Plaatselijke Keuze. bleek, zoover men kon nagaan, één persoon, zekere Kramer, ongeveer 28 jaar oud. te worden vermist. Direct werd het marine-bergings vaartuig. dat in de buitenhaven lag. naar de plaats van het ongeval ge sleept, waar getracht werd de takels aan den onderzeeër te bevestigen. De werkzaamheden vlotten slechts langzaam. Om halfzes viel het ongeval voor en pas te halftien had men het voor schip vast. Den geheelen avond zag het in de omgeving van de plaats des onheils zwart van menschen, die slechts weinig van de werkzaamheden kon den zien. Landbouw en Veeteelt. HAAMSTEDE. De Landbouwvereeni- fing ,C. et C." te Burgh herdacht op 5 Januari j.l. haar 10-jarig bestaan. De zaal van 't HO tel „Bom" was ge heel gevuld met leden, zoons van leden en de gemeentebesturen van Burgh en Haamstede. De voorzitter, de heer C. Blom, hield een boeiende openingsrede, in hoofdzaak er op wijzende, hoe het ver- eenigingsleven in beide gemeenten in dit tydvak tot groote ontwikkeling is gekomenhoe vele van de bloeiende vereenigingen haar ontstaan danken aan besprekingen in de vergaderingen van „C. et C." Nadat de heer J. A. van Zuyen de uitgebreide notulen had gelezen, werd door hem een keurig overzicht gegeven van den groei en bloei der vereeniging. Beide heeren oogstten voor hunne woorden luiden bijval. Vervolgens hield de heer Stevens, adspirant Rjjkslandbouwleeraar een lezing met lichtbeelden over kalimeststolfen en kalk, welke lezing getuigde van ernstige studie over deze onderwerpen. Voor velen was dit een leerrijke bespreking. Hierna vergastte de voorzitter de heeren nog op een voordracht, welke, zoowel door den pittigen inhoud als de wjjze, waarop ze werd voorgedragen, zeer in den smaak viel. De „tram" naar Burgh werd hierin besproken. Met ongeduld zitten we hierop te wachten. Nadat de heer De Vrieze den voor zitter een woord van hulde had gebracht voor het groote aandeel dat hij heeft gehad in den bloei van „C. et C.", sloot de voorzitter de bijeenkomst. KORTGENE. De Onderlinge Vee verzekering-Maatschappij „Noord-Beve land" hield heden hare gewone algemeene vergadering in een der zalen van „De Korenbeurs" alhier. Van de 118 leden waren er 43 tegen woordig. Uit het verslag van den admi- strateur bleek, dat in het afgeloopen jaar is uitgegeven voor 21 gestorven en 5 onteigende paarden, benevens voor 28 veulens, f 9572, hetwelk wordt ge dekt door betaling van 2j pCt. premie. Er zijn thans verzekerd 858 paarden voor f 380,740. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. T. Zuidweg te Kortgene en D. J. de Kam te Wissenkerke. Als taxateur werd herkozen de heer M. de Regt te Kats en gekozen in plaats van den heer Joh. de Fouw te Kolijnsplaatde heer W. de LoofT aldaar. Door den administrateur werd mede gedeeld, dat over de 13 jaren, dat de maatschappij bestaat, gemiddeld aan premie is betaald 2,14 pCt. per jaar, waar tegenover werden gesteld do ta rieven van twee particuliere maatschap pijen, waaruit bleek, dat men ongeveer het dubbele zou moeten betalen. De in dit jaar te vallen doode paarden werden bij inschrijving verkocht aan den heer A. Dodmond te Korlgeno. Er werd in beginsel besloten om naast paarden ook te verzekeren melkkoeien, waarvoor reeds is aangegeven voor f 25,000 verzekerd bedrag. Binnen enkele dagen zal er nogmaals worden vergaderd, teneinde een definitief besluit te nemen en nog enkele punten betref fende melkvee-verzekering te bespreken. RECHTZAKEN. ZIER1KZEE, 31 Jan. Hedennamiddag 4 uur, werd op last van den burge meester te Dreischor door den gemeente veldwachter naar het parket van den heer officier van justitie overgebracht N. F., 57 jaar, huisvrouw van C. de W., verdacht van oplichting, gepleegd ten nadeele van J. de C. to Dreischor, op 30 Jan 1.1. Na een verhoor te hebben ondergaan door den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, werd zü op vrjje voeten gelaten. De nieuwste etuiwer. Naar men vernam, zal het nog wel cenigen tijd kunnen duren al vorens de nieuwe, vierkante stuivers werkelijk in omloop konten. Een gerucht wil, dat plannen in over weging zijn om aan dit geldstukje •een ecnigszins andere gedaante te geven. Het zou li l. aan de zijden uit- gescliulpt worden en daardoor min of meer een stervorm verkrijgen Dan zou hel karakter ook meer in overeenstemming gebracht zijn met den stijl Louis XVII, waarin het oorspronkelijk is gedacht, in liet midden zou een opening worden ge maakt, waardoor het ding desver- kiezende ook gedragen of paarsge wijs verbonden, als messenlegger ge bruikt zou kunnen worden. Een en ander zou vermoedelijk tegen 1 April gereedkomen I Is echter nog maar een gerucht. Frlescti vee In Japan. De heer K X. Ivuperus Jr te En- gelum. die als geleider van 21 stuks Eriuesch rundvee en 14 geiten 'n reis naar Japan heeft gemaakt, verhaalt er van in het Fr. Weekblad: De Japanschc boer verkeert in deerniswaardige armoede. Hij heeft door geslagen achteruitgang al zijn grond moeten verkoopen aan het gouvernement of aan rijke grond bezitters en werkt nu zeven dagen in de week bijna nooit een dag rust om de pacht te kunnen opbrengen. Een landarbeider verdient slechts 60 centen in de weck. Waarvan hij dan leeft'? Hoofdzakelijk, ja uitslui tend van rijst en visch. En de hoer leeft in denzelfden eenvoud; alleen kan hij zich ecnige weelde veroor- looven door zijn moestuin, waar hij een soorl zwammen en jonge ham boe verbouwt. Aan zijn land doel de arme Japan schc hoer niet veel De woest liggende gronden zouden wocsl blijven, als niet 't gouvernement en enkele rijke ondernemende personen ze gingen cultiveeren. Het vee, dat in Japan voor de mcl- kerij wordt gebruikt, is voornamelijk geïmporteerd van uit Friesland, doch men heeft ook Hollandsche koeien, die evenwel ook als Eriesch vee kun nen worden beschouwd. Naast deze heeft men ook van uit Engeland ingevoerde rassen, zooals Jersey, Shorthorn en Aberdeen. De Jersey- koeien worden gebruikt voor de mcl- kerij. Ze hebben een zeer hoog vet gehalte, terwijl de Sliorthorn-koe ook wordt gemolken, doch meer voor de vleeschproductie dient. Vooral de slieren leveren uitstekend vleesch. Het Aberdcen-rund wordt ook voor vleesch gebruikI Ons vee wordt gebruikt als melk vee, niet als slachtvee. Daarom laat men de melkkoeien ook zoo oud mo gelijk worden en fokt zeer sterk in de melkrichting voort I)e eigen aardigheid beslaat, dat Japan dieren wensclit met zeer lichte haarkleur en beslist zonder zwarte plekken aan de beencn. Ook worden de dieren zeer streng op tuberculose onder zocht. meestal door een Japanschcn veearts. Verzekerd werd, dat onder 't Friesclie vee in Japan deze ziekte niet voorkomt Het klimaat en de hoogc berggronden zijn twee voor name factoren, die mee helpen om het vee gezond te houden. De veefokkerij wordt in Japan na genoeg op dezelfde manier uitge oefend als bij ons. De heer Ivuperus zag op een boerderij van den Mikado een twintigtal hokkclingen, die niet voor ons stamboekvee behoefden onder te doen. Er was 'n stier, „Ahe" genaamd, thans 8 jaar oud, af komstig van J. W. Anema te Ried. Deze stier zag er nog zeer goed uit, was door de vele beweging heel sterk ontwikkeld, rug en stand der beenen waren bepaald heel goed De af stammelingen van dezen stier en ingevoerde koeien hadden de oude namen als: Pjirkje, Adema, Geertje. Woudje, enz. behouden Om de boerderij loopt een muur van 2'/» M. hoogte. Zoodra er een besmettelijke ziekte in den omtrek uitbreekt, worden de deuren in de poort gesloten en niemand toe gelaten. Wie melk komt halen, wordt bediend door een klein poortje in den muur Hel melken en de behan deling der melk geschiedt zeer om slachtig. Men heeft een grooten ketel, waarin men water kookt; de stoom en het kokende water worden door buizen gevoerd naar de plaatsen, waar men emmers, bussen, enz. moet reinigen. Japan geeft veel merkwaardigs te zien Doch één ding heeft de heer Ivuperus er gemist: de mooie, groene Friesche weide, en onzen vetten bouwgrond. (Herplaatsing wegens miszetling Niet alleen in Amerika maar ook in Europa hebben wij gelegenheid gehad de groote gevolgen te eonsta- tccren, die het sluiten der drankgc- legcnhcdcn heeft. Gedurende de groote staking in Zweden in 1909 zijn door de regee ring de gelegenheden, waar sterke drank verkocht werd. gesloten. Ier- wijl de verkoop van bier gedeeltelijk verboden en gedeeltelijk bemoeilijkt werd. 't Aantal in hechtenisnemingen wegens dronkenschap in Stockholm in de maand Augustus 1908 bedroeg 1519, in Augustus 1909 fgedurende de staking 10, in dezelfde maanden bedroeg 't aantal aanrandingen van hel gezag resp. 10 en 9, het aantal moordaanslagen e. d. 31 en 12 en het aantal diefstallen 412 en 196. Deze cijfers zijn voldoende om aan te toonen het groote belang, dat de Staat heeft bij hel sluiten der drank- gelegenheden Thans een enkel woord over de bezwaren, die tegen het stelsel zijn ingebracht. Plaatselijke keuze zou in strijd wezen met de Grondwet. (Minister Gort van der Linden in de Tweede Kamer). Ditzelfde kan ook gezegd worden van Vrouwenkiesrecht, maar is dit nu voor de vrouwen een reden om den strijd voor 'l verkrijgen van het kiesrecht te staken. Integendeel. Met nog grooter ijver zullen zij st rij den, omdat zij weten, dal l bereiken van het doel nu nog moeilijker is. Belet de Grondwet, zooals deze thans luidt, het lot standkomen eener ge- wenschte wet, dan moet niet die wet veroordeeld worden, maar de Grondwet moet dan worden ge wijzigd. Mochten er nu tegen plaat selijke keuze grondwettelijke be zwaren bestaan, hetgeen o a. mr. V. H. Rutgers, het A.-H. Kamerlid, ontkent, dan verandert dit onze actie alleen in zooverre, dat wij dan bo vendien nog wijziging van de Grond wet vragen. Tegen plaatselijke keuze als zoodanig is het echter geen be zwaar. Plaatselijke keuze randt de per soonlijke vrijheid aan. (Min. C. v. d. Linden en mr. Rink). Zeker, onze vrijheid kan beperkt worden, wan neer door een stemming uitgemaakt zou worden, dat er in een plaats geen alcohol meer gefabriceerd en ver kocht mag worden. Maar dit op zich zelf, is alweer geen bezwaar legen plaatselijke keuze. In een samen leving als wij thans kennen, wordt de vrijheid van een enkeling aan alle kanten beperkt. Wij moeten onze kinderen naar school sturen, onze zoons laten dienen in het leger; wij mogen geen wapens dragen; zelfs wanneer wij op onzen eigen grond een gebouw willen zetten, zijn wij in de inrichting daarvan niet vrij. Wij vinden al deze beperkingen van onze vrijheid niet verkeerd, maar dan mag toch ook de plaatselijke keuze niet worden veroordeeld, om dat dïze de persoonlijke vrijheid be perkt'? Het belang der gchcele maat schappij mag toch niet worden op geofferd aan het genot (I) Neen. En daarom vragen wij aan de regeering om de invoering van plaatselijke keuze. Wij zelf willen bepalen, hoeveel kroegen er in onze gemeente zijn, omdat ook wij zelf moeten dragen de nadeelige gevolgen door l drank gebruik veroorzaakt. (Armen-inrich tingen, krankzinnigenverpleging, on gelukken, misdaden, enz.) Het gaat om hooge belangen. Het gaat om het geluk van duizen den en tienduizenden. Het gaat om meerdere waar achtige levensvreugde, om meerdere ontwikkeling, 0111 hooge beschaving. Het gaat om de zedelijke opheffing van ons volk. Het middel is thans plaatselijke keuze Steunt daarom onze actie en tee kent hel petitionnement. L. .W. J. C. S. De diefstal te Breda. De schade voor de firma Van Mierlo Zoon beperkt zich nu tot f 42.000. immers f 13.000 zijn terug door de terugkomst van R en de f 30 000 aan papier, die li. bij zich heeft, kan hij toch niet meer te gelde ni aken. Dit waren cheques op een bank in Engeland. Vrijdagmorgen werd n oogenblik gevreesd, dal ook dit geld weg was. Immers, B. had Donderdagavond het kantoor verlaten. Eerst den vol genden morgen werd z'n verdwijning bemerkt. Toen had hij al in Engeland kunnen zijn en het geld hebben ont vangen. Hij is echter niet naar Enge land gegaan. B was een eigenaardig persoon. Eén zijner aardigheden bestond daar in, dal hij. als hij met vrienden in 'n café was, zich een oogenblik ver wijderde, om dan onherkenbaar met pruik, valschen baard e. d vermomd terug te keeren; zoodat niemand meer wist, wie hij was. De politie is in het bezit van twee portretten van den voortvluchtige; één waarop hij is gefotografeerd met een pel en één mei een hoed Afdrukken dezer foto's zijn her en derwaarts verzonden. Hel Xederlandsehe bankpapier, dal hij lieel'l medegenomen, beslaat grootcndeels uil papieren van lage waarde, o. a een groot getal bank jes van f (ill Hel I). e. verneemt omtrent den diefstal nog. dal R. de vriend van den voortvluchtige niet geweten heeft met hoeveel geld hij was uitgestuurd om te wisselen Hij had van B. een pak bankpapier gekregen, dat ge wikkeld was in een krantenpapier: hoeveel geld er in zat. wist hij niet. De overhandiging was natuurlijk heel geheimzinnig geschied, in ecii café, onder een tafeltje door. R heeft in de retirade van I station het pakje opengemaakt en een ruwe optelling van het geld gemaakt: loen heeft hij een kaartje gekocht en den trein ge nomen, waar Amsterdam" op stond, en zoo is hij naar Breda terug gekomen. Van den voortvluchtigen 1! hoort men nu allerlei leelijke dingen. Hij is verleden jaar al gemengd geweest in een rechtzaak, wijl hij. met nog een vijftal andere jongelui, zich met Carnaval aan verkeerde handelingen had schuldig gemaakt, enz. (Herplaatsing wegens miszetting). Belangrijke mededcellng Tan den Local OoTcrnaient Board ln Engeland onitrent het gebrntk Tan Boter en Margarine. lil de vergadering van liet College van Regenten over Gast-, Wees- en Armenhuizen en verdere Gestichten te Bermondsey, werd dezer dagen de volgende missive van den Local Government Board voorgelezen: (De Local Government Board in Engeland is een college, door de re geering ingesteld om controle uit te oefenen over alle plaatselijke aange legenheden, waartoe ook behoort het uitoefenen van toezicht op de open bare instellingen, zooals werkhui zen, asyls, krankzinnigengestichten, tuchtscholen, opvoedingsgestichten en allerlei gast-, wees- en armen huizen en verdere godshuizen. Het gezag van dit college is zeer groot en zijn beslissing legt in zaken, zooals de onderhavige, zeer veel gewicht in de schaal). Van tijd lol tijd zijn onderzoekin gen ingesteld niet het doel een ver gelijking te krijgen tusschen de voe dingswaarde van margarine en boter. De uitkomst, waartoe men algemeen gekomen is, heeft bewezen, dat er tusschen deze vetproducten geen noemenswaardig verschil in voe dingswaarde bestaat. Andere onder zoekingen hebben aangetoond, dat margarine, boter, spek en cocosnoot- olie als voedingsstoffen in gelijke oliemate verteerbaar zijn. Van deze vetten blijkt bij gebruik gewoonlijk 'n hoeveeiheid van 95 tot 98 procent in hel lichaam verteerd te worden. Bovenstaande uitkomsten voldoen ten volle aan de verwachtingen, welke men met het oog op haar phy- siscli en chemisch karakter aan vet stoffen stellen kan. Dc daadwerke lijke waarde van de voedingskracht der vetstoffen verschilt naar gelang van hare samenstelling. Zoo zal de waarde der voedingskracht van on verzadigd vet natuurlijk verschil opleveren niet die van verzadigd vet. Men heeft onderzoekingen ingesteld naar de verwarmingswaardc van verschillende oliën en vetten in het lichaam en men vond tusschen 0.100 tot 9.900 calorieën per gram, naar gelang de voedingsstof, welke men onderzocht. Deze cijtcrs geven de uiterste limieten aan. Het mcerendccl der eetbare vetten heeft n verwar mingswaardc van ongeveer 9.500 ca- loriën. Natuurboter heeft blijkens eenzelfde onderzoek een verwar mingswaardc van 9.505 calorieën. Hiervan verschilde niet veel de ver warmingswaardc van ecnige vetten, welke de grondstoffen van marga rine vormen. Zoo vertoonde rundvet bij onderzoek 'n verwarmingswaarde van 9 185 calorieën, schapenvel 9.492 calorieën, reuzel 9.469 calorieën, kaloenzaadolie 9.101 calorieën en Arachideolie 9.112 calorieën. Welis waar worden tegenwoordig bij de bereiding van margarine meer plant aardige oliën en vetten gebruikt dan voorheen, doch het blijkt niet, dat deze minder voedzaam zijn dan dier lijke vetten Wat bij proefneming blijkt, leidt er toe om aan te toonen, dat er in dit opzicht weinig of geen verschil beslaat lusschen vetten en oliën van dierlijke of plantaardige herkomst. Alle vetten bij margarine- bereiding in gebruik, hetzij zij van dierlijken of planlaardigen oorsprong zijn, moeten in werkelijkheid reuk en smaakloos zijn. Dit waarborgt in hooge mate de zuiverheid en reinheid. De voorrang van boter op margarine heeft meer een aestelisch dan een dietiseli karakter en hel verschil in prijs lusschen die 2 artikelen staal gelijk met hetgeen de gebruiker be reid is te betalen voor een artikel van weelde. Ecnige weken geleden besloten de regenten in hun ziekenhuizen en werkinrichtingen de margarine door natuurboter Ie vervangen ten koste van een extra uitgave van 1.500 p. st. f 18000» per jaar, doch bij ontvangst van bovenstaande missive kwamen zij lol hel inzicht om hun besluit weder te herroepen en weer tol hel gebruik van margarine terug Ie keeren. Grootvader en kleinzoon. Wc behoeven geen 50 jaar terug le gaan om een groot verschil te zien in de wijze, waarop de landbouw ge dreven wordt. De nieuwere land bouw dateert eigenlijk van 25 jaar geleden. Als een hoer tegenwoordig slechts zooveel per H A oogstle als zijn grootvader deed. dan kwam hij er niet Toch zijn er zulke landbou wers nog wel, al wórden ze zeld zaam., maar zij worden lot deoudcr- wctschen gerekend De nieuwere landbouw dagtce- kent van den lijd der invoering van dc scheikundige meststoffen, van den zoogenaamden kunstmest. De boeren, die tegenwoordig geen kunstmest ge bruiken, halen jaarlijks niet zooveel uil den grond als mogelijk is. zij voeren den landbouw niet krachtig. Vroeger gaf men zoo nu en dan wel eens wal. om daardoor den bodem voor 'n zeker aantal jaren vruchtbaar te maken. Tegenwoordig bemest men het land jaarlijks, om den jaarlijk- schen oogst te vergrooten. En die bemestingswijze levert zeer groote winsten op. Onder de verschillende scheikundige meststoffen neemt het Chili-salpcter de allereerste plaatsin 't Is speciaal met het Chili-salpeter. dal men dc gewassen lot snellen en krachligcn bloei dwingt. De land bouwer, die zijn bedrijf zoo krachtig mogelijk wil voeren, moet ook groote kwantiteiten Chili-salpeter ge bruiken Men merkt, dat het best in de groote, welvarende landbouw- plaatsen in ons land, waar dit zout in enorme hoeveelheden gebruikt wordt. Men merkt dat o. a. in de stre ken. waar de suikerbietenteelt den landbouw behcerscht Geen enkel groot bietenverbouwer zal t durven wagen suikerbieten te verbouwen zonder dit gewas met Chili-salpcter te bemesten, t zijn juist deze groote landbouwers, die in hun bedrijf net noodigc kapitaal durven steken, om hun winsten jaarlijks te verdubbelen, ja te vertienvoudigen. De kleinere boeren dienden zich aan hen te spie gelen en eveneens le trachten hun bodem lot groolere opbrengst te dwingen. Men merkt ook 't verschil, als men dc paclitcontractcn van vroeger vergelijkt met de tegen woordige. Wat vroeger roofbouw was is het tegenwoordig niet meer. Men weet wel. dal kunstmest weder alles herstellen kan. Lectuur over het ge bruik van Chili-salpeter is er genoeg. Het is nu voor den landbouwer een tijd van rust. Dat hij dien benutte, om wal over zijn vak te lezen. Indien hij boekjes, enz wenscht over be mesting in liet algemeen, over liet gebruik van Chili-salpeter in het bi- zonder. raadplege hij zijn landbouw blad. Ze zijn goedkoop, vaak gratis te verkrijgen. Hij zal dan leeren, dal de boer. om vooruil te komen, an ders moet bemesten, dan zijn vader cn grootvader deden, en in geen ge val zonder Chili-salpeter kan. Ent o's-loten. Een vijftal ingezetenen van Zand poort, aldus meldt de H. Crt., had den in combinatie elk een lot ge nomen in de loterij der Entos. Op één der vijf loten. ïio. 729. viel prijs en premie. Daar de prijs was aan gekondigd als 'n blauw servies, werd iemand naar Amsterdam gezonden om hel in ontvangst te nemen. Hel servies zou zorgvuldig ingepakt opgezonden worden, en werkelijk ar riveerde een zeer groote mand niet f 1,35 aan rembourskosten. Die mand bevatte een poppenserviesje van grof aardewerk met 'n handels waarde van ongeveer n dubbeltje. De premie was n bibelot van moge lijk nog hooger waarde. 'I Treurigst van de zaak is, dat de combinatie niet eens voldoende heeft ;.an liet servies, daar het slechts drickop-cn- sehotcls beval. Een dergelijke tcleursteling on dervond n inwoner van Gipningcn Deze had, volgens de Ircklingslijst, een schemerlamp getrokkin. Maar toen hij den prijs ontving, bleek hel geen schemerlamp, doch wiinig meer dan een zaklantaarn te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 6