ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Januari 1914. TWEEDE BLAD. Napoleon als staatsman. (Z ierikzeesche C o u r a n t abonnement. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG versohijnt, is voor Zierikiee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 8 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9496. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRAMKEL. Redacieuri J. WAALE. advertentie n. Van 13 regels 80 ota meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 NIEUWSTIJDINGEN. JAPAN. De vulkanische uitbarsting. Deze ramp schynt niet minder ont- zaglyk te zyn dan die, welke Pompeï onder aseh en lava begroef. Stroomen kokende lava gleden met groote snelheid langs de hellingen van den berg omlaag, dwars door drie op het eiland gelegen dorpen, die voor een groot gedeelte verwoest werden, en waarvan de inwoners, voor zoover zy niet door de gloeiende lavastroomen verrast werden of in hun houten huizen verbrandden, in alleryl de vlucht namen naar het vasteland. Men vermoedt, dat alleen in deze drie dorpen honderden personen op vreeselyke wyze om het leven zyn gekomen; ver brand, tot asch verteerd door de kokende lava of door den aschregen verstikt. Van Zaterdag af werden, naar men in de Tel. leest, niet minder dan 60 tot 70 aardschokken per dag gevoeld, op het vulkanische eiland zoowel als op het vasteland, die Maandag ten slotte eindigden met een ongehoord hevige uitbarsting van de Sakurashima. Des morgens had de brandende lava, met ontzettende kracht door den vulkaan uitgeworpen, de zeeëngte tusschen het eiland en het vasteland overvliegend, het bosch in de buurt van Kagoshima in brand gestoken, en de vlammen tastten al spoedig ook deze stad van 70.000 inwoners aan. Dezen, door een wilde paniek aangegrepen, trachtten, te raidden van de als hagel neervallende lava-stukken en den verblindenden adembeneraenden aschregen, een goed heenkomen te zoeken, hetgeen slechts aan een gedeelte hunner gelukte, daar de vulkanische uitbarstingen, gepaard gaande met aardschokken, de spoorlyn van Kagoshima naar het binnenland over een lengte van acht mylen had vernield. Tegen den raiddag was het geheele eiland Sakurashima iu vlammen gehuld en vluchtten de overlevenden in dood- angst, gebruik makend van alle mogelyke vervoermiddelen, over de zeeëngte naar Kagoshima. Des avonds was deze stad totaal uitgestorven, op één man na, de telegrafist, die zyn telegrammen bleef verzenden zoolang de lyn bruikbaar bleef. Een vluchteling, die te Nagasaki is aangekomen, vertelt, dat hy te Kagoshima meer dan 200 aardschokken geteld heeft. By het begin van de uitbarsting stegen rook- en vlammenzuilen uit verschillende deelen van den berg op. De stad Nagasaki, hoewel op 160 K.M. afstand gelegen, is met fijne vulkanische asch bedekt. De gouverneur van Myasaki, aan de Oostkust, seint, dat de stad met asch bedekt is. De kapitein van den Japanschen kruiser „Tone" meldt draadloos, dat in Kago shima niemand in leven is gebleven, zoodat zich daar de ramp van Pompeï volkomen herhaald heeft. Een schip, dat na de eerste uitbarsting van den vulkaau 307 vluchtelingen aan boord nam, is by de tweede uitbarsting gezonken. In totaal zyn 13.000 huizen verwoest en worden 70.000 personen vermist. ZUID-AFRIKA. JOHANNESBURG, 20 Jan. Officieel wordt gemeld, dat het spoorwegverkeer nagenoeg overal normaal is. In de meeste raynen is de arbeid volledig hervat. Alleen het personeel der machines manifesteert nog en toont nog geen neiging, den arbeid te hervatten. PRETORIA, 20 Jan. Er is een procla matie uitgevaardigd, ter onmiddellijke demobilisatie van een aantal troepen te Pretoria, Fauresmith en Durban en ter demobilisatie van troepen in Natal en aan den Rand, tegen 23 dezer. AMERIKA. In de gevangenis te Mc. Allister (Oklahoma) heeft deze week een ernstig gevangenisoproer plaats gehad, waarby 7 men8chen om het leven zyn gekomen. Drie gevangenen, die op een tot nog toe raadselachtige wyze in het bezit van revolvers waren gekomen, overvielen een der cipiers, sloegen hem tegen den grond en maakten zich meester van zyn sleutels. Hiermede gewapend, snelden zy naar de poort, terwyl zy op ieder die hen in den weg stond, revolverschoten losten. Een der bandieten sleurde het meisje, dat de gevangenis-telefoon be diende, uit haar cel en hield het kind als een levend schild voor zich, tegen zyn vervolgers, die niet dorsten vuren, nadat het meisje door het eerste schot gekwetst was. Door de telefoonjuffrouw beschut, wisten de vluchtelingen de poort ongedeerd te bereiken. Hier lieten zy haar los en sprongen in een karretje waarmede zij zich in aller yl uit de voeten maakteD. De zweep werd over het paard gelegd, maar de kogels van de schildwachten, die op den gevangenis muur de wacht hielden, waren sneller. Bereden vervolgers vuurden eveneens op de vluchtelingen, die hunnerzyds de schoten beantwoordden. Eindelyk echter hield het vuren der bandieten op en stortte het paard door een kogel getroffen dood op den grond. Naderbij gekomen vonden de vervolgers de lyken der uit brekers op den bodem van het karretje, geheel met kogel doorzeefd. Van het gevangenispersoneel zyn vier man, o. a. twee hooggeplaatste ambtenaren door de bandieten gedood. RUSLAND. De Peterburgsche correspondent van de Kölnische Zeitung vertelt een en andere over het tyrannieke machtsmis bruik waarmede Russische gouverneurs hun onderdanen tergen en uitbuiten. Hy deelt o. a. het volgende mede over den gouverneur van Toela De heer Lopoesjin zoo heet deze „koning van Toela" had eens nieuwe meubels noodig. Hy zond daarom een boodschap aan den grootsten meubel fabrikant van de stad, een zekeren heer Isaakson, en bestelde bij hem een kostbare collectie stoelen, tafels, kasten, ledikanten, enz. enz. De heer Isaakson was zeer verheugd over deze bestelling. Hy stuurde het gevraagde en een jaar later stuurde hy ook de rekening. De gouverneur vond het eerste aangenaam, het tweede onbeschaamd. Hy had blykbatfr weinig lust in betalen en de heer Isaakson merkte dit spoedig, want by werd als jood uit Toela verbannen. Hy had geen woonrecht in Toela. Goede raad was duur, maar deze on betaalde rekening was nog duurder. De heer Isaakson, die niet alleen zyn meubels bij den gouverneur maar ook zyn fabriek ongaarne in den steek liet, nam de noodige maatregelen, liet zich doopen en kwam als christen in Toela terug. Het eerste wat hy deed was, een duplicaat van de rekening aan den gouverneur zenden. Doch op Isaakson's stoel aan Isaakson's schryftafel teekende de gouverneur een decreet, waarby de meubelfabrikant als verdacht persoon" uit Toela verbannen werd en 24 uur later was de heer Lopoesjin van zijn lastigen schuldeischer bevryd. Deze bleek evenwel een man van karakter en iemand met taaie door zettingskracht. Hy diende te St.-Peters- burg by het ministerie een klacht in en ageerde zóó lang tot de gouverneur op een goeden dag bezoek kreeg van eenige hooge ambtenaren, die hem na onderzoek schuldig bevonden aan machtsmisbruik, zoodat Isaakson weer naar Toela mocht terugkeeren. Niet alle slachtoffers der Russische gouverneurs bereiken evenwel zulk een gelukkig resultaat. Een Duitsch-Ru8sische familie, uit zeven personen bestaande, die op een riddergoed in het district Jauer, in Silezië, gewerkt had, wilde, om het reisgeld te sparen, te voet naar haar land terugkeeren. Onderweg werd zy door den sneeuwstorm overvallen en verdwaalde. Alle zeven personen werden later bevroren gevonden. Zestig recruten verlieten enkele dagen geleden het stadje Oranienbaum, by St.-Petersburg, om zich naar Kroonstad te begeven. Daar de Oostzee toegevroren lag, waagde het detachement zich op het ys. Daar verloren zy do richting en tot heden zyn zy nog niet op de plaats hunner bestemming aangekomen; men vreest, dat allen omgekomen zyn in den sneeuwstorm. ENGELAND. PLYMOUTH, 21 Jan. Na vyf dagen gezocht te hebben, is hedenmiddag de plaats gevonden, waar de „A. 7" is vergaan. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Jan. Op een verschrik kelijke wyze heeft gistere vond een verliefd paar zelfmoord gepleegd. De beide jonge lieden, de jonge man 2B jaar en het meisje 24 jaar zjjnde, wierpen zich in het station Odóon van den ondergroud- schen spoorweg vooreen binnenkomenden trein. Beiden werden zwaar verminkt en terstoud gedood. De reden van hun daad is dat de wederzydsche ouders geen toestemming tot het huwelyk wilden geven. DUITSCHLAND. Te München zyn een paar hoteldieven gearresteerd, die een merkwaardig hulp middel toepasten om hun kamerhuren te berooven. Een zeer ryk Engelsch echtpaar, dat voor 250.000 gulden juweelen en gouden sieraden bij zich had, was tot de verontrustende ont dekking gekomen, dat het sinds eenigen tyd van hotel tot hotel gevolgd werd door twee verdachte personen, een Rus en een Noor. Te München kregen de verdachte individuen op hun verzoek de kamers naast die der Engelschen. Dezen waarschuwden nu de politie en een onderzoek werd ingesteld. Men vond in het bezit der beide verdachten zooveel geheimzinnig materiaal dat zy zonder eenige aarzeling in hechtenis genomen konden worden. Het merkwaardigste evenwel dat gevonden werd was een halt doodgehongerde boa constrictor. Waarschijnlijk hebben de dieven dit beest in de kamer der Engelschen willen laten door een gat in Jen muur, en tydens de paniek, die daarvan ongetwyfeld een gevolg zou zyn, hun slag willen slaan. NEDERLAND. LEEUWARDEN, 20 Jan. K., van Zwagerveen, die by de militie moest worden ingelijfd, zag vreeselyk tegen den dienst op. Vandaar dat hy op het denkbeeld is gekomen, om den voorsten vinger der rechterhand af te kappen. Dit denkbeeld deelde hy op weg naar Kolluro, zyn vriend G. H. mede, waarby hy dezen vroeg, het denkbeeld uit te voeren. Hoewel aarzelend, gaf H. daaraan gevolg. Om een anderen schyn op de zaak te doen vallen, sneed H. in de jas van K. en K. in die van H. Nu leek het, alsof zy aangevallen waren. MAASTRICHT, 22 Jan. Op last van de rechtbank is door den commissaris van politie aangehouden J. B., mede directeur van de Zuid-Limburgsche Bank. Deze arrestatie moet in verband staan met de gevangenneming verleden jaar van den directeur S. van diezelfde bank. AMSTERDAM, 22 Jan. Gisteravond omstreeks zes uur is een ernstig ongeluk op de Rozengracht gebeurd ter hoogte van „'t Lootsje". Er kwam een juffrouw met een kindje aan de hand de le Rozendwarsstraat uit. Zy wilde zich naar den overkant begeven en moest daarom do tramrails oversteken. Achter een wagen van lyn 17 om liep ze recht door, blijkbaar zonder uit te kyken of de weg wel vry was. Van de richting van de Prinsengracht kwam in flinke vaart een tram van lyn 3 aangereden, welke haar helaas greep. De bestuurder had nog met al de tegenwoordigheid van geest die hy had geremd, doch de motorwagen was niet zoo ineens tot staan te brengen. Het spatbord schoof over de ongelukkige heen, waardoor zy onder de tram zoo goed als vermorzeld werd. Het kindje, een allerliefste jongen van 2£ jaar, was vry wel ongedeerd ge bleven. Het scheen als achter de moeder aangeloopen te hebben, waardoor het gespaard bleef. Slechts had het een lichte verwonding gekregen, vermoedelijk door een bons met het hoofdje tegen het voorbalcon. DINTELOORD, 21 Jan. Bij het ijs- verinaak kwam zekere M. V.land bouwerszoon, zoo ongelukkig op het ys terecht, dat hij zich deerlijk in het aan gezicht verwondde en geruimen tijd op een naburige hofstede versuft heeft ge legen. Het geval had plaats op den Berend, waar de ongelukkige, oogenblik- kelijk na den val, weer ineenzakte, toen men hem wilde ophelpen. Na enkele uren rust is hij weer bijgekomen en kon daarna huiswaarts keeren. Uit Stad en Provincie. RENESSE. Woensdagnamiddag on geveer half twee werd alhier een zelden voorkomend prachtig luchtverschijnsel waargenomen. Hoog in de lucht (de zon was reeds door het zuiden) vertoonden zich twee zwakke regenbogen, welke zich in tegenovergestelde richting krom den (aldus h liggende x). Waarschijnlijk hebben deze regenbogen hun ODtstaan te danken aan de breking der stralen van het matte zonnelicht op de hoog in de lucht zwevende lagen sneeuw vlokjes. Het luchtverschijnsel duurde ODgeveer 10 minuten. ZONNEMAIRE, 20 Jan. De heer Van der Hurk, hoofd-inspecteur der Centrale-Boerenleenbanken te Utrecht, trad hedenavond alhier op, om de werken dier banken bekend te maken en verder te trachten zulk een bank op te richten. Zoowel van hier als van Noord- gouwe waren belangstellenden op gekomen. Op zeer duidelijke en aangename wijze werden doel en werking dei- banken uiteengezet. Gevraagde inlichtingen werden welwillend verstrekt. Een 13-tal der aanwezigen gaf zich zonder eenige verbinding als lid op. NIEUWERKERK, 21 Jan. De be volking dezer gemeente vermeerderde in 1913 met 43 personen, en bedroeg op 31 December 1722 zielen. ST.-ANNALAND, 23 Jan Onder de vele bezoekers van onze ruime ijsbaan behoorde verleden Zaterdag de oudste mannelijke ingezetene onzer gemeente, een mail van 89 jaar, die, op zijn prikslee gezeten, met een aardige snelheid over de baan reed, vol bewondering nage keken door wie hem opmerkten. Zijn naam is Jacob Gunter, en 't is de zelfde man van wien we indertijd meedeelden, dat hij op een hofstede 2 boerenkoopdagen had bijgewoond, waartussehen een tijdruimte lag van 75 a 76 jaar. Vermoedelijk zal hem daarbij de tijd zijner jeugd wel voor den geest gekomen zijn, toen hij zich met zijn makkers op liet ijs vermaakte, van wie er echter niet één meer tot de levenden behoort. Het rijden moet hem niet 't minste kwaad gedaan hebben, anders zou hij het later niet herhaald hebben. Opmerking verdient liet nog, dat de schaatsenrijders de goede ge woonte gaan volgen om rechts aan le houden. Een verzoek daartoe op een bord geplaatst, heeft goede vruchten gedragen. De gevaarlijke wakken hebben eenigen een nat pak bezorgd, maar gelukkig zijn er geen kinderen in geraakt. OUD-VOSSEMEER. Bjj strenge vorst kan men gewoonljjk op de zoogenaamde „Kreek" een vrjj goede schaatsbaan vinden, maar dit jaar wil het niet, doordat het stoomgemaal te veel water heeft weg moeten trekken; teneinde de ingezetenen te waarschuwen, werd een paar malen per bode omgeroepen, dat het jjs daar niet vertrouwd was. Nu moest men zich behelpen met een minder geschikte baan onder den zeedjjk van den polder Leguit. Het behoort gelukkig tot de hoogste uitzonderingen, dat school kinderen overljjdendezer dagen over leed evenwel alhier een lief kereltje van acht jaren, leerling der O. L. School. Voor den vader, die ook zijn vrouw reeds door den dood verloor, is dit verlies al zeer treffend. Naar men ons mededeelt zou op 11 Febr. a s. alhier weer een vergadering worden gehouden der sub afd. Tholen voor Vrouwenkiesrecht; een spreekster van elders zou dan optreden en misschien een klein tooneelstukje worden opgevoerd. Op 2 Febr. a s. zal de kookcursus worden begonnen, die door deze sub afd. in het leven is geroepen. VV1SSENKERKE, 23 Jan. Woens dag j.l. hield de werklieden-vereeni- ging ,,Hulp in Nood" alhier haar eerste algemeene vergadering in dit jaar. De vergadering werd gepresideerd door J de Looft Pz.. daar de voor zitter door ongesteldheid afwezig was. Dezelfde reden belette ook den secretaris zijn functiën te vervullen. De vcrceniging teil llians 67 leden, waarvan er 26 present waren, alsook 5 belangstellende donateurs. Na lezing der notulen werd de re kening over 1913 ter lafel gebracht. Zij gaf aan als inkomsten f 409,92, uitgaven 1 250,15, dus een goed slot van f 159,77. Daardoor beschikt de vereeniging nu over een kapitaal van Het afgeloopen jaar had maar f 192,60 voor ziekengeld gevorderd, wat, vergeleken met het vorige jaar f 1073,11. (f 370,—), zeer gunstig was. De rekening werd door Iwee leden buiten het bestuur nagezien en in orde bevonden De vergadering keur de ze goed. Het bestuur stelde voor, f 300 te plaatsen in een solied fonds, dat wat meer rente dan de Rijks-Postspaar bank geet'l. Het werd tol die plaatsing gemachtigd. Verder werd met algemeene stem men besloten voor een jaar proef te nemen met de uitkeering van zieken geld voor 8 volle en 3 halve weken 5 f 0,90 per dag. Door dit besluit verviel een voorstel om de uitkeering van f 0,90 op f 1 per dag te brengen. Nadat nog de aftredende secretaris en commissaris, F. H. Filius en A. Filius. in hun functiën waren her- kozen, en een voorstel om de beloo ning van secretaris, penningmeester en bode met f 2,50 elk te verhoogen, werd de vergadering gesloten. Zoo is dan 1913 met zyn feesten, zyn tentoonstellingen en zyn congressen weder voorby. Men heeft heel wat gejubeld en gejuicht, het Oranje Huis is hoog verheven, en Napoleon niet zelden verguisd. Nu, de Nederlanders konden de honderdjarige onafhaokelyk- heid van hun land, met dankbaarheid herdenken, maar toch worden wy ten opzichte van het begin der 19e eeuw, wel wat eenzydig ingelicht. Het gaat toch waarlijk niet aan, Napoleon een voudig en alleen voor te stellen als een onderdrukker, een overheerscher, een overweldiger. Zeker, het tijdperk van Napoleon's regeering heeft veel bloed en tranen gekost, maar wy mogen ook niet vergeten, dat het een einde heeft gemaakt aan het nog bloediger regime der Frausche Revolutie. Napoleon riep uit de anarchie van den revolutietijd den geregelden staat op. Alles regelde hy, in alles stelde hy belang, van alles was hy op de hoogte, want zyn werk zaamheid betrof niet alleen militaire zaken, maar evenzeer de wetgeving, de administratie, de waterbouwkunde, enz. Hy was niet alleen krygsman, maar ook een staatsman, en voor wat hy als staatsman gedaan heeft, daarvoor kunnen we hem ook heden nog dankbaar zyn. Reeds als Consul deed zich zyn groot organisatie-talent kennen. Hy reorgani seerde het Fran8che Gouvernement, de administratie der departementen m^t préfects en sous-prófects, de rechtspraak en het belastingstelsel. Hy verzekerde den godsdienstvrede en stelde 't Legioen van Eer in. Zyn Code Civil en zyn Code Penal waren voor hun tyd uitmuntend en nog heden vormen zy den grondslag van het burgerlijk- en strafrecht in meerdere landen van Europa. Z^lfs de verschrikkelijke euveldaden, welke Napoleon zoozeer worden aangewreven als tierceering der staatsrente, de con scriptie en het continentale stelsel ver schijnen by een nauwkeurige beschouwing in een heel ander licht als ons wel uit chauvinistische leerboeken der ge schiedenis onderwezen werd. De schuldenlast was onder deBataafsche Republiek en tydens koniug Lodewyk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5