ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Januari 1914. DERDE BLAD. nieuwstijdingen" Brieven uit de Hofstad. Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9496. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet gesohieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 8 ure. AMERIKA. Twaalf jaar geleden is een zekere Charles Fair, uit California, mei n jonge vrouw tijdens de wille broods- weken mei een automobiel veronge lukt Beide slachtoffers werden le vensloos onder de auto vandaan ge haald. Een buitenkansje voor de nabestaanden, want de jongelieden lieten een vermogen na van bijna 1 millioen gulden. Weinige dagen na de begrafenis kwamen de familie leden dan ook met hun eischen en zij betwistten elkaar dit fortuintje. De vraag was n.l wie van beide slachtoffers het laatst overleden was, wiens testament dus van kracht moest zijn. De verwanten van man en vrouw procedeerden twaalf jaar langen sleepten de zaak van de eene rechtbank naar de andere, zig-zag door Caliiornië. Ten laatste maakten de rechtbanken uit. dat de echt genoot zijn vrouw overleefd moest hebben op welke gronden wordt niet vermeld en dat hel vermogen dus verdeeld moest worden volgens het testament van den man. Maar (ie kinderen van een zuster van wijlen mevr. Fair hebben de juistheid van deze uitspraak betwist en bovendien aangevoerd, dat de wettige verblijf plaats van het verongelukte echtpaar New-York is. Daarom is de zaak nu naar de rechtbanken van New-York verwezen en dc Ncw-Yorksche advo caten kunnen uit dit onoplosbare raadsel. 12 jaar lang, zijde spinnen. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt een ver haal gedaan over een gevecht van 5 boeren tegen een bende wolven. Zij kwamen uit Novinka en zouden kal veren en varkens naar de markt brengen. Maar toen zij op circa een uur van hun dorp waren, kwam er een bende wolven uit het bosch te voorschijn en ging de slede achldrna. De boeren laadden de 2 geweren, waarover zij beschikten en wierpen toen een paar kalveren op den weg van de hongerige dieren. F enige wolven hieven achter om de kalveren te verslinden, maar het overige van de bende zette de slede na. De boeren schoten op de wolven en wierpen de dieren allengs al bel vleesch. waarover zij beschikten, toe, maar er waren er nog altijd eenigen, die de jacht voortzetten en het gespan meer en meer naderden Toen sprongen de achtervolgden uit de slede en klommen in de dichtstbij zijnde hoornen, hén der oudsten kon dit echter niet doen, en werd aangevallen. Beschaamd hun ouden kameraad Ie hebben achtergelaten, lieten zij zich weer zakken en vielen de wolven met hun bijlen aan. Zij slaagden er in hun ifTakker te bevrijden, maar de man had leelijke wonden opgcloopen. In het naburige dorp vonden zij hun slede terug en werd hun verder hulp verleend. NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE. 23 Jan Dins dagavond, ongeveer halfzes, is een drama afgespeeld in de Kravenhoff- straal alhier. De 28-jarige Ch. Th. F. H Gie- bing heeft op de 23-jarige J. M. F. Schuttenhelm, die in genoemd per ceel op de tweede étage op een kamer woonde, terwijl zij te bed lag, een revolverschol gelost en daarna op zichzelf geschoten. Beiden werden aan den slaap verwond en in zorg- Yollen toestand per auto van den ge meentelijken eerste-hulp-dienst naar t gemeente-ziekenhuis overgebracht, waar het meisje na korten tijd reeds overleed. De toestand van den dader is levensgevaarlijk In verband met het gebeurde ver neemt men nog de volgende bizon derheden. Giebing moet als een slecht op passend persoon hekend zijn. die in den laatste» tijd als nachtportier in dienst was in een inrichting aan het Spui Hij zou ook nog 'n paar dagen in een hotel aan de Wagenstraat in betrekking zijn geweest, doch als on bruikbaar daaruit ontslagen zijn. Vermoed wordt nu, dat hij zich na dit ontslag naar ,,Jo Schuttenhelm zooals het meisje, met wie hij leefde, genoemd wordt, heefl begeven, om 'aan haar geld te vragen. Aanvankelijk zou hij naar de woning van 'n vriendin of kennis van Jo. aan de Naalwijksche straat, zijn gegaan, omdat hij dacht haar daar te zullen aantreffen. Haar daar niet vindende, moet hij, volgens één der verhalen, tot die vriendin, onder I vertoonen van een revolver, hebben gezegd: ,,Je zult ze (doelende op „Jo") van avond geen hand meer geven", waarop hij verdween naar de Krayenhoffslraat. Op aanwijzing van de vriendin moet toen nog een mans persoon hem zijn nagegaan, maar deze kwam te laat om het gevreesde onheil le voorkomen. Aan dc woning in de Krayenhoffstraat no. 54 ge komen. vroeg hij aan de bewoonster, mej. Schuurmans, die hem opendeed en waar „Jo Schuttenhelm op kamers woonde, naar mej. Schutten helm. Eerst werd toen aan mej. Schuttenhelm geroepen, maar toen deze dit geroep naar het scheen niet hoorde, begaf Giebing zich naar bo ven Eenigen tijd later moet hij tot mej. Schuurmans gezegd hebben ..Ik heb mijn vrouw vermoord en nu zal ik ook mij-zelf vermoorden of zoo iets, waarop hij een wapen liet zien en dit op zichzelf afvuurde Mej. Schuurmans, lievig ontsteld en angstig, daar zij, bij afwezigheid van haar man, alleen thuis was, deed onmiddellijk de politic waarschuwen, die dc beide verwonden aantrof als boven vermeld. Van andere zijde wordt nog ver nomen. dat beide verwonden in nachtgewaad werden gevonden in de woning, waar het draral zich af speelde. Giebing moet 'n brief aan de pol itie geschreven hebben, waarin hij de motieven voor zijn daad opgaf, en nog een brief aan een ander gericht hebben, welke echter eerst na zijn dood zou mogen worden geopend. IJ «ongelukken. De commandant van hel instructie bataljon te Kampen, majoor G. H Eraser, kwam Zaterdagmiddag op een schaatstocht op de trekvaart van Kampen naar Zwolle, onder de ge meente IJselmuiden, zoodanig te vallen, dat hij per rijtuig naar zijn woning moest worden vervoerd Waarschijnlijk heefl hij hel linker heupgewricht gekneusd. Omstreeks half één zakte Zondag middag le Haarlem op den Klopper singel de 28-jarige blikslager Christiaan Meijer, bij het rijden op dit bij ijs steeds zóó gevaarlijke water, door liet ijs. De redding ging met zeer veel moeite gepaard. 2 voorbijgangers die zich op het ijs begaven, zakten ,er ook door en een dame uit één van de villa's in de buurt, die met een reddingsgordel aan kwam, gin, in haar zenuwachtigheid ook op ijs, in plaats, dat zij den reddings- gordel aan den drenkeling toewierp Ook zij zakte er bij. Een schaatsen rijder. F. D. uit Haarlem, die ook een poging lot redding wilde wagen, zakte eveneens door het ijs Met be hulp van planken, takken en dreggen slaagde men er in alle 5 te redden. Meijer, die gcruimen tijd onder't ijs was geweest, was bewusteloos. Dr. Offcrhaiis, uit Deventer, die zich onder de honderden toeschou wers bevond, kon echter de levens geesten weer opwekken. Per bran card werd Meijer naar zijn woning overgebracht. Vele jongelieden vermaakten zich met schaatsenrijden op de Spoor- gracht te Eexta (Groningen) Niet denkende aan gevaar, reden een 28-tal achter elkaar aan. Plotseling komt de voortrekker te vallen, met het gevolg, dat ook de anderen mei een vaart neer- smakten. Tegen dien druk niet bestand, brak het ijs en geraakten een 15-tal te water. Ken 7-lal was onmiddellijk weer op hel droge, doch het kostte heel wal moeite de. anderen te redden. Met levensgevaar wisten eenige rijders en een deel van hel stations- personeel eindelijk allen te redden. Kén der geredden, zoon van den spoorwegbeambte Kocnderink, was geheel builen bewustzijn; hij werd onmiddellijk in een dicht bij staande woning gedragen. Gelukkig was dr. Hobbel juist aan het station, die direct hulp verleende en verbood den jongeling naar de ouderlijke woning te vervoeren. De 18-jarige Kleunt je Hokke te Zuid-Beierland viel Zaterdag bij het schaatsenrijden, waardoor zij haar rechterpols brak. De 5-jarige M. v. d. Sluys leUsel- mondc had hel ongeluk Vip hel ijs uit te glijden en te vallen, waardoor een heen op twee plaatsen brak. De schoenmaker .f. Wielhouwerte Middelharnis viel op'hel ijs en brak een heen. Te Culeiyborg zijn Zaterdag, naai de N. R. (Ir. meldt, bij hel voet hallen op hel ijs, vier jongens er door gezakt. Drie ervan wisten zich te redden, terwijl de elfjarige K. is verdronken. Pater Neumann, die Donderdag te Roermond pogingen aanwendde, om de beide noviccntheologanten. die door het ijs waren gezakt, te redden, is, naar de L. K. verneemt. Vrijdag overleden. Zaterdag is te Hillegom de 9-jarige G. Jansen door het ijs gezakt en ver dronken. Tc Gouda is een jongetje van zes jaar door het ijs gezakt. Hoewel er spoedig hulp werd verleend, werd het ventje Levenloos opgehaald. De achttienjarige dochter van den veehouder T Visser, in de droog gemaakte „Graverij" onder Snik- zwaag, is op de vaart aldaar in een „wrak gereden en verdronken. Een vijftal personen, die na afloop der hardrijderij le Wirdum langs de vaart huiswaarts keerden, zakten door het ijs. Gelukkig konden allen spoedig op hel droge ge bracht worden. Re winter ln het buitenland. In Duitschland zijn dé meeste ri vieren mei drijf ijs bedekt, waardoo do scheepvaart deels opgeheven is. De waterstand van den Rijn daa' langzaam, doch door de massa's drijf ijs zijn de schepen gedwongen de winlerhavens op le zoeken. Ten gevolge van den ijsgang moesten de schipbruggen te Keulen en. Mülheim weggenomen w o rd e n De Elbe ligt geheel loegevroren en de schepen ondervinden groote moeite om Hamburg te -bereiken Ook de Donau vertoont clrijfijs. In hel Reuzengebergte heerscht 22 graden vorst, op dc hoogvlakten woeden hevige sneeuwstormen, waar door talrijke "telegraafverbindingen zijn gestoord. Te Schwerin in Mecklenburg zijn Woensdagnacht drie mensehen dood gevroren. In de nabijheid van Eriedland werd een zadelmakersknechl en bij Hagenow werden twee werklieden bevroren op den landweg gevonden In verschillende gedeelten van Frankrijk is Woensdag tamelijk veel sneeuw gevallen, vooral in 't Zuiden waar gansche stréken er mede zijn bedekt. Te Toulon, Marseille, Pcr- pignan. Limoges. Montauban is het vinnig koud. De treinen ondergaan een groote vertraging, tengevolge dei- sneeuw. Vijf personen zijn Woensdag in de Fransche hoofdstad van koude gestorven. Ook uit België en Luxemburg ko men berichten van koude en sneeuw Een dikke sneeuwlaag bedekt de Ar dennen. Dc temperatuur is er 10 a 12 graden onder nul. Tengevolge der sedert 36 uren heerschende koude is het overstroomingsgevaar geweken. 1 n Spanje is het streng koud. vooral jn Catalonië. Te Mataro zijn drie per sonen tengevolge der koude gestor ven. Tc Yillafranca slipte een auto bus tengevolge der gladheid en sloeg om. Elf reizigers werden gekwetst. De berichten uit Italië luiden even eens sneeuw en strenge koude. In geheel Noordelijk Italië, te Livorno, Florence, Bologna en Venetië is sneeuw gevallen. Te Livorno veroor zaakten een vijftal aardschokken 'n paniek. Er is geen schade aangericht. Het gondelverkeer te Venetië staat tengevolge der strenge koude bijna geheel stil. Ook Oostenrijk en Servië worden door sneeuwstormen geteisterd. Te Agram sneeuwde het 48 uren lang onafgebroken. Woensdag was het te New-York de koudste dag sinds de laatste vijftien jaar. Zeven menschen zijn van koude omgekomen en vooral de arme be volking der stad verkeert in bittere ellende. Een koetsier werd doodgevroren voor zijn rijtuig gevonden. O]) zee is de weerstöestand al niet beter. Verschillende te Antwerpen binnengeloopen schepen hebben een zeer slechten overtocht en veel met sneeuwstormen te kampen gehad. Het uit New-York komende stoom schip „Kroonland" bekwam averij. Van het uit Zweden komende stoom schip „Gunnar werd een gedeelte der brug weggeslagen, terwijl van liet stoomschip „Hcmis phère" uit Montevideo 77 schapen verloren gingen. Op de Fransche kust hecrschte Woensdag een hevige storm. Het le Cherbourg binnengeloopen stoom schip „Amerika" der Hamburg- Amerika-Lijn had een zeer onstui migen overtocht Lotgerallen van een paar hengelaars. Op een Zondag in het begin dezer maand togen een tweetal liefhebbers van de hengelsport uit Gennep naar het naburige Duitsche dorpje Hom- in ersum gemeente Hassum om te visschen. Zij hadden van den vorigen pach ter van het vischrecht verlof daar le hengelen, doch inmiddels was de pacht in andere handen overgegaan, waatvan zij onkundig waren. Toen zij een paar visschen hadden buil gemaakt, kwam de politieman van l dorp. gewaarschuwd door een land genoot der hengelaars, onze vis sellers bekeuren. Zij werden in het arreslanlcnlokaal te Hassum opge borgen. Volgens hunne beschrijving is dit een hok ter grootte van 1 bij 2 M.. waarin zich. behalve faeculiën, door vorige arrestanten daar achter- gelalen, slechts een hoop stroo be vond. dat, wijl het dak den regen doorliet, doornat was en meer op een hoop mest dan op een mensche- lijke ligplaats geleek en waar. be halve door 'I dak. geen lucht of licht kon doordringen. Bij de fouilleering werd hun alles*, ontnomen (zakmes enz., en. in hun pet verpakt, opge borgen. In dit hyper-hygiënische ver blijf moesten zij in de barre koude zonder eenige verwarming of dekking en zonder hoofddeksel, ongeveer 24 uren doorbrengen zonder eten. want, zeide de agent, dal zou hij zelf moeten bekostigen en daar had hij geen lust in. Met de ruggen tegen elkaar gehurkt om zich cenigszins le verwarmen, brachten de menschen den nacht door. 's Maandags werden ze per spoor naar de gevangenis te Goch overgebracht, waar ze, daar ze na 1 uur daar arriveerden, te laat voor l middagmaal kwamen en dus toen ook tol s avonds nog niets te eten kregen. De cipier was echter zoo vriendelijk voor hun eigen geld in de stad wat eten te halen. Bij de behandeling hunner zaak beklaagden de arrestanten zich over de onmenschelijke behandeling, waarvan door den amtsrichter pro ces-verbaal werd opgemaakt, zoodat deze geschiedenis voor den politie agent en het gemeentebestuur van Hassum nog wel minder aangename gevolgen zal hebben. De overtreders werden veroordeeld tot elk 30 mark boete of 6 dagen ge vangenisstraf en, daar ze geen geld hadden, tol den volgenden Zondag vastgehouden. De behandeling was toen goed, doch zij zullen hunne lief hebberij in hel vervolg wel niet meer op Duitschen bodem gaan be vredigen, daarvoor werd hun ge noegen te wreed verstoord! XL.II. Is het oude jaar niel van ons kunnen scheiden zonder eerst nog '11 schaduw over ons Kerstfeest te heb ben geworpen door het spoorweg ongeluk le Hooghallen. waarbij ver schillende Haagsche families in zwaren rouw gedompeld werden het nieuwe jaar heeft almede reeds een rouwkleed in tal van andere ge zinnen gespreid. Ditmaal gold het niet families uit de eerste rangen onzer samenleving, maar trad de droefheid de huizen van eenvoudige werklieden binnen. Men kent de bizonderheden van de verschikke- lijke ontploffing op de werf aan den Haagschcn Trekweg, waarhij de mo tor van een in herstelling zijnde motorschuit uit elkaar vloog, mei het noodlottig gevolg, dat vier werk lieden van de schecpsmakerij, als mede de machinist-schipper, gruwe lijk verminkt werden en de laatste op slag gedood werd Ook ditmaal was dc deelneming in het lot der ge troffenen en hun nabestaanden al gemeen en groot, en zeker niel minder, dan getoond is in de Kerst dagen. Maar het leven in een groote stad - wij tellen thans ruim 300.000 inwoners gaat snel; de indrukken zijn op sommige oogenblikkcn scherp, maar loch minder van blij- venden aard. dan in plaatsen, waai de levensfilm niel zoo snel wordt afgedraaid Kil zoo is liet ongeluk aan den Trekweg, dal weliswaar op Rijswijk- schen grond plaats had maar sedert de dagen van Huygens en Cats zijn Rijswijk en Den Haag zoo nauw verbonden zoo is ook dit ongeluk alweder bijna vergeten, be halve dan voor de naastbetrokkenen. De residentie werd in haar verder peinsen over de mogelijke wissel valligheden al dra gestoord, dooi de invallende koude, die, naar zij hoopte, aanhouden zou en het water doen bevriezen. I n de harten van de jonge en heusch ook van de oudere heeren trad een lichte poppeling in, gezwegen van de harten der jonge dames, die bij ijs, muziek en wat er verder op de baan hijhoort. heelemaal open gaan. Onze ijsclul) is er gauw bijgeweesl en er is genoten; neen maar, zóó ge noten, dat het ijs hel genot kwam storen, door wegens de groote drukte al spoedig verdachte scheuren en nattigheid le vertoonen. Men moet die menigte eens zien, midden in de week en dus op een full-business-dag. Och hemel, wat een lanterfanters, wat een nicts-docners. wal een dag- boemclaars telt ons Haagje dan! Eigenlijk is het wel om je een beetje le schamen tegenover de vreemde lingen Want de meesten dezer oude jongehecren of jonge oudeheeren, zien er nog zoo flink en krachtig uit, dat „niets-doen", „pensioen-slikken", „op wachtgeld staan" enz. enz eigenlijk niel aan dezen goed besteed kan zijn. Zit, vraagt men, de Nedcrlandsche natic dan zóó ruim in haar energieke, krachtige mannen van middelbaren leeftijd, dat zij zoo maar aan duizen den en duizenden geld geeft om rond le loopen en „niets le doen"? Komt hel er op eenige duizendtallen bij ons niel meer aan, om den strijd der volkeren mede le strijden, zij het als kleine natie, maar die, om een ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9