Telegrafisch Weerbericht (lisÉpDjidUurgHlIolM» 's m. 6,20 I 6,20 I 155 1;- li- ili I i- ADVERTENTIËN. Zigieriging Jiigtoaia" Ui tvoering op Vrijdag G Februari a s II Miiattn. Gerfaut III Hengst „Belfort", dijke opgedragen de levering van 188100 kilo chiügalpeter u f 12,06 en van 32000 kilo kalizout a f 6,36 aan den heer Van Aardenne te Dordrecht. THOLEN, 3 Febr. Door Burgem. en Weth. werd heden aanbesteed de bouw van nieuwe privaten en urinoirs voor de opepbare lagere school alhier. De Inschrijving is gegund aau J. K. van. Hiele te Tholen, voor f 2160, zijnde de laagste inscbrjjver. Post en Telegrafie. WISSEKERKE. Wat er op ons hulpkantoor der posterijen omgaat, kan blijken uit de volgende cijfers Verzonden en ontvangen weiden 13 expresbestellingenverzonden werden 434 aangeteekende brieven, ontvangen 572 id.aantal gestorte postwissels 2389, ontvangen 818 id.; uitbetaalde post- bewijzen 11, ter inning aangenomen postkwitanties 36, ter inning ontvangen 2387 id.; verzonden pakketten 2422, ontvangen 5212 id.; inlagen op de Rijkspostspaarbank 700, terugbetalingen 194!'nkndelïngen met de Ryksverz.bank 167. Dit geeft een totaal van 15355 bemoeiingen. In 1912 beliep dat aantal 14646. In 1913 werd voor f 2495,60 aan postzegels verkocht, in 1912 bedroeg dat voor f 2417,86 RECHTZAKEN. LotorQwet. Als gevolg van den bekenden inval door de justitie bij verschillende agenten van zoogenaamde particuliere loterij- maatschappijen, had zich heden to Deventer te verantwoorden W. R., agent der N. V. „De Tijdgeest". De eisch van den Ambtenaar van het O. M. luidde: „Ontslag van Rechts vervolging". O N D E B W IJ 8. Op de voordracht voor hoofd der school te Kats (N.-Bev.) zijn geplaatst: 1. de heer Cioossen te Terneuzen en 2. de heer Scherpenisse te St.-Maartensdijk. Vergadering van het Water- leidingcomité voor Schouwen—Duiveland, op Dinsdag 3 Februari ten 1 ure, in de Koffiekamer der Concertzaal. De voorzitter, dr. Spruyt, opent de vergadering met een korte toespraak, waarin hjj de leden van het Waterleiding- comité, inzonderheid de nieuwe leden, en den heer Van Oldenborgh, directeur van het Rjjksbureau voor Drinkwatervoor ziening, hartelyk welkom heet. Hjj ver zocht hierop den secretarismr. H. Pol vliet, de notulen voor te lezen. Nadat deze gelezen en goedgekeurd waren, stelt de voorzitter allereerst aan de orde de behandeling van het technisch ge deelte van het rapport, dat door den directeur van het rijksbureau van drink watervoorziening, den heer Van Olden borgh is samengesteld. Uit het rapport blijkt, dat het water goed en overvloedig is, en dat er geen gevaar bestaat voor ontwatering van den bodera by Haamstede en Burgh. De burgemeester van Haamstede, de heer Bolle, verklaart, dat nu duidelijk en afdoende blijkt, dat er geen ontwa tering van den bodem zal plaats hebben, zoodat voor de cultures van bollen en vruchten niets te vreezen is, hij geen bezwaar meer heeft tegen de totstand koming van een waterleiding. De burgemeester van Bruinisse, de heer Hage, zegt, dat in den Raad gevraagd is, of het water, dat door de buizen een afstand van vjjf uren moet afleggen, alvorens het van Haamstede naar Brui nisse komt, wel goed blijft. De directeur antwoordt, dat het water door brandkranen op gezette tijden ver- veracht zal worden. Bovendien worden ruime buizen genomen, zoodat de ver- versching niet zoo dringend noodig zal zyn. Spreker is overtuigd; dat Bruinisse goed water zal krijgen. Hierop werd door hem aan de hand van kaarten uitvoerig medegedeeld het onderzoek naar het grondwater. Men had daarvoor gekozen het breedste ge deelte der duinen, ten westen van Haamstede en Burgh, dat grootendeels tot het domeingebied van den Staat behoort. Van particulieren had hij geen medewerking ondervonden. Een gunstige uitzondering hierop maakte de heer Th. C. J. J. van der Lek de Clercq, die hem welwillend heeft toegestaan op eigendom naar believen te mogen boren, waarvoor hjj hem in deze ver gadering hartelijk dank zeide. De boringen, zoowel op het domein- gebied als op het particuliere eigendom van den heer Van der Lek de Clercq, hebben het verblijdend resultaat opge leverd, dat in den grond zoet en over vloedig water gevonden is geworden, in drie door bodemformaties gescheiden verdiepingen. Van het bovenwater zal geen gebruik worden gemaakt, wel van het water, dat aanwezig is in het diluvium (raiddenverdieping). Ook zal geen water gewonnen worden uit het tertiair, waarvoor spreker de redenen aangeeft. Voor waterwinning kunnen wjj be schikken over honderd millioen kubieke meter, waarvan voor het dageljjksch gebruik jaarlijks zal benoodigd wezen een half millioen kubieke meter. Wy zouden dus voldoende water hebben voor tweehonderd jaar, indien wy al dat water aan den grond onttrokken. De voorzitter dankt den directeur voor zijn heldere, zaakr jjke uiteenzetting, en geeft, nu tegen de technische zjjde geen bezwaren in het raidden worden gebracht, gelegenheid den finantieelen kant van de duinwater-kwestie te be spreken. Elfduizend gulden zal voor het maken van een technisch plan noodig zyn. De regeering zal desgevraagd wel bereid, bevonden worden de helft van dit bedrag bij te dragen, terwjjl van de Prov. Staten van Zeeland zal gevraagd wor den. Het overblijvende dus f 2500, zal uit SchouwenDuiveland moeten komen. Het bestuur is van meening om dit bedrag by de gemeentebesturen van dit eilaud aan te vragen. Komt de water leiding tot stand, dan wordt dit bedrag van f 2500 besterad als een renteloos voorschot. De heer Qelderman vraagt, of men in deze wel op den financieelen steun van ryk en provincie kan rekenen. De heer Van Oldenburgh wjjst in ant woord op deze vraag op het feit, dat in soortgelijke gevallen door ryk en provincie steeds steun verleend is ge worden, mits belanghebbenden zeiven ook de hand uit den mouw steken. Vervolgens werd door spreker mede gedeeld hoe elders de zaak werd aan gepakt. Door de belanghebbende ge meenten worde een Naaml. Vennootschap aangegaan. Deze sluit een leeniDg, waar mede de aanlegkosten en het in bedrijf brengen van de waterleiding kunnen bekostigd worden. De rente die de ge meenten als aandeelhouders moeten be talen, wordt uit de opbrengst van de watergelden gevonden. Geen cent komt dus op het budget van de gemeente. Maar is het wel zeker, dat het bedrjjf terstond zooveel opbrengt om rente en aflossing te betalen. Neen. Juisthet omgekeerde is het geval. Uit het bedrijf krjjgt men in den eersten tjjd die gelden niet. Die moei lijkheid is echter te ondervangen en wel op deze wjjze. Men leene behalve het aanleg-kapitaal een surplus, dat als reserve dient. Uit die reserve nu wor den de in den eersten tyd voorkomende tekorten gedekt. Men zorge slechts, dat de reserve groot genoeg is om de kwade jaren door te komen. De regeering verleent hierbjj hulp, door als rentegarante op te treden voor het surplus, dat de vennootschap geleend heeft. Zy heeft dit o. a. in Koevorden gedaan. De heer Fraokel vraagt, hoevele jaren het wel duurt, eer een waterleiding haar eigen kosten bestrijden kan De heer Van Oldenburgh kan wat Nederland betreft geen cjjfere noemen, maar wat het buitenland aangaat duurt- het tien il vijftien jaren. In 't algemeen rendeeren op den duur de waterleidingen. De heer Koopman vraagt, of Koevorden, dat gelyk by gehoord had, de voor waarden, waarop het ryk zyn steun verleende, te bezwarend vond, tot een waterleiding besloten heeft. De heer Van Oldenburgh beantwoordt die vraag bevestigend, na er op ge wezen te hebben, dat de gemeenten volkomen vrjj zyn in het inroepen van de staatshulp, maar als zy die vragen, moeten zy een deel harer vryheid prjjs- geven aan het rijk, dat, en dit is niet anders dan in het belang van de zaak, toezicht oefent De heer Hage vraagt, of de vennoot schap niet door particulieren iustede van door de betrokken gemeenten zou kunnen aangegaan worden. De voorzitter meent, dat er meer kracht zal uitgaan van de gemeenten, dan van particulieren, wier eenig doel is het behalen van winst. De gemeenten zullen met alle middelen trachten de waterleiding uit te breiden. De heer Hage vraagt, of de bevolking van Schouwen wel talrjjk genoeg is om de waterleiding te doen rendeeren. De heer Van Oldenburgh: Particulieren zullen voor een waterleiding niet zoo gemakkelyk geld krygen, als de ge meenten. De Rijkspostspaarbank stelt geld tegen 4] pCt. beschikbaar, als de onderneming van de gemeenten uitgaat. Bovendien kan, wat een particuliere onderneming niet vermag, een gemeente in haar bouwverordening voor nieuwe huizen aansluiting aan de waterleiding voorschryven. In Tholen en Zuid-Beveland heeft men een zeer lange leiding en andere werken noodig, wat zeer kostbaar is. In dit opzicht is men hier in een betere positie, omdat wij het water op het eiland zelf kunnen winnen. De heer Fokker, burgemeester van Ellemeet cn Eikerzee, vraagt, hoelang het maken van het plan zal duren, en of de f 13000, die het rijk voor het boren heeft toegestaan, reeds verbruikt zyn. De heer Vau OldenburghEeu jaar is er mu- gemoeid. Wat de f 18000 betreft, die zijn verbruikt. De voorzitter vraagt alsnu machtiging om aan de gemeentebesturen de f 2700 te vragen. Burgemeester de Oude vraagt inlich tingen omtrent het tarief van het water. De heer Van Oldenburg: In Zuid- Bevelaud zal dit voor een arbeider komen op tien cent per week. In Tholen op 20 cent per kub. Meter (100 emmers water). De heer Legemaat acht het wenscheljjk by de aanvrage aan de gemeentebesturen in te sluiten een beknopte mededee- ling, hoe de waterleiding tot stand komt en welken steun het ryk zal verleenen. Mr. D. van der Vliet: De heer mr. Polvliet heeft genotuleerd. Ook spreker heeft dit gedaan. En daaruit zou een resumé kunnen samengesteld worden. De heer Van Oldenburgh verklaart zich bereid de zaak in een vergadering van de raadsledèn der onderscheidene gemeenten te willen uiteenzetten. Burgemeester Boogerd stelt voor een gecombineerde vergadering met al de raadsleden der onderscheiden gemeenten. Dit voorstel werd ondersteund door mr. Van der Vliet en de heeren Koop man, Bolle en HoSke Hoogenboora. In stemming gebracht werd dit voor stel met bykans algeraeene stemmen aangenomen. De vergadering werd bepaald op a.s. Dinsdag ten halféén. Machtiging wordt verleend aan het bestuur om den Minister van Finantien te verzoeken zyn toestemming te ver leenen in de domeingronden te mogen boren, en om aan het Ryk en de Pro vincie een subsidie te vragen voor het maken van het plan. Na een korte discussie werd op voor stel van het bestuur besloten aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening op te dragen het maken van een plan. Hierop werd de vergadering gesloten. TELEGBAMMEyT" 's-GRAYENHAGK. 1 Febr. De Tweede Kamer voegde aan de agenda toe een wetsontwerp tol ont eigening voor de uitbreiding der havenwerken te Terneuzen. - De voorzitter herinnerde, dal in hel weekblad van hel minder mari nepersoneel een Stuk is opgenomen, gelijkluidend aan de voor de Kamer leden ter griffie gedeponeerde nola betreffende de Marine-Begrooting. Hij dringt krachtig bij de leden aan o]) geheimhouding, daar de re geering anders van deponccring zou kunnen weerhouden worden. De Minister van Binnenlandschc Zaken verklaart, dat verschillende wenschen op onderwijsgebied on vervuld blijven, omdai de sociale maatregelen móeten «voorgaan. De Minister zegt loc een onderzoek omtrent het particulier initiatief in zake de moreele en geestelijke ver heffing der jeugd, zoomede omtrent den (inantiëclcn steun daarvan. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij viel de vijf-en- twintig duizend gulden op no. 3883. YLISSINGEN, 1 Febr. De belangstelling bij de begrafe nis van K omgekomen bij het on geluk met de onderzeeboot, was buitengewoon groot. De directie van ..De Schelde'de ingenieurs, bazen, benevens een 50-tal werklieden hij dc marine waren op den dooden- akker aanwezig. Aan dc groeve werd gesproken door den heer Van Kaalte, directeur van „De Schelde" en door jhr. Schorer, luitenant ter zee, namens de marine. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 31 Januari 1914. Tarwe f 9,a f 10,haver f 8,a f 8,60wintergerst f 9, i\ 1 9,50; zomergerst f alles per 100 K.G.karwij f a f per 50 K.G.rogge f 6,25 f 6,50bruine boouen f10,kf 11,60; witte boonen f 10,a f 15,kookerwten f 9,k f 9,75 kroonerwten f 10,a f 11, aardappelen f 2,it f 2,75; alles per H.L.ajuin f 4,k f 5,per 60 K.G.; eieren f 5,f per 100 stuks; boter f 0,67k f per halve K.G. ROTTERDAM, 3 Febr. Aanvoer: 78 paarden, 1116 magere en 581 vette runderen, 187 vette, 874 nuchtere kalveren, 1183 varkens en 85 biggen. Koeien 35 tot 39 43 c., ossen 35 tot 39 k 43c., stieren 34 tot 36 ct., kalveren 52] tot 57] 62] ct., varkens 23] tot 24] ct., alles per kilo. Melkkoeien f 200 f 320, kalfkoeien f 225 k f 350, stieren f 140 a 360, pinken f 110 k f 150, vaarzen f 140 a f 170, alles mager vee; biggen f 10 k f 15, slachtpaarden f 100 k f 120, werkpaarden f 150 a f £50, hitten f 100 k f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 20 A f 30, slacht- f 9 k f 16. Biggen f 1,50 per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen flink. De handel was redelijk en de prjjzen der vorige weken werden vrijwel gehandhaafd. Ossen waren ook flink aangevoerd en hier werden ook de oude prjjzen besteed. Er waren veel koopers aanwezig en daardoor had de markt een vry levendig aanzien. Beste spoelingbeesten gingen 2 cent boven noteering. Stieren behoorlijk aan gevoerd. De handel was redeljjk en de prjjzen waren gelijk die der vorige week. Men kocht voor België en Duitschland. Vette kalveren met gewonen aanvoer en redeljjken handel. De prijzen waren iets hooger dan vorige week. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt was ruim. De handel was langzaam en de prjjzen blevtn vrjjwel op dezelfde hoogte. Men kocht voor Spanje. Jong vee met kleinen aanvoer en tragen handel. Prjjzen onveranderd. Nuchtere fok- en slachtkalveren zeer ruim aangevoerd. De handel was tamelijk vlug en de prjjzen waren vrjj hoog. Voor Londen werd gekocht. Werk-, slachtpaarden en hitten be- hoorljjk aangevoerd, üe handel was langzaam en de prjjzen der vorige week werden vrjjwel gehandhaafd. Biggen met gewonen aanvoer en redeljjken handel. Prjjzen vrjjwel on veranderd. Zeeuwsche Ajuin. De aanvoer was zóó gering, dat geen marktprijs is op te geven. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bjj de V. P. N.)kippeneiren f 4,85 a f 6,55, eendeneieren f 6,30 it f 6,35, ganzeneieren f 12, van handelaren f 4 25, alles per 100 stuks. Aanvoer 22.239 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein no. 8 (gedeponeerd handelsmerk: R. V.)gegarandeerd versche hoender- eieren f 4,99 ii f 6,69, hoendereieren van handelaars: binnenl. f5 af 5,95, per 100 stuks. Aanvoer 24.250 stuks. Door 't zachte weder konden de prjjzen zich niet handhavenmen verwacht aanmerkeljjk meer vraag. Zeetijdingen. Zierikzee. "UITGEKLAARD: 3 Febr. De Barge „Etbel Edith", kapt. W. Jarrett, met oesterschelpen, van Ierseke naar Engeland. CORRESPONDENTIE. Het bericht uit Stavenisse, inzake aanranding van een ingezetene, is niet afkomstig van onzen gewonen corres pondent. Redactie. Z I E R I K Z E E. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Februari. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 4. 10 voorm. 8. 4 1.46 nam. 8.42 2.13 5. 11 voorm. 9. 6 2.51 nam. 9.52 3.24 6. 12 voorm. 10.28 4. 4 nam. 11.16 4.33 7, 13 voorm. 11.57 5.21 nam. 5.50 8. Z, 14 voorm. 0.31 6.32 nam. 1. 9 6.48 9. 15 voorm. 1.35 7.21 nam. 2. 7.' 7.33 10. D. voorm. 2.28. 8. •j.04 n. nam. 2.57 8.14 11. 17 voorm. 3.14 8.47 nam. 3.43 8.56 Tyd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 i medegedeeld door het Koninkljjk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Febr. 1914 Hoogste barometerstand 775,0 te Munchen. Laagste barometerstand 727,8 te Ve8tmanoer. Verwachting van den avond van den 4 Febr. tot den avond van 5 Febr.) zwakke tot mat gen, meest zuideljjken wind, licht tot halfbewolkt, waarschjjnljjk droog weer, zelfde temperatuur, waar schjjnljjk nachtvorst. STOOMBOOTDIENST en iusschengêlegen plaatsen. FEBRUARI. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 5 Vrydag fi Zatordag 7 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensd. 11 Donderd. 12 6.20 6,20 's m. 8,— 8,— 8- 's m. 8, Getrouwd: LEVINUS CHRISTIAAN JONGMANS en MARIA CATHARINA JOHANNA LOOIJEN, die, mede namens wederzydsche Familie, hartelijk dank betuigen voor de belang stelling bjj bun huwelijk ondervonden. Niel'w-Vosmber, 3 Febr. 1913. Heden overleed, tot onze droefheid, na een langdurig lijden, onze waarde Oom en Behuwdoom, Marinus van Graafeiland, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Hartelijk danken wy het Burgerl. Armbestuur der gemeente Burgh, benevens Mej. M. I.EEUW en J. BEUKELAAR en Echtgenoote, voor de ondersteuning en hulp, aan onzen Oom verleend. Burgh, 2 Febr. 1914. L. VAN GRAAFEILAND. J. VAN GRAAFEILAND— Sl.ager. Heden overleed na een lyden van 16 maanden, onze Waarde Moeder, Behuwd en Grootmoeder, JANNA DOOGE, Wed C. Ki.aassk, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Drhibchor, 4 Febr. 1914. Namens Broeders en Zusters, A. KLAASSE. Benige en algemeene kennisgeving. Voor de talrijke en hartjjke be wijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde Moeder, Mej. JACOBA VAN HEKKE, Wed. van den Heer Simon van den Hamer, betuigen wjj onzen wolgemeenden dank. Zierikzee, 4 Februari 1914. Uit «lier naam, Wed. M. KRISTAL1JN—v. n. Hamer. V Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens wederzydsche Familie, mijn harteljjken dank. slnt-FlI.lpslani). Wed. J. I. STOUTJESDIJK. Voor de veelvnldlge bewijzen van sympathie en Innige deelneming, ont vangen in myne positie in het Diaconessen- huis, Westersingel, Botterdam, betuigt ondergeteekende (na zyn heerlyk verblijf aldaar), by zjjn terugkeer zyn oprech ten dank. De Burgemeester van Nieuwerkerk, J. BOUMAN. Hga. De BURGEMEESTER— STRANDVONDER van St.- Piiilipslanii, roept voor de tweede maal ter reclame, de rechthebbenden op: 62 Scheepsluiken en 50 Merkels, ge merkt met div. romeinsche cijfers; 13 Planken, waarvan 5 bruin geverfd en 2 gemerkt met „Conciense". 4 Scheerbal- ken, 2 Battings, 2 stukken Kippenrennen, 2 Deuren, 1 stuk Schot, 1 houten Balk en 1 Scheepsboompje. Sr.-PinupSLAND, 2 Februari 1914. «e bruinisse:, Directeur de heer O. A. JUMELET. des avonds te 7 uren preciee, in de CoDferentiekamer. Programma's zjjn verkrjjgbaar 4 f 0,25 op den dag der uitvoering, '8 namiddags van 2 tot 3 uren, in de Conferentiekamer. Van af heden beschikbaar de Hengst (steeds bekend), en de nieuw ingevoerde No. 2 der driejarigen op de Centrale te GoesJJ913) en werd ook in 1913 op de tentoonstelling te Zierikzee bekroond met den eersten prjjs. Aanbevelend, W. TEN HAAF Has Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2