ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 1 Januari 1914. HAA1JER - Tholen. TERUGBLIK. EERSTE BLAD. RECLAMES. Voop 1914 is je adres voor Complete ItlEUBILEERING Kachels en Lampen, Vlecht- en Puntdraad, Gezondheidsmatrassen, Uit Stad en Provincie. I (Z ierikzeesche Cour an t). ABONN EW E'N T. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9486. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere reg'-i- 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekenn. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit vier bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Wanneer dit blad onder de oogen van onze lezers en lezeressen komt, dan heeft Moeder de Aarde haar regel matigen, rusteloozen kringloop om de zon wederom volbracht, en heeft zij haar omwente- telende beweging om dit Hemellichaam opnieuw aangevangen. Overeenkomstig onze gewoonte zullen wij van- hetgeen in het verstreken jaar is voorgevallen, het allerbelangrijkste aanstippen. In het algemeen werd de menechheid te land en te water door zware rampen getroffen, waarbij het verlies van zeer vele kostbare menschenlevens te be treuren viel. Lucht- en zeeschepen gingen in vlammen op, mijnen ontploften, treinen derailleerden, en vliegmachines stortten verbrijzeld ter aarde. Arme slachtoffers. Vol levenslust nog werden zij onver wachts op deerniswaardige wijze uit het leven weggerukt. Maar nog door andere rampen, en zeker niet de minst vreeselijke, werden vele volken geteisterd. Met vernieuwde felheid was op den Balkan de alles verwoestende, niets ontziende oorlog uitgebroken, maaide duizenden uit het leven weg, sparend leeftijd noch geslacht, gaf steden en dorpen aan de plundering van den roofzuchtigen en bandeloozen soldaat prijs, en veranderde vruchtbare land- strekon iu dorre wc jsternijen. Hoe was bij het begin van 1913 de toestand. Turkije had voor de overmacht der vier Balkanstaten, Servie, Montenegro, Bulgarije en Griekenland, waarmede het besprongen werd, toen het reeds door den oorlog in Tripolis met Italië aan zienlijk verzwakt was, het onderspit moeten delven. Alleen Adrianopel, dat door Sjoekri Pasja heldhaftig verdedigd werd, en Skoetari, dat het beleg der Montenegrijnen dapper doorstond, bielden stand. Op de vredesconferentie te Londen eischte Bulgarije Adrianopel, den sleutel van Constantinopel, en Montenegro ver langde Skoetari. Turkije weigerde aan dien eisch en aan dat verlangen toe te geven. Ook wilde het geen afstand doen van de Aegeïsche eilanden. Alleen was het bereid Kreta prijs te geven. Turkije was evenwel uitgeput, en kon èn uit een finantieel èn uit een militair oogpunt den oorlog niet voortzetten, en stond reeds op het punt vrede te sluiten, toen te Constantinopel, onder aanvoering van Enver Bey, die in Tripolis zoo roemvol tegen de Italianen gevochten had, een revolutie uitbarstte, waarbij de minister van oorlog het leven verloor. Alsnu werd een wapenstilstand gesloten. Na afloop er van werd de strijd hervat. De Bulgaren veroverden stormenderhand Adrianopel. Tengevolge van dit wapenfeit kwam spoedig de vrede tot stand. Ook Skoetari viel wegens gebrek aan levensmiddelen. Het dappere garnizoen kreeg echter eer vollen aftocht. De Montenegrijnen behielden Skoetari evenwel niet, daar de Mogendheden besloten hadden, dat deze sterke vesting deel zou uitmaken van het nieuw te stichten Albanisch Koninkrijk. Was de strijd der verbondene Balkan staten tegen Turkije uitsluitend onder nomen met 't doel veroveringen te maken, nu die strijd teneinde was, moest de buit verdeeld worden, en daarover kregen de verbondenen onderling twist, die zóó hoog liep, dat Rusland zich als scheids rechter opwierp. Maar voordat de afge vaardigden der betrokken staten naar Petersburg afreisden, raakte de aan de grenzen staande legers met elkander slaags, en de oorlog was in vollen gang. En in den strijd mengde zich nu Roemenië, dat tot nu toe steeds onzijdig gebleven was. Voor die neutraliteit had het van Bulgarije als belooning een strook gronds gevraagd. Tevergeefs echter. Bulgarije wilde het gevraagde liever zelf behoudeD. En nu zag Roemenië de kans schoon om met het zwaard te nemen, wat het langs den weg der onderhande lingen niet heeft kunnen verkrijgen. Het Roemeen8che leger rukte Bulgarije in en bedreigde de hoofdstad. Toen Turkije zag, dat Bulgarije van drie kanten werd aangevallen, door Griekenland, Servië en Roemenië, was het, gedachtig wat hem zelf wedervaren was, van gevoelen, dat het volstrekt niet onridderlijk was om van het trio een quartet te maken. Het heroverde onder aanvoering van den onversaagden Enver Bey, ondanks de bedenkelijke gezichten, die de Europeescbe diplomaten trokken, Adrianopel en Kilisse. Nu ondervond het overmoedige Bulgarije zelf eens, wat het zeggen wil om tege lijkertijd van verschillende kanten te worden besprongen. Zijn legers werden verslagen, zoodat het om vrede moest smeeken, Te Boekarest kwam die tot stand. Rumenië kreeg, wat het begeerde, en Bulgarije moest weer veel missen, wat het aanvankelijk met de wapenen gewelddadig veroverd had. Het rechts bewustzijn werd door een en ander eeuigszins bevredigd, voornamelijk hier door, dat Turkye Adrianopel en Kilisse behield. Zoo kwam een einde aan den militairen rooftocht naar Turkije, en aan den daaruit voortgevloeiden tweeden Balkanoorlog. De rust evenwel was daarmede op den Balkan nog niet geheel wedergekeerd. In Albanië namelijk braken wegens de wreedheden, die door de Servische soldaten op de bevolking gepleegd waren, ernstige onlusten uit, die echter door de Servische troepen vry spoedig onderdrukt werden. De Balkanoorlogen hadden tot een algemeenen Europeescken oorlog kunnen leiden, ware het niet, dat Duitschland, Oostenrijk en Italië eenerzijds, en dat Rusland, Frankrijk en Engeland ander zijds elkander in evenwicht hielden. De vrees voor een eventueel ongunstigen uitslag, waardoor elke groep der ver bondene staten bebeerscht werd, waar borgde den Europeescken vrede. Duitschland inzonderheid wilde om de Balkankwestie zyn toongevende positie, die het nu in het Europeesche concert inneemt, in geen gevaar brengen, Het versterkte wel geducht zijn leger macht door een betere bewapening en door verhooging van het contingent met 130.000 man, maar het deed dit meer met het oog op den nieuwen staat van zaken, die door de Balkanoorlogen ontstaan was. Duitschland's streven is, reeds sedert 1870, krachtig gericht, niet op uitbreiding van zijn grenzen, maar op bevestiging van het rijk binnen die grenzen. Tot die bevestiging droeg ook eenigszins bij het huwelijk van Prins Ernst Augustus van Cumberland met Prinses Victoria Louise van Hohenzollern. Door die echtverbintenis namelijk werd een einde gemaakt aan de schier onver zoenlijke vijandschap tusschen de beide stamhuizen van Hohenzollern eh Cumber land. De oorzaak van die vijandschap was gelegen in de annexatie van het Koninkrijk Hannover, waarvan een Pruisische provincie werd gemaakt. Maar de kracht der liefde is sterker dan de haat. Het was beschikt, dat de kleinzoon van den onttroonden blinden koning van Hannover in liefdevuur zou ontvlammen voor de achttienjarige achterkleindochter van den vorst, die zijn grootvader van den troon had gestooten. Ten gevolge van deze echtverbintenis nu liet prins Ernst August, die bovendien als Pruisisch officier den eed van trouw aan het Pruisisch Vaandel reeds had afgelegd, zyn aanspraken op de Hannoversche troon varen. En daardoor werd ook het beletsel weggenomen, dat aan de be stijging van den BrunsWijkscben troon in den weg stond. De Bondsraad immers verklaarde op voorstel van Pruisen, dat de prins nu vrijelijk de. regeering over Brunswijk kon aanvaarden, zoodat, nadat 28 jaren lang een regent aan het hoofd van bet bewind in Brunswijk had ge staan, thans de hertogelijke troon her steld werd. Het DuitscLvolk verheugde zich 'ten zeerste, dat op deze liefdevolle wijze het twistvuur tusschen beide stamhuizen gedoofd was Maar het was minder tevreden over hetgeen uit het Krupp-proces te Berlijn aan het daglicht kwam, en zelfs verontwaardigd over de krenkende wijze, waarop de regeeriüg in den Rijksdag de brutale, tartende houding der officieren te Zabern als het ware in bescherming nam. Wat het Krnpp-proces betreft, daaruit bleek zonneklaar, dat deze wereld beroemde, machtige firma er niet voor terugdeinsde door haar agenten, staats beambten om te koopen, voornamelijk met het doel de prijzen te weten te komen, waarvoor haar concurrenten hadden ingeschreven. Het proces eindigde met een veroordeeling van hen, die zich aan die omkooping rechtstreeks hadden schuldig gemaakt. Er zijn dus nog rechters te Berlijn. Groot en algemeen was evenwel de verontwaardiging in Duitschland over het gebeurde te Zabern en over de onverdedigbare houding der regeering in deze. De officieren in genoemd grens- plaatsje meenden, dat zij zich tegenover de ingezetenen er van alles mochten veroorloven. Zich plaatsend boven de wet, pleegden zij do grofste willekeur, maakten zich aan daden van geweld schuldig, ja namen zelfs magistraats personen gevangen. Hei gevplg hiervan natuurlijk was oen1 verbittering, niet alleen in het rijnland, maar in geheel Duitschland. Die verbittering nam toe, toen te Dethweiier een negentien-jarige kreupele echoenmaker door den berucht geworden luitenant Forstner zoodanig met de sabel werd bewerkt, dat het slachtoffer in een ziekenhuis moest opgenomen worden. De regeering, die over al deze voorvallen in den Rijksdag geïnterpelleerd werd, trok zich van dat alles niets aan, verschoonde het gedrag der officieren, en nam tegenover de vertegenwoordiging van het Duitsche volk een uitdagende houding aan. Deze liet zich dat niet welgevallen. Uit alle paitijen, met uitzondering die der jonkers, werd in heftige redevoeringen over de regeering de staf gebroken. Met groote meerderheid van stemmen werd een motie aangenomen, waarin de houdiDg der regeering werd afgekeurd. Iu elk ander parlementair geregeerd land zou een Ministerie, dat een derge lijke motie naar zijn hoofd geslingerd kreeg, aftreden. In Duitschland niet. Het bleef aan het bewind, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Wel heeft zich de rijkskanselier naar den keizer begeven, en heeft hem vermoedelijk den indruk geschetst, dieu het gebeurde iu het rijk8land op het Duitsche volk gemaakt beeft. Hiervan is althans dit net gevolg geweest, dat de officieren in Zabern met hun regiment verplaatst werden, tot groote vreugde der plaatse lijke bevolking. Beijeren, dat 27 jaren lang een regent gehad heeft, kan zich thans weer in het bezit van een koning verheugen. De geneesheeren namelijk hebben de geestes ziekte van koning Otto ongeneeslijk verklaard. Op grond van die verklaring werd het regentschap geëindigd en de troon vacant beschouwd. De afgetreden regent besteeg alsnu onder den naam van Lodewijk III den troon. Van Rusland valt niet veel goeds te vermelden. Het absolutisme heerscht ondanks de Rijksdoema nog onverzwakt. De regeering doet wat haar goeddunkt. De Oktobristenpartij heelt dan ook haar vertrouwen in de regeering geheel ver loren. Wel is zij voornemens al de door de regeering voor te stellen wetsont werpen af te stemmen, en haar crediet te weigeren, maar zal zij daarvoor in de onder gouvernementeelen druk samenge stelde rijksdoema een meerderheid vinden. En zoo zij al voor haar verzet een meerderheid mocht krijgen, zal de regeering daarvoor zwichten. Wel neen, die bekreunt zich daarom niet, zij, die steunt op het geweld der macht, die zij bezit, en waarvan zij nog steeds een schandelijk misbruik maakt. In acht jaar tijds zijn meer dan 40.000 menschen, zegge veertig duizend menechen, wegens politieke misdrijven veroordeeld ge worden. Van deze werden 3000 opge hangen, en 10.000 naar Siberië ver bannen. De gevangenissen zitten vol politieke gevangenen. En hoe worden deze daarin behandeld! In vunzige cellen, op den naakten vloer moeten die ongelukkigen, die meerendeels tot den gegoeden stand behooren, slapen. Zij worden door de bewakers tot bloedens toe geslagen. Menige gevangene is onder de slagen bezweken. De vrouwen worden op dezelfde jemeene manier als de mannen mis- ïandeld. Het is hartverscheurend, bet schreit ten hemel, wanneer men de onthullingen over de Russische ge vangenissen leest. Is het te verwonderen, dat zoovelen onder de gevangenen door zelfmoord een einde aan hun leven maken? Tracht de Russische regeering het despotisme door strop of kogel, door de portatie en opsluiting in vreeselijke ge vangenissen iu stand te houden, zij heeft ook nog andere middelou tot haar be schikking om de wassende ontevredenheid over haar verderfelijk stelsel in een andere bedding te leiden. Zij heeft getracht vijf millioen menschen, die, van alle staat kundige rechten verstoken, door haar als paria's behandeld wordenaan de verachting prijs te geven. Op haar laat werd namelijk het beruchte Beilis- proces te Kief op touw gezet. Het gevolg was, dat een jood, Boilis 'genaamd, meer dan twee jaren in de gevangeniscel on schuldig heeft gezucht. Men betichtte hem een Christenknaap gedood te hebben, teneinde het bloed voor zoogenaamd ritueelc doeleinden te gebruiken. Al het mogelijke werd in het werk gesteld om den schreeuwenden leugen als waarheid ingang te doen vinden. Maar het bleek al spoedig, dat de knaap door inbrekers vermoord was, omdat zij bevreesd waren, dat de knaap, die hun euveldaden kende, hen zoude verraden. En daar de jury geen enkel bewijs van schuld tegen Beilis vond, zoo sprak zij dezen vry. Beilis is vrijgesproken, maar is daar mede het gevaar, dat de Russische Joden bedreigt, geweken? Neen. Want als ergens iu Rusland een Christenkind ver dwijnt of gedood wordt, dan zullen de Joden er van beschuldigd worden. Men heeft in Rusland de 300-jarige regeeringsperiode van het Huis Romanoff feestelijk herdacht. Het ware beter ge weest, indien men in plaats van feest vieren, de kerkers ontsloten, de uitzon deringswetten opgehevenen deB Au- giusstal der veile bureaukratie gereinigd had. Frankrijk heeft in den persoon van Poincaré een nieuwen president van de republiek gekregen. De gekozene was voorzitter van den Ministerraad. Zijn optreden heeft in de verhouding met andere Staten niet de geringste veran dering teweeggebracht. Een bekende figuur uit het Napoleon tische tijdperk heeft op hoogen leeftijd het tydelijke met het eeuwige verwisseld. Henri Rockefort, markies van geboorte, en journalist van beroep, heeft in de dagen van Napoleon III op politiek terrein een groote rol gespeeld. Met zyn welversnedene pen heeft bij Napoleon's regeeriüg by elke gelegenheid gehekeld. Er was geen atraatbetooging, geen volks demonstratie in die dagen, of Rochefort was er de leider, de ziel van. Toen aan het keizerlijk bewind van Napoleon III een einde was gemaakt, geraakte hy, na nog een rol in de Commune gespeeld te hebben, allengs op den achtergrond en ten slotte in vergetelheid. De Engelsche regeering is er op uit om aan Ierland een eigen parlement (Home Rule) te geven. Tweemalen heeft zij met dit doel een wet bij de wet gevende macht ingediend. Het Lagerhuis heeft die wet aangenomen, maar het aarts-conservatieve Hoogerhuis verwierp die telkenmale. Maar nu is bet ook met de oppositie van het Hoogerhuis gedaan. Want als de wet opnieuw wordt inge diend, dan kan de regeering zonder de goedkeuring vau het Hoogerhuis, haar van kracht verklaren eu uitvoeren. De suffragettes lieten in het afge- loopen jaar veel van zich hooren, maar of zij door haar wijze van optreden do rechtvaardige zaak, die zij dienen, iets verder gebracht, hebben, lijdt ernstigen twijfel. Wij veeleer koesteren, alhoewel wij den moed dezer vrouwen, die gevangenis en honger ter wille van haar beginsel trotseeren, bewonderen, maar haar daden niet genoeg kunnen afkeuren, de over tuiging, dat zij, zonder het te willen, de goede zaak schromelijk geschaad hebben. Iu Nederland werd l»y de Juni- stembus de coalitie geslagen. Ons district herkoos iu eerste instantie met een ver pletterende meerderheid mr. R. J. H. 3atyn, terwijl jhr. R. R. L. de Muralt, in bet district Oostburg bij eerste in stantie glansrijk werd gekozen. De Prov. Staten van Zeeland vaardigden naar de Eerste Kamer af onze stadgenoot, mr. A. J. F. Fokker. Tengevolge van den uitslag der stem bus trad het ministerie-Heemskerk af en werd het door het extra-parlementaire ministerie-Cort van der Linde vervangen. Een hougst smartvol verlies trof onzen Minister-President door den dood van zijn beminden zoon, die bij bet treflond spoorwegongeluk ..et Noorden van ons land het leven v« ïoor. Alge meen was hierover de deelneming. Het eeuwfeest van 's lande onafhanke lijkheid werd overal in den lande luisterrijk gevierd, zeker niet het minst in Zierikzee, waar door mr. dr. S. J. M. van Geuns in de Groote Kerk een schitterende feestrede werd gehouden, die door den druk gelukkig aan de vergetelheid ontrukt is. Het Vredespaleis te 's-Gravenhage werd den 28 Augustus op plechtige en feestelijke wijze ingewijd. Het is nu maar te hopen, dat het paleis moge be antwoorden aan zyn besteiumiug en benaming, aoodat de geschillen tusschen de natiën niot meer door kanonnen en geweren beslist, maar door het Hof van Arbitrage beslecht worden. Met deze verwachting en met den wensch, dat het dit jaar in allen deele aan de lezers en lezeressen van dit blad moge welgaan, besluiten wij dit beknopt Overzicht. Zierikzee, 31 Dec. „Algemeene Ont wikkeling" vergaderde gisterenavond in de koffiekamer der Concertzaal. De lieer Stoop leidde de vergadering. Als bestuurslid werd gekozen de heer Beelaerts van Emroiohoven ■•n herkozen mr. H. Polvliet. Hierop trad als spreker op de heer W. van der Pluym, met 't onderwerp: „Over de kunst in het oude Egypte". Zakelijk en onderhoudend beh "-delde spreker dit onderwerp. Met wclg slaagde lichtbeelden werd het gesprokene opge helderd. Onder toejuiching van het pnbliek bedankte de voorzitter den spreker voor zjjn interessante lezing, en hoopte, dat, als hjj weer eens in Zierikzee mocht komen, hij bereid zal zijn, nogmaals in deze vereenigirig als spreker op te treden. Ellomoct. Bij den aanvang van 1914 treedt de hoer C. J. Beth" te Zierikzee af als secretaris en ontvanger der gemeenten Eikerzee en Elleraeet. Veertig jaren heeft de heer Bethe deze betrek kingen met ijver en nauwgezetheid vervuld, zoodat het geen jjdele vorm was, toen de raden dezer gemeenten het aangevraagd eervol ontslag ver leenden onder dankbetuiging voor de vele en langdurig bewezen diensten. In hartelijke en welgekozen woorden sprak de burgemeester, de heer C. J. J. Fokker, den aftredenden secretaris in de laatste vergaderingen toe. Voor enkele dagen gaf de heer Bethe, in tegenwoordigheid van eenige zijner kinderen, een afscheidspartij aan de raadsleden en hunne echtgenooten. Daarbij werden een tweetal fraai bewerkte mahoniehouten meubelstukken als aandenken en blijk van waardeering aangeboden en door den scheidenden seeretaris aanvaard in zper hartelijke woorden. Noode zien de raden en de ingezetenen hun sympathieken secretaris-ontvanger heengaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1