Ingezonden Mededeelingen. Het Levenslot. DREISCHOR. J.l. Zaterdag hield de vereeniging ,,Ons Belang hare algemeene jaarvergadering, welke vrij goed bezocht was. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden door den se cretaris de notulen der vorige ver gadering gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het door den secretaris uit gebrachte jaarverslag bleek, det ,t ledental dit jaar tot 13G was ge stegen! Aan 19 leden werd een uit- keering gedaan, wegens sterfte van jonge varkens, voor het meerendeet ten gevolge van de hcerschende pest. Onder de ingeente varkens kwam hier geen enkel geval van vlekziekte voor. ■Voor gezamenlijke rekening was aan diverse voeder-artikelen aan gekocht 114903 K.G., tot een bedrag van f 9328,62, alles aangekocht on der de A. 11. V. Kortingen behoefden dit jaar niet toegepast te worden. Uit de rekening bleek, dat er over 1913 'n batig saldo was gemaakt van r 92,78'/?. Na een woord van dank aan den penningmeester, den secretaris en tie commissie van toezicht voor de met lust en ijver verrichte werk zaamheden, werd de vergadering, na afdoening van eenige huishoude lijke zaken, door den voorzitter ge sloten. RECHTZAKEN. ■Voor de rechtbank te Rotterdam had zich Dinsdag 1.1. te verantwoor den de (il-jarige schippersknecht en visscher J. J uit Bruinisse. In No vember j.l. was J. door den oester handelaar D. v. d. Berg uit Bruinisse aangesteld om het toezicht te houden oj) t mosselkorren op de Zeeuwsche stroomen onder Nieuwe Tonge. aan boord van de stoomboot ,,De Schel de". Bij het korren werden ook oesters binnengehaald en deze had bekl. zoo J. erkende verdeeld onder de menschen aan boord De hoeveelheid oesters bleek zeer belangrijk, n.l. ruim 1500 echte Zeeuwsche oesters, geborgen in 6 zakken, die een waarde hadden van ruimt f 100. Ze waren in beslag ge nomen door den controleur bij de visscherij J. C. Cornelissc. uil ler- seke, aan boord van een visschers- vaartuig, waarop D Verschuren vis scher was. Beklaagde zegt. dat deze hoeveelheid niet zoo verschrikkelijk groot is. Gewoonte was het, dat bij het mosselen korren de gevonden oesters werden verdeeld. Getuige Cornelisse sprak van het rooven op de Zeeuwsche stroomen. Niet te controleeren was het of de oesters van een andere bank waren gehaald, dan van perceel I, waarop de heer D. v. d. Berg recht had door zijn pacht. De heer I). v. d. Berg antwoordde op een desbetreffende vraag, dat het zeer wel mogelijk was, dal voor een waarde van 1 100 aan oesters op één dag bij het mosselen korren was ge- vischt Bekl. had hem steeds trouw gediend. De 1500 oesters waren verdeeld geworden met de anderen, met het doel om ze later te verkoopen. De president wees er op, dal zich in de stukken een brief bevindt, waarin iemand klaagt over de roo- verijen op de Zeeuwsche stroomen. De visschers zouden mosselen en oesters stelen van pcrceelen. die aan anderen in pacht waren. Schipper H. Glerum uit Ierseke, sprak van een kleine hoeveelheid oesters. Het had niet veel te hetee- kenen. De visschers beschouwden 't als een buitenkansje, als zij bij het mosselen korren andere dingen op haalden. Bekl. had de „enkele oesters" cadeau gegeven en getuige had ze aangenomen, plan hebbende bekl 'n deel van de winst te geven. Het O M. in aanmerking nemende, dat bekl broeder in de orde van den Nederl. Leeuw nog nimmer werd veroordeeld en verschillende reddingen heeft gedaan, vroeg ver- oordeeïing tot 1 maand gevangenis straf. Uitspraak Dinsdag a.s. KERKNIEÜ W 8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen (le vacature) da. L. van Mastrigt te Barneveld. Naar wy vernemen, is aan den Kerkeraad te Zierikzee, een door 200 leden onderteekend adres gezonden, waarin verzocht wordt, in de steeds bestaande vacature een beslist orthodox predikant te beroepen. Het onderricht tan Prinses Juliana. De Haagsche correspondent van de N. Oron. Ct. schryft het volgende: Naar aanleiding van het bezoek dat H. M. in de vorige week bracht aan de gemeente-school in de Tullinghstraat, is thans bekend geworden, dat de hoofd onder wyzer, Jan Ligthart, onlangs ten paleize was geroepen ora de Koningin een advies te geven, in verband inet het aan Prinses Juliana te verstrekken onderwijs. Het getuigt zeker van het uitnemend helder inzicht onzer Koningin dat zy, ondanks haar diepgewortelde godsdienstige opvattingen, voor het onderwys van haar kind de raeening verlangde te hooren van een openbaar onderwijzer, wiens roep als kundig paedagoog tot haar was doorgedrongen. Het is, zegt men, niet onwaarschijnlijk dat de heor Ligthart binnen niet al te langen tyd zal worden geroepen om Prinses Juliana de eerste lessen te geven in de vakken van gewoon lager onderwijs, want de kleine is by de hand genoeg om al spoedig daarmee te kunnen aan vangen. Toch vernam ik, dat de heer Ligthart ontraden had met een geregeld onderricht der Prinses te beginnen, voor dat zy haar zesde jaar zal hebben bereikt. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regols 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Er zyn menschen die langs het geluk heen gaan, anderen doen het langs het fortuin; dat zyn menschen die de gunstige gelegenheid niet wisten aan te grypen waardoor zy hun fortuin of hun geluk konden verzekerd hebben. Zoo zijn er ook zieken die langs het genees middel heengaan dat hun de gezondheid moet weergeven. Zy kennen het niet of willen het niet zien. Mej. Matthea Janssen, die bij haar moeder woont, de weduwe L. Janssen, Stienen, Gelde- ropsche weg 158, te Stratum, is niet langs het goede geneesmiddel heengegaan en haar levenslot is er door gewijzigd. Dat jonge meisje van 15 jaren heeft een uitmuntende gezondheid weer gevonden. Haar moeder schrijft ons: „Mijne dochter was sedert langen tyd in een verontrustenden gezodnheidstoestand. Uitgeput door den groei, was zij bleek en zwak gebleven, zij beklaagde zich voortdurend over hoofdpijnen en zij at bijna niet meer. Mijn dochter ging met den dag achteruit en de geneesmiddelen waren onmachtig haar te helpen. Al dien tegenspoed moede, heeft myn dochter gedacht dat de Pink Pillen, die zoovele jonge meisjes genezen hebben, haar missohien ook konden genezen. Zij heeft daarmee een goeden inval gehad. De Pink Pillen hebben haar het meeste goed gedaan. Dank zij dit goede geneesmiddel zijn al hare ongemakken verdwenen; zij ziet er opnieuw goed uit en is volkomen gezond". Zoo wij in de dagbladen de genezingen ver melden die met de Pink Pillen verkregen zjjn, is dit omdat wjj hopen dat de zieken dan niet langs een goed geneesmiddel zullen heengaan. De Pink Pillen worden aanbevolen door de personen die zij genezen hebben. Aarzel dus niet het voorbeeld te volgen van hen die genezen zijn. Wyzigt uw levenslot, blijft niet langer ziek. Gij weet zeer goed dat de personen wier ge zondheidstoestand niet in orde is, in het leven niets met eenigen kans op slagen kunnen ondernemen. De Pink Pillen zyn verkrygbaax a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen by bet Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, „Het Roode Kruis", Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisteryen. op 21 en 22 Januari. Deze* huisvlijt-tentoonstelling uil- gaande van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd lieden Woens dagmiddag, te 2 ure geopend De indruk, dien wij bij het binnentreden der zaal Non Semper ontvingen, is inderdaad verrassend geweest. Huis vlijt tot voor eenige weken als het ware hier nog totaal onbekend, ex poseert hier een tentoonstelling die zeer wel geslaagd maglieetcn. Im mers niet minder dan 148 deelne mers. haast allen uit de gemeente Tholen, hebben hiér getoond, dat, waar een wil is. men veel vermag. Om de geachte lezers een blik te ge ven op de vele schilderstukken, het enorme borduurwerk, en het vele snijwerk: het gaat niet aan dit alles van begin tol einde te beschrijven. Vergunt mij daarom n enkele greep uit het eigenlijke geheele ingezonden, want onderscheid té maken past niet op deze expositie, die dooi- nijvere handen is daargesteld Bij den in gang treft u een groole verzameling borduurwerk en teekenwerk opdoek. die allen als om strijd uwe bewonde ring opwekken. Een teekendoek voor stellend een grooten bulhond datee rend uit de jaren 1871. herinnert schrijver dezes aan de jaren toen hij als kind zoo menigmaal op deze zelfde schilderij zijn oogen sloeg. Een weinig verder ontmoet ge thee- en koffiewarmers. lafelloopers, bed spreien en ook spreuken gestikt met Singer-naaimachiiies, benevens tien tallen van de allerlei sierschaaltjcs wekken een bewondering op door de sierlijke beplakking met sigaren bandjes. De schilderstukken, vervaar digd door de heeren L van Dijk en S. Visser, munten uil door kleur en nette afwerking. Niet minder interes seert u al het zaag- en snijwerk dat in zoo ruime mate voorhanden is. Men staat over dit fijne wérk ver steld en vraagt zich onwillekeurig af. hoeveel menschengeduld voor zul ke fijn uitgesnedene portret- en al bumstandaarden moet beoefend wor den. Een ophaalbrug in miniatuur herinnert u weer aan de hangende hrugplannen. .jfioch schrijver hoopt dat de brugcommissie ons op zulk een soortgelijke brug niet zal vergas ten. Een hoogaars in miniatuur, ver vaardigd uit de klauw van een kreeft, benevens bidplaatjes uit de 17de eeuw, verhoogen uwe belangstelling, terwijl de schilderstukjes van de heer L. van Dijk en mevr. Pbt-Meijer, uwe aandacht vragen. Ook treft men nog een duidelijke schilderij, voorstellen de de doorbraak van Strijenham, en (roept deze in uwe gedachten terug de droeve herinneringen en de ellende in die dagen aldaar geleden. Ken ruime inzending van 30 artikelen door mevr. Pot-Meijer. verraadt aan het op schrift. dat deze zullen dienen om aan de inzenders onderling te wor den verloot. Een woord van dank mag voorzeker aan de geefster voor deze ruime schenking niet achter wege blijven. Voortgaande ontmoet men keurige uitgesnedene vogelkooi en, benevens dito theebladen. Een inzending sloyd van de heeren A. Luiendijk en \V. Wolf (van laatst genoemde is een miniatuur schiet baan ook aanwezig), zeggen u, dat deze tentoonstelling de verwachtin gen zeer verre overtreft En wij wen- schen daarbij onze onverdeelde ge voelens nog aan toe te voegen, door te zeggen, dat het bestuur van Huis vlijt een warm woord van hulde toe komt, voor de wijze waarop het deze tentoonstelling heeft georganiseerd. De zaal op' zich zelf, is niet aan lokkelijk wegens de bekrompenheid en ouden boerenbouw en leent zich niet tot dergelijke expositie. Doch l bestuur heeft getoond ook dit ge brek te overwinnen, en heeft met dundoek alle leemten verslonden, ter wijl 25 passende spreuken als „Wie werké komt lol Eere", „Een kloeke hand. krijgt Eer en land Wie in de kroeg opgroeid, sterft in hel gast huis". en „Arbeid verwarmt, Lui heid verarmt", U wijzen op het groote nut van de huisvlijt. Daar om een oproep tot alle burgers om deze huisvlijt te steunen, want zij kan niet anders dan tol betere ver standhouding onderling leiden. Ook een woord tot alle burgers van Tho len van alle richting. Tracht toch te voorzien in de bröodnoodige behoefte om voor alle vergaderingen en tentoonstellingen te komen tot stichting van een lokaal, een conver satiehuis, waarin iedere vereeniging hare vergaderingen kan houden Ik denk dal vele dit met schrijver wel eens zullen zijn. De vergiftiging te Abbenbroek. De geruchtmakende zaak van den landbouwer G. Spoon, die tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld is door het Amsterdara8che Gerechtshof, wegens moord (vergiftiging) op den landbouwer Hendrik Wester veld uit Abbenbroek (Z.H.), doorloopt vele instanties. Spoon stond het eerst terecht voor de Rotter- damsche Rechtbank, daarna voor het Haagsche Gerechtshof en vervolgens kwam zyn zaak voor den Hoogen Raad. Dit was op 3 Februari 1913. Nu zal, precies één jaar later, de strafzaak voor ons hoogste rechtscollege dienen. De Hooge Raad had haar naar het aan grenzende Hof te Amsterdam verwezen. Men herinnert zich die behandeling. De verdediger, rar. L. W. van Gigh, teekende cassatie aan en de Hooge Raad heeft nu de tweede behandeling in cassatie bepaald op 3 Februari a.s. OnderwJJzersJaarwedden. De Tweede Kamerleden Van Raalte, De Jong, Otto en Roodhuyzen hebben op Hoofdstuk Binnenland8che Zaken van de Staatsbegrooting voor 1914 twee amen dementen voorgesteld, strekkende om in beginsel te beslissen tot een yoorloopige wettelijke regeling ter verhooging van de jaarwedden der onderwijzers bij het open baar en bijzonder onderwijs. Zij stolleu n.l. voor, in te voegen een art. 106bi8 toelage aan gemeenten als bijdrage in de kosten van haar lager onderwijs tengevolge eener yoorloopige wettelijke regeling ter verhooging der jaarwedden van onderwijzers (Memorie) en een art. 170bis: toelage aau bijzondere scholen tengevolge eener voorloopige wettelijke regeling ter verbooging der jaarwedden van onderwijzers (Memorie). Soda tegen brandwonden. Als voortreffelijk middel tegen brand wonden roemt dr.Bamberger te Kissingen in de Münchener Mediz. Wochenschrift de gewone soda, gelyk die in elk hun- houden by de hand is. (Alleen dient men er rekening mee te houden, dat soda soms vervalscht is met Glauber zout, ja dat zelfs wel Glauber-zout in plaats van soda verkocht wordt. Soda uit een apotheek is in elk geval betrouw baarder). De toepassing is zeer eenvoudig. Men neemt een kristal soda, dompelt het in water en bestrijkt er de plaats van de verbranding eenige malen mee. De uit werk1 ng is treffend, de pyn houdt na korten tyd soms dadelyk op. Dr. Bam berger is slechts in de gelegenheid geweest, het middel te beproeven by verbrandingen van den eersten graad. By verbrandingen van den tweeden en derden graad beveelt hy compressen, gedrenkt in een 10 pCts. soda-oplossing, aan. Als men soda dadelyk toepast, voorkomt men de vorming van blaren. Gemengd Nieuws. Een leger sollicitanten! Voor de betrekking van Bode?concierge aan het stadhuis te Woerden hebben zich 1098 (zegge ééo duizenJ acht en negentig!!) sollicitanten aangemeld. Het salaris is f 600 met woning, vuur, licht en twee verhoogingen van f 50 om de twee jaar, onder aftrek van '8 pCt. pensioen bydrageD. Woerden scbynt een erg aantrekkelijke plaats te zijn om er te wonen en te werken. Hel bijgeloof tiert in Drente nog welig. De vele staaltjes daarover reeds vóór en na medegedeeld, kun nen nog aangevuld worden met het volgende: Aan hel zoogenaamde „bezetten" wordt nog vrij 'algemeen geloofd. Verstuikte voeten en handen worden door het ..bezetten" met succes ge nezen Ook worden wratten door de ..be zweerders behandeld. Op verschil lende plaatsen in Drente worden personen gevonden, aan wie het ge heim van „bezetten" is toevertrouwd. Ik zag le Assen iemand wratten „bezetten" bij kinderen van geloo- vige ouders. Met ontblooten hoofde wreef de man met z'n vingers over de wratten, daarbij onverslaanbare woorden pre velende Vele kinderen worden aan de handen van dezen bezweerder toe vertrouwd Velen gelooven dan ook stellig, dal door deze behandeling de wratten verdwijnen. Dat door het „bezeilen" verstuikte voeten of handen genezen, staat bij de meesten ononistootelijk vast. VERBETERING. In het bericht uit Ren esse, voor komende in de courant van Woensdag 1.1. (rubriek onderwys), is een regel weggevallen. Men lezeSpreker legde er vooral den nadruk op, dat er aan de opleiding van den onderwijzer nog zooveel ont breekt, dat zeer zeker An aan het otiderwijs An aan het kind ten goede zou kunnen komen. Laatste Berichten. BRUINISSE, 23 .la» Woensdag- avond werd door de vereeniging ..Al gemeen Schippers- en Visschersbe- Iang een vergadering gehouden, die door 31 leden werd bijgewoond. De voorzitter opende de bijeen komst met een woord van welkom en wierp een terugblik op het afge- loopcn jaar. daarbij den wensch uil- sprekende, dat ook in het jaar 1914 de vereeniging zal doen wat hare hand vindt om te doen. Hij heette ook welkom den heer P. Óckerse. die de vergadering, na eenige jaren afwezigheid, bij woonde en als oprichter der ver eeniging werd toegesproken. De heer Ockersc beantwoordde den voorzitter met eenige welgeko zen woorden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven voor de reddingsboot hadden bedragen f 22,65, de in komsten I 23,88i/2, zoodat het batig slot f 1.23»u bedroeg De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 154.22, de uitgaven 1 40,40y*> zoodal er een batig saldo was van 1 131,81 Va. Tot leden van het bestuur werd herkozen de heer Iz .1 unielet en ge kozen de heer 1' Ockersc, in de plaats van de.11 heer A. van den Berg, die als zoodanig bedankt had. De lieer Van den Berg werd dooi den voorzitter bedankt, voor hetgeen hij in de negen jaren, dat hij zitting had in het bestuur, voor de vereeni ging gedaan had. Enkele ingekomen brieven werden 'door den voorzitter voorgelezen. Besloten werd een request te zenden aan den betrokken minister om binnen de 500 M. te mogen vis- schèji. Aangenomen werd een voorstel 0111 een onderzoek in te stellen naar ifel plan van de vluchthaven in den Stoof polder. Nog werd besloten te verzoeken de perceelen in de Grevelingen door te trekken tol aan de zwarte tonnen in hel belang van de visscherij op de wil ken. BRUINISSE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier hebben zich drie sol licitanten aangemeld TELEGRAMMEN. 'a-GRAVENHAGE, 23 Jauuari. Tweede Kamer. Mariuebegrooting. Algemeeti debat. De minister Rambonnet deelde namens de regeering mededat nog in den loop van dit zittingsjaar een wetsontwerp betreffende het slagschip bij de Kamer zal inkomen, en dat de regee ring harerzijds deze aangelegenheid zoo veel mogelijk zal bespoedigen, en dat de gouverneur-generaal telegrafeerdedat het Indisch advies over het rapport der Staatscommissie voor de Indische defensie nog deze maand zal worden verzonden. De minister erkende ten volle het recht der matrozen om sociaal-democraat te zijn en om geld aan de arbeiders-orga nisatie te zenden, maar betoogde, dat het collectief optreden aau boord niet kan worden toegelaten, omdat men daarmede door het stadium^ waarin de Matrozen- bond verkeerd, moet komen in de banen eener strijdvereenigiDg. Het algemeen debat werd gesloten. Verworpen werd met 48 tegen 13 stemmen het amendement van den heer Hugenholtz om niet toe te staan een bedrag van f 235000 voor reparatie van De Holland". De minister had het amen dement onaannemelijk verklaard, tegen welk kras optreden over eeu betrekkelijk ondergeschikte zaak, de heeren Schaper, De Muralt en Bos opkwamen. De twee laatstgenoemde sprekers zouden echter uit politiek inzicht tegen het amendement stemmen, zich echter de volle vryheid voorbehoudend omtrent des ministers verdere plannen. Bij het verder debat beloofde de mi nister aan den heer Hugenholtz salaris- verbetering voor de korporaal-stokers en hoogere onderofficieren, en lichtere dienst regeling voor de stokers, aan den heer Ketelaar de indiening van een wetsont werp voor vervroegde penaionneering voor marine-officieren, en aan den heer Van Hamel de bevordering der rechts kundige studie, vooral iu het militair strafrecht voor officiereu. Besloten werd de volgende week, ook Maandagmiddag en eventueel ook Zater dag te vergaderen, om 't] begrootingswerk te beëindigen. Het bericht van De Tijdomtrent de sterke verhooging van de vermogens- en bedrijfsbelasting, is volgens informatie aan het Depart, van Financiën beslist onjuist. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 22 Jan. Wegens inge vallen vorst was er geen aanvoer, dus geen noteering gemaakt. MIDDELBURG, 22 Jan. Ter graan markt van heden was de aanvoer redelyk. Tarwe, ronde bruine boonen en kroon- erwten onveranderd, witte boonen f 1, en lange bruine boonen 50 ct. hooger. De prijzen zijn als volgtNieuwe tarwe f 7 A f 7,25rogge f6 A f7; zoinergerst f 5 A f 5,25kroonerwten f 9,75 A f 11,25; witte boonen f 17,75 a f 19ronde bruine boonen f 17 A f 19; lauge dito f10 A f 12, alles per hectoliter. Beetwortel-Suiker. ROTTERDAM, 19 Januari. Biet, pryshoudend. Per Jan. A f 11,^ genoteerd. AMSTERDAM, 19 Januari. Bietouden oogst vast, nieuwe oogst pryshoudend; per Jan. a f llXte koop, per Mei A f lij' gedaan, per Aug. f' 11] J, per Oct./Dec. A f 11^ genoteerd. lugezonden Stukken. Geachte Heer Sedacieur.' Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier ontving dezer dagen het volgend schrijven Maandag jongstleden hoorde ik bij gerucht, dat de Rott. Tram den dienst Zierikzee—Rot terdam had beperkt, en gewijzigd. Toen ik Maandagavond hiervan niets in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2