Gemeenteraad van Stavenisse, Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht -—-SB— (Prins Hendrikpolder, gelegen togen den Slaakdam, is de genoemde weg ook toegangsweg geworden tot dien polder en zou het dus billijk zjjn geweest, dat die polder ook in het onderhoud van den weg bijdroeg, doch wijl daaromtrent bjj de oprichting geen regeling is getroffen, *ijn de zeer verzwaarde onderhoudskosten l geheel op de gemeente St.-Philipsland bljiyen rusten. Het drukke gebruik, hetwelk van den "ijweg over den Slaakdam, vooral tijdens bietencampagne, gemaakt wordt, is •orzaak, dat het rijvak gedurende het [rootste gedeelte van het jaar niet in oldoenden staat is te houden. Het Gemeentebestuur wenscht daarom tot een afdoende verbetering van het rjjvlak ,d|Ter te gaan. De daarmede gepaard gaande vry - hooge kosten bljjken echter voor de Kemeente St.-Philipsland te zwaar te zjjn. tn, waar de verbetering van den rjjweg 'ter den Slaakdam niet alleen een ge- seentelijk, doch ook in het bizonder algemeen belang betreft, aangezien Slaakdam de eenige verbindingsweg I 1 ak voor Duiveland en Schouwen met het vasteland van Noord-Brabant, zjjn er, naar de meening van het Bondsbestuur, wel termen om de gemeente St.-Phihps- land in deze van Regeeringswege tegemoet te komen. Ook het toerisme heeft bg de ver betering van den rjjweg over den Slaakdam belang; deze verbetering zal het vreemdelingenbezoek per auto mobiel, motorrijwiel en rjjwiel aan Schouwen en Duiveland doen toenemen, zeer ten bate van de neringdoenden, in de op die eilanden gelegen plaatsen wonende. Om deze redenen wordt Z.Ex. ver- :ht, de verbetering van den rjjweg >r den Slaakdam wel te willen be doren, door een gedeelte van de sten dier verbetering ten laste van dc staatsbegrooting te willen brengen. Een moedige redding. De voogd van Rottum, de heer Toxo- peus, heeft met zijn motorboot vier van F de opvarenden der gestrande Noorsche bark „Amazone", varende van Sundsvall op Melbourne, gered. Aan het verhaal van den voogd en de bemanning ont- 'jf leent men aan 't N. v. h. N. 't volgende „Reeds ongeveer vier weken had het schip met wind en zee te kampen, zoo- dat net weinig vorderde. Vooreen paar t dagen geraakte het binnen de eilanden waar het ten slotte achter Pietersburg vastraakte. Dinsdagmorgen ontdekte de I her Toxopeus het schip en begaf er 1 zich met twee knechten in een boot jj naar toe. Ze konden het wrak evenwel T niet naderen en moesten onverrichter zake terugkeeren. Woensdagochtend werd opnieuw een poging gewaagd, maar ook nu was de branding zóó hevig, dat het schip niet te bereiken was. Weer besloot men terug te keeren, maar op het wanhopig geschreeuw van de schipbreukelingen, waagden de drie I mannen nogmaals een poging, die met I succes bekroond werd. Aan boord be- vonden zich nog de eerste stuurman, J de tweede stuurman, twee matrozen en een hond. De menschen werden in de boot opgenomende hond bleel achter. Toen de boot zich verwijderde, begon het dier zóó te janken, dat óén van de opvarenden, met een touw om zijn lichaam gebonden, weer naar het wrak zwom om het te halen. Tegen den avond bereikte men het zjjlhuis te lir uert. Drie van de mannen (allen i natuurljjk nog druipnat) waren zóó Vermoeid en uitgeput dat ze na een i poosje op den grond neerzegen en in slaap vielen. De hond zat tusschen hen i in. De eerste stuurman was bjj tijden half waanzinnig van overspanning. Aan. armen en beenen moest men hem dan vasthouden. Omstreeks 8 uur werden de onge- lukkigen op een wagen naar Warffen vervoerd. Sedert zjjn ze over Delfzjjl en Emden naar hun vaderland teruggekeerd, De eerste stuurman, een man van 38 jaren, getrouwd en vader van vier kindereu, had reeds driemaal eerder schipbreuk geleden. Een der matrozen moest later ervaren dat zjjn zuur ver diende penningen, 400 mark, op het wrak achtergebleven waren. Vjjf van de opvarenden hadden reeds eerder het schip verlaten en waren op gepikt door een Duitsche reddingsboot, vertelde de voogd. Als dit waar is, zjjn dus alle 18 opvarenden gered." De Invloed van het Chlllsalpeter bjj aardappelen.) In 't algemeen kunnen we zeggen, dat aardappels geen verschen stalmest moeten hebben. In 't klein worden toch jaar in jaar uit aardappels gepoot met verschen, pas uit den stal gehaalden stalmest. Het gevolg is slechte smaak, schurft, gemakkelijk door ziekte (aard appelziekte) aangetast, enz. In het groot, voor de fabrieken en ook voor den verkoop als eetaardappelen, wordt reeds in voel streken met kunstmest gemest. Kunstmest aan aardappelen: In het najaar wordt het aardappelland van kali en phosphorzuur Ixlakkenmeel) voorzien. Of men geeft in het voorjaar patentkali en supers. In het najaar kan men de kali in een vorm van kaïniet geven. In beide gevallen moeten de aardappels nog stikstof hebben. Vooral daar, waar de aardappels in het groot verbouwd worden, gebruikt men hiertoe chilisalpeter. In onze veenstreken b.v. waar de aardappels in enorme hoeveel heden worden verbouwd, gebruikt men kunstmest en als stikstofmest in de eerste en voornaamste plaats chilisalpeter. Het chilisalpeter aan aardappelen kan in een, twee of drie giften gegeven worden. In eens, dan wordt al het chilisalpeter kort na, of bjj het poten fezaaid. In tweemaal dan geeft men e helft na het poten en de andere helft, ongeveer 6 weken daarna, als ze boven den grond komen. Wanneer men het chilisalpeter in drie giften geeft, zaait men een derde deel bij het poten, een derde deel als de aardappels boven den grond komen en een derde deel eenige weken later. Het is duidelijk, dat het voorzichtiger is, het chilisalpeter in 2 of drie giften te geven dan alles in eens uit te zaaien. Een en ander hangt ook samen met de ervaring, welke de boer opgedaan heeft met den grond, waarop bij de aardappels zet. Ook de hoeveelheid chilisalpeter, welke men aan aardappels geeft is verschillend. Deze varieert van 150 tot 300 K.G. (hiermede bedoeld de totaalhoeveelheid per Hectare). Nu is wel opmerkelijk, dat bij de talrijke proeven, welke men gehouden heeft met chilisalpeter op aardappelen, men bij de hoogste chili- salpetergiften het aantal kleine aard appels zag verminderen ten gunste van de grootere. Bleef bjj 250 K.G. chili salpeter per Hectaren en 300 K.G. de totaal aantal der aardappels zoowat hetzelfde. Niet zoo de grootte. Bjj 300 K.G. waren er minder kleine en dus meer groote. Wanneer men zijn aard appels met chilisalpeter bemest is het dus raadzaam na te gaan hoever men met de chilisalpetergift met voordeel kan gaan. En iedere aardappelboer moet eens nagaan of hjj niet met meer chili niet meer winst kan behalen. Ik zei daareven, dat de boeveelheid chilisalpeter zich beweegt tusschen 150 en 300 K.G. Ik bedoel daarmede, dat deze hoeveelheden gegeven worden aan tafel-aardappelen. Bjj de fabriek-aard appelen gaat men veel hooger. Daar, in de streken der fabrieks-aardappelen ;eeft men tot 400 en 500. En de winsten lierdoor behaald zjjn nog altijd zeer loonend. op Dinsdag 23 December 1913, "s morgens 10 uur. De voorzitter, de heer J. M. van Doorninck, opent de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen worden, na voorlezing, onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente-rekening over 1912, onver anderd vastgesteld, van Qed. Staten is terug ontvangen. Voorgelezen werd een verzoek van J. de Rooy, om eervol ontslag als klokkeluider. Op voorstel van Burgera. en Weth. wordt besloten, dit ontslag te verleenen. De voorzitter stelt namens Burgera. en Weth. voor, als klokkeluider tydelijk aan te wijzen J. Beekman. Het lid A. J. Verstraate wenscht in verband met punt 5 en 6 van de agenda, dit voorstel in gesloten zitting eerst te bespreken en stelt voor dit aan te houden. Dit voorstel, gesteund door het lid E. L. Dorst, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ter tafel komt een verzoek van het Waterleiding-Comité te Tholen, om terug te komen op een vroeger raadsbesluit zake bydrage in de kosten van onderzoek. Namens Burgem. en Weth. stelt de voorzitter voor, afwijzend hierop te beschikken, terwijl de voorzitter nog zegt, dat dit voorstel uitgaat van Burgem. ee Weth., doch dat hy persoonlijk het gewenscht acht het verzoek van het comité wel toe te staan. Het lid Verstraate zegt, dat het hem bevreemdt, dat de voorzitter niet voor stelt, dit verzoek van de agenda af te voeren, daar toch het comité bij later schrijven dit heeft verzocht. De voorzitter zegt, dat hy wel een schrijven heeft ontvangen in privé, doch dat het verzoek niet aan den raad gericht van aanhouding en daar het door Burgera. en Weth. behandeld en reeds op de agenda voorkomt, acht hy zich niet bevoegd, hierop persoonlijk in te gaan, dit kan alleen de raad doen. De lieer Verstraate stelt na dit gesprokene voor, het van de agenda af tc voeren, hetwelk door den heer H. J. Dorst wordt ondersteund. Het lid C. L. Potappel wenscht afdoening en zegt o. m., dat naar zijn inziens een waterleiding teveel financiëele risico met zich meebrengt, verwacht geen algeraeene aansluiting, daar toch de mindere klasse, die reeds hooge huishuren en hooge landpachten betalen moeten, dit (voor haar luxe) niet zullen aanschaffen, het comité en in hoofdzaak de voormannen van de waterleiding over het meerendeel gegoeden en voor ons bekende vooruitstrevenden, dienen ook wel degelijk te letten op de mindere klasse, bij een oprichting zullen de schuldenlasten der gemeente verhoogd worden, wat hem te bezwarend voor komt en zal dan ook zijn stem aan een waterleiding-oprichting niet geven. De heer C. L. Dorst zegt, ik ben het met den laatsten spreker volkomen eens, ik verwacht eveneens geen vol doende deelname en durf alzoo de risico die aan een oprichting verbonden zyn, geenszins op my nemen. De heer Verstraate zegt, dat het aanhouden van dit verzoek voor niemand bezwaar kan meebrengen, een ieder is toch vrij bij een eventueele latere behandeling zijn stem naar zyn eigen keuze uit te brengen. Waarom vroeger met algemeene steramen besloten om deel te nemen aan een onderzoek Waarom toen een lid aangewezen die zitting moest nemen in het comité? Dit zou een tegenstelling zyn, wanneer wij nu het verzoek van aanhouden niet toestonden. Een aanhouden verplicht ons nergens toe en waarom dan het verzoek niet toegestaan. Wethouder Steendyk vraagt aan den heer Verstraate waarom de regenbakken gekeurd zijn, waarop deze antwoordt dat die keuring van regenwater niet tot doel had, zooals sommigen de bange vrees koesterden, dat de regenbakken zouden worden afgekeurd, geenszins, maar alleen daarom om aan te kunnen toonen dat leidingwater verre boven regenwater is te verkiezen wat de kwaliteit betreft en als ik nu twee vragen aan me zelf doe,.ten eerste: is een waterl. nuttig dan zeg ik omon- wonden ja; ten tweede: is het eiland Tholen rijp voor een waterleiding, dan haal ik de schouders op, om de een voudige reden dat onbekend onbemind is, wy kennen het nut van een water leiding niet genoeg, omdat wy daar van niet voldoende op de hoogte zyn. Als voorbeeld noem ik Borsele, het eenigste dorp dat in den beginne by Zuid-Beveland zich niet aansloot, terwyl nu pas de waterleiding 8 maanden be staat, het overgegaan is tot aansluiting. Ik meen alzoo dat de raadsleden van Borsele het nüttige van aansluiting hebben ingezien, ofschoon de prys aan merkelijk lioog9r was dan voor de andere gemeenten in Zuid-Beveland. Het is ons bekend dat op Zuid-Beveland reeds meer dan 3000 woningen zijn aangesloten, zoowel arbeiders als midden stand als meer gegoeden. Dit is een bewys dat ieder het nut er van inziet. Tot slot wil ik echter onder het oog brengen dat ik voor me zelf niet uit spreek of ik voor of tegen stemmen zal by de eindbeslissing, het financieele is my nog niet voldoende bekend; by een latere algeraeene vergadering der raads leden en andere van het eiland Tholen zal dat agn de orde komen. De heer Potappel zegt, laten de heeren zelf een waterleiding oprichten. De heer Verstraate zegt hierop, deze uitspraak van den heer Potappel doet ray genoegen, want ik zie daaruit, dat Potappel nu wel juist niet tegen leiding water is, maar dat de risico, verbonden aan eene op te richten waterleiding de oorzaak is, dat hy zyn stem daaraan niet geven kan, ja! ik vermeen dat er wel meer heeren zyn, die een water leiding nuttig vinden en wel zouden willen hebben ook, als ze deze maar cadeau kregen, welnu, men zou dus niet tegen de waterleiding zyn, doch de kosten vormen het bezwaar. Ik hoop dat de volksvergaderingen, welke maand zullen worden belegd, druk bezocht zullen, worden en dat het bezwaar van liet financieele gedeelte door voldoende toelichting zal worden weggenomen. Het voorstel van Verstraate wordt in stemmen gebracht en verworpen met tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren C. Broodman, H. J. Dorst en de voorsteller. Daarna werd het voorstel van Burgem. Weth. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren C. Broodman, J. Verstraate en H. J. Dorst. Aan de orde is een missive van Gedep. Staten, inhoudende dat op hel advies van Burgem. en Weth. de reclamant C. de Rooy van de 12e in de 10e klasse moet worden geplaatst van den hoofde- lijken omslag (voor kennisgeving). De heer Verstraate verzocht in ge sloten vergadering te vernemen op welken rond het advies van Burgem. en Weth. jerust. Dit wordt toegezegd. Een schrijven, betreffende het af schaffen van veemarkten in de gemeente Axel, vond geen bezwaar. Op het verzoek van Gedep. Staten werd een wijziging aangebracht in de verordening inzake verbaal van pensioen- bydrage op de g. a., te wetcu: de bizondere regeling van den gemeente geneesheer in te trekken. Een wijziging werd gebracht in de begrooting van 1913, in verband met de toeslagwet onderwijzers, pensioenregeling g. a. en het planten van booraen. De voorzitter stelt den Raad voor om van de agenda af te voeren punt (politie'-verordening), omdat de Gezond heidscommissie deze nog niet heeft teruggezonden (goed gevonden). Ter tafel komt een adres van J. L. Meyer. Aanvraag concessie oprichting Electrische Centrale. Burgem. en Weth. stellen voor de aangevraagde concessie te verleenen voor den tyd van 30 jaar, met de bekende voorwaarden, welke ter visie hebben De heer Potappel vraagt of de ge meente, bij eventueel te weinig deelname, waardoor Meyer de zaak niet verder kan of wil uitvoeren, verplichtingen op zich genomen heeft. De voorzitter zegt, dat de gemeente zich nergens toe verplicht. Het lid C. Broodman wenscht op de Voorstraat, zoowel als op de Kade, den geheelen nacht door verlichting. De heer C. L. Dorst kan zich met het voorstel van Burgera. en Weth. ver eenigen. De heer H. J. Dorst vindt de vast stelling van f 10 per lantaarn, volgens de voorwaarden gevaarlijk, hy zegt o. ra. dat de electriciteit nog in het begin is en dat men verwacht op later tijd, door ondervinding een verbetering zal intreden waardoor de prys lager gesteld kan worden, als voorbeeld haalt spreker aan dat de tegenwoordige nieuwe branders of kousjes al een groote verbetering zyn. Hy zou liever de zaak coöperatief tot stand brengen, dat kon ook de gemeente voordeeliger uitvallen. Om echter de zaak niet af te breken zal hij vóór stemmen. De heer Broodraan vraagt hoeveel de petroleumverlichting kost, waarop de voorzitter antwoordt dat by berekening is gebleken dat de kosten van de be staande verlichting, per lantaarn ongeveer overeenstemt met electrische verlichting. De heer Verstraate zegt: wat betreft het plaatsen van lantaarns, dit dient door den Raad geregeld te worden, evenzoo de vaststelling der uren, wanneer de stroom geleverd moet wordenhy kan zich verder met het voorstel vereenigen. De voorzitter zegt, dat de Raad by eventuëele aanschaffing in alles te be schikken heeft. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Binnen 6 maanden kan dus Stavenisse electrisch verlicht zijn.? De secretaris leest de namen der eigenaars van honden voor, welke worden geplaatst op het suppletoir kohier der hondenbelasting. De voorzitter verzocht den raad raachtigiug te verleenen aan Burgem. en Weth. tot het verkoopen van grint- slik (daartoe besloten). Rondvraag. De heer Potappel bespreekt het gevaar van de groote en diepe grintgaten langs de wegen. De heer C. L. Dorst vindt, dat de gaten te kort zyn, het komt hem wenschelyker vóór wat langer te maken en niet zoo diep. De voorzitter zegt, dat het een be zwaar mede brengt om minder hoopen dan men wel wenscht aan te leggen, de werklieden moeten dan ver de grint verkruien. Hy zegt evenwel zooveel mogelyk voorziening toe. De heer Verstraate zegt dat met het gevaar meer rekening moet worden gehouden dan met het bezwaar van wat verder te vervoeren. De voorzitter zal op dezen wensch letten. De heer Potappel heeft gehoord dat de bedeelden, welke rente trekken krachtens de Invaliditeitswet, door het Burgerlyk Armbestuur zyn gekort, hij vindt deze regeling niet goed. De wet gever gaf het pensioen tot verlichting, dan behoorde dit niet onttrokken te worden. De heer C. L. Dorst (lid van het armbestuur) zegt dat de bedeelingswijze zoodanig is veranderd, dat fendere behoeftigen, welke niet van de wet 3rofiteeren, nu meerder in aantal bedeeld Lunnen worden, en licht dat nog verder toe. De heer H. J. Dorst zegt ongeveer als volgtaangezien ik tydens de voor- loopige vaststelling der begrooting af wezig was, wil ik wel zeggen dat deze begrooting myn goedkeuring wegdraagt, ook wat betreft de havenaangelegen heden. Daar ik vroeger den wensch heb uit gesproken de havenkom in het vroege voorjaar te doen uitbaggeren, stel ik nu voor, dit zoo vlug mogelyk te doen en vind het beste dit niet te doen zooals voorheen (met bakken), maar door het graven ;van een geul langs den Molendyk, vervolgens langs de beschoeiing naar de bestaande geul, waardoor het polderwater zijn weg kiest, zoodat de slik vanzelf buiten in zee terecht zal komen. Wethouder Hage zegt tegen zyn buurman C. L. Dorstbegriep je dear wat van De heer' 0. L. Dorst wenscht liever eerst te raadplegen met een deskundige. De heer Broodman is ongerust over de beschoeiing. (Waarom De heer Verstraate zegt: dat de raad vroeger heeft besloten de haven uit te baggeren, vindt ook gewenscht dit in het voorjaar te doen, doch acht het tweede gedeelte van het voorstel, de wijze van werken, onuitvoerbaar. Het voorstel komt niet in stemming. De voorzitter zegt, dat krachtens een vroeger genomen raadsbesluit de haven kom zal worden uitgebaggerd, hoe en op welke wyze kan in een latere vergadering besloten worden. Nadat de voorzitter allen een goed einde en een goed begin met de ver wisseling des jaarskring had toege wenscht, werd de apenbare vergadering gesloten en ging men over in comité-generaal, ora te behandelen suppl. kohier hoofde- lyken omslag en meerdere zaken, welke nog meer dan een uur duurde. De nieuwe stuivers. De nieuwe vierkante stuiver, die in het begin van de volgende maand in omloop komt, heeft officieus zyn intrede i gedaan. Het is een stukje nikkel van jyna 2 centimeter (1.8) in het vierkant, met afgeronde hoeken. Aan den eenen kant staat „5 c." in een gekraalden rand aan de andere zyde een Oranjeboom, omgeven door het randschrift „Koningryk der Nederlanden- en verder een bewerkten rand. Het gewicht is 5 gram, evenals dat van den ouden stuiver, maar niemand zal dezen nu by vergissing voor een kwartje uitgeven. Dat is een winst; een verlies is, dat nu niemand meer zien kan „hoe raar een stuivertje rollen kan.'' Een schat onder wator? Vóór enkele, weken werd gemeld, dat uit het Noord-Hollandsch Kanaal, by het Schouw, een doosje was opgevischt, waarin zich een speld bevond van groote wearde. Vermoed werd, dat dit voorwerp verloren was door een vreemdeling, die dezen zomer met de z.g. vreemdelingen boot een bezoek had gebracht aan Volendam. Het is nu gebleken zegt het Hbl dat een inwoner van New Vork een groote waarde (ongeveer f 35,00(1) verloren heeft. Naar de beschrijving oordeelen, behoorde de speld ook daartoe Vermoedely k lihgeu de andere voorwerpen nog op den bodem van het Kanaal. Zestigduizend, francs verslonden door veldmuizen. Een oude vrouw uit Exmes (Krankryk) die haar fortuin wilde beveiligen voor dieven, stopte zestig banbiljetten van duizend francs in een pot, en begroef den schat in een veld. Dezer dagen bemerkte de vrouw, dat de aarde op die plaats geheel omgewoeld was; zy groef ijlings den pot op, die echter niets meer bevatte dan een hoop papiersnippers. Haar geheele schat was door veldmuizen vernield. Een merkwaardige operatie. In het ziekenhuis te Praag heeft een merkwaardige operatie plaats gehad. Een zestienjarig meisje leed aan een ziekte in het been van baar rechterarm. Zy werd naar het ziekenhuis gebracht, want de arm moest afgezet worden. De chirurg, dr. Horak, besloot evenwel het zieke ge deelte van het armbeen te vervangen door een overeenkomstig gedeelte, dat hij van een doode, onmiddellijk na het overlijden, wilde overnemen. Voor zijn doeleinde had hij een meisje op het oog, dat in het ziekenhuis stervende lag. Toen zij overleden was, werd haar rechterarm onmiddellük geamputeerd en een stuk er van gebruikt om het zieke gedeelte in den arm van het andere meisje te vervangen. De operatie heeft in October plaats gehad en moet zóó goed geslaagd zijn, dat het meisje haar rechterarm even goed gebruiken kan als voor haar ziekte. Deze geschiedenis wordt medegedeeld door den correspondent van de Daily News te Weenen. medegedeeld door het Koninklük Nedurl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Dec. 1913. Hoogste barometerstand 707,2 te Vestmanoer en Seydisfjord. Laagste barometerstand 742,1 te Neufahrwasser. Verwachting (van den avond van den 29 Dec. tot den avond van 30 DecJÏ matige tot krachtigen, noordelijken tot oosteljjken wind, betrokken tot awaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuw, tempe ratuur om het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 3