ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 December 1913. PIANO Nieuwjaarswenschen EERSTE BLAD. RECLAMES. rara- ïïb "«KI BERICH T. WEEKMARKT. VOGELWET. Kersttijd en Oudejaar. (Z icrikzeesclic C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9484. Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur', J. WAALE. ADVERTENTIE N. V an 13 regel» 30 etsmeerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddagi uiterlijk 2 Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Usunt JwtJ ^"NED.PIsiüHBWEKMJ.H'KESStCkTRBUB!: Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren. ontvangen da tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezers} dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents A contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1914 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord- en Zuid-Beve land wordt ontvangen. De inzending der advertentièn voor dat no. bestemd kan geschieden tot Woensdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. De BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den Nieuwjaarsdag, in de volgende week de gewone marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 31 December e.k. Zierikzee, den 27 December 1913. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, D. VAN DER VLIET, Burgemeester, JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van den 20 December j.l., S. no. 5868, 3 at'd. (Prov. blad no. 154) Brengt ter kennis van belanghebbenden: lu. dat de Yogelwet 1912 (met uitzondering van het 2e lid van artikel 2) in werking treedt op 1 Januari a.s.; 2". dat, mitsdien op dien datum de burge meesters de bevoegdheid krijgen, om ver gunningen te verleenen tot het dooden of het vangen en daarna vervoeren, c. q. het verstoren der nesten van beschermde vogels of als schadelijk voor den land-, tuin- of boschbouw of voor de visscherij aangewezen vogels (artt. 9 en 10 der Vogelwet 1912) 3n. dat „ganzen" van 1 Januari a.s. onder „waterwild" gerangschikt zynen 4U. dat in verband met een en ander alle door den Commissaris der Koningin verleende buitengewone machtigingen, voor zooveel zij de bevoegdheid geven, om op Vogels te schieten, op 1 Januari a.s. van rechts wege hare geldigheid hebben verloren. Zierikzee, den 27 December 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 27 Dec. In het jongste verslag der algemeene vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen is abusievelijk de volgende regel weg gevallen. Nadat de voorzitter den hoofd ingeland Boogerd beantwoord had, werd het woord gevoerd door den hoofdingeland J. M. van den Bout, die zakelijk het volgende zeide. - Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot politie-agent £e klasse alhier, W. J. vau Graafeilarid uit Serooskerke, en is N. de Vin tot hoofd agent van politie bevorderd, terwijl D. Stoel geworden is agent le klasse. Abusiévelijk is in ons blad vermeld, dat het cassatieberoep van A. D., land bouwer te St.-Maartensdijkis ver worpen. Dit moet zijn Maartensdijk. Wij vermelden dit abuis, omdat toevallig te St.-Maartensdyk iemand woont, die ook A. D. heet, maar niets met de cassatievoorziening heeft uit te staan. - Donderdagavond gaf de Rederij kers- vereeniging „Concordia" in de Concert zaal alhier een uitvoering, die wij tot de reeks van geslaagden kunnen rekenen, welke genoemde vereeniging in den loop der jaren gegeven heeft. De zaal was flink bezet. Opgevoerd werd „Het Familiekind", een klucht in drie bedrijven, naar het Duitach, van Fritz Friedmann-Friederich, door J. M. Van Aken. Het was een mooie avond, die aan het publiek werd aangeboden. Men heeft weer eens hartelijk gelachen en volop genoten, dank zij het aardige stuk, dat opgevoerd werd, en dank zij ook het uitstekend spel, dat wij te zien kregen. Ook de nieuwe vrouwelijke kracht, die wij opmerkten, vervulde de haar opge dragen rol op een onberispelijke wijze. Speelsters en spelers mochten levendige toejuichingen inoogsten. Opgewekte muziek gedurende de tusschenbedrijven verhoogde het genot, dat men smaakte. Met een geanimeerd bal werd de uitvoering besloten. - De gemeente-werkman S., bezig zijnde met het leegscheppen van de zinkput in het Korte Groendal, geraakte door de opstijgende giftige gassen zóó bedwelmd, dat hij bewusteloos neerviel. Medische hulp werd terstond ingeroepen. Het mocht dr. Spruyt gelukken den bedwelmde weer by te brengen. Dnlrendtyke, 22 Dec. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd medegedeeld, dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit van 6 dezer, waarby inzake het verhaal op de gemeente-ambtenaren werd be sloten, niets te verhalen van de inkoop sommen; 2 percent van de bijdragen voor eigen pensioen en 3 percent van den pensioensgrondslag voor dat hunner weduwen en weezen. Dit alles voor zooveel betreft de ambtenaren in dienst der gemeente op 31 October 1913. Nleuwerkerk. In deze gemeente zyn 37 personen, die staatspensioen trekken, Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat al de ingeleverde verklaringen geldig werden verklaard. Slrjansland. In onze gemeente zyn 12 ouden [van dagen, die van de rentewet trekken. Bruinlsse. By de hevige stormvlagen van Woensdagavond werd de mast van een met aardappelen geladen vaartuig op de Kramraerplaat half door gebroken, Van hier uit werd assistentie verleend en het vaartuig in de haven gebracht. Anna-Jacobapolder, 23 Dec. 't Schynt dat hier een besmettelijke ziekte onder de katten heerscht. In verschillende gezinnen vindt men hier en daar de huiskat doodliggen, terwijl in een paar gezinnen reeds een 3-tal gestorven is. Sporen van vergiftiging zyn niet te bespeuren. St.-Fillpsland, 23 Dec. Een passagier der tram, die Vrydagavond twee uur te laat van Anna-Jacobapolder vertrok en die naar Breda moest, vond by zyn aankomst te Steenbergen natuurlijk alle logementen gesloten en kreeg op zyn hier en daar schellen en kloppen geen gehoor. Op advies van een Steenberge naar vervoegde hy zich op het politie bureau, vroeg daar ora logies, maar kreeg nul op 't rekwest. Ten einde raad en geen zin hebbende het verdere van den guren winternacht op [straat door te brengen, besloot hy maar weer een retourtje naar Anpa-Jacobapolder te nemen en zoo ging hij circa 2 uur maar weer terug en wachtte aan de sluis tot de tram van 4 uur hera ten tweeden male naar Steenbergen bracht. Prettige herinneringi n zal dat uit stapje wel niet achtergelaten hebben voor den reiziger, maar in ieder geval was hy toch onder dak geweest. St.-Annaland, 24 Dec. Er waren deze week weer 3 nieuwe pensioentrekkers, die hun haudteekening konden zetten, de vorderingen kunnen dus goed ge noemd worden. Wlssenkerke, 26 Dec. Donderdagavond 25 dezer hield de zangveieeniging „Zang enVriendschap" alhier eene uitvoering in de openbare school onder leiding van den directeur, den heei C. Flipse. Het programma, in 8 nummors, vermeldende 25 liederen, stelde aan het uithoudings vermogen der executanten niet geringe eischenvan eenige afmatting was echter by het forsche nummer 8a|„Na het Onweder" niets te bemerken. Uit de geheele uitvoering bleek, dat dit zangkoor het reeds tot een zeer te waardeeren hoogte heeft gebracht; in het bizonder verdient de duidelijke uit spraak een woord van bizonderen lof. Wat de afzonderlijke nummers betreft verdienen genoemd te worden„Ons Hollandsch lied", dat zeer goed gezongen werd, „Kerkkloktonen", waarin de solo stem, vooral in het tweede gedeelte, mooi uitkwam tegen de bromstembe geleiding, „Herfstgedachte", het „Rozen lied", eveneens zeer goed voorgedragen, Bede voor het Vaderland" en het reeds boven genoemde „Na het Onweder' Mooi klonk ook de sopraanstem in het „Zegelied". In het Avondkoor had het „Crescendo" wel iets zachter kunnen beginnen. Het publiek was zeer aandachtig en beloonde de uitvoerenden met een welverdiend applaus. Het kraken van het snoepzakjes-fupier was vooral by den solozang zeer hinderlijk. De lokaliteit was te klein om alle belangstellenden te bevatten. De vereeniging,Zang en Vriendschap" mag met voldoen.rig op deze welgeslaagde uitvoering terugaien. Middelburg, 27 Dec. Het bestuur van de hier dezen lomer gehouden tentoon stelling heeft besloten de wassen poppen, die, gekleed ir verschillende Zeeuwsche kleederdrachten zoo zeer de aandacht van alle bezoekers, vooral van vreem delingen trokken, alle in een nieuw pakje te steken die op de tentoon stelling waren in bruikleen en ze aan te bieden aa het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen voor het museum, Het bestuu meent de aantrekkelijkheden van Middelburg voor vreemdelingen hierdoor met één vermeerderd te hebben Gedop. Staten van Zeeland hebben hun go< 1 keuring onthouden aan het besluit vin den gemeenteraad alhier tot ffytiginfc van het reglement voor het burgerlijk Armbestuuromdat daarin niet de wyze is opgenomen, waarop het onderzoek dat aan de ondersteuning moet voorafgaan en het toezicht op ondersteunde en uitbesteede personen niet is omschreven, hetgeen volgens het College by art. 21 der armenwet is verp'ichtend gesteld. Met ingang van 1 Januari 1914 is bevorderd tot brigadier-majoor der Rijks- veldwacht de beer A. Hoekstra, brigadier br:'gade-commandant der Rijksveldwacht te Middelburg. Door de afdeeling Walcheren van Jen Bond van Rijwielhandelaren is een adres aan den gemeenteraad gezonden mede onderteekend door een aantal han delaren in ijzerwaren enz. hier ter stede, waarin betreurd wordt, dat Burgera. en Weth. een huis, dat aan de gemeente behoort en dat volgens het raadsbesluit tot aankoop bestemd was om te worden afgebroken, hebben verhuurd aan een combinatie, die er een zoogenaamden vliegenden winkel heeft gevestigd. Adres santen vragen om zoo raogelyk alsnog de huur op te zeggen en zulke maat regelen te nemen, dat b.v. door het heffen van een zware belasting de handel dry ven de middenstand in de toe komst beschermd wordt tegen vliegende winkels als deze en als die, welke men wekelijks op de Middelburgsche markt kan zien. Vllssingen, 27 Dec. In Mei van dit jaar werd door de zuster van wylen den heer W. v. d. Os aan de gemeente ten geschenke aangeboden het prachtige woonhuis van den overledene aan het Bellamypark onder voorwaardedat daarin de oudheidkundige verzameling zou worden ondergebracht. De gemeente aanvaardde dit vorstelijk geschenk met groote erkentelijkheid en thans is men reeds gereed met het overbrengen van het archief; terwijl ook de oudheden gedeeltelijk zyn overgebracht en hinnen- kort het gebouw als museum zal worden geopend. Dinsdagmiddag werd 't museum reeds bezocht door het Utrechtsch Studenten gezelschap „Zeeland", dat een krans hing aan het portret van den heer Van der Os, den oprichter van de Oudheids kamer, die ook een belangrijk geschenk aan het archief gaf. Het Studentengezelschap legde ook een krans aan den voet van het stand beeld van De Ruyter, Terneazen, 24 Dec. Onder Driekwart, halfweg Sluiskil en Sas van Gent, hebben de dieven een dezer dagen op verregaand brutale wijze huisgehouden. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij een boer aldaar bijna al de kippen, eenden, ganzen en zwanen ge stolen. Er is, zooals men het wel eens typisch uitdrukt, geen veer op 't erf gelaten en wat het merkwaardige van de zaak is, niemand heeft bij het stelen van een zoo groot aantal kakelaars en snateraars ook maar het minste geluid vernomen Ofschoon de politie reeds in alle rich tingen haar onderzoek heeft uitgestrekt, is er tot nu toe geen spoor kunnen ge vonden worden. Algemeen is men even wel van oordeel, dat Belgen de daders zijn. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. v. Vliet, predikant te Leerdam, is in den ouderdom van 34 jaar, plotseling overleden. Ds. v. Vliet vervulde Zondagmorgen nog een predikbeurt. Plotseling ernstig ongesteld geworden, werd hy Maandag avond per auto naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hy reeds kort na aankomst overleed. Ds. v. Vliet aanvaardde 25 Maart 1906 de bediening des Woords te Ottoland. In 1908 nam hy een beroep aan naar Poortvliet en sinds 5 Maart 1911 was hy werkzaam te Leerdam. Bnrgli. Bij de najaars-stemmingen werden in de kerkelijke vacaturen alhier gekozen of herkozen: als leden van het kiescollegeMarinus Kommer (aftr.) en Abram de Glopper (aftr.) als notabelen: Gerrit Slager (aftr.) en Pieter Landegent (aftr.); als kerkvoogd: Thonus Boot (aftr.) als ouderling: Gerrit Slager (in de plaats van Pieter Blom, die niet meer wenschte herkozen te worden. Hij heeft de kerk ^als diaken en ouderling ge durende 34 jaar trouw gediend); als diakenJozias Klompe (in de plaats van Gerrit Slager voornoemd). Landbouw en Veeteelt. Scharendtyke, 24 Dec. Aan de haven te Kloosternol zijn in 1913 verzonden 8.099.576 K.G. bieten, tegen 11.390.892 K.G. in 1912terwijl hier werd aan gevoerd 1.587.664 K.G. pulp, tegen 2.455.130 K.G. in 1912. Als vrienden van den vrede in deze dagen zich rekenschap geven van het werk dat ook dit jaar weder ten gunste van dien vrede is verricht en de uitkomsten daardoor verkregen, dan zullen zij misschien denken aan de vraag in de profetiën van Jezaia gedaan en het antwoord daarop gegeven„wachter wat is er van den nacht? De morgenstond is gekomen en het is nog nacht." Ja nacht is het nog altijd. De bewijzen zijn werkelijk niet ver te zoeken. Daar is de Balkanoorlog, in den aanvang van dit jaar nog gestreden, straks gevolgd door een bloedige botsing tusschen de bondgenooten van zoo kort te voren, eens trijd die in ruwheid en wreedheid misschien te vergeefs zijn weerga zoekt. Daar is de legeruitbreiding in Duitscli- land en Fraukrijk, door Oostenrijk en Rusland gevolgdde vlootbouw in Enge land; de sterkere bewapening ook der kleinere volken. Het telken jare klimmend cijfer der oorlogsbudgetten, zoo hoog dat de grens der draagkracht wel bereikt schijnt, onder verzekering dat het niet anders kan, dat elk ministerie voor de volksvertegenwoordiging moet ver schij nen met het geweer op den schouder. Daar is rechtvaardiging of zelfs verheer lijking van den oorlog, van een zijde waar ze het allerminst werd verwacht, in woorden als deze: „het leven bereikt in den oorlog zijn hoogste ontplooiing van kracht en schoonheid." Dat alles is bedroevend en neerdrukkend en dreigt het licht van Kerstfeest en Oudejaar te verduisteren. Ja waarlijk het is nog altijd nacht! Toch niet minder waar is het eerste deel der verzekering: „de morgenstond is gekomen." Geen twijfel; „het daagt in het Oosten". Betreurt den Balkenoorlog, maar verheugt u niet minder over de aan vankelijke oplossing der Oostersche kwestie zonder strijd tusschen de groote mogendheden. Wie zou dat vroeger hebben durven hopen? Dit feit staat niet alleen. Brengt het u ook te binnen dat het schieten op rustige Engelsche visschers, ter hoogte van Doggersbank, geen oorlog tusschen Engeland en Rusland heeftdoen uitbreken de moeilijkheden omtrent Fashoda, Engeland en Frankrijk niet hebben doen grijpen naar het zwaard en verschil in grens wijze over Marokko geen strijd ten gevolge gehad heeft tusschen Frankrijk en Duitschland en gij ontwaart het wassen der vredesgedachte op ontwijfel bare wijze. Denkt aan de zucht om in de tractaten, die de volken met elkander sluiten, de bepaling op te nemen dat moeilijkheden die zich mochten voordoen dQor scheids rechterlijke uitspraak zullen worden beslist. Herinnert u de groote gebeurtenis van dit jaar, de opening van het Vredespaleis, waar van nu af aan de rechtbank zal zetelen die vonnis zal vellen in de ge schillen der volken. Bovenal hebt er oog voor dat tenge volge van Vredesconferenties, Vredes congressen en Vrede8vereenigingen het besef doordringt dat de oorlog verdwijnen moet, dat de wereldvrede gewaarborgd moet worden niet door onderlinge vrees, maar door het hooghouden van het recht en dat de volken meer en meer vertrouwd raken met de gedachte dat hunne geschillen door de beslissing van den rechter moeten worden opgelost. Voegt dat alles by een en gy begrypt met hoe groot recht het woord van den profeet raag worden herhaald: „de morgenstond is gekomen". Daarom, niettegenstaande het voort duren van den nacht, onder de werkers voor den vrede, by het na'deren van Kersttijd en Oudejaar, een blyde stemming. De morgenstond moet volledig worden. Werken, zich inspannen ora iets begeerlijks werkelijkheid te doen worden, is een voorrecht en een zegen, op voorwaarde, dat die arbeid niet nutte loos is en even goed ongedaan had kunnen blyven. Welnu, daarvan by het werk voor den vrede geen sprake 1 Wel wordt het geweten dat de boom niet met één slag valt, dat onkruid, zoo diep geworteld, niet aanstonds met wortel en tak wordt uitgeroeid, en dat, wat zoo lang een breede plaats heeft ingenomen in het leven der menschheid niet met een enkele handbeweging ter deure wordt verwezen maar dat wordt ook niet geëischt, verlangd wordt, dat de vreeselyke werkelijkheid, die de oorlog helaas nog altijd is, door de werkzaamheid van allen die van j goeden wille zyn, naar den achtergrond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1