ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 14 Januari 1914. Cacao VAN HOUTEN S iLs EEN LEPEL a IS GENOEG OM EEN KOP I HEERLIJKE CHOCOLADE ft TE BEREIDEN Gasfabriek Zierikzee- NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9492. Directeur i A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ots meerdere regels 10 ots. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Uaandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 De Gasverbruikers worden er aan herinnerd, hunne meters tegen vorst te beschermen. DE DIRECTIE. Postkantoor te Zierikzee. L\jst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zyn kunnen worden uit gereikt, gedurende de le helft van de maand Januari: Van tnoordend, Rotterdam. 2 briefkaarten zonder adres. P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. ZUID-AFRIKA. De berichting uit Zuid-Afrika zyn talrgk, maar niet duidelgk. Vooral is het niet goed te begrijpen waarom, gelijk vele correspondenten melden, debeweging eer op een revolutie zou gelykeD, dan op een spoorwegstaking zonder meer, en toch moet dat wel min of meer waar zgn, want waarom zou de regeering anders zulke ontzaglijke verstrekkende maatregelen nemen, als de oproeping van de geheele burgerwacht, zynde een leger van niet minder dan zestigduizend man In elk geval beschouwt de regeering de zaak als uitermate ernstig, want ze heeft ook de leiders der beweging gevangen en verschillende bladen in beslag laten nemen. Dit heeft op de stakers grooten indruk gemaakt, maar tegelijkertijd het verzet doen wassen. De arrestatie van een leider is door de menigte bejpt. De oorzaak van de staking is de eisch der werklieden tot afschaffing van stuk werk, loon van een pond daags, nóg enkele zaken de arbeidsvoorwaarden be treffend, en eindelijk weder-in-dienst- neraing der ontslagen werklui. Het laatste schijnt de directe aanleiding tot de alge- meene staking geweest te zgn. De regeering weigert ook volstrekt dien laatsten eisch in te willigen, terwgl zg de andere in overweging houdt. De leiders hebben na de gevangenneming van eenigen hunner terstond pogingen in het werk gesteld om een algeraeene staking door heel Zuid-Afrika in alle takken van bedrijf te verwekken. De opkomst van de burgers der militie is zeer geregeld en zonder stoornis in zgn werk gegaan. Vooral het Trans- vaalsche leger is met wonderbaarlijke snelheid gemobiliseerd. De burgers kwamen letterlijk bij zwermen in Pretoria en Johannesburg. Zg zgn in kampen ondergebracht en al voor een deel uit gezonden om de strategische punten aan den spoorweg te bewaken. Midden in deze beroering is de aanval der Basuto's op Jagersfontein gekomen. Jagersfontein ligt in den Oranje-Vrijstaat, bg de bekende diamant-mijn van den zelfden naam, vijf mijlen van Fauresraith. Er wonen zoowat acht duizend raenschen. De oorzaak van den aanval was een staking in de rayn, en die was daardoor veroorzaakt, dat een Basuto door een blanke, naar beweerd wordt, was dood getrapt. Daarom staakten de Basuto's; ze sloegen den boel stuk, roofden al het aanwezige geld en stormden naar de stad. De blanken hebben zich toen in allerijl gewapend en 500 blanken hebben de stad beschermd tegen 9000 inboor lingen. In de stad kende men deze cijfers en 't is dus geen woDder, dat de angst den blanken om het hart sloeg bg de gedachte aan het mogelijke lot van vrouwen en kinderen. De Basuto's zgn ten slotte teruggeslagen met 36 dooden en gewonden. Een twaalftal blanken is gewond. De stad wordt nu beschermd door de Boeren uit den omtrek, onder officieren van het regiment uit Bloem fontein, die beschikken over twee maxim- kanonnen. Versterkingen worden ver wacht. AMERIKA. New-York, 12 Jan. Een opzienbarend liefdesdrama heeft zich in een school te Madison afgespeeld. Aldaar schoot de zoon van den bekenden senator Speener, de leerares Willy Conel dood, op het oogenblik toen zij de tuindeur opende. Speener schoot zich daarop zelf dood. De reden tot zijn dood is: ongelukkige liefde. RUSLAND. Volgens berichten uit Petersburg woedt sinds Vrjjdag over de stad en hare omgeving een hevige sneeuwstorm. Zeven sneltreinen moesten te Pskov stoppen, daar de meeste waggons als onder de sneeuw bedolven waren. De treinen op de lein PetersburgMoskou moesten te Bilogoe stoppen, daar de rails dik onder de sneeuw lagen. Alle spoorwegverkeer met de Baltische kust en Finland is totaal onderbroken, terwgl met alle in spanning gewerkt wordt om het verkeer met Tsarkoje Selo gaande te houden. Eenige duizenden werklieden zgn op verschillende ljjnen bezig de ingesneeuwde treinen te bevrijden en den in nood verkeerenden reizigers hulp te verleenen. Meer dan 200 personen die in de nabijheid van Petersburg door de sneeuw werden overvallen, zgn doodgevroren. BELGIË. Brussel, 12 Jan. De politie arresteerde gisteren 8 valsche munters wier aan houding een goede vangst bleek te zgn, daar zg reeds geruimen tijd door het parket werden gezocht. In den kelder, waar zich de werkplaats bevond, werd voor 15000 franken aan valsch geld gevonden. Zaterdagavond is nabij het station E8chene een goederentrein op een lokaal treintje gereden, waardoor van dezen laatsten trein de locomotief zwaar beschadigd en de eerste waggon zoo goed als geheel vernield werd. De machinist werd gedood, terwgl 15 reizigers ernstig gewond werden, waar onder 3 levensgevaarlijk. Luik, 12 Jan. De verwoesting welke door de overstrooming van Maas en Sambre in de dalen dier rivieren is aangericht, is zeer groot. Over geheel België woeden hevige sneeuwbuien, wat den toestand nog verergert. De buurtspoorlynen hebben het werk moeten staken. NEDERLAND. Leeuwarden, 13 Jan. In de straf gevangenis alhier waren 1 Januari opgenomen 181 gevangenen van 5 of meer jaren straftijd en daarbij 7 van levenslange gevangenisstraf. Amsterdam, 12 Jan. Een droevig en aangrijpend ongeluk is voorgevallen op het baanvak van lgn 3, tusschen de Ceintuurbaan en den Willemsparkweg. Toen de tram ongeveer halfacht bg de halte Postspaarbank stilhield, bemerkte een passagier, die wilde uitstappen, dat er onder den wagen iets uitstak, waarop hg het trampersoneel opmerkzaam maakte. Bg aandachtige beschouwing kwam men tot de vreeselyke ontdekking dat 't het deerlijk verminkte lijkje van een knaap v/as. De wagen werd opge vijzeld en niet zonder moeite gelukte 't de overblijfselen te voorschijn te brengen, die daarop door de zorg van den Geneeskundigen Dienst in allerijl naar het Wilhelmina-Gasthuis werden vervoerd. Er was blijkbaar, zonder dat iemand van het personeel of de passagiers bemerkt had, een ontzettend ongeluk gebeurd. Men herinnerde zich alleen in de bocht van de Roelot Hartstraat een schok gevoeld te hebben. In die altijd eenigszins gevaarlijke bocht moet de arme jongen getracht hebben spelenderwijze van links tegen het balcon te hebben willen opspringen en daarbij onder de wielen te zijn geraakt. Het lichaam moet toen onder den wagen zgn meegesleurd en enkele malen een omwenteling hebben medegemaakt, wat het ventje byna onmiddellijk met den dood heeft moeten bekoopen. Naar men verneemt, was 't een elf-jarig jongetje uit de Ruysdaelstraat, Y. ge- heeten. IJ mul den, 12 Jan. De zeeliedenbond alhier heeft met 163 stemmen voor, 22 tegen en 5 blanco besloten de staking op te heffen, indien de reederyen f 15 staangeld inhouden, inplaats van f 30. Verder zullen de reeders toestaan, dat de zeelieden bg hun thuiskomst een zoodje visch mogen meenemen. De afdeeling zal nu nog in Egmond ver gaderen; het laat zich echter aanzien, dat de staking binnen 3 dagen zal worden opgeheven. In de heden gehouden vergadering der reeders zgn de voorstellen der zee liedenbonden aangenomen. Daarmede is de staking opgeheven. 's-Gravenhage, 12 Jan. De toestand der drie in het ziekenhuis nog verpleegde werklieden, n.l. den werkmeester de Graaf, den monteur Busser en den smid Romgu, was Zaterdagavond naar om standigheden redelijk en zonder on middellijk levensgevaar. In een alhier gehouden vergadering van den Haagschen Bestuurdersbond werd met algemeene stemmen, behou dens de vereischte goedkeuring van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen besloten tot het organiaeeren van een krachtige moreele en financieele steun beweging ten gunste van de in staking zgnde bakkersgezellen. Op verschillende plaatsen in de stad werden Zaterdagavond broodbezorgers bemoeilijkt door stakende bakkersge zellen. Het bleef echter bij niet-ernstige molestaties als het uitjouwen of naschreeuwen van de bezorgers enz. Bg het verschijnen van de politie, die overal in de nabijheid van de brood bezorgers was (o. a. bereden agenten van politie), verdwenen de aanranders spoedig. Rotterdam, 12 Jan. De 29-jarige bootwerker Johannes Josephus van der Horst, was Zaterdagavond 10 uur werkzaam aan boord van het s.s. „Stein- stad", liggende aan boei 7 tegenover de Willemskade, toen hg met zgn kleeren bekneld geraakte tusschen het touw en den kop van de winch. Voordat de winchman de machine kon stop zetten, was Van der Horst eenige malen rond geslingerd en daarbij met het hoofd terechtgekomen, tegen het dek van het stoomschip, waardoor hy bewusteloos bleef liggen. Per stoomboot „Havendienst III", die juist passeerde, werd de be- wustelooze naar het Willemsplein ge bracht en vervolgens per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Bg aankomst aldaar bleek de man reeds overleden. Bergen-op-Zoom, 12 Jan. Vrijdag zijn hier de feestelijkheden begonnen ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het derde regiment infanterie, aldaar gedurende ongeveer een halve eeuw in garnizoen. In de groote zaal van de kazerne Markiezenhof heeft de corps commandant luitenant-kolonel Zanino, een receptie gehouden, die door tal van militaire en burgerlijke autoriteiten en vele particulieren bezocht werd. De dag werd besloten met een feestvoorstelling voor de korporaals en manschappen in het concertgebouw „Thalia". Zaterdag, den eigenlijken feestdag, weerklonk al vroeg het kanongebulder en trompetgeschal van de veld-artillerie. Te tien uur rukte het geheele regiment in groot tenue met vaandel en muziek uit tot het houden van een parade op het exercitie-terrein Plein 13, waaraan ook de afdeeling veld-artillerie deelnam. De troepen werden geïnspecteerd door den kolonel Colette, lid van het hoog militair gerechtshof, vroeger commandant van het corps. Na de parade was er een militaire marsch door de stad, waarna de officieren zich op het stadhuis vereenigden, waar het gemeentebestuur den eerewijn aan bood. Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere woDiugen woei de driekleur. De schooljeugd had vacantie. De burgerij heeft voor het fanfarecorps van het regiment een paar kostbare schelleboomen aaDgebodeD, terwijl verder in een van de gevels van de kazerne Markiezenhof binnenkort een gedenk steen zal geplaatst worden. Zierikzee, 14 Jan. De vergadering tot oprichting van een Zegelspaarkas alhier zal niet plaats hebben op 15 maar op 22 Januari a.s. (Men zie achterstaande advertentie.) WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand December 1913. In deze maand viel alhier in 9 regen dagen 57,3 m.M. regenwater, tegen 14 regendagen met 79,2 m.M. water in dezelfde maand van het vorig jaar. De luchtgesteldheid was(verschil lende korte tgden tot dagen samen getrokken) 2 dagen helder, 2 dagen licht bewolkt, 4 dagen half bewolkt, 12 dagen zwaar bewolkt en 11 dagen be trokken. De windrichting was: 4 dagen N., 2 dagen N.O., 4 dagen O., 1 dag Z., 2 dagen Z.W., 11 dagen W., 7 dagen N.W. Het storra8ein stond 273 uren of ruim 11 etmalen by. Tot buitengewoon opzichter by de werken aan de Wanteskuip (Oud-Noord- Bevelandpolder) is benoemd de heer W. Heyboer, thans tijd. opzichter bij den verbouw der openbare school te Kortgene. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot directeur der gasfabriek voor de gemeenten Oostburgen Zuidzande de heer J. W. Harmeien, thans onder directeur der gasfabriek voor vyf ge meenten op Over-Flakkee. By bizondere bevordering is de brigadier-titulair W. M. Donker bevorderd tot brigadier en de marechaussee W. Bridee tot brigadier-titulair. Beiden be- hooren tot de brigade te Neuzen. Men schrijft ons uit Walcheren De hevige en langdurige regens der laatste dagen van Vrijdagmorgen vroeg tot Zaterdagavond regende het bgna aan een stuk door hebben vele landergen doen onderloopen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ver anderde de regen in sneeuw en Zondag morgen was het land met een sneeuw laag bedekt. De thermometer stond Vrydag tegen de 50 graden Fahrenheit en Zondag vroor het den geheelen dag, zelfs des namiddags om 2 uur nog 5 graden. Brouwershaven, 13 Jan. De afdeeling van het „Groene Kruis" vergaderde hedenavond om 8 uur in Café „Bellevue". De vergadering was bezocht door 13 leden en het bestuur. De heer G. Dick werd als bestuurslid herkozen en in de vacature van de heer Van Adrichem Boogaert werd den heer C. W. den Boer Jzn. gekozen, die de benoeming aannam. Vervolgens werd op voorstel van het bestuur aangenomen zich aan te sluiten bg de Provinciaal Zeeuwsche Vereeni- ging „Het Groene Kruis", onder voor waarde, dat de oprichting van een centraal-depót op dit eiland volgt. Daarna werd aangenomen het voor stel van het bestuur, om dit jaar de contributie, i\ pl. m. f 50, aan te wenden voor aanschaffing van de noodigste verplegingsartikelen, en er voorloopig geen leening voor aan te gaan. De vereeniging telt thans 52 leden; moge dit aantal spoedig verdubbelen. St.-Annaland, 14 Jan. Dinsdag 13 dezer, des voormiddags 11 ure, werd een verga dering gehouden van den gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegen woordig zyn alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vergadering van 6 Jan. gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat nu allereerst aan de orde is het besluit tot deelname aan de drinkwaterleiding voor 't eiland Tholen. In verband hiermede verzoekt hy den secretaris voor te lezen de ver schillende verzoekschriften van adhesie, welke daarop respectievelijk worden ge lezen al9 volgt: 1°. Adres van de Afd. Tholen der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappy; 2°. adres van de Onderlinge Paarden- en Veeverzekering, gevestigd te Scherpenisse3°. adres der Tuinders- en telersvereeniging, gevestigd te Tho len; 4°. verzoekschrift der bewoners van St.-Annaland geteekend door 90 adhaesie- betuigingen met verzoek, dat de gemeen teraad de plannen moge aannemen. De drie eerstgenoemde adressen gaan vergezeld van een memorie van toelich ting, waarin op duidelijke en zaakrijke wyze gewezen wordt op de groote belangen, die landbouw en veeteelt, be nevens tuinbouw, hebben bg het tot stand komen dezer onderneming. Na lezing zegt de voorzitter, dat het meerendeel der leden de vergadering van dr. Jenny Wegerman hebben bijgewoond, evenals de vergadering te St.-Maartens- dyk met de Staatscommissie. De zaak is daar nogmaals breedvoerig besproken, en alle bezwaren, die er mochten zijn, zyn door de sprekers op afdoende wyze weerlegd. Weshalve my niet anders over blijft dan den gemeenteraad te adviseeren, deze nuttige onderneming in beginsel aan te nemen, onder voorbehoud, dat voldoende Rykssteun zal worden verleend, opdat ons eiland uit zyn isolement ver lost moge worden. De heer Heyboer zegt in beginsel te zyn voor een waterleiding, maar vindt voor zich, dat er nog steeds risico voor de gemeente in zit. Byv. wanneer het getal aansluitingen niet voldoende is, dan zal toch de zaak minder goed ren- deeren. En van dit risico was spreker liever af, en zou gaarne een jaarlykschen toeslag willen geveD, wanneer de ven nootschap dan de risico overnam. Wethouder Quackelaar zegt, dat feite lijk in het voorstel der waterleiding en voornamelijk in de slotconclusie ligt opgesloten, dat er voor de gemeenten geen risico mag zyn, daarom ook de woorden, „by voldoenden Rykssteun". Blijkt later, dat het Ryk niet genoeg steun biedt in deze onderneming, welnu, dan is het van zelf, dat de onderneming er niet komt. De heer Heyboer zegt, dat hy dit vol komen begrypt, maar wil toch een voor stel in dien geest doen, en wenscht zelfs een cijfer te noemen by eventueele tekorten. De voorzitter zegt, dat dit nu wel mooi is, maar dat wy daarop heden niet veel mede vooruitgaan. Bovendien zoo'n cyfer is toch moeilijk te bepalen. De woorden by voldoenden steun moet onze waarborg zyn, dat wy de plannen in hun geheel later kunnen aannemen. Het is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1