ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 21 Januari 1914. Ro n a Cacao VAN HOUTEN 'S Gemeentereinigingsdienst Onderwijzer. CZ ierikzeeschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, veraending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9495. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagiraiddaga uiterlyk 2 ure. NOG 5 MINUTEN DAN KRIJG IK MIJN KOP De Gemeente-Ont vanger verzoekt dringend aanzuivering van den Hoofdelijken Omslag enz., vóór 25 Januari 1914. ZIER1KZEE. In bovengenoemden dienst kan worden geplaatst, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, een Karrevoerder, voor het ledigen der rioolputten en het schoonhouden der straten, leeftjjd niet b'oven 35 jaar, tegen een weekgeld van 8, De aanstelling heeft plaats een jaar tgdeljjk. Bjj gebleken geschiktheid zal tot vaste aanstelling worden overgegaan, waarna aan deze betrekking zullen worden verbonden na 3 jaar dienst een verhoo ging van 1,per week en na 8 jaar dienst wederom een ver hooging van 1,per week. Sollicitatiebrieven met getuigschriften vóór 24 Januari te richten aan den Gemeentebouwraeester. Aan de openbare lagere School B te Zierikzee (hoofd de heer P. VAN DER HAVE) komt te vaceeren eene betrek king van Onderwijzer, in het bezit der akte voor de vrye- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienst jaren f 600 en 6 drie jaarlyksche ver hoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwyl voor het bezit der hoofdakte f 125 wordt genoten. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht by den Burgemeester vóór den 5 Febrnarl a.s. NIEUWS TIJ DIN SEN. ZUID-AFRIKA. Pretoria, 18 Jan. Hedenavond laat hebben conducteurs, machinisten en stokers alhier besloten, het werk on middellijk te hervatten. Een aantal stokers en machinisten zullen morgen ochtend om 9 uur weer gaan rijden. Het overige personeel is nog besluiteloos, doch men vermoedt, dat sommigen het voorbeeld van het rijdend treinpersoneel zullen volgen. Hedenavond is een proclamatie uit gevaardigd, waarbij alle regimenten, die onder de wapenen geroepen zijn, weder naar huis gezonden worden, behalve aan den Rand en in de districten Pretoria en Fauresmith. Dit beteekent, dat nog 60.000 man onder de wapenen blijven. Johannesburg, 19 Jan. Zaterdagnacht heeft men getracht de machinekamer van de mijn „Vogelstruis" in de lucht te laten vliegen. De machinist was juist bezig de lift neer te laten, waarin zich één der employé's bevond, toen een pak naar binnen geworpen werd. De machinist zette de lift vast, om het leven van den employé te redden en nam toen de vlucht. Nauwelijks was hij uit de machinekamer, toen de ontploffing plaats had. De dader is ontsnapt. Williams, lid van den gemeenteraad van Boksburg voor de arbeiderspartij, is in hechtenis genomen. OOSTENRIJK. Een telegram uit de Oostenrijksche stad Krakau aan de Berlijnsche bladen maakt meldiug van een drama, dat zich Vrijdagavond in de woning van den kapitein der artillerie, Hauesmann ge- heeten, afspeelde. Kapitein Haussmann gaf een diner aan zijn kameraden en in den loop van het gesprek werd hij door een luitenant, Ziegler genaamd, beleedigd. De kapitein liet door een zijner oppassers zijn nog jongen zoon halen, gaf dien zijn revolver en beval hem luitenant Ziegler neer te schieten. De jonge man vuurde en de luitenant zonk dood op den grond neer. Kapitein Haussmann en zijn zoon zijn beiden gearresteerd. SPANJE. Madrid, 17 Jan. Bij het volgen van een lijkstoet kwamen de minister van justitie en de bisschop van Sion te vallen wegens de gladheid van de be sneeuwde straten. Zij werden spoedig opgeholpen, waarbij bleek, dat zij beiden tamelijk pijnlijke kwetsuren hadden ge kregen. Volgens de bladen zijn gisteren 36 personen zwaar gekwetst door op de gladde, bevroren straten uit te glijden. ENGELAND. Naar men uit Londen seint, is de politie aldaar ijverig in de weerom- het spoor te vinden van den dief, die onlangs een Antwerpsch diamant handelaar, Max Flaxer, voor een bedrug van 520 pond sterling aan juweelen bestolen heeft. Deze Flaxer arriveerde aan het Victoria-station uit Antwerpen en begaf zich naar z'n hotel, maar bij den ingang werd hem een handvol snuiftabak in hel gelaat gesmeten, terwijl de man, die hem op zulk een onhoffelijke wijze een snuifje aanbood, zijn koffertje met juweelen greep en er van doorging. Men heeft nog geen spoor van den dader gevonden. Voor één der Londensche recht banken is Zaterdag een schandaal- proces begoni en legen 8 officieren en 8 burgers. De burger-beklaagden zijn allen employé's van de bekende firma Lipton s Limited. De 8 offi cieren staan terecht voor het feit, dat zij zich door deze employés hebben laten omkoopen en voor geld de firma Lipton leveranties bezorgd hebben voor de kantine s. Onder de beklaagden bevinden zich Cansfield, directeur van de firma en Craig, de vroegere directeur van de militaire afdeeling. De firma Lipton werd, dank zij een kleinen regen van 5 ponds biljetten, steeds bij haar con currenten voorgetrokken en heeft er zijde bij gesponnen. Deze onder neming werd vooral tot ontwikkeling gebracht door een zekeren Sawyer, die later uitsluitend voor de admini stratie der kantine-leveranties in de directie werd opgenomen en het geheelc geknoei aan het licht heeft gebracht. Hij treedt in dit proces als getuige op Het proces zal waar schijnlijk langen tijd duren. Yoor- loopig heeft er slechts één zitting per week plaats. DUITSCHLAND. Zaterdag was de laatste dag van dit proces. De vertegenwoordiger van de vervolging kwam het eerst aan het woord en gaf lucht aanzijn afschuw over de onmenschelijke moorden van den beklaagde. Hij wees er op, dal vergiftiging door middel van bacteriën nog niet in Duitschland voorgekomen is topf heeft dit moderne moordmiddcl voor het eerst toegepast. ..Het kan niet in twijfel getrokken worden" zeide hij „clal hier een moordenaar voor ons slaat, afschuwelijker en gevaarlijker dan men zich had kunnen voorstellen. Hij heeft al zijn familieleden naar't leven gestaan en ten deele ook gedood en zonder eenig ander motief dan lage hebzucht". Vervolgens bracht de spreker eenige punten uit de vorige zittingen op den voorgrond. Hij herinnerde er aan, dat Hopf reeds van plan geweest moest zijn, ook zijn derde vrouw Ie dooden nog vóór hij mei haar in 't huwelijk trad. „Toen hij haar typhusbacillen ingegeven had, nofeerc'e hij clifn dag in zijn agenda, en eveneens den dag, waarop de eerste symptomen waargenomen worden en inmiddels zit hij bij het bed van de vrouw, die zich van pijn kromt, huichelt bezorgdheid en smart terwijl hij de werking van de bac teriën gadeslaat". Nadat de spreker voor den be klaagde de doodstraf had geëischl, kwam de verdediger aan het woord. Hi j tastte de bewijskracht van enkele getuigenissen aan, doch gaf zich blijkbaar niet veel moeite het zou vermoedelijk toch verloren moeite geweest zijn den beklaagde te redden. Öp de gebruikelijke vraag van den voorzitter, of de beklaagde nog iets in het midden te brengen had, antwoordde hij „Ik heb niets meer te zeggen" De voorzitter: „ln hel geheel niets?" Beklaagde: „Neen". De jury heeft zich 1 uur en 20 minuten in de raadkamer terug getrokken. Vervolgens wordt be klaagde vrijgesproken van den moord op zijn béide ouders, doch schuldig verklaard aan moord op z'n eerste vrouw, evenals aan poging tot moord op zijn tweede en derde vrouw en de beide kinderen. Toen de vraag over het al of niet „schuldig zijn aan moord op de eerste vrouw" be vestigend beantwoord werd, liep een rilling door de stampvolle zaai, want dit „ja, met meer dan zeven stemmen", beteekende een dood vonnis. Overeenkomstig den eiseh werd Hopf nog dicnzelfden middag wegens moord ter dood en wegens poging tol moord tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. BELGIË. Op het oogenblik houdt men zioh te Doornik met een vergiftigingszaak bezig, waarvan de industrieel Henri Duraont het slachtoffer werd. Zyn dood, eenige dagen geleden, werd aanvankelijk aan influenza toegeschreven, maar toen 's nachts na zyn dood zyn drie dochters, twee dienstboden en twee ziekenzusters vergiftigingsverschijnselen vertoonden, waarschuwde men de politie. De uit werpselen van den overledene bleken by onderzoek arsenicum te bevatten. De zoon van den gestorvene vertelde daarop, dat hy arsenicum voor de ver delging van ratten, waar men veel last van ondervond, had laten koopen. De rest van het vergif had hy in een doosje aan de keukenmeid Clemenoe Deldever gegeven. Waarschynlyk heeft deze het vergift by vergissing by het toebereiden van het eten gebruikt. Zy is gevangen genomen. NEDERLAND. Leiden, 19 Jan. By het station alhier zyn heden 2 losse locomotieven met elkaar in botsing gekomen. Een der locomotieven viel om. Een werkmeester der H. S. M. uit Haarlem kwam onder de machine terecht en werd door de ontsnappende stoom doodgebrand. De machinist en stoker konden te voet het station bereiken om zich daar te laten verbinden. De omgevallen locomotief moest ge licht worden om het lyk van den ge- dooden werkmeester vry te maken. Het treinverkeer ondervond eenige vertraging. De rangeerder S., en de machinist G. alhier zyn geschorst, zulks in verband met het spoorwegongeluk. Als een droeve bizon derheid be treffende dit spoorwegongeluk valt te vermelden, dat de gedoode opzichter machinist Koeleman, Zondag zyn koperen bruiloft zou gevierd hebben. Zaterdag kwamen er reeds bloemen en geschenken en Zondagmorgen arriveerden verschillende familieleden van elders, die hier eerst het ontzettende nieuws vernamen en toen met de vrouw naar Leiden gingen. Pernis. Op 1 Februari a.s. hoopt de heer J. J. Kluit den dag te herdenken, waarop by voor 25 jaren als secretaris dezer gemeente in functie trad. Het zal den jubilaris zeker dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. 's-Gravenhage, 19 Jan. In de beide laatste nachten is weder op eenige plaatsen ingebroken. Zaterdagnacht kwam een bewoner van de Torenstraat aan het politie-commis- 8ariaat aan de Riviervischmarkt kennis geven, dat de lantaarn op den hoek van Zuilingstraat en Torenstraat was uitge draaid. Een agent van politie ging er heen en ontdekte dat vlak bij bedoelde lantaarn een ruit van een winkel aan de Zuilingstraat was ingeslagen. Uit de etalage worden goederen vermist. In denzelfden nacht hoorde een politie-agent, surveilleerende aan de .Brouwersgracht, gerinkel van brekend glas. Een ruit van een confectiewinkel bleek ingeslagen. De agent zag twee mannen vluchten. Hy, en een inmiddels toegeschoten andere politie-agent zetten de vluchtelingen na tot in het Spijke- makersslop, waar de achtervolgden ver dwenen. Op de Prinsegracht bij genoemd slop werden op straat goederen o. a. broeken gevonden, welke uit den winkel gestolen waren en door de in brekers bij hun vlucht zijn weggeworpen. Bloedsporen aan deze goederen wijzen er op, dat de inbrekers zich bij het inslaan van de winkelruit hebben ver wond. Breda, 19 Jan. Te Teteringen heeft zich Zaterdag een geval van vergiftiging voorgedaan by de familie Oomens. Na afloop van een begrafenis had het gebruikelijke maal plaats, bestaande uit brood, kaas, koffie en thee. Na het gebruik werden verschillende personen ongesteld 'n meisje, dat reeds eerder van de kaas gesnoept had, was reeds ziek. Onmiddellijk werd de hulp van dr. Hofman, te Breda, ingeroepen, die vergiftiging constateerde. Gelukkig waren allen echter spoedig herstellende. De kaas, koffie en thee werden door de justitie, ter onderzoek, in beslag genomen. Vermoed wordt, dat de ver giftiging heeft plaats gehad door de kaas, en dat de reden in de bereiding van de kaas moet gezocht wordenvroeger werden namelyk uitsluitend houten gereedschappen gebruikt en tegenwoordig van vertind metaal. Niet onmogelijk is het nu, dat eenig vertinsel heeft losgelaten, waardoor metaal vergiftiging kan zyn ontstaan. Uit Stad en Provincie. Het 40-jarig jubileum van het hoofd der Christelijke School. Zierikzee. Maandag werd de dag, waarop de heer D. Mulder voor 40 jaar hoofd eener Christelijke School werd, feestelijk herdacht. De dag kon en mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. De schoolkinderen waren met dit heuge lijk feit bekend gemaakt en in alle stilte hadden ze versjes geleerd. Maar nog meer. Ook de spaarpotten werden eens nagezien; ze wilden hun geachten leer meester een huldeblijk aanbieden. De school, die prachtig versierd was, maakte een prettigen indruk. Ditmaal werden de leerlingen om 10 uur binnen gelaten, en nadat op gewone wyze was begonnen, werd de heer Mulder, onder het zingen door eenige leerlingen, de school binnengeleid, waar behalve perso neel en kweekelingen ook het bestuur der Christelijke School tegenwoordig was. Ook de familieleden van den jubilaris waren aanwezig. De schoolopziener kon niet nalaten, even een kykje te komen nemen. Na Jt zingen sprak de heer Verbeek den heer Mulder toe namens alle leer lingen, terwyl 't hoofd een cadeau werd aangeboden, dat zeer in zyn smaak viel. De jubilaris bracht daarna dank aan de kinderen, voor de eer hem aan gedaan en voor 't plannetje, dat ze zoo ongemerkt ten uitvoer hadden gebracht, terwyl hy ze op 't hart bond, de lessen van hun ouden leermeester niet te ver geten, opdat zy in de toekomst daarvan nog eens vruchten zouden kunnen plukken. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. Sybesma, sprak na 't zingen van enkele liederen 't slotwoord, waama de kinderen op versnaperingen werden onthaald. Daarna werd op gebruikelijke wyze geëindigd. Des avonds werd een bijeenkomst gehouden in de versierde bovenzaal van het „Huis van Nassau". Tegenwoordig waren de EdelAchtb. heer Burgemeester, het Dagel. Bestuur, de Schoolopziener, de Hoofden van Scholen, het Schoolbestuur der School- vereeniging, het personeel en een 150-tal oud-leerlingen. Verzocht werd, staande te zingen Ps. 84 6, terwyl de geachte jubilaris, gevolgd door 't Schoolbestuur, binnentrad. Ds. Sybesma opende met gebed, heette de verschillende autoriteiten enz. harte lijk welkom, en sprak den jubilaris toe. Hy wees in zyn rede op getal 40 in de symboliek der getallenop de hoogst belangrijke gebeurtenis, die 't hoofd te beurt vielop zyn ongebroken moed en frissche kracht, waarmee hy nog steeds werkzaam isop de smaadheden der wereld, zoo menigmaal ondervonden op de tegenheden enz. Kortom, zeide spreker, de heer Mulder heeft getoond, hoewel wy geen loftrompet over hem zullen blazen of zyn persoon vergoden, dat hy geen caricatuur christen is maar dat hy voor zyn beginsel, de zaak des Heeren, uitkomt. Daardoor is 't ook mogelyk, dat voor- en tegenstander respect voor hem heeft. Laten wy Gode voor het hem gegeven voorrecht mogen danken. Staande werd hem toegezongen Ps. 134 4. Daarna werd hij bij monde van den voorzitter van het Schoolbestuur en de Schoolvereeniging van harte gelukgewenscht. Uit naam der Vereeni- ging werd hem een enveloppe aangeboden en namens 't bestuur een blyvend aan denken, daarbij den wensch, dat het geschonkene hem nog vele jaren van dienst moge zyn, en dat God hem nog lang in eensgezindheid mag doen samen werken. Daarna kreeg de heer Verbeek het woord, die sprak namens oud-leerlingen en andere personen, en den heer Mulder een enveloppe overreikte. De EdelAchtb. heer burgemeester sprak nu den jubilaris op waardige wyze toe en gaf zyn volle sympathie te kennen voor des heeren Mulder's werkzaamheden, handelingen enz., ook al loopen de be ginselen uiteen (daverend applaus). De Schoolopziener kon zich, met wat ds. Sybesma gezegd had, vereenigen. Hy hoopt, dat de band, die tusschen hen is, nog jaren lang mag blyven be staan en dat de verdraagzaamheid van weerszijden niet zal verminderen. Daarna bracht mej. Van den Berg eenige prachtige piano-stukjes ten ge- hoore. De heer Mulder sprak met bewogen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1