Uit Stad en Provincie. Telegrafisch Weerbericht flBinpn.lÉiiinisnlIiillsrita - - ADVERTENÏTËN. gauw te verhelpen zou zyn, naar dek terug met het voornemen, het anker uit te gooien. Terwijl hy door het gangboord naar het voorschip liep, viel de zoogenaamde giek, die in een stoeltje op de roef rustte, tengevolge van het kantelen vao het schip, daaruit en trof Knigge met het eraan bevestigde zeil medege- rekend woog de boom wel 300 kilogram op het lichaam. Hij viel bewusteloos neer en werd door het in die bedrijven langszijde ge komen motorbootje „Vakyre" naar het bureau der rivierpolitie in de Parkhaven gebracht, van waar zijn vervoer naar het ziekenhuis per rijwielbrancard volgde. By aankomst aldaar bleek de onge lukkige echter reeds overleden. Het treurig geval verwekte algemeen deernis met de zich evenals de knecht aan boord bevindende vrouw van Knigge. De „Ambulant" werd opgepikt door een srooraboot van den Havendienst en is naar de Zalrahaven gesleept. Een geweldige slag, hard als een kanonschot, deed Zaterdagmiddag om kalfvier allen, die een oogenblik tijd hadden, en die vindt men altijd in Rotterdam, trots het gejaag van iederen dag, samenstroomen op de Scheepmakers haven, nabij de Gedempte Bierhaven. Men dacht niet anders dan te ver nemen, dat op de rivier een geweldige ketelontploffing had plaats gehad, zoodat men eenigermate werd gerustgesteld, toen men vernam, dat het malheur zich beperkte tot een in de Scheepmakers haven liggende motorboot. Door het onvoorzichtig nazien van de benzinebus, is deze bus met een harden knal ontploft, waardoor degeen, die er bij stond, en die het onderzoek naar den stand van de benzine had ingesteld, brandwonden kreeg aan handen en gelaat. Dlnteloord, 16 Dec. De „Winter- commissie", wier taak is de behoeftige leden der Ned. Herv. Kerk gedurende de wintermaanden van het allernoodigste te voorzien, is weer aan het werk getogen. Daartoe heeft ze in de eerste plaats een collecte aan de huizen gedaan, waarna ze nu over een bedrag van f 560 kan beschikken, ter voor ziening in de nooden en behoeften. Zlerikzee, 17 Dec. Vrijdagavond trad in „Café Juliana" als spreker op de heer C. Kloosterman uit Assen, ex-socialist, ex-anarchist, en ex-Heilsoldaat, thans een vurig propagandist voor de anti- revolutionnaire party. Daar genoemde spreker reeds eenige metaraorphosen in zijn leven ondergaan heeft, zoo waren velen, benieuwd hem in zyn nieuwe gedaante te hooren, naar „Caté Juliana" getogen. De zaal was dan ook flink bezet. Ontegenzeggelijk is de heer Klooster man een goed spreker en een handig propagandist. Wanneer hy echter meent, dat hy de Zierikzeesche bevolking met aardigheden ten koste van zyn politieke tegenstanders kan winnen, dan dwaalt hy grootelyks. Zy konden alleen aan zyn anti-revolutionnaire broeders, die een groot deel der zaal vulden, een lach ontlokken. In zijn rede: ,Kan een Christen socialist zijn", bestreed hy vinnig de beginselen van zijn vroegere strijdmakkers. Af en toe kregen ook de vrijzinnigen, inzonder heid de mannen van het Staatspensioen, die zoo snood waren geweest de arme pensioentrekkende oudjes Dinsdagavond 9 December te onthalen, een veeg uit de pan. Van de gelegenheid met den geachten spreker te debatteeren werd geen gebruik gemaakt. Alleen werd door ds. Sybesma een vraag gesteld, die door spreker beantwoord werd. In ons jongste raadsverslag stond abusievelijk, dat de heer J. S. Theu- nissen tot gasfitter benoemd was. Dit moet wezen tot opzichter (ingaande 1 Mei 1913). In de Dinsdag gehouden buiten gewone civiele terechtzitting van de arrondissements-rechtbank, werd de heer Mr. H. E. Cost Budde, vroeger advocaat- procureur en kantonrechter-plaatsvervan- ger te Deventer, geïnstalleerd als rechter in voornoemde rechtbank alhier. B|j kon. besluit is aan jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeye, rechter in de arron.-rechtbank te Zierikzee, pensioen verleend ad f 919. Heden is in de Lange Nobelstraat het „Hotel Juliana" geopend. Wy werden door den eigenaar ervan in de gelegenheid gesteld het te bezich tigen. Van die gelegenheid hebben wy gis teren gebruik gemaakt. De indruk, dien wy ontvingen, is deze, dat Zierikzee een hotel 1ste rang r|jker is geworden. Door een gang, die geheel van het Café-Restaurant is afgescheiden, komt men in het Hotel, dat door zyn smaak volle, doelmatige inrichting een hoogst aangenamen indruk maakt. Vóór aan de straatzijde is de eetzaal. Deze is keurig gemeubileerd, met stil levens beschilderd en van alle conve- nienten voorzien. Bij avond is zy schitterend verlicht. Verlaat men de eetzaal, dan komt men in een flinke spreekkamer. De keuken, die zich in het achter gedeelte van het gebouw bevindt, is hoogst geriefelyk iugericht. Langs een met een dikken looper be dekte trap bereikt men de ruime, frissche logeerkamers, die geheel op modernen voet zyn gemeubeld. Het geheel maakt een gezelligen en tevens degelijken tndruk. Geen kosten z|jn gespaard om het hotel aan de eischen des tjjds te doen beantwoorden. Het timmerwerk van het hotel is geleverd door de heeren Bax, die tevens met het opzicht over den geheelen bouw belast waren, terwijl de heeren Van Tilburg en Beuzenberg respectievelijk het metsel- en schilderwerk verricht hebben. Het was een talryk publiek, dat zich Maandagavond naar de Concertzaal had begeven, teneinde te luisteren naar de voordracht van professor dr. L. Knappert uit Leiden. De geleerde spreker schetste vóór de pauze in een keurigen vorm de zeden en gewoonten in den tijd van 1813, toen er nog geen stoorabooten en spoor wegen bestonden, maar de diligence en de trekschuit de gebruikelijke middelen van vervoer waren, toen er van een opgewekt politiek leven, zooals nu, geen sprake was, maar men het regeeren overliet aan den drager van het hoogste gezag, toen het verenigings leven nog niet tot ontwikkeling was gekomen, en alleen de Nutsavonden voor de ingezetenen een groote attractie vormden, toen de dagbladpers nog in haar kindschheid was. In het kort, spreker tooverde voor onzen geest het huiselyk en maatschappelijk leven van die dagen. Na de pauze liet de geachte spreker op eenige typen uit de historie van den heer Willem Levend het volle licht vallen, door deze sprekend in te voeren. Velen, die den roman van Wolff en Deken nog niet gelezen hebben, zullen ongetwijfeld door de talentvolle typeering van eenige hoofd-figuren zich opgewekt gevoelen nader met dien roman kennis te maken. Onder toejuiching der vergadering dankte de voorzitter, de heer J. A. Stoop, den hooggeleerden spreker voor z|jn leerryke voordracht. By Kon. besl. is de heer S. Hage te Bruinisse benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Bruinisse. Drelschor. Voor de vereeniging „Tot Nut en Genoegen" alhier trad Maandag avond op, de heer dr. P. J. Proost van Brouwershaven. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan de niet talrijke aanwezigen, waarna de spreker zijn rede aanving over „Karakter en Karakter vorming". In een zaakrijke rede behandelde spreker karakters en karakterloozen uit de geschiedenis en uit de litteratuur, zooals die b.v. geschetst worden door Shakespeare en Molière. Wat karakter vorming aangaat, schetste hij de laak van huisgezin en school, waarna hij eindigde met het bekende gedicht van De Genestet, getiteld: „Neen". Een levendig applaus volgde op deze schoone voordracht, die door de aan wezigen met onverdeelde aandacht was gevolgd. De voorzitter sloot met een warm woord van dank deze vergadering, er op wijzende, dat de afwezigen veel gemist hadden. In de afgeloopen campagne zijn alhier van de haven verscheept 8.769.000 K.G. suikerbieten en aange voerd is ruim 3 millioen K.G. pulp. Oosterland, 14 Dec. Vrijdag en Zater dag gaf 't muziekgezelschap „Oosterlands Fanfare" onder leiding van zijn bekwamen directeur, den heer N. A. Hottinga van Zierikzee, zijn eerste winterconcert. Het gezelschap heeft, hoewel het verleden jaar vele goede krachten moest missen, deze gelukkig door nieuwe vervangen. Men kan bespeuren, dat 't den werkenden leden aan uitstekende leiding en ernstige studie niet ontbroken heeft. Alle partijen zijn weer goed bezet en dank zij de mede werkende dames en oud-leden, kwam het weer met een prachtig afwisselend programma voor den dag, dat uitstekend afgewerkt werd. Een zestal muziekstukken werden ten gehoore gebracht, die allen uitstekend tot hun recht kwamen. Niet minder waren de voordrachten, die op verdienste lijke wijze vertolkt werden. Vooral het blijspel: „Een huis met commensaals", oogstte in 't bizonder algemeen by val. Ook het gemengd koor en strijkorkest was keurig, zoodat aan allen, die tot het welslagen van het eerste concert hebben meegewerkt, een uitbundig applaus ten deel viel. Wij zien dan ook dankbaar op deze welgeslaagde avonden terug, maar be treuren 't zeer, dat er den eersten avond zoo weinig publiek was opgekomen, want niet alleen is 't gezelschap met financi- eelen steun gebaat, ook moreele steun wordt op hoogen prijs gesteld. Wij hopen dan ook, dat een volgenden keer velen zullen opkomen, zoodat èn directeur èn leden met voldoening op de vele moeite, die ze zich steeds getroosten, kunnen neerzien. Met een gezellig bal, onder leiding van den heer Schouten van Zierikzee, werden beide avonden besloten. Middelburg, 15 Dec. Op de Markt had hedenmiddag een voorval plaats, dat heel wat opschudding verwekte. Een man kwam aangeloopen, sprong op een broodkar en gooide de brooden langs de straat, om vervolgens van de kar te springen en een slagersjongen aan te vallen, die aan kwam fietsen. Dezen jongen gooide hij over den grond. Ten slotte werd de man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, door de politie ingerekend. Aardenburg, 12 Dec. Alhier bestelde op Sint Nicolaasdag een 13-jarig meisje een aantal cadeautjes tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks vijftig gulden en liet deze des avonds thuis bezorgen, zonder dat hare ouders van de bestelling wisten. Daar deze in de verbeelding waren dat dit allemaal presentjes waren, werd alles op de tafel gerangschiktzelfs moesten de buren komen k|jken. De vraag deed zich echter voor, wie al dat schoons gegeven had en nu kwam het hooge woord er uit: de 13-jarige had alles zelf gekocht, maar dat het ook betaald moest worden, daaraan had z|j niet gedacht. Dat haar ouders op die manier een St.-Nicolaasdag hadden, dien zy lang zullen onthouden, laat zich gereedelyk begrijpen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee, 15 Dec. Herbenoemd tot kerkvoogd de heeren I. de Broekert en A. C. v. d. Vliet, terwjjl in de vacature, ontstaan door het vertrek van jhr. De Muralt, is benoemd de heer G. J. Lunenberg Jr. Drelschor. Herkozen als ouderlingen, de heeren Joh. Dooge Az. en M. T. van Staalen; als diaken de heer J. van de Velde Pz. en als kerkvoogd de heer A. Bylo. Serooskerke. Bij de heden gehouden herstemming z|jn herkozen tot diaken de heer P. C. Pols, en tot ouderling de heer L. Dalebout. Renesse. In de Zondagnamiddag ge houden godsdienstoefening werd o. m. voor de armen gecollecteerd een bank biljet van tien gulden. Het goede voorbeeld vinde navolging 0 N D E R W IJ S. In de afgeloopen week is in de Oud-Geref. Kerk te Rilland een ver gadering gehouden, waar in beginsel besloten werd te Rilland een bizondere school te stichten. Tot tydelyk onderwyzer aan de o. 1. school te Tholen is voor de maand Januari benoemd de heer C. Wester weel te St.-Maartensdyk. In verband hiermede zal het ontslag van den onderwyzer, den heer D. Kwaak, met 1 Januari a.s. ingaan. Landbouw en Veeteelt. Oosterland, 12 Dec. Gisterenavond hield de heer Kielstra uit Middelburg, na door den heer Vyverberg van Noordgouwe ingeleid te zyn, voor een stampvolle zaal een lezing en gaf een voorstelling met lichtbeelden over de verbetering van het geitenras in onze provincie, die zeer in den smaak viel. Spreker stelde duidelyk in 't licht de groote voordeelen, die de geit afwerpt, vooral voor de arbeidende klasse. Voorts besprak hij ook het groote voordeel aan een geitenfok vereeniging verbonden, met dat gevolg, dat ook hier een dergelijke vereeniging in het leven geroepen werd, aanvankelijk met 17 leden en 2 donateurs. Na het eindigen van de lezing dankte de heer Vyverberg spreker voor zyn leerryke rede en sloot de vergadering. RECHTZAKEN. Op Dinsdag 20 Augustus werden, zooals dit herhaaldelijk geschiedt, met één der booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde een aantal kratten met kippen en konijnen, toebehoorende aan den koopman P., die zich zelf ook aan boord bevond, van Vlissingen naar T.erneuzen vervoerd. Eenigen der aan boord aanwezige passagiers ergden zich aan de wijze, waarop de dieren werden vervoerdmen meende namelijk, dat te veel dieren in een krat bijeen waren. Een brigadier der maréchaussée, die zich aan boord bevond, maakte proces-verbaal op wegens het vervoeren van dieren op noodeloos kwellende wijze. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg dag vaarde eerst als beklaagden den kapitein en den conducteur der boot. Toen deze als beklaagden voor het kantongerecht verschenen, werd verklaard, dat de conducteur met het toezicht op de goederen, die vervoerd worden, is belast, en eischte de ambtenaar voor den kapitein vrijspraak en voor den conducteur veroordeeling tot een boete van f 3 of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter was echter van oordeel, dat, als de eigenaar der vervoerde dieren aanwezig is, de conducteur niet aansprakelijk kan worden gesteld en sprak beide beklaagden vrij. Nu werd de koopman P. gedag vaard, maar deze wilde het nu zijner zijds doen voorkomen alsof de conducteur wel degelijk verantwoordelijk is. Zaterdag j.l. werden in deze zaak nog als getuigen gehoord de stuurmau en de hofmeester van de boot, die als hun meening te kennen gaven, dat de dieren zelf bij elkaar kropen en er niet te veel in een krat waren. Zij gaven echter toe alleen de bovenste kratten te hebben gezien. De verbalissant hield vol, dat er in sommige kratten meer dau 50 kippen zaten. De ambtenaar eischte nu ver oordeeling van P. tot f 3 of 3 dagen. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 17 December. Tweede Kamer. Justitiebegrooting. De heer Sannes betoogde, dat de rechterlijke macht, zy het ook onbewust, het standpunt van een klasse-Justitie inneemt. H|j drong bij den Minister er op aan, meer vertrouwen te stellen in het rechtsbewustzijn van het volk, de rechtspraak inzake de sociale wetgeving in handen stellen van de arbeidende klasse en gaandeweg in die richting voort te gaan. De heer Mendels, nader uitwerkende het klasse-karakter der justitie, betoogde, dat dit zich vooral o.a. by stakings relletjes vertoont. Spreker wenschte, dat de toekomstige rechters meer studie maakten van de levensvragen, die zich in het volk openbaren. Er moest z. i. nauwer voeling komen tusschen de rechterlijke macht en het volk. De heer Ter Spill bestreed het dogmatisch verwyt, dat onze justitie een klasse-justitie is. Wel dient verbetering gebracht te worden in den kastegeest en „Weltfremdheit" onzer rechters. De heer Juten bepleitte de over brenging van de rechtbank te Zierikzee naar een plaats in Westelijk Noord- Brabant. De Minister bestreed in haar alge meenheid de klacht over „Weltfremdheit" der rechters. Regeling der werkzaamheden. Vrijdag zullen verschillende wets ontwerpen behandeld worden. Een voorstel van dr. Bos c. s. betref fende het Kamer-reglement komt dan ook in behandeling. Besloten is ook Zaterdag te vergaderen en de volgende week Maandag overdag en 's avonds. Verder Dinsdag en ver moedelijk ook Woensdag. Het met Kerstmis onafgedaan ge bleven Begrootingswerk, o.a. de Begroo tingen van Binnenlandsche Zaken en Marine, zal niet vóór 13 Januari worden hervat. De Minister van Justitie erkende, dat de rechtbank te Zierikzee niet vele zaken heeft, doch vooralsnog betwijfelde hy, of opheffing der rechtbank wel in het belang vau de justitiabelen zou zyn. De Minister heeft dan ook een hoofd-ambtenaar opgedragen te onder zoeken in hoeverre in het geheele land mogelijk is een samensmelting van rechtbanken en kantongerechten. Ingezonden Stukken. Scu ekpenisse, 16 Dec. 1913. Aan de liedactie der Zierikzeesche Nieuwsbode. Weliïd. Heer l Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den lieer R. Jager, betreffende een aanbeveling als lid der commissie tot wering van school verzuim, wil ik den heer Jager mededeelen, dat door den voorzitter werd medegedeeld, dat aan de beurt van aftreden was de heer D. J. Hartog en mede op de aanbeveling stond de heer R. Jager en volstrekt niet is medegedeeld, dat de heer Jager in het begin van het jaar als zoodanig had bedankt, zoodat ik ook niet had verzuimd in mijn raadsverslag dit mede te deelen. Zie ook het verslag in De Zeeuw en de Zeeuwsche Courant. U, Mijnheer de Redacteur, inmiddels dankend voor de plaatsruimte. De correspondent der Zierikzeesche Nieuwsbode, VAN DER GRAAFF. M A R K T R E RICHTEN. Rotterdam, 16 Dec. Aanvoer 92 paarden, 1216 magere en 475 vette runderen, 299 vette, 289 nuchtere en 79 graskalvoren, 891 varkens, 60 biggen. Koeien 34 tot 39 A 43 ct., ossen 34 tot 39 A 43 ct., stieron 34 a 37 ct., kalveren 50 tot 55 a 60 ct., varkens 24 A 27 ct., allts per half kilo. Melkkoeien f 180 A f 310, kalf koeien f 200 A f 350, stieren f 140 A f 360, pinken f 110 a f 160, graskalveren f 80 A f 100, vaarzen f 160 k f 200, alles mager vee; biggeu f 9 a f 16, slacht- paarden f 80 a f 100, werkpaarden f 100 k f 200, bitten f 80 a f 130. Nuchtere kalveren: fok- f 20 A f 36, slacht f 8 k f 16. Biggen f 1,60 A f 1,75 per week. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was flink en de handel redelijk, de prijzen der vorige week werden vrijwel bedongen. Ossen waren ook flink vertegenwoordigd. De handel was hier ook behoorlijk en de prijzen waren gelijk aan die der vorige week. Voor België werd weinig gekocht. Beste spoelingbeesten gingen 2 ct. boven noteering. Stieren met flinken aanvoer en zeer langzamen handel. De prijzen onder gingen geen verandering. Voor België en Duitschland werd gekocht. Vette kalveren ruim aangevoerd en tengevolge daarvan langzame handel. De prijzen bleven echter nog hoog. Graskalveren met kleinen aanvoer en tragen handel. De prijzen bleven vrijwel stationair. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien behoorlijk. De handel was langzaam en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Voor Spanje werd gekocht. De aanvoer van jong vee was gewoon. In den handel was hier iets meer leven te bespeuren. De prijzen der vorige week werden ook nu vrijwel bedongen. Nuchtere fok- en klachtkalveren waren behoorlijk aangevoerd. De handel was vlug en de prijzen waren niet hooger dan de vorige week. Voor Londen en België werd gekocht. De aanvoer van werk- en slaclitpaarden en hitten was flink. De handel was langzaam en de prijzen ondergingen geen verandering. Biggen met gewonen aanvoer. De handel was redelijk en de prijzen vrijwel op dezelfde hoogte. Rotterdamsche Eierenveiliug (in exploitatie bij de V. P. N.) kippeneieren f 5,80 A f 8,60, eendeneieren f 6,25 A f 7, handelaren f 5,50 A f 6,30, alles per 100 stuks. Aanvoer 12,119 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein no. 8 (gedeponeerd handelsmerk: R. V.)gegarandeerd versche hoender eieren f 5,63 A f 8,70, dito eenden eieren f 5,01 A f 5,48, hoendereieren van handelaarsbinnenl. f 6,50 A f 8,10. per 100 stuks. Aanvoer 13,450 eieren. Zeeuwsche ajuin. Aanvoer c.a. 10,000 balen van alle soorten. Handel blijft zeer stil. Er werden dan ook slechts eenige kleine partijtjes ver handeld. Groote bruine f 2,76, witte f 2,50, kleine f 3,90, alles per 60 K.G. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het stuk, betreffende den Chr. Nat. Werkmans bond, tot het volgend nummer bljjven liggen. Db Redactib. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Dec. 1913. Hoogste barometerstand 776,6 te Valentia. Laagste barometerstand 749,1 te Seydisfjord. Verwachting (van den avond van den 17 Deo. tot den avond van 18 Deo.) Meest matige, Noordelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige regenbuien, sneeuw, kouder. STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. DECEMBER. Gewijzigde dienst in de Kerstweek. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 18 Vrjjdag 19 Zaterdag 20 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensd. 24 Donderd. 25 's m. 6,20 6/20 6,20 I e',20 's m. 8, i 8 8,- I Si- 's m. 8, I ~s',~ - li- V Op Vrijdag 19 December hoopt mijn waarde Broeder, A. FERNAA1S, zjjn S5sten Geboortedag te herdenken. Zonnbmaibe, 17 Dec. 1913. Zjjne dankbare Kinderen en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 2