ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Januari 1914. PIANO Bi Timmerlieden HAAIJER - Tholen. osbL_-—J8P1P1P AANBESTEDING. EERSTE BLAD. (Z lerlkzeesche C o u r a n t). A B O N N EM ENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, ia voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afsonderlijkei nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bü vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9496. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief biervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddaga uiterlijk 2 Dit nummer bestaat uit drie bladen. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. vraagt prijs voor Draad nagels, Asphalt, Vlecht werk en Draad. fiÜÜMHTUSM l'KLAS RIEK HJkKE SSÈLS.T ILBÜRG De DIRECTEUR van het Telegraafkantoor deelt mede, dat aan het Lokale Rjjkstelefoonnet werden aangesloten: P. Adriaanse, automobielverhuurder, Karsteil D 304, onder no. 75 Mr. H. E. Cost Budde, Havonpark D 415, onder no. 76. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen, op Woens dag 38 Januari 1914, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, in het OPENBAAR AANBESTEDEN Het aanleggen van een grindweg ter lengte van 1380 M. en Het verhoogen van den Oost- havendijk. Bestek met 6 teekeningen worden op aanvraag ter gemeente-secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken tegen betaling van 0,60 per stel franco toe gezonden. Aanwijzing zal geschieden op Maandag 26 Januari 1914, des namiddags te 14 uur, beginnende aan den Oosthavendyk. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Gemeentebouwmeester. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zy aan J. ROMEIJN, wonende te Ouwerkerk, en zyne rschtverkrygenden, vergunning hebben verleend tot het plaatsen van een gasmotor van 6V2 paardekracht, ter krachtoverbrenging op eene graanzuiverings-inriohting in het perceel op de Nieuwe Haven, plaatselijk gemerkt wijk D no. 90, kadastraal bekend sectie B no. 456. Zierikzee, den 16 Januari 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier betreffende de grondbelasting dezer gemeente voor het jaar 1914, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 23 Januari 1914. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Uit Stad en Provincie. IJSWEDSTRIJ D. ZIERIKZEE, 23 Jan. Woensdagavond werden in Café „Juliana" de prijzen uit gedeeld, die door de leden der IJsveree- niging bij de des namiddags gehoudene ringrijderij op de ijsbaan behaald werden. De bijeenkomst, die niet zoo talrijk bezocht was, als wel verwacht was, werd ook bijgewoond door den eerevoorzitter, der vereeniging, den heer A. J. van Schelven, die als zoodanig aan de be stuurstafel had plaats genomen en werd voorts bovendien opgeluisterd door muziek van den heer Schouten. De voorzitter, de heer A. J. Ribbens, opende de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij mededeelde, dat de prijzen ten deele uit de kas, ten deele door den eerevoorzitter waren bestreden. Deze had daarbij nog de aardige attentie om de priiswinsters elk een sierlijk bou quet aan te bieden. Behaald was: le pr. door den heer A. Arnold en mej. G. C. ArnoldBuy ze. 2e door mr. Prins en mevr. Schüschler 3e door den heer V. M. Krepel en mej. E. Krepel. 4e - door den heer Speijker en mej. J. Pomes. 5e door den heer J. M. v. d. Kloot en mej. v. d. Kloot;Nieuwenhuijze. 6e door den heer Th. Arnold en mej. G. J. P. Mattbij88e. De voorzitter wenschte na de uitreiking der prijzen de dames en heereD, die zoo gelukkig waren geweest, met de door hen behaalde zege geluk. Hij hoopte, dat zy, die geen prijs verkregen hadden, daardoor niet zouden ontmoedigd wordenmaar hun best zouden doen om den volgenden keer voor een prijs in aanmerking te komen. Na den voorzitter sprak de eerevoor zitter, die er aan herinnerde, dat bij nu 23 jaar geleden het genoegen had aan de oudste zuster van de eerste prijswinster (mej. ArnoldBuijze) den eersten prijs uit te reiken. Hy hoopte, dat een prijs- uitdeeling nu niet meer zooveel jaren op zich zou laten wachten. De heer Stroop dankte het bestuur voor het verschafte genot en den eerevoorzitter, die zoo welwillend was geweest prijzen disponibel te stellen. Hij sprak den wensch uit, dat deze wedstrijd binnenkort door een anderen moge gevolgd worden. De voorzitter beloofde dit in ernstige overweging te nemen. Hij sloot hierop het officieel gedeelte van den avond, waarop de eere-voorzitter onder een hartelijke ovatie, die hem gebracht werd, de bijeenkomst verliet. Met voordrachtenzangmuziek en dans werd de avond, die een gezellig karakter droeg, op hoogst aangename wijze doorgebracht Plaatselfyke keuze. Voor een talrijk publiek sprak gisteren avond in het Café „Juliana" ds F. van Breen, predikant te NumaDsdorp. In een pakkende rede zette spreker de nadeelen der drinkgewoonte uiteen, en wat met „Plaatselijke keuze" bedoeld en beoogd werd. Nap de la Mar. Gisterenavond werd in de Concertzaal alhier door het Rotterdamsch Operette- Gezelschap, onder directie van Nap de la Mar, „de Dans-Advocaat" (Der Tanz- anwalt) gegeven, een operette in drie bedrijven. Het stuk werd vlug en vlot gespeeld, en vermaakte het publiek, dat schudde van het lachen, in hooge mate. Ook het nastukje „de Naakte Waar heid" viel zeer in den smaak. De Zierikzeesche Stoombootreederij, voorheen J. en A. van der Schuyt, heeft den dienst tusschen Zierikzee en Rotter dam wegens het ys gestaakt. Naar De Tijd verneemt, is 't de bedoeling van den Minister van Financiën, de 10 opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting le verhoogen tot 25 - en op de Perso nele- en de Grondbelasting 15 per centen te heffen. Dit alles als maat regel bij wijze van overgang tot de R ij ks-lnkomstenbelasting. KERKWERVE, 24 J4n. Voor de betrekking van deskundige by de bouw verordening alhier, hebben zich 4 solli citanten aaDgemeld. DREISCHOR. De Zangvereeniging jThalia" gaf Woensdag haar jaarlijksche uitvoering, die men over het algemeen zeer goed geslaagd mag noemen. De hoofdschotel vaD het programma vormde: „Hochgesang aJi die Nacht", van S. Neukomm, een hymne in 8 acten, waarvan 4 deelen door het koor en de 4 overige door solostemmen gezongen werden. De koren klonken zeer zuiver en be schaafd en werden frisch gezongen, de solo's, ofschoon soms wat mat, waren voor dilettanten zeer verdienstelijk. Het geheel werd door het onberispelijk spel van den heer E. Flipse van Wissekerke opgeluisterd. Nog werden een 4-tal liederen a capella gezongen. Ging van het voormelde nummer voor het publiek veel van de schoonheid verloren, omdat het in het DuitSch gezongen werd, deze Hollandsche liedereD, waarvan de uitspraak zeer te loven viel, oogstten warmen bijval. De tenoren komt een apart Woord van lof toe voor hun beschaafden zang. Wij maken voorts nog melding en wij doen „het gaarne van de alt-solo „De visschersbruid". De jongedame, die dit lied vertolkte, heeft een klankvol orgaaD, zooals men zelden in een dorps- zangvereeniging aantreft. Welverdiend was het applaus, dat haar voor dit lied ten deel viel. Een strijkorkest bracht een drie-tal nummers ten gehoore. De „Rêverie" van van Faugooier, ontlokte iuide bijvals- betuigen. De beide pianistes volbrachten hun taak hierbij zeer wel. Ten laatste noemen wij de solo voor piano, voorgedragen door genoemden heer Flipse. Het was een Rondo van Beethoven, op as 129. Had deze jonge pianist in het begin van den avoud getoond van meer dan gewonen aanleg te zijn, in dit nummer kwam zijn talent eerst recht aan het licht. Wij achten ons niet bevoegd over zyn spel een critiek oordeel uit te spreken. Wij volstaan alleen met te zeggen, dat zyn enorme technische vaardigheid het publiek verbijsterde, dat zijn fijn door zichtig spel en zijn gevoelvolle voordracht ons meesleepte. Geen wonder dan ook, dat hij luide werd toegejuicht. Vermelden wij nog, dat een vijf-tal voordrachten, de eene al mooier dan de andere, ter afwisseling gegeven werden, en dat de voorzitter aan het einde der uitvoering nog een kort woord sprak, dan hebben wij ons verslag geëindigd. Wij stemmen in met den wensch van den voorzitter, dat „Thalia" nog lang haar bekwamen, ijverigen directeur, den heer Joh. F. A. Theewis, moge behouden. ZONNEMAIRE, 22 Jan. Onze ijsbaan verheugt zich in een druk bezoek. Gisteren schatte men het aantal rijders en be- zopkers op ongeveer 1000. Het Bestuur der IJsclub doet al het mogelijke het den leden naar den zin te maken en de in uniform gestoken baanveger No. 1 glnndert van genoegen, als hij de sneeuwschop hanteert. Maandag hadden we wedstijd voor jongens in 't loopeD op klompen en ring- rijdengisterenmiddagdraadknippeD, schoonrijden in paren en wedstrijd op de prikslee. Alles liep in volmaakte orde af. Het Bestuur had geen gemakkelijke taak bij het toekennen van prijzen. Bij het schoonrijden verwierven mej, Everwijn met L. Fondse den len prijs; mej. J. v. Almkerk met A. v. Almkerk den 2en prijs; mej. J. Everwijn met G. Schilperoort den 3en prijs; mej. Meerse- Prinse met L. van Ast den 4en prijs; mej. De Rijke met C. van Leersum den 5en prijs en mej. Luikaart met A. Kik den 6en prys. Mogen we nog een poosje genieten van het heerlijke vermaak. BROUWERSHAVEN. Het bestuur van de Vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Brouwershaven, is voor het jaar 1914 als volgt samengesteld: voor zitter de heer P. de Potter, secretaris de heer W. Y. Ittmann, penningmeester de heer G. Dick, leden mevr. H. M. IttmannEisma, de heer C. W. den Boer Jz. Het bestuur hoopt nil spoedig de noodige verplegingsartikelen ter beschik king te hebben voor de leden. STAVENISSE. Aan den provinnialen steiger alhier zyn in het jaar 1913 door de verschillende stoombooten gelost en geladen circa 18000 passagiers. ST.-ANNALAND, 23 Jan. De vorige week gaf het tooneelgezelschap „Ons Genoegen" alhier een uitvoering in het lokaal van den heer W. Rynberg. Het programma bevatte een drama en een blyspel. Het eerste was getiteldJohan Alman" en bevatte twee bedryven. Het werd voorafgegaan door een voorspel in één bedryf„De Kinderroof'. Het tweede had tot titelDe twee Dooven". Naar we vernemen, werden beide stukken goed opgevoerd. Er was een talryk publiek aanwezig, dat na afloop nog geruiraen tyd zich aan den dans overgaf. ST.-MAARTENSDIJK. Onze gemeente wordt bewerkt tegenwoordig. Maandag avond trad ds. Koekebakker vau Aarden burg op vanwege de afd. van de S. D. A. P. en behandelde voor een volle zaal toe hoorders 't onderwerp: „Het Socialisme". Hedenavond treedt mr. De Wilde op ter propagandeering van de anti-rev. be ginselen. De volgende week zal, naar wij vernamen, hier optreden de propa gandist van den landarbeid ersbond. Al meer en meer wordt hier in den braakliggenden akker de politieke en vereenigingszaden gestrooid en er kan werkelijk niet meer gezegd worden van deze gemeente, wat wij vroeger eens lazen, dat zy nog steeds in de loopgraven werkt. POORTVLIET, 22 Jan. Heden over leed in den ouderdom van ruim 80 jaar de heer E. C. W. A. Geuze, in leven jaren achtereen Ontvanger-Griffier van het Waterschap Poortvliet, Gemeente- Ontvanger en President Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier. THOLEN. Donderdag 22 Jan. her dacht de heer A. Hollestelle, weth. dezer gemeente en oud-opzichter van den Prov. Waterstaat, den dag, waarop hij vóór 25 jaren voor het eerst werd ge kozen als lid van de Prov. Staten van Zeeland, voor dit district. COLIJNSPLAAT. 23 Jan. Dinsdag vergaderde alhier de anti-revolution- naire kiesvereeniging, waarbij tegen woordig waren 45 leden. Medegedeeld werd, dat bij het be stuur was ingekomen een schrijven van den beer A. de Pree. dat bij be dankte als lid. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid was de heer Slotema, die weer herkozen werd, en in plaats van den heer A. de Pree werd ge kozen de heer D. de Regt De heer Contant leverde 'n referaat over art. 17 van „Ons Program", wal met warme belangstelling werd aangehoord. Na nog eenige zaken van huishou- delijken aard besproken te hebben, werd de vergadering gesloten. WISSEKERKE. Onder 25 deelnemers en ten overstaan van ongeveer 200 toe schouwers werden Donderdag j.l. alhier zeven pryzen verreden op een ringrydery op schaatsen. De pryswinners waren Fr. Dhooge, P. M. den Boer, St. van Damme, Th. v. d. Maas Pz., Adr. Fortuin, L. Leenderse en G. Breas Cz. GOES. 22 Jan. In een bijeenkomst van apothekers hier ter stede is be sloten de Zondag-sluiting voor apo theken in deze gemeente in te voeren. Maandagavond houdt de „Goe- sche Schaakvereeniging" een wed strijd voor hare leclen. Als simult- jaar-speler treedt de heer J. Bonnet op. Verschillende prijzen zijn door het bestuur beschikbaar gesteld. Gedurende het jaar 1913 pas seerden door het kanaal van Zuid- Beveland 65357 schepen, met een inhoud van 16 926.801 M3. MIDDELBURG, 23 Jan. Men schrijft uit deze gemeente: De lang aanhoudende vorst heeft ook hier den liefhebbers van de ijs- •sport al menig aangenaam uurtje be zorgd. Er is ditmaal een zeer goede gelegenheid op een groot perceel on- dergeloopen weiland en ook op de vesten rond de stad, doch het ijs op laatstgenoemde is slecht. Dezer dagen wordt wederom de behoefte aan een ijsclub met een krachtig bestuur gevoeld. Dat de mannen voor zulk 'n bestuur wel te vinden zouden zijn, bleek Dinsdagavond, toen een avond feest op bedoeld weiland plaats had, dal aan duizenden rijders en toe schouwers hoogst aangename oogen- blikken schonk, en dat toch slechts door enkelen was georganiseerd. VLISSINGEN, 21 Jan. Aan boord van de mailboot „Meckenburg" is gisteren de matroos Z.door 't inademen van brandend-zaagseldampen bewusteloos ge worden en in dien toestand naar het ziekenhuit alhier gebracht. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Te Oud-Vossemeer is ten behoeve van het Waterschap aanbesteed de levering van minstens 1300 M3. onder- houd8grint. Van de 8 inschrijvers was de laagste Arie Prins te Sliedrecht, ad f 2,38 per M3., aan wien de levering is gegund. ZIERIKZEE, 22 Jan. Ten overstaan van notaris Korteweg, werden heden alhier voor de Erven van wylen den heer A. Batenburg: publiek verkocht: Paarden vopr f 432, f 410, f 142, f 100, fill en f 277. Eene vare koe voor 1 197. Ossen voor f 171, f 140 en f 174. Vaarzen voor f 137 en f 73. SCHERPENISSE. Woensdag had in het logement „De Gouden Leeuw" alhier de aanbesteding plaats van kunst mest. Superphosphaat f 1,83$ door S. J. Joppe, Steenbergen. Landbouwkalk f 1,17 door Hanse van den Bout, Eikerzee. v Patentkali f 6,34 door P. J. van Aardenne Dordrecht. Kainiet f2,08 door idem KaHzout f6,84 door idem Chilisalpeter f 12,40 (gemalen) door A. Hartoe:, Scherpenisse. Alles per 100 kilo. O N D E R W IJ 8. POORTVLIET. Benoemd tot eersten onderwyzer aan de O. L. school te Helle- voetsluis, de heer G. Gebraad, thans als zoodanig te Dinteloord, geboren alhier. DINTELOORD, 21 Jan. De heer G Gebraad, le onderwyzer aan de le openbare school alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Helle voetsluis. Tot hoofd der bizondere R. K. jongensschool is benoemd de heer J. van Bijl, onderwijzer aan de Fraterschool te Goorle. Landbouw en Veeteelt. RENESSE. In een 1.1. Dinsdag druk bezochte algemeene vergadering van oud-leden der landbouw-wintercursus, hield de heer J. Spek van Elleraeet een lezing over de noodzakelijkheid van verwisseling van zaaigoed. Het onder werp der lezing wekte aller belang stelling en uit de onverdeelde aandacht, waarmede de spreker werd gevolgd, bleek wel, dat de leden het groote be lang, het practisch nut en de geldelijke voordeelen van verwisseling yan zaai goed begrepen. Verder werd besloten een raelkonder- zoek-apparaat aan te schaffen en het werktuig alhier te vestigen. Zien de melkveehouders daarvan het groote nut duidelijk in, dan lydt het geen twijfel, of velen zullen zich als lid ot donateur laten inschryven. Nog werd det besluit genomen weder een proefveld aan te leggen op zwaren kleigrond, ter vergelijking van de wer king van zwavelzure ammoniak en Chili salpeter op suikerbieten. Men meldt uit het eiland Tholen: Door de landbouwers is met vreugde de vorst begroet; voor het land werd het hoogst gewenscht geacht, dat het weer eens flink bevroor, daar de vrucht- barrheid er door bevorderd wordt. Boven dien schijnt 't kleine ongedierte, allerlei larven, kevers en torren, In de laatste jaren, juist doordat er geen vorst voor kwam, sterk voort geteeld te zyn en bestaat kans, dat hieronder nu eens flink opruiming wordt gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1