ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 Januari 1914. van KACHELS Opruiming HAAIJER - Tholen. V TWEEDE BLAD. RECLAMES. met 10% korting. NIEUWSTIJDINGEN. Spoorwegramp. Brieven uit de Hofstad. Z lerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9486. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAMKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. ets. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 8 ura. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. AMERIKA. Kapitein Beuson, die in Juni 1.1. met zijn viermastsckoener „El Dorado" in de Stille Zuidzee schipbreuk leed, kwam Maandag met de matrozen Drinkwater en Simonean, die met hem gered werden, te San Francisco aan. De geschiedenis van hun avonturen na de schipbreuk is zeer romantisch. De „El Dorado", welks dek gelijk met de wateroppervlakte stond, werd na een hevigen storm tusschen Chili en het Ooster-eiland door de be manning verlaten. Elf personen begaven zich in een goed geproviandeerde red dingsboot naar dat eiland en bereikten het, na gedurende elf dagen veel te hebben geleden. Zij schijnen dadelyk goede vrienden te zijn geworden met de Maleische bevolking van het vulkanisch eiland. Acht van de zeelieden werden verliefd op donkerkleurige schoonen en trouwden met veel plechtigheden. Volgens kapitein Beuson was de bevolking zeer gastvrij en behandelde hem en de andere schipbreukelingen met veel goedheid. Hij bleef 101 dagen op het eiland, maar toen verlangde hij naar de beschaafde wereld terug en trachtte Papeete, op ruim 800 uren gaans afstand, in een reddingsboot te bereiken. De acht ge huwden wilden niet bij hun vrouwen vandaan, en zoo ging Beuson met Drink water en Simonian den 5den Septemher onder zeil. Na een reis van 500 uur gaans bereikten zij Magua Reva, van waar zij twee maanden later Tahitie be reikten. Vandaar namen zij plaats op een passagiersboot naar San Francisco. ITALIË. Het inwendige van de Sint-Pieter te Rome wordt verfraaid. De zuilen worden bedekt met een laag kostbaar marmer, evenals de andere deelen van het gebouw, die zulk een bedekking nog misten. De paus heeft hiervoor 900.000 lire gegeven: kardinaal Rampolla legateerde 500.000 lire en een ibzameling onder Katholieken bracht daarvoor 1.500.000 lire op. RUSLAND. Beilis, de beschuldigde uit het moord proces te Kief, heeft een contract met een Amerikaanschen uitgever geteekend voor het afstaan van zijn aanteekeningen en het verhaal zijner lotgevallen gedu rende zijn tweejarige gevangenschap Beilis heeft zy'n plan om naar Canada te gaan, opgegeven en is voornemens naar Palestina te gaan, waar de Parijsche baron Rothschild hem een geheel inge richte bouwhoeve heeft ten geschenke gegeven. ENGELAND. De zachte temperatuur in Engeland, gedurende de Kerstdagen, heeft plotseling plaats mooten maken voor sneeuw stormen en hagelbuien. Uit alle deelen des lands komen berichten van geleden schade, terwijl op zee verschillende schepen in nood verkeerd hebben.Vrijdag nacht woedde een hevige storm boven Liverpool en omstreken. Acht matrozen van een kanonneerboot, welke op de rivier gemeerd lag, waren met een boot vertrokken om brieven te posten. Na twee uren tegen de golven geworsteld te hebben en menig angstig oogenblik te hebben doorstaan, moesten zjj met de boot half vol water terugkeeren. De passagiers van het stoomschip „Mona" hebben eenigen tyd in levensgevaar verkeerd, doordat de machines van het schip nabij Southend onklaar werden Men kon het schip echter in veiligheid naar Sheerness sleepen. In verschillende gedeelten van Enge land is veel sneeuw gevallen en is het plotseling volop winter geworden. FRANKRIJK. Partys, 28 Dec. Uit New-York wordt aan de bladen geseind: Een aantal dieven slaagden er in zich meester te maken van een sleepboot, die een met tien waggons koopwaren geladen vrachtschuit op sleeptouw had. Zij lieten de sleepboot zinken, na de koopwaren te hebben uitgeladen. De roovers, van wie in bovenstaande telegram sprake is, moeteD, naar later jemeld wordt, de Hudson-rivier |van Eloboken naar Manhattan in een sleep boot, die zij eerst hadden gestolen, overgestoken zijn. Door de duisternis begunstigd, hebben zij de vrachtschuit met touwen aan hun sleepboot bevestigd en naar Staten-Island gebracht. Daar aangekomen, werden de goederen, terwijl er een ware storm woedde, uit de schuit in de sleepboot overgeladen, waarna de schuit werd los gesneden. Door denjstorm kwam de stuurlooze schuit met ver schillende kleinere booten in de haven aanvaring, aldus nog al wat schade veroorzakend. De dieven voeren met de sleepboot naar Hoboken terug, losten daar in alle kalmte de goederen, en brachten de boot voor hun vertrek tot zinken. In verband met dezen brutalen roof, zyn vier personen gearresteerd, maar tot dusverre is nog geen spoor van de ver miste goederen gevonden. DUIT8CHLAND. In het dorpje Oberstenfeld in Württem- berg heeft op Kerstavond een ver schrikkelijke moordaanslag plaats gehad 's Nachts tusschen 3 en 4 uur kwam de landbouwer Kimmerlen, die van zyn vrouw gescheiden leeft, uit Beilstein naar Oberstenfeld en droDg de woning binnen van zyn schoonvader, waar zyn vrouw verblyf hield. Hy overviel den slapenden man en sloeg hem met een hamer zóó hard op het hoofd, dat de steel van den hamer afbrak en de oude man het bewustzijn verloor. Daarna begaf by zich naar de kamer waar zyn vrouw te bed lag. Hy bracht haar een levensgevaarlijken steek in het onder lijf toe. Daar zyn beide kinderen door het gegil der moeder wakker geworden waren en begonnen te schreien, verliet de moordenaar het huis. Hy begaf zich toen naar de woning van zyn zwager, een 5 minuten verder. Deze zwager trachtte met zyn vrouw te vluchten en aan de handen van den dolleman te ontkomen. Maar Kimmerlen vuurde met een geweer op hen, zoodat zyn zwager een lading schroot in den rug kreeg en levensgevaarlijk gewond neerstortte. Ook de vrouw werd door een schot gekwetst. Door het rumoer waren inmiddels de boeren uit hun huizen gekomen om te zien wat er gaande was. Sommigen trachtten den moorde naar te grijpen, doch dat bekwam hun slechtKimmerlen vuurde links en rechts, totdat hy al zyn patronen ver schoten had. In het geheel heeft hy acht personen zwaar en vyf licht ge kwetst. Kimmerlen had de vlucht genomen naar Beilstein. Thuisgekomen zeide hy tegen zyn troer, dat hy naar het dorps café ging. Als iemand voor hem uit Oberstenfeld mocht komen, moest hy de menschen maar naar dit café sturen Vroeg in <ien morgen kwam de veld wachter er Kimmerlen's broer begaf zich met hem naar de gelagkamer. De moordenaar mikte met zyn geweer op den veldwachter, toen deze binnenkwam, maar zyn broer ging voor het geweer staan, waarop Kimmerlen het wapen zakken liet en zich gevangen gaf. Hy verzocht evenwel enkele minuten alleen gelaten te worden om een brief te schrijven. Dit werd hem toegestaan doch een paar minuten later viel een schot. Kinmerlen had zich een lading schroot dror het hoofd gejaagd. Hy was onmidiellyk dood. Het sclynt dat Kimmerlen jegens zyn viouv verbitterd was, omdat zy zich van ham wilde laten scheiden, daar hy dikwyli misbruik van sterken drank maakte. Hij heeft getracht zich den dag voor Kerstmis met zyn vrouw te verzoenen, daar hy zeer aan zyn kinderen gehecht was. Zyn vrouw wilde hem evenwel niet ontvangen en haar familieleden steunden haar daarin. Dit schijnt zyn woede gaande gemaakt te hebben en blijkbaar heeft hy besloten de geheele familie zynor vrouw uit te moorden. Tot nog toe zyn alle gewonden nog in leven. De heer Bokholt, directeur van een bijkantoor te Groningen voor de vier Noordelijke provinciën, deelde een der verslaggevers de volgende bizonderheid mede: Dinsdag 23 December kwam de heer Punt met den avondsneltrein van 10.23 te Groningen om eenige zaken af te doen met den heer Bokholt. Laatstge noemde ried zyn chef aan (omdat de zaken afgeloopen waren) om met den ochtendsneltrein naar Den Haag te gaan. De heer Punt evenwel had thuis gezegd, dat by met den laatsten trein zou terug komen en daar ze nu mogelijk met den Kerstboom bezig waren om hem te verrassen, wilde hy niet zoo vroeg terug en zou dan maar gaan met den trein i 3.20. De heer Bokholt deelde zyn chef roede, dat hy eenige weken geleden een prijs had gewonnen met dammen; de heer Punt, ook een groot liefhebber van het damspel, stelde nu aan den heer Bokholt voor, om een partytje te gaan dammen. Zoo gezegd zoo gedaanin het Hotel Willems werd een party ge speeld, waarvan 2 door den heer Punt werden gewonnen, een% door den heer Bokholt en een revancheparty. Byna had men den trein van 7.11 ook nog gemist. Op het perron gekomen, bracht de heer Bokholt zyn chef naar het voorste ge deelte van den trein, omdat het achterste gedeelte zoo schommelt. De heer Punt schynt evenwel in Assen van zitplaats veranderd te zyn en is naar het laatste gedeelte van den trein verhuisd. Nadere blzonderheden. Het Nieuwsblad van Friesland meldt We spraken den timmerman W. Smid, van Beilen, die zyn bijstand had geboden aan de zwaar gekwetste mej. de Boer. De gebogen rail had hare beenen be kneld. De rail liep over voet en hiel heen en had den voet er als het ware afgeknepen. Verder boog de rail over haar kuitbeeD, zoodanig, dat het kuit- vleesch aan de eene zijde uitpuilde. Toch was ze cordaat en kalm en klaagde niet over pyD, hoe lang het ook duurde vóór men er in slaagde haar te verlossen. Smid stond haar by zooveel hy kon en werkte de rail met een dommekracht zooveel omhoog, dat ze althans eenige verlichting kreeg. Hy dekte haar toe met zyn overjas, omdat zy over koude klaagde, schoof een kussen onder haar hoofd, gaf haar te drinken en voldeed aan al hare verlangens. „Nu staat myn verloofde aan het station te Hoogeveen op my te wachten", sprak zy, „en nu lig ik hier. Zou U hem niet willen telegrafeeren hoe het met my gesteld is De heer Sraid zorgde er voor, dat onmiddellijk een telegram verzonden werd, Met den eerstvolgenden trein kwam de verloofde op de plek van de ramp. Telkens riep het arme meisje„Och heeren, help ray toch, help my toch!" Te 1 uur in den nacht het arme meisje had toen reeds uur in dien vreeselyken toestand gelegen toen men nog geen kans zag haar anders te bevrijden, besloten de doctoren haar kuitvleesch los te snyden. Toen kon ze worden verlost. Ze is toen op een brancard gelegd en per trein naar Groningen vervoerd, alwaar ze in het diaconessenhuis is opgenomen. By de ouders van haar verloofde is later een telegram gekomen, meldende dat er hoop op levensbehoud is. Te vyf uur in den nacht zyn de vyf lijken op een langen melkwagen neer gevlijd en door voerman Dekker naar Beilen gebracht, waar ze voorloopig in de hulpschool werden neergezet. Naast elk lijk werden de daarop gevonden voorwerpen gedeponeerd. Te 1150 Donderdagvoormiddag is minister Cort van der Linden met zyn echtgenoote en twee zoons te Beilen aangekomen en heeft het lijk van zyn zoon gezien. Ook dr. Roosenburg, wiens zoon tot de slachtoffers behoorde, was meegekomen. De correspondent van het Hbl. schryft van deze droeve overkomst: Voor deze bizondere gelegenheid stopte de sneltrein aan het station Beilen tot het uitlaten van deze reizigers. Langzaam schreed het gezelschap voort: de minister kaarsrecht, strak voor zich uitstarend. De licht bevroren wegen waren zoo mooi, het zonnetje scheen zoo vroolyk over het vriendelijke Drentsche dorpje. En toch, hoeveel leed moest daar ge leden worden, hoe zwaar moest die gang zijnBy het hulpschooltje gekomen waar de lyken lagen, ging eerst de minister met één zyner zoons en dr. Roosenburg naar binnen. Eenige oogen- blikken later kwam hy weder naar buiten en ried zyn echtgenoote af naar binnen te gaan; het ljjk was zoo ontzettend verminkt. Maar mevrouw Cort van der Linden wilde toch nog éénmaal haar zoon zien Diep geschokt en wankelend kwam de ongelukkige moeder even later weder naar buiten". plakje ijs spoedig smolt en geen enkel spoor achterliet. Se non e vero De moord op het knaapje De Klerk. Men meldt uit Haarlem d.d. 29 Dec. Ongeveer drie weken geleden kwam op een Dinsdagmiddag in het café van Koster in de OraDj©boomstraat te Haar lem, een volksbuurt, een man, die daar gedurende anderhalf uur bleef en vijf borrels dronk. De man vroeg, of de café houder De Telegraaf ook bad, want hij wilde zien, of er nog iets in stond over den moord op het jongetje De Klerk te Amsterdam. „Als iemand zoo'n moord gedaan heeft, heeft hij gewetenswroeging", zeide de man en hij voegde er aan toe: „Niet, dat ik er over oordeelen kan, waDt ik heb er geen weet van". De man vertelde te Hoorn en ook te Haarlem gewerk te hebben en zou nu naar Dordrecht, Sliedrecht of Gorkum gaan, om werk te zoeken. Daar hij geen geld genoeg had, wilde hij zijn horloge, een doublé-Waltham, verkoopen. Daar men den man niet vertrouwde, wilde men van den koop niets weten. Men had echter geen verdere vermoedensdoch thans, nu het signalement van Jan Wil lems in de bladen is gepubliceerd, ver klaren Koster en de twee bezoekers van het café pertinent, dat het signalement van Jan W. geheel en al overeenkomt- met het uiterlijk van den persoon, die in het café is geweest. De grijze jas, waarvan in het signalement sprake is, droeg hij en hij had een pakje bij zich Den laatsten tijd, dien de man in 'tcafé doorbracht, zat hij met zijn hoofd in zijn handen voor zich te staren. Aan de justitie zal morgen van het gebeurde kennis worden gegeven. Een orlglneele bedrieger^. Te Honolulu is dezer dagen een bedrog ontdekt, dat ongetwijfeld origineel kan genoemd worden. De gasleverantie-maat- schappij in die stad, plaatst op verzoek in de huizen harer verbruikers een gas meter, welke in doel en samenstelling ongeveer overeenkomt met den munt meter in Nederland in gebruik. Bij een der gasverbruikers dier stad vond men bij de lichting geen enkel muntstuk, ofschoon geconstateerd werd, dat hij een zekere hoeveelheid gas had verbruikt. De controleurs vroegen den man her haaldelijk om inlichtingen, maar zij kregen steeds het cynische antwoord „Ik heb nog geen gebrek aan gas en zoolang dat het geval is, behoef ik er ook geen muntstukken in te werpen' Ten slotte bood men hem een belang rijke som gelds, als hij zijn geheim wilde bekend maken, daar men vreesde, dat ook andere gasverbruikers achter zijn methode zouden komen. De abonné liet hun toen een ijsmachine zien, waarmede hij handig en vlug eenige schijfjes ijs maakte, welke precies dezelfde afmeting hadden als de benoodigde munten. Een dergelijk ijsschyfje in de gleuf van den gasmeter geworpen, leverde onmiddellijk de bepaalde hoeveelheid gas, terwijl het XXXVIII. Er heeft ditmaal veel ontbroken aan de vroolyke Kerstfeest-stemming, waar van de residentie steeds blyk placht te geven. Reeds eenige dagen tevoren deed het gerucht eener op uitbreken staande werkstaking onder de Haagsche bakkersgezellen afbreuk aan de rustige gemoedsgesteldheid van menige huis vrouw, en velen harer meenden niet beter te doen, dan maar tallooze bussen beschuitmeel voor pannekoeken en de noodige Kerstbrooden te bestellen. Wel werd daags vóór de Kerstdagen de staking een feit, maar èn wat den omvang der beweging èn wat het directe gevolg betrof, is alles nog al medegevallen. Daar de staking in hoofd zaak de personeelen omvatte der grootere broodfabrieken, werd op de kleinere zaken meer dan anders beslag gelegd door het publiek, met het gevolg, dat de kleinere bakkers goede zaken maakten en niemand van honger is om gekomen. Inmiddels en dat maakte wel eon zeer somberen indruk in deze dagen aan „vrede" gewyd, reden tal van broodbezorgers hun klanten af in gezel schap van maréchaussees, met karabijnen gewapend. Want hoewel de staking een vreedzaam verloop hneft gehad, althans tot nu toe, ontbrak het vooral in den hpginne niet aan allerlei relletjes, en werd ook een volgeladen broodkar in het water gesmeten. Dit was aanleiding voor het stadsbestuur dadelyk de hulp der rijkspolitie in te roepen, waaraan aanstonds gehoor gegeven werd boven dien oefende de bereden Haagsche politie in de verschillende wyken der stad strenge surveillance uit. Kortom, al was de omvang der stakingsbeweging mogelyk niet zoo groot als de indruk ernstig was, door al dat machtvertoon teweeggebracht, in elk geval deed een en ander afbreuk aan de rustige stemming, welke deze feestdagen van het jaar plegen te kenmerken. Dat werd er niet beter toen wy juist den dag voor den eersten Kerstdag opnieuw getuigen waren van het gansche verloop, in tweede instantie der z g. Haagsche moordzaak; het proces, thans voor het Hof, tegen den tot 10 gevangenisstraf veroor deelden student, zoon van een bekend Leidsch hoogleeraai. Deze, zo..wel als het door hem gedoode meisje, zyn verloofde, verkeerden veel in Haagsche kringen en de belangstelling by het proces in tweede instantie was dan ook aanzienlijk. Opnieuw hebben we zoowel door het O. M. als door den verdediger, een der meest geziene leden van de Haagsche balie, al de schokkende details van bet drama in de Van Merlenstraat, haarfyn hooren in het licht stellen natuurlijk met de belichting aan het standpunt eigen, waarop aanklager en verdediger stondeD. En hoezeer ook verschillende in het aanbrengen van licht- en schaduwzijden, op één punt konden beide rechtsgeleerden elkander de hand reiken, dat zy n.l. zoo goed als niets afwisten van de eigenlijke, waar achtige motieven, die dezen jongen man van goeden aanleg en opvoeding tot het bedrijven van zyn gruwelstuk ge bracht hebben. Is h\j een toerekenbare of niet, een grove leugenaar of niet, een misdadiger of een verdoolde, altemaal vragen, die, meer van psychologischen dan wel rechtskundigen aard, onopgelost bleven. Wel werd een zwaardere eisch dan de door de rechtbank opgelegde veroordeeling geëischt, maar daarmede is de zaak niet tot ieders bevrediging tot oplossiög gebracht. Wel is thans zonneklaar gestaafd, dat het meisje zich als verloofde tegenover den man, die haar doodde, zich niets, hoegenaamd niets te verwijten heeft gehad. Zoo het uitsluitend de bedoeling is geweest, dit in het proces in tweede instantie te doen uitkomen, dan is het doel volkomen bereikt. Maar omtrent het gehéimzinnig duister der beweegredenen, die by den moordenaar hebben voorgezeten, is men helaas even onkundig gebleven als voorheen. En inmiddels is de herinnering aan al het gebeurde, opnieuw gepubü-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5