Ingezonden Mededeelingen. Naar betere tijden. PREDIKBEURTEN. Zondag «V Februari 1914. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure, ils. Sybesma (Avondmaal), 's Avonds zes ure, ds. Sybesma (Nabetrachting). Donderdag 12 Febr. Locaal Schuddcbeurs. 's Avonds half zeven ure, ds. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse's nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Woensdag 11 Febr. 's Avonds half zeven ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, 'ds. Adriani. Bnrgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, d«. Van Maanen. Woensdag 11 Febr. 's Avonds zeven ure (Bijbellezing). Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. IlaatnBtflde.' ïferv. Kerk. 's Voorm. \?dlrtien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Bron. wer (Bed. H. A.) en 's nam. twee ure, ds. Brouwer (Dankz. H. A.). Donderdagavond half zeven ure, ds. Brouwer (Bijbellezing). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en \nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meg er. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Protestantenbond, 's Voorm. tien ure, ds. De Roode van Zierikzee. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani van Serooskerke. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nleawerkcrk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, de heer J. Overduin. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Staal. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Peter. Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en avonds vijf ure, ds. Taal, Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, Leeskerk; 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Mackenze. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vjjf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Gewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Loran. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Den Oudsten (Afscheidsrede) en 's nam. twee ure, ds. Van Apch. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lan- ting, 's nam. twee ure, Leeskerk, 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Dinsdag 10 Febr.'s Avonds zes ure, ds. Jansen te Barneveld. St.-Manrtensd(jb. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten (Doopsbediening).' Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet, Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp (Doops bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, de heer De Graatf; 's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Asch en 's nam. twee ure, de heer Rgnberg (Preeklezing). Geref. Kerk. 's Voorm half tien ure en's nam. twee ure, ds. De Brugn's avonds half zes ure,, Leeskerk. Soherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam., tweo ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Woensdag 11 en Donderdag 12 Febr.'s Avonds zes ure, ds. Jansen van Barneveld. ötavenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Donderdag 12 en Vrijdag 13 Febr.: 's Avonds zes ure, ds. v. d. Heijden van Vlaardingen. St.-Annalaud. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Lans (Doopsbe diening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vjjf ure, Leeskerk. De Provinciale Landbouw tentoonstelling te Middelburg. Voor de afdeeling Middelburg van de Maatsch&ppü tot bevordering van Land bouw- en Veeteelt in Zeeland hield heden (Vrjjdag) de heer C. Zwagerman, rgks-zuiveleonculent voor Zeeland, een lering over het tentoonitelüngswezen en de Tentoonstelling in September a.s. die erkend wordt door het rjjk, en die (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Een ziek jong meisje bracht hare dagen in lijden door en kon alzoo geen enkele levens vreugde smaken. Haar verdriet werd verdubbeld door het feit, dat zij had beproefd te genezen, door de voorschriften in acht te nemen die haar waren aangeduid. Zij had alles beproefd zonder dat zich eenige verbetering had voor gedaan. Zjj zag hare vriendinnetjes van den zelfden leeftijd gezond en gelukkig en zij smeekte met alle macht om het weldadige middel dat haar haar plaats tusschen de be gunstigden van het leven zou doen hernemen. Dat weldadige middel heeft zich op een goeden dag aan de arme zieke aangeboden in den welbekenden maar te dikwjjls vergeten vorm der „Pink Pillen voor Bleeke Mon.schen", het onovertroffen middel der verzwakten, der uitgeputten. Men heeft deze pillen aan de zieke aangeraden, die ?ich na weinige dagen geheel veranderd gevoelde. Weinig tijd daarna schreef zij: „Ik kan niet anders dan met grooten lof spreken over de Pink Pillen. Voor ik uwe pillen gebruikt had, sleepte ik een ellendig leven voort tengevolge van mijn toestand van bloedarmoede en bleekzucht, en zeer dikwijls ben ik tot wanhoop vervallen. Duizelingen, hartzwakte, hoofdpijnen, schele hoofdpijn, dat waren mijne kwalen van iederen dag, zonder te spreken van injjn groote zwakte en mjjn vol komen gebrek aan eetlust. Van af den dag dat ik uwe Pink Pillen genomen heb, is mijn toestand verbeterd. Mijne ongemakken zjjn minder dikwijls en minder heftig geworden en zijn eindelijk volkomen verdwenen". Mej. Betta Iraholz Bruggen. De behandeling der Pink Pillen is gemakkelijk, daar zjj bestaat uit het nemen van 2 of 3 pillen per dag. Zij kost weinig, daar de werking der pillen snel is en de verbetering zich spoedig doet gevoelen. Denk eens dat gij voor een voorwerp dat dikwijls nutteloos is heel wat belangrijker sommen besteedt, en dat de kleine uitgave voor een doosje Pink Pillen u de gezondheid kan weergeven, dat onschatbare goed, dat, wanneer men het verloren heeft, maakt dat men alles verloren heeft. De Pink Pillen zgn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen bjj het Hoofd- DepÖt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdamvoor Zierikzee en Ometreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. met medewerking van de Koninklyke Nederlandsche Landbouwvereeniging ge houden wordt. Spreker achtte, wanneer een land bouwende provincie als Zeeland een groote Provinciale landbouwtentoon stelling organiseert, het van het grootste belang, dit onderwerp in de landbouw- vergaderingen te behandelen. De groote landbouwtentoonstelling in 1907 in Den Haag gehouden, was het uitgangspuat voor verschillende beschouwingen over het landbouwten toonstellingswezen en leidde ten slotte tot oprichting van de Koninklyke Nederlandsche Landbouwvereeniging (K. N. L.). By deze vereeniging zjjn de meeste groote landbouw vereenigingen in Nederland aangesloten. Ze heeft vry groote eigen inkomsten en ontvangt belangrijke subsidies van de regeering. Haar hoofddoel is, het voorbereiden en leiden van landbouwtentoonstellingen in Nederland. Voor de oprichting van deze ver eeniging hadden we in Nederland drie groote landbouwtentoonstellingen gehad n.l. in 1854 te Arnhem, in 1884 te Amsterdam en in 1907 in Den Haag. Bovendien elk jaar een groot aantal provinciale en plaatselijke tentoon stellingen; de laatste jaren gemiddeld 20 a 30 per jaar. Deze tentoonstellingen wierpen grooten- deels niet dat nut af, wat landbouw tentoonstellingen wel kunnen geven. Dikwijls waren het meer gelegenheden voor ontspanning voor de landbouwers. In tweeerlei opzicht streeft de K. N. L. er naar hierin verbetering te brengen en heeft ook reeds veel bereikt. Allereerst heeft ze getracht, een bepaald systeem uit te werken, voor het landbouwtentoonstellingswezen in Nederland. Dit komt hierop neer, dat er allereerst zal zyn elke 10 jaar een nationale landbouwtentoonstelling, ge organiseerd door de K. N. L. Verder elk jaar, uitgezonderd het jaar voor de nationale tentoonstellihg, in één der provincies een provinciale tentoonstelling. Deze tentoonstelling ontvangt steun van de K. N. L. en is de eenige in dat jaar offioieël erkende. Om de 12 jaar keert deze tentoonstelling dus in dezelfde provincie terug. Tenslotte zullen -er blijven de kleine plaatselijke tentoon stellingen, als die van do Afdeelingen der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij enz. Hiervoor is geen bepaalde regeling ontworpen. Van veel meer belang dan hot in 't leven roepen eener beurtregeling, was echter het werk dat de K. N. L. ge daan heeft om opzet en inrichting der tentoonstellingen te verbeteren. Ben landbouw-tentoonstelling moet onder wijzend werken en de afzet van onze producten ten goede komen. Elke landbouw-tentoonstelling moet dienstbaar worden gemaakt aan de ontwikkeling van den landbouwer en het vooruit brengen van het landbouwbedrijf. Tot nog toe voldeden de meeste landbouw tentoonstellingen niet aan dien eisoh. Wo danken het v.n.l. aan de K. N. L. dat thans aan goede landbouwtentoon stellingen de volgende eisohen worden gesteld 1. Ze moeten in al hare onderdeelen het karakter dragen van aanschouwelijk onderwijs 2. Ze moeten zooveel mogelijk dienst baar worden gemaakt aan een goede afzet onzer landbouwproducten. 3. Alles moet op een eenvoudige, pakkende wyze worden voorgesteld en feestelijkheden moeten worden geweerd, wijl ze de bezoekers afleiden. De Zeeuwsche landbouwtentoonstelling, in Septeraer van dit jaar in Middelburg te houden, zal de eerste groote Proviciale tentoonstelling zyn die erkend wordt door het Ryk en die met medewerking van de K- N. L. wordt gehouden. De tentoonstelling zal zyn Provinciaal, alleen werktuigen en wetenschappelijke inzendingen mogen van buiten de Provincie komen. Het wordt een tentoonstelling voor de geheele Zeeuwsche landbouw; de Z. L. My. bezorgt alleen de organisatie en draagt de geldelijke verantwoordelijk heid. De tentoonstelling wordt gehouden op weekdagen en feestelijkheden worden geweerd. Het bestuur berust by een 7-tal heeren, waarvan de heer I. G. J. Kakebeeke onze Rykslandbouwieeraar secretaris is. Men beschikt in den Nadorstweg te Middelburg over een terrein van ruim 9 H.A. De toegangsprijzen zijn laag ge- steld. Het doel van de tentoonstelling wordt in het programma als volgt omschreven: 1. Er zal een beeld worden gegeven van het ontwikkelingsstadium van de verschillende onderdeelen van het land bouwbedrijf in Zeeland. 2. Den afnemers van onze produkten zal een overzicht worden gegeven van hoedanigheid en hoeveelheid der pro dukten die we kunnen leveren. 3. Er zullen worden bekend gemaakt de resultaten van het vereenigingsleven in land- en tuinbouw en kennis zal worden verspreid omtrent doel, wezen en resul taten van het landbouwonderwijs en van instellingen op het gebied van land- en tuinbouw. De tentoonstelling is verdeeld in 11 afdeelingen, voor elk waarvan een des kundige Commissie is benoemd. Deze afdeelingen zyn de volgende: I. Afdeeling paarden. Door deze afdeeling wil men den be zoekers vooral laten zien welk fokmate- riaal in Zeeland aanwezig is. Voor onze provincie, waar elk jaar pl. ra. 13000 merriën gedekt worden, waar het bedrijf vele paarden behoeft, waar uitsluitend wordt gefokt het paard dat de handel tegenwoordig vraagt en waar ten slotte een levendige handel in paarden heerscht is deze afdeeling van groot belang. Spreker vestigt vooral de aandacht op die klassenwaar worden gevraagd hengsten met 6 afstammelingen en vier tallen van merries van één eigenaar of uit één gemeente. Van deze inzendingen vooral zal opvoedende kracht kunnen uitgaan. II. Afdeeling Rundvee. Zeeland heeft een rundveestapeldie bestaat uit 25000 melkkoeien en in totaal 83000 stuks telt. De belang stelling voor systematische veeverbete ring neemt hier toebouw en produktie kunuen echter nog belangrijk verbeterd worden. De afdeeling rundvee is met het oog daarop gesplitst in een onderwijzende afdeeling en in een gewone tentoon- stellingsafdeeling. De onderwijzende afdeeling zal worden ondergebracht in een afzonderlijke tent, waarin 00 dieren gestald kunnen worden. Deze'tentoonstelling is iets heel bizonders. Ze moet dienen om de wen- schelijkheid van veeverbetering voor Zeeland aan te toonen en belangstelling daarvoor op te wekken. Er komen o. a. twee volledige Zeeuw sche veestapels,'»een stier met afstamme lingen, een groep koeien met produktie verschillen enz. In de gewone tentoonstellingsafdeeling worden verschillende dieren gevraagd. Spreker wijst er op, dat dieren met en zonder productiegegevens in aparte rubrieken zullen gekeurd worden en wijst op de beteekenis van de klassen, waarin worden gevraagd 4 stuks fokvee van één "eigenaar, groepen van 9 dieren van stieren vereenigingen en 6 afstammelingen van 1 vereenigingsstier. III. Afdeeling schapen en varkens. Deze afdeeling wil een beeld geven van den toestand van schapen- en varken fokkerij in Zeeland. IV. Afdeeling geiten. Ook hier komt een onderwijzende en een gewone tentoonstellingsafdeeling. De Zeeuwsche geiten zullen by de Saane- geiten niet worden achter gesteld. V. Afdeeliyg pluimvee en konijnen. De inzendingen willen laten zien wat er op dit gebied in Zeeland is, en hoe men deze zaken meer produktief zou kunnen maken. VI. Afdeeling bijenteelt. VII. Afdeeling akkerbouw. Dit is weer voor onze provincie, waar 75 pCt. van den bebouwden bodem wordt ingenomen door akkerbouwge wassen, een hoogst belangryke afdeeling. De inzendingen in deze afdeeling zullen dan ook niet bestaan uit zonder systeem bijeengebrachte, mooie land bouwproducten, als vroeger dikwijls het geval was. Allereerst wil men bijeenbrengen col lecties van alle hooimonsters en land bouwgewassen, die in Zeeland worden verbouwd. Hierdoor wil men een volledig beeld geven van den omvang van den akkerbouw in Zeeland. Verschillende gegevens zullen voorts de belangrijkheid van de verschillende gewassen voor de provincie of voor een deel daarvan deraonstreeren. In de 2e plaats wil deze afdeeling de aandacht vestigen op het belangryke werk van de Commissie belast met het keuren van gewassen te velde. Hiertoe zullen goedgekeurde gewassen met mon sters zaai- en pootgoed worden tentoon gesteld. VIII. Afdeeling tuinbouw. Waar ooft- en groenteteelt zich in Zeeland zoozeer uitbreiden, is ook deze afdeeling van groot belang. De afdeeling is onderverdeeld in ooftteelt, groente teelt en bloerakweekery. IX. Afdeeling zuivelbereiding.- De melk die jaarlijks in Zeeland wordt geproduceerd heeft een waarde van f 5.000.000. Hoofdzakelijk wordt deze op de boerderij tot boter verwerkt. De inzendingen gevraagd in de rubriek boerenboter zyn dan ook de belangrijkste. X. Afdeeling wetenschap en hare toe passing. Al deze inzendingen zullen in een af zonderlijke tent worden ondergebracht. Ze hebben betrekking op: a. Staatsinstellingen in het leven ge roepen in het belang van den landbouw. Van verschillende van deze instellingen, als het proefstation te Goes, het Insti tuut voor plantenziekten te Wageningen, enz., zyn inzendingen toegezegd. b. Het landbouwonderwijs in Zeeland. Door hulpmiddelen ten toon te stellen die gebruikt worden by het onderwys aan Landbouwcursussen, aan de cursus sen voor volwassenen, aan de cursussen voor boerendochters en aan de Ryks- landbouwwinierschool te Goes en ge gevens te verschaften omtrent dit onderwijs, wil men dit meer by de land bouwers bekend maken. c. Den land- en tuinbouw proefvelden in Zeeland. d. Het vereenigingsleven op land- en tuinbouwgebied in Zeeland. Het is zeker van veel belang, dat gegevens aanwezig zullen zyn omtrent het vereenigingsleven, dat zich in de laatste 20 jaren zoo enorm ontwikkelde en voor den landbouw in onze Provincie van zoo groote beteekenis is. c. Inzendingen die verband houden met land en tuinbouw in Zeeland, waaronder een van de Waterleiding Mjj.- op Zuid-Beveland. Tenslotte zullen er misschien enkele inzendingen komen, welke betrekking hebben op landarbeiders. Het moet wel betreurd worden, dat door gebrek aan geld en tjjd deze inzendingen wel zeer bescheiden zullen moeten blyven. XI Afdeeling landbouwindustrie en werktuigen. Hier kunnen worden ingezonden landbouwwerktuigen en verder kunst meststoffen, veevoeder, enz. Waar het niet mogelijk is deze zaken op grond van een oppervlakkige bezichtiging te beoordeelen, zal geen keuring plaats hebben. Geheiraraiddelen, kwakzalver- middelen en ongepaste reclame, worden beslist geweerd. Voor het welslagen van de tentoon stelling is echter in belangryke mate noodig de medewerking van de Zeeuwsche Land- en tuinbouwers. Allereerst is er veel geld noodig. Wanneer men niet voldoende lang vooruit de beschikking heeft over genoeg geld, is een goede voorbereiding onmogelijk. De begrooting van uitgaven bedraagt f 23800, is echter te krap opgemaakt. Aan bijdragen van Provincie, K. N. L. en verschillende groote vereenigingen kwam f9700 byeen. De rest, dus minstens f 14000 moet komen van de afdeelingen der Z. L. My, van land- en tuinbouw vereenigingen, van verhuur van consumptie-tenten, van entrée's en van partiouliere». Tot heden komen de bijdragen van de Zeeuwsche landbouwers te langzaam in en spr. moedigt daarom tot meer steun aan. Hy wyst er byv. op, dat voor de in 1915 in Arnhem te houden tentoon stelling nu al f 60000 byeen is. In de tweede plaats moeten de land bouwers meewerken door in te zenden. Waar het niet in de eerste plaats gaat om te pronken met iets bizonder moois en om persoonlijke eer, maar de ten toonstelling een veel mooier en ruimer doel zocht in het geven van onderwys en het bevorderen van den afzet onzer produkten, moet zooveel raogelyk ieder landbouwer aan het welslagen der ten toonstelling meewerken. Tenslotte nog noemt spr. als wenschc- lyk voor het welslagen der tentoon stelling een groot bezoek. Een kort en vluchtig bezoek zal weinig waarde hebben. De meeste bezoekers, die eene rustige omgeving gewoon zyn, worden op tentoonstellingen moe en verstrooid en gaan dikwijls zonder veel indrukken naar huis. Daarom geeft spr. aan de toekomstige bezoekers der tentoonstelling nog den volgenden raad. Bezoekt do tentoonstelling niet, 1 maar 2 of 3 maal. Gaat niet het terrein op zonder een platte grond van het terrein en zonder een vast plan in welke volg orde ge alles wilt bekyken. Probeert de dieren vooral ook te zien wanneer ze in den ring rondgeleid worden. Met het oog op de geschetste moeilijkheid, zal er ook naar gestreefd worden om alles wat men op de ten toonstelling wil laten zien, eenvoudig voor te stellen. Tenslotte wyst spreker op de wenschelykheid, dat overal menschen aanwezig zyn, die goed op de hoogte zyn van een bepaald onder deel en die toelichting geven aan de bezoekers. Hy acht dit een punt dal de commissie voor de tentoonstelling speciaal onder het oog moet ziem- De Installatie van burgemeester K. TER LAAN. De heer Ter Laan werd Donderdag avond te Zaandam aan bet station ont vangen door den wethouder Dania, die hem en zyn gezin leidde naar het raadhuis. Op bet Stadhuisplein speelde een muziekkorps, inzettend met het Wien Neerlandscb Bloed. De raadsvergadering werd geopend door bovengeDoemden wethouder, als waarnemend burgemeester, die, na voor lezing van het Kon. Besluit, waarbij de heer K. ter Laan tot burgemeester van Zaaudam benoemd is, den inmiddels binnengeleiden burgemeester toespreekt. Iu zijn toeèpraak zeide bij, als sociaal democraat, er een eer in te stellen den heer Ter Laan het welkom te mogen toeroepen en hem als burgemeester te mogen installeeren. Hij bracht hulde aan de regeering, die den heer Ter Laan, in weerwil dat deze sociaal-democraat is, tot burgemeester benoemd heeft. Bespre kend den toestand, zeide hij, dat, al doorleeft Zaandam op dit oogenblik een kleine fiuantiëele crisis, de gemeente er op dit oogenblik niet zoo ongunstig voor staat. Dit bewijzen de groote werken, die thans in voorbereiding zijn. Hij hoopt, dat het den heer Ter Laan ge geven moge zyn deze belangrijke werken tot een goed einde te brengen. Met dezen wensch overhandigde hij hem den voorzittershamer. De heer Ter Laan, zijn ambt aan vaardend, dankt voor de vriendelijke woorden v^n den waarnemenden burge meester. In zijn rede dankte hij den Minister die hem voorgedragen, en de Koningin, die hem benoemd heeft, en daardoor recht heeft laten wedervaren aan de sterkste partij in deze gemeente. Hij hoopt het hem geschonken ver trouwen zich waardig te betoonen. Aan goeden wil en yver zal het hem niét ontbreken. Het ambt bezit voor hem groote aantrekkelijkheid. Door een wys bestuur kan het belang, voornamelijk van de arbeidende klasse, nog wel meer worden gediend dan tot heden in den regel het geval was, o. a. op het gebied van onderwijs, woningbouw en bestrijding vnn werkeloosheid. Met het oog op de omstandigheid, dat Zaandam behoort tot de gemeenten, waar de belastingdruk het zwaarst is, zal de Raad meer dan elders steeds worden herinnerd aan het feit, dat de draagkracht der belastingschuldigen nauwe grenzen heeft. Hij hoopt niet, dat de gegoede en ryke burgers van Zaandam zich door de hooge inkomstenbelasting zullen laten verjagen. Spreker zal bij het, behoud van zyn volledige vrijheid als staatsburger om zich te uiten als sociaal-democraat, er naar streven als burgemeester volkomen zakelijk te zijn voor alle partijen, rijk en arm, geloovig of ongeloovig, sociaal- dernokraat oi niet. Allen zullen spreker even welkom zijn. Als burgemeester zal hij staan boven de partijen. Daaruit vloeit voort, dat hy als burgemeester bij werkstakingen de wet zal toepassen zonder aanzien van partijen, die op de bescherming der wet dezelfde aanspraken hebben. Hij vertrouwt, dat in een der gelijk geval de orde gemakkelijker ge handhaafd zal worden door een sociaal- democratischen burgemeester dan door iemand uit de burgerlijke partijen. Maar ook eeD sociaal-democratische burge meester heeft de taak elke overtreding van wet of verordening tegen te gaan. De benoemde heeft zich te beschouwen als de vertegenwoordiger der regeering. Als zoodanig zal hij ook zijn taak opvatten en uitvoeren by een mogelijk bezoek aan de gemeente door het Hoofd van den Staat. Hij zal de rechten der minderheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2