ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 30 Januari 1914. ESSssasaa \s,"iSiSSsm EERSTE BLAO. RECLAMES. van Gemeente-Eigendommen. STRANDVONDERIJ. AFKONDIGING. De Tram. Uit Stad en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaateen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending éénB per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9499. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FrXnKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 8 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1-5 regeis 75 ets. Elke regel meer 15 ets. ^K"NED.PIANOFftBBlEKJ HKESSELS.Tll.BUBC BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee maken be kend, dat door hen aal worden overgegaan tot openbare verpachting, by inschrijving, voor den tjjd van zeven jaren, van de volgende perceelen 1°. de grasmaaiing van de zjjkanten van den Ouden- of Lapschuur- schen weg en het Pennebets- weegje (D 557, 630 en 662); 2°. de visscherij in de gracht, tusschen de Zuidwellebrug en de Westbrug, met het recht om de ijsbanen te houden, en de visscherjj in de gracht tusschen de Westbrug en den Westhaven- dijk, met het recht om de ijsbanen te houden. De voorwaarden liggen ter Gemeente- Secretarie ter lezing en zjjn aldaar ver krijgbaar tegen betaling van 10 cent, terwijl de inschrjjvingsbiljetten moeten worden ingeleverd vóór of op 4 Februari 1914, des middags 12 ure. 3. Rechthebbenden op 10 dennen palen, ieder lang 10 Meter, gemerkt o. a. 473 en 4 486 V, gevischt op do Ooster- Schelde, worden voor de eerste maal opgeroepen, zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 8, 2e lid, der Hinderwet; Kondigen af, dat in hunne heden gehouden vergadering, is vastgesteld het volgende besluit: .De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op het verzoek van M. TH. JACOBI, smid, alhier, tot het oprichten eener bewaarplaats van buskruit, op den zolder van het perceel aan de Korte St.-Janstraat, plaatselijk gemerkt Wijk C, No. 116, kadastraal bekend Sectie B, No. 141; Overwegende, dat de noodige gegevens tot het nemen eener beslissing op het verzoek, nog niet verkregen zjjn; Gelet op art. 8, 2e lid, der Hinderwet; Besluiten: De beslissing op het hiervoor omschreven verzoek te verdagen tot 1 Maart 1914. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den verzoeker, ter kennisneming, terwijl het besluit door afkondiging ter openbare kennis zal worden gebracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) I). VAN DER VLIET, Burgemeestei JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, den 28 Januari 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Br is, vooral in den laatsten tjjd, van wege het publiek over de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij ernstig geklaagd. Ontevreden over genoemde Maat schappij nam het tot verhoor van zjjn billjjke klachten en tot "wegneming van zjjn rechtmatige grieven zyn toevlucht tot dit blad, hopend langs den weg der publiciteit de directie voor de bevrediging van redeljjke verlangens eenigszins in schikkelijk te maken. In verband met de woorden, die by de inwijding van de tram een veertien jaar geleden door de toenmalige directie gesproken zyn, mogen wy het vertrouwen uitspreken, dat de gekoesterde verwach ting niet geheel beschaamd wordt. Toen in 1900 de ljjn Brouwershaven Rotterdam geopend werd, was de be volking van Schouwen—Duiveland over het nieuwe vervoermiddel, dat de eiland bewoners uit hun staat van isolement zoude opheffen, uiterst verblijd. Verblijd, omdat de nog populaire stoom- bootdienst naar Rotterdamhoe uil- stekend ook ingericht, uit den aard der zaak niet geheel in de behoefte van het verkeer kon voorzien. Men kon daarmede slechts eenmaal daags naar Rotterdam en van Rotterdam naar Zierikzee komen, en men was tevens wat vertrek en aankomst betreft, geheel en al van het getjj afhankelijk. Vandaar de geestdrift der bevolking by de feestelijke opening der tram. Zy openbaarde zich o. a. in welspre kende toespraken en vurige toasten. Die geestdrift moge, nu men in den loop der jaren aan de tram gewoon is geraakt, begrijpelijkerwijze bekoeld zyn, de tram dit is niet weg te cyferen mag zich nog voortdurend in de warme sympathie van de ingezetenen dezer streek verheugen. Vandaar dat elke nieuwe verbetering van dit middel van vervoer met groote ingenomenheid door de bevolking be groet wordt. Zoo verheugt men zioh al by voorbaat, dat al de scherpe bochten, die de tram op zyn weg door SchouwenDuiveland maaktbinnenkort grootendeels zullen verdwijnen. Immers daardoor zal de duur van de reis eenigszins bekort worden, wat ook in het finantieel voordeel van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij zal zyn, en tevens zullen de passagiers niet meer, zooals nu dikwerf gebeurt, door elkaar geschud worden, zoodat zy zich vaak stevig moeten vasthouden willen zy geen ongeweuschte buiteling maken. Maar toch, in weerwil van deze ver betering, die op komst is, heeft het publiek gegronde klachten. En wel in de allereerste plaats is het ontstemd over de primitieve en hoogst ondoelmatige wjjze, waarop de directie der Tramweg-Maatschappij met het oog op den ijsgang haar tydelyke wijziging van de dienstregeling ter algemeene kennisse bracht. Door een omroeper namelijk liet zy by bekkenslag haar in Zierikzee den volke bekend maken. Zierikzee is SchouwenDuiveland niet. Er zyn buiten Zierikzee nog vele gemeenten op dit eiland, waarvan de ingezetenen grooteljjks belang hebben tijdig op de hoogte te worden gesteld van een gewijzigde dienstregeling. Bovendien zyn zelfs in Zierikzee tal van bewoners, die, al zitten zy niet in hunne huizen bij haard of kachel, den omroeper niet eens hooren. Deze eigenaardige vorm van publicatie heeft dan ook in de verste verte niet aan het doel beantwoord. Velen, die niets van de gewijzigde dienstregeling afwisten, moesten, komend aan het Tramstation, teleurgesteld huis waarts keeren. Deze omstandigheid moge de directie nopen by voorkomende gelegenheid voor haar bekendmakingen aun het publiek een wyze van publicatie te kiezen, waardoor zooveel raogeljjk de bewoners van geheel SchouwenDuiveland be reikt worden. In de tweede plaats voldoet de wacht kamer aan het Tramstation alhier niet de eischen, die men haar stellen mag. Mon heeft haar verstreken zomer vergroot, omdat zy op marktdagen en andere drukke dagen te klein bleek te zyn. Maar die vergrooting is, nu een kolossaal buffet een niet onaanzienlyk deel van de wachtkamer inneemt, van geen of weinig beteekenis. Had men dat buffet binnenwaarts geplaatst, in de ruimte, die men door de vergrooting verkregen heeft, dan eerst zou de wachtkamer aan plaats gewonnen hebben. Ook mist de wachtkamer met haar naakte wanden een gezellig aanzien. Eu dat ware toch zonder noemens waardige geldelyke opofferingen ge makkelijk te verkrjjgen. Een derde grief is, dat de wachtkamer aan het Sas des ochtends by vertrek van de eerste tram voor het publiek niet geopend iswat vooral in den winterwanneer het hard vriest of sneeuwt, voor het publiek een groot ongerief is. En ten slotle een vierde, en zeker niet de minst gewichtige bedenking welke wy tegen de Directie der Rotter damsche Tramweginaatschappy hebben, deze, dat haar booten, die van Zijpe naar Numansdorp varen, nog steeds niet van een behoorlyke reddingssloep voor zien zijn. Meermalen hebben wy reeds op het gemis daarvan gewezen. Tot nu toe te vergeefs. Moet op het Hellegat de naam reeds duidt aan, hoe gevaarlyk dit vaarwater wezen kan eerst een calamiteit ge beuren, alvorens de Directie de handen uit haar mouw steekt, en zorgt, dat een behoorlyke reddingssloep met de noodige reddingsraaterialen ook voor de passa giers aanwezig is. Want de twee sloepjes, die fhans aan boord zyn, kunnen by een eventueele ramp slechts de bemanning der boot bevatten. Noodig, hoog noodig is het dus, dat de Directie *zich van haar verantwoor delijkheid in deze volkomen bewust worde, en haar plicht begrype. Toen de tramljjn Brouwershaven Rotterdam, een veertien jaar geleden, feestelyk werd ingewyddeed haar Di rectie by monde van den heer Guichart, de belofte, dat zy ten allen tjjde een open oog zou hebben voor de redelyke wenschen van het publiek. Is het onredelijk, wat wy verzoeken Is het onredelyk te verlangen, dat de Directie voor de veiligheid van het rei zend publiek de vereischte maatregelen neemt Zoo niet, dan doe z|j, wat zy schuldig is te doen. De booten varen weer. ZIERIKZEE. De stoombootreeder|j voorheen J. A. van der Schuyt, heeft den dienst op Rotterdam heden hervat. By Kon. besl. is benoemd bij den staf vau bet wapen der infanterie tot genera al-majoor, de kolonel P. D. Buijze, van dien staf, inspecteur van het wapen. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Hoorn, J. O. Bent, inspecteur derzelfde middelen te Hansweert. Men verwacht ongeveer 900 straf vervolgingen in het land tegen het houden van verboden loteryen. BRUINISSE Door de vereeniging Algemeen Schippers- en Visschers- belang" werd Woensdagavond een vergadering gehouden, die door 38 leden werd bezocht Na opening door den voorzitter werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Verslag werd uitgebracht van een bezoek door voorzitter en secretaris hij den heer mr. Fokker gebracht De vergadering besloot te verzoe ken in de bizonderc voorwaarden der verpachting op de Grevelingen vast (e leggen de pachttermijn van aanvang Bruinisser slikken le doen ingaan 1 Juni in plaats van 1 April: het visschen met hand- en slagrijr tusschen zonsonder- en opgang loc te laten; de duur der verpachting vast tc stellen op vijftien jaar; de eerste drie jaar vast met het recht dan telkens ieder jaar in te kunnen geven. ST.-FILIPSLAND, 28 Jan. Heden avond werd de jaarvergadering der afdeeling „Volkweerbaarheid" gehouden. Uit 't verslag van den secretaris- penningmeester bleek, dat de stand der kas op 31 Dec. 1913 was in ontvangst: aan contributie f 33, subsidie der ge meente f 20, nadeelig saldo f 23,79, samen f 76,71. Uitgaven: nadeelig saldo 1 Jan. 1913 f 30,28. Subsidie aan de onderafdeeling schietvereeniging f44,26, andere uitgaven f 2,25, samen f 76,79. Het aantal leden bedraagt 50, dat der schietvereeniging 41. Er werden 15 schietoefeningen gehouden onder leiding van een sergeant-majoor instructeur. Algemeen viel de ijver en de animo te roemen, waarmee aan de oefeningen deel werd genomen. Dank z|j de ge meentelijke subsidie, die in 1918 voor 't eerst verleend werd, staat 't te voorzien, dat de vereeniging in afzienbaren tjjd hare fioancieele moeilijkheid te boven ziju zal. De heeren v. d. Slejjden en v. Eldik, respeotieveljjk voorzitter en secretaris penningmeester, die aan de beurt van aftreding waren, werden bij acclamatie weer herkozen. Hun herbenoeming werd met een donderend applaus begroet. Tot secretaris der onderafdeeling schietvereeniging, werd gekozen de heer T. H. Bossers. POORTVLIET. Woendagavond sprak in de stampvolle herberg van D. W. Kesteloo alhier, de heer W. Hoogerhuis van Rotterdam, propagandist voor den Nederland8chen Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Met veel aandacht en ingenomenheid werd sprekers rede gevolgd en noemde den toestand van de landarbeiders, zooals die nu is, verre van rooskleurig en toonde met voorbeelden aan hoe het lot van de nog werkende arbeiders beter zou kunnen worden. De aanwezigen spoorde hjj dringend aan zich te organiseeren, aangezien dit volgens spreker in de toekomst tot ver betering zou kunnen leiden. Gelegenheid tot debat werd gegeven, doch daarvan werd geen gebruik gemaakt. Door een der aanwezigen werd een vraag gesteld, die door den spreker afdoende werd be antwoord. Eenige aanwezigen besloten tot het oprichten eener afdeeling, deze telt voor- loopig 5 leden. In Februari a s. hoopt spreker voor hetzelfde doel hier weder op te treden, SCHERPENISSE, 29 Jan. Woensdag avond trad alhier in het logement „Con cordia" voor meer dan 100 hoorders op, de heer Hoogerhuis van Rotterdam. Spreker is propagandist voor den Bond van landarbeiders eh spoorde de hoorders, die meest uit arbeiders bestond, aan zich te organiseeren, dat zulks het eenige middel is om verbetering in hun toestand te verkrijgen. Verschillende voorbeelden gaf hij, op welke manier die verbeterd kunnen worden. Slechts twee personen gaven zich op, om lid te worden, die zich zullen aan- sluilen by de afdeeling St.-Maartensdjjk, welke deze week tot stand kwam. Als secretaris van de schietveree niging „Prinses Juliana" is gekozen Anth. Kleppe, zulks in de plaats van J. van Veen, die bedankt heeft. OUD-VOSSEMEER. De vergadering van „Vrouwenkiesrecht" zal alhier niet op 11 Febr. worden gehouden, zooals werd medegedeeld, maar op 12 Febr. Optreden zou mevrouw Rienk Smeenge, naar men ons meldde. GOES, 28 Jan. Bjj den heer P. T. te Nieuwdorp (Z.-B.) kwamen gisteren jonge duiven uit de eieren. Gedurende de strenge vorst was de oude duif rustig op haar eieren gebleven. VLISSINGEN, 30 Jan. Dc heden gehouden vergadering van den ge meenteraad werd door den burge meester geopend met een overzicht over 1913. waarin hij o.a. memo reerde het tol stand komen der wet, waarhij de exploitatie der havens inn de gemeente overgaat en de uitbreiding van het garnizoen. Tegenover de slapte in 't bouwvak, wordt het drukke werk aan de werf der Kon. Maatschappij ,,Dc Schelde" ten de vooruitgang in vervoer door de „Zeeland" gesteld. Door Burgem. en Weth. werd over gelegd n overzicht van den loop der bevolking en er op gewezen, dat, waar in de laatste 25 jaar het be volkingscijfer steeds toenam, 't thans af is genomen. Er vertrokken echter slechts 1626 personen tegen 1715 in 1912, dus 89 minder. Gedep. Stalen van Zeeland heb ben de beslissing over de begrooting dezer gemeente over 1914 verdaagd tot 1 April. Zooals destijds meermalen ge meld is, heeft hel lang geduurd voor de firma Janmin, wier winkelhuis ilhier bij den grooten kerk- en toren brand op 5 Sept. 1911 gedeeltelijk mede afbrandde, haar huis weer kon doen opbouwen. De oorzaak hiervan was, dat de gemeente de firma wilde beletten over een stukje gemeente grond te bouwen. Het slot was, dat de gemeente het stukje grond aan de firma verkocht. Thans heeft de firma n adres gericht tot den raad, waarin zij in den breede uiteen zet, welke schade zij gehad heeft van deze stag natie in het uitvoeren van den her houw door verplaatsing van haar winkel, huur voor het tijdelijke per ceel enz., welke schade zij schat op 1' 2148.30. Adressante vraagt nu aan den raad haar die schade te willen vergoeden. Aanbestedingen, Verkooplngen, eni. KERKWERVE, Bjj de aanbesteding van varkensvoeder alhier, op 29 Jan. j.l., is het gerste- en erwtenraeel gegund aan den heer H. A. Geluk, resp. k f 4,04 en f 4,64 per 50 K.G. en de Mais aan de firma W. J. C. Ribbens, k f 5,86. ST.-MAARTENSDIJK, 27 Jan. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond in le veiling publiek ingezet, ten verzoeke van de erven van Com. de Graaf Jz. Koop I. Een huis, schuurtje en erf in de kleine kade alhier voor f 900. Koop II. le onderdeel. Een huis en erf, achter 't Bosch alhier, voor f 970. 2e onderdeel. Een schuur en erf, groot 2 Aren 6 c.A., voor f 415. 3e onderdeel. Een stuk bouwland al daar, groot 2 Aren 85 c.A., voor f 110. Landbouw en Veeteelt. Tentoonstelling zaaigranen. Dinsdag werd in het gebouw van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1