ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 19 Januari 1914. AANBESTEDING. EERSTE BLAD. BERICHT. Gemeentereinigingsdienst Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De ahonnemontsprjjs vail dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9494. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever>Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagzmiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën by abon nement van u, uuu, iuuu, uuuu ui uuuu 1uiju1u, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver- krygbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Gevonden op den openbaren weg: Een armband. dameshandschoen. rozenkrans. heerenhoed. juk. paar gymnastiekschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen, op Woens dag 38 Januari 1914, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, in het OPENBAAR AANBESTEDEN Het aanleggen van een grindweg ter lengte van 1380 M. en Het verhoogen van den Oost- haveudyfe. Bestek met 6 teekeningen worden op aanvraag ter gemeente-secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken tegen betaling van 0,50 per stel franco toe gezonden. Aanwyzing zal geschieden op Maandag 26 Januari 1914, des namiddags te IJ uur, beginnende aan den Oosthavendyk. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Gemeentebouwmeester. ZIERIKZEE. In bovengenoemden dienst kan worden geplaatst, om zoo spoedig raogelyk in dienst te treden, een Karrevoerder, voor het ledigen der rioolputten en het schoonhouden der straten, leeftyd niet boven 35 jaar, tegen een weekgeld van 8, De aanstelling heeft plaats een jaar tydelyk. By gebleken geschiktheid zal tot vaste aanstelling worden overgegaan, waarna aan deze betrekking zullen worden verbonden na 3 jaar dienst een verhoo ging van 1,per week en na 8 jaar dienst wederom een ver hooging van l,per week. Sollicitatiebrieven met getuigschriften vóór 24 Januari te richten aan den Gemeentebouwmeester. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee; Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodiyt b{j dezen uit: de hieronder genoemde mannelijke inwoners dezer gemeente, Neder landers zijnde, die vóór of op den 15 Mei 1889 z{jn geboren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hieronder vermelde groepen aan gegeven gronden, te doen blgken of aangifte te doen tot Btaving van hun recht tot het uit oefenen der kiesverrichtingen volgens de in het hoofd dezer genoemde Wet, voor zoover dat recht niet bij nadere bepalingen dier wet is ontzegd of geschorst, en wel A. de personen, die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar m eene der rijksbelastingen zfjn aangeslagen wat de grondbelasting betreft in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zaraen tot een bedrag van ten minste een gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslag biljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of één of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen bljjken; B. de personen, die als mede eigenaar in de on roerende goederen eener onverdeelde nalaten schapin de grondbelasting zjjn aangeslagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van ten minste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secre tarie verkrijgbaar model; C. de personen, die lu. als hoofden van gezinnen of als alleen- wonenden tu8schen den 1 Augustus 1913 en den 31 Januari 1914 hebben bewoond: a. krachtens huur een huis of een ge deelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkeljjke huurprijs, per week berekend, ten minste eene som heeft bedragen, zooals in de bij de Wet behoorende tabel is genoemd (dat is voor de gemeente Zierikzee eene som. van één galden) of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een en hetzelfde vaartuig van ten minste 24 Kubieken Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. ('Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is her nieuwde aangifte onnoodig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen bfj verhuizing echter nd ile in 1.913 gedane aangifte, is hernieuwde, aangifte wel noodig) 2*. op den 31 Januari 1914, sedert den 1 Januari 1913 (dat is dus gedurende 13 maanden) achtereenvolgens bfj niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf °f beroep der ouders werkzaam zjjn geweest en als zoodanig over dat jaar (voor zooveel Zierikzee betreft) een inkomen hebben genoten van f 325 of dat zjj op den 1 Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, open bare of bjjzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van (even eens voor zooveel Zierikzee betreft) f325; met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en do lijfrente mogen worden samengesteld. Voor hendie krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen en vallen onder het le en 3de lid hierbovengenoemd, is hernieuwde aangifte noodig, waartoe hun door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling zal worden toegezoiiden) 3U. op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van len minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Natio nale Schuld of van ten minste f 50 inge legd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van een stichting, voor zoover de genoemde bij zondere spaarbanken aan den eisch der Kieswet hebben voldaan 4°. met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bg algenieenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De hierboven sub C bedoelde aangiften, waarvan de modellen zpn vastgesteld' en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zijn,, moeten behelzen een opgaaf van naam, voornaam en woonplaats van den belanhebbende en eene door hem onderteekende verklaring betreffende de vereischten hierboven omschreven, waarop hg zjjn aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het bovenstaande opgemerkt; De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Door den aanslag in de grondbelasting, sub A bedoeld, worden de hoofdsom en de rijks- opcenteD verstaan. Bjj de berekening van den werkelijken huur- prjjs, die ook verschuldigd kan zjjn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouw- vereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van. de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze, in den huurprjjs is begrepen. Bg de berekening van hot inkomen, bedoeld sub C 2°., ecr8to lid, Jworden vrije woning of inwoning in vrije kost cn inwoning, voor zooveel Zierikzee betreft, gerekend respectieveljjk op f 50 en f 225; enkel erfje kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cjjfers uit- uitmaakt, zijnde voor Zierikzee fl7-5. Ten aanzien van vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag, algemepn erkenden Christelijkou feestdag of Sabbath. Indien de aard der weAzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zjj in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tjjd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld sub C 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of ver wonding, gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld sub C 2°., eene tijdelijke ongCvallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zjj wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld als boven, der vrouw, geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader Overgelegde aanslagbiljetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten, worden na de vaststelling dier lijsten aan.de belanghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, alsmede de personen en de bestuurders van ondernemingen, of instellingen, bedoeld in de artikelen 15, 1G en 17 der Kieswet, zfjn, op verzoek van den Burgemeester, verplicht binnen 14 dagen de uoodigo inlichtingen te verschaffen, betreffendê het hierboven sub C vermelde, in straffe bjj de Wet bepaald. Zierikzee, den 19 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Een waterleiding voor Schouwen-Duiveland. Menigeen zal wel gedacht hebben, nu zoolang niets werd vernomen van het iudertijd in het leven geroepen comité voor een drinkwaterleiding in Schouwen- Duiveland, dat de op touw gezette zaak zacht ontslapen en met stille trom begraven was. Die gedachte, hoe verklaarbaar ook op zich zelve, is echter in geenen deele in overeenstemming met de werkelijkheid. Want er werd, hoewel niet met die voortvarendheid, welke de leidende elementen van geuoemd comilé zoo vurig gewenscht hadden, toch gearbeid aan de mogelijkheid tot verwezelijking van het doel, dat dit comité zich voor oogen had gesteld. Die mogelijkheid moest hieruit blijken I. dat in Schouwen's duinen, water aanwezig is, hetwelk wat zijn hoedanig heid betreft volkomen beantwoordt aan de eischen, die de hygiene stelt; II. dat, bijaldien goed drinkwater ge vonden mocht worden, de hoeveelheid er van ruimschoots voldoende is om in de behoefte der bevolking van geheel Schouwen-Duiveland te voorzien; III. dat door de onttrekking van het water aan den bodem ten behoeve van de centrale watervoorziening noch de tuin- noch de landbouw eenige schade lijdt. Zij, die iu deze streek iu de water leiding belangstellen, haar totstandkoming met ongeduld verbeiden en het aantal van deze is gelukkig in de laatste jaren aanzienlyk toegenomen zullen zich ongetwijfeld herinneren, dat van Rijks wege een onderzoek is ingesteld naar het grondwater en naar de gesteldheid van den bodem in de duinen van Hfcamstede en Burgh. Wy zijn naar aanleiding van dat onderzoek in staat gesteld thans mede te deelen, dat daar ter plaatse een dertiental boringen verricht zijn ge worden, waarvan een viertal op het particulier terrein van den heer Th. C. J. J. van der Lek de Clercq. Die boringen nu hebben het belangrijk resultaat opgeleverd, dat tot op groote diepte onder de duinen bij Haamstede zoet water in overvloed aanwezig is voor een centrale drinkwatervoorziening van Schouwen-Duiveland, en tevens dat dit water van zeer goede qualiteit is. Gezorgd zal worden, dat de grond eigenaren en pachtors der langs den duinvoet gelegen landerijen niet de minste schadelijke gevolgen van de centrale watervoorziening zullen onder vinden. Want In dat gedeelte van het duin gebied zal geen water onttrokken worden, dat den land- on tuinbouw ten goede moet komen. Men zal echter om bedoeld duingebied geheel intact te laten, een weg door de duinen moeten aanleggen en enkele kilo meters meer leiding noodig hebben. Nu deze gunstige resultaten ter ken- nisse van het waterleiding-comité zijn gekomen, zal dit vermoedelijk spoedig tot de regeering het verzoek richten haar gewaardeerde medewerking te willen verleenen tot verwezenlijking der centrale watervoorziening voor dit eiland, in de allereerste plaats door het staatsdomein bij Haamstede voor waterwinplaats be schikbaar te stellen. Voorts dient het waterleiding-comité de beschikking te hebben over gelden noodig om een definitief plan met een nauwkeurige begrooting van kosten op te maken. En daar het gouvernement bij andere soortgelijke gelegenheden zich steeds bereid betoond heeft om in de kosten van zulk een plan de helft bij te dragen, mits de provincie en de betrokken ge meenten elk voor bijdroegen, zoo ligt het natuurlyk voor de hand, dat het Waterleidingcomité een verzoek in dien geest tot het Gouvernement zal richten, en tegelijkertijd bij de Provincie en 8e onderscheidene gemeenten om steun zal aankloppen. In verband hiermede zij herinnerd, dat Tholen voor dit doel vari>«.het Rijk een bijdrage van f 4500 ontving, nadat door deProvincie f 2250, en door de gezamenlijke gemeenten eveneens f 2250 beschikbaar was gesteld. Er is thans voor het Waterleidrag- comité werk aan den winkel, nadat het zoo langen tijd onvrijwillig tot rust gedoemd was. De tijd van wachten is thans voorbij. De tijd van handelen is nu aange broken. En waar aan het hoofd van het waterleiding-comité een bestuur staat, dat niets liever wil dan voortgang maken in deze aangelegenheid, zoo twijfelen wij niet, of het zal, zich ten volle bewust de waarde van de nieuwe situatie, die stap pen doen, die in het belang van een spoedige gtot standkoming eener duin waterleiding £voor SchouwenDuiveland noodig zijn. AMERIKA. De hitte-golf, die dezen zomer over Amerika gevaren is, heeft ons, Europeanen gelukkig niet bereikt. Laten wy hetzelfde hopen van de golf van koude, die op het oogenblik de oostelyke staten van de Unie teistert. In de staten New York, Pennsylvania en New Jersey heerscht een buitengewoon lage temperatuur die door een scherpen storm uit het noord westen byna ondragelyk geworden is. Talryke kleine schepen zyn op de kust gestrand, terwyl zeer veel menschen en tallooze dieren doodgevroren zyn. De meterorologen voorzien, dat deze koude nog langen tijd zal aanhouden. De onbehagelykste temperatuur is in het dorp Mountain View geconstateerd. Daar zou een koude van 45 gr. Celsius genoteerd zyn. Do telefoondienst ondervindt zeer veel hinder, daar vele draden door de koude afknappen. Dinsdagavond woedde een verschrikkelijke storm ever New York, en het was zoo koud, dat de schouwburgen hun deuren moesten sluiten, Ook de chauffeurs en koetsiers moesten de straat ontvluchten, terwyl de surveilleerende politieagenten ieder half uur afgelost moesten worden. NOORWEGEN. In het Zuiden van Noorwegen heerscht op liet oogenblik een zoo hevige koude als nog nimmer daar is waargenomen en in liet binnenland en aan de Oostelijke grens is de tem peratuur nog nooit zoo laag geweest als thans. Het stadje Roeros slaat het record met 50 graden beneden vries punt Reizigers, die Maandag van daar te Christiana aankwamen vertellen, dat de stad als uitgestorven is. Nie mand waagt zich zonder volstrekte noodzakelijkheid op straat, terwijl het inderdaad gevaarlijk is in de buitenlucht te werken of een tocht je op ski's te ondernemen ENGELAND. Reuter heeft hedenmorgen een en ander geseind over de ramp die de Britsche marine getroffen heeft. Vrydag- morgen, by de vlootoefeningen voor Plymouth, is een der onderzeeërs, de „A 7", niet meer boven water gekomen. Ofschoon de bemanning het 12 uur lang onder water zal kunnen uithouden. aangenomen natuurlyk, dat de boot niet lek gestooten is heeft men toch alle hoop moeten opgeven de 13 man van de equipage nog te redden. Al slaagt men er in de juiste plaats van het wrak vast te stellen, het lichtings werk vereischt zeer veel tyd. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Dit is de zevende onderzeeër der Britsche marine die gezonken is. Slechts in één geval heeft men de bemanning kunnen redden, n.I. 10 Dec. 1913. by het zinken van de*„C 14". De onderzeeër bleef dien keer, na een aanvaring, die voor het vaartuig noodlottig werd, nog 10 minuten boven water, zoodat de equipage het wrak kon verlaten. FRANKRIJK. Uit alle streken van Frankryk en in het bizonder uit het Zuiden, *komen voortdurend berichten binnen over hevi- gen sneeuwval en strenge koude. De temperatuur daalde lager dan sinds 1870 het geval geweest is. De Seine, de Oise en de Marne zijn vol drijfijs, zoodat de scheepvaart geheel en al onraogelyk geworden is. Dagelyks vraagt de koude verschillende offers. Zoo stierven ten gevolge van 't gure weer in de straten van Parys vyf personen en eenzelfde aantal in de voorsteden. Te Toulouse en omstreken heerschte een zoo hevige sneeuwstorm, dat de treinen deels met groote vertraging aankomen en deels in de sneeuw blyven steken. In de stad zelf ligt de sneeuw zoo hoog, dat het geheele verkeer stilstaat, en de markt hallen gesloten moesten blyven, terwyl het vervoer der levensmiddelen vanjhet platteland naar de stad op ernstige be zwaren stuit. In de meeste zuidelyk gelegen steden ligt de sneeuw 60 c.M. hoog en op sommige plaatsen zelfs 1 M. Vrydag arriveerde geen enkele Fransche trein aan de Spaansche grens. De nachtsnel trein van Bordeaux naar Parys is by de tunnel van Malpas raidden op het open veld blyven steken. Ook te Bezières staat het geheele verkeer stil. Op het marktplein zyn de meeste stallen onder den last van de sneeuw ingestort, wat een niet onaanzienlijke schade veroor zaakte. Te Perpingnan worden sinds verscheidene dagen geen brieven en couranten meer uit Parys ontvangen. De dorpen op het platteland zyn geheel van de buitenwereld afgesloten. Vooral het wild en het gevogelte, die geen voedsel meer kunnen vinden, hebben veel te ljjden. Wilde zwijnen, welke in de bosschen verhongeren, komen naar de dorpen, waar zy in de tuinen groote schade aanrichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1