Uit Stad en Provincie. lm Memoriam. NEDERLAND. Leeuwarden, 16 Jan. H. M. de Koningin met gevolg arriveerde om 12.17 hedenmiddag alhier ter bijwoning van de hardrijderij voor mannen en vrouwen, waarheen zjj zich, na het dejeuner bij den Commissaris der Koningin, om 2 uur begaf en tot half vier bleef. Daarna reikte H. M. ten huize van den Commissaris persoonlijk haar prijzen uit. Het eerste paar ontving elk een gouden horloge met ketting, van het tweede paar kreeg de man een zilveren tabaks doos, de vrouw een zilveren beugeltasch. Het weder was fraai met lichte dooi. Haarlem, 17 Jan. Op een boot der iirma Blansert Planje, aan het Spaarne, had de werkman Van der Plas, bij het versjouwen van vaten petroleum, olie aan zjjn jute werkschort gekregen en kwam toen met dit schort in aanraking met een kacheltje. Het goed van den man geraakte in volle vlam. Op zijn hulp geroep, sprong zjjn kameraad Nagtegaal van een andere boot over, maar gleed uit, toen hij op het vorstgladde dek terecht kwam en Van der Plas beet pakte. Nagtegaal viel te water en wat Van der Plas' behoud was, N. bleef hem vast houden, waardoor Van der Plas ook in het water viel. Nu waren ineens de vlammen gedoofd en toen de mannen uit het water ge haald waren, moest Van der Plas naar het St.-Elisabethsgasthuis worden ge bracht, waar bjj onderzoek bleek, dat hjj door dit onverwachte bad gered was. 's-öravenliage, 17 Jan. De bakkers- patroonB-organisaties hebben het verzoek van de arbeidersorganisaties ingewilligd, om een conferentie te houden, ten einde te trachten het conflict in het bakkers bedrijf te beëindigen. Almelo, 16 Jan. Op last en in het bijzijn der justitie alhier werden gisteren opgegraven en ter onderzoek naar hier vervoerd, de lijken van den landbouwer Ten Hove en zjjn dochter, die onlangs, vermoedelijk tengevolge van worstver giftiging te Hasselo, gemeente Weerselo, zjjn overleden. Het onderzoek der worst, benevens van de ontlasting en van het ruggemergsvocht der overledenen, gaf geen resultaat. Een zoon van bedoelde Ten Hove, bjj wien zich ook vergiftigings verschijnselen vertoonden, is herstellende. Roermond, 16 Jan. Een drietal theologanten van het Camilianenklooster alhier waren daar aan 't schaatsen rjjden. Een der theologanten wilde zjjn schaatsen vastmaken, maar kwam daarbij 'n een geul terecht, met het gevolg, dat hjj door het jjs zakte. Een andere theologant poogde hem te redden, doch zakte even eens weg. Pater Neuhaus uit Munster, die hen vergezelde, wierp hun een kleed toe, maar zakte ook weg. Eén van de toegesnelde personen slaagde erin den pater te redden, door hem een stok toe te steken. De namen der beide omgekomenen zjjn Jan Blokhuis te Munster en H. Schriigel te Dusseldorf. De ljjken zjjn opgehaald. Zlerlkzee. Het dageljjks bestuur van <len A. N. W. B. heeft aan den Raad ter dezer stede een adres verzonden, waarin opgemerkt wordt, dat in den provincialen weg ZierikzeeZjjpe een gedeelte voorkomt, ter lengte van 185 meter, hetwelk voor wielrjjders zeer moeilyk berjjdbaar is, omdat het voor malige voetpad aan de Noordzijde van den weg door de trambaan is ingenomen en de straatweg, vooral in den bietentjjd en bij regenachtig weder, gevaarlijk glibberig is. Daar aan dit euvel ware tegemoet te komen, door een rijwielpad te maken op den hoogen zijberm, gelegen aan de Zuidzijde van den straatweg, wordt verzocht, om vanwege de gemeente een rijwielpad op dien hoogen zjjberm te doen aanleggen, of wel de noodige vergunning daartoe aan de provincie of anderen te willen verleenen. Op de Vrijdag 1.1. gehouden ver gadering door het Oomité voor het Volkapetitionnement voor plaatselijke keuze is in plaats van inej. A. C. Vooren, die wegens haar aanstand vertrek haar functie neerlegde, tot secretares van genoemd comité benoemd mevr. De JonghStark. Aanstaanden Donderdagavond zal ds. F. Breeu, predikant te Namansdorp, in café „Juliana" spreken over het Volkspetitionnement voor plaatselijke keuze. Wij hopen, dat een talrijk publiek deze belangrijke lezing zal bijwonen. In de Zaterdag gehoudene gemeente raadsvergadering, die als spoedeisckend was bijeengeroepen, werd besloten, daar Gedep. Staten het raadsbesluit waarbij de pensioensgrondslagen voor burgerlijke ambtenaren zijn vastgesteld, niet hebben goedgekeurd, van deze - beslissing bij Hare Majesteit de Koningin in hooger beroep te komen. Tot onderwijzeres aan school C werd benoemd mej. J. Snellen. Aanstaanden Donderdagavond zal Nap de la Mar in de Concertzaal alhier een voorstelling geven. Meer behoeven wy eigenlyk niet te schrijven. Want als het publiek weet, dat Nap de la Mar optreedt, dan behoeft het geen verdere aansporing meer. Dan komt het van zelf in dichte drommen opzetten. Nap zal de rol van' den dansadvocaat spelen. Wy kennen het stuk, dat uit drie actes bestaat, niet. Maar wy hebben in De Telegraaf een recensie gelezen over genoemd stuk, dat in het alom bekende Flora- theatre te Amsterdam avond op avond voor een stampvolle zaal is opgevoerd. En volgens die recensie heeft het publiek zich telkens dol geamuseerd. Niet te verwonderen! Wie zou om Nap niet lachen? Als hjj voor het voetlicht verschijnt, en nog geen boe of ba heeft gezegd, lacht men reeds. Met een nastukje in één bedryf, waarin Nap de la Mar als oude heer optreedt, zal de avond besloten worden. Drelscbor, 17 Jan. Vöor de vereeni- ging „Tot Nut en Genoegen" alhier trad Vrijdagavond op de heer Henri Dekking van Rotterdam. Een talrijk publiek was aanwezig. Door den spreker werden voorgedragenDe groote vlucht, door Heyerraans, Socrates' verdedigings rede tot de jury te Athene, en Aleid, uit een onafgewerkt blijspel van Mul- tatuli. Met groote aandacht volgden de aanwezigen de schoone voordracht van den begaafden spreker. Na afloop bracht de voorzitter den spreker een welverdiend woord van dank en riep hem een „tot weerziens" toe. De bevolking bestond alhier op 31 December 1913 uit 1273 personen. Zonnemalre, 19 Jan.- In de vacature van lid van den raad der gemeente alhier, ontstaan door het vertrek van den heer J. M. van den Bout Fz., is by enkele candidaatstelling gekozen de heer F. van den Bout J.Mz. Brouwershaven, 19 Jan. De vorige week Donderdag- en Zaterdagavond gaf de rederijkerskamer „Jacob Cats" alhier hare beide aangekondigde tooneelvoor- stellingen. De beide stukken, „Eerloos" en „de Buren", werden naar behooren door de spelers opgevoerd en door een talrijk publiek bijgewoond. Blijkbaar mag de kamer zich steeds nog in de belangstelling van de ingezetenen ver heugen én wordt haar voortbestaan zeer op prijs gesteld. Daarvoor verdienen de medewerkers en medewerksters dan ook dank, zoomede voor de moeiten, die zij zich daar willen getroosten. Duivendijke, 15 Jan. De bevolking dezer gemeente vermeerderde in 1913 met 35 personen en bedroeg op 1 Jan. 1914 600 inwoners. Eikerzee, 19 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1913 574. Ellemeet. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1914 308 mannen en 271 vrouwen, totaal 579 personen. Serooskerke. Het aantal rentetrekkers, ingevolge art. 369 van de Invaliditeits wet, bedraagt in deze gemeente 10. Op 1 Januari bestond de bevolking dezer gemeente uit 144 mannen en 138 vrouwen, te zamen 282. Schouwen, 19 Jan. De "wintervorst heeft thans met buitengewoon felle koude weer zjjn intrede gedaan. Grimmig blaast hjj over onze vlakke velden en drjjft den huiverenden en klappertandenden voetganger met haastige stappen voort naar het doel zijner reis. De jeugd beproeft allerwege de sterkte van het jjs op plassen en vaarten, en haalt de schier vergeten schaatsen uit den rom melhoek. Liep schier elk met de koude regen dagen van kort geleden te mieren en proesten, thans kan men, indien men voorzichtig is, weer gezonde winterkou ademen. De landbouwer ziet met welgevallen de snerpende vorst zjjn akkers vrucht baar maken. Nu zal de vreterjj van slakken en insecten, die hem ook dezen zomer geweldig plaagde, wel duchtig kunnen geknot worden. Hjj verlangt nog volstrekt niet naar dooiweer en heeft al eens een oogje op zjjn arrestee ge worpen. Slrjansland. In de algemeene verga dering van de dorpsvereeniging „Ons Belang" op Zaterdag 17 Jan. werd door den secr.-penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer over 1913; alles werd in goede orde bevonden. De aftredende vice- voorzitter werd bij acclamatie wederom herkozen, zoo ook de monstersteker en bode. Besloten werd ook nog een kleine bijdrage af te zonderen voor de te Middel burg te houden tentoonstelling. Aau totalen aankoop van kunstmest en vee voeder is over het jaar 1918 verbruikt de som van f 11431,32. Daarna werd overgaan tot het besteden van kunstmest. Chili-salpeter, le leve ring f 12,23, 2o levering f 12,77kali- zout f 6,25; super f 1,89; kainiet (bij loting) f 2,08; patent-kali f 6,25, alles door G. v. d. Berge alhier; thomas- slakkenmce! f 2,16, door P. J. van Aardenno, Dordrecht; ammoniak-super f 6,95, door I. J. v. d. Have, Rotterdam. Brululsse, 17 Jan. Donderdagavond gaf de Christeljjke Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", directeur de heer H. G, van den Doel te Zierikzee, een uitvoering, die door een zeer talrijk publiek werd bjjgewoond. Het programma vermeldde een 16-tal nummers, die met genoegen werden aangehoord en uitgevoerd op een wjjze, die directeur en leden tot eer verstrekt. De dames en heeren, zangers en zangeressenbleken met vrucht onder de bekwame leiding van hun direc teur den zang beoefend te hebben. Met bizondere aandacht werd geluis terd naar de beide nummers „Het graf onder de Meidoorn" (zang in de kapel) ▼oor solostemmen en driestemmig vrou wenkoor, met orgelbegeleiding, muziek van H. C. Helleman en „Nederland en Oranje" voor gemengd koor, soli en vrouwenkoor 18131913, muziek van J. G. Oldeman. C De uitvoering dezer uitgebreide num mers die veel van de uitvoerenden vergde, viel te loven, zoodat het applaus aan het einde wel verdiend was. Onder de overige nummers werd vooral schoon gezongen „Het zandmannetje", muziek van Joh. Brahms. De jonge dame, die dit lied zong, beschikt over een fraaie stem en droeg het met gevoel voor. Na het zingen van het laatste nummer van het programma, werd op verzoek van den directeur door het publiek de „Avondzang" gezongenwaarna met dankgebed de uitvoeringwaarop de Vereeniging met voldoening mag terug zien, besloten werd. St.-Filipsland, 19 Jan. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadszitting is in de plaats van den heer W. C. v. Nieuwen- huijzen, die als zoodanig zijn ontslag genomen heeft, tot wethouder benoemd de heer A. L. v. Eldik. Scherpenisse, 19 Jan. Vrjjdag en vooral Zaterdag was het alhier zeer druk op de jjsbaan. Den eersten dag werden door jongens op schaatsen ringgereden. De prjjs viel ten deel aan M. Hage Johs.z. Den volgenden dag was het ringrijden voor dames, waaraan er 15 deelnamen. Die prjjzën vielen ten deel aan de dames Oato en Adriana Hartog. Als weer en jjs van de week goed bljjft, zullen- er verraoedeljjk nog meer wedstrijden plaats hebben. Vrjjdagmiddag was de landbouwer G. Geuze naar de jjsbaan gegaan om een kijkje te nemen naar de schaatsen- en slederjjders. Zonder dat hjj zich tjjdig uit de voeten kon maken, reed een der laatsten met volle vaart tegen zjjn beenen en bij kwam daardoor met het hoofd op het jjs terecht. Hjj klaagde veel over pjjn en werd onder geleide naar huis gebracht. Dr. Polderman werd onmiddelljjk ingeroepen. Poortvliet. Door de sociëteit „Nut en Genoegen" werd verloopen week hare jaarsvergaderiDg gehouden. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 10.72. Te betreuren is het, dat de sociëteit, die het vorige jaar is begonnen en opgericht met elf leden, thans maar negen leden meer telt. Goes. Burgem. en Weth. stellen voor, ondanks het aandringen van Gedep. Staten, om het raadsbesluit tot pension- neering der gemeente-ambtenaren, vol gens hun voorschriften in Prov. Blad no. 125 te wjjzigen, het raadsbesluit, als zijnde in hun oogen niet onbilljjk, te handhaven. Gedep. Staten hebben goedgekeurd, dat de jaarljjksche kermis voortaan ge houden zal worden van den 3den tot den 4den Dinsdag in de maand Augustus. Hedenmorgen is de 20-jarige J. v. d. VI te Schore levenloos uit de waterleiding opgehaald. Middelburg. Nadat thans sinds eenigen tijd te Vlissingen de Zondagssluiting voor barbiers- en kapperswinkels is in gevoerd, worden thans ook pogingen aangewend om tot zulk een sluiting te geraken. Maandagavond zal een gecom bineerde vergadering van patroons en bedienden plaats bebben om deze zaak nader te bespreken. Hedennacht is alhier op 46-jarigen leeftjjd overleden, J. M. Goester, ont vanger der registratie, gerechteljjke acten en domeinen, voorzitter van den voogdjj- raad, ridder van de Oranje-Nassau. Yllsslngen. Op initiatief van de af- deeling Vlissingen van dan Vrijzinnigen Bond in Zeeland, is Zaterdagavond alhier eene vergadering gehouden van jongelieden boven de 15 jaar, waarin besloten werd tot oprichting eener Vereeniging van jonge Vrijzinnigen. Een voorloopig bestuur werd gekozen, terwjjl het doel der vereeniging a's volgt werd vastgesteld. Het wekken van belangstelling voor de vrijzinnige beginselen door algemeene ontwikkeling op wetenschappelijk en maatschappelijk gebied, welk doel men zal trachten te bereiken door het houden van lezingen en het voeren van be sprekingen over onderwerpen op genoemd gebied. Biervliet. De heer Luteyn te Schoon- djjke, die reeds verschillende corporatiën met een voorzittershamer begiftigde, schonk in het begin van dit jaar een kunstig bewerkten hamer aan den ge meenteraad, p/a. den heer Maarleveld, burgemeester. De hamer, geheel van been bewerkt en fraai uitgesneden, prjjkt met een haring aan de eene zijde en met het opschrift W. B. (Willem Beukels) aan den anderen kant van het blok. De Biervlietsche raadsleden waren ver heugd met dit cadeau, Vrjjdag was het raadsvergadering, en de heeren wethou ders zagen hun salaris van 40 op 50 gulden gebracht. KERKNIEUWS. Ned. Herv\ Kerk. Nieuwerkork. Volgens de rekening der Diaconie hebben de ontvangsten in 1913 bedragen f 836, terwijl uitge geven werd f 922, zoodat het batig slot met f 86 is verminderd. Voor de inwendige zending was besteed f 38, welke som over verschillende instellingen zal worden verdeeld. Burgh. In de Godsdienstoefening van Zondag 11 Januari 1914 werd ten be hoeve van de Kerk een bankbiljet van tien gulden gecollecteerd. Renesse. In een gehouden vergadering is tot lid van het kiescollege ter benoeming van ouderlingen en diakenen gekozen de heer M. de Roo. Noordwelle. Tot lid van het kies college (vacature A. Batenburg) is ge kozen de heer L. Blom. Landbouw en Veeteelt. Elkerzeo, 19 Jan. De heer W. J. Boogerd, pas gekozen tot bestuurslid der landbouw vereeniging alhier, heeft die benoeming niet aangenomen. Nieuwerkerk. Voor een slechts weinig bezochte vergadering van de oud-leer lingen van den landbouwcursus alhier hield de heer J. Spek, van Ellemeet, Woensdagavond in het hótel „de Mee- baal" aldaar, een causerie over „de Voeding en Huisvesting der hoenders". St.-Filipsland, 18 Jan. Door tusschen- komst der hier bestaande landbouw- vereeniging werd in 1913 voor rekening der leden aangekocht voor f 58500 kunstmest en veevoeder. Een som, die nogal iet sbeteekent voor zoo'nbetrekkeljjk kleine oppervlakte als onze Gemeente is. Oud-Vossemeer. Alhier werd in de herberg van P. Havermans de eerste algemeene jaarvergadering van de Geiten- fokvereeuiging „De Geit" gehouden; uit de rekening van den penningmeester bleek dat er nog een goed slot was, maar daar in 1914 de inkomsten minder zullen zijn door het gemis aan entree gelden, zal dit jaar zuinig beheerd moeten worden. De wensch werd o.a. geuit, dat gegoede ingezetenen uit wel willendheid en om de goede zaak, die de vereeniging beoogt, als donateurs zullen toetredenhet bestuur zal dan een opwekking richten tot hen die steun kunnen geven, om als begunstigers zich aan te sluiten. De vereeniging lieeft in het eerste jaar ook al met moeilijkheden te kampen gehad, maar het bleek, dat de leden over het algemeen toch tevreden waren. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Wiskerke, als voorzitter, en Keijzers als bestuurslidde eerste achtte het beter, dat een belanghebbende als zoodanig optrad, maar op aandrang der vergadering, nam hij ten slotte de be trekking weer op zich, terwijl ook de heer Keijzers zich bereid verklaarde de oude functie te aanvaarden. Door den voorzitter werd een woord van waardeering gesproken tot den secretaris, den heer Ph. L. Bevelander, die in het afgeloopen jaar met bizonderen ijver de belangen van de vereeniging liad bevorderd. Zjjn aanwijzing tot lid van het hoofdbestuur der Provinciale Vereeniging vond bij de vergadering algemeene goedkeuring. Aanbestedingen, Yerkooptngen, enz. Burgh, Bjj de op Zaterdag 17 Januari door de landbouwvereeniging „C. et C." gehouden aanbesteding is gegund als volgt Superphosphaat k f 1,82 per 100 K.G., de Internationale Guano- en Super- phosphaatwerken te Zwjjndrecht. Kainiet a f 2,10, Thoraasphosphaat k f2,06, gemalen Chilisalpeter a f 12,34, Guano a f 8,07, Amm.-Super a f 6,84, Zwavelz.-Amm. k f 15,08, Patentkali a f 6,30, 40 pCt. Kalizout k f 6,34, aan den heer P. J. van Aardenne te Dordrecht. Kluitkalk k f 1,05 aan de N. V. Kalkfabriek voorheen van Djjk en Co. te Dordrecht. Katoenraeel a f 10,85, Schilfers k f 10,26 aan M. Verheul te Rotterdam. Alles per 100 K.G., franco op den wagen te Burghsluis. St.-Maartensdjjk, 17 Jan. Uitslag der heden gehouden aanbesteding van kunst meststoffen door de vereeniging „Land bouwbelang" alhier. Minste inschrijvers voor: Superfosfaat f 1,78, W. J. O. Ribbens, Zierikzee; amm. supeif. f 6,79, idem; chili f 12,185, I. J. Joppe, Steenbergenzwavelzure amm. f 15,30, Glerum, Vlake; kaïniet f 2,04, A. Hartog, Scherpenisse; thomas fosfaat f 2,12, P. J. v. Aardenne, Dord recht; peru-guano f 9,75, L. 't Hoen Zu., Rotterdampatent-kali f 6,25, Ceutraal-Bureau, Dordrecht; kalizout f 6,28, A. Hartog, Scherpenisse. 0 N D E R W IJ S. Poortvliet. De heer G. Gebraad, ge boren alhier, staat no. 1 op de voordracht voor eersten onderwjjzer te Hellevoetsluis, thans als zoodanig te Dinteloord.. Dinteloord, 14 Jan. Onze dorpsgenoot, de heer J. Rujjs, is bbnoemd tot tjjdeljjk onderwjjzer aan de Christeljjke school te Fjjnaart. R E C H T Z A K EN. Middelburg, 16 Jan. De rechtbank alhier veroordeelde twee vrouwen, een uit Vlissingen en een uit Middelburg wegens abortus provocatus ieder tot een maand gevangenisstraf. Tegen beiden was door het O. M. vrijspraak geeischt. De rechtbank alhier veroordeelde heden een onbezoldigd rjjksveldwachter uit 's Heer-Arendskerke tot f 15 boete subsidiair 15 dagen hechtenis wegens mishandeling. De man, die op 5 December in het gerechtsgebouw alhier voor de oogen der rechters een agent van politie mis handelde, is door die rechtbank te dier zake veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Een onderwjjzer te Zevenbergen, die een kind, dat in de klas gebabbeld had, aan beide ooren omhoog had ge trokken, hoorde voor de Bredasohe rechtbank f 25 boete subs. 30 dagen hechtenis tegen zich eischen. Het O. M. legde er den nadruk op, dat er meer malen over slaan was geklaagd. In den hoogen ouderdom van 88 jaar is te dezer stede overleden do heer Matthieu Couvée, vroeger gemeente-bouwmeester en directeur der gasfabriek alhier. Een tijdlang was hij ook nog als leeraar in het lijn teekenen aan de Hoogere Burgerschool en aan de Burgeravondschool verbonden. Werkzaam en nauwgezet in de waarneming van zijn betrekkingen, heeft hij indertijd veel gepresteerd. Als burger dezer gemeente, waarin hij zestig jaren van zijn leven heeft doorgebracht, werd hij door zijn mede-ingezetenen hoog gewaardeerd om zijn degelijk karakter en zijn stipte eerlijkheid. Van de Ned. Herv. Gem. is hij ouderling en kerkvoogd geweest en van de Ambachtsschool, die bij mede heeft helpen oprichten, be stuurder. En toen hij wegens zjjn hoogeD leeftijd zijn ontslag als be stuurder nam, werd hij wegens zjjn verdiensten met algemeene stemmen tot eerelid der vereeniging „De Ambachtsschool" benoemd. Een veteraan is uit ons midden heengegaan. Moge de jonge generatie aan hem, die steeds voorging in plichtsbe trachting, een voorbeeld nemen. Hij ruste in vrede. Het werk der Vereeniging tot Behartiging der Belangen van Slechtlioorenden. Secretariaat Stadhoudersslaan 92, Den Haag. In liet Januari-nummer van „Ons .Maandblad" wijdt de redacteur, mr. P L. Baudot, een terugblik aan t afgeloopen jaar, dat voor de ver eeniging vrij voorspoedig was. Zoo- als hij daarin aantoont, wint de overtuiging veld, dat hel slechl- hoorend kind recht heeft op voor hem geschikt onderwijs en did aan dat onderwijs hooge eischen gesteld moeten worden, ook met liet oog op de karaktervorming, opdat hel minder Iijde door zijn misdeeldheid en leere. hoe hij noch thans een gelukkig menseh kan worden. I)en volwassen slecht hoorenden hoopt de vereeniging door opname in ..Ons Landhuis", ontspanning of genezing, werk of een tehüis te verschaffen. Verder beval l maand blad hel le betreuren bericht, «lal de heer J. A. Tours, die zooveel voor de vereeniging deed, om gezondheids redenen ontslag als lid van hel hoofdbestuur hgeft gevraagd. Voorts

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2