ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Januari 1914. TWEEDE BLAD, NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzeeschc C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9490. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANK EL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 18 regels 30 ets meerdere retrels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaard-Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. AMERIKA. New-York, 6 Jan. Een stoomschip heeft hier vyf man van de equipage van de „Oklahoma" gebracht. Zy hadden gedurende zes dagen in de bitterste koude in een reddingboot rondgedreven. Van de bemanning van 38 man zyn thans 16 teruggevonden, daar ook acht gered zijn door de „Bavaria" en drie anderen door een douaneschip dood in een reddingboot zijn gevonden. Een telegram uit San Juan de Puertorico meldt, dat vier kinderen doodgetrapt en achttien ernstig ge kwetst werden in het gedrang, dat plaats had by de opening van de deuren van den stedelykeu schouwburg, waar Kerstgeschenken uitgereikt zouden worden aan arme kinderen. Henry Ford, de president van de Ford Motor Company heeft bekend ge maakt, dat een bedrag van ruim 9.000.000 dollar, de helft van de dit jaar behaalde winst aan de 26.000 employé's der maatschappij werkzaam te Detroit en in andere steden, zal uitgekeerd worden. Van 12 Januari a.s. af zal het loon van alle employé's boven de 22 jaar verdubbeld worden, terwijl de dagelyksche arbeidstijd van 9 op 8 uur wordt teruggebracht. Henry Ford is de meening toegedaan, dat het kapitaal zich tot heden verheugd heeft in een te groot aandeel in de winst, en dat ook de employé's hiervan meer toekomt. Als een bewys, hoezeer de auto-industrie de laatste tien jaren is toegenomen, diene, dat in de werkplaatsen der Ford Company in 1903 slechts 1708 en in 1913 meer dan 186.000 auto's vervaardigd werden. RUSLAND. Twee Poolsche meisjes, barones van Rosenberg, oud 21 jaar en mejuffrouw Kobilinski, oud 22 jaar, werden Maan dag j 1. door de rechtbank te Wilna (Polen) veroordeeld respectievelijk tot een maand en twintig dagen vesting straf, omdat zy in een kerkportaal het Poolsche volkslied hadden gezongen, dat een gebed bevat voor Polen's onaf hankelijkheid. By een huiszoeking waren by beide meisjes boeken en papieren van anti-Russische strekking gevonden. OOSTENRIJK. Terwyl teNeudörfel, in West-Boheraen, een aantal personen zich op een groote vaart met schaatsenrijden vermaakte, scheurde eensklaps het ijs vaneen. Zeven personen stortten in het water, van wie men slechts één kon redden. De zes anderen verdronken. Te Bad Aussee, in het Klimrabachdal, zyn zeven personen, die met een slee een helling afvlogen, om het leven ge komen, doordat de slee op een gegeven oogenblik omsloeg en de inzittenden er uitgeslingerd werden. Aartshertogin Isabella van Oosten rijk, dochter van aartshertog Frederik en nicht van de koningin-moeder van Spanje, heeft geen afstand willen doen van den rang en titel, nadat haar huwelyk met prins George van Beieren in Januari van het vorige jaar ont bonden was. Zy wil haar positie als lid van de keizerlijke familie niet opgeven. Zy heeft haar leven echter niet in werklooze eenzaamheid nutteloos willen uitleveD, maar heeft een nuttigen werk kring gezocht. Juli 1.1. heeft zy zich laten inschrijven als leerling-verpleegster in de school van het Roode Kruis te Weenen, en onder den naam van zuster Hildegard, heeft zy al het werk der andere leerlingen mede verricht. Zy heeft thans een cursus doorgemaakt en moet van plan zyn haar kennis in prac- tyk te brengen in een Spaansch ziekenhuis. ZWITSERLAND. Uit Genëve komt het bericht van een vreeselyk gevecht dat een jeugdige dierenteraster, OlgaRosset, in de menagerie van haar schoonvader, thans te Lausanne, met een zeer grooten beer heeft moeten leveren. De jonge vrouw was nauwelyks de kooi binnengegaan, of het wilde dier wierp zich op haar en greep haar met zyn voorpooten beet, trachtend haar in het gelaat te byten. De temster, die geheel ongewapend was, riep luid om lulp, terwyl zy trachtte, den beer, dien zy by den strot had gegrepen, van zich af te duwen. De klauwen van het wilde dier haalden haar schouders en rug op vreeselyke wyze aan flarden. Op de kreten der ongelukkige jonge vrouw kwam haar schoonvader, Jeannin geheeten, toe snellen. Hy ging de kooi binnen, maar de beer wendde zich nu tot hem, sloeg hem met één slag van zyn machtigen klauw bewusteloos tegen den grond en ging toen weer op zyn eerste slachtoffer af, dat hy nu woedend in den schouder beet. Opmerkzaam geworden door het ge schreeuw der zwaargewonde teraster, kwamen nu een aantal menagerie-be dienden met ijzeren gaffels aanloopen, en slaagden er niet zonder moeite in, het wilde dier in een hoek te dringen, zoodat één hunner de bewustelooze slachtoffers van den beer uit de kooi kon trekken. De vreeselyke stryd had langer dan tien minuten geduurd. SPANJE. Madrid, 6 Jan. Een vreeselijk drama heeft zich gistermiddag in Berbegal afgespeeld. Een der meest aanzienlijke bewoners, de notaris Palacios, stierf eenige dagen geleden. Toen het testament gisteren geopend en voorgelezen was, bleek dat de notaris het grootste ge deelte zyner nalatenschap aan zyn jongsten zoon had vermaakt. De oudste zoon, die zich door deze beschikking in zyn rechten achteruitgesteld gevoelde, ontstak in groote woede. Hy trok zyn revolver en doodde zyn moeder, zuster en twee broeders. Vervolgens richtte hy het wapen tegen zich zelf en schoot zich een kogel door het hart. De familie Palscios genoot in Berbegel algeraeene achtinghet tragisch eindo dezer familie wekt dan ook algemeene deelneming. ENGELAND. De schipbreuk van do „Daigonar". Te Dover zijn Dinsdag twintig over levenden van de bemanning van de „Daigonar" aangekomen, een vaartuig uit Liverpool, dat op reis van Callao naar Taltal, in Chili, schipbreuk leed in den Stillen Oceaan. De geredden deden 't volgende drama tische verhaal van de ramp: De „Daigonar" van 2655 tonnen, werd op 9 October door eeu ontzettenden storm overvallen. Het schip begon op onrust barende wijze te rollen, waardoor ten slotte de lading aan het schuiven raakte en naar eene zijde van het vaartuig gleed. Hierdoor begon de „Daigonar" vervaarlijk over te hellen en ten slotte stond het dek bijna rechtstandig op de golven. De kapitein gaf toen last de sloepen uit te zetten. Deze manoeuvre was buitengewoon moeilijk, wegens den stand van 't schip. Toch slaagde de bemanning er in, de sloepen overboord te krijgen, maar de een na de andere werden zij alle tegen den scheepsromp te pletter ge slagen. Gelukig konden bijna alle man schappen, die reeds in de booten hadden plaats genomenzich aan de masten vastklemmen, die op sommige oogen- blikken de woedende golven raakten. De kapitein en drie matrozen verdronken echter voor de oogén der schipbreuke lingen. Ondertusschen was de timmerman, geholpen door een aantal matrozen, begonnen met het afkappen der masten met al het staand en loopend want. Na drie uren van ongehoorde inspanning was al het tuig overboord geworpen en richtte het aldus ontlastte schip zich weer een weinig op, ofschoon het nog altijd een helling van 60 graden behield. Eindelijk zag het Fransche stoomschip „Loire" de noodseinen van de „Daigo nar", maar de woedende storm maakte het onmogelijk een boot uit te zetten. Vier dagen lang bleef de „Loire" in de buurt. Toen bedaarde de storm eenigs- zins en konden 2 reddingsbooten naar 't wrak worden gezonden, die de geheel uitgeputte overlevenden naar de „Loire" overbracht. De bemanning zegt, haar behoud in de eerste plaats te danken te hebben aan het kloekmoedig optreden van den timmerman. BELGIË. Met Nieuwjaarsavond werd 'n ryke Duitsche koopman op 't Brouckere-plein te Brussel door een jongeman aange sproken, die hem halfachreiend vertelde, dat zijn moeder erg z.Cik was en hy de kosten van den dokter en den apotheker niet kon betalen. Door medelijden gedreven vergezelde de Duitscher den jongen man naar een huis in de Plantenstraat, waar hy zich van de echtheid van het verhaal wilde overtuigen. Nauwelyks was de koopman in een donkere kamer gekomen, waarin iemand luidop te snikken lag, of hij werd door zyn geleider en een anderen bandiet, die er op den loer lag, overvallen en half dood geslagen. De jonge apache beroofde hem van zyn portemounaie, en gouden daspeld van ongeveer 300 frs. waarde, alsmede van zijn gouden horloge met dito ketting. Daarna brachten zy hem op straat en bedreigden zy hem met den dood, zoo hy de politie op de hoogte zou brengen. De Duitscher begaf zich voorzichtig heidshalve eerst naar zijn hotel en ver volgens naar de politie. Deze deed een inval en veraste de bandieten, die nog te bed lagen. De apachen bleken nog in het bezit van hun buit. Maandag heeft een onbekend ge bleven individu te Brussel een buiten gewoon brutaal stukje uitgehaald. In de rue Marcq, no 7, woont alleen een rentenierster. mevrouw Betha Bodart genaamd. Maandagmiddag werd gebeld en toen mevrouw Bodart de straatdeur opende, stond zy tegenover een persoon, die een pet droeg, rooals by de gas fabriek-geëmployeerden in gebruik zyn. Hy zeide, de gasmeter te komen opnemen en de dame liet den man, zonder eenig kwaad vermoeden te koesteren, binnen. Nauwelyks was de deur achter den pseudo-bearabte gesloten, toen deze een revolver uit zyn zak haalde en deze op de dame richtte. „Als ge schreeuwt" zeide hy „of als ge tracht te ontvluchten, dood ik u op slag en nu moet ge mij onmiddellijk al uw geld geven". Meer dood dan levend ging mevrouw Bodart den man voor naar hare kamer, opende haar brandkast. De bandiet maakte zich hierop meester van een som van 800 francs en een lias effecten, waarna hy de vlucht nam. Eenige oogenblikken later, na haar angst overwonnen te hebben, snelde mevrouw Bodart naar de deur, opende deze en maakte eenige voorbijgangers bekend met hetgeen haar overkomen was, maar de dief was reeds verdwenen. De politie heeft het signalement van den man in alle richtingen bekend ge maakt en het parket van de zaak in kennis gesteld. Het Walenland loopt weer gevaar door overstrooraingen geteisterd te worden, schrijft de Nieuwe Gazet. Inderdaad, tengevolge van het smelten der sneeuw en de toevloeiing van water uit Frankryk, zyn de Maas en haar zijrivieren sedert Maandag aan het zwellen. Dinsdagmorgen was de stroom te Hastière 25 c.M. eestegen, te Dinant 37, te La Plante 18, te Hoei 10, te Luik-Avroy 41, te Luik Fonderies 76 en te Visé 78. Te Luik was het peil Dinsdagmorgen 1,25 M. gestegen. De losplaats van de Ny verheidskade stond reeds geheel onder water en de overige kaden der stad overstroomden insgelyks. Langs de Neder-Maas is het stygen van het water nog aanzienlijker, tenge volge van het overvloedige water der Ourthe, die eveneens zeer hoog gestegen is. De dammen van Amay, Luik-Fon- deries en Hermalle moeten opengezet worden. In de overige dammen heeft men openingen moeten makente Hastières zyn er vyf, te Dinant twaalf, te La Plante tien, te Hoei vijftig, te Luik-Avroy vyf-en-zeventig en te Yisé acht-en-zeventig. De Ourthe dreigt over haar geheelen loop buiten haar oevers te treden. Domblain, Esneux en Angleur zyn ernstigr bedreigd. Te Esneux steeg de Ourthe- Maandagnacht 45 centimeters, Te Angleur was het water 1,15 M, boven het gewone peil gestegen. De kaden te Chénée staan onder water en de weiden en velden langs de rivier zyn geheel gedeeltelijk overstroomd. De Seraois, de Lesse en de Viroin beginnen ook te stygen. Het vooruit zicht is onrustwekkend. Woensdagmorgen heeft, naar de Nieuwe Gazet meldt, de politie op de Brouckèreplaats te Brussel, zekeren Leon Bailly van Parys aangehouden, op het oogenblik, dat hy tegen kleinen prys een groote party juweelen wilde verkoopen. Leon Bailly is de hoofdman der „Zwarte Bende", die verschillende Parysche juweliers, voor 100.000 francs aan kostbaarheden heeft opgelicht. NEDERLAND. Almelo, 5 Jan. Zondagavond werd voor de politie te Wierden (Ov.) een vreemdeling geleid, die by een spoorweg arbeider aan de lyn AlmeloDeventer, op ongeveer een half uur afstand van het dorp was gekomen. Hy sprak Russisch en ook gebroken Engelsch. Uit zyn laatstgenoemde taal gedane raede- deelingen bleek, dat hy geld verloren had. Hy was eenige jaren in Amerika geweest en thans met vrouw en kinderen op de terugreis naar Polen. Te Almelo had hy den trein verlaten om water te drinken. Hy heeft zich daarbij ver moedelijk te lang opgehouden. De twin vertrok zonder hem in de richting Duitschland. De man kocht een kaartje naar Rotterdam. Waarom hy zyn vrouw niet nareisde, maar in tegenovergestelde richting vertrok, kon hij niet duidelijk maken. Vermoed wordt, dat zyn pet, waarin hy ^yn geld had geborgen is afgewaaid en dat hy dien schat uit den trein is nagesprongen. De politie 2ond hem met don trein van 10 uur naar Almelo en de marechaussee bracht hem aldaar onder dak. Maandagavond deed de 8poorwachter Boesveld aangifte dat hy op de lyn een pet had gevonden. By onderzoek bleek, dat daarin geborgen waren een in Rusland afgegeven spaar bankboekje ten name van P. Adolforsi Tesxlorossi, benevens 33 bankbiljetten, elk van tien dollars. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek, dat de man zich nog te Almelo bevond. Met den brigade commandant der marechaussee uit Almelo vervoegde hy zich by den gemeente veldwachter Mengerink om zyn eigendom in ontvaDgst te nemen. Gelukkig voor hem, dat zyn geld, (misschien zyn eenige bezit, waarvoor hy hard heeft moeten werken) in handen van een eerlijken vinder kwam. Uit dankbaarheid bood hy den politiebeamte een banknoot van 10 dollar aan, doch deze wilde dat ge schenk niet aannemen. Heden kon de man de reis naar zyn vaderland aanvaarden. *s Gravenhage, 7 Jan. Z. K. H. Prins Hendrik is hedenraogen naar Hohen- mark, in den Taunus, vertrokken, met het plan zich tot April te stellen onder behandeling van dr. Friedlander. H. M. de Koningin en den Duitschen gezant deden Z. K. H. uitgeleide. Naar men verneemt heelt de zwager van den by het spoorwegongeluk by Beilen omgekomen heer Punt eenige stukken, alsook de getuigschriften, die by genoemd spoorwegongeluk waren verdwenen, door bemiddeling van de Staatsspoor terug ontvangen. Deze papieren bevonden zich in de vermiste portefeuille, doch de portefeuille zelf en de geldswaardige papieren, die deze bevatte, zyn nog niet terecht. De oflioier van het Engelsche leger, die in het begin van December j.l. wegens de toen vermelde voorvallen in een bar op het Spui alhier gearresteerd werd en in voorloopige hechtenis ge houden, verdacht van dreiging en poging tot doodslag, is, naar men verneemt, op last van de rechtbank alhier in vrijheid gesteld en bereids naar zyn land terug gekeerd. Hy is buiten vervolging gesteld, op grond, dat de verklaringen der ge tuigen niet voldoende waren, om hem naar de terechtzitting te verwijzen. In den loop van het onderzoek moet ook uit in Engeland ingewonnen infor maties gebleken zyn, dat 's mans verleden en gedrag, zoowel in militairen dienst als in de burgermaatschappij gunstig waren. Minister Cort van der Li »den instal leerde Donderdag de Staatscommissie vor»r het onderwijs. Zich aansluitende bij Je omschrijving van de taak. der comm '-«ie waar buiten valt het hooger onderlij], zag de minister in het welslagen van haar gewichtigen arbeid een bevestiging van de nationale eenheid en een waar borg voor de vrijheid van het openbaar en bijzonder ouderwijs met eerbiediging van ieders levensbeschouwing, opdat het volksonderwijs nationaal worde en een levende macht tot volksverheffing. De voorzitter der commissie, dr. Bos, verzekerde in zijn antwoord op de rede, dat bij de commissie de oprechte wil bestaat tot het vinden Van een gemeen- schappelijken grondslag voor de deugde lijkheid van een schoolwezen dat rekening houdt met de groote verscheidenheid in godsdienstige en opvoedkundige in zichten van ons volk. Stellendam, 7 Jan. Onder de garnalen- visschers alhier is wederom een staking uitgebroken. Deze omvat thans alle pelleryen. By de beëindiging der vorige staking werden voorwaarden aangenomen, welke geldig zouden zyn tot 1 Januari 1914, terwyl de door de vissohers voor dit jaar aangeboden voorwaarden door de garnalenhandelaars van de hand z(jn gewezen. Alle pellers zyn hierdoor zonder werk, daar de visschers thans voor eigen rekening hun bedrijf gaan uitoefenen en de garnalen ongepeld zullen verzenden. Een bind In onderpand. De Opr. Hrl. Crt. ontvangt uit LiBge ter aanvulling van het bericht, aangaande een kind dat in onderpand werd gehouden, het volgende verhaal: Door een ongehuwde moeder, te K., in dienstbetrekking te Amsterdam, was haar kind, twee dagen oud zynde, ter verzorging opgegeven aan de St. Anna- stichting op de Keizersgracht te Amsterdam, hetgeen geschiedde op 17 Mei 1911. Toen het kind ongeveer een jaar oud was, werd het ter verzorging afgestaan aan personen, waarvan later bleek, dat het uit een godsdienstig oogpunt minder goed op zyn plaats was, en vanwaar het dientengevolge op den eersten verjaardag van het kind weer terugkwam in bovengenoemde stichting. Het hier ter plaatse woonachtig kinder- looze echtpaar Joh. van Velzen had reeds lang den wensch gekoesterd om een kind tot zich te nemen, waarvan door de ouders afstand was of w^rd gedaan. Het gevolg van dien wensch was, dat het echtpaar op een g-gpven oogenblik in aanraking kwam met het bestuur van bovengenoemde stichting, tengevolge waarvan op 18 Mei 1912 meergenoemd kind in het bezit kwam van boven genoemd echtpaar, nadat door de moeder, waarvoor zy een gezegeld contract had geteekend, voor altyd afstand .was gedaan. Het kind groeide, tengevolge van de liefderlyke verzorging zyner pleegouders, voorspoedig op tot een lief knaapje, hetgeen dan ook zyne verzorgers aanhing met al de liefde die een kinderhart Lan bevatten. De oudervreugde werd echter op Dinsdag 30 December 1913 deerlyk verstoord, doordat de natuurlijke moeder, nadat zy in al dien tyd niets van zich had laten hooren, opeens haar kind kwam opeischen, voorgevende, dat zy nu gehuwd was, en zy eerlang met haren man, die in Duitschland werkte, aldaar ging wonen. De moeder eohter ziende, dat men haar kind zoo maar niet wilde afgeven, al was men ten zeerste met heur lot begaaD, vervoegde zich by de politie, die haar verwees naar den kantonrechter, die echter niet thuis was. Nadat zy den nacht hier ter pla&Ue had doorgebracht, vervoegde zy zioh des anderen daags by den officier van justitie te Haarlem, die daarop aan den burgemeester alhier, last gaf, het kind aan de natuurlyke moeder te doen afgeven. De pleegouders, begrijpende, dat het contract blijkbaar niet van kracht was voor de wet, bevonden zich intussohen in een onbeschrijfelijke n gemoedstoestand, tengevolge waarvan de pleegmoeder op oude-jaarsdag met het kind vluchtte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5