ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 19 December 1913. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche C o u r n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9481. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever>Hoofdredac<euri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagiraiddagi uiterlijk 2 ura. ENGELAND. By Liverpool is uit zee opgehaald een zak, waarin was geborgen het lyk van de 35-jarige leidster van een kleeding en confectie-werkplaats, Miss Bradfield, die door twee magazijn-bedienden van 18 en 22 jaar is vermoord geworden en daarna in zee geworpen. De jongste bediende is gearresteerd en heeft bekend. De andere wordt nog door de justitie gezocht. Een belangrijke som gel da, na het bedryven van den moord in de werkplaats gestolen, is waarschijnlijk in het bezit van den voortvluchtige. DUITSCHLAND. Binnenkort zullen zich deputaties van verschillende West-Duitsche steden naar Brussel begeven, om mondelinge be sprekingen te houden over den aanleg van 'n kanaal, dienende om den Rijn met de Maas en de Schelde te verbinden. In aansluiting aan die besprekingen te Brussel, zullen de deputaties ook onder handelingen voeren met de kamers van koophandel te Brussel en Antwerpen. BELGIË. De gemeente Moerbeke (Waas) werd Donderdagmorgen door een ongewoon drama in rep en roer gezet. Sedert eenigen tijd was een geestelijke zuster als verpleegster in dienst bij mevrouw Thuysbaert, die onlangs een operatie had ondergaan en nu aan de beterhand was. Donderdagmorgen waren mevr. Thuysbaert en de meid naar beneden gegaan en op een gegeven oogenblik riep mevrouw de zuster, die boven was gebleven, naar beneden. Geen antwoord bekomende, ging mevr. Thuysbaert naar boven, en zag de zuster midden in een bloedplas liggen. Zij dacht dat de non een bloedspuwing had gekregen en riep de meid naar boven. Naderbij tredend, zagen zij tot haar onbeschijfiijke ontsteltenis, dat de zuster dood was en dat uit twee gapende wonden aan de keel het bloed wegvloeide. Onmiddelijk ging men een priester en een geneesheer halen en werd de overheid verwittigd, doch alle zorgen waren over bodig. Het parket van Gent is verwittigd. Wat er voorgevallen is kan men niet uitleggen. De zuster is slechts 22 jaar oud. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Dec. Woensdagnamid dag werd in het Hotel Van Oppen alhier ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek, dat grootendeels uit dames be stond, door de firma Gebroeders Polak uit Vlissingen, met de „Sanogres" (een heete-luchtoven) een welgeslaagde kook demonstratie gehouden. Het keurig, wit emaille eventje met nikkelen montuur, dat op een tafel ge plaatst aan een gaskraan verbonden was, en waarmede de demonstratie zou geschieden, maakte, inzonderheid op de toeschouwstersal aanstonds eon aan- genamen indruk. Mevrouw G. leidde do demonstratie. Na een korte mondelinge inleiding, toonde deze do gerechten, die zij ten aanschouwe van het publiek bereiden zou, en wel een schelviscb, een jongen baan, rostbeaf, appeltjes, (als groente) en een appel om er appelmoes van te maken. Nu bestaat het groote gemak van de Sanogres in de allereerste plaats hierin, dat men al de genoemde gerechten tege lijk in den oven kan plaatsen. De viscb, de liaan en de rostbeaf werden elk in een perkamout-papioren zak gedaan (de schelviscb in twee stuks, daar deze niet zooveel hitte verdragen kan). Dit geschiedde ook met de appeltjes, die evenwel ook in pannen kunnen ge kookt worden, mits deze slechts goed afgesloten zijn. De visch werd dus droog in de per kament-papieren zak gedaan, evenals de andere gerechten, en met een weinig zout bestrooid. Elk te bereiden gerecht werd in een perkament-papieren zak op een emaille schotel gelegd en aldus in den heete- luchtoven geplaatst. Na een lialf uur in dien oven te zijn geweest, werd de visch uit den perka ment-papieren zak gehaald. Eenstemmig was men van gevoelen, dat deze er heerlijk en smakelijk uitzag. Daarop werd de rostbeaf, die in zijn eigen ju dreef, aan het publiek getoond. En vervolgens de jonge haan, de appeltjes en de appelmoes. Dat alles zag er even smakelijk uit. Deze keete luchtoven „Sanogres" zal ongetwijfeld een geheelo omwenteling in de tot nu toe gevolgde kook wij ze teweegbrengen. Men deelde ons mede, dat reeds onderscheidene aanvragen waren in gekomen om den oven op proef te mogen ontvangen. De firma Gebroeders Polak te Vlissingen, die hoofdagenten van de „Sanogres" zijn, heeft aan die aanvragen bereid willig gevolg gegeven. Het dagelijksch bestuur van het Waterschap Schouwen heeft op de voordracht van ingenieur van genoemd waterschap geplaatst de heeren W. J. Steup te 's-Gravenhage en C. L. de Vos tot Nederveer Cappel te Arasterdam, beide civiel-ingenieurs. In een op Woensdag 1.1. gehouden vergadering in het „Huis van Nassau", is een voorloopig plaatselijk comité opgericht, teneinde mee te werken aan het tot stand komen van het „Volks- petionneraent voor plaatselijke keuze". Genoemd comité bestaat uit de dames jonkvr. Schuurbeque Boeije, mevr. De JongStark, raej. Moelker, mej. J. A. Yooren, mej. A. C. Vooren en de heeren Brons, Van Duin, ds. Gouverneur, Matthijsse, Perrels, mr. Pol vliet, Van Roon. In de Woensdagavond gehoudene vergadering heeft de raad de voorstellen van Burgem. en Weth., inzake de pensionneering van gemeente-ambtenaren, onveranderd goedgekeurd. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in zilver, aan P. Geleijnse Johz., in dienst bij den heer M. Bolle Lz. te Haamstede. Met 1 Jan. a.s. is benoemd tot lichtwachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwenbauk" de lieer D. H. de Boer, machinist ter koopvaardij. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Rijks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand November 1913. In deze maand viel alhier in 16 regendagen 62 m.M. regenwater, tegen 16 regendagen met 83 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was(verschil lende korte tijden tot dagen samenge trokken) 2 dagen helder, 1 dag licht bewolkt, 6 dagen half bewolkt, 14 dagen zwaar bewolkt en 8 dagen be trokken. De windrichting was: 1 dag Noord, 1 dag N.-O., 1 dag O., 1 dag Z.-O., 2 dagen Z., 10 dagen Z.-W., 10 dagen W. en 4 dagen N.-W. Het stormsein stond 312 uren of 13 etmalen by. Prov. Staten van Noord-Brabant hebben aangenomen het voorslel vau Ged. Staten om door en voor rekening van de provinincie aan te leggen en te onderhouden een keiweg, loopende van den provincialen weg van Hoogerheide naar Bergen-op-Zoom over de z.g. Korteveusche baan en den Langeweg naar den bestaanden keiweg naar liet station Woensdrecht, onder voorwaarde, dat het rijk 50 procent in de kosten van aanleg en éénjarig onderhoud bijdraagt. (Dit betreft het Noord-brabautsch gedeelte van den te maken verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland). Noordgouwe. Aan den dit jaar ge slaagden kommies Adriaan Lindhout is tot standplaats aangewezen de grens gemeente Eelde bij Eindhoven. Sorooskerko. Gedurende de afgeloopen bietencampagne werden op de weegbrug, haven Schelphoek, gewogen 7.229.406 K.G. suikerbieten en 1.091.082 K.G. pulp. St.-Fillp9land, 18 Dec. De alhier op gerichte zangvereeniging „God is rayn lied" staande onder leiding van den WelEerw. Heer ds. Loran, heeft zich aangesloten by den Bond van Christelijke zangvereenigingen te 's-Gravenhage. St.-Maartensdflk. Voor velen hier is in de haven thans iets vreemds te zien. Door eenige scheepssloopers is een Vlaardinger visóhlogger aangekocht, om hier gesloopt te worden. Een dergelijk vaartuig is, voor zoover men weet, hier nog niet in de haven geweest. Oud-Vossemeer. In de jaarvergadering van de vereeniging het Groene Kruis alhier waren ruim 100 leden opgekomen uit de gedane rekening bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 214,99 en de uitgaven f 158,855De schuld aan het fonds Huyssen van Ivattendyke is thans gereduceerd tot f 80 en onge twijfeld zal binnen twee jaar de gansche schuld aan dat fonds zyn afgelost. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 249,635De aftredende leden van het bestuur, de heeren Beaufort, Heestermans en Vermet werden herkozen. Na afloop der huis houdelijke vergadering gaf de heer Van den Ende een lezing over wijkverpleging, een lezing die met aandacht gevolgd werd, en een warm pleidooi was voor die verpleging; misschien geeft zyn optreden aanleiding, dat er ook te dezer plaatse werk gemaakt zal worden om een wijkzuster te verkrijgen in onze gemeente. Poortvliet. In deze gemeente komt een geval van dyphteritis voor. Tliolen, 15 Dec. De rekening van het feestcomité 1913 alhier sloot met een niet onaanzienlijk tekort, dat grooten deels gedekt werd door de milde bydragen van eenige ingezetenen. Vrijdagavond werd in een openbare vergadering verantwoording gedaan en werd het restant van het deficit door de leden van het comité zoo kracht dadig aangezuiverd, dat een goed slot ontstond, en zoodoende het comité in staat bleek een feestavondje voor de dames-subcomité's te organiseeren. WolpkaartsdJJk. Toen de 75-jarige arbeider L. N. alhier gisteren zijn tweede staatspensioen afhaalde, werd hy door een beroerte getroffen. Men droeg den ouden stakkerd een huis binnen, waar hy binnen eenige oogenblikken den geest gaf. (*008. Burgem. en Weth. stellen voor, van de bijdrage voor eigen pensioen 3 pCt. te verhalen van den pensioens grondslag van iederen gemeente-amb tenaar of van dat deel zijner wedde, dat ten laste der gemeente komt, zoowel voor de vóór als de na 1 Oct. 1913 in dienst gekomen ambtenaren. Voor de bijdragen voor inkoop van diensttijd voor 1 Oct. 1913 wordt even eens 3 pCt. op alle ambtenaren verhaald, door de reeds door die ambtenaren ge storte bijdragen in het gemeentelijk pensioenfonds, voor de gemeente te behouden. Mocht dit in strijd blijken met do verordening dan zal den amb tenaren worden uitgekeerd het bedrag hunner gestorte bijdragenevenwel zonder bijberekening van de rento. Voor de bijdragen, verschuldigd volgens art. 27 der weduwenwet, willen Burgem. en Weth. nog 2 pCt. van den pensioens grondslag op de mannelijke en pCt. op de vrouwelijke verhalen. Van de bijdrage voor inkoop van tydelyke diensten willen Burgem. en Weth. op den betrokken ambtenaar 2 pCt. verhalen van het totaal der be looningen hem door de gemeente als tydelyk ambtenaar betaald, doch niet meer dan 20 pCt. van de gemiddeld per jaar genoten belooning. De gemeente zat dan ongeveer voor haar aandeel in de inkoopsom voor vroegere diensten, gedurende 40 jaar pl. ra. f 800 per jaar moeten betalen, terwyl, na aftrek van de op de ambtenaren te verhalen bedragen pl. m. f 3000 aan de R. pensioensfondsen moet worden bijgedragen. Dit verminderd met wat nu reeds in het gem. pensioenfonds wordt bijgedragen, komt do gemeente op pl. ra. f 2000 per jaar. Zij beschikt dan even wel over het kapitaal van het gemeentelijk pensioenfonds. De Raad dezer gemeente besloot, met het oog op de data der Vlissingsche, Middelburgsche en Zierikzeesche ker missen, de Goesche kermis voortaan te honden van af den 3en Dinsdag in Aug. tot den Dinsdag van .de daaropvolgende week. De kermisondernemers kunnen dan voortaan de route Middelburg GoesZierikzee volgen. De afgevaardigden van het water schap voor de uitwatering door de Sluis in de Piet besloten, een tydelyke leening van f 17000 aan te gaan, ten behoeve van het hulpstooragemaal. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 December 1913. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorin, tien ure, en 's avonds zes ure, ds. Sybesma. Ckr.-Geref. Kerk. 's Voorin, kalf tien ure, ds. Wisse 's nam. twee ure, Leeskerk 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorin, kalf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jeruël. 's Voorin, tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani. Burgh. Horv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japeken. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, ds. Brouwer. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en.'s nam. twee ure, Leeskerk. Elkerzeo. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twoe ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure, dr. Proost/ Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Hoek. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Adriani van Serooskerke. Dreiachor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Gouverneur van Zierikzee (collecte voor de zonding, post Modjo-Warno). Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Bouma van Doorn. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure,'snam. twee ure en 's avonds 5.15 ure, Leeskeik. Oostorland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes are, ds. Staal. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Peter's nam. twee ure, Geen dienst. Brulnisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vjjf ure, Leeskerk. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure, Gewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-Filipslaud. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Loran (coll. fonds noodl. kerken en personen). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Tholeu. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien uro, ds. Steenbeek's nam. twee ure, ds. Den Oudsten (coll. generale kas). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien uro, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk St.-Maarteuadyk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien uro, ds. Den Oudsten's nam. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, de heer De Graaft' 's avond: zes ure, Leeskerk. Oud-Voasemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Van Ascli Geref. Kerk. \s Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Seherpeulsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk 's nam. twee ure, dö. Steenbeek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee uro en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Annulnud. Herv. Kerk. \s Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, ds. Lans (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vjjf ure, Leeskerk. De kaïernebrand te Haarlem. Tien rustkamers met daarboven gelegen zolders verbrandden geheel. Gedeeltelijk werden door het vuur vernield de boven gedeelten van de onder gelegen kamers van soldaten en onder-officieren en het bataljonsbureau. Door het water kregen deze kamers en de daaronder, op de eerste verdieping gelegen vertrekken, veel schade. De rustkamers waren door latwerk van elkaar gescheiden. De daarlangs loopende gang, waardoor de hevige westenwind blies, werkte spoedig als een schoorsteen. Zonderling is, dat Dinsdagmiddag 6 uur reeds het gerucht in de stad liep, dat er brand in de cavaleriekazerne zou zyn uitgebroken, wat onjuist bleek te zyn Omtrent de oorzaak is nog niets aan 't licht gekomen. Vastgesteld is, dat de in de buurt van kamer 131 loopende schoorsteen den brand niet kan hebben veroorzaakt, omdat deze nog geheel intact was en geen scheur toonde, waardoor vonk of vlam kan zijn ontsnapt. Men vreest, dat de oorzaak, evenals bij den brand op 24 September 1912, onbekend zal blijven. Ook die brand is begonnen op de rustkamers, doch toen in den westelijken vleugel. De mogelijkheid van brandstichting lykt niet uitgesloten, vooral n!et, omdat soortgelijke branden te Ede en te Haarlem (1912) zyn voorgekomen. Het onderzoek is dan ook daarop gericht. Het zal niet noodig zyn, het geheele gebouw te vernieuwen. Verbouw van het bovengedeelte en restauratie van het ondergebouw schijnt voldoende te zyn. [Tel De Opr. Haarl. Ct. vernam, dat een dag of 14 geleden ook een begin van brand in de kazerne ontdekt werd. Nog tijdig werd toen erger voorkomen. Eerste Ka nier. De Eerste Kamer is nier tegen Zater dag 27, doch tegen maandag 29 December des namiddags half twee bijeengeroepen. TWEE DE K A M E li. By de justitie-begrooting critiseerde de heer Kleerekooper het vaak tactloos en ruw optreden van de politie, doch J keurde het vooral af, wanneer dit door hun chefs wordt vergoelijkt, omdat dit weerzin bij de burgerij moet verwekken. Spr. laakte voorts de absolute rechte loosheid der politie tegenover hun chefs en ook oordeelde hy een betere opleiding voor politiemannen dringend noodzakelijk. De heer Men dels sloot zich by dit betoog aan, betoogende, dat uit de verwaarloozlng van de moordzaak op het knaapje De Klerk en uit de reeks van onontdekte belangrijke misdrijven blykt, dat er veel hapert aan de politie, speciaal aan de Amslerdarasche recherche. Ook keurde spr. af, dat met het in be waring houden van verdachten aan het politie-bureau de wet niet wordt na geleefd. De minister betoogde, dat dit in be waring houden niet altyd kan worden gemist; hij keurde echter af het dwingen tot een bekentenis en liet krachtdadig optreden der politie te Amsterdam. De minister deelde niet het ongunstig oordeel over de Arasterdamsche recherche en betoogde, dat de justitie in de Amsterdamsche moordzaak gedaan heeft wat mogelyk is. De minister verklaarde zich voor eeij rykspolitie-recherche, rechtstreeks geplaatst onder den procu reur-generaal en keurde het jachtpremie- stelsel beslist af. De door den heer Mendols bestreden begrootingspost ad f 2500 voor geheime uitgaven werd goedgekeurd met 57 tegen 14 stemmen. Na de pauze werd met 44 tegen 32 stemmen de motie verworpen, die gisterenavond door den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 9