ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 30 Januari 1914. DERDE BLAD. Oud Moedertje! NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesclie Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedere» MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9499. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 uro. Angstig huilt de stormwind om het eenzame huisje. Daarbinnen zit een oude vrouw te verkleumen bij een uitgegaan vuur. Uitgeeraau door gebrek nan brand stof,-gelijk baar lichaam dreigt onder te gaan, door gebrek aan voedsel en kleeding. 't ls Zaterdagavond. Haar mau, die vandaag in de stad sjouwer werk gedaan beeft, zal straks zijn karig loon daarvoor ontvangen, daarmede de herberg ingaan, en niet om ziju vrouw denkende, haar laten wachten, daar, in kou en. ellende, tot laat in den nacht. Dan komt bij dronken thuis, geen [cent meer op zak, zelfs nog schuld bij den kastelein. Dan scheldt en vloekt hijomdat er geen vuur en geeu eten is, en wanneer dan zijn vrouw hem soms nog 't onredelijke van zijn gedrag onder 't oog brengt, slaat hij haar! Oud Moedertje zit daar en denkt, ter wijl haar de tranen over de wangen rollen. Zij deukt aan haar ouderlijk huis, waar 't altijd zoo vredig en gezellig waszij, 't eenigst kind. Haar ouders waren zoo blij, toen de knappe smids knecht haar hand kwam vragen. Wat was zij trotscb, als ze samen 's Zondags wandelden naar de stad, die dicht bij hun dorp gelegen was. Daar ontmoetten ze dan vrienden met hun meisjes, en gezamenlijk brachten ze dan den Zondag door. Niets kon Marie's groote geluk verstorenzelfs niet eens de spotternijen van enkelen, wanneer Teun met Marie de herberg niet in wilde gaan. Bij hem thuis had hij, door zijn vader immers de drankellende steeds voor oogen; hij wilde geheelonthouder ziju. Reeds menig maal had een goede vriend tot hem gezegd„Teun sluit je toch 'aan bij een geheelonthoudersvereeniging", doch Teuu had, steeds op eigen kracht vertrouwende, geantwoord „Neon, zelf voel ik me sterk genoeg, om alle drauk te laten staan. En hij hield 't vol, totdathij door 't overlijden van zijn baas, genood zaakt was in de stad een anderen smid te zoeken, bij wien hij in dienst kon komen. Was hij 's Zondagsmiddags met zijn Marie aan den arm steeds sterk geweest, nu (ze waren intusscben getrouwd en woonden een eind buiten de stad) werd zijn standvastigheid op een zeer groote proef gesteld, door 't voortdurend meer in de gelegenheid zijn om te drinken. Eens ontmoette bij een vriend uit de kinderjaren. Deze was geruimen tijd in Amerika geweest, en was nu iu de stad zijner jeugd teruggekeerd. Teuu nam hem mee naar ziju huis, waar de vriend door ziju vrouw hartelijk ontvangen werd. Dezegeen tehuis hebbende, noodigde Teun en Marie uit in een café. Daar zou hy op ziju beurt eens trak- teereu. Marie was echter verhinderd en vond 't alles behalve aangenaam, dat Teun, die anders nooit een herberg be zocht, nu daar zou komen. De belofte van Teun om sterk te zijn, en die van zijn vriend, om Teuu vrij te laten in 't geen hij zou drinken, gaf haar eenige gerustheid Maar, hoe augstig werd Marie, toen 't al later en later werd, en eindelijk reeds lang na middernacht was, en zij haar Teun nog niet op den weg zag aankomen. Ze bleef op en wachtte Eindelijk kwam haar man thuis dronken O, nooit zal zij, die geen dronkenschap keude, die [nacht vergetenWel beloofde Teuu, toen bij den volgenden dag wakker was, oprecht beterschap, en toonde hij innig berouw over 't verdriet, dat hij zijn goede vrouw aangedaan had, maar na een paar maanden van volkomen outhoudiDg, had, door een kleine aau- leidiug een herhaling van 't gebeurde plaats, en van dien dag af aan waren 't «Ie drankgelegenheden, die hem lang zamerhand ten val sleepten. „Ach", zeide bij zoo vaak tegen Marie, in "dagen, dat hij geheel nuchter was, loch die werdeu helaas hoe langer hoe zeldzamer) „waren er maar geeu her bergen, dan zou ik weer een goed en gelukkig mensch kunnen worden". En nu zit daar Oud Moedertje, en jnat haar duizenden vrouwen en kinderen te wachten en te schreiente wachten op dien éénen jubeldag in Nederland, den dag der invoering van de heerlijke wet der „Plaatselijke Keuze". Teekent, teekent dan toch, gij meerder jarige vrouwen en mannen, opdat dit Petitionnement moge medewerken tot het geluk en de welvaart van een Drankvrij Nederland". Een Medestrijdster. Zierikzee. ZUIII-AFRIKA. PRETORIA, 27 Jan. .loan Walker, een beambte van de Landsdrukkerij, is tot een ruaaud gevangenisstraf en een boete van 25 pond sterling of nog een maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens poging tot uitgave van een blad, getiteld Pretoria Strike Heraldwelks inhoud kon strekken ora valeche berich ten en ontevredenheid te verwekken. KAAPSTAD, 27 Jan. De regeering besloot tien bekende werkliedenleiders en ambtenaren het laud uit te zetten. De met uitzetting gestrafte werk liedenleiders werden heden, zonder opzieü, onder een sterk geleide van Transvaal naar Natal overgebracht, waar zij heden avond laat aau boord van een stoom schip zullen worden ingescheept, dat vóór het aanbreken van den dag zal vertrekken en geen haven zal aandoeD, vóór het Eugeland bereikt. Deze maat regelen zijn genomen krachtens de wet betreffende den staat van beleg. Ook worden maatregelen genomenom te beletten, dat zij, die uit Zuid-Afrika verbannen werden, daar terugkomen. AMEKIKA. SANFRANSISCO, 28 Jau. Een post en personentrein uit Chicago is iu het district Santa .Barbara, dat overstroomd is, blijven steken. Dezen nacht ontvan gen telegrammen melden, dat men den trein heeft aangetroffen. De passagiers bevonden zich iu een critieken toestand. Met behulp van booteu moesten zij naar veiliger plaatsen worden overgebracht. Californië staat gedeeltelijk onder water. Het spoorwegverkeer is onderbroken. De werkplaatsen van de Manhasdet scheepsbouwmaatschappij te New-York zyn gt-heel door brand vernield. Dertig raotorbooten gingen verloren. Onder deze was er een van den heer Ralph Pulitzer, welke 50.000 dollars kostte. In 't geheel bedraagt de schade 600.000 guldra. Een telegram uit Jackson (Michigan) meldt, dat by een botsing tusschen een personen- en een goederentrein op den Michigan Central Railroad 5 personen gedood en 20 gewond zijn. Men gelooft dat er nog lijken onder de puinhoopen liggen. SPANJE. MADRID, 28 Jan. Een jong meisje uit de voorname kriDgeD, de 19-jarige Maria Cruz, heeft haar moeder en vriend een flesch vitriool in 't gelaat geworpen. Beiden bekwamen zeer ernstige brand wonden. Het meisje werd gearresteerd. Dit meisje, dat baar moeder afgodisch lief bad, kon niet verdragen, dat haar vriend liefde voor baar moeder zou gaan koesteren. FRANKRIJK. De pas geboren zoon van prins Victor Napoleon en prinses Clemen tine van België vall onder de bepa lingen van de verbanningswei van 22 Januari 1866. Ken afgevaardigde vroeg er den minister van binncn- lundsche zaken naar en deze ant woordde oj) bovenstaande wijze Hoofden van vroeger in Frankrijk regeerende huizen en luin reclvl- slreeksche nakomelingen mogen in Frankrijk niet komen. Sedert geruimen tyd wordt Ver dun, en ook de omgeving van die stad, onveilig gemaakt door een bende inbrekers, die op brutale doch uitermate handige wijze te werk gaan, zoodat men hen niet op het spoor kon komen. Binnen een maand wisten zij twintig voordeelige zaakjes op te knappen, zoodat de bewoners in de omgeving van de stad niet meer rustig slapen konden. De eerste inbraak geschiedde in het hartje van Verdun by iemand die 13.000 francs uit zyn solide brandkast zag verdwijnen. Twee dagen later bezochten de bandieten het kantoor van den ontvanger der belastingen te Haudainville. Zy namen 3000 francs bankpapier en 10 000 francs effecten mede, die des te gemakkeiyker verkocht k unnen worden, omdat de dieven eveneens de Iyst met de nummers der stukken medegenomen hébben. Op deze wyze gingen zy voort met inbreken, zonder dat zij eenige aanwijzing omtrent hun herkomst achterlieten. In den nacht van Zaterdag op Zondag haalden de dieven een zeer stout stukje uit. Zij braken te Verdun in by iemand, die vlak naast het politie-bureau woont. Zij hebben den sleutel van de brandkast gezocht en gevonden en 12.500 francs aan papier en goud medegenomen. Inmiddels gelooft de politie de bende op het spoor te zyn. Zij heeft een inval gedaan in de kroeg van een zekeren Henri Lahire, een sinds lang zeer ver dacht individu, en by de huiszoeking 3800 francs in goud gevonden, waarvan Lahire de herkomst niet heeft kunnen verklaren. Bovendien heeft de politie nog een drietal werklieden gearresteerd, die de kroeg van Lahire geregeld be zochten en dikwyls met den kastelein op straat gezien werden. DUITSCHLAND. Te Duisburg werden de Nederlandsche schipper Engelsman en zyne echtgenoote, varende op den lichter ,Duel", gearres teerd, als verdacht van moord. De vrouw had een onecht kind, thans een jongen van ongeveer 15 jaar, mede ten huwelijk gebracht. Deze knaap nu, stierf dezer dagen onder verdachte verschijnselen en toen bleek bij de lijkschouwing, dat de jongen totaal vermagerd was en het lichaam sporen van mishandeling vertoonde. Daar nu tevens aan het licht kwam, dat de stumperd steeds slecht werd behandeld, wordt vermoed, dat hij niet.zijn natuur lijken dood is gestorven, te meer, daar de hals indrukken vertoont, die op wurging duiden. Het lijk" werd ten be hoeve van het verder onderzoek in beslag genomen. BELGIË. De directie van de kolenmijnen le Courcelles, heeft 3000 werklieden naar huis gezonden en slechts eenige honderden lol hel werk toegelaten. Kr is namelijk in België gebrek aan wagons, zoodal niet alleen de kolen mijnen. maar ook andere fabrieken moeite hebben luin producten te ver zenden. Ook in de haven van Ant werpen zijn dientengevolge storin gen in hel bedrijf ondervonden; zelfs heeft men 5 schepen met phosphaat- erts gelast elders te lossen. De expe diteurs hebben hij den minister reeds telegrafisch geprotesteerd. De mi nister van oorlog heeft reeds de mili tairen ter beschikking van de spoor weg-maatschappijen gesteld, die an ders in dienst dier maatschappijen zijn en voor den mililaircn dienst zijn opgeroepen. Er bestaat ook ge vaar dal de spoorwegen gebrek aan kolen zullen krijgen. Uit Stad en Provincie BRUINISSE. Op 18 Februari hoopt Hendrik van den Berg alhier zijn hon derdsten geboortedag te herdenken. ST.-FILIPSLAND, 28 Jan. Iemand, die eenige weken in een kunslmpstfabriek in Holland gewerkt had, keerde Zaterdag met zyn opgespaard weekloon, hetgeen een vrij aanzienlijk bedrag was, huis waarts. Thuis gekomen kwam hij tot de treurige ontdekking, dat hy porte- monnaie met inhoud verloren had. Tot nu toe is de eerlijke vinder nog niet komen opdagen. WISSENKERKE, 27 Jan. Langzamer hand wordt het spruit je een boom. Dit geldt ook van den Zeeuwschen Bond van Vrijzinnigen. Maandag j.l. werd hier definitief een afdeeling van dien Bond opgericht, waartoe zich 28 personen vereenigden. Een concept reglement werd goedgekeurd en 5 leden werden als bestuur aangewezen. Nader zullen de function onderling worden verdeeld. De Bondsvoorzitter, ds. Siemeling te Goes, is uitgenoodigd eerlang een rede te houden over de vrijzinnigheid op godsdienstig terrein. Ter vergadering werd er uitdrukkelijk op gewezen, dat de vrijzinnigheid zich niet beperkt tot beschouwingen van staatkundigen aard, maar dat zy haar licht laat vallen op elk gebied van ons denken. SAS-VAN-GENT, 28 Jan. Dinsdag- middag heeft er een tweevoudig ongeluk plaats gehad bij de alhier in aanbouw zijnde fabriek van chemische producten. Een metselaar en een timmerman vielen samen van een steiger met het ongelukkig gevolg, dat de timmerman naar beneden stortte en voor dood opgenomen werd. Eenige oogenblikken na den val is de man oyerleden. Het is een Belg, afkomstig uit Gent, die een vrouw en 3 kinderen achterlaat. Tegelyk met zyn maat stortte ook de metselaar naar beneden. Deze bleek bij onderzoek een arm en een been te hebben gebroken. Naar de Nieuwe Zeeuwsche Courant meldt, is te St.-Jansteen Zondag, terwijl de bewoners naar de vroegmis waren, door het uitsnijden van een ruit inge broken in de woning van L. Verdurmen en een som van ongeveer f 15.000 ontvreemd. De politie stelde een onder zoek in, tot heden echter zonder resultaat. Laudbouw eu Veeteelt. Het stamboek van het Zeeuwsch- Belgisch trekpaard zal een buitengewone algeraeene vergadering houden te Goes in de Prins van Oranje op Maandag den 9den Februari te half twee. Deze vergadering wordt gehouden op verzoek van 5 bestuursleden ora den heer Ph. J. van Dixhoorn gelegenheid te geven zich te verdedigen tegenover verdachtmakenden laster, die hem omtrent zijn handelingen ten opzichte dezer ver- eeniging wordt ten laste gelegd, n.l. le. dat hy in minder correcte ver houding tot een andere vereeniging (n.l. de nationale) zoude staan als zyn positie in waardigheid als bestuurslid onzer vereeniging toelaat. 2e. zyn nog een paar verdachtmakende geruchten omtrent zyn handelingen in omloop, die, ofschoon van minder ernstigen aard, door hem ook wenschen opge helderd te worden. Behoudens nadere goedkeuring zullen de premiekeuringen van dek hengsten, geboren van 19011911 eu van hengsten en raerrieën, geboren in 1912, gehouden worden in de navolgende gemeenten St.-Maartensdijk 18 Februari 2 uur 20, St.-Philipsland 19 Febr. 1 u., Zierikzee 20 Febr. 9 u., Cortgene 24 Febr. STAVENISSE. Zaterdag den 7 Februari a.s. zal alhier, namens de vereeniging van gediplomeerde oud-leerlingen van den „L. W C." de heer P. Minderhoud van Anna-Jacobapolder een lezing houden over „Bemesting". Deze lezing, die voor een ieder toe gankelijk is, zal worden gehouden in het hotel van raej. wed. Van Dalen, des avonds 7 ure (zie achterstaande adver tentie). Namens dezelfde vereeniging zal in den loop van Februari ook alhier Dog als spreker optreden de heer Zwagerman, Ryks-zuivelconsulent, met het onderwerp: „Het nut van fokver- eenigingen". (Deze wordt later per advertentie bekend gemaakt). KERKWERVE, 28 Jan. Aan de los- en laadplaats te Flaauwers zyn gedurende de bietencampagne 1913 aangevoerd 3.725.466 KG. bieten, tegen 5.999 308 K.G. in 1913. ONDER WIJST' ZIERIKZEE, 30 Jan Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aau school B mej. A. J. vau Damme alhier. Het comité voor gemeenschappe lijke actie ter verbetering van de onder wijzers salarissen heeft in den loop der laatste weken geconfereerd met de voor zitters eu andere leden van verschillende Kamerfracties. Het heeft bij die bespre kingen den indruk gekregen, dat men aan alle zijden van rechts en links genegen is mede te werken aan het nemen van een z.g. noodmaatregel in afwachting van de meer definitieve herziening van de salarisregeling, die hoogstwaarschijnlijk deel zal uitmaken van de te verwachten reorganisatie van het lager onderwijs. Het comité heeft bij deze conferenties betoogd, dat van de door het comité ontworpen grondslagen voor een her ziening van de salarissen als nood maatregel in de eerste plaats iu aanmerking zou moeten komen een verhooging van de wettelijke minima. De heer A. Spruyt, brievenbesteller te Rotterdam, slaagde dezer dagen voor het examen Staathuishoudkunde en Statistiek. Vóór 3 jaar slaagde de heer S. by het examen Middelbaar Staatsinrichting. ST.-MAARTENSDIJK, 29 Jan. Van wege de Kon. Mil. Academie werd na afgelegd examen het diploma als hoef smid uitgereikt aan den heer A. C. Gebraad, geb. van Tholen, thans te Stavenisse. Post eu Telegrafie. Verkeer Tan het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee orer het jaar 1913. Ontvangen werden 172432 gewone brieven (van elders). 1430 kringbrieven. 110922 binnenlandsche enkele briefkaarten. 1092 idem briefkaarten met ant woord betaald. 468 kringbriefkaarten. met antwoord betaald. 135252 couranten van l/a cent. (38640 1 cent en hooger. 154700 gedrukte stukken. 3926 monsters of stalen van koopwaren. 30368 dienstbrieven. •">346 gewoon aangeteekende brieven. 994 aangeteekende brieven met aangegeven waarde tot een bedrag vanf 442506,78 12901 alhier gedeponeerde quitantiën tot een bedrag vanf 116276,82 42654 alhier ingevorderde (juitantiën-tot een bedrag vanf 383157,71» 26163 gestorte postwissels f 410622,40 17127 uitbetaalde postwissselsf 266899,80' 1305 inlagen spaarbank f 106297,70» 518 terugbetalingen 1' 117456,98 224 aantal uitgegeven boekjes. 19737 verzonden postpaketten. 21640 tf ontvangen Telegrammen: 7091 aangenomen en overgeseind. 7587 ontvangen en afgeleverd. 3442 opgenomen en verder geseind. Telefoongesprekken: 4938 inkomende. 6295 uitgaande. 19279 locale. 6240 transito. Zeetyjdingeu. Zierikzee. INGEKLAARD: 28 Jan. De barge „Ethel Edith", ledig van Engeland naar Ierseke. MARKTBERICHTEN^ ZIERIKZEE29 Jan. Tarwe ruim aangevoerd, kon vorige prijzen opbrengen. Bruine boonen iets hooger betaald, overigens onveranderd. Tarwe f 6,50 k f 7,25, Essextarwe f 7 k f 8,50, chevalliergerst f 5 k f 5,50, wintergerst f 5 d, f 5,50, rogge f 6 d. f 6,25, haver f 3,25 k f 3,75, erwten (kleine) f 9 k f 10,25, kroonerwteu f 9 k f 10,50, bruine boonen f 9,50 k f 11. Uien f 5,75 k f 6. Aardappelen f 2 k f 2,25. MIDDELBURG, 29 Jan. Ter graan markt van heden was de aanvoer redely k. Witte boonen 50 cent hooger en kroon erwteu 50 cent lager. Overigens onver anderd. De prijzen ziju als volgt: Nieuwe tarwe f 7 a f 7,25, rogge f6 k f7, zoinerger8t f 5 k f 5,25, kroonerwteu f 9,25 a f 11,75, witte boonen f 18,50 ii f 19,50, ronde bruine boonen f 17 k f 19, lange dito f 10 A. f 12. Alles per H.L. ROTTERDAM. Rotterdamsche Eieren- veiÜDg (in exploitatie bij de V. P. N.): kippeneieren f 5,80 k f 7,95, bevroren eieren f 4,15 a f 5,10, handelaren f 6, alles per 100 stuks. Aanvoer 13.503 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weeua- plein no. 8 (gedeponeerd handelsmerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9