ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 Januari 1914. EERSTE BLAD. Opkomst in werkelijken dienst Zeemiliciens. NIEUWSTIJDINGEN. Z ierikzeesctie C o u r a ii t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedereu MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9497. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FKANKEL. Redacteura J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een schrijven van den Commisnaris der Koningin in Zeeland van 7 Januari j.l., A, no. 96, 3e afd. M. Brengt ter kennis van den verlofganger dezer Gemeente van de lichting 1912. IZAK HENRICUS PEUTE, Zeemilicien-Kustwachter, dat hy, ingevolge Koninklyk besluit van 10 December 1913 no. 32, op een nader te bepalen dag in de tweede helft van de maand Augustus 1914 voor den tijd van vijf weken in werkelijken dienst moet opkomen, tot het houden van herhalingsoefeningen. Zierikzee, den 24 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Algemeen Overzicht. De regeereude Groothertogin Marie Adelaide van Luxemburg, de twintig jarige prinses van Nassau, heeft aan haar nicht, onze geëerbiedigde Koningin, een officieëel bezoek in den Haag gebracht. Het Stamhuis van Oranje, het oudste vorstenhuis in Europa, heeft twee takken, den Ottonischen en den Walrameche tak. De groothertogin van Luxemburg stamt af van den Ottonischen, die katholiek ge bleven is, terwijl onze Koningin een afstammelinge is van den Walramschen tak, die tijdens de reformatie protestant geworden is. Door het bezoek, dat een beteekenisvol staatkundig karakter mist, worden de familiebanden tusschen de beide takken vau het Doorluchte Huis van Nassau nauwer toegehaald. In Fraukryk zijn twee mannen van betoekenis, die beide in de Dreyfus- kwestie een groote rol gespeeld hebben, als het ware gelijktijdig overledeo. Generaal Picquart, die ontdekte, dat het befaamde borderel niet door Dreyfus, maar door Esterhazy geschreven was, is aau de wonden, bekomen door een val van het paard, bezweken. De Kamers besloten hein op Staatskosten te zullen begraven, maar de familie heeft voor deze eer bedankt. De andere persoonlijk heid, die niet minder krachtig in de Drey- fnszaak op den voorgrond trad, en nu het aardsche tooueel verlaten heeft, is Francis de Pretseuzê. Hij, Picquart en inzonder heid Emille Zola waren de drie wakkere kampioenen voor do onschuld van Alfred Dreyfus. Eu zij hielden moedig stand, en rustten niet eer, voordat de groot leugenaars, die 'tFransche volk verleugend hadden, ontmaskerd waren, de onschuld van Dreyfus duidelijk bewezen was en de mishandelde van het Duivelseiland, waarheen hij verbannen was, naar zjjn vaderland kon terugkeeren. De Duitsche gezant te Parijs heeft ter eere van Poiucaré, den President der republiek, in het Gezantechapsbötel een diner gegeven, dat door een soirée ge volgd word, waaraan meer dan 2000 personen deelnamen. In de Eerste Kamer van Elzas- Lotharingen is tot de regeering de volgende interpellatie gericht geworden „Wat donkt de stadhouder te doen, teneinde aan het land de zekerheid te verschaffendat zijdie in Elzas- Lotharingen met militaire macht bekleed zgn, zich voortaan zullen houden binnen de wettelijke bepalingen van hun be voegdheden geBteld". Kolonel Reuter, die in Zabern zoo despotisch tegenover de bevolking optrad, en de wet verkrachtte, is ter belooning van zijn inconstitutioneele handelingen door den Keizer met de orde van den Rooden Adelaar begiftigd. Onnoodig te zeggen, dat deze Keizerlijke onder scheiding in Elzas-Lotharingen de heersohende ontstemming niet weinig verergerd heeft. To Keulen is een journalist tot 500 Mark boete veroordeeld, omdat hjj in de Rheinische Zeitung de politie ambtenaren had beschuldigd zich te laten omkoopen. Niet om die beschuldiging, want deze bleek bij de behandeling der zaak waar te zijn, werd hij tot betaling van die boete veroordeeld, maar omdat h\j in zijn onthullingen de grenzen van het geoorloofde overschreden had. Het bleek namelyk uit het proces, dat het hoofd der politie niet de kracht bezat om aan 't misbruik der omkoopbaarheid een einde te maken. Koffiehuishouders, lokaalhouders, herbergiers, ondernemers van publieke vermakelykheden kochten den gunst der poli tie-autoritei ten, en deze deden dan, waar wettelijke voor schriften overtreden werden, een oogje dioht. Dit zaakje, dat door het proces aan het rollen is gebracht, zal naluurlyk een staartje hebben. In Berlyn is een bond van „echt Pruisische mannen" opgericht, in den geest ongeveer van dien in Rusland. In een vergadering nu van dien bond werd het Pruisendom verheerlijkt. Onder de woordvoerders bevond zich ook de luitenant-generaal Van Kracht, die in zyn rede mededeelde, dat in den slag van Orleans in 1870 de Beieren zich voor het Pransche vuur terugtrokken, maar dat daarentegen de Pruisen flink aanvielen. „Als wij er by komen, dan krygen ze allen courage". In Beieren hebben die woorden veel kwaad bloed gezet. Ia de Beiersohe Kamer zeide de Minister van Oorlog: „als de generaal inderdaad heeft gezegd, wat de verslagen melden, wat Zyn Excellentie voorloopig nog weigerde te gelooven, dan kan hy zulk een ongehoorde uitdrukking niet genoeg laken'Daardoor gaf de Beiersche Minister aan den Pruisischen generaal een prachtige gelegenheid den aftocht te blazen. Deze heeft met het oog op den storm, die naar aanleiding van zyn woorden was opgestoken, van die ge legenheid gretig gebruik gemaakt, en gelyk in soortgelijke gevallen meer ge beurt, de schuld geworpen op de verslag gevers, die hem verkeerd zoudenjverstaan ïebben. De waarheid is, dat de generaal in zyn blinden yver het Pruisendom te roemen ten koste van de andere Duit- 8che stammen zyn mond voorbijgepraat had, en nu met een onwaarheid zich uit de impasse, waarin hy zich zelf ge bracht heeft, poogt te redden. Beilis, die twee en een half jaar on schuldig heeft gevangen gezeten, omdat de Russische regeering door een gruw zame beschuldiging vyf raillioen menschen aan den haat der bevolking wilde prys geven, zal zich als landbouwer Palestina vestigen, waar hy van Rot schild een stuk land ten geschenke heeft ontvangen. Hij toeft met zyn vrouw en vyf kinderen thans te WeenenJ en heeft, geïnterviewd door een journa list, dezen zyn lotgevallen in de ge vangenis medegedeeld. Men heeft hem behalve de stokslagen die hy op gezette tyden ontving, al zijn tanden stukgeslagen. Dat alles verdroeg hy met lijdzame onderwerping. Maar toen hy zyn acht-jarig zoontje, dat zonder dat hy het wist, eveneens in een cel was geworpen, hoorde weenen, toen geraakte hy in vertwijfeling, en dacht er aan de hand aan zichzelven te slaan. Maar het bewustzijn dat hy moest blyven leven, opdat zyn onschuld zou blijken, gaf hem nieuwe levenskracht In de fabriekcentra van Rusland, werd den 22sten Januari, den gedenkdag der betoogingen van 1905, door velen de arbeid gestaakt. NEDERLAND. DINTELOORD, 24 Jan. Donderdag avond, omstreeks 1 uur, werden de be woners van ons dorp opgeschrikt door het luiden der brandklok. Al spoedig hoorden we dat de vlaskooi van de firma Vogelaar en Co. vlam had gevat, doordat by het omvallen van een lantaarn eenige lokken in vuur waren geraakt. Vóór de spuiten aanwezig waren, viel van de schuur niets meer te redden en beyverde de brandweer zich om de be lendende gebouwen te vrijwaren. Voor het verwerken van vlas bediende men zich van een benzinemotor, die in een steenen gebouwtje was geplaatst, waarin zioh ook een vat benzine bevond. Tot ieders verwondering bleef bedoeld gebouw met zyn inhoud gespaard. Den volgenden dag heeft één der spuiten nog steeds gewerkt, om de groote massa vlas te dooven. Er is aan dit onheil voor patroon en werkman een groote schade verbonden Uit Stad en Provincie. In een wak gereden. ZIERIKZEE, 26 Jan. Vrijdagmiddag waren van uit <jeze gemeente drie ongelui op schaatsen naar Brouwers haven gereden en zouden, na eenig vertoeven aldaar, 'zich huiswaarts be geven. Was do heenreis naar wensch gegaan, de terugtocht zou minder wettig zijn. Door de duisternis misleid ïadden zij een verkeerde richting ge nomen en had één van henn.l. de hofmeestersbediende der stoomboot De Sohelde" genaamd Kauveld, het ongeluk ra een wak te rjjden. Door het hulpgeroep kwam .ook de landbouwer C. v. d. Weele aanloopen, die met de anderen, genoemden Kauveld uit zyn benarde positie wist te bevryden. Bibberend van kou, werd de drenkeling by den behulpzamen landbouwer binnen gebracht. Na zich daar flink verwarmd en van droge kleeren te Jiebben voorzien, werd gezamenlijk de verdere terugtocht aanvaard, die gelukkig zonder verdere onheilen afliep. Een woord van hartelyken dank aan den heer v. d. Weele, voor zyn hulp vaardigheid, is hier zeker op zyn plaats. IJ s f e o s t. Zaternamiddag werd op de IJsbaan alhier een wedstrijd op schaatsen en klompen gehouden, waaraan ruim 400 jongens en meisjes deelnamen. Met de muziek van „Kunst en Eer" voorop togen de jeugdige deelnemers en deelneemsters tegen twee uur naar de baaü, waar zij in de ijetent op een kop chocolade onthaald werden. Hierop nam de wedstrijd togen half drie een aanvang.Het was een aardig gezicht al die kleuters aan de hard- ooperij op klompen te zien deelnemeD, een elk zich beijverend aau de eindpaal de eerste te wezen. Menigeen viel of struikelde tengevolge van de gladheid van het ijs, maar stond terstond weer op om den gestoorden wedloop te ver volgen. Het was tusschen de jongens op de schaatsen dikwerf een heftige, belang wekkende tweestrijd, waarbij menigeen vau hen bleek een vaardige schaatsen rijder te zijn. Alle deelnemers ontvingen na afloop twee broodon, één pond gort en één pond spek, terwijl aan de prijswinners bovendien dekons, dassen, handschoenen en mutsen werden uitgereikt, voorzeker nuttige on in menig huisgezin hoogst welkome prijzen. Het bestuur werd tot dit feest voor de minvermogenden in staat gesteld door de ruime bijdragen van vele ingezetenen. Zegolspaarkas. Door een 30-tal winkeliers is op gericht de Zierikzeesche zegelspaarkas, „De Voorzorg". Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. H. Iedeler Voorzitter, J. Lokker Secretaris, J. H. Knaap Penningmeester. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald: 1°. dat de jacht op houtsnippen met ingang 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op water snippen met ingang van 15 April zal gesloten zyn; 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Maart tot en met 15 Juli zal geoorloofd zijn; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. De melaat9chon lo Suriname. Vrijdagavond trad voor 'n schaars opgekomen publiek in café Juliana' als spreekster op mej. Van Hoog straten Ds. Gouverneur leidde spreekster in. In zijn inleidend woord deed deze uitkomen liet groote belang, hetwelk wij bij een goede verple ging der melaatschen in Suriname hebben, schetste, wat wijlen ds. Zaal berg, die ter dezer stede predikant geweest is, voor de zaak der melaat schen gedaan beeft, en herinnerde er aan, dat vroeger voor bet ver plegingswerk in Suriname belang rijke giften uil Zierikzee waren in gekomen, twee giften zelfs elk van f 2000. Er is een tijd geweest, dat elkeen, die melaatsch was, uit de maatschappij werd gestooten. Maar nu wordt tegenover die ongel ukki- gen barmhartigheid geoefend. Hij zal aan spreekster van dezen avond, die zeil in Suriname geweest is en dus den toestand daar uit eigen aanschouwen kent, het woord geven om over de melaatschen in Suriname te spreken. Zij heeft de koude weersgesteldheid getrotseerd, teneinde door haar woord hier opnieuw belangstelling te wekken voor de zaak der barmhar tigheid. Mej. Van Hoogstraten hierop het spreekgestoelte betredend, gaf, al vorens de zaa kder melaatschen te besprekein, eerst een uitvoerig histo risch overzicht over onze kolonie Suriname en haar bevolking, her innerde daarbij aan de afschaffing der slavernij in 1873, waardoor 33000 slaven vrije burgers werden en schelste den geringen graad van ontwikkeling, waarop de inland- schc bevolking staat. Hierop gaf spreekster* een voor stelling van de zoo gevreesde ziekte der melaatschheid, die zich in drieërlei vorm kan openbaren. Zij ontstaat door een bacil, en haar geboortegrond is Egypte. Algemeen wordt aangenomen, dat de Afri- kaansche negers dc melaatschheid naar Suriname overgebracht hebben De melaatschheid is niet alleen een ziekte van het lichaam, maar ook van den' geest. Teneinde de melaatschen in Pama- ribo en dc districten in de gelegen beid te stellen zich vrijwillig uit het leven terug te trekken, dat voor hen geen aantrekkelijkheid meer heeft, werd „Bethesda" gesticht. Spreekster verhaalde, hoe „Bet hesda" is ingericht. Het is in twee afdeelingen gesplitst, één voor man ncn, en één voor vrouwen en kinde ren. In treffende taal wordt door spreekster verhaald van het lijden dier ongelukkigen, en van al wat tol leniging van dat lijden gedaan wordt. Melden zich nieuwe patiënten aan, die met de gevreesde ziekte be hept zijn, dan moeten zij afgewezen worden, omdat op „Bethesda" geen plaats meer is. Spreekster deed hier in gevoelvolle bewoordingen een beroep op de barmhartigheid, teneinde doorgaven te bewerken, dat voorlaan niemand meer behoefde afgewezen te worden En wie geen geld kan missen, sta het oude linnen, dat hij niet gebruikt, voor de melaatschen af, opdat de zusters de gebruikte verbanden kun nen verbranden, in plaats van ze tc moeten wasschen. Wie dus wat te missen heeft, wie oud linnen, katoen en zwachtels over heeft, doe dit toekomen aan zuster !L. A. de Leeuw, die zoo welwillend is zich met de ontvangst te belasten. Na dc rede van mej. \£an Hoog straten, die met veel zeggingskracht uitgesproken, blijkbaar een diepen indruk maakte, werd door ds. Gou verneur, na de spreekster zijn dank tc hebben betuigd, met gebed de bij eenkomst gesloten. KERKWERVE, 26 Jan. In de heden gehouden vergadering van den gemeente raad alhier is benoemd tot deskundige bij de bouwverordening, de lieer F. Houtkamp Wz. met 4 van de 7 stemmen, De heer Romeijn te Noordgouwe verkreeg 3 stemmen. HAAMSTEDE. Naar wij vernemen bestaat de aanbeveling voor secretaris dezer gemeente uit de heeren: J. A. van Zuyen, secretaris van de Landbouw- vereeniging te Burgh, en T. Lodder, ambtenaar ter secretarie te Leimuiden. De benoeming zal de volgende week geschieden. Tegen 1 Februari a.s. is aau den tegen- woordigen secretaris, den heer W. Boot Wz., op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend. ELKERZEE, 24 Jan. In de heden gehouden vergadering van de land bouw-vereeniging „Scharendijke" is tot bestuurslid benoemd dc heer F. J. van den Bout. NIEUWE RKERK, 26 dan. Op het Steenzwaan, dat een flinke ijsbaan op leverde, waarvan gedurende de vorige week veel gebruik werd gemaakt, werd Vrijdagmiddag een wedstrijd in schoon- ryden gehouden, waaraan 11 personen deelnamen en Zaterdagmiddag een ring- rydery, waaraan door 51 personen werd deelgenomen. De ringrydery werd op geluisterd door de muziek van het hier bestaande fanfarecorps. Heden (Maandagmiddag) heeft on danks den regen een wedstryd mot priksledenplaats (voor onvermogendeD) om pryzen in geld, waarvoor een ruim bedrag op de lijst was geteekend. ANNA-JACOBAPOLDER. De heer A. Aarnoudse Jz. van liier is beuoemd tot bouwkundig gemeente-opzichter te 's-Gravenhage aan de technische afdee- ling. Er waren niet minder dan 54 eru8tige sollicitanten. ST.-FILIPSLAND, 24 Jan. In den Anna-Jacobapolder woont een behoeftige weduwe, die, hoewel boven de 70, niet voor ouderdomsrente in aanmerking kon komen. Een paar ingezetenen van den polder, begaan met deze groote teleur stelling voor dit mensch, lieten een lyst circuleeren, waarop zóóveel geteekend werd, dat haar voor minstens een jaar een wekelyksche uitkeering van f 2 verzekerd is. Een woord van dank aan hen, die dit plan ontwierpen, maar niet minder aan de gevers, is voorzeker niet misplaatst. 25 Jan. Onder vele blyken van belangstelling, vierde heden onze geachte Gemeente-Secretaris, de heer M. v. Bendegora zyn 70-jarige geboortedag. Allen, die met hem in aanraking komen, zullen den 70-jarigen, die zijn betrekking nu reeds ruim 37 jaar met de grootste nauwgezetheid en den meest mogelyken yvor waarneemt, en wiens hulpvaardigheid in onze gemeente spreekwoordelijk is, een lang leven toewenschen. ST.-ANNALAND, 26 Jan. Aan de ringrijdery op schaatsen, welke verleden Donderdag gehouden werd, namen 43 personen deel. Van half drie tot vyf uur werd er gereden om de 10 pry zen, waarvan de eerste een horloge was. Andere pryzen wareneen paar schaat sen, een horlogeketting, sigarenkoker, enz. De winners er van waren achtereen volgens: R. Vroegop, Adr. Goedebuure Cz., L. van der Jagf, W. Goedegebuure AzI. Rynberg Pz J. Paape Az., H. Dyke, J. Moerland Cz., M. de Bruijn en F. Burgers Az. POORTVLIET. Terwijl de knecht van W. J. Boogaart alhier, die een dorsch- machine op een kar geladen had, met bestemming naar Stavenisse, kwam met zyn kar in botsing met een ander rytuig, met dit gevolg, dat hy in een diepen doch drogen sloot terecht kwam. Gelukkig was aan het paard noch aan de dorschmachine eenigo schade veroor zaakt. Het ongeluk werd beperkt tot het breken van twee boomen van de kar. SCHERPENISSE. In het schoolgebouw alhier had de algomeene vergadering plaats van de leden der schietvereniging „Prinses Juliana". Er waren opgekomen 30 leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die zonder eenige aanmerking goedgekeurd werden. Uitde rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten waren van leden en donateurs f 125,6i en de uitgaven f 107,761, zoodat er een goed slot was van f 17,841. Da rekening werd nagezien en goedgekeurd door J. Bijnagte en J. de Graaf. Daarna kwam aan de orde de benoeming van be stuursleden wegens periodieke aftreding van J. Bolier, J. Feitel en J. van Veen, laatstgenoemde wegens ontslagname als secretaris. Daar er besloten werd er nog een boekhouder by te voegen, moesten er alzoo 4 bestuursleden gekozen worden. Na de stemming bleek dat gekozen waren J. Bolier (aftr.) H. P. Kleppe, J. de Graaf en J. Bynagte, die allen hunne benoeming aannamen. Besloten werd om den baan- commandant, die 10,35 per keer ontvangt, te ontslaan en dat ieder lid op zyn beurt plaats moet nemeu in den kuil, zonder salaris. Nog werd besloten om d9n leden, die voor een jaar of een maand militieplichten moeten vervullen, vry van contributie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1