Telegrafiich Weerbericht ADVERTENTIEN. te stellen, doch die elders gasn werken niet vrij te stellen. By den brievengaarder alhier hebben 4 jonge kippen van af 6 Dec. tot 21 Januari niet minder dan 124 eieren ge legd, d. i. ongeveer 3 per dag en dat midden in den winter. THOLEN. Betreffende de Tentoon stelling van Huisvlijt valt nog te melden, dat besloten was, dat de heer K. Blees van Zaandam de lezing zou houden in de zaal „Non Semper". Daar de tentoon stelling evenwel een zoo groot bezoek had, dat men elkander verdrong, besloot men tiaar te houden in de bewaarschool op de Markt. Te ruim 8 uur was ook dit gebouw volgestroomd, en mocht de voor zitter der tentoonstelling, de heer D. van de Velde, in zijn inlichtend woord aan den spreker en saamgekomenen met voldoening constateeren, dat alles de verwachtingen zeer verre had ovor- troffen. Hij hoopte dan ook, dat op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan, en dat met medewerking van de burgers van de gemeente Tbolen hier na ver loop van eenigen tijd eene nieuwe ten toonstelling zou worden georganiseerd, die oolf dén gehoudene verte in de schaduw stelde. Daarop werden door een dameskoor eenige liederen ten gehoore gebracht, waarin deze tretfende zinsnede vooral pakteZalig is hij die geeft wat bij heeft, en zich rijk voelt daar by. Daarop hield de heer Blees een op wekkende rede over praktisch bnisvlyt. Hy constateerde dat van huisvlijt alom in den lande eeu zegenrijke invloed uitging. Huisvlijt weert den drank en de straatschenderyen. Zij kweekt in den mensch aan de sluimerende krachten, en doet hem tot zegen zyn voor zichzelf en voor het gezin. Verder constateerde de spreker, dat ons schoolonderwijs op dit gebied veel te eenzijdig is, en zich niet bjj de praktijk van het dagelijksch leven aansluit. Dit toonde spreker aau door voorbeelden uit California, alwaar de school er practisch op ingericht is om de nieuwe uitvindingen door de leerlingen in de vacantie te laten ver vaardigen. Na nog met eenige voor beelden dit nader te hebben toegelicht eindigde de spreker zijn met humor gekruide rede. Een luid applaus volgde op deze met aandacht gevolgde rede. Daarop nam de voorzitter nogmaals het woord, om allereerst den spreker dank te zeggen voor zyn leerrijk betoog, en verder allen die tot het welslagen dezer tentoonstelling hadden meegewerkt en sloot daarop do tentoonstelling, nadat het dameskoor vooraf nog met prachtig succes een paar liederen ten gehoore had gebracht. Na afloop hiervan gingen de deelnemers terug naar de zaal Non Semper, alwaar de verloting der ont vangen prijzen plaats had. 't Is hier alweer de oude miserie. Het Thoolsche veertje komt om zyn rechten. Wat prachtige overvaart het in den zomer mag zyn, met het oog op het oude stadje met zyn nyvere oestercul turen en landbouw, 't is nu weer om er van te rillen als men het plasje over moet. Als het hobbeltrammetje in de verte aankomt, en wy den stoot van de stoomfluit door het luchtruim hooren schallen, zie dan vestigt men het oog op die dryvende en kruiende ysschotsen, en ziet men de veerbooten bemannen met dubbel volk, welke gewapend met haken, u als passagier even zullen bren gen naar de overzyde. Hoe lang dit duurt, valt niet met zekerheid te zeggen, dooh menigmaal is het een half nur. Sommigen, die uit het verleden spreken, praten soms van een vol uur, dat zjj in de ysschotsen vertoefden. Gelukkig heb ben wy tusschen Vrydag en Zaterdag een Zuidenwind gekregen, zoodat wy nu volop kunnen genieten van het dryfijs. Want juist door dien Zuidwestelyken wind krygen wy het jjs, dat voor lerseke in den zoogenaamden harden hoek ge zeten heeften wordt dit met den komenden vloed de Eendracht ingeperst. En zoodoende zitten wy weer netjes ge ïsoleerd. De klacht, dat men geen winter meer zou krygen is verstomd, daar de feiten het nu anders zeggen. Wat al klachten en klagers hoort en ziet men nu aan liet Thoolsche veer. En hoewel de be diening der veerlieden mag geroemd worden', wat baat die tegen dien op- kruienden stroom van ijs. Men zoekt de opene plaatsen op waar het ijs zich vast zet, en zoo zet men nu hier, en over een half uur weer diiir over. Men behoeft niet te vragen als het commando „uit stappen wordt vernomen, hoe versuft men staat als men op goed geluk op wat ysschotsen moet springen, die op de verwarde glooiing liggen opgestapeld. Met natte voeten en vele struikelingen hereikt men eindelijk den zeedjjk, om zoodoende het gereedstaande hobbel trammetje te bereiken. Behoeft het nog verder betoog, dat alle handel en verkeer nagenoeg stilstaan, en dat het dagelyksch goederenvervoer aan bloedarmoede is lijdende. Gelukkig is hy, die zyn voorraad niet te beperkt heeft opgeslagen, want hy die in nood zit, en zyn waren hebben moet, die ziet geregeld het kleinste pakje steeds ver gezeld door twee man thuisgebracht; 1°. de vaste knecht in dienst van het veer en ten 2°. Sjjraen Botaal. En dan hoort men dra de klachten zóó duur, nou dat is me een schandaal. Waarom leggen ze ook geen brug. Is me dat geld vragen voor zoo'n klein pakje. En de man staat paf, wyst op ijs en verdere omstandigheden, en ont vangt het geld. Voor hem is het schade, zegt hij, want nu zyn de fooitjes dun. En voort gaat het weer met een pakje naar een ander, waar weldra een nieuw drama zich afspeelt. En de klacht her haalt zich „och hadden wy toch maar een brug. Zoo is op het oogenblik de toestand in Tholen. COLI.I NS PLAAT Hedenavond 23 Jan. had alhier de algemeene jaar- lijksche vergadering plaats van de Vereeniging ..het Groene Kruis' Uit het verslag van den penning meester bleek, dal de ontvangsten bedroegen! f 524.26. de uitgaven f 311.221/»; goed slol 213.03y». De aan de. beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren I van der Drift, Pb C. Engelvaart en H. M. Haringman. werden bij accla matie herkozen. Uitgeloot werd hel aandeel no. 1. ad f 25. Besloten werd tol aanschaffing van <lne kleine draaibare ligtentcn. waarvan de kosten voor zoover toe reikend, zullen worden aangewend uit de opbrengst, ad f 181, van de onlangs daartoe gehouden bazaar, en welke ligtenlen zullen geleverd worden door de timmerlieden hier ter plaatse. Op verzoek van den magazijn meester tol verhooging van salaris (hetwelk thans I 10 bedraagt, werd afwijzend beschikt. Nog werd besloten, clat. hij het bedanken als lid, op gelijken datum, de rechten van zoodanigen ophouden Het aantal leden bedraagt 322. WISSENKERKE. De vorige week hield Het Groene Kruis alhier zyn uit gestelde najaarsvergadering. De opkomst was gering, waaraan het gure weer slechts gedeeltelijk schuldig werd geacht. De voorzitter legde er nadruk op, dat de a.s. April-vergadering met het oog op het gewicht der zaken een betere opkomst verdiende. Medegedeeld werd, dat de opbrengst der inteekeningsljjsten met f 18,15 de kosten der aanschaffing van twee ligtenten en twee ligstoelen had overtroffen. De aanstelling van een verpleegster was tot nu toe afgestuit op de hooge kosten. Verschillende denkbeelden tot het vinden dier kosten werden geopperd, doch den afloop eener in uitzicht gestelde conferentie wilde men eerst afwachten. Besloten werd tot vervanging van versleten verplegingsmiddelen, het aan- koopen en verspreiden van een broohure, het herdrukken van het reglement en het voorzien van den ijskelder met natuur-ijs. Een der leden vroeg, of er nog uitzicht was op het houden van een cursus in het verleenen van de eerste hulp by onge vallen. De voorzitter verklaarde zich nog altyd tot het geven van zoo'n cursus bereid, als uit een voldoende deelname de vereischte belangstelling zou blijken. Het aantal leden bedraagt thans 262. GOES, 25 Jan. Mej. de weduwe R., algemeen bebend onder den naam Opoe, is op ruim lOljarigen leeftijd in het Ver- plegingshuis alhier overleden. BIERVLIET. Een kind van 21 maan den dronk Vrydag j.i. uit de kan met heete koffie, die moeder even te voren had opgeschonken, en den anderen dag was de kleine bezweken. Dinsdag bracht een 90-jarige man zich zeiven met een mes een steek in den buik en een snede in den hals toe, waardoor hy Vrydag der vorige week overleed. De man had niets te kort. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. ELKERZEE, 24 Jan. De uitslag van de op heden gehouden aanbesteding van kunstmetstoffen enz. was, dat de levering aan onderstaande inschrijvers is gegund 276500 K.G. superphosppaat aau L. Eversdijk te Biezelinge, voor f 1,87 23700 K.G. Chili-salpeter aan W. J. C. Ribbens te Zierikzee, voor f 12,2410400 K.G. ornm. super aan P. J. v. Aardeune te Dordrecht, voor f 6,79; 2200 K.G. patent-kali aau denzelfden, voor f 6,34; 600 K.G. zwavelzure ammoniak, aau denzelfden, voor f 15,68; 2700 K.G. kaïniet, (bij loting) aan J. Verwest te Scharendyke, voor f 2,10; 6675 K.G. katoeumeel aau J. P. Huiseer te Rotter dam, f 11,05; 12400 K.G. lijnschilfers aan denrelfdeu, voor f 9,661000 K.G. lijnmeel aan denzelfden, voor f 9,36. OOSTERLAND, 24 Jan. Bij de heden gehouden aanbesteding van kunstmest door do Landbouwvereeniging D. E. S. is gegund Superphosphaat voor f 1,84, aan P. J. van Aardenno te Dordrecht; ammoniak super voor f 6,77, aau Joh. v. d. Bergo te Bruinisse; opgeloste peru-guano voor f 8,05, aan denzelfdeu; kaïuiet voor f 2,08, aan C. v. d. Berge te Sirjansland; patent-kali voor f 6,25, aan denzelfden kalizout voor f 6,25, aau denzelfden zwavelzure ammoniak voor f 15,39, aau de Dordtsche Kuustmestmaatschappy te Dordrecht; chili-salpeter aau f 12,195 (ongemalen), aan W. J. C. Ribbens te Zierikzee. Alles per 100 K.G. ST.-ANNALAND, 23 Jan. Bij de op 21 dezer door de Vereeuiging „Land bouwbelang" gehouden aanbesteding vau kunstmeststoffen, werden aannemers vau 312800 K.G. superphosphaat, te leveren in le klasse blauwstreepbaleu, gebr. Theunisse alhier, a f 1,92; 146,900 K.G. ammoniak-superphosphaat, Imau J. van der Have te Rotterdam, pry's geheim; 42300 K.G. gemalen cuilisalpeter, dezelfde, prijs geheim63600 K.G. gemalen zwavel zure ammoniak, de firma Glerutn Co. te Hansweert, a f 15,33, met 20j pCt. stikstof; 22100 K.G. kainiet, het Centraal Bureau te Dordt, ;i f 2,08 en 2600 K.G. patent-kali, dezelfde, 5 f 6,32. Alles per 100 K.G. franco op den wagen. ONDERWIJS. DINTELOORD. Onze dorpsgenoot, de heer L. J. Breuze, thans onderwijzer te Hooge Zwaluwe is als zoodanig benoemd te Terbregge, gemeente nillegersberg. Post en Telegrafie. SCHOUWEN. De Postbode H Ringel- berg te Noordwelle is met ingang van 16 Eebruari e. k. benoemd tot Brieven gaarder te Griendveen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ELKERZEE, 26 Jan. Er is besloten binnen eenigen tjjd alhier een pijporgel aan te schaffen ter vervanging van het thans in gebruik zynde instrument. RECHTZAKEN. MIDDELBURG. De rechtbank al hier deed uitspraak in de zaak legen den 23-jarigen \Y. V. en zijn 23-jari- gen broeder F. V., beiden kooplieden te Zaamslag, thans gedetineerd te dezer slede, wier arrestatie destijds zulk een opzien baarde en met groot verzet van de zijde van het publiek gepaard ging en tegen wie verleden week wegens bedriegelijke bank breuk anderhalf jaar met aftrek van hel voorarrest was geëischt. De rechtbank veroordeelde beide broe ders lol negen maanden gevangenis straf met aftrek van hel voorarrest. Gemengd Nieuws. Ook een roi/aleIemand, die Bergen-op-Zoora bezocht, verloor daar, volgens het Hbld., een portefeuille met f40. Ze werd gevonden en hem terug bezorgd. En uit dankbaarheid gaf hy den eerlyken vindereen sigaar. Een millionnair-bedelaar. Een merkwaardige geschiedenis komt aan 't licht van een millionnair, die een dubbel leven leidde, en ook als bedelaar vermomd rondging: Iu een ziekenhuis te New-York is overleden een bedelaar, Smith genaamd, onder wiens paperassen men een testament vond, onderteekend Duddly Jardine. In dat testament wordt de beschikking gegeven over een ver mogen van 2£ millioen gulden. Uit het onderzoek bleek, dat Smith de bedelaar en Duddly de millionnair een en dezelfde persoon was. De millionnair was gehuwd en woonde in een armoedig vertrekde vrouw kende hem slechts als bedelaar. Zal het gaan dooien? Wanneer het gaat dooien 1. Wanneer de wind den Oosthoek verlaat. Hy raag N.-O. zyn of Z-O. maar de letter O moet erin blyven. By Noordenwind is geen mooi vriesweer te wachten, en loopt de wind naar Zuid, dan zitten wy spoedig in den mist. Voor alle ys-liefhebbers is de letter W natuurlijk allervreeselykst. 2. Windstilte is een slecht voorteeken. 3. Een ruige vorst gaat eveneens dooi vooraf. 4. Wanneer de geluiden van een buitengewoon grooten afstand tot ons doordringen, is de winter spoedig voorby. 5. Wanneer de sterren abnormaal fonkelen, kan men ook spoedig dooi verwachten. 6. Een Cirrus-bewolking (windveeren). die den zonneschijn nog slechts weinig tempert, is een voorbode van zacht weer. 7. Sneeuw brengt dooi. 8. Wanneer de dalingssnelheid van den barometer toeneemt, is een spoedige dooi waarschijnlijk. 9. Het neerslaan van den rook wyst op een weersomslag. 10. Verliest het straat plaveisel z'n lichte tinten, dan is de inval van den dooi zeer spoedig te wachten. 11. Wanneer na 'h middags 2 uur de thermometer niet daalt, zullen de bloemen spoedig van de ruiten zyn. 12. Een slygend dauwpunt gaat een stijgenden thermometer vooraf. T EJJEG R A M M EN. ROTTERDAM, 26 Januari. GRANEN. Buitenlandsche pryshou^ dend, kalm. Meelf 11J stil. Binneulandsche prijshoudend, geen notee ringen opgemaakt. Mais, f 133. Vlas. Óp het land zakenloos. Markt- aanvoer 10250 steon blauw, 30 54 stuivers; 2800 steen Groninger, 35 k 40 stuivers800 steen geel, 33 i\ 40 stuivers, 500 steen wit, 28 il 30 stuivers. Kwali teit onvoldoende, weinig vraag, grooten- deels onverkocht. Lijnzaadf 12,50 a f 15,50Karwij- zaad, f 14,75. Aardappelen. Weinig aanvoer, ge ringe vraag, prijzen iets hooger. Ajuin. Geen aanvoer wegens vorst. Eieren. Zeeuwsche f 6 k f 6,50; Overmaassche f 6,50 k f 7. VEE. Aanvoer 188 Runderen37 a 42 ct., traag. 115 Kalveren52J k GOct., traag. 236 Schapen of Lammeren, 29 a 33 ct., Lammeren, 34 k 35 ct., zeer matig. 1034 Varkens23 25 ct., lichte 23k 24 J ct., zeer matige handel. 's-GRAVENHAGE. 22 Jan. De Nederlandsche gezant le Con- slantinopel heeft zich genoodzaakt gezien een scherp protest te richten lol de Porie, wegens de schending van het internationale recht en de exterritorialiteit. De Minister Loudon deelde mede, dal heden of morgen hel antwoord le verwachten was van de Porie op hel protest. 7\veede Kamer. De Bc- grooling van Marine werd aange nomen met 51 legen 9 stemmen. Al leen d e socialisten stemden legen. Aan de verbetering der salarissen van het personeel van het loodswe zen is terugwerkende kracht ver leend tol 1 Januari 1914. Voorts werd aangenomen 'n wets ontwerp tol toekenning van pensi oen aan weduwen en weezen van de minder geëmployeerden, werklieden, bedienden, enz. bij de inrichtingen van rijks-zee- en landmacht, nadal vooral' de Minister van Financiën daaraan terugwerkende kracht tot 31 December 1913 had toegekend. Hierna werd herval de behande ling der Begrooting van Binnenland- sche Zaken, en wel bij de afdeeling Volksgezondheid werd door den heer Van Hamel gepleit voor een hetero pestbestrijding, de vrije uitoefening der geneeskunst en de vrijheid voor lijkverbranding. De heer Van Nispen (Nijmegen) wit, dat de kwestie der vrije uitoefe ning van de geneeskunst onbevangen door de regeering onderzocht wordt, en kritiseert daarna in verband met de beruchte Abbenbroeksche vergif tigingszaak de wettelijke regeling be treffende den verkoop van vergiften. De heer Van Nispen (Rhcden) wil scherper toezicht op de vervaardiging van eet- en drinkwaren, en wil voorts viscli meer als volksvoedsel zien aan gewend. Dc heer Roodenburg kritiseert de tegenwoordige opleiding van het ver plegend personeel. MARKTBERICHTEN. GENT, 23 Januari. Vlas. De aanvoer van ïnlandsch is goed. De vraag bljjft levendfg tot vaste pry zen, Voor Russische is de vraag iets beter geworden. De pryzen zyn voor de goede qualiteiten op het land geroot vlas vast. THOLEN, 17 Januari 1914. Tarwe f 9,k f 10,—, haver f 8,k f 8wintergerst f 9, k f 9,50, zomergerst f alles per 100 K.G.kar wij f k f per 50 K.G.rogge f 6, k f 6,50, bruine boonen f 10,k f 11,25witte boonen f a f 15, kookerwten f 9, a f 10,kroonerwten f 9,k f 10,50, aardappelen f a f alles per H.L.ajuin f 6,k f per 60 K.G.eieren f 5, k f per 100 stuks; boter f 0,67k f per halve K.G. BurgorRJke Stand ran St.-Annaland. Over de maanden November en December 1013. Geboren: Engelinit Adriana, d. v. H. Jeroense en S. A. Kaashoek. Andries, z. v. M. Leune en J. Slootmaker. Uartel Adriann, z. v. J. Buys en K. Hoek. Pieter, z. v. P. van den Boognart en C. van Vosten. Nicolaas, z. r. C. A. Rijnberg en P. van den Boogaart. Leuntje Jansje, d. v. A. C. Boogaard en D. L. Elenbaas. Johannis Hendrik, z. v. M. Giljam en M. W. van der Klooster. Gehuwd: Abraham Burgers, j.m., 22 j, en Geertje van Oost, j.d., 21 j. Leendert Moorland, j.m., 25 j. (van Zaandam) en Poulenia van de Repe, j.d., 25 j. Anthonie van Dyke, j.m., 19 j. en ITendrika Notenboom, j.d., 18 j. Overleden: Matthys Hage, 85 j., weduwnaar van Elizabeth Slootmaker. Klasina Goedegebuure, 81 j., weduwe van Jan Fase. Anthonia Jacomina van Poortvliet, 66 j., vrouw van Jacob van Vossen. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 25 Jan. De barge „Major", kapitein C. Porter, met klei van Engeland naar Pruisen. (Wegens zwaren ijsgang is bovenge noemde barge hier in de haven gebracht.) medegedeeld door het Koninkljik Nedert. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Jan. 1914. Hoogste barometerstand 775,8 te Dresden. Laagste barometerstand 730,5 te Seydistjord. Verwachting van den avond van den 26 Jan. tot den avond van 27 Jan.): krachtige lot matigen zuid westelij keu tot noord westenlijken wind, betrokken tot zwaarbowolkt. Waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, aanvankelijk zachter. C. GAST en A. M. GASTMol, geven kennis van de geboorte eener Dochter. Brouwershaven, 24 Januari 1914. Zoo de Heere wil en zjj leven, hopen onze geliefde Oudera: LEENDERT DE VLIEGER en I JANNA VAN DEN BERGE, 1 op 30 Jan. a.s. hunne 40-jarige Echtvereenlglng te herdenken. i Zonnemaire, 26 Januari 1914. Hunne dankbare Kinderen: Uit aller naam, C. DE VLIEGER. I JACOBA DE VLIEGER— Nuijens en Kinderen, Zierikzee. Heden overleed, kalm en zacht, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANNA STEUR, Weduwe FRANS VAN DEN BOUT, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Ei.kerzeu, 19 Januari 1914. Uit aller naam, T. P. VAN DEN BOUT. Heden overleed ons geliefd Doch tertje, NEELT1E ADRIAANTJE, in den korten tjjd van vjjftien dagen. Oostehi.and, 23 Januari 1914. L. v. n. VELDE. J. v. d. VELDE— van Wbstervoort. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, na een korte ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Grootvader, ADRIAAN DE ROO, in den ouderdom van bjjna 76 jaren. Zwijndreoht, 23 Jan. 1914. Wed. A. DE ROO—Dn Rijke en Kinderen. Heden overleed, na voorzien te zjjn van de H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Eeht- genoote en Moeder, Maria Anna Catharina Ideler, S«b. URMEN, in den ouderdom van 59 jaren. Zierikzee, 25 Januari 1914. B. H. IDELER en Kinderen. Tot mijn groote droefheid overleed heden mijn geliefde Echtgenoot, Jacobus Izaak Stoutjesdijk, in den ouderdom van 24 jaar. St.-Fiupsi.anii, 26 Januari 1914. Wed. E. T. STOUTJESDIJK— Fi.üijt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2