ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 4 Februari 1914. Cacao RgNA VANhOUTEN'S NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9501. Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur, J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—8 regels 30 ets, meerdere regels 10 ct«. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moét geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsraiddags uiterlijk 2 urm Dit nummer bestaat uit twee bladen. Kan nwa ntf* P nuer mv nwr m k. aoUrwnmtfot NEDERLAND. AMSTERDAM. Atfii de O.-Z. Achter burgwal 139 alhier is gevestigd het pension S. P. v. LeersumSchouw. Tot de daar in pension zijnden behoort ook de ruim 80-jarige mevr. de wed. Deinema. Zij had Donderdagavond in het con- versatievertrek geruimen tijd zitten praten met de pensionhoudster en 'n pension gast, den Duitschen heer Herman Bastert. Niet laat in den avond ging mevr. Deinema naar haar kamer op de tweede verdiepiüg, en eenigen tijd daarna ging ook de beer Bastert naar zijn kamer, omdat hij kwart over vijven yrijdag- morgen van het Centraal Station zou vertrekken. De pensionhoudster heeft Vrijdag morgen vroeg den heer Basterd per rijtuig naar den trein gebracht, zij begaf zich daarna nog eenigen tijd ter ruste. Omstreeks 9 uur in den ochtend van Vrijdag ging het kamermeisje mevrouw Deinema wekken. Het kwam haar vreemd voor, dat de oude dame, anders antwoord gevende op het eerste kloppen op de deur, thans, na herhaald tikken, niets van zich hooren liet. Het meisje maakte de deur openze deinsde terug voor wat zij zag: Vóór de waschtafel lag het lichaam van de oude mevrouw. Zeer ontdaan snelde het meisje naar haar mevrouw en wist alleen uit te brengen, dat er iets met mevrouw Deinema was gebeurd. De pensionhoudster ging toen, in ge zelschap van haar zoon, naar het apparte ment van de wed. Deinema, voelde haar hand en meende, dat de dood tengevolge van een beroerte was ingetreden. Voor alle zekerheid besloot men een geneesheer te waarschuwen, maar dr. M. Forma de Vries, Keizersgracht 106, was op dat uur, om half twaalf iu den morgen, op patiëntenbezoek, en eerst tegen den avoud, omstreeks 7 uur, was hij in staat in pension-v. Leersum te komeu. Daar constateerde hij den dood van mevrouw Deinema, doch zag ook, dat om den hals van de doode een handdoek was geknoopt, zoodat .hij noodzakelijk vond de politie te waarschuwen. De pensionhoudster moet toen vol gen 8 de Telegr. ook hebben be merkt, dat een beurs, waarin mevrouw Deinema f 700 d f 800 geborgen had, was verdwenen. Het blad deelt dit echter onder alle voorbehoud mee. Meer en meer won de gedachte veld, dat hier sprake was van een moord, met berooving als doel. De politie werd van het geval op do hoogte gebracht en Zaterdagmorgen stelde de commissaris van de le sectie, de heer W. L. H. Koster Henke, persoonlijk een onderzoek in. Dit onderzoek bracht hem niet torstoud tot de overtuiging, dat hier van misdaad sprake zou zijn. Later bericht: Er is nog niet met zekerheid te zeggen, of de iuim 80-jarige weduwe Deinema een natuurlijken dood is gestorven, dan wel het slachtoffer werd van een mis daad. De justitie heeft bij het onderzoek ter plaatse ze was vertegenwoordigd door den substituut-officier van justitie, mr. L. Th. Jorissen en den rechter-commis saris mr. F. C. v. Geer, de politie door den commissaris der le sectie, den heer Koster Henke het lijk ter nadere sectie in beslag genomen. Op aanwijzing van den heer v. Ledden Hulseboscb, scheikundige, en van dr. M. Schoo, zijn ook eenige voorwerpen in beslag genomen, voor een nadere sectie benoodigd. Het zal Dog wel eenige dagen duren vóór definitief kan worden uitgemaakt, of hier al of niet misdaad in het spel is. Aan de mogelijkheid van een misdaad werd gedacht, toen uit het taschje van mevr. Deinema eeDige honderden gulden bleken verdwenen te zijn. UTRECHT, 2 Febr. Zondagavond is bij den melkhandelaar C. Borst, Sumatra- straat 28, ingebroken. Omstreeks kwart vóór zes 's avonds was het gezin uitgegaan naar de kerk en toen men te ongeveer negen uur thuis kwam, bemerkten de bewoners, dat er wat vuil op den vloer lag. Daar alle deuren gesloten waren en men niets verdachts bespeurde, lette men er niet verder op en begaf men zich t9 bed. Maandagmorgen, toen de vrouw des huizes de secretaire wilde openen, ge lukte haar zulks niet direct en kwam zij tot de ontdekking, dat er iets met het slot gebeurd was. Toen eindelijk de kast geopend was, bemerkte men, dat uit een vierkant ijzeren geldkistje de inhoud, ongeveer f 200, verdwenen was. Men had het zilver geld uit een porte- monnaie en een knipje en het papieren geld uit een boekje gehaald. Bovenop de kast lag nog een andere portemonnaie met ongeveer f 5 aan klein geld, welk geld eveneens verdwenen was. Een portemonnaie met f3 er iü, benevens een doosje met goud'en sieraden, eveneens in deze kast geborgen, liet men onaangeroerd. De dief of dieven hebben blijkbaar gepoogd de secretaire te openen met een schopje van een haardstel, althans die is krom gebogen- en. een der punten is afgebroken. Van een der gestolen bankbiljetten van f 10 is het nummer bekend. De melkhandelaar zou Maandag met het thans gestolen geld juist zijn leveranciers betalen. De politie werd direct per telefoon in kennis van het geval gesteld, waarop door de recherche een onderzoek in de woning werd ingesteld, om daarna te trachten de dader(s) te pakken te krijgen Het merkwaardige van deze inbraak is, dat alle deuren gesloten waren, precies als toen do bewoners het huis Zondag avond verlieten. -GRAVENHAGE, 2 Febr. II. M. Koningin moet bij het onderhoud met wethouder De Wilde met groote belangstelling omtrent verschillende sociale aangelegen heyyn geïnformeerd hebben, in het bizon der omtrent de werking der arbeidsbeurzen alhier en te Oberhause», het vak vereenigingsleven alhier en de werking der nieuwe Armenwet, voor zoover de gemeente daarbij betrokken is. SOMMELSDIJK. Door wijlen don heer Jb. Joppé, iu leven raadslid en lid van het bostuur van de vereeniging tot stichting eu instandhouding van een school met den Bijbel alhier is aan deze instelling een legaat van f 6000, vrij van successierechten, vermaakt. De over ledene was mede-oprichter dier school. HELMOND, 2 Eebr. Op de fabriek der firma W. Swinkels, weverijen alhier, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar do beer Swinkels met zijn luxe auto een ongeluk heeft gehad, bevond genoemde heer zich met een taxateur en nog eenige andere personen in de auto- mobiolgarage, waarboven zich een opslag plaats der fabriek bevond. Nadat men een tijd in de garage had staan praten, werd een verdacht gekraak gehoord waarop evenwel geen acht werd geslagen door het geraasdat uit do andere fabrieksgebouwen hoorbaar was. Daar juist een vrachtauto naar de garage kwam, verlieten de aanwezige personen het ge bouw; nauwelijks waren zij buiten, of met donderend geweld 9tortte het geheele gebouw, met het zich daarboven bevin dend magazijn, achter hen ineen. Een zware 6-cyliuder vrachtauto werd mede onder de reusachiige ruïne totaal vernield. De oorzaak van de instorting hebben deskundigen nog niet kunnen vaststellen. Het gebouw, dat voor eenige jaren hecht en sterk was opgetrokkenver toonde geen spoor van verzwakking, terwijl de verdieping ook niet bovenmatig belast was. Vermoed wordt echter, dat door de centrale verwarming, het binnenwerk van het gebouw gekrompen is, waardoor de vloer van het magazijn zich onder den z waren last heeft begeven. Een nieuwe kantonrecliter-plaats- vervanger. ZIERIKZEE, 4 Febr. Benoemd is tot kantourechter-plaatvervanger in het kaDton Zierikzee, met ingang van 15 dezer, de heer F. Stuart, ontvanger der registratie en domeinen alhier. Ouderdomsrente. Het wetsontwerp betreffende de ouder domsrente zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Brand. De landbouwschuur van den heer J. Bliek te Hoedekenskerke is hedennacht tot den grond toe afgebrand. Plaatselijke keuze. Tc Haamstede en Burgh is, oven als in iedere gemeente, een Comité gevormd voor ..Plaatselijke keuze" Te Haamstede bestaal het Comité uit de lieeren ds. Japchen, ds. Brou wer, J. C. Vis, Kramer, W. .1 Bijle- veld, J. C. van Schaik en M. den Boer. In het Comité le Burgh namen zit ting de lieeren ds. Van Maanen, \Y. (i Boot, M. Kommer en A. van der Werf. Het ligt iu de bedoeling binnenkort 'n openbare vergadering te beleggen DREISCHOR. Op Vryda'g- en op Zaterdagavond gaf de rederijkerskamer „Kunst na den Arbeid" alhier een goed geslaagde uitvoering. Beide keeren was de zaal vry goed bezet. Opgevoerd werden: „Wraak", tooneelspel in twee bedrijven; „Gemeubileerde kamers te huur", blyspel in 2 bedryven, en „De Dagbladschrijver", blijspel in 1 bedrijf. De spelers gaven blyk, hunne rollen goed ingestudeerd te hebben. Het publiek, dat het spel met aandacht volgde, dankte na elk bedryt met een luid applaus. ST.-FILIPSLAND, 2 Febr. Heden morgen vertrokken van hier een 50 personen naar Oud-Kralingen, om daar gedurende eenige weken tegen goed loon in de kunstmestfahrieken werkzaam te zijn. Een heele uitkomst voor vele huisgezinnen, in dezen tijd van groote werkeloosheid. 't Kan misschien in 't belang van menigeen zjjn, dat 't nu (van 1 tot 15 Februari) de tjjd is, om zich ter secretarie aan te melden, om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Ver scheidene personen in 't Oude Filipland zouden als looDkiezer daarop voor komen, indien ze bytjjds van hun recht daartoe gebruik maken. ST.-ANNALAND, 4 Febr Vrijdag avond hield de gemengde zangver- eeniging Vooruitgang zij ons Stre ven* haar jaarlijksche vergadering in de nieuwe consistoriekamer der Hervormde Kerk. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, verzocht hij de leden le zingen psalm 118. vers 1 Vervolgens bracht de secretaris verslag uil over den toestand van de vereeniging gedurende het verloopen jaar Wat de geldmiddelen betreft, bleek er ontvangen le zijn f 77,01 en uitgegeven f 59,41, zoodat er een saldo is van f 17,60. Door een commissie van 2 per sonen was de rekening nagezien en in orde bevonden. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd de avond verder door gebracht met het zingen van menig lied, soms begeleid door den orga nist; ook werd pr door 3 personen 'n samenspraak gehouden, waarvan het onderwerp was Maltheus 6, vers 24. De vergadering werd o. a. bijge woond door den burgemeester en den predikant der gemeente. De burgemeester dankte de vereeniging voor 't genoegen door hem gesmaakt en hoopte nog vele vergaderingen te mogen bijwonen; de predikant roem de hel goede doel van de vereeniging en dankte den heer Manteau voor zijn leiding, terwijl hij ook een gebed uitsprak. Aan hetgeen er te nuttigen viel ter versterking van den inwendigen mensch, zal door de leden zeker wel de noodigc eer bewezen zijn. Eerst laat werd de vergadering gesloten met het zingen van den Avondzang, vers 7. De lieeren D. Monteau, A. de Jonge Mz. en J. Ridderhof Az. ver- vullen de functie van directeur, voor zitter en secretaris van de 58 wer kende leden tellende vereeniging. THOLEN, 4 Febr. L.l. Donderdag avond trad in het café van den heer P. Eist alhier op de heer Hoogerhuis, tot het houden eener rede in het belang der arbeiders-organisatie. Spreker deed op zaakrijke wijze uit komen, de verschillende verkeerde toe standen die door boer eli arbeider zouden moeten worden opgeruimd. De spieker schilderde in levendige kleuren dat ook de arbeider door het aannemen van het werk, en door zelf land in pacht te nemen ook medehielp dezen mistoestand nog te verkoogen. Tegenover liet coöpera tief optreden van den grooten landbouwer wekte spreker de arbeiders op om zich ook te organiseeren en alhier een Bond te stichten, die met den boer kan onder handelen over verhooging van loon. De pachten naar omlaagen de loonen verbeteren, dat is de leuze, waar spreker voor optreedt. Van de gelegenheid tot debat en het stellen van vragen werd door ééu uit de vergadering gebruik gemaakt. Zijn vraag werd door spreker afdoende beantwoord. Na afloop der lezing' werd eene af- deeling gesticht met aanvankelijk 16 leden. Tot leden van het voorloopig comité werden gekozen de beeren Job Krom8chee, O. Mees en Jan Quist Ad.z Do spreker vond voor zyn gekruide rede een aandachtig gehoor, daar de groote zaal van het café bijna geheel gevuld was. Een motor der firma W. Baaij Z. heeft beproefd de vaste ysbank stuk te yaren en met aanvankelijk succes. Vlak voor het Veer is het blank water, en vindt de overtocht geregeld met pont on veerboot plaats. Indien do dooi goed blijft doorgaan, dan is er kans dat de beurtschepen zoogenaamd binnendoor naar Rotterdam kunnen vertrekken. Buiten bevindt zicli in het zoogenaamde Thool- scbe Gat nog veel ijs, zoodat mossel- en oestervi88cliers nog geduldig zullen moeten wachten. VLISSINGEN, 4 Febr. Alhier werd heden onder groote belangstelling ter aarde besteld, het stoffeljjk overschot van den verongelukten bankwerker Kramer. Met ongeveer 125 leden is een jjsclub BreskensGroede opgericht. BIERVLIET. Gedurende 21 jaar be kleedde de heer P. W. Maarleveld de betrekking van ontvanger der Ned. Herv. Diaconie alhier. Met ingang van dit jaar nam hij ontslag. Maandag werd tot zijn opvolger be noemd, in een vergadering van dat college, de heer P. Verhage, hoofd eener gemeenteschool. De Biervlietsche Diaconie bezit vele eigendommen, o. a. een hofstede. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. RENESSE, 3 Pebr. Ten overstaan van den notaris F. J. H. Jespers werden ten verzoeke van mej. wed. en de erven van den heer J. Steur Krz. publiek verkocht, de navolgende onroerende goederen Eene hofstede, bestaande uit woon huis, schuur, varkenshok enz., erf, tuin, groot 32 A. 40 c.A. voor f 3800; 9 A. 86 c.A. weiland, aan den Hoogen-Zoom, voor f 400; 11 A. 50 c.A. weiland, aan den Hoogen-Zoom, vooï f 400; 12 A. weiland, aan den Hoogen-Zoom, voor f 450, alles den hoop. Gemeente Noordwelle 1 H.A. 71 A. 54 c.A. weiland, achter het vorige, voor f 301 per gemet36 A. 40 c.A. weiland, aan den Hoogen-Zoom, voor f 1118 den hoop; 1 H.A. 80 c.A. 78 c.A. weiland, naast het „Bprrelputje", voor f 560, per gemet. Gemeente Renesse 1 H.A. 93 A. 70 c.A. poldergrond „de Moolpolder", voor f 150 per gemet. Gemeente Noordwelle 1 H.A. 12 A. weiland, aan den Noord- weg, voor f 480; 1 H.A. 63 A. 80 c.A. weiland en bosch, bij Sara's weg, voor f 400; 1 H.A. 14 A. 30 c.A. weiland, aan Dirkjes wekken, voor f 710; 36 A. 80 c.A. Bouwland, aan den Lagen-Zoom, voor f 650; 78 A. 30 c.A. weiland, aan den Lagen-Zoom, voor f 500; 68 A. bouwland, aan den Lagen-Zoom, voor f 500; 63 A. weilaud, aan Jannetjes- wekken, voor f 450; 78 A. 60 c.A. bouwland, aan Jan netjes wekken, voor f 625; 1 H.A. 19 A. 80 c.A. weiland, aan den Lagen-Zoom, voor f 372,50; 57 A. 10 A. bouwland, „De pittige welle", voor f 7762 H A. 23 A. 70 c.A. bouwland, naast het vorige, voor f 775; 65 A. 30 c.A. bouwlaud, aan het Aarde- wekken, voor f 811; 98 A. 20 ct. bouw land, „Het lange Meetje, voor f 760, alles per gemet. Gemeente Haamstede: 1 H.A. 78 A. 10 c.A. Bouwland, aan den Plattenweg, voor f 675; 88 A. 90 c.A. weiland, aan Kempwekken, voor f 390; 1 H.A. 20 A. 70 c.A. weiland, tegenover Breedenweg, voor f 565; 79 A. 80 ct. bouwland, in Armhoek, voor f 500, alles per gemet. DREISCHOR. Door de Landbouw- vereeniging albier is in 1913 aangekocht: 353700 K.G. superphospaat, f 8410,70 221000 chilisalpeter - 30861,96 37500 kalizout- 2448,365 7500 guano - 669, 45699 katoenmeel - 4630,58 9200 lijnmeel- 966.05 5893 lijnschilfers. - 613,59 4550 aardnotenmeel, - 609,85 573 poeder Bord. pap - 144,85 389 M3. grint - 1038.63 4223 H L. steenkolen - 4223, Te zaraen f 54556.576 De Landbouwvereeniging alhier heeft aan den heer J. Kryger te Krabben-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1