ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Januari 1914. IsgpSsI V. EERSTE BLAD. R EC L AMES. s u ««sa H.H. Correspondenten AANBESTEDING. AANBESTEDING. Van leed en strijd. (Z icrikzccsche C o u r a n t). ABONN EM ENT. De abonnementaprge van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9490. Directeur* A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regcis 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddagi uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. §111® ^KON .NED? IANO F ftB RIEK M.JMESSILS.TILBÜRG die ons opgaaf verstrekken der predikbeurten, worden verzocht op de aan hen verstrekte briefkaarten ook de woonplaats in te vullen. DE REDACTIE. BURGEMEESTER en WETHOU DERS vau Zierikzee zullen, op Woens dag 14 Januari 1911, des middags te 12 ure, ten Raadhnize aldaar, publiek aanbesteden De levering van 650 Ms. Pruisische GKIND, biggelgrootte 3—5 c.M. Het bestek zal van af heden tegen betaling van 0,15 per exemplaar ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken verkrijgbaar worden gesteld. Inlichtingen geeft de Gemeentebouw meester. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen, op Woens dag 14 Jannarl 1914, des middags te 12 ure, ten Raadhuize aldaar, publiek aanbesteden Het lossen van 650 M3. Grind. De voorwaarden zullen van af heden tegen betaling van 0,10 per exemplaar ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken verkrijgbaar worden gesteld. Inlichtingen geeft de Gemeentebouw- meester. Wij willen ons een oogenblik los maken uit de sleur van ons dagelijksch leven en zien, scherp zien, om ons in de wereld. Wat ons dan bet eerst en bet meest treft, is bet leed en de ellende bier op aarde. Tegen een deel van dat leed, veroorzaakt door storm, over strooming, ziekte of dood, vermag de men8ch niets. Bij bet zien van de ver woesting, door een storm aangericht, mag er een oogenbbk een gevoel van opstandigheid bij den mensch opkomen, bij zal spoedig, welke godsdienst bij ook belijdt, tot het besef komen van zijn onmacht en aan den arbeid trekken om te herstellen wat nog hersteld kan worden. Maar een ander deel, een groot deel van het leed berokkenen de menscben zichzelf en elkaar en tegen de oorzaken van dit leed kunnen en daarom moeten wij strijden. Wanneer wij vernemen van een voorval als in den aanvang van dit niouwe jaar in onze stad beeft plaats gehad: door ziekte en andere tegenspoeden is een arbeider buur achterstallig; van de eenige kamer van bet buikje, dat by met zijn vrouw en zeven kinderen be woont, zakt de vloer in, waardoor deze kamer onbewoonbaar wordt en nu buist dat geheele gezin, waar aan bijna alles gebrek is, in een klein, tochtig, koud keukentje, omdat de huisbaas de vloer niet wil laten repareeren, en geen nieuwe planken wil laten aanbrengen, waarop de kachel kan staan. Ziet, wanneer wij vernemen van zulk een leed, dan komt onze geheele ziel in opstand, omdat dit leed niet behoefde geleden te worden. En zoo is bet ook met bet ontzaglijke leed veroorzaakt door den alcohol. Dit leed behoefde er niet te zijn als de menschen eenvoudig de oorzaak opzochten en deze dan wegnamen. Ik zeg eenvoudig, want dat is bet in dit geval werkelijk. Gaan wij na, waaruit de drankellende, of, zoo gij wilt, bet moderne alcoholisme, is ontstaan, dat vinden wij: de drink gewoonte. Wy zien, dat een maatschappij, die in baar midden den bedwelmenden drank duldt als genotmiddel en de ge woonte handhaaft, hem als zoodanig te gebruiken, daardoor onvermijdelijk een deel harer leden lichamelijk en geestelijk te gronde richt en even onvermijdelijk de levensvreugde van een ander deel verwoest. Velen hebben do noodzakelijkheid gevoeld om de Dadeelige gevolgen, die bet alcohol-gebruik had voor talloozen van onze mede-schepselen te bestrijden; zij hebben zich verdeeld in twee kampen matige en onthouders. De eersten waar schuwen weest voorzichtig, gebruikt niet te veel. Een zeer moeilijk op te volgen raad, te mêer door bet groote verschil dat er bestaat tusscben wat men matig noemt en wat de wetenschap als matig beeft vastgesteld. De wetenschap b.v. verklaart: „in den regel is elk dagelijkscb gebruik, misbruik"; dan „aan velen moet liet gebruik van alcoholica geheel worden verboden"; of „drinken om op te fris8cken is onmatig", enz. enz. En de anderen, de onthouders, over tuigd van de absolute onmacht van de matigen ooit ook maar eenigszins te naderen tot het ideaaleen werkelijk matige samenleving, wil ter voorkoming van het ontstaan van steeds nieuwe ellende de alcohol als genotmiddel ver bannen. Door matigen, zoowel als door ont houders, wordt in woord en geschrift gebracht den mensch van het gevaar, dat de alcohol oplevert te overtuigen, en hem er toe te brengen het gebruik van alcohol na te laten of te verminderen. Bij deze propaganda is er nu echter één ding, dat zeer belemmerend werkt, d. i. het groot aantal drankgelegenheden. Bijna in iedere straat vindt de mensch gelegenheid aan zijn trek naar alcohol te voldoen. Wil nu de nuchterheids beweging met succes haar arbeid kunnen voortzetten, dan is het noodig, dat daarin verandering komt, en allen, matigen en onthouders, willen dit door toepassing van het stëlsel van Plaatselijke Keuze. Wat dit is, hoe het in andere landen al in toepassiDg is gebracht en welke schitterende resultaten het daar heeft opgeleverd, hoop ik u in een volgend artikel te vertellen. L. W. J. C. S. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 9 Jan. In de sociëteit „Concordia" vergaderde Woensdagavond de Liberale Kiesvereeniging. De voor zitter, de heer L. Doeleman, opende de vergadering, waarop door den heer Merle de notulen gelezen werden. Na bespreking van huishoudelijke aange legenheden, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Aan een particulier schryven uit Meeting Lake (Canada), d.d. 7 Dec. 1.1., ontleenen wy het volgende: „In geen jaren heeft men hier zoo'n prachtigen zomer en nazomer gehad als dit jaartot heden nog geen sneeuw of strenge vorst. De jacht op grof wild, die 14 dagen was opengesteld, voor de jagers tegengevallen, doordien er geen sneeuw lag en men het wild alzoo niet kon volgendat is een groote schade voor vele jagers van beroep. Een droevig ongeluk had dezer dagen by zoo'n jacht plaats. Terwyl een jager bezig was het stuk wild, dat hy ge schoten had, te slachten, werd hy door een anderen jager by ongeluk doodge schoten. Het leven is hier goedkoop, vooreerst bouwt men zyn eigen huis, want hout is er genoeg in de bossóhen, terwyl wy voor brandstoffen niets behoeven, uit te geven; de belasting bedraagt 7 dollars per jaar voor kruidenierswaren en meel hebben wy geld noodig, terwyl ieder zijn eigen brood bakt; varkensvleesch kost 9 h. 10 ct. per pond. Wy kochten deze week de voorbout van een os, zwaar 140 pond, voor 10 ct. het pond. In den winter hebben we steeds versch vleesch, daar dat dan bevroren is en heerlijk smaakt". Wij vestigen de aandacht onzer winkeliers op de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende het oprichten van een Zegel-Spaarkas te dezer stede. Bekend is het toch, dat velen deel nemen aan dusdanige Spaarkassen, die elders zijn gevestigd en waarvan dus de voordeden buiten de gemeente worden genoten. Dit is te voorkomen, door zelf te dezer stede een zoodanige Spaarkas op te richten en wij vertrouwen, dat velen aan deze oproeping gehoor zullen geven, ge dachtig aan de spreuk der Vaderen „Eendracht maakt Macht". Benoemd tot opzichter 2e klasse, afdeeling machine-werkplaatsen der Semarang Joana stoomtram te Seraarang, onze vroeger stadgenoot, de heer J. M. de Vos. In een goed bezette vergadering in het hotel „de Faam" te Zierikzee sprak Donderdagnamiddag de hoer G. Luchtig heid, directeur van het Delftsch Veefonds te Delft over de verzekering van gemest vee. De vergadering werd geleid door den heer C. J. Boogerd te Kerkwerve. Er heerschte levendige gedachten- wisseling en aan het slot der vergadering werd toen raededeeling gedaan dat, raits men en bloc toetrad, de gelegenheid werd gegeven te verzekeren i 50 cent. De heer A. Hollestellelid der Provinciale voor het district Tholen hoppt den 22 Januari den dag te her denken, dat hij vóór 25 jaar voor het eerst tot lid der Staten gekozen werd. Kerkwerve. Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 31 December 1913, 840 personen, tegen 838 op 31 December 1912. Terwyl in andere jaren het aantal geboorten het aantal overledenen in den regel nog al aanmerkelyk overtreft, staan dit jaar tegenover 15 overlydens- gevallen (tamelyk hoog dit jaar) slechts 8 geboorten (pl.m. een derde van andere jaren); zeker Wel een bijzonder heid. Brouwershaven. Naar we vernemen, zal de rederykskamer „Jacob Cats" alhier, op Donderdag 15 en Zaterdag 17 Januari a.s. weer een tooneelvoor stelling geven in de naar de eischen des tijds ingerichte zaal van den heer J. Ringelberg. alhier. Opgevoerd zal worden het beroemde drama „Eerloos" en de klucht „De Buren". Da opvoering zal dezen keer gecosturaeerd plaats hebben en het tooneeldecoratief is netjes opgeknapt, zoodat het wel de moeite waard zal zyn, óón dezer avonden te benutten om de voorstelling by te wonen. 8 Jan. Gisterenavond werd in een daartoe belegde raadsvergadering de heer F. R. van der Wedden, geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente. Na aan komst aan het station 7.30 werd hij door den gemeente-sectretaris naar het stadhuis geleid en vervolgens in de raadzaal toe gesproken door den oudsten wethouder, den heer J. Lopse Hocke, die hem als Burgemeester welkom heette en hem de teekenen zijner waardigheid daarbij over handigde. Z.E.Achtb. verklaarde daarop na dankbetuiging aan H.M. de Koningin en Hare regeering en verder aan allen, die tot zijne benoeming hadden mede gewerkt en tevens voor de woorden hem door den oudsten wethouder toegesproken zijn ambt te aanvaarden met de verzeke ring, dat het steeds zijn streven zou zijn de belangen der gemeente voor te staan en te behartigen. Feestelijkheden hadden er bij deze installatie op verzoek van den Burgemeester niet plaats. De installatie op het stadhuis werd door een talrijk publiek bijgewoond. Kenesse. Op 31 December 1913 be droeg de totale bevolking 659 personen. Coltyosplaat. De bevolking bestond op 31 December 1913 uit 1050 mannen en 1004 vrouwen, of totaal 2054 per sonen. Kats. De bevolking bestond op 31 December 1913 uit 310 mannen en 286 vrouwen, of totaal 596 personen. St.-FUlpsland, 4 Jan- De Nieuwjaars collecte alhier heeft opgebracht f 118. Stavenlsse. Woensdagavond trad alhier voor een betrekkelijk talrijk publiek op de heer dr. Weijerman, om duidelijk te maken, de groote wenschelijkheid en de mogelijkheid van een drinkwaterleiding op het eiland Tholen. Op duidelijke wijze zette spreker alles uiteen. Aan het debat of liever de discussies nam ook deel ds. Kamsteeg, om het groote nut van een dergelijke leiding aan te bevelen. Staande de bijeenkomst teekenden reeds verscheidenen op een verzoekschrift aan den gemeenteraad alhier, met het verzoek de totstandkoming te helpen bevorderen. Op 31 Dec. 1913 woonden in deze gemeente 965 mannen en 942 vrouwen, totaal 1907 inwoners. Volgens den alhier van wege het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel alhier in 1913 (in 152 aftappingen) 838,0 m.M. neerslag, tegen 869,1 m.M. in 1912 (168 aftappiugen) en 636,8 m.M. in 1911 (134 aftappingen). St.-Annaland, 8 Jan. Maandagavond hield de kolenbond „Ons Belang" zijn jaarlyksche vergadering in de herberg van den heer W. Rijnberg. De voorzitter, de heer J. W. Elenbaas, opende de vergadering met een hartelijk welkom toe te roepen aan de leden. Het doet hem groot genoegen te kunnen mededeelen, dat de vereeniging het laatste jaar in bloei is toegenomen. Dat is niet zijn werk, noch dat van zijn medebestuurders, dat is het werk van de leden gezamenlijk. Gaarne brengt hij daarvoor zijn welgemeenden dank. Waren er in 1912 maar 5936 mud steenkolen aangekocht, in 1913 bedroeg dat aantal 7290 mud, een vermeerdering alzoo van 1355 mud. Vriendelijk verzocht hij de aanwezigen om de goede orde in acht te nemen, die bij vorige gelegenheden wel eens te wenschen overliet. Hierna la9 de secretaris de notulen der vorige vergadering voor en deed hij rekening en verantwoording van zijn beheer over 1913. Die rekening, reeds nagezien door de heeren E. J. Gunst en J. Moerland en in orde bevonden, werd evenals de notulen, onveranderd goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen f 6526,62, de totale uitgaven f 6441,38, zoodat het batig saldo f 85,24 bedroeg. Het ledental bedroeg 't vorige jaar 230, nu 231. Nu was aan de orde de verkiezing van een vice-voorzitter en een commis saris. Herkozen werd voor de eerste betrekking de heer J. van Houdt met 56 van de 73 uitgebrachte stemmen; voor de tweede de heer M. Snoep met 54 stemmen. Opnieuw werd het loon van den secretaris bepaald op 1 ct. per mud. Verder werd er besloten om 100 nieuwe balen te koopen, voor welker levering op 12 Januari de briefjes moeten inge diend worden. Om een geregelden gang van zaken te bevorderen, dus om 't belang van de vereeniging, verzocht de voorzitter dringend om in 't vervolg wat vlugger opgave te doen van de benoodigde kolen, wat vlugger voor de centen te zorgen en wat vlugger de kolen af te halen. Op voorstel van het bestuur werd er verder besloten om het loon van de commissarissen te brengen op 1 cent per mud voor hun beiden. Een verzoek van den herbergier P. J. Soeters om op zijn beurt ook de ver gaderingen te mogen hebbenwerd ingewilligd. Twee leden werden aangewezen om dit jaar de rekening na te zien, n.l. de heeren N. Overbeeke en D. de Jonge. Aan het einde van de werkzaamheden gekomen, vraagt de voorzitter, wie er nog iets in 't midden te brengen heeft. De heer A. van der Welle vraagt het woord om den voorzitter en de andere bestuursleden dank te zeggen v. or alto, wat ze in 't belang van „One Belang" gedaan hebben. De voorzitter dankt Van der Welle voor zijn vriendelijke woorden en de leden voor de orde, die er den geheelen avond geheerscht heeft en sluit de ver gadering met den wensch, dat hot alle leden in 1914 moge welgaan. „Is een waterleiding voor 't eiland Tholen mogelijk en wenschelijk?" Ter beantwoording van die vraag was de heer dr. J. W. Jenny Weijerman uit Utrecht hierheen gekomen, in gezelschap van den voorzitter van het comité voor de waterleiding, jhr. Van Vredenburgh en den secretaris der gezondheidscom missie, de heer Avé. Ruim een dertigtal personen bevonden zich in „De Gouden Leeuw", waaronder de burgemeester, de beide wethouders en twee andere leden van den raad. De gestelde vraag kwam vrijwel neer op deze andere„Wat heeft de onder vinding in Zuid-Bevelaud geleerd aan gaande de drinkwaterleiding Want de heer Weijerman kwam bij 't geen hy in het midden bracht telkens terug op Zuid- Beveland. Daar waren de bezwaren tegen de waterleiding in den beginne legio geweest. Er werd b.v. gevreesd, dat de lust om zich aan te sluiten veel te gering zou zijn. En wat is het geval geweest? Op zekeren tijd waren er 1000 aanslui tingen meer dan waarop gerekend was. Niet alle gemeenten zouden er aan deelnemen. Dat is waar geweest, óén van de 25 gemeenten, Borsselen, heeft zich afgezonderd. Maar 't mooie van de zaak is, dat die gemeente later, als het ware met hangende pootjes, is komen vragen om ook nog in het net te worden opgenomen. Daar was een tegenstander in den raad gestorven en vervangen door een voorstander, tengevolge waarvan de voorstanders in de meerderheid kwamen. De hoofdelijke omslag der gemeenten zou er sterk door verhoogd worden, de lasten zouden niet te dragen zijn. Die vrees is alweer ijdel gebreken, men betaalt voor 't water en verder niet. 't Water zou voor de arbeiders te duur zijn, zij zouden er geen gebruik van kunnen maken. De uitkomst heeft be wezen, dat vele arbeiders de kosten wel kunnen en willen dragen. Ook op vele hofsteden wil men van dat water ge diend zijn. Een voordeel van 't bezit van een waterleiding is gelegen in de mogelyk- heid, die er door gesch pen wordt, om een suikerbietenfabriek te stichten. Veel moeite heeft de heer Weijerman zich getroost om bij de hoorders den indruk te vestigen, dat een waterleiding ook voor ons eiland mogelijk is en jhr. Van Vredenburgh heeft het zijne daar ook toe bijgebracht. Een request, dat door den laatste aan geboden werd, om den gemeenteraad te verzoeken mede te werken aan het tot stand komen van een drinkwaterleiding voor het eiland Tholen en daarom de ingediende plannen aan te nemen, ver wierf 23 handteekeningen. Naar men zegt, moeten velen in stemmen met dat verzoek en het request mede onderteekenen. St.-Maartensdtyk, 7 Jan. Hedenavond hield alhier de heer dr. Jenny Weijermans een voor ieder' toegankelijke bespreking in het belang eener drinkwaterleiding voor het eiland Tholen. Op zeer eenvoudige wijze vertelde hij aan zijn hoorders hoe een drinkwater leiding tot stand kan komen, zonder dat de ingezetenen ook maar iets op hun belastingbiljet er voor behoeft in reke ning gebracht te worden. De risico, die er voor de gemeenten in zou schuilen, nam, wat Zuid-Beveland betreft, het Rijk voor zyn rekening en evenzoo zal dat ook voor de Thoolsche waterleiding ge schieden. Op desbetreffende gestelde vragen toonde de heer Weijermans aan het nut, dat er voor iedereen uit voortspruiten kan, zoowel voor den burger als den landbouwer en voor den ondernemer eener industrieele onderneming. Her haaldelijk wees de spreker daar by op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1