ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 2 Januari 1914. islisi TWEEDE BLAD. REC L A M E S. mmmmsern mmmï NIEUWSTIJDINGEN. Z ierikzeesche C o u r a n t). A B O N N E M E IV T. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 oent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9487. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur a A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 18 regel» 80 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddaga uiterlyk 2 ur». 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. ^'kÓhTIËdTi hTl OF VafitE K W J (I XESÏÈ.LS ,Tt B U H C AMERIKA. Maandagmiddag heeft te New-York een oDbekend gebleven misdadiger een zeldzaam staaltje van brutaliteit getoond. Ongeveer 11 uur 's morgens zag men in Pitt-street twee personen, één hunner duwde een handkar, waarop een koffer was geplaatst, welke met touwen aan de kar vastgebonden was. Zy hielden stil by een hoek, waar een druk verkeer heerschte en tilden den koffer op den grond. Degene, die de kar geduwd had, werd door den ander betaald en nadat eerstgenoemde zich verwyderd had riep de achtergeblevene een zestien jarigen knaap, gaf hem een paar geld stukken en vroeg hem even op den koffer te passen, hy zou onmiddellyk terugkeeren. Hierop verwijderde de man zich in de grootste kalmte. Na een uur gewacht te hebben, werd de knaap ongeduldig en waarschuwde een politie agent. Deze opende den koffer en tot zijn ontzetting zag hy het doode lichaam van een man, wiens knieën tot de kin waren opgetrokken, terwyl de handen om de beenen geslagen waren, in den koffer liggen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de doode man geworgd was. Men heeft nog niet kunnen vaststellen wie de vermoorde is, maar de politie veronderstelt, dat hy in een twist in de beruchte East Side werd gedood. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Dec. De politie heeft een bende rywieldieven in handen gekregen. Zooals reeds gemeld is ontsnapte een zekere De Boer, die van rywiel-diefstal verdacht werd, uit den celwagen, waar mede hy naar het huis van bewaring werd overgebracht. Ijverig werd door de politie naar hem gezocht, doch 't mocht niet gelukken hem te vinden. In het begin dezer week werd aan een paar rechercheurs medegedeeld, dat de gezochte zich bevinden zou in een bovenhuis van een perceel in de Cornelis Antoniszstraat. De inspecteur van het bureau in de 5de sectie aan de Stad houderskade, de heer G. J. F. van Gorkura, begaf zich met eenige manne tjes naar de aangeduide woning om den man te knippen. Hy was er evenwel niet. Men was echter terecht gekomen in het huis van een ander verdacht individu, die zeer ontstelde, toen^hy ineens zooveel politie in huis kreeg. Men ontdekte in de kamer van den man verschillende fietsen, vermoedelyk wel van diefstal alkomstig. De bewoner, diens naam met een V. begint en de vrouw, waarmede hy samenleeft, konden de herkomst der rywielen niet opgeven, waarom zy gearresteerd werden. Onder persoonlijke leiding van den commissaris der sectie, den heer A. F. Tjassens Keiser, werd nu een onderzoek ingesteld. De aangehoudene V. viel door de mand en vertelde verschillende fietsen verkocht te hebben aan zekeren rijwielhandelaar H. in de Alb. Cuypstraat. Daar werd een iDval gedaan, met hét resultaat, dat negen fietsen in beslag genomen werden. Met de rywielen, die by V. in huis ge vonden waren, kwamen er 14 op het bureau. Verschillende personen, die dezer dagen en vroeger aangifte van rywiel- diefstal gedaan hadden, werden op het politie-burean ontboden. Sommigen dachten hunne fietsen aan versohillende kenteekenen te herkennen, maar telkens hoorde men b.v. den uitroep: Neen, 't is myn rywiel toch niet, want. de voorvork of het zadel is anders! Wat bleek nul De dieven zetten de wielen van de eene gestolen fiets aan de andere, of verwisselden verschillende onderdeeleu. Na lang gezoek herkenden zij ten langen leste hunne eigendommen. 't Bleek, dat H. uit de Albert Cuyp straat de heler der fietsen is. Gisteren werd nog een zekere S. ge arresteerd, die ook in 't complot was en de fietsen by H. bracht. Er werd door de dieven vlug „ge werkt". 't Kwam o. a. uit, dat een fiets, welke 's avonds te half acht op de Rozengracht gestolen was, te 10} uur dienzelfden avond in den winkel van H. stond met andere wielen en zadel, dus voor den eigenaar op het eerste gezicht vrijwel onherkenbaar. De politie heeft, thans een goede vangst gedaan. De vrouw, waarmede V. samenleefde, is weer op vrye voeten gesteld. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 2 Jan. Practische wand- kalenders werden ons toegezonden door de Stoomververij en Chemische Was- scherij „De Regenboog" te Tilburg, waarvan de heer Joh.s den Boer, St.- Domusstraat alhier, een depot heeft, en door W. H. Muller Co., Batavierlijn RotterdamLonden Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter heeft de regenval in December j.l. 63,8 m.M. bedragen. De regenval over het afgeloopon jaar was 723,4 m.M., tegen 875,8 m.M. in 1912. Schouwen, 27 Dec. Wanneer de dag vorstin slechts spaarzaam met een stralen bundel ons verkwikt als in deze sombere dagen, dan is 't weldadig voor het godsdienstig gestemd gemoed in 't grijze bedehuis het aloude Kerst-evangelie te hooren verkondigen, dat daar een „Licht der Lichten is opgegaan". Hoe vel en zijn ook than 8 weder met mij opgegaan door de gierende stormen in de natuur naar de zoete rust in het Godshuis, door den striemenden wind naar de verkondiging van den Vredevorst uit Bethlehems stal En 's avonds als de diamanten sterren aan het ongemeten firmament ons toe- flonkerden, hoe groot God wel was en hoe nietig klein de sterveling, dan klonken daar door de verlichte boog vensters der heiligdommen van ons hervormden de reine jubelklanken der jeugd, geschaard om den frisch-groenen Kerstboom vol licht, zooals Hij een Licht is, voor Wien ook onze knie zich met de herders buigt. Gij blijde jeugd, zingt voort en beoefent don vrede op aardevolgt Hem dan na, die het land rondging, goed doende zonder aan zien des persoons, en ons leerde zacht moedig te zijn en nederig van hart. Ouwerkerk. Een commissie, bestaande uit ingezetenen dezer gemeente, is bezig om een orgel in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gera. geplaatst te krijgen. In enkele weken tyds is in de ge meente zelve reeds een bedrag van ongeveer duizend gulden bijeengebracht. Men zal thans trachten 't ontbrekende van elders door giften van particulieren te verkrijgen. Men heeft goede hoop daarin te zullen slagen. BrolD I»»e. Dinsdagavond gaf de muziek vereniging „Excelsior", dir. de heer Joh. F. A. Theewisin de conferentie kamer, eene uitvoering, die, zooals men dit van deze vereeniging gewoon is, uitstekend van stapel liep. Zoowel de nummers door het corps gespeeld, als die voor strijkorkest, uitgevoerd door een tweetal jonge dames en een tweetal heeren, 'onder leiding en met mede werking van den directeur, werden met genoegen gehoord. Opgevoerd werd „Het testament uit Amerika", oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven, door A. Ruysch. De dames en heeren, die hierin optraden, kweten zich uitstekend van hun taak zoodat de talrijke aanwezigen met spanning den loop van het stuk volgden. Een geanimeerd bal besloot den ge noeglijken avond. Anna-Jacobapolder, 1 Jan. Alhier is een kind van den zolder gevallen. De. onmiddellijk ingeroepefa geneeskundige hulp constateerde her nschudding. St.-Annaland, 29 Dec. Ze had wat vroeger het bed verlaten dan haar echt genoot. Toen zy opstond, had hy zich nog eens omgekeerd en was weer in geslapen. Spoedig was de kachel aan gemaakt en het water voor de koffie gekookt. Nog een poos en de lekkere geur der koffie verspreidde zich door het kleine vertrek. Toen haastte ze zich om manlief, die blijkbaar weer ontwaakt was, te tracteeren op een kopje van het geurige vocht, terwijl ze hem schertsend toevoegde: „Wat heeft zoo'n raan toch een leventje. Als ik al een tydlang in de weer ben, ligt hy nog te ronken. En staat hy ten laatste op, dan staat de kachel te branden". Tegen die redeneering weet hij werke lijk niet veel in te brengen, doch daar schiet hem te binnen, dat hy sedert een paar weken pensioentrekker is, en blyde wat gevonden te hebben, voert hy haar tegen, met veel nadruk op het eerste woord: „Ik geef je elke week twee gulden pensioen!" Ja, wel geeft hij het haar. Bij zyn dood gaat het immers voor haar verloren St.-Maartensdijk, 31 Dec. Gisteravond gaf de jonge tooneelvereeniging „Vondel" hier hare eerste opvoering. De zaal van mej. Polderman was goed gevuld. Ten tooneele werd gevoerd „Pierre de Galei boef" of „De Onschuldig Veroordeelde", drama in 5 bedrijven, door E. S. Gulp. Voor de meer ouderen alhier is dit stuk geen onbekende. En ook heden nog vermochten de leden van „Vondel" door hun spel de aandacht van het publiek te boeien. Zooals één der leden bij de opening terecht opmerkte, behoort men in zijn oordeel over het spel er rekening mede te houden, dat hier slechts een liefhebberij-tooneelvereeniging voor het voetlicht treedt, en dat zij nog pas als jonge kracht op de planken komt. Dit in aanmerking genomen kunnen wij met gerustheid constateeren, dat „Vondel" met zijn eerste proeve niet ongelukkig is geweest, al viel er ook verscheidenheid van gave waar te nemen. Het nastukje „Op het politiebureau", kluchtspel in één bedrijf, door W. G. Reddingius, viel ook zeer in den smaak van het publiek. Riep de voorzitter der Vereeniging in zijn sluiting8woord het opgekomen pu bliek een tot weerziens toe, ook de lief hebbers van eens een aantrekkelijk avondje zullen in gedachten dezen wensch van den voorzitter hebben herhaald. Na afloop der opvoering brachten velen der opgekomenen nog eenige uurtjes gezelliig door, dan, of toe te zien naar de dans- lustige paartjes, dan wel zelve daaraan deel te nemen. Oud-Yossemeer. De heer Huygens Janvier van Bergen-op-Zoom heeft in twee opeenvolgende avonden alhier met zijn cinema een voorstelling gegeven; den eersten avond was er zeer druk bezoek, den tweeden avond minder. Naar men ons van betrouwbare zyde mededeelde, was het een lust de beelden op het doek geworpen, te volgen. Een ruime opkomst was ten volle verdiend. Tholen, 29 Dec. Het Waterleiding- Comité voor het eiland Tholen heeft tegen Maandag 12 Januari te Sint- Maartensdyk een vergadering belegd, waartoe verschillende autoriteiten zyn uitgenoodigd, die zich bereid hebben verklaard nadere mededeelingen te doen in het belang der zaak. Zoo rekent het Comité op de komst van den heer directeur van het Technisch Bureau voor Drinkwatervoorziening, den heer Van Oldenborghdie namens de regeering het plan onderzocht, en van den voorzitter der Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening, den heer dr. Bos, beiden van 's Gravenhage, en vermoedelyk heeren leden van Gedep. Staten van Zeeland en inspecteurs der volksgezondheid. Bovendien zal de technische adviseur, de heer ingenieur Halbertsraa nog gaarne inlichtingen geven, aan wie over het plan nog vragen heeft te doen. RECHTZAKEN. Door het O. M. bij den Hoogen Raad werd conclusie genomen in de zaak van L. F. D., winkelier te Vlissingenen hoofdagent van de N. V. do Tijdgeest te Rotterdam in cassatie tegen een vonnis van de rechtbank te Middelburg waarbij hij met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter aldaar is veroordeeld tot f 50 boete of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Loterij wet. Door den proc.-gen., mr. Tak, werd verwerping van liet beroep geconcludeerd. In zijn Maandag uitgesproken arrest, in een zaak betreffende eedsweigering' heeft de Hooge Raad, naar de N, R. C. meldt, uitgemaakt, dat art. 161 straf vordering, hetwelk een regeling inhoudt, alleen passende voor hen, die tot een kerkgenootschap behooren, niet veroorlooft voor hem, die daartoe niet behoort, een met bedreiging van straf af te dwingen verplichting tot eedsaflegging aan te Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Kérkwerre. By de op Zaterdag j.l. door de Landbouwvereeniging „A. B." gehouden aanbesteding van kunstmest en krachtvoer is als volgt gegund: Super, f 1,99J. KostenseChili, f 12,44, W. en J. C. Ribbens; Grond- notenmeel, f 10,55, I. J. van der Have. Haver, Kalk en Kaïniet werden niet gegund. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Januari 1914. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure en 's avonds zes ure, ds. SybAwa. Donderdag 8 Jan. 's Avonds half zeven ure, ds. Sybesma, iu 't lokaal te Schuddebeurs. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse 's nam. twee ure, Leeskerk 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeentie, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Maandagavond half zeven ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. v. d. Griend van Dreischor. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Geen opgaaf ontvangen. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst. Noordwelle. Herv. Herv. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Geen opgaaf ontvangen. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma (bev. van ouderl. en diakon). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Mejjer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur (bev. kerkeraadsleden). Protestantenbond, 's Voorm. tien ure, ds. De Roode van Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgonwe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen van Renesse. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend (bev. van ouderlingen en diaken). Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Jongh van Zierikzee. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst's nam. twee ure, ds. v. d, Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure,'s nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda; 's nam. twee ure, Geen dienBt. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure. 's nam. t.wee ure ez 's avonds half zes ure, ds. Staal. Sirjansland. Geen opgaaf ontvangen. Bralnisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Waardenburg; 'snam. twee ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en '8 avonds vijf ure, ds. Taal, Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Makkenze. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en '8 avonds vjjf ure, Gewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst; nam. twee ure, ds. Loran. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Loran's nam. twee ure, ds. Lans (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lan- ting; 's nara. twee ure, Leeskerk; 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. St.-Muurtensdyk. Herv. Kerk. '«Voorm. half tien ure, ds. Den Oudsten (bev. van ouderlingen en diakenen)'s nam. twee ure, idem. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, de heer De Graaff'savonds zes ure, Leeskerk. Ond-Vossemeer. Ilerv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Van Asch. Geref. Kerk. 's Voorm half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Brujjn's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpeiiisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Steenbeek (bev. van ouderlingen en diakenen)'s nam. twee ure, idem (Doopsbe- diening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Aunaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lans's nam. twee ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. RUks-VoorlichtiDg*(lienst der Nijverheid. Het schijnt wenschelyk, de aandacht van belanghebbende lezers te vestigen, op de nieuwe instelling, welke, sinds kort van rijkswege in h^t leven geroepen, tot taak heeft, het verstrekken van voorlichting en advies op technisch en economisch gebied, in zoover dit de nijverheid raakt. Op de eerste plaats wordt hiermede beoogd de klein-n ij veren voor te lichten by den overgang tot het gebruik van krachts- en arbeids-werktuigenby de verbetering hunner werkwijze, het op zetten van een nieuw bedrijf, enz. In al dergelijke gevallen kunnen zy zich, hetzy mondeling, hetzy schriftelijk, wen den om raad en voorlichting, tot den nijverheidsconsulent, tot wiens ambts gebied zy behooren. Yereenigingen van nij veren, die ge- meenschappelyken aankoop van grond stoffen, gemeenschappelijke productie, en of, gemeenschappelyken afzet van pro ducten beoogen, kunnen mede de medewerking van den nyverheids- consulent inroepen. Niet alleen de klein-nyveren, doch ook zy die fabriekmatig produceeren, kunnen in vele gevallen gebruik maken van den voorlichtingsdienst der nyver heid o. ra. bij de k^uze van drijfkracht, aanschaffing van nieuwe machines, verbetering der organisatie van hun bedrijf, vermindering der productiekosten, en afzet naar het buitenland. Technische moeilijkheden in het bedryf zullen soms, door bespreking met den consulent op zyn bureau, of na onderzoek ter plaatse van het bedryf, kunnen worden opgelost, of althans den weg tot oplossing der moeilijkheid of ter verbetering kunnen worden aangegeven. In zoover dit, in verband met inkomende aanvragen, wenschelyk blykt, brengt de nyverheidsconsulent de aanvragers in verbinding met andere Rijksdiensten als de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nyverheid en Handel, het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, het Proefstation voor de Leder-Industrie te Waalwijk, het Rijksbureau tot onderzoek van handels waren te Leiden en het Nyverheids- labatorium te Delft, dat in wording is. De voorlichting van den nyverheids consulent geschiedt kosteloos. Belang hebbenden hebben zich, indien hun bedryf gevestigd is in een der provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, en dat gedeelte van Gelderland, dat gelegen is ten Zuiden van de spoorlijn EmmerikUtrecht, te wenden tot den heer F. C. Kiat, werktuigkundig ingenieur, nyverheidsconsulent te 's-Gravenhage. Voor het overige gedeelte van Gelder land, Overysel, Drenthe, Friesland en Groningen is als nyverheidsconsulent aangewezen de heer H. Steketee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5