoopman, die tegenover haar woonde in den arm genomen en deze had op zijn beurl een koperslager bereid gevonden de stukken te ver zilveren. Hij was er mee naar een bank gegaan en had ze in proion gatie gegeven voor ruim f 3000, later zijn ze definitief verkocht. Van die f 3000 had degeen, die de stuk ken beleende f 1000 gehouden voor zijn moeite, ook de haringkoopman had zijn aandeel gekregen en de uit draagster de rest, dat zij in haar zaak voor dë huishouding had gebruikt. Fr was ook nog f1375 op n spaar bankboekje gezet, maar dit geld was f 7,03 na, ook gaandeweg ver bruikt. In December j,katoen zij in geld verlegenheid verkedrde, had zij be sloten nog een deel van de effecten welke zij had overgehouden, te ver knopen. Zij ging met die stukken naar een effectenhandelaar om te vragen wat ze waard waren. „Kom morgen maar eens terug" was het antwoord geweest en toen zij zich den volgenden dag op het kantoor vervoegde, werd zij door een recher cheur aangehouden, omdat inmid dels gebleken was, dat de stukken waren gesignaleerd als van diefstal afkomstig. Bij een huiszoeking in de woning van de uitdraagster werden op zol der, verborgen in een oude kachel, nog drie effecten met couponbladen gevonden. De uitdraagster, de haringkoop man en de koperslager hadden zich ihans voor de rechtbank te verant woorden wegens de bovenvermelde feiten. De vrouw stond terecht wegens verduistering, de beide anderen we gens heling. Alle drie legden een bekentenis af. Het O. M. wees er in zijn reqisitoir op, hoe verkeerd de dames er aan gedaan hadden haar geld op zoo'n zonderlinge wijze te bewaren, terwijl er toch in een stad als Amsterdam zooveel gelegenheid'is het veiliger op te bergen. Spr. deed uitkomen, dat de uitdraagster, toen zij dc effecten vond, in de verleiding werd gebracht zich die toe te eigenen, maar daar tegenover staat, dal zij hardvochtig en onvermurwbaar is gebleken, toen zij zag hoe wanhopig de dames waren óver hel verlies van haar ka pitaaltje. Eisen vijf maanden gevangenis straf en tegen de helers zes maanden* Ds mijnramp bij Dortmund. De ramp in de mijn „Minister Achenbach" tc Brambauer bij Dort mund is niet zoo ernstig als men aanvankelijk had gevreesd. Duchtte men toch, dat het aantal dooden, dat van de vorige rami) in dezelfde mijn. in December 1912, toen daar een 40-tal mcnschen hel leven ver loor, verre zou overtreffen, gelukkig dat vermoeden ongegrond ge bleken, ofschoon men toch altijd nog van een ernstige ramp mag spreken De berichten toch deelen mede, dat hel aantal dooden officieel 25 is vastgesteld. Ofschoon het 7 uur in den avond was, toen de zwarte dood zijn killen greep weer naar die werkers onder de aarde uitstrekte, verliepen toch nog eenige uren, eer 't bericht van de nieuwe ramp in de mijn „Mi nister Achenbach" bekend werd Deze mijn ligt namelijk eenigszins afgesloten van bel groote verkeer Zoo was het reeds tegen den nacht van Donderdag op Vrijdag, toen de Jobstijding te Dortmund ontvangen werd. Hel terrein van de mijil-exploitatie biedt I gewone beeld van een mijn, die door een ramp getroffen is: zie Jkenwagens en automobielen en daar tusschen bewegen zich mannen grijze uniformen, met een witten hand om den arm, waarop 'tRoode Kruis. De bureaux der directie en van 't technisch beheer blijven den geheelen nacht verlicht. De bekken van het terrein zijn gesloten en door gen darmes afgezet. Daar buiten ver dringt zicli de menigte wcenende vrouwen en kinderen, in grooten angst over het lot van den man en vader, die niet is thuis gekomen. Tel kens komen de kooien uit de mijn omhoog, soms met lijken en gewon den. De lijken worden op een baar weggedragen naar een loods, waar men den grond heeft bedekt met versch stroo en hierop legt men hen neer, hun voorloopig' doodsbed. Zij zijn allen in hun werkpak, de mee- stcn met ontbloot bovenlijf, zwart van het kolenstof, zooals de dood hen bij den arbeid heeft overvallen. Langzaam beweegt zich een cin- delooze rij van mannen en vrouwen langs de dooden, om tc zien, of er ook nabestaanden van hen onder zijn. Nu en dan doorklieft een gil de plechtige stilte van tie doodenhal of ondersteun! men een in snikken uit gebarsten vrouw en dan weet men, dat er weer een doode is herkend. Medelijdende handen bedekken het in doodsstrijd verwrongen gelaat van den doodc met een doek. Den gewonden verlceiien artsen, in groot aantal op het terrein aan wezig, de eerste hulp en daarna legt men hen in de ziekenwagens, die hen naar het gemeentelijk zieken huis van Brambauer vervoeren. Het mag tot eenigen troost strekken, dat slechts weinig gewonden in levens gevaar verkceren. Zooals men dat in de Westfaalsche mijndistricten gewoon is, hebben ook bij dit ongeluk kameraadschap en moedige hulpvaardigheid zich weer schitterend getoond. Zoodra het on geluk bekend was, meldden zich geheele drommen vrijwilligers aan om hij de reddingsploegen tc worden ingedeeld en gevaar voor eigen leven geringschattend, af te dalen in de door het ongeluk geteisterde schach ten. ten einde daar te redden wat nog te redden viel of anders de ge vallenen boven te brengeii, waar hun een laatste rustplaats zal worden bereid. Uit de omliggende mijnen „Minister Stcin", „Waltrop" en „Adolf van Hanscrmann" rukten reddingsploe gen aan onder leiding van ingenieurs. In den beginne hadden dc wak kere redders met ernstige hinder nissen te kampen, vooral de door de ontploffing ontsnapte vergiftigde dampen maakten hun t verder door dringen in de mijngangen bezwaar lijk. Met behulp van zuurstof-appa raten m andere toestellen gelukte het hu- r/enwel een aantal gewonde kameraden aan den dood te ont rukken. In den loop van den nacht kwa men eenige noofd-ambtenaren van het regeeringstoezicht op de mijnen en deze heeren daalden terstond in de schacht af, ten einde 't reddings werk te overzien en den omvang der ramp vast tc stellen. Omtrent de oorzaak valt nog weinig te zeg- n, dc meesten, die hieromtrent medecleelingen zouden kunnen doen, zooals de beide opzichters van de schacht, bevinden zich onder dc dooden. Als een gunstige omstandig beid mag worden aangemerkt, dat de ontploffing geen brand heeft ver oorzaakt en daaraan heeft men het voornamelijk te danken, dat 't aantal dooden niet grooter is. Aan den Keizer en aan den Minister van Handel zijn uitvoerige berichten omtrent de ramp geseind. schillende weiden. Men heeft gras- hooi van 2 en 3 pCt. verteerbaar eiwit, en er is ook van 9 10 pCt. En het eigenaardige is, dat met de stijging van het eiwit gepaard gaat een toename van liet vetgehalte, het zetmeelgehalte en de aschbestand- deelen, rn. a. w., dat de kwaliteit van het hooi dus in alle opzichten stijgt. Tot op een zekere grens kan de vee houder zelf zijn wciclen verbeteren Een ralionceie bemesting met stik stof. phosphorzuur en kali is voor alle weiden absoluut noodig, zoowel als voor die der veehouderijen als voor die der gemengde bedrijven, maar toch in de eerste plaats voor die der laatste, daar waar de kwaliteit van hel gras verbeterd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stijgen. Behalve de bemesting met kali en phosphorzuur in den herfst of in 't voorjaar, is het dus nood zakelijk in het voorjaar alle weiden te bemesten men Chili-salpeter. De minste hoeveelheid, die daar voor dienen kan, is 150 K.G. per H A. Al naar de toestand der weide minder gunstig is, geve men meer. Dat. behalve een stijging van het eiwitgehalte en dus van de kwaliteit van het gras ook de hoeveelheid gras en hooi toeneemt, behoeft zeker niet gezegd te worden. Docli niet alleen de kwaliteit van het hooi, maar ook die van andere producten, als: granen, voederbie ten, aardappelen, enz. kan door een bemesting met Chili-salpeter ver beterd worden. Het is juist deze intensief werkende stikstofmeststof, die het eiwitgehalte dezer voedings stoffen doet stijgen. Het direct ge volg van een Chili-salpeterbemesting aan veevocdergcwassen is, dat de boer minder kraehtvoedcr behoeft te koo pen Immers de aanvoer van kracht voer kan alleen dienen, om in gebrek van eiwit te voorzien. Wanneer ik het voorgaande kort samenvat, kom ik tot deze conclusie: Een bemesting met Chili-salpeter op weiden en veevoedergewassen, ver hoogt het eiwitgehalte van het vee voeder en daarmee de kwaliteit van het veevoeder in het algemeen. Een direct gevolg daarvan is een voor uitgang en verbetering van den vee stapel. Welde, bouwland, stal. De aard en de toestand van liet vee hangt ten nauwste samen met den aard en den toestand van den bodem, waarop het leefd van den grond, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit de veestreken van ons land beesten naar elders, naar min der vruchtbare streken, dan gaan de koeien en het geslacht, dat zij voort brengen. in typische eigenschappen achteruit, tenzij men zeer bizondere eigenschappen neme. Een Holland- sche, Friesche of Groningsche koe (deze laatste als type van vleesch- productie), overgeplaatst op den hoogen grond van Noord-Brabant of Drente, verliest met haar nageslacht, haar goede hoedanigheden, tenzij bizondere zorg besteed worde aan liet voer in de eerste plaats aan dc weiden. Er is een kolossaal verschil tusschen het gras of hooi van ver XLIV. Hoe hooger het ksvik in de ther mometers is geslegen, hoe lager de verwachting hij jong en oud gedaald dat liet weder „beteren" zal. Schaatsenrijders zijn doorgaans beste menscnen (althans op het ijs- vlak), maar één ondeugd hebben ze gewis, van n.l nimmer voldaan te zijn Daar hebben wc, terwijl de wintcr-met-ijs al vrijwel met de rook in den schoorsteen naar hoogere regionen was vervluchtigd, nog waarlijk een mooi stuk ijs in onze vaarten en vijvers gehad, en dagen achter elkander is er het ijzer niet van den ijsvloer geweest; en in plaats van nu met een dankbaar hart te zeggen: „het was welletjes", is het niets dan mopperen en zeuren wat ge uit des schaatsenrijders mond kunt hooren, over dat lamme weer en die akelige dooi" Zoodat in het algemeen genomen het schaatsen rijdend menschdom, in de residentie evenals elders, al even ondankbaar is alshet overige menschdom kan zijn. Dat de plotselinge en zoo sterke dooi heel wat plannen in de war ge stuurd heeft staat vast; evenzeer als dat 2ij mislukte ijsfeesten op haar geweten heeft. Hier hij ons was dat; gelijk van zelf spreekt, natuurlijk 'n heel fijn ijsfeest, n.l. hel gecostu- meerde „fèie de glacé", dat de Haag- sche Club hare leden aanbood, maar dat feitelijk en in dubbele beteekenis in het water gevallen is. Eveneens was dit liet geval met het feest, dat de Koningin aanbood aan de mili tairen van het Haagsche garnizoen op de mooie, geheel afgesloten baan achter het „Huis ten Bosch", het bekoorlijk paleis van de vroegere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5