ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 Januari 1914. EERSTE BLAD. STRANDVONDERIJ. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ieriRzeesche C o u r a n t A B O N N EM ENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9488. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 uro. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand December 1913 Warmtekracht 5326 caloriën. Gemiddelde lichtkracht 14,72 kaarsen. Aanwijzing klokje Giroud 120 m.M. DE DIRECTIE. RECHTHEBBENDEN op een ijzeren waterkist, een ijzeren stookkast, drie staaldraden, twee houten trapjes, een liertje, een partijtje ijzerwerk, 27 grenen planken, lang van 24 M., 28/4 en 28/5 c.M., een anker en een scheerbalk, lang 2\ Meter, gevischt op de Ooster- Schelde", worden voor de eerste maal opgeroepen, zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzeb, by wien dit strandgoed is aangebraoht. AMERIKA. Woensdag is te New-York brand uitgebroken in een groote huurkazerne, waar talrijke gezinnen woonden. De brand ontstond op de eerste verdieping en breidde zich snel uit, zoodat de be woners van de andere étages niet meer langs de trappen vluchten konden. De ongelukkige bewoners, een honderdtal, moesten gebruik maken van de brand ladders langs de buitenmuren, hetgeen evenwel zeer moeilijk en gevaarlijk was. Vijf mannen en 3 vrouwen zijn verbrand en een 20-tal personen zijn ernstig verwond. De 8portlustige Amerikanen ge nieten thans weer van een nieuw stukje. Dezer dagen zagen de arbeiders, die bij Cristobal aan het Pannamakanaal werk zaam zijn, een jongedame in een zwem pakje, die van plan scheen een bad te gaan nemen in het kanaal. Zij sprong inderdaad in het water en verdween met forsche slagen weldra uit het gezicht. -Spoedig werd bekend, dat deze jonge dame de befaamde Amerikaansche zwem ster Claine Golding uit Brooklijn is, en dat zij voornemens was het Panama kanaal in zijn geheele lengte, van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan, door te zwemmen. Zij wil den tocht in 3 atdeelingen volbrengen. Het eerste stuk tot aan de Gatun-sluizen heeft zij direct, in 4 uur, afgezwommen. De tweede afdeeling loopt van het Gatun-meer naar Gamboa, en de 3e van Gamboa tot den Stillen Oceaan. OOSTENRIJK-HONGARIJË. Praag, 2 Jan. In het station Pilsen is een arbeiderstrein roet een locomotief in botsing gekomen. Er zijn een veertigtal gewonden. ZWITSERLAND. Een schoenmaker van Oostenryksche afkomst, in Annemasse gevestigd, begaf zich Kerstdag met zyn zoon van 14 jaar naar Saint Gervais (Savoye) per trein, waarna ze samen over de westelijke Alpen een tocht op sneeuwschoenen ondernamen. De daartoe noodige stijging was echter lastig, de ski's braken. De knaap viel uitgeput op de sneeuw neer. Toen nam de vader hem op den rug, maar de sneeuw gleed weg onder zijn schreden, hetgeen het voortgaan bijna onmogelijk maakte. Toen hy geen hulp zag, wikkelde hy den jongen in hun twee mantels, na hem ferm gewreven te hebben en legde hem op de sneeuw. Daarna zette de schoenmaker zyn tocht naar een in de nabijheid gelegen plaats voort. Onge lukkigerwijze verdwaalde hy. In een kloof gevallen, bemerkte hy, na onge hoord moeilijke pogingen en ontelbare sneeuwverschuivingen een bergstroom, dien hy volgde en die hem na twintig uur loopens in de sneeuw, Beaufort deed bereiken. Daar, aldus verhaalt de Temps, deed hy met zwakke stem het deerniswaardig verhaal, dat in 't bovenstaande samen is gevat. Terstond werden andere posten van gendarmes gewaarschuwd. Een afdeeling sneeuwschoen-loopers, onder leiding van een luitenant, maakte zich oogenblikke- lyk op weg, maar door een hevigen storm overvallen moesten de mannen afdeinzen. Men heeft geen hoop meer het onge lukkige kind nog levend terug te vinden dit moet onder een dikke sneeuwlaag zyn begraven op een hoogte van ongeveer 3000 M., waar het werd achtergelaten. SPANJE. Madrid, 1 Jan. In geheel Noord-Spanje woeden sneeuwstormen en waait een ijskoude wind. De verbindingen te land zijn op verschillende punten verbroken. RUSLAND. De TYwes-correspondent in St.-Peters- burg seint het volgende over den gezondheidstoestand van den troon opvolger. „Ik zag den tsarewitsj in 't begin van December, nadat ik hem in drie maanden niet gezien had. Hij was verwonderlijk vooruit gegaan. Einde Augustus was hij nog ontzettend lam aan het linkerbeen, dat in beugels was gesnoerd en hij kon niet anders dan een beetje meehinken, als de tsaar hem aan de hand hield. Zyn manier was lusteloos en zijn oogen stonden dof. Maar vier weken geleden zag ik hem met roze wangen loopen zonder eenigen steun, alleen nog maar een beetje trekbeenend. Om te laten zien, hoe goed hij was, ging hij op zijn een ziek been staan eu lichtte het andere op. Ik legde gekscherend mijn hand op zijn schouder en zeide, dat hij spoedig een worstelaar zou zijn. De prins was werkelijk goed aangekomen, en nu in waarheid een kleine man geworden. Ik sprak mijn verwondering uit tegen den dokter en deze zeide: „Wacht nog maar 'n paar weken, en ge zult zien, dat het linkerbeen, dat nu nog wat stijf is, even gemakkelijk te bewegen zal zijn als het andere. Twee dagen later, onder de Fransche les, toen de leeraar zich omdraaide, sprong de tsarewitsj op een schrijftafel en maakte een paar gymnastische toeren, die eindigden met een val. De prins stootte zijn gezond been tegen een hoek van de tafel en schaafde het scheenbeen onder de knie. Maar na twee dagen was hij geheel hersteld. Uit voorzichtigheid bleef hij veertien dagen lang binnenshuis. Het ongeval heeft den jongen in 't geheel niet achteruitgezet. DUITSCHLAm Rönne, (eiland Bornholm in de Oost zee) 2 Jan. Een nieuwe Russische boot tot het leggen van zeemijnen, die in Engeland gebouwd was, is gisterenavond half elf op weg van Middlesborough, naar Libau bij Amager gestrand. De bemanning bestond uit Engelschen en een Russischen officier. Allen gingen in de reddingsboot, doch deze sloeg om en slechts de Russi sche officier en een aspirant-machinist, werden gered. De kapitein en vier man verdronken. Vier lijken zijn reeds aan land gespoeld. Metz, 3 Jan. Om elf uur is in het station Worppy een trein met militaire verlofgangers op een stootblok geloopen. Een passagiersrijtuig en een goederen wagen reden in elkaar. Zeven personen zijn gedood, twaalf zwaar gekwetst, ver- scheidenen licht gewond. De soldaten behoorden tot het 67e en 144e regiment infanterie in Metz. Een inwoner van Berlyn heeft de gemeente een kapitaal van vijf rnillioen Mark geschonken tot oprichting vaneen boschschool voor knapen, die gezond van lichaam en geest zijn. Onderwijs zal voornamelijk gegeven worden in de moderne talen en natuurwetenschappen. Zoo mogelijk zullen de knapen den ge- heelen dag in de buitenlucht verkeeren. Het voedsel zal eenvoudig zijn. Alcohol, caffeine en andere voor de jeugd schade lijke genotmiddelen mogen niet verstrekt worden. De milde gever wenscht verder, dat de knapen onder leiding van hun onderwijzers groote voetreizen zullen doen, om op die wijze hun vaderland te leeren kennen. De school zal in een boschrijke streek, en wel in de nabijheid van Lanke, opgericht worden. Het spreekt vanzelf, dat Jde Berlijnsche magistraat de gift dankbaar aanvaard heeft. RELGIË. De Gentsche sociaal-democratie heeft aan haar talrijke bedrijven, die onder den naam „Vooruit" met aanzienlijk kapitaal werken, een nieuw toegevoegd oeu katoenspinnerij» De kosten van aanleg der fabriek beloopen meer dan een kwart rnillioen gulden, waarvoor de fabriek dan ook volgens de nieuwste methode is ingericht. Men is voornemens 5 k 6 percent hooger loon te betalen dan op andere fabrieken en den arbeidsduur met uur per dag te verkorten. Zeker is de ondernemingsgeest van den leider van „Vooruit", Anseele, lofwaardig. Maar reeds meer dan één der daar werkzame arbeiders is tot de erkenning gekomen, dat de bedrijven van „Vooruit" niet zoo heel veel van de kapitalistische verschillen en dat het hun evenzeer om een batig slot te doen is als de laatste. Een nieuw recept om tot een batig slot te komen, hebben de socialisten nog niet gevonden en daarom zijn zij wel genoodzaakt aan hun arbeiders dozelfde eischen te stellen als de „kapitalistische uitbuiters", zegt de Köln. Zeitung. Zicrlkzoo, 5 Jan. Door Z.Exc. den Minister van Financiën is, met ingang van 1 Januari j.l., de heer W. van Splunder alhier benoemd tot rijksklerk 3e klasse, ten kantore van de registratie en domeinen alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot opziener 3e klasse bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen de heer A. Verraaat, schipper eerste klasse by de visscherijpolitie De miliciens der lichting 1913 van de brigade grenadiers en jagers en de brigades infanterie, sedert 16 Jan 1913 onafgebroken onder de wapenen, worden 31 Jan. a.s. in het genot van groot verlof gesteld. Vorige week vergaderde in 't „Huis vau Nassau" de Schietvereeuiging „Prins Frederik Hendrik" (onderafdeeling van Volksweerbaarheid), onder leiding van haar voorzitter, den heer J. M. Uijl. In zijn openingswoord riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe, en wekte de nieuwe leden op om zich flink te oefenen, opdat, als de Koningin ons eens noodig had, zij goede schutters en flinke turners zouden zijn, geschikt om in korten tijd voor de hun toegedachte taak te worden opgeleid. Uit het verslag vaD den secretaris, den heer G. M. Bij de Vate, bleek, dat de vereeniging met succes een onderlingen wedstrijd had gehouden, een insulairen en een provincialen wedstrijd had be zocht, waardoor het vaandel met zeer waardevolle prijzen was versierd ge worden, o. a. een zeer fraaie verguld zilveren eerekruis, uitgeloofd door ons Tweede Kamerlid Mr. Patijn en een zilveren reuzen-medaille van den be kenden zaadteler, den heer Hobbel, terwijl verschillende leden .geld, prijzen en kunstvoorwerpen behaalden, ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid gedu rende de wedstrijden. De aan de vereeniging door de burgery geschonken wisselbeker werd dit jaar ten tweeden male gewonnen door de Scherp- schuttersvereeniging te St.-Annaland. Verder herinnerde de secretaris aan de groep, die de vereeniging vertegen woordigde in den historischen optocht, die, ofschoon niet genoemd in de bladen, blijkbaar een goeden indruk heeft ge maakt, althans zij is voor de vereeniging een prachtige reclame geweest. Alsnu werd overgegaan tot de ballo tage van een 5-tal nieuwe leden, die met algemeene stemmen werden aan genomen. De voorzitter werd aangewezen de vereeniging te vertegenwoordigen op de vergadering van den technischen Schietbond. In de plaats van den heer W. Joppe, die bedankt had als bestuurlid, werd ge kozen de heer J. Bienefelt, terwijl de heer Bij de Vate als bestuurslid werd herkozen. Nadat nog verschillende huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd deze zeer geanimeerde vergadering door den voor zitter gesloten. De heer J. van Beveren, directeur van het Huis van Bewaring alhier, tevens Strafgevangenis, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Ondergeteekenden komen hunne medeburgers, ingezetenen van Zierikzee, vragen, mede te werken tot de oprichting van een afdeeling Zierikzee van den Algemeen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht". De Vredesbeweging is niet nieuw zy heeft echter in de laatste tien h twintig jaren een ongekende vlucht genomen. Ons vaderland is om ver scheidene redenen meer dan eenig ander land daarin betrokken. De Vredesconfe rentie van 1899 en 1907, de vestiging van het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage, de vele aldaar gewezen vonnissen, de opening van het Vredes paleis in Augustus 1.1., voorafgegaan door het 20ste Wereldcongres voor den Vrede en gevolgd door de 13e bijeen komst der Interparlementaire Unie zijn zoovele uitwendige kenteekenen van de aan Nederland aangewezen taak. Niet minder sterk spreekt het buiten gewoon belang van Nederland bij het behoud van den vrede wegens zyn betrekkelijke kleinheid en zwakheid, wegens zijn geographische ligging te midden van wedijverende grootmachten. Gelukkig heeft het Nederlandsche volk dit reeds lang begrepen en in 1871 den Algemeenen Nederlandschen Vrede bond gesticht, die na de vereeniging metjden Vrouwenbond ter internationale Ontwapening in 1899 den schoonen en veelbeteekenden naam van „Vrede door Recht" heeft aangenomen. Het hoofd bestuur heeft van den beginne aan, maar inzonderheid sinds 1912, een krachtige propaganda gevoerd tot ver breiding van zyn beginselen en tot vermenigvuldiging van het aantal leden van den Bond. Zyn Orgaan, in den vorm van een Maandschrift, is in 1913 belangryk uit gebreid en getuigt van toenemenden vooruitgang. Vele honderden zyn toegetreden uit alle kringen der maatschappy. Inderdaad biedt de bond ruimte voor uiteenloopende opvattingen omtrent de middelen tot bereiking van het gemeenschappelijke doel. Voortdurend werden nieuwe afdee- lingen opgerichtin Zeeland bestaat reeds een afdeeling te Middelburg, terwyl ook te Goes en te Hulst zeer spoedig afdeelingen zullen tot stand komen. Ondergeteekenden meenen, dat ook onze plaats van inwoning niet mag achterblijven. Daarom komen zij thans aan de inge zetenen. van Zierikzee vragen, hun sympathie met het streven van den Bond uit te spreken, opdat ook Zierikzee blyk geve niet onverschillig te zijn voor de Vredesheweging, één der merkwaar digste teekenen des tyds, en voor aaneensluiting ter bevordering van dit edel en heilzaam streven. Geldelijke offers zyn niet of nauwelijks noodig. Evenmin worden drukke werk zaamheden of veelvuldige vergaderingen vereischt. Het komt er slechts op aan, kleur te bekennen, openlijk te getuigen voor een nobele zaak en aldus anderen op te wekken het goede voorbeeld te volgen en de kracht en den invloed der beweging te versterken. Ondergeteekenden verzoeken u daarom na afloop der Nutslezing van mevr. De Jong van Beek en DonkKluyver op Vrijdagavond 9 Januari over sDe tegen woordige Vredesbeweging" een kort oogenhlik byeen te willen blijven tot oprichting van een afdeeling Zierikzee van „Vrede door Recht", of indien u deze bijeenkomst niet mocht kunnen bywonen, aan één der ondergeteekenden een bewijs van instemming te zenden. Zierikzee, 5 Januari 1914. Mr. D. VAN DER VLIET. Mr. S. R. BAKKER. J. A. DE BRUYNE. Ds. J. GOUVERNEUR. Ds. J. H. DE ROODE. C. R. MEIBERGEN. Mr. H. PLEYTE. Aan den bekenden uitgever, den heer C. A. J. van Dishoeck te Bus- sum, die op den lsten Januari 1914 het voor hem en de zijnen iioogat be- elangrijk feit herdacht, dat hij een vijf-en-twintig jaar geleden zich aan den boekhandel wijdde, werd in de Vlaamsche Gazet van Brussel in een hoofdartikel warme lof toegezwaaid voor hetgeen hij als uitgever van tal van Vlaamsche werken ten gunste van de Vlaamsche beweging gedaan heeft. Hij wordt in dat artikel genoemd een vriend der Vlamingen, die met al de Vlaamsche letterkundigen, voor wie hij werken uit geeft, op den vriendschappelijksten voet leeft. „Van zulk wonder gewaagt de Duizend en Een Nacht niet". „Gij moet hem zien floreeren, als hij „naar Vlaanderen komt afgezakt om te „kongressen of de een of andere groot heid mee te helpen vieren. Hij is dan „de kameraad van de heele Vlaamsche „litteratuur, en geeft zich voor haar niet „ten onder, hoe veeleischend de officiëele „en vooral de niet officiëele nummers „van de feestprogramma's ook mogen zijn. „Hij is dan de onvergankelijke jeugd, „en er is al meer dan eens op gewed, „dat hij onder zijn stamvaderen stellig „een onvervalschten Vlaming telt. „In elk geval is Van Dishoeck toch al „zoover Vlaming, dat hij, naar aanleiding „van zijn vele uitgaven van Vlaamsche „werken, al doen zeggen heeft, ik meen „door H. J. Stratemeijer in de Avondpost „dat Bussum de hoofdstad van Vlaan deren is". Tal van Vlaamsche schrijvers hebben het als hun plicht beschouwd om hun uitgever bij deze gelegenheid hun oprechte gelukwenschon aan te bieden. Gezamenlijk hebben zij hem een huide adres gezonden, smaakvol op perkament gedrukt, en mooi ingebonden door de Firma J. E. Buschmauer te Antwerpen. In dit adres lezen wij o. m. het volgende „De betrekkingen, die tussclien u en „ons ontstonden, hadden een hooger „karakter dan de gewone zakelijke onder handelingen tussclien schrijvers en uit- „gever. Gij hebt machtig bijgedragen tot „de ruimere verspreiding van de Vlaam sche letterkunde in Nederland, en dat „erkennen wij in dankbare eensgezind heid. „Ook door uw streven om aan het „moderne boek een aesthetisch uitzicht „in volle harmonie met zijn inhoud te „geven, onderscheidt gij u eervol onder „vakgenooten en verdient gij de hulde „van alle boekenvrienden". Het hoofdartikel is een doorloopeude hulde aan onzen verdienstelijken land genoot G. A. J. van Dishoek, voor het geen hij gedurende een kwart eeuw in zijn beroep als uitgever gepresteerd heeft. Wij wenschen hem met zijn jubileum en met die hulde geluk. Noordgouwe. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Januari j.l. 816 personen, togen 851 een jaar te voren. Haamstede. In de omgeving van den vuurtoren van Wester-Schouwen had Vrijdagnamiddag een droevig ongeluk plaats. Terwyl het driejarig zoontje van den arbeider V. aan het sppl°n was, schijnt het in een onbewaakt «ogenblik te water zyn geraakt en is verdronken. De deelneming met dit droevig ongeval is groot. Nienwerkerk. De bevolking dezer gemeente telde op den 31en December 1913 872 mannen en 850 vrouwen. Totaal dus 1722 inwoners. Het aantal inwoners is dus vermeerderd met 43 mannen en vrouwen. In het afgeloopen jaar werden 18 huwelijken gesloten. Bruinisse. De Nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente f 204,76 opgebracht. St.-Filipsland, 4 Jan. De heer W. C. van Nieuwenhuijzen, sedert tal van jaren wethouder alhier, heeft als zoo danig zyn ontslagaanvrage ingediend. Door de schippersvereniging alhier is tot het gemeentebestuur een aanvrage gericht om een betere ligplaats voor de ledige schepen, die tijdens het winterseizoen hier geankerd leggen. Op het rekwest der verschillende pachters van domeingrond in den Prins Hendrikpolder, om vermindering van pacht in verband met den slechten oogst in 1913 is afwijzend beschikt. In de op 30 Dec. j.l. gehouden vergadering van de afdeeling St.-Filips land der schippersvereniging „Schutte-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1