ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 22 December 1913. TWEEDE BLfiP. N IE WSTIJDIN GEN. Vredesprijs voor de jeugd 1914. Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzeesclic C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAO, WOENSDAG en VKIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 708te JAARGANG. No. 9482. Directeur c A. J. DE LOOZE Jr. llitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 nts., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk 2 urt. SPANJE. Madrid, 19 Dec. De vroegere stiereu- vcckter Padilla verscheen gisterennacht in een Bfrtel te Madrid, waar hij, ver gezeld van een dame, een kamer huurde. Spoedig nadat zij bun kanier waren binnengegaan weerklonk eeu revolver schot. Hotelbedienden snelden toe en sloegen de deur in. Zij vonden Padilla dood in zijn kamer liggen en de jonge dame weenend aan zijne zijde. Zij ver klaarde, dat, toen zij met Padilla in de hotelkamer was gekomen, Padilla van haar geëischt bad een schrijven te onderteekenen, waarin zij vroeg haar te dooden. Daar liet meisje vermoedde met een scherts te doen te hebbeD, deed zij zulks niet. Padilla haalde daarop een revolver te voorschijn en zette dit wapen op haar borst. Zy viel op de knieën en smeekte Padilla haar in het leven te laten. Hij deed zulks maar doodde daarop zichzelf. Padilla was 42 jaar oud en gehuwd. Hij was de lieveling van de Madrileensche bevolking. Hij was uit de gevangenis van Lima gebroken, nadat hy een medegevangene vermoord had. Het betrokken meisje behoort tot de aanzienlijkste families van Madrid. FRANKRIJK. Vrijdag is de temperatuur in de Fransche hoofdstad, die, zooals in geheel westelijk Europa gedurende de laatste maanden, het jaargetijde in aanmerking genomen, zeer hoog was, plotseling tot verscheidene graden beneden vriespunt gevallen. De groote koude veroorzaakte in de straten van Parys drie sterfgevallen. DUITSCHLAND. Uit Einden wordt gemeld, dat het Duitsche stoomschip „Friedland" bij Borkum een omgeslagen schip heeft gezien. Het is vermoedelijk het stoomschip „Narvik". De loods van het schip werd in een met,, Narvik" geteekenden zwem gordel door een oorlogsschip op grooten afstand van de plek des onheils als lijk opgepikt. Een reddingsboot van het verongelukte schip, waarin het lijk van een scheepsofficier lag, werd door de „Friedland" gevonden. Wat er van de overige bemanning geworden is, weet men niet, maar het ergste wordt gevreesd. Daar men groote wrakstukken van de „Narvik" heeft gevonden, veronderstelt men, dat een hevige ontploffing de oorzaak van het ongeluk is. Het schip, dat Zondag uit Einden naar Antwerpeu vertrok, had een bemanning van dertig koppen aau boord. Dezer dagen is te Stuttgart een dame, de weduwe van den cavalerie- officier Griesinger, gearresteerd. Men beschuldigt mevrouw Griesinger, die vroeger een groot fortuin bezat, en wier zoon luitenant is in een legerkorps in Würteinberg, van oplichting. Zij moet op liet oogenblik ongeveer 2 millioen Mark schuld hebben. Het grootste gedeelte barer schuldeischers bestaat uit „kleine luiden", die hun gekeele vermogen in hare handen stelden, in ruil voor wissels, die echter nimmer betaald zijn. Van den anderen kant schijnt het, dat mevrouw Griesinger in handen is gevallen van lieden, die haar op schandelijke wijze exploiteerden. Men weet nog niet waar al het geld is gebleveD, daar de beschuldigde zeer teruggetrokken leefde. Alleen weet men, dat zij begaafde jonge meisjes voor hare kosten muzieklessen liet nemen. Haar zoon, de luitenant, is verdwenen. Posen, 20 Dec. Hedenmorgen om 3 uur heeft zich in het slot Dakowymokro bij Graetz een echtelijk drama afgespeeld. Graaf Mielczynski, rijksdagafgevaardigde voor Samterobornik, hoorde eenig gerucht en meende, dat een inbreker zich toegang wilde verschaffen. Hij nam daarom zijn geweer en begaf zich naar beneden, waar hij zijn vrouw in haar slaapkamer in tegenwoordigheid van zyn neef, Graaf Mielczynski, uit Bendlewo, verraste. Hy schoot beiden dood en gaf hedenmorgen kennis van bet voorgevallene aan den officier van justitie, dieu hij verzocht een onderzoek in te stellen. Dortuiuud, 20 Dec. Om negen uur hedenavond ontspoorde oen personentrein nabij Löttringhausen. De locomotief stortte van den spoordijk naar beneden. Een andere personentrein reed op den ontspoorden trein in. Een groot aantal personen zijn zwaar gewond. Een waggon van den geneeskundigen dienst, een hulptrein en geneesheeren zijn onderweg. Bij bet spoorwegongeluk te Löttring- hauson zijn acht passagiers gewond. De machinist en de stoker liepen levens gevaarlijke brandwonden op. NEDERLAND. Amsterdam, 20 Dec. Niet alleen de diamantbewerkers, maar geheel de stad begint aandacht te schenken aan den meer dan treurigon toestand, waarin het diamantvak verkeert. Het Weekblad van den A. N. D. D. geeft als werkloozencijfer van deze week op 4359 tegen 3991 de vorige week, zoodat nu bijna de helft van alle diamantbewerkers zonder werk, dat is zonder verdiensten is. Dat is treurig. Maar niet alleen de f 150.000 loon, die aan de wekelijksche circulatie on trokken wordt, waardoor behalve de belanghebbenden zelf, ook honderden winkeliers, huiseigenaren enz. enz. ge troffen worden, is het voornaamste punt van deze schrikkelijke malaise. De moreele, demoraliseerende kant van de zaak is zoo mogelijk nog erger. Wij vernemen, dat tal van diamant bewerkers verhuizen. Zij moeten verhuizen, eensdeels, omdat eigen fatsoen hen belet de huurschuld steeds grooter te niakeD, anderdeels wijl de eigenaren der perceelen de huur opzeggen. Er zijn families, die bij verwanten binnenshuis moesten gaan, omdat letterlijk overal de huiseigenaren weigeren aan dia ma utbe werkers te verhuren. Wij weten, dat in straten aan de Weesperzijde gezinnen 's nachts met stille trom zijn vertrokken, omdat de huur niet betaald kon worden en veel van den mooien huisboedel reeds ver pand was. Zulke dingen zijn diep treurig, en waar de legende nog voortbestaat, dat diamant bewerkers geen waarde van het geld kennen, maar raak uitgeven en schatten verdiend hebben, spreekt het van zelf, dat hulp van buiten af zeer gering is. Er is de vorige week voor f 538.000 geslepen diamant naar de Vereenigde Staten verzonden. Men hoopt, dat dit een aanwijzing is, dat de zaken ver beteren zullen, ofschoon slechte econo mische toestanden niet alleen Europa, maar ook Amerika teisteren. Haarlem, 20 Dec. Te Haarlemmermeer is Woensdag in den ouderdom van by na 81 jaren overleden de heer A. Colijn, vader van den oud-Minister van Oorlog. De oude heer Colijn, die nog zeer kras en kerngezond was (hy maakte Dinsdag nog een rytoer) is al pratende in zijn stoel doodgebleven. In verband met dit sterfgeval herinneren we ons het volgend voorval: Tydens de manoeuvres in den Haar lemmermeer-polder in den herfst van 1912, zou in den duisteren nacht het fort bij Aalsmeer worden aangevallen. De belangstelling om dit militaire schouwspel te zien was buitengewoon Onder de toeschouwers was iemand, die met ongeduld op de nadering van den vijand wachtte. Een boertje vraagt hem waarom hy, als het wachten hem zoolang valt, maar niet liever huiswaarts ging. Ja, ziet u, zegt de vreemdeling, ik wacht myn zoon stVaks, die is soldaat. Ah zoo, zegt het boertje, dan gaat het u als my; ik wacht ook op myn jongen, die bij den troep moet zyn. En als de vreemdeling dan informeert bij ons boerlje, by welk wapen zijn zoon als soldaat dient, krijgt hy heel leuk ten antwoord: O, hij is Minister van Oorlog. Na een verhoor door de militaire commissie van onderzoek, benoemd om de oorzaak van den kazernebrand alhier op te sporen, is in arrest gesteld een millicien, afkomstig uit Den Haag. Men had in zijn veldflesch petroleum gevonden. Een winkelier in parapluies in de Bartel Jorisstraat alhier, heeft aaugifte gedaan uit eon geldkistje te vermissen ruim f 1000, benevens een spaarbank boekje, groot f 1100 en uit de toonbanklade f 40. Dit geld behoorde, op f 200 na, aan zijn vader te Tilburg, voor wien hij de zaak drijft. Hij verdenkt van dezen diefstal zijn vrouw, die de echtelijke woning heeft verlaten. Hljswyk, lT Dec. Alhier werd dezer dagen wegens oplichting gearresteerd de oud-zendeling D., inwoner dezer gemeente. Nader wordt ons hieromtrent nog gemeldDe arrestatie van den heer D. te Ryswijk, wegens oplichting, heeft in deze gemeente groot opzien verwekt. De heer D. n.l. was een zeer bekend en geacht ingezetene. Hij was bestuurslid der Chr.-Historische Kiesvereeniging en deed als zoodanig bij de laatste Gemeente raadsverkiezingen veel van zich spreken, doordat hy zich zeer sterk verzette tegen het voornemen der kerkelyken om een Katholiek candidaat te stellen. De heer D. was sedert een aantal jaren te Ryswijk woonachtig. Hij bewoog zich veel op philantropisch gebied, en het misdrijf, dat hem ten laste wordt gelegd, bestaat dan ook hierin, dat hy van ettelijke rijke personen, voornl. in het buitenland, geldelijke bedragen kreeg, waarmede hy voorgaf, anderemte steunen. Groot moeten deze bedragen echter niet zijn. Hij oefende, sedert hij te Rijswijk woonde, geen beroep uit en zijn vrienden en kennissen vroegen zich dikwijls af, waarvan hij bestond. Destijds was hij zendeling en hulpprediker en ook heeft, hy in het Noorden van België vertoefd. De gearresteerde is een goedé vijftiger, van nette en hoogst achtbare familie en de zaak heeft dan ook een uiterst pynlijken indruk verwekt. Vereenlglng tot verbetering van het Rundvee In Zooiand. J.l. Donderdagmiddag hield deze vereenigine', onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke, haar algeraeene vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den heer M. Kosterise, thans overleden, als een ijverig en bekwaam bestuurslid en deelde mede, dat de heer Mervennée uit Middelburg, wegens hoogen leeftijd, niet meer aan de keuringen zou willen deelnemen. Nog deelde de voorzitter mede, dat het be stuur der vereeniging tevens als provin ciale commissie is aangewezen en hy riep ten slotte een bizonder woord van welkom toe aan den aanwezigen hoofd inspecteur van het Ned. Rundvee stamboek, den heer Wibbens. Aan de heeren Koopman, Becu en Zwagerman werd een woord van dank gebracht voor hun werkzaamheden ten bate van de goedgeslaagde tentoonstelling van vrouwelyk fokvee. De voorzitter deelde rrede, dat de vereeniging van de niet nu meer be staande afd. Zeeland van het Ned. Rundvee-stamboek een bedrag van f 1844,215 heeft overgenomen. Vervolgens werden henoorad: In de commissie tot nazien van de rekening over 1913 de heerenP. Linden- berg van Wemeldinge, C. Zuidweg van Wolphaartsdijk en C. Hartog van Scher- penisse in de commissie tot nazien der rekening van het centraal laboratorium voor merkonderzoek over 1913 de heeren C. de Wilde te St.-Maartensdyk, I Melis te Westkapelle en L. Sieraonse Jr. te Biggekerke tot bestuursleden werden de aftredende heeren D. Koopman, Jac. Pieterse en J. W. A. G. Collot d'Escury herbenoemd en in twee vacatures gekozen de heeren I. M. Hage te St.-Maartensdijk en C. de Back te Wemeldinge; in de commissie voor de stieren- controle en fokvereenigincen werden benoemd de heeren: J. H. Gesohiere te Grijpskerke, A. de Bruine te Nieuwvliet en J. W. van Oeveren te Kapelle (D. In deze commissie hebben ook de voor zitter en de secretaris der vereeniging zitting. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd wederom Goes aan gewezen. Het bestuur werd machtiging verleend I 1000 by te dragen voor de in 1914 te Middelburg te houden tentoonstelling, waar men er naar zal streven het rundvee een bizondere plaats te doen innemen. Bij een eventueel tekort zal later nog maals een crediet toegestaan worden. De tentoonstelling zal, wat het rundvee betreft, een tentoonstellings-afdeeling, een wetenschappelijke afdeeling en een onderwijzende afdeeling bezitten. De hoofd-inspecteur van het Ned. Rundvee-stamboek deelde mede, dat de voorjaars-inspectie voor koeien in Mei en het geheele voorjaar; voor stieren van minstens 14 maanden in April zal plaats hebben en dat het stamboek ge negen is by den aankoop van stieren van advies te dienen. Ook zal het stamboek goed gecontroleerde productie cijfers publiceeren. De voorzitter deelde mede, dat een propagandaboek voor de vereeniging spoedig ter perse gaat. Besloten werd vóór de volgende alge meene vergadering te onderzoeken of het mogelijk is de veefokkery in Zeeland op hooger peil te brengen door puike kalveren op een afzonderlijke hofstede groot te brengen en later te verkoopen. Een kostenberekening daarvan zal op gemaakt worden. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar de vraag, of het mogelyk is, door het stichten van meer kleine zuivel fabrieken, de veehouderij in Zeeland tot grooteren bloei te brengen. Wilt ge In hot voorjaar vroeg groenten hebben Dat is toch een van de voornaamste dingen in den tuinbouw. Zoowel bij den tuinman van beroep als bij den liefhebber, vroege groenten te winnen. Voor den tuinman van beroep is het een handelskwestie. Voor ayn vroege groenten ontvangt hij het meeste geld. In het voorjaar, als alles nog schaars is, dkn groenten te hebben en te kunnen verkoopen, di\t is de winst. Maar ook de liefhebbery-tuinman wil gaarne de eerste zyn met radijs, raapstelen, spinazie, kropsla e. d. en hij wedijvert met zijn buurman, wie het eerste deze heerlyk- heden op tafel heeft. Wat moet men doen, om op het stuk van vroege groenten niet achteraan te komen? Wanneer men zyn groenteperken in het najaar dus voor de vorst in orde heeft gebracht (voor zoover de omstandigheden dat toelaten), d.w.z. wanneer men den grond heeft gespit en bemest dit laatste met stalmest, kainiet en slakkenmeel na hem natuurlijk van onzuiverheden te hebben gereinigd, dan laat men hem liggen tot na de vorst. Wanneer die althans komt. Dan kan de grond eens goed opvriezen. Daardoor verbrokkelt hij en wordt hij kruiraig, wat voor tuingrond de gewenschte structuur is. Zeer vroeg in het voorjaar geeft men dan den tuingrond wat chilisalpeter. Ik zeg „wat"; dat beteekent: niet te veel. Wanneer men ongeveer 25 gram op 1 M2. uitstrooit, is dat voldoende. Natuurlijk doet men dit, nadat men de bedden, hetzij weer omgespit of met de hark bewerkt heeft. En dan kan men zaaien naar hartelust. Misschien zal het aan beveling verdienen, als het koud en guur blijft, de plantjes, welke te vroeg uitloopen, een weinig te dekken. Ook kan het goed zijn, de bladgewassen, als sla, kool e. d. nog eens te begieten met een oplossing van chilisalpeter (0,1 pCt. oplossing is voldoende). Verder wou ik nog zeggen, dat erwten, boonen, in 't algemeen, alle vlinderbloemigen, slechts zeer weinig chilisalpeter behoeven. Men geve aan deze gewassen nooit meer dan 10 gram op 1 M2. De bladgewassen, als kropsla, andyvie, raapstelen, spinazie e. d. kunnen de grootste hoeveelheden hebben. Aangemoedigd door het welslagen van den Vredesprys voor de Jeugd 1913, hebben de Algemeene Neder- landsche Bond „Vrede door Recht" en de Ned. R.-K. Vereeniging tot Bevorde ring van den Wereldvrede besloten, om ook voor het jaar 1914 weder gezaruenlyk een Prijsvraag voor de Jeugd uit te schryven. PRIJSVRAAG I. De eerste Prysvraag is een uitnoodiging om een opstel te schrijven over een der volgende onderwerpen 1. De Opening van het Vredespaleis. 2. Roode Kruis en Vredesbeweging. 3. Waarom is de Duif gekozen als symbool voor den Vrede? De opstellen mogen niet kleiner zyn dan drie beschreven bladzijden uit een schoolschrift en niet grooter dan zes bladzijden. Zy moeten worden geschreven in de Nederlandsche taal. PRIJSVRAAG II. De tweede Prysvraag is een uit noodiging, om in te zenden een schets voor een al of niet geillusteerden Maandkalender. Ieder der twaalf bladen van dezen kalender moet bevatten één of meer zinnen, de Vredesbeweging be treffende. Deze zinnen mogen voor iedere maand fbestaan uit ten hoogste vijftig woorden en moeten in het Nederlandsch geschreven worden. Voor het overige wordt aan de deel nemers volledige vrijheid gelaten. Gemeenschappelijke Bepalingen der Twee Prysvragen. Aan de Prysvragen kunnen deelnemen alle meisjes en jongens, die geboren zyn tusschen 1 Januari 1896 en 1 Januari 1900, onverschillig of zij nog school gaande zijn of niet meer. Een ieder mag aan één of ook aan beide Prijsvragen deelnemen. Voor deze Prijsvragen is Nederland verdeeld in 28 districten: Als Eerste Prijs zal in iedere prys vraag worden uitgeloofd een Gouden Horloge, met inschrift. Als Tweede en Derde Prys een waarde vol souvenir naar keuze. Voorts ontvangen, behoudens af wijkingen ter beoordeeling van de Hoofdjury, alle inzenders van antwoorden, die door iedere districtscommissie worden verkozen, om aan de Hoofdjury te worden toegezonden, een diploma en toepasselijk boekwerk, of, zoo mogelyk, een Vredeskalender voor 1915. De inzendingen moeten geschiedèn vóór 15 Maart 1914 bij den Secretaris van iedere districtscommissie. De namen van de Secretarissen zullen later worden medegedeeld. Tot dien tyd moeten alle vragen om inlichtingen, enz. gericht worden tot den Secretaris van de Hoofdjury, Theresiastraat 51, 's-Graven- hage. Namens de Hoofdjury, Mr. L. J. M. BASQUIN, Voorzitter. Mr. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK, Secretaris. De blauwzuurTerglftlglng te Amsterdam. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Oostenryksche Regeering het verzoek gericht tot uitlevering van Wjjnoogst, die, gelijk men weet, te Weenen is gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging van zyn familieleden aan den Koninginneweg te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Zijn eigen kind. Te Londen kwamen eenige kinderen aan een dienstdoende inspecteur van politie vertellen, dat een van de speelmakkertjes door een vrachtauto vermorzeld was. Eenige oogenblikken later kwam de bestuurder het kleine levenlooze slachtoffer in een laken gewikkeld bij den politieman brengen, ten einde proces verbaal van het ongeval te doen opmaken. Toen in den loop van het gesprek de be stuurder de kleeding van het kind nauw keuriger beschreef, wierp de inspecteur zich, door een bang voorgevoel aange grepen, op de auto, waarin zich het lijkje bevond, trok het laken weg en zag zijn eigen kind, gruwelijk verminkt. Kamerhumor. Het nieuwe lid der Tweede Kamer, de heer Kleeren- kooper, zich voorstellende aan een collega Ik ben Kleerenkooper. En ik advocaat. Heusch gebeurd. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Dec. 1918.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 5