Tandarts Regensburg Boerenleenbank ADVERTENTIEN. Dr. K0RTEWEG, Uroscoop-Inrichting, Firma Aug. van Dyck-Petit, Steenhouwerij. Grafmonumenten, WAARSCHUWING! A. VAN NIEUWENHUIJZEN. voorbeelden uit Zuid-Beveland en elders, waar men thans reeds van die voordeelen profiteert. Staande de bijeenkomst werd gelegenheid gegeven een adres te teekenen ter verzending aan den gemeenteraad, bedoelende het gemeentebestuur den volkswen8ch te doen kennen tot het aan vaarden van de aangeboden gelegenheid thans de gemeente een drinkwaterleiding te verschaffen, welk adres de handtee- keriing van ongeveer alle aanwezigen mocht verwerven. Onderstaand tarief voor waterlevering is thans voor Zuid-Beveland ingevoerd Huiselijk gebruik. a. In arbeiderswoningen: 1. met één vertrek 10 cent per week 2. twee vertrekken 13 cent per week. 3. drie vertrekken 16 cent per week; b. In woningen niet vallende onder a 1. met minder dan 4 vertrekken f 10 per jaar met een waterverbruik van 17 M3. per half jaar of 65 emmers per week. 2. met 4 vertrekken f 12 per jaar met een waterverbruik van 20 M8. per half jaar of 7T émmefré pèr week. 3. Voor elk vertrek boven de 4 tot en met 9 vertrekken f 3 per jaar meer en een meerder toegelaten verbruik van 5 Mg. per vertrek en per half jaar. 4. met 10 en meer vertrekken f 30 per jaar en een toegelaten verbruik van 50 M8. per half jaar. Als vertrekken worden beschouwd kamers, keukens, waschhokken en alle dergelijke ruimten, welke voor huishou delijk gebruik bestemd zijn, indien de oppervlakte van den vloer van zoodanige ruimte ten minste 10 vierkante meters bedraagt. Dienstbodenkamertjes worden in geen geval als vertrekken medegeteld. Als tot een perceel behooren kantoren, winkels, werkplaatsen en dergelijke ruim ten, niet tot huishoudelijk gebruik be stemd, worden deze te zamen voor één vertrek gerekendindien de gezamenlijke oppervlakte minder dan 10 vierkante meters bedraagt, komen deze lokalen bij de berekening niet in aanmerking Oud-Yossemeer. Hier circuleert een adres aan den Raad, waarin verzocht wordt het tot stand komen eener water leiding in het eiland te willen helpen bevorderener wordt druk op geteekend. Het stoomgemaal was dezer dagen eenigszins defect; gelukkig wist men Woensdag de machine weer in werking te stellen. waardoor waterafvoer kon plaats hebben, wat met het oog op den stand van het polder water gewenscht was. ScherpenIsse. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 December 1913 720 mannen en 653 vrouwen, te zamen 1373 personen. Poortvliet. Op 31 December 1913 be droeg de bevolking alhier 885 mannen en 894 vrouwen, totaal 1779 personen. 8 Jan. Hedenavond was dr. J. Wijerman van 's-Heer-Arendskerke overgekomen om het nut te bespreken van eene waterleiding voor het eiland Tholen. De belangstelling was, hoewel geen gunstig weder, tamelijk goed. Het opgekomen publiek kon zich volkomen, met den spreker vereenigen. Door jhr. Van Vredenburch uit Tholen, die mede op de vergadering tegenwoordig was, werd spreker voor zijne duidelijke uitlegging bedankt. Goes, 6 Jan. 't Gezelschap „Royaards" heeft gisterenavond voor een goed ge vulde zaal, een uitvoering van „De vrouw in het spel" gegeven. Zoowel de inhoud van het stuk, als het zeer ver dienstelijke spel der medewerkenden werden geprezen. Caroline van Dommelen vooral heeft van de demi-mondaine Claire Forster een zeer bestudeerde en natuurgetrouwe uitbeelding gegeven. De decors en costumes waren zeer goed. 8 Jan. De Kanter en Hordijk's bank te Goes plaatste de door den polder Oud-Noord-Beveland aangegane geld- leening van f 100.000, en een geldleening van het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de „Piet" van f 17000. In de haven van Wilhelminadorp, het einde van het Goesche Sas, zijn hedennamiddag een klipperschip en een tjalk omhoog gevaren, waardoor de scheepvaart gestremd is. Sas-ran-Gent, 5 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven zich toegang verschaft tot het kantoor der blauwselfabriek „Bleu Guimet" en uit de brandkast een som van 2700 francs meegenomen. Een wachter, die zich in de nabyheid der dieven bevond, heeft, w\jl hy niet gewapend was, niet durven te voorschijn komen, zoodat de inbrekers ongestoord hun werk konden voortzetten en zich ongehinderd uit de voeten maken. Tot nu toe mocht het de politie niet gelukken een spoor te ontdekken. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. Scherpenlsse. Woensdag had in het Hotel de „Gouden Leeuw" alhier de aanbesteding plaats van een sluiswachters- woning. Er werden 16 biljetten ingeleverd, Hiervoor was het hoogst ingeschreven door M. Audrie8se, voor f 4415 en hot laagst door M. Jakobs te Goes, voor f 3640. O N D E R WIJ 8. Op de voordracht voor onderwijzeres aan school C te Zierikzee staan: als no. 1 mej. Snellen, onderwijzeres aan school B aldaar, no. 2 mej. H. G. Groeneveld, onderwijzeres te Zwaag Westeinde en no. 3 mej. W. Reesink, onderwijzeres te Amsterdam. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is N. J. G. A. Elenbaas te Bruinisse ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openb. EurOpeesch lager onder wijs aldaar. De heeren Patijn en Roodhuyzen hebben voorgesteld op de begrooting van Binnenl. Zaken van 1914 een memorie- post op te nemen, luidende „Kosten van stichting van een rijks hoogere burgerschool met vyf-jarigen cursus, voor het eiland Goeree en Over- flakkee". Ylissingen, 8 Jan. Alhier is een dames- societeit opgericht met aanvankelijk 30 leden, voorzitster is mevr. van Niftrik. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Starenlsse. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. F. Han8e, is alhier als diaken benoemd de heer C. van Luijk. Eikerzee, 6 Jan. Tot kerkvoogden alhier zyn herbenoemd de heeren M. F. van den Bout en J. Priemus. Synode Geref. Kerk. Te 's-Gravenhage zal dit jaar in Augustus de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken, die om de drie jaren bijeenkomt, gehouden worden. Den cerkeraad aldaar is opgedragen deze Synode saam te roepen. Adviseerende leden zyn de hoogleeraren der Vrije Universiteit te Amsterdam en van de Theologische School te Kampen. Landbouw en Veeteelt. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat dezer dagen bij den land bouwer A. B. Wz. te Noordwelle, een paard stierf tengevolge van het inhouden van drie veulens. St.-Maartensdfyk, 6 Jan. De vereeniging Landbouwbelang" tot coöperatieven aankoop van kunstmeststoffen, zaaizaden en voedergewassen hield gisteren hare algemeene jaarlijksche ledenvergadering. Van de ruim 200 leden waren 70 op gekomen. De burgemeester opende als voorz. de vergadering en riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe, hen daarbij een gezegend jaar wenschende. De rekening over het afgeloopen jaar werd in handen eener commissie gesteld. Blykens mededeeling van een lid dier commissie was de rekening in orde en werd den secretaris een woord van dank gebracht voor de nauwkeurige admini stratie. Uit de rekening bleek o. a. dat het vorig jaar was aangechaft voor f 52397,66 kunstmeststoffen; voor f 304 ajuinzaad voor f 1083,90 zetaardappelen voor f 809,20 ko persul phaat. Totaal f 54594,70. Een onderzoek der zaaizaden voor 1914 had uitgewezen, dat ajuinzaad 88 pCt. kiemkracht bezit. Als bestuurs leden waren aan de beurt van aftreding de heeren N. Polderman (voorz). Joh. L. Koopman en C. de Wilde Dz, Ge noemde heeren werden in hun functie herkozen, respectievelijk met 67, 58 en 63 stemmen, Vervolgens werd aan de orde gesteld een voorstel van het bestuur om van ieder lid f 0,25 per jaar contributie te heffen. De voorz. lichtte dit voorstel toe en achtte het in 't belang der ven- eeniging, omdat daardoor een geregelde toestand bevorderd wordt. Met op één na algem. stemmen werd dit voorstel aangenomen. Daarna werden nog vast gesteld de leveringsdata van de kunst meststoffen en de dag van aanbesteding. Daar niemand verder meer het woord verlangde, werd de vergadering door den voorz. gesloten met den wensch, dat liet jaar 1914 voor allen, zoowel op huiselijk als op maatschappelijk gebied, een recht gezegend jaar moge zijn. RECHTZAKEN. Zierikzee, 8 Jan. By bevelschrift der arrond.-rechtbank is de zaak tegen J. W. S., oud 19 jaar, veldarbeider, wonende te St.-Maartensdyk, thans ge detineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd van poging tot doodslag op de jachtopzieners v. V. en de W., te St.-Annaland, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangen houding van den beklaagde. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd Mr. J. A. C. van Heusde, advocaat-procureur alhier. 's-GraTODhage. Het Hof deed uit spraak in de zaak van den Leidschen student G. B. van L., die door do Rechtbank tot 10 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op zijn meisje. Het Hof beval een nieuw onder zoek naar beklaagdes geestvermogens en benoemde daartoe twee hoogleeraren, die op 20 Januari rapport zullen uit brengen. Bedriegeltyke bankbreuk. Yoor de rechtbank te Middelburg is Dinsdagmorgen behandeld de zaak tegen de gebroeders V., uit Zaamslag, die reeds sinds half October te Middelburg in voorarrest zitten en wien ten laste wordt gelegd, dat zy ten nadeele van hunne schuldeischers aan hunnen fail lieten boedel hebben onttrokken een zeer groote party rijwielen en rijwiel- onderdeeleu, welke te Rotterdam en te IJzendyke in beslag werden genomen en bovendien een schuldbekentenis van f 3400. Beklaagden bekenden grootendeels het ten laste gelegde. Daar een der getuigen, namelyk J. M. P. Rademakers, in wiens magazyn in de Jodensteeg, te Rotterdam, het grootste deel der goederen in beslag is genomen, niet verschenen was, werd de verdere behandeling der zaak uit gesteld tot Vrijdag 16 Januari. Het betreft hier een zaak, welke in Zaamslag groote opwinding heeft ver oorzaakt, doordat men zich tegen de arrestatie van de beklaagden heeft verzet en toen door de politie met geweld van wapenen gevolg is gegeven aan het bevel tot arrestatie. Landbouwtentoonstelling Steenbergen. Dezen zomer, vermoedelijk in de maand Augustus, zal te Steenbergen eene groote landbouwtentoonstelling gehouden worden. Het bestuur is als volgt samengesteld Ch. van Baar, voorzitter, Ant. Bom, I. J. Joppe en J. Koopmans, commissarissen, waarvau één onder-voorzitter zal zijn, Chr. Franken, lste secretaris, F. A. Smits, 2de secretaris en J. van Dongen, penningmeester. Vermoedelijk zal de tentoonstelling 5 dagen duren. Gemengd Nieuws. - Pretieg Kerstfeest. De politie te Valburg hield op 24 December daar zekeren J. aan, die verdacht werd te Leemam diefstal te hebben gepleegd. J. werd s' avonds naar Arnhem overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Maandagmorgen bleek echter, dat men den verkeerde te pakken had en dat niet de aangehoudene, maar diens broeder de schuldige was. Deze was naar Duitcsh- land gevlucht zyn broer kwam naar Valburg om de feestdagen door te brengSn en werd toen aangehouden, zoodat hy vermoedelijk geheel onschuldig 4 dagen in voorarrest heeft doorgebracht inplaats van een genoegelyk Kerstfeest te hebben. De schuldige was in Duitsch- land gebleven. TELEGRAMMEN. 's-Grarenhage, 9 Januari: Eerste Kamer. Aangenomen met 37 tegen 1 stem het onteigenings- ontwerp voor het aanleggen van een verkeersweg van de Heerengracht naar de Prinsengracht te 's Gravenhage. De Kamer zette daarna het afdeelings- onderzoek der Staatsbegrooting voort. De openbare vergadering is tot nader bijeenroeping verdaagd. - In eene heden gehouden consti- tueerende vergadering der staatscommissie van onderwijs, is besloten gebruik te maken van de bevoegdheid om voor lichting ia te roepen van deskundigen buiten de commissie, die als adviseerende leden daaraan zullen worden toegevoegd. Hedenmiddag is op een scheeps werf aan den Trekweg oen motorboot ontploft, er moeten zes dooden en vier zwaar gewonden zijn, de eerste hulp dienst vertrok met twee auto's naar de plaats des onheils. 404de Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 4e klasse van 5, 6, 7 en 8 Januari 1914. Pryzen van f 65 165 1900 1937 18473 18490 508 1917 1940 18482 18496 1762 1920 1947 18483 1864 1935 1995 18489 MARKTBERICHTEN. Middelburg, 8 Jan. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer redelijk, witte boonen en ronde bruine boonen 50 cent hooger, kroonerwten 25 ct. lager. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f7 f7,25; rogge f6 k f7; zomergerst f 5 f 5,25; kroonerwten f 9 il f 10,50; witte boonen f 14,75 k f 16,50; ronde .bruine boonen f 16,50 f 18,50; lange dito f 9,50 a f 11,50 alles per Hectoliter. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater eu van Laagwater. Maans- Januari. H.W. L.W ouderdom. u. m. u. m 7. 12 voorm. 10.14 3.56 nam. 11. 0 4.26 8. 13 voorm. 11.23 4.58 nam. 5.23 9. 14 voorm. 0. 2 5.56 nam. 0.26 6.19 10. 15 voorm. 0.57 6.51 nam. 1.22 7. 5 11. Z. 16 voorm. 1.49 7.34 <Y> nam. 2.14 7.46 12. 5.29 v. voorm. 2.38 8.17 nam. 3. 4 8.26 13. 18 voorm. 3.27 9. 3 nam. 3.53 9.10 14. 19 voorm. 4.10 9.47 nam. 4.35 9.53 Tyd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 Geboren: NEELTJE ADRIAANTJE, Dochter van L. v. d. VELDE en J. v. d. VELDEVan wester voort. Oosterland, 7 Januari 1914. „'t Heerenhof". Ondertrouwd: P. C. REIJNGOUDT Az. en J. C. WESTBROEK Pd. St.-Philipsland, 8 Januari 1914. Huwelijksvoltrekking 22 Januari a.s. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder, Mejuffr. ADRIANA K0STENSE, in den ouderdom van byna 65 jaar. Colijnsplaat, 8 Januari 1914. Uit al Ier naam, J.ST KLOMPE. Hedenmorgen overleed, nog onver wacht, na een ongesteldheid van veertien dagen, onze waarde Tante en Oud-Tante, Mejuffrouw DINA BRANDENBURG, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Zierikzee, 8 Januari 1914 Uit aller.naam, P. D. DE VOS. Heden overleed tot onze spyt, Mej. D. BRANDENBURG, die gedurende 66 jaar met trouw en ijver in de zaak behulpzaam is Zierikzee, 8 Jan. 1914. Firma JOH. OCHTMAN. Manufacturen. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze waarde Broeder, Zwager, Oom, Oud- en over-oud-Oora, (le Heer Adr. Mol Az., in den ouderdom van 84 jaar en ruim 5 maanden. St.-Phuapsland, 9 Jan. 1914. at 1 Wed. ADR. LIE- Noordgouwe. j VENSE—Mol N. FAASSE— Mei.ikr. ADR. FAASSE. Uit aller naam ADR. MOL Az., Waarde. St.-Philips- land. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den heer JAN VAN ELSiiCKER, betuigen ondergeteekendeu hunnen bartelljkon dank. Tholen, 8 Januari 1914. Uit aller naam, Wed. A. M. VAN ELSJCKER— Mekku an. Mevrouw SPOORKeller betuigt, mot wederkeerigeu heilwenscb, baren hartelijkeu dauk voor de talrijke bewjjzeu vau belangstelling op 1 Januari j.l. ontvangen. Dr. TEN CATE, Speciaal - Arts voor Spijsverterihgs- Stofwisseiings- en Zenuwziekteis Vrijdag 16 Januari NIET te consulteeren. Rotterdam, Eendrachtsweg 65. Urine geheel volledig onderzoek, u f 1,door Dokter en Apotheker- Scheikundige, Boezemkade 476. Rotterdam. Bergen-op-Zoom, is elkeu Zaterdag te Zierikzee te spieken van 114 uur bij den heer v. n. Hokk, .Huis van Nassau", behalve den len Zaterdag van de maand, alsdan te Sint-Maartensdijk bij den Heer De Ruijtek. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Hardsteen voor sluizen, bruggen en gebouwen. ZANDSTEENEN, SUJPSTEENEN, TROTTOIRBANDEN, STRAATKEIEN, enz. Groot-Magazijn van marmeren Schoorsteenmantels In alle stfylen en kleuren, marmeren Salonkolommen on Zullen enz. Daar de verpakking onzer KINADRUPPELS veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nanning, doch voorzien van het woord „Kinadruppels" of anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom steeds Dr. Nanning's Kinadruppelsl Alom verkrijgbaar f 0.7 5. Door het verbindend worden der slot-uitdeelingslyst is het Faillissement A. SNAAUW te Zierikzee geëindigd. De Curator: Mr. H. POLVL1ET. Allen, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zjjn aan de nalatenschap van den Heer A. BATENBURG, overleden te Noord- welle, gelieven daarvan vóór 30 dezer opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. S. L. KORTEWEQ te Zierikzee. De BURGEMEESTER der gemeente Olwerkbrk roept voor de eerste maal ter reclame op, rechthebbenden op 17 grenen Planken, ongemerkt en een naambord, gemerkt D. de Vries Wz., den 7 Januari 1914 als strandgoed aangebracht. Dringend wordt )etaling verzocht van Gemeentebelastingen, 'achten en Renten, ook van de Wegen en Dreven. De Ontvanger, Sï.-MAAKTENSDijk, 7 Januari 1914. Ondergeteekende brengt ter algemeene kennis van de Heeren Veehouders, dat hjj de alom be kende verantwoording van Inwendige gebreken van gemest Vee overneemt, tegen betaling van 5 0 cents per stok. Speciaal voor Zeeland. Voor verzekering daarvan en het merken van zoodanig Vee vervoege men zich tot L. B. JONKER te Brouwershaven, door mjj daarvoor aangesteld, die tevens ge machtigd is om dat bedrag te ontvangen. G. LUGTIGHEID, Assuradeur van Mestvee te Delft. OUWERKERK. Voor inlagen in de spaarbank der Boerenleenbank bedraagt de rente 3'/, pCt. leder, zoowel leden als niet-leden der Bank, kan gelden in die spaarbank inleggen. De Kassier houdt zitting op eiken Dinsdag- en Vrijdagavond van (i—7 uur. De Kassier, A. C. VAN DER HAVE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2