ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 Februari 1914. EERSTE BLAD. RECLAMES. STRANDVONDERIJ. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (ZIerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nörhraers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bg vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9502. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur; J WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 80 ets meerdere regels 10 ots. BÜ abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrggbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags en Vrijdagmiddag» uiterlijk 2 uro. Oit nummer bestaat uit drie bladen. 1-6 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. ailllllllllBIlü pKÖKumiOFABRIEK W.JME5StiS.TllBII«C Rechthebbenden op een ijzeren Water- kist, een ijzeren Stookkast, drie Staal draden, twee houten Trapjes, een Liertje, een partijtje Ijzerwerk, 27 grenen Planken, lang van .24 M28/4 en 28/5 c.M., een Aüker en een Scheerbalk, lang 2\ Meter, gevischt op de Ooster- Schelde, worden voor de tweede maal opgeroepen, zich aan te melden by den Burgemeester van Ziebikzkb, bij wien dit strandgoed is aangebracht. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND; Gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; Noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zjj in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aan slagbiljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Ri/ks-opcenten afzonderlijk wordt be taald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blyken. Middebhuhg, 30 Januari 1914. Gedeputeerde Staten voornoemd. DIJCKMEESTER, Voorzitter. HARTMAN, wd.-Grittier. NEDERI.1AND. STEENBERGEN, 3 Febr. Ingelanden van het heemraadschap van den Rosen- daalschen en Steenbergschen Vliet hebben den waterbouwkundige M. v. L. geschorst wegens knoeieryen by de uitvoering van werken aan de sassen. De justitie uit Breda zal van een en ander in kennis worden gesteld. Een nnttlg boekje. ZIERIKZEE, 6 Febr. Door de Directie der gasfabriek te dezer stede is aan de woningen van haar afnemers en af- neemsters een boekje b.ezorgd, waarin beknopt wordt medegedeeld, hoe men met gas moet omgaan. Het boekje, geschreven door een vakman, den heer J. van Rossum du Chattel, directeur der gemeentegasfabriek te Amsterdam, bevat vele practische wenken ten aan zien van de hoofdkraan, leiding, munt gasmeters, branders en kousjes, en ten opzichte van gaskachels, gascoraforen en gasfornuizen. Een en ander wordt door afbeeldingen opgehelderd. De Directie der gasfabriek heeft met de verspreiding van dit alleszins nuttig boekje een goed werk verricht. Een weldoenster heengegaan. Woensdagavond heeft Mevr. Spoor Keiler, na een korte ongesteldheid, het aardsche voor het eeuwige verwisseld. In haar verliest de maatschappij een edele, hoogstaande vrouw, die, ryk ge zegend met stoffelijke goederen, van haar overvloed veel aan hen gaf, die, daarvan misdeeld, behoefte hadden aan hulp. Menig nooddruftig gezin, menig arme oude van dagen, menige zwakke kranke werd door haar mild gesteund, zonder dat daarby door haar op godsdienst of richting gelet werd. Deze getuigenis zy de bloemenkrans, waarmede wy haar graf tooien. Herdenking ran onze honderdjarige onafhankelijkheid ln Argentinië. Wy ontvingen uit Buenos-Aires, de hoofdstad van Argentinië, een feest- nnmraer van De Holtandsche Stem algemeen orgaan voor Hollanders en Holland8ch-sprekenden in Argentinië, een tydschrift, dat tweemalen in de maand verschynt. Doet het ons Nederlanders altyd goed, wanneer wy ontwaren, dat in vreemde landen een blad of tydschrift wordt uit gegeven, geschreven in onze dierbare moedertaal, nog aangenamer worden wy gesterad, wanneer wy bespeuren, dat duizende mylen van ons verwijderd, door de wereldzee gescheiden, Neder- landsche kolonisten den aandrang ge voelen onze vreugdedagen eveneens feestelijk te vieren. Onze landgenooten in Argentinië namelijk hebben ter herdenking der honderdjarige onafhankelijkheid van ons vaderland, op initiatief van de heeren A. C. Sonneveldt en H. R. W. ten Hoeve, redacteuren van boven genoemd tydschrift een feestnummer uitgegeven, dat, opgeluisterd met tal van keurige illustraties, veel bevat, het welk op Nederland en Argentinië be trekking heeft. Vooral dit gedeelte, hetwelk den oorsprong der Hollandsche kolonie in Argentië behandelt, is uit een historisch oogpunt in hooge mat) be langwekkend. Met innig genoegen hebben wy tevens opgemerkt, dat be langrijke water- en bouwwerken door Hollandsche ingenieurs en aannemers outworpen en uitgevoerd zyn. Onze Nederlandsche kolonisten in Argentinië weten dit blykt duidelijk uit dit feest- nnmraer den naam van hun vader land hoog in eere te houden. Opkomen ter vergadering. Aanstaanden Maandagavond, ten half negen, zal in de nieuwe vergaderzaal van het „Huis van Nassau (ingaüg Hooge Molenstraat) de afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering vergaderen. Gewenscht is het, dat de leden grooten getale ter vergadering opkomen. Neutrale Hlddenstandsvereentging. Woendagavond werd in de bovenzaal der sociëteit „Concordia" een algemeene vergadering gehouden van de Neutrale Middenstandsvereeniging. De voorzitter, de heer Wiebols, opende de vergadering met een korte toespraak, waarop door den secretaris, deD heer J. A. van der Valk, de notulen gelezen werden. Na afdoening der ingekomen stukken werd door den afgevaardigde naar het congres te Middelburg, den heer J. A, van der Valk4 verslag uitgebracht. Hij deelde daarin mede, dat op dat congres besloten was, tot de regeering een petitie te richten, waarin verzocht werd wettelijke maatregelen te nemen tot wering van oneerlijke concurrentie. Deze petitie van den Bond is bij de regeering reeds ingediend. De Middenstandsbond telde thans 136 aaugsloten vereenigingen met 35000 leden Hierop werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek o. a., dat de handelscursus 32 leerlingen telt, en dat het typewriten op dien cursus als leervak was ingevoerd. Door den penningmeester, den heer Unger, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden be heer. De rekening werd, na in orde te zyn bevonden door een commissie, be staande uit de heeren J. Brouwer en J. Smallegange, goedgekeurd. Aan de beurt van aftrediug waren de bestuursleden Anker en UDger. Eerst genoemde werd herkozen, ter wij, 1 in de plaats van laatstgenoemde, die zich niet herkiesbaar had gesteld, gekozen werd de heer M. J. Constandse. Besloten werd tot den gemeenteraad het verzoek te richten om de verorde ning op het venten van brood te wijzigen Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Volksbond De 4 late Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik, zat op Woensdag 26 - Augustus plaats hebben in het gebouw Musis Sacrum" Arnhem. te „Algemeene Ontwikkeling". Woensdagavond vergaderde in het Huis van Nassau" .vAlgemeene Ont wikkeling". De voorzitter, rar. H. Polvliet, ppende do vergadering, die door onderscheidene dames werd bijgewoond, en stelde, nadat de secretaris, de heer Van Nouhuys, de notulen gelezen had, aan de orde de verkiezing van een bestuurslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van jhr. J. F. Schuur- beque Boejje. Alphabetisch waren door het bestuur aanbevolen de heeren G. A. Demmers en rar. P. van Regteren Altena. Laatstgenoemde werd" gekozen. Hierop werd door den heer J. A. C. Nonhebei te Hilversum een lezing met lichtbeelden gehouden over „E*n reis naar Egypte, Palestina en Syrië". In een hoogst aangename causerie kregen wy belangwekkende bizonderheden over genoemde landen te hooren, en maakten wy als het ware de reis mede, die door de lichtbeelden aanschouwelijk werd voorgesteld. De lezing viel zeer in den smaak van het aandachtig luisterend publiek, dat den spreker door luide bijvalsbetuigingen te kennen gaf, dat het genoten had. De voorz tter dankte den geachten spreker voor zyn onderhoudende lezing, en sloot hierop de'' vergadering. Een man ln het water gevallen. Donderdagnaraiddag geraakte de stede lijke arbeider, Hendericus Merle, te water. Door de hulp van A. den Boer en J. den Boer Lzwerd hy spoedig op het droge gebracht. DREISCHOR. In het café Blom trad hier Woensdagavond op de heer Van der Nal, secretaris van den bond van land arbeiders, enz. Het bezoek had grooter kunnen zijn. Ruim 40" personen waren tegenwoordig. Iu een zaakrijke rede be sprak hij de wensehelijkbeid, dat de arbeiders zich vereenigeD, om zoodoende i verscheidene misstanden een einde te maken. Omdat de werkgevers met elkaar hunne belangen bespreken, is het noodig, dat ook de arbeiders dit doen. En gedachtig aan bet „Eendracht maakt macht" onzer voorvaderen, kunnen zij dit niet beter doen dan te komen tot een landarbeiders-organisatie. Het nut dier organisatie werd -duide lijk in het licht gesteld, gewezen werd op het voorbeeld te Usquort, waar door organisatie een lbonsverhooging van f 14000 werd verkregen), met cijfers werd aangetoond hoe de bond groeide en hoe deze langzamerhand een macht wordt, waarmede rekening gehouden wordt. Spreker wekte op om ook;in het Zuiden toe te tredeu, daar hier nog veel lauwheid is. Met een krachtige opwekkiüg van toe te treden,, daar het hier gaat om lotsverbetering, ook van vrouw en kindereu, eindigde de spreker zijn ge haltvolle rede, die met onverdeelde aan dacht werd aangehoord, Een der aanwezigen vroeg nog lichtingen aangaande contributie geldelijke hulp bij ziekte, welke vraag duidelijk beantwoord werd. OOSTERLAND, 4 Febr. Hedenmiddag ontspoorden van de tram die 3 26 alhier aankomt, by de halte Blauwekeet 2 goederenwagens. Na eerst de ontspoorde wagens afgekoppeld te hebben, kon de tram zyn reis naar Zjjpe voortzetten. Reizigers, die van de volgende ge legenheid gebruik maakten, waren ge noodzaakt aan. de Blauwekeet in een daar gereedstaande tram over te stappen daar de lyn op de plaats der ontsporing beschadigd was. Een en ander bracht heel wat vertraging in den dienst. STAVENISSE. Met ingang van 14 Februari a.s. is benoemd tot directeur der N.V. „Wouwsche stoomzuivelfabriek te Wouw, de heer F. - Hout (van hier afkomstig. ST -MAARTENSDIJK, 3 Febr. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde5 de voorz. mede, dat was ingekomen een schrijven van den Raad van State, inhoudende verzoek tot inzending van eventueel nog aan wezige stukkeü, betrekking hebbende op een raadsbesluit van 't jaar 1858, betreffende pensionneering van gemeente ambtenaren. Aan een verzoek van A. van IJsseldyk te Stavenisse, namens de vereeniging „Scbuttevaer", ingediend om de „zate" achter de keethil weder in oldoenden staat te brengen om een vaartuig op te zetten, zal worden vol daan. Aan mej.J. van Roojjen werd op daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openb. school. Aan een verzoek der huurders van gemeente woningen aan de brug om verbetering te brengen in de slechte rookgeleidingen in hunne woningen, zal worden voldaan. OUD-VOSSEMEER. Naar ons wordt medegedeeld, zouden enkele personen ch er op voorgespannen hebben, om alhier te krygen een comité, inzake de bekende „Plaatselijke Keuze". Van een definitief resultaat dezer bemoeiingen, konden wy evenwel niets vernemen. De rederykersvereeniging „Een dracht"' welke in de maand December een uitvoering ten beste gaf, zal waar- chynlyk dit seizoen niet weer het een of ander stuk ten beste geven, terwijl ook het vragen van een voordrager van elders zóó slecht uitviel, dat er by de leden weinig genegenheid bestaat om dit te herhalen. POORTVLIET. Dinsdagavond werd de jaarljjksche algemeene vergadering gehouden van den Kolenbond „Ons Belang" alhier. Door den voorzitter werd de vergade ring, die bestond uit ongeveer 80 man met een toepasselijk woord geopend. Daarna werd overgegaan tot het voor lezen van de notulen die onveranderd werden goedgekeurd. Voorts werd rekeuing en verant woording gedaan door den secretaris- penningmeester over het jaar 1913, Ontvangen aan contributie van 19 nieuwe leden f 16,50. Totale ontvangsten f 4848,41 Totale uitgaven 4857,926 Tekort in kas (aanvulling). 9,51 Te goed R. P. S. 1, Nog af te lossen. 50, Blijft een nadeelig saldo 58,51s Vervolgens werden de Heeren A. An- thonisse en J. Vos tot het nazien der rekening benoemd. Deze heeren werden aangewezen om tegen het komende jaar 1914, op de laatste bestuursvergadering vóór de algemeene vergadering de rekening en verantwoording te controleeren. Aan de orde was de verkiezing van het bestuur. Dit werd by acclamatie herkozen. Ten aanzien van de vraag, of voort aan twee keer in plaats van drie keer in het jaar kolen zullen worden aan gekocht, werd door een lid beweerd met daden gestaafd, dat beter was dat de gelegenheid werd gegeven om 3 keer kolen in het jaar op te doen aangezien elke levering toch op zich zelf verdeeld wordt. De een heeft geen plaats, de andeje geen geld. Dit laatste zal wel het voornaamste bezwaar zyn. Besloten werd, dat verversching noch aan dragers, noch aan wegers of schry- vers zal worden gegeven. By de rondvraag had niemand iets te vragen, doch de voorzitter achtte het noodig, dat de schry ver eens meer op zyn rechten en plichten werd gewezen. Zelfs moet het voorgekomen zyn, dat leden een mud (H.L.) kolen te veel hebben ontvangen, hoewel de secretaris penningmeester het niet heeft opgemerkt in zyn kas. Door den voorzitter werd de vergade ring gesloten. De vereeniging telt thans 145 leden. Staande de vergadering traden 3 leden toe. SCHERPENISSE. Voor het eerst zal alhier a.s. Maandag in het logement „De Gouden Leeuw" een dam wedstrijd om prijzen plaats hebben tusscheu 16 deelnemers uit vijf verschillende ge meenten. WISSEKERKE. Op 4 dezer vergaderde alhier de schietvereeniging „Koningin Wilhelmina". Van de 31 leden waren er 10 aanwezig. Na de notulen werd wees, goedgekeurd. Vier rentelooze aandeeltjes werden uitgelootzijnde de noramers 18, 11, 3 en 43. Een der leden, die van de vereeniging afscheid nam, schonk haar een door hem ge nomen aandeel, als afscheidsgroet. Aan de het vorige jaar voor de oefeningen gestelde eischen was in zooverre vol daan, dat een verguld zilveren en een zilveren medaille door den voorzitter kon worden uitgereikt aan G. de Ryder, een verzilverde aan A. C. Swenne en een bronzen aan Th. Wolse en P. den Boer. Besloten werd de behandeling der schijven te vergemakkelijken. De secretaris A. M. v. Damme en de bestuursleden Wolseen Gaanderse werden herkozen. Een uitvoerig verslag werd uitgebracht door den afgevaardigde naar de vergadering van den „Zeeuwschen Schietbond". Landbouw en Veeteelt. SCHERPENISSE. Door den heer D. Duinhonwer alhier worden pogingen in 't werk gesteld, om om een afdeeliDg tot stand te brengen van de V. P. N. Het doel is alsdan de eieren te verzenden naar een veiling en ook de voeding der dieren coöperatief aan te koopen. Een preker zou dan uitgenoodigd worden om het doel der vereeniging uiteen te zetten. Met. de broedmachine van den landbouwer G D. Bijl alhier, zijn van de 100 eieren 63 gezonde kuikens voort gekomen. Aangezien het nog maar begin i Februari is, moet dat zeer vroeg zijn. Waren de broedmachines nog maar kort geleden alhier geheel onbekend, thans zijn er al drie landbouwers in onze omgeving, die haar hebben..aan geschaft. 0 N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzeres te Oude Tonge mej. E. Larooij te Ooltgensplaat, vroeger te Scherpenisse. Post en Telegrafie. SCHERPENISSE. Door den aannemer van den postrit Bergen-op-ZoomStave- 3eden heer W. L. Klosis tot postiljon aangesteld de heer J. de Weijze van Oud-Vossemeer. Er waren 35 solli citanten. ST.-FILIPSLAND, 6 Febr. Aange steld tot hulp-telefonist bij het telefoon kantoor alhier de heer G. v. d. Dussen. KERKNIEUW 8. RENESSE. A 8. Dinsdagavond hoopt om half zeven in het hotel Kappers op te treden ds. R. Brouwer van Haamstede, in plaats van ds. Taal van Bruinisse. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee, door dr. J. Th. de Visser te Gravenbage. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. de rekening, f 77,805 en een die een ontvangst van uitgaaf van f 63 aan- SIR-JANSLAND, 4 Febr. Ten over staan van den notaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar verkocht het woonhuis en erf aan het Kerkepad, nagelaten door Pieter van der Have, voor f 800. STAVENISSE. Door den bouwkundige C. de Rooy alhier, is onderhands aan besteed voor een woning van mej. de wed. J. Noora te Poortvliet, het timmer werk aan A. Reeders, het metselwerk aan G. Kryger, het smidswerk aan M. Kesteloo, en het schilderwerk aan J. C. Endhoven, allen te Poortvliet. ST.-MAARTENSDIJK, 3 Febr. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond ten verzoeke van de erven van Corn, de Graaf Jz. in tweede veiling publiek verkocht: Koop 1. Het huis, schuurtje en erf iu de kleine kade alhier, voor f 900. Koop II. Ie onderdeel: een huis en erf achter 't Bosch, voor* f 970. 2e. onderdeel: Een schuur en erf, groot 2 A. 5 c.A., voor f 635. 3e onderdeel: Een stuk bouwland, groot 2 A. 85 c.A., voor i f 360.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1